Page 19 of 55 FirstFirst ... 915161718192021222329 ... LastLast
Results 451 to 475 of 1373

Thread: ZIVOT i ZARADA

  1. #451
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    dobro si to rekao,ima li kakvih snizenja a povecanja plata i zarada u najavi-----

  2. #452
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,660
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Oooo Crna Goro
    dje smo mi kukala nam majka

    153 Bahamas, The $ 10,600,000,000
    154 Timor-Leste $ 9,507,000,000
    155 Montenegro $ 7,157,000,000
    156 Mauritania $ 7,115,000,000
    157 Barbados $ 6,929,000,000
    158 Sierra Leone $ 6,795,000,000
    159 Zimbabwe $ 6,474,000,000

    Portal Statistic brain daje statistiku kupovne moci drzava

    http://www.statisticbrain.com/countr...-power-parity/

    Mi smo na 155 mjestu, tamo sa kolegama iz sesnaestog svijeta.
    Kakve ovo veze ima sa kupovnom moci?Nije da je bitno,ali po ovome smo recimo ispred Srbije po glavi stanovnika.
    A ovo stop pisu dezurni demagozi i strucnjaci opste prakse...bez komentara.

  3. #453
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    paritet kupovne moći (PPP)
    http://hr.wikipedia.org/wiki/Paritet_kupovne_moći
    http://www.monstat.org/cg/page.php?id=86&pageid=86
    pa dakle valjda ima neke veze sa kupovnom moći?

    Kako smo ispred Srbije? Srbija je na 80. mjestu. Nego je nerealno da je Srbija ispred Slovenije recimo.

    Prihvatam da ima dosta nerealnosti u ovoj listi pa bih zamolio nekog ko dobro poznaje tematiku da pojasni.

  4. #454
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,660
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To sto si ti stavio je GDP(PPP), znaci GDP ali koji ukljucuje uticaj razlike visine cijena u razlicitim zemljama. Logicno je da manja zemlja ima manji GDP u apsolutnom iznosu, zbog toga se i gleda GDP po glavi stanovnika kao pokazatelj pri poredjenju zemalja.Znaci:
    GDP i GDP per capita
    GDP(PPP) i GDP(PPP) per capita
    A nevezano za sve ovo, iza Srbije po kupovnoj moci nismo ni u kom slucaju. Tu smo nedje,ali ipak ispred. Makedonija i Bosna jos iza i onda Moldavije, Ukrajine i slicni na samom evropskom dnu.

  5. #455
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GreatMontenegro View Post
    To sto si ti stavio je GDP(PPP),
    Nisam ja stavio vec prenio.
    Quote Originally Posted by GreatMontenegro View Post
    znaci GDP ali koji ukljucuje uticaj razlike visine cijena u razlicitim zemljama. Logicno je da manja zemlja ima manji GDP u apsolutnom iznosu, zbog toga se i gleda GDP po glavi stanovnika kao pokazatelj pri poredjenju zemalja.Znaci:
    Pa čekaj, je li naveden GDP u punom svom iznosu ili u iznosu po glavi stanovnika?
    I kako to uključuje ''uticaj razlike visine cijena''?
    Daj neke reference.

    Quote Originally Posted by GreatMontenegro View Post
    GDP(PPP) i GDP(PPP) per capita
    A nevezano za sve ovo, iza Srbije po kupovnoj moci nismo ni u kom slucaju. Tu smo nedje,ali ipak ispred. Makedonija i Bosna jos iza i onda Moldavije, Ukrajine i slicni na samom evropskom dnu.
    Pa povuci potegni, složio bih se da smo tu neđe.
    U Srbiji rade istraživanje i za minimalnu i za prosječnu potrošačku korpu koje su inače mnogo manje u odnosu na našu minimalnu.
    http://mtt.gov.rs/informacije/potrosacka-korpa/

    Kod njih je prosječna zarada veća od minimalne potrošačke korpe što u CG nije slučaj. E sad će neko reć da ta njihova minimalna nije ista ka naša.
    U redu ali ajmo ajde da pričamo o realnim pokazateljima i da uporedimo podatke sa zvaničnih statistika.
    Nek svako svoje tvrdnje potkrijepi zvaničnim argumentima.
    Last edited by autodijagnostika; 31-05-14 at 07:38.

  6. #456
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,660
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Iskreno,ne znam sto je toliki problem priznat da si se zajebao. Desava se svakom.
    GDP(PPP) je GDP(PPP) i tu je sve receno,a ti ocito ne razumijes taj koncept i to je ok, ali cudi nedostatak realnosti ili ti "osjecaja za vrijeme i prostor", pa se povjeruje da je CG po kupovnoj moci iza Sijera Leonea,Nigerije...ili ispred Monaka,San Marina,Gibraltara...koji se nalaze tamo na 165, 199 i 200. mjestu.
    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Kod njih je prosječna zarada veća od minimalne potrošačke korpe što u CG nije slučaj. E sad će neko reć da ta njihova minimalna nije ista ka naša.
    U redu ali ajmo ajde da pričamo o realnim pokazateljima i da uporedimo podatke sa zvaničnih statistika.
    Nek svako svoje tvrdnje potkrijepi zvaničnim argumentima.
    Nema sta tu "neko da kaze" to je jednostavno tako.Njihova minimalna potrosacka korpa(poznata i kao ratna) sadrzi samo hranu i pice i to osnovne namirnice, dok crnogorska minimalna potrosacka korpa sadrzi i troskove stanovanja, oblacenja... a i mnogo siri spisak pica i hrane. Ona je potpuno neuporediva sa srbijanskom minimalnom korpom, a nije skroz uporediva ni sa njihovom prosjecnom potrosackom korpom,koja sadrzi slicne stavke, ali se odnosi na troclano domacinstvo, dok se crnogorska minimalna pk odnosi na cetvoroclano domacinstvo.

  7. #457
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Ok ajde neka ti bude da sam se zajebo ako će ti bit lakše. Radi se o GDP ili ti BDP po naški i to kapiram .OK.
    A pošto bolje razumiješ ove stvare objasni kakve veze ima BDP sa kupovnom moći s obzirom da se na onom sajtu to dvoje povezuju.
    Uzgred moga bi naći pravu listu država po kupovnoj moći da vidimo đe je to CG.

    Što se tiče minimalne i prosječne potrošačke korpe u Srbiji nije tačno da ne sadrži troškove stanovanja. Doduše nebulozno mali procenat ali sadrži.

    Da ispravim samog sebe, nije mali već 18,85% - 3. po redu, tako da druže GreatMontenegro nije baš da nije uporediva!!!

    Last edited by autodijagnostika; 02-06-14 at 21:07.

  8. #458
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    11,816
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Ja castimi neznam imamo li mi uopste razloga da se zalimo...
    Dobijamo viteze i pocasne gradjane,odlikovanja se djele maltene na ulicu...Narod i dalje cera po svome,glasaju za debile,jer su vecina njih ili debili ili nemaju zavrsenu skolu pa ne kapiraju sto se desava oko njih...
    Sve u svemu veselo...
    Ovo pojedinci koji i bi promjene oni su u velikoj manjini i ne pitaju se svojih gaca,jer i da se pitaju nema ko da ih slusa...Tako da ja neznam ko od cega zivi i kako pojedini misle da zive,kad mjesecno treba barem nekih 1000e da bi covjek normalno donekle zivio...
    A opet kad pogledas svako malo se nadje neki strucnjak kojemu je dovoljno 200-250e mjesecno,ili baci neku izjavu tipa,,dobro je samo da se ne ratuje,,...Tako da se u zadnje vrijeme i ja pitam ko je u ovu drzavu lud a ko normalan...
    Ja ne radim nidje i zena ne radi nidje...Radimo u sivoj zoni,ako je to normalno onda sam ja lud,posto vecina radi ili u sivo ili na crno,ili muljaju ili svercaju a ustavri niko ne radi,jer i oni koji rade rade za smijesne pare i prezivljavaju boga pitaj kako...Pojedini koji i dobro zarade,plove ili rade primjera u inostranstvo,kad dodju doma u nasu lijepu Wild Beuty se i sami pitaju dje su pare koje su donjeli,kako se i nece pitat kad su cijene otisle u nebesa a standard nam je pao kao kamene ploce po kotorskom setalistu...

  9. #459
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    kao neko ko radi vani mogu ti rec da si apsolutno u pravu.

  10. #460
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Dolina bogova
    Posts
    784
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Duhovna sirotinja ostaje sirotinja i kad se nasklapa para .To su nase vodje koji svoje duhovne praznine pune nasom slabo placenom energijom.

  11. #461
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,660
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post

    Da ispravim samog sebe, nije mali već 18,85% - 3. po redu, tako da druže GreatMontenegro nije baš da nije uporediva!!!

    Jos jednom i nikad vise.
    Ne da nije uporediva,nego insistiranje na uporedjivanju minimalnih potrosackih korpi u SRB i CG prosto vrijedja.
    Dok se u Srbiji minimalna potrosacka korpa odnosi na najosnovnije prehrambene proizvode i pica,u Crnoj Gori obuhvata 130 namirnica,troskove stanovanja...Ili na primjeru za januar 2014:
    Minimalna potrošačka korpa u januaru je bila vrijedna 790,7 eura, 0,9 odsto manje nego u decembru, saopšteno je iz Monstata.Od ukupne vrijednost minimalne potrošačke korpe u januaru se na hranu i bezalkoholna pića odnosilo 246,3 eura, na neprehrambene proizvode i usluge 349,1 eura, dok je imputirana renta iznosila 195,3 eura.
    (https://www.vijesti.me/vijesti/minim...-clanak-182540)
    Pa sam izracunaj koliki procenat odje cini hrana i pice,a koliko sve ostalo.Kladim se da renta sama nije mnogo manja od citave minimalne korpe u Srbiji.Prosjecna korpa u Srbiji je uporedivija,ali i tu postoji caka jer se tamo radi za troclanu,a u CG za cetvoroclanu porodicu.
    Zakljucak,nasa minimalna potrosacka korpa je manje-vise realna,dok srbijanska nema veze s mozgom.Prihvati to,sta drugo da ti kazem.
    A ako ti je vec toliko stalo do toga da saznas stanje u Srbiji,procitaj ovo jer je malo blize realnosti https://www.telegraf.rs/vesti/968288...120-000-dinara
    Last edited by GreatMontenegro; 04-06-14 at 02:36.

  12. #462
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GreatMontenegro View Post
    A ako ti je vec toliko stalo do toga da saznas stanje u Srbiji,procitaj ovo jer je malo blize realnosti http://www.telegraf.rs/vesti/968288-...120-000-dinara
    Bas me zanima koliko bi kod nas bila ta realna potrosacka korpa.
    Crna Gora uvozi sve zivo, uvozimo bre brasno za hleb.
    Da slucajno nije struja skuplja, ili internet u Srbiji?
    Kako god obrnes nismo nista u boljoj situaciji od njih.

  13. #463
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,394
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,006
    Thanked in
    1,550 Posts

    Default ZIVOT i ZARADA

    Kad pominjes tih 130 proozvoda, znas li kojim slucajem koji su, i u kojim vrijednostima. Ako si beskucnik ona je vjerovatno bogatstvo, ali ako nedje radis 8 sati minimum to nije ni da imas dovoljno energije da se pojavis na poslu, ne za dalje.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #464
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Cemu poredjenja sa Srbijom, apsolutno nerealno i podmetnuto pitanje od strane politicke elite. Srbija je teritorijalno veca koliko puta, a broj stanovnika ima veci od nas koliko puta ? Ako se ne uvazavaju ti parametri onda ce brzo poceti da nas uporedjuju sa Amerikom ili Rusijom.

    Nadjimo nekoliko drzava sa priblizno istim brojem stanovnika, priblizno istom povrsinom, resursima, okruzenjem, geostrateskim polozajem ... pa napravimo poredjenja, saznacemo dosta o nasoj vlasti ali i o nama samima.

  15. #465
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Kad pominjes tih 130 proozvoda, znas li kojim slucajem koji su, i u kojim vrijednostima. Ako si beskucnik ona je vjerovatno bogatstvo, ali ako nedje radis 8 sati minimum to nije ni da imas dovoljno energije da se pojavis na poslu, ne za dalje.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Provjerio sam ja, u pravu je za tih 130 prehrambenih proizvoda.
    Imas ovdje http://www.monstat.org/userfiles/fil...PK%2020_04.pdf
    pa na 30 stranici
    Poredjenja radi u Srbiji se racuna 73 prehrambena proizvoda.
    http://mtt.gov.rs/download/potrosack...ART%202014.pdf
    16 stranica

    To nas svakako ne stavlja u mnogo bolju poziciju od Srbije.
    Jedan od pokazatelja koliko se dobro zivi pokazuje i broj prodatih novih vozila.
    U 2013. u CG prodato je 2092 novih vozila a u Srbiji oko 22.000. Kad uzmes broj stanovnika dodje ti isti prosjek.

  16. #466
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,394
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,006
    Thanked in
    1,550 Posts

    Default ZIVOT i ZARADA

    U redu je to da je on u pravu. Isto se moze reci da smo Dubai u odnosu na Etiopiju ili Somaliju. Nisam komentarisao ko bolji ili gori, nego da smo isti i da i dalje racunamo korpu kao u komunizmu da bi se pokazalo zaludjenom narodu da zive bolje nego u npr Francuskoj.
    Samo me interesuje kada se tako olako kaze 130 necega zna li ko sta je to necega i koliko je to necega.
    Ostale zemlje EU drugacije racunaju zivotne troskove i poredjenje njih je poredjenje baba i zaba.
    Za vas ne znam ali samo rezije su skuplje od toga. Kad im vidim prosjecan racun za struju pitam se jel to narod ima ognjiste u kucu, a struja sluzi da bi se pogledao dnevnik na TV i nista vise


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #467
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Najjace je bilo jedno istrazivanje osiguravaca gdje oni kontaju ovako.
    Minimalna potrosacka korpa je 800eur, a prosjecna plata je 480eur. To znaci da ako dvoje u porodici rade ostaje 160eur od kojih bi mogli da plate i zivotno osiguranje.
    Ovo su se cudili jer mali broj gradjana se zivotno osigurava.
    Zaboravili su da navedu da zvanicno ima oko 175k zaposljenih, a da ima oko 190k domacinstava (kontam da se domacinstvo smatra porodica ?).
    Po njihovoj logici da dva clana u porodici rade mi bi smo trebali imati skoro 380k zaposljenih.(da je srece stvarno bi i trebalo da bude tako)

  18. #468
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  19. #469
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    13
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja ne znam ima li siromasnije zemlje od Crne Gore u Evropi? Ako ima,za koliko onda rade ljudi u tim drzavama? Za 50 ili 100 eura.

    Prosjecan gradjanin CG nema za burek.Totalna sirotinja.

  20. #470
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    rade 4 godine za cifru za koju prodaju ili poklone glas za bilo sta sto im ponude na izborima... Racunica je jasna, svaka generacija poklanja svake 4 godine toliko godina svog zivota beneficije politicarima i njihovim familijama... samo svojim godinama dodate plus 4, a mozete i svojim roditeljima, njihovim poklonima za zaduzenje drzave u milijardama, potrosenim stotinama miliona od rasprodaje resursa cg... i onda malo kontate koliko ce vasa djeca imati god. za 4 god...unucad... a politicari ce uvesti radnu snagu, i opstajati u svojim lepo sredjenim leglima...
    CG politicari su za za zapad enormno bogati sa svojim evidentnim kapitalom, beneficijama, skolarinama za decu itd.. a efekat njihovog "rada i strucnosti" su trosenje, dugovi drzave, i soc. sistem kakav jeste... ali nisu oni krivi kad im se moze, a ljudi glasaju, glasaju za sve sto im se i od sprdnje ponudi...
    zastave, himne, religije, i jeftin hleb... od price se zivi decenijama, pa misle sto ne bi i dalje...
    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 17-06-14 at 08:43.

  21. #471
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    13
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Majo,ne pitam to vec nesto drugo.Ako su okolne drzavice siromasnije od CG,za koliko onda rade tamo ljudi? U CG Crnogorci listom rade za 200-250 eura ili su nezaposleni. Pa ako su u BiH i Srbiji jos manje plate,kolike su onda? Mozda 50 eura mjesecno.

    Ja licno ne mogu vjerovati da u Evropi postoji siromasnija drzava od Crne Gore.Mi smo sinonim za siromastvo.

  22. #472
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,232
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Koliko čuh prosječna plata u CG iznosi oko 480 €.

  23. #473
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  24. #474
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Ako je ovako, čemu se svijet nada?

    Mladi ljudi suočeni su sa krizom zapošljavanja bez presedana, izjavio je generalni direktor Međunarodne organizacije rada (MOR) Gaj Rajder.

    Rajder je naveo da je od ukupno 200 miliona nezaposlenih u svijetu, više od 74 miliona mladih, kao i da ima 228 miliona siromašnih radnika.

    Rajder je, na forumu o zapošljavanju mladih u Ženevi u organizaciji MOR-a, naveo da je tako svaki drugi radno sposoban mladi čovjek ili siromašan ili nezaposlen, prenio je švajcarski list 20 minit.

    U toku narednih 10 godina, više od 600 miliona radnih mjesta bi moralo biti stvoreno, od toga oko 400 miliona za prosto apsorbovanje, odnosno za upošljavanje onih koji stižu na tržište rada, a riječ je uglavnom o mladim ljudima.Za zemlje u razvoju izazov nije samo u obezbjeđenju novih radnih mjesta, već i u garantovanju kvalitetnog zapošljavanja mladih koji su često učesnici sive ekonomije, ističe Rajder.



    Generalni sekretar Organizacije ujedinjenih nacija, Ban Ki-mun, kazao je da je stopa nezaposlenosti među mladima u svijetu, kako u bogatim, tako i u siromašnim zemljama, dosta je viša od one u kategoriji starije populacije, tako da je nezaposlenost mladih prava globalna epidemija i predstavlja veliki izazov naše epohe.
    Mnogo mladih ljudi širom svijeta, kako je rekao, prinuđeno je da radi vrlo loše plaćene poslove, bez ikakve socijalne zaštite, često u okviru sive ekonomije.
    Prema istraživanju koje je vodio MOR, u 20 zemalja sa slabim ili srednjim dohotkom tri četvrtine mladih radnika, starosti od 15 do 29 godina, angažovano je u kanalima sive ekonomije, kao zaposleni ili samozaposleni. Rizik od rada na crno još je veći kod djevojaka.


    Za mlade uopšte u ovim zemljama teško je da naprave dobar početak na tržištu rada. Oni rizikuju da uđu u začarani krug obavljajući loše plaćeni posao u lošim uslovima, prenoseći siromaštvo na naredne generacije, konstatovali su učesnici foruma.

    http://www.bankar.me/2014/06/20/ako-...e-svijet-nada/

  25. #475
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Kvadrat stana u Istambulu tri put jeftiniji nego u Podgorici

    http://www.bankar.me/2014/06/28/kvadrat-stana-u-istambulu-tri-put-jeftiniji-nego-u-podgorici/




Page 19 of 55 FirstFirst ... 915161718192021222329 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Nocni zivot
    By BELI ORLOVI in forum Primorski
    Replies: 11
    Last Post: 30-10-08, 21:46
  2. Zivot u grobu II
    By simm in forum Sve i svašta
    Replies: 37
    Last Post: 04-01-08, 18:39
  3. Zivot sa neprijateljem
    By gingis kan in forum Ljubav
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-07, 20:35
  4. Zagrobni zivot?
    By Celtic spirit in forum Religija i filozofija
    Replies: 42
    Last Post: 15-09-04, 14:10
  5. Zivot je.......
    By PHANTOM in forum Religija i filozofija
    Replies: 3
    Last Post: 21-04-04, 23:27

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •