Page 4 of 60 FirstFirst 123456781454 ... LastLast
Results 76 to 100 of 1477

Thread: Pomorci u Crnoj Gori

  1. #76
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    5,023
    Thanks Thanks Given 
    1,145
    Thanks Thanks Received 
    1,482
    Thanked in
    643 Posts

    Default

    http://skalaradio.com/2015/10/23/u-k...a-u-pomorstvu/



    Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

  2. #77
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bargdad
    Posts
    2,019
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    64
    Thanked in
    35 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by djordje1990 View Post
    KOlika je plata kadetima na brodu ?
    Na msc je 700$ ali posto ima milion kompanija tako i plata varira.

  3. #78
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Bar
    Posts
    621
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Nema starosne granice za ukrcaj. Doduše sve je lakše kad si mlad.
    Hvala puno!

  4. #79
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,262
    Thanks Thanks Given 
    1,354
    Thanks Thanks Received 
    1,816
    Thanked in
    838 Posts

    Cool

    E ovako:

    Bio sam na kruzerima nekoliko ugovora (Royal Caribbean) u svojstvu assistant waiter-a i za tih par godina mogu da kažem da su mi bile među najboljim i najgorim, po mnogim pitanjima.
    Nakon toga sam batalio morsko konobarisanje i upisao pomenuti kurs u srednjoj pomorskoj u Kotoru. Ukratko o kursu:
    Palubarci imaju (ako se dobro sijećam) 15-ak predmeta, od toga 18 ili 19 ispita. Neki imaju dva dijela, teoriju i zadatke. Svi predmeti su stručni:
    Pomorski engleski - 1 ispit
    Terestrička navigacija - 2 ispita
    Astronomska navigacija - 2 ispita
    Elektronska navigacija - 1 ispit
    Signalizacija i komunikacija - 1 ispit
    Praksa (rad na kartama, manuelno plotovanje i mornarske vještine - 1 tročasovni ispit
    Pomorsko pravo - 1 ispit
    Stabilnost broda - 2 ispita
    Teorija broda - 1 ispit
    Stabilitet i rukovanje teretom - 2 ispita
    Pravila za izbjegavanje sudara na moru - 1 ispit
    Bezbjednost i sigurnost na moru - 1 ili 2 ispita, ne mogu se sjetit
    Pružanje prve pomoći - 1 ispit
    Meteorologija i okeanografija - 1 ispit
    Manevrisanje - 1 ispit
    Kurs je trajao 4 ipo mjeseca, s tim što se ide od 0800h ujutro do oko 14-1500h popodne, sa pauzom za ručak od 1h. Predavanja su svaki dan, ali u početku (prvih dva mjeseca) imate po jedan, a nekad i dva slobodna dana sedmično - koji ne moraju biti vikend. Jako rijetko se potrefi da ste slobodni u nedelju ili subotu. To su uglavnom neke srijede ili četvrtci. Prisustvo je obavezno, ukoliko 30% nekog predmeta ne odslušate, nećete ispuniti kvotu za izlazak na ispit, što znači da morate čekati iduću grupu da počne i sa njima da odslušate te predmete u cjelosti.
    Cijena kursa je 2000€, može se platiti u rate, ali prva da bude 1000€ i prilikom upisa, a drugih 1000€ plaćate 4 x 250€, jednom mjesečno. Ako ne platite do kraja kursa, em što će vam se administracija popeti na glavu, em vam neće dati diplomu. U tih 2000€ uračunajte svakodnevni prevoz do Kotora, kafe, ručkove i lagano izađete na neku cifru od oko 4500€, pod uslovom da živite neđe u Boki. Ja sam iz HN dolazio svojim autom, išlo nas je nekoliko i djelili smo troškove goriva (Polo 1.9 SDI, neće 5kg nafte, pa neće ).
    Kada dobijete diplomu ostaje vam da položite osnovne brevete za kadeta navigacije, a to su: First Aid, Basic Safety, Security Awareness i Duty. PAžnja sad: samim kursem ste obučeni i sa diplomom i potvrdom iz škole idete u Lučku Kapetaniju da polažete, dakle NE IDE SE na obuke za brevete u Azaleu u Bijelu ili u Tivat ili FZP Kotor! Ima ljudi koji su išli ne znajući i tako BUKVALNO BACILI oko 500 eurića.
    Poslije kupite kadetski dnevnik (ima jedna mala knjižara u KO kod bolnice - 10€) i žutu knjižicu (5€), izvadite pomorsku knjižicu (ne znam koja je procedura ođe, nisam državljanin CG, pomorska mi je iz druge zemlje koja nije članica EU. Ukoliko idete preko npr. slovenačkog ili hrvatskog pasoša - brevete morate polagati u SLO ili CRO ustanovama, a diplomu i potvrdu nostrifiovati i prevesti kod sudskog tumača). Sve ovo kad završite možete pravo u agencije da se prijavljujete ili da pozovete sopstvenu vezu - barbu ili ćifa. Niži rank nemojte ni da cimate, nemaju uticaja.
    Sve ovo sam pričao naravno za kadeta palube, za makinu ne dosta drugačije, pa ako ima neko da je odradio kurs za mašinca neka se javi.
    Ovu školu morate da shvatite dosta ozbiljno, imaju svoja pravila kojih se drže i NIKO neće biti tolerisan ako bude odstupao. Momke su isključivali sa kursa, gledao sam. Škola je podržana od strane Biro Veritasa (pomorske osiguravajuće kuće) tako da ste mirni po pitanju validnosti dipome i u svijetu i kod nas.
    Nadam se da sam nekome pomogao.

    EDIT:
    Pravo upisa imaju svi koji su stekli IV stepen obrazovanja.
    Zadnjih jedno dva mjeseca kursa neće imati slobodnog dana.
    Nemoguće je raditi neđe i ispratiti kurs kako Bog zapovijeda, fizički ne može da se stigne.
    Starosne granice za upis nema, bilo je likova 40+ sa nama u grupi.
    Last edited by guvarana; 13-11-15 at 18:49. Reason: Još podataka
    Those about to rock, we salute you!

  5. #80
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bar, Montenegro
    Posts
    1,557
    Thanks Thanks Given 
    225
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    15 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guvarana View Post
    E ovako:

    Bio sam na kruzerima nekoliko ugovora (Royal Caribbean) u svojstvu assistant waiter-a i za tih par godina mogu da kažem da su mi bile među najboljim i najgorim, po mnogim pitanjima.
    Nakon toga sam batalio morsko konobarisanje i upisao pomenuti kurs u srednjoj pomorskoj u Kotoru. Ukratko o kursu:
    Palubarci imaju (ako se dobro sijećam) 15-ak predmeta, od toga 18 ili 19 ispita. Neki imaju dva dijela, teoriju i zadatke. Svi predmeti su stručni:
    Pomorski engleski - 1 ispit
    Terestrička navigacija - 2 ispita
    Astronomska navigacija - 2 ispita
    Elektronska navigacija - 1 ispit
    Signalizacija i komunikacija - 1 ispit
    Praksa (rad na kartama, manuelno plotovanje i mornarske vještine - 1 tročasovni ispit
    Pomorsko pravo - 1 ispit
    Stabilnost broda - 2 ispita
    Teorija broda - 1 ispit
    Stabilitet i rukovanje teretom - 2 ispita
    Pravila za izbjegavanje sudara na moru - 1 ispit
    Bezbjednost i sigurnost na moru - 1 ili 2 ispita, ne mogu se sjetit
    Pružanje prve pomoći - 1 ispit
    Meteorologija i okeanografija - 1 ispit
    Manevrisanje - 1 ispit
    Kurs je trajao 4 ipo mjeseca, s tim što se ide od 0800h ujutro do oko 14-1500h popodne, sa pauzom za ručak od 1h. Predavanja su svaki dan, ali u početku (prvih dva mjeseca) imate po jedan, a nekad i dva slobodna dana sedmično - koji ne moraju biti vikend. Jako rijetko se potrefi da ste slobodni u nedelju ili subotu. To su uglavnom neke srijede ili četvrtci. Prisustvo je obavezno, ukoliko 30% nekog predmeta ne odslušate, nećete ispuniti kvotu za izlazak na ispit, što znači da morate čekati iduću grupu da počne i sa njima da odslušate te predmete u cjelosti.
    Cijena kursa je 2000€, može se platiti u rate, ali prva da bude 1000€ i prilikom upisa, a drugih 1000€ plaćate 4 x 250€, jednom mjesečno. Ako ne platite do kraja kursa, em što će vam se administracija popeti na glavu, em vam neće dati diplomu. U tih 2000€ uračunajte svakodnevni prevoz do Kotora, kafe, ručkove i lagano izađete na neku cifru od oko 4500€, pod uslovom da živite neđe u Boki. Ja sam iz HN dolazio svojim autom, išlo nas je nekoliko i djelili smo troškove goriva (Polo 1.9 SDI, neće 5kg nafte, pa neće ).
    Kada dobijete diplomu ostaje vam da položite osnovne brevete za kadeta navigacije, a to su: First Aid, Basic Safety, Security Awareness i Duty. PAžnja sad: samim kursem ste obučeni i sa diplomom i potvrdom iz škole idete u Lučku Kapetaniju da polažete, dakle NE IDE SE na obuke za brevete u Azaleu u Bijelu ili u Tivat ili FZP Kotor! Ima ljudi koji su išli ne znajući i tako BUKVALNO BACILI oko 500 eurića.
    Poslije kupite kadetski dnevnik (ima jedna mala knjižara u KO kod bolnice - 10€) i žutu knjižicu (5€), izvadite pomorsku knjižicu (ne znam koja je procedura ođe, nisam državljanin CG, pomorska mi je iz druge zemlje koja nije članica EU. Ukoliko idete preko npr. slovenačkog ili hrvatskog pasoša - brevete morate polagati u SLO ili CRO ustanovama, a diplomu i potvrdu nostrifiovati i prevesti kod sudskog tumača). Sve ovo kad završite možete pravo u agencije da se prijavljujete ili da pozovete sopstvenu vezu - barbu ili ćifa. Niži rank nemojte ni da cimate, nemaju uticaja.
    Sve ovo sam pričao naravno za kadeta palube, za makinu ne dosta drugačije, pa ako ima neko da je odradio kurs za mašinca neka se javi.
    Ovu školu morate da shvatite dosta ozbiljno, imaju svoja pravila kojih se drže i NIKO neće biti tolerisan ako bude odstupao. Momke su isključivali sa kursa, gledao sam. Škola je podržana od strane Biro Veritasa (pomorske osiguravajuće kuće) tako da ste mirni po pitanju validnosti dipome i u svijetu i kod nas.
    Nadam se da sam nekome pomogao.

    EDIT:
    Pravo upisa imaju svi koji su stekli IV stepen obrazovanja.
    Zadnjih jedno dva mjeseca kursa neće imati slobodnog dana.
    Nemoguće je raditi neđe i ispratiti kurs kako Bog zapovijeda, fizički ne može da se stigne.
    Starosne granice za upis nema, bilo je likova 40+ sa nama u grupi.
    Koja je razlika zavrsiti FZP 3 godine i ovaj kurs? Je li polaganje tih ispita bilo tesko (osim predavanja, je li se moralo dosta uciti i kod kuce)?
    I can't explain and I won't even try

  6. #81
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Rodjeni burazer moj plovi na kruzere i mislio je da upise ovo, i ja mu bas sad pricam o ovom postu gore a on mi prica da kad se vratio sa ovog ugovora raspitivao se i bio do Kotora da vidi sta je i kako je.

    Znaci ovaj kurs je dobar samo za nekoga ko planira da plovi da kazemo cijeli zivot. Ljudi koji misle da plove 3-4-5 godina i da nesto ustede ni malo se ne isplati.

    Znaci skola + stanarina i zivot u kotoru, sa svim papirima i ostalim zezalicama ispadnu te oko 7-8000 eur. Poslije toga kao kadet imas 700-1500$ i mora godinu dana da se radi kao kadet i to pod uslovom da se ode odmah. Sa ovog kursa se ide samo ako se ima neka pre pre pre jaka veza. Ima ih u Kotoru sa FZP sto cekaju po 3-4 godine na ukrcaj jer nemaju vezu.
    Znaci tu u startu ta godina kao kadet placa skolu, i to su da kazemo izgubljene 2 godine bez ikakvog "steka", i onda covjek treba da zapne pa da dodje do drugog i prvog da bi usao u ozbiljniji kesh i naravno da plovi jos godinama.
    Svaka cast ljudima koji su to izabrali kao poziv, ali ne plovi se svakome cijeli zivot.

    Preporuka mog buraza za ljude koji ne planiraju da provedu vecinu zivota na brodu a mladi su, podjite na cruiser pocnite od niske pozicije i trudite se da skoro svaki ugovor dobijete unapredjenje. Poslije 4-5 godina vec ste odradili 7-8 ugovora i skrajnuli neki normalan kesh, a ako ste u 20tim-ranim 30im i dalje imate zivot pred sobom.
    Last edited by Gandalf_White; 13-11-15 at 19:32.
    One Ring to Rule them all...

  7. #82
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,262
    Thanks Thanks Given 
    1,354
    Thanks Thanks Received 
    1,816
    Thanked in
    838 Posts

    Default

    1. Razlika je što sa FZP možeš bez doškolovanja da ideš do kapetana. Mi sa kursem imamo mogućnost polaganja za tzv. senior officer rank u vidu 3 x 3 mjeseca (svako tromjesečje je 1700€) nakon kompletiranih, respektabilno, 12, 24 i 36 mjeseci navigacije u svojstvu kadeta i junior officer-a.
    2. Kompletna kadetska plata odlazi na polaganje junor officer (serije) ispita koja košta oko 4000€, nakon čega se stiče čuveni oficirski čin, III i II oficir palube.
    3. Ne mogu se složiti sa Gandalfom po ovom pitanju. Uzmite sve u obzir: kadetura će da pokrije poručnički ispit, dakle i dalje si 8000€ u minusu. Prosječna plata III oficira iznosi oko 3200€, a dužina ugovora 7 mjeseci (što je za mjesec ili dva kraće nego konobaru na kruzeru). Prostom računicom dobijamo da 1 ugovor III oficira valja oko 22400€. Odbijte tih 8000€ školovanja i papira i dobijete da ste u plusu oko 14400€.
    Konobar na kruzeru ako se potire, odire od posla i ljubaznosti imaće oko 3000$ (oko 2800€). Njegov osmomjesečni ugovor valja 22400€ takođe, s tim što se niđe na bijelom svijetu neće pomicati poziciju gore po ugovoru! To vam ja mogu garantovati. Naš čovjek će jako teško doći do plate veće od 4000$ na kruzeru, osim ako nije presposoban, isprogramiran i strpljiv. I ima 10 godina da potroši na to. Sa druge strane u svojstvu II oficira možete da plovite čak i direktno nakon kadeture, ukoliko kompanija ima potrebu za tim, mada se uglavnom napreduje nakon 2 ili 3, a nerijetko i nakon samo jednog. II oficir prima oko 4800€. To je 33.600€ za ugovor.
    Aj sad malo nebuloze:
    Oficiri: 5 godina (8,5 ugovora, bez uračunatih odmora) miješano III i II = 268.800€
    Konobar: 5 godina (7,5 ugovora, bez uračunatih odmora) miješano assistant waiter i waiter = 207.600€ž
    Razlika je 61.200€, a to je lijep stan u PG.
    Još jednu stvar morate uzeti u obzir, a to je da se na kruzeru pare troše NEVIDJENOM brzinom. Ja sam sa prvog ugovora došao doma sa 2800$, drugi ugovor sa 7500$, a napravio sam (za ta ugovora) oko 40.000$. Đe su te pare, ne pitajte Teretnjaci su druga priča totalno, nema se toliko prilika i načina za potrošit.
    Jedan veliki minus za kruz industriju je da ne refundiraju avionske karte kada idete na ugovor (doma se ide o njihovom trošku), ljekarske i vize. Ako se ukrcavate kao ja što sam u Orlandu, zna biti zajebano, lagano preko 1000€ ode u zrak.

    Malo sam hipotetisao ovdje, ali ovo i jeste realna slika.

    EDIT: Zaboravih da dodam par jako bitnih stvari:
    Ima i kompanija poput EastMed-a, đe kadet ima 1900€ + bonusi i prekovremeno!
    Dynmic Positioning poslovi, mahom u offshore branši - ugovori oko 40 dana, plate oko 6000$ + svi troškovi pokriveni. Kablopolagači, supply ships, feeder ships, icebreakers, SAR vessels.
    Tankerske kompanije, a u zadnje i neki kontejneraši imaju ugovore đe te i doma plaćaju. Moj dobar drug plovi na tankeru, ugovor 3-3, prvi makine i prima 6800€ i na brodu i kad je doma (3 njegove godine valjaju skoro 250k €...) A ja sam od Royala nesretnog dobijao avionskom poštom ček za vacation salary na iznos od 2,45$. Markica na koverti je bila vrijednija.
    LPG & LNG brodovi sa enormnim platama.
    Pa i sa tom školom/faksom kad ti more dopizdi možeš otvorit trening centar za pomorce, ili radit u lučkoj upravi, ili držat agenciju za ukrcaje. A šte će konobar kad batali brod? Spiskaće pare i vratit se nazad, kao mnooogi drugi što ih znam.
    Vjerujte mi šta vam pišem, ne pretjerujem uopšte. Ovo je slika i prilika rada u dva različita sistema. Odrastao sam u ovom okruženju i tu se krećem, poznajem vrlo dobro sve aspekte...

    Svima svaka čast, ali kruzeri na duže staze su čista robija. Prava je lutrija što se tiče zarade, jer platu nemaš, zavisiš od bakšiša gostiju ti na kraju kruza. Ako ti se ugovor pogodi da ti je homeport neđe u Britaniju, možeš slobodno da se rokneš. Jedino što ti kompanija garantuje da ćeš zaradit je 1100$ mjesečno. Lutrija su ti kolege sa kojima ćeš kruzeve da radiš, lutrija je ko će ti biti šef, cimer, gost, bakšiš. Lutrija je kakve će cure biti na tome ugovoru, hoćeš li naći normalnu ekipu, hoće li ti kabina biti sjebana, koji će emergency duty da te zapadne (reci bratu da sam svaki ugovor bio PAX drill starway coordinator ). Lutrija je rejting koji dobijaš od gostiju, hoće li te sjebat, pati se smanji rejon, a samim tim i pare... Hahha, mogao bih danima o ovome.
    Kao oficir bar si gospodin, ližeš dupe trojici ljudi, a ne četrdeset-trojici

    @fourways: Za moj kapacitet (huehuehue ) ispitu su bili smiješni, mada dosta se ljudi mučilo, pogotovo sa zadacima iz navigacije. Signalizacija je pegla jer moraš učit Morzeovu azbuku, signalne zastave i kodove, pravo i meteorologija je pegla jer je suva teorija i tako... valja se malo doma, ništa strašno.
    Last edited by guvarana; 13-11-15 at 21:41.
    Those about to rock, we salute you!

  8. #83
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Mislim da se mi nijesmo razumjeli...

    Poenta moje price je bila, da ne gubis 2 godine minimum dok dodjes do 3eg oficira

    Ja nijesam ni sporio da su jace pare oficirima, ali znaci dok zavrsis skolu i podjes skoro godina pa onda dok odradis kadeta jos godina. Znaci tek trecu godinu pravis kesh. Dok ovamo ti je svejedno ne gubis vrijeme nego odmah zaradjujes i mozes da se vratis doma.


    Sto se tice unapredjenja, burazer moj poslije prvog ugovora sa asistent waitera na waitera
    One Ring to Rule them all...

  9. #84
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    3,246
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    guvarana, do kojeg cina najvise mogu da doguram kad zavrsim pomenuti kurs? naravno, uz redovna "doskolovavanja"
    K'o i uvijek gas do daske (necu urbano, ja sam ljakse)

  10. #85
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    1,945
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    199
    Thanked in
    69 Posts

    Default

    Ja cu samo rec da ako vec planirate da idete na brod da zaradite, zavrsite taj kurs i posvetite se tome. Nije se rodio taj koji je zaradio u par brodova(ili god svejedno), bez onih sto ste zna kako su te pare zaradili, daleka im kuca. Niko od nas ne plovi jer voli, no da zaradimo, pa kad vec razmisljate o ovome da barem znate za sta radite. Ako mislite to radit samo par godina da zaradite, odma odustanite, necete zaradit,
    Ako ste se opredjelili za kurs, nemojte gledat kako cete eskivirat predavanje, ucite. Dosta toga vam realno nece nikad trebat, al cete naici na ljude koji ce cjenit vase znanje, pa ce vas pogurat u karijeri.
    Dobar dio toga ce vam trebati u poslu, iako ste kao kadet tamo da naucite, ne dozvolite sebi da dodjete tamo kao panj. Ljudi rade dosta na brodu, ne mogu se vazda posvetit da vas nauce. Al vazda pitajte i gledajte sto drugi rade, pa ucite iz toga.

    EDIT: @Ispichutura Sa ovim kursom do zvanja prvog oficira palube/stroja. Al radi se na tome da sa jos jednim kursom moguce dostici zvanje Kapetana/Upravitelja. Uglavnom kad ti to bude trebalo moce se zavrsit.
    Last edited by Wolverine; 13-11-15 at 23:33.

  11. #86
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    3,246
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    jedini je problem za kurs sto je masu ljudi na listu cekanja, a primaju po 20 ljudi u dva termina godisnje (januar i avgust). sad ih ima prijavljenih blizu 70, tako da, ako bi se neko sad zainteresovao za to, morao bi da ceka vise od godinu dana da upane. ima i u baru prekvalifikacija, ali kako sam cuo, traje duze, godinu dana, mozda i vise...

    u svakom slucaju, mnogo dobra stvar je to sto za pola godine i malo zrtvovanja mozes sebi obezbijediti diplomu koja vrijedi i koja se moze bas dobro "unovciti"
    K'o i uvijek gas do daske (necu urbano, ja sam ljakse)

  12. #87
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    3,246
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Wolverine View Post
    @Ispichutura Sa ovim kursom do zvanja prvog oficira palube/stroja. Al radi se na tome da sa jos jednim kursom moguce dostici zvanje Kapetana/Upravitelja. Uglavnom kad ti to bude trebalo moce se zavrsit.
    neko kaze da moze, neko da ne moze... meni kurs pocinje u januaru, pa jos ne znam sve detalje.
    K'o i uvijek gas do daske (necu urbano, ja sam ljakse)

  13. #88
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    1,945
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    199
    Thanked in
    69 Posts

    Default

    Reci tima sto kazu da ne moze da nemaju pojma. Diploma tog kursa ti vrijedi isto kao i moja sto sam srednju zavrsio, a sa tim mozes do prvog oficira.

  14. #89
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    3,246
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ok to za prvog, ja ti pricam za kapetana/upravitelja. mada to je daleka buducnost, valjda za to trebaju i godine navigacije i svasta nesto. samo sam radoznao, nije sad da pucam na visoko
    K'o i uvijek gas do daske (necu urbano, ja sam ljakse)

  15. #90
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    1,945
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    199
    Thanked in
    69 Posts

    Default

    To ne, za to treba 2god fakulteta ili ovaj kurs sto sam ti pomenuo koji bi trebalo u narednih par mjeseci da pocne, pored svega ostalog. Ne pucas visoko, to ti je cilj

  16. #91
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    3,246
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Wolverine View Post
    To ne, za to treba 2god fakulteta ili ovaj kurs sto sam ti pomenuo koji bi trebalo u narednih par mjeseci da pocne, pored svega ostalog. Ne pucas visoko, to ti je cilj
    tako je ta mogucnost stalnog napredovanja je po meni i najveci benefit prekvalifikacije... instant plata od 1500 - 2000 na kruzera zvuci primamnjivo za nas standard, ali na duze staze, ova skola je prava prica.
    K'o i uvijek gas do daske (necu urbano, ja sam ljakse)

  17. #92
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,262
    Thanks Thanks Given 
    1,354
    Thanks Thanks Received 
    1,816
    Thanked in
    838 Posts

    Default

    Malo griješite ovdje.
    Sa osnovnim kursem može da se napreduje do II oficira, ne može do I. Isto ti važi završio srednju ili kurs. Tek kada završi 2 godine fakulteta (što dođe kao viša) stiče se pravo polaganja z ćifa, tj I oficira.
    Junior officers - 3rd & 2nd
    Senior officers - 1st & Captain

    Kurs što Wolverine spominje (a neko je okčio link na ovom tredu) je onaj od 3 x 3 mjeseca. I ja sam pisao o tome, kad se on završi onda si gospod Bog.
    Those about to rock, we salute you!

  18. #93
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,495
    Thanks Thanks Given 
    5,341
    Thanks Thanks Received 
    3,830
    Thanked in
    1,518 Posts

    Default

    Ljudi taj kurs 3x3 da li se moze upisat bez ovog sto zamjenjuje srednju pomorsku?



    Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk

  19. #94
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    3,246
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    znaci, sa prekvalifikacijom mogu da budem junior officer, a ako ocu jos da napredujem moram da zavrsim taj 3 x 3?
    K'o i uvijek gas do daske (necu urbano, ja sam ljakse)

  20. #95
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,262
    Thanks Thanks Given 
    1,354
    Thanks Thanks Received 
    1,816
    Thanked in
    838 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ispichutura View Post
    znaci, sa prekvalifikacijom mogu da budem junior officer, a ako ocu jos da napredujem moram da zavrsim taj 3 x 3?
    Upravo to.

    Ne možeš na kurs za seniora ako nemaš srednju pomorsku ili kurs. Nema preskakanja činova.
    Što bi ti, da prvi ugovor ideš odma' kao barba, a?

    3 x 3 kurs je po principu da nakon kadeture odradis prva 3 mjeseca kursa, druga 3 nakon 18 ili 24 mjeseca navigacije i zadnja tri nakon 36 mjeseci navigacije.
    Samo što još nije počeo sa radom, planirano je neđe u januaru.
    Last edited by guvarana; 14-11-15 at 09:23.
    Those about to rock, we salute you!

  21. #96
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    3,246
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kapiram da se cinovi ne mogu preskakati, samo me interesovalo koliki je "domet" diplome srednje pomorske. mozda sam u startu pogresno formulisao moje pitanje, vjerovatno sto tek polako ulazim u sve ovo pa mi je masu stvari nejasno, jos uvijek.
    K'o i uvijek gas do daske (necu urbano, ja sam ljakse)

  22. #97
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,262
    Thanks Thanks Given 
    1,354
    Thanks Thanks Received 
    1,816
    Thanked in
    838 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ispichutura View Post
    kapiram da se cinovi ne mogu preskakati, samo me interesovalo koliki je "domet" diplome srednje pomorske. mozda sam u startu pogresno formulisao moje pitanje, vjerovatno sto tek polako ulazim u sve ovo pa mi je masu stvari nejasno, jos uvijek.
    Opušteno, šalim se ja
    Kao što rekoh, domet je 2nd officer, ko ti kaže drugačije - ili nema pojma ili laže. Ide se do drugog oficira iz prostog razloga zato što gradivo srednje škole samo toliko pokriva. Prvi oficiri vrše ukrcaj i raspored tereta, prave proračune stabilnosti broda, daju zadatke nižoj posadi (šta treba po palubi da se radi) i vrše nadzor nad njima. To se uči na naprednom kursu ili na FZP, a nekada na Višoj pomorskoj.
    Interesantno je da se nakon 12 mjeseci navigacije u svojstvu prvog oficira stiče zvanje kapetana duge plovidbe (nova regulativa) i tako se i upisuje u matrikulu.
    Those about to rock, we salute you!

  23. #98
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    3,246
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    u svakom slucaju, mogu da polazem za vece cinove vremenom i to je ono sto me zanima...
    K'o i uvijek gas do daske (necu urbano, ja sam ljakse)

  24. #99
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,262
    Thanks Thanks Given 
    1,354
    Thanks Thanks Received 
    1,816
    Thanked in
    838 Posts

    Default

    Apsolutno.
    Moj ti je savijet, ako uopšte razmišljaš o tome, zovi školu i prijavi se. Čeka se dosta, godinu ipo skoro, u mom slučaju. Ako se predomisliš na kraju, najlakše je odustati, ne plaćaš ništa.
    Those about to rock, we salute you!

  25. #100
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    3,246
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja sam vec upao, u januaru mi pocinje samo, ja sam na brodomasinstvo
    K'o i uvijek gas do daske (necu urbano, ja sam ljakse)

Page 4 of 60 FirstFirst 123456781454 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. IVF u Crnoj Gori...
    By Jeca_Pereca in forum Ženski kutak
    Replies: 0
    Last Post: 27-03-09, 21:51
  2. BIG BUD u Crnoj Gori
    By Chevalier in forum Muzika
    Replies: 22
    Last Post: 12-06-08, 12:54
  3. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 14:16
  4. da li ko u crnoj gori ...
    By dylan|stark in forum Software
    Replies: 26
    Last Post: 04-08-05, 12:19
  5. Hip Hop u Crnoj Gori...
    By SpeedFreak in forum Muzika
    Replies: 89
    Last Post: 19-02-04, 17:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •