Page 23 of 60 FirstFirst ... 1319202122232425262733 ... LastLast
Results 551 to 575 of 1477

Thread: Pomorci u Crnoj Gori

  1. #551
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by il fenomeno View Post
    Šteta,ionako nas ima šaka jada..Evo idem po ovim agencijama,sve filipince zapošljavaju za kadete.
    Bio sam skoro na Filipinima i tamo cuh da su Filipinci vodeca sila u svijetu kad su u pitanju pomorci. Jesu li samo jeftini, ili uz to znaju posao? Pretpotstavljam da im je znanje engleskog prednost. Cuh da su napredovali i u brodogradnji i da su medju vodecim zemljama u svijetu. Za ovo drugo nijesam bas siguran.

    Inace, interesantna zemlja. Neka vrsta Latinske Azije. A traffic jam u Manili jedan od najgorih koje sam dozivio.

  2. #552
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Molba, ako bi se odavde islo u Njemacku i radio u Njemackoj ukrcaj na njemacku kompaniju, sto treba od papira imati (prevashodno mislim na vizu/radnu dozvolu od Njemacke)? Pitam za brata, posto do sada nije imao iskustva sa EU...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  3. #553
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    more - TV
    Posts
    1,673
    Thanks Thanks Given 
    3,125
    Thanks Thanks Received 
    1,032
    Thanked in
    421 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
    Molba, ako bi se odavde islo u Njemacku i radio u Njemackoj ukrcaj na njemacku kompaniju, sto treba od papira imati (prevashodno mislim na vizu/radnu dozvolu od Njemacke)? Pitam za brata, posto do sada nije imao iskustva sa EU...
    Vrlo malo brodova u medjunarodnom saobracaju vije zastave EU zemalja. Najvjerovatnije su zastave tih njemackih brodova ili Panama ili Liberija ili neka karipska ili pacificka zemlja. Tako da netreba nikakva posebna viza ili dozvola od Njemacke konkretno.

    Sent from my GT-I9500 using Tapatalk
    To learn how to use your head, you have to go out of your MIND.

  4. #554
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    more - TV
    Posts
    1,673
    Thanks Thanks Given 
    3,125
    Thanks Thanks Received 
    1,032
    Thanked in
    421 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Bio sam skoro na Filipinima i tamo cuh da su Filipinci vodeca sila u svijetu kad su u pitanju pomorci. Jesu li samo jeftini, ili uz to znaju posao? Pretpotstavljam da im je znanje engleskog prednost. Cuh da su napredovali i u brodogradnji i da su medju vodecim zemljama u svijetu. Za ovo drugo nijesam bas siguran.

    Inace, interesantna zemlja. Neka vrsta Latinske Azije. A traffic jam u Manili jedan od najgorih koje sam dozivio.
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hanj...on_Philippines

    U pregovorima sa kinezima oko kupovine brodogradilista. Inace za CMA CGM radili kontenerase 20000 TEUS.

    Sent from my GT-I9500 using Tapatalk
    To learn how to use your head, you have to go out of your MIND.

  5. #555
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,099
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,454
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Bio sam skoro na Filipinima i tamo cuh da su Filipinci vodeca sila u svijetu kad su u pitanju pomorci. Jesu li samo jeftini, ili uz to znaju posao? Pretpotstavljam da im je znanje engleskog prednost. Cuh da su napredovali i u brodogradnji i da su medju vodecim zemljama u svijetu. Za ovo drugo nijesam bas siguran.

    Inace, interesantna zemlja. Neka vrsta Latinske Azije. A traffic jam u Manili jedan od najgorih koje sam dozivio.
    Samo su jeftini.

    Ne bih da zvucim kao rasista jer nisam ali vecina tih 'jeftinih nacija' (tako poslodavci gledaju na njih) jednostavno imaju ogranicen kapacitet 'kapiranja', od najosnovnijih stvari vezane za matematiku i logiku pa do bilo kojih tezih 'svakodnevnih izazova'. Svakako da ima izuzetaka i da sam sreo i Filipince koji imaju kliker ali to je recimo ispod 5% (i to da budem velikodusan). Sa Indijcima, Indonezanima i sl. nisam ni radio ali sam cuo jos gora iskustva.

    Filipinci jednostavno imaju svoj sindikat koji je najjaci na svijetu i koji ih stiti nenormalno. Za razliku od nas recimo koje ne stiti nikakav sindikat niti drzava. Tako je recimo kompaniji lakse poslat' naseg covjeka doma nego nekog njihovog...

    Znam da sam na mostu uvijek gledao knjigu "Understanding the Filipino Seaman" koju i sad imam u nekom elektronskom formatu ali se nikad nisam nakanio da je procitam, osim povremenog prelistavanja.

    Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
    Molba, ako bi se odavde islo u Njemacku i radio u Njemackoj ukrcaj na njemacku kompaniju, sto treba od papira imati (prevashodno mislim na vizu/radnu dozvolu od Njemacke)? Pitam za brata, posto do sada nije imao iskustva sa EU...
    crane_operator ti je vec odgovorio... Vjerujem da su sanse ispod 1% da se neko nas ukrca na brod koji vije Njemacku zastavu. To ce prije biti neka zastava Paname, Bahama, Liberije, Malte itd. za koje nije potrebno nista specijalno kad su u pitanju radne dozvole i neka druga papirologija. Viza da a to obicno sredjuje agencija ili sama kompanija. Pored te vize (zemlje ukrcaja), obicno se trazi i US viza, nerijetko i u slucajevima kad brodu Amerika nije 'standardna ruta'...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  6. #556
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Hvala u svakom slucaju, vidim da mu treba podrske, tesko se kao sto i svi znate dolazi do angazmana...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  7. #557
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,099
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,454
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
    Hvala u svakom slucaju, vidim da mu treba podrske, tesko se kao sto i svi znate dolazi do angazmana...
    Jako tesko, pogotovo za kadete i one koji prvi put idu kao oficiri (ako nije bas na onoj kompaniji gdje je zavrsena kadetura).

    Eto ja sa punih 8 godina "na moru" i svim najboljim preporukama (pismenih, od kompanije a ne od strica/ujaka/rodjaka) ne mogu doc' do ukrcaja.

    Ko ima vezu moze poc' iako ne zna osnovne stvari a drugi koji nemaju veze sjede doma i cekaju dok ih vrte od forumalara do formulara... Ne pricam samo za sebe, ima momaka sa jos vise iskustva koji cekaju i duze od mene.

    Ne bih da ga demoralisem, ali to je neka realna situacija trenutno.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  8. #558
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Svjesni smo toga, naravno... Jbg, kao sto rece realno je tako...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  9. #559
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by crane_operator View Post
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hanj...on_Philippines

    U pregovorima sa kinezima oko kupovine brodogradilista. Inace za CMA CGM radili kontenerase 20000 TEUS.

    Sent from my GT-I9500 using Tapatalk
    Hvala na linku. Znaci, ipak se tu nesto radi u brodogradnji - dosad su dominirali Kinezi, Korejanci i Japanci. Hanjin su Korejanci. Ovo im je, ocigledno, cerka kompanija. Vidim da su upali u probleme. Prije par godina se bila digla u Koreji velika prasina oko bankrotstva Hanjin Shipping, koji su bii medju najjacim svjetskim kontejnerskim kompanijama. Pretpostavljam da pripadaju istoj chaebol grupi.

    Mislim da su mnogi problemi nastali nakon 2008. godine i Lehman shock-a, a nekako istovremeno je doslo do usporavanja kineske privrede. Mnoge kompanije su se bile zalecele s porudzbama novih brodova

  10. #560
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Samo su jeftini.

    Ne bih da zvucim kao rasista jer nisam ali vecina tih 'jeftinih nacija' (tako poslodavci gledaju na njih) jednostavno imaju ogranicen kapacitet 'kapiranja', od najosnovnijih stvari vezane za matematiku i logiku pa do bilo kojih tezih 'svakodnevnih izazova'. Svakako da ima izuzetaka i da sam sreo i Filipince koji imaju kliker ali to je recimo ispod 5% (i to da budem velikodusan). Sa Indijcima, Indonezanima i sl. nisam ni radio ali sam cuo jos gora iskustva.

    Filipinci jednostavno imaju svoj sindikat koji je najjaci na svijetu i koji ih stiti nenormalno. Za razliku od nas recimo koje ne stiti nikakav sindikat niti drzava. Tako je recimo kompaniji lakse poslat' naseg covjeka doma nego nekog njihovog...

    Znam da sam na mostu uvijek gledao knjigu "Understanding the Filipino Seaman" koju i sad imam u nekom elektronskom formatu ali se nikad nisam nakanio da je procitam, osim povremenog prelistavanja.
    Moje iskustvo s Filipnicame jeste da su jako dobri na prici, a manje dobri na razumijevanju onoga o cemu je rijec. Pretpostavljam da imaju podrsku i drzave, jer koliko cujem prihodi koje donose nazad u Filipine su veoma znacajni za ekonomiju. Ne radi se samo o pomorcima, vec ima jako puno drugih profila Filipinaca/Filipinki koji rade u raznim zemljama, kao neka vrsta gastarbajtera (mogu se cesto vidjeti u grupama Hong Kongu i Singapuru u nedjelju ujutro kad idu na misu u crkvu)

  11. #561
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    9
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hocu da upisem pomorski fakultet ali nisam siguran da mogu upast na smjer Nautika zbog prosjeka, pa me zanima postoji li mogucnost doc do titule kapetana sa nekim od drugih smjerova (brodomasinstvo, elektro i menadzment)? I mogu li dje nac koje poslove nude svi od smjerova, tj. sta se moze radit nakon zavrsetka njih i dokle se moze napredovat. Hvala unaprijed

  12. #562
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Las Vegas
    Posts
    2,511
    Thanks Thanks Given 
    57
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ostrogami View Post
    Hocu da upisem pomorski fakultet ali nisam siguran da mogu upast na smjer Nautika zbog prosjeka, pa me zanima postoji li mogucnost doc do titule kapetana sa nekim od drugih smjerova (brodomasinstvo, elektro i menadzment)? I mogu li dje nac koje poslove nude svi od smjerova, tj. sta se moze radit nakon zavrsetka njih i dokle se moze napredovat. Hvala unaprijed
    Mislim da ne.Sa brodomasinstvom si u makinu,mozes biti upravitelj makine ali ne i kapetan.Sa menadzmentom u pomorstvu ne mozes da plovis,taj smjer ti svakako ne bih preporucio.Pomorsla elektrotehnika je novi smjer,cini mi se 2 godine vec postoji,nisam siguran na cem se uopste cilja sa tim smjerom,svakako Kapetan ne mozes biti.Zavrsi kurs pa guli polako,mislim da se i sa njim moze doci do Kapetana uz dodatne kurseve kad stignes do prvoga oficira,svakako prilicno duzi put ali ne i nemoguc

  13. #563
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,881
    Thanked in
    2,290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pterodaktil View Post
    Mislim da ne.Sa brodomasinstvom si u makinu,mozes biti upravitelj makine ali ne i kapetan.Sa menadzmentom u pomorstvu ne mozes da plovis,taj smjer ti svakako ne bih preporucio.Pomorsla elektrotehnika je novi smjer,cini mi se 2 godine vec postoji,nisam siguran na cem se uopste cilja sa tim smjerom,svakako Kapetan ne mozes biti.Zavrsi kurs pa guli polako,mislim da se i sa njim moze doci do Kapetana uz dodatne kurseve kad stignes do prvoga oficira,svakako prilicno duzi put ali ne i nemoguc
    To je nekada bio smjer radiotelegrafija (kada sam ja studirao) te si se školovao za oficira veze, poslije je promijenjen naziv u komunikacije i automatika (kada se ukinula morzeova azbuka kao obavezna), a sada je, ako sam dobro shvatio, pomorska elektrotehnika.

    Sent from my Motorola 8400

  14. #564
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,099
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,454
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Nautika: paluba, treci/drugi/prvi oficir, kapetan
    Brodomasinstvo: makina, cetvrti, treci, drugi, prvi, upravitelj (kapo)
    Elektro: pojma nemam, kontam da mozes da budes elektricar i ETO (elektro-tehnicki oficir)
    Menadzment: neki djavo na kopnu, kontam u nekoj agenciji i sl.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  15. #565
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bar, Montenegro
    Posts
    1,557
    Thanks Thanks Given 
    222
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    15 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Nautika: paluba, treci/drugi/prvi oficir, kapetan
    Brodomasinstvo: makina, cetvrti, treci, drugi, prvi, upravitelj (kapo)
    Elektro: pojma nemam, kontam da mozes da budes elektricar i ETO (elektro-tehnicki oficir)
    Menadzment: neki djavo na kopnu, kontam u nekoj agenciji i sl.
    A na kruzerima je:
    2nd Officer/1st Officer/Chief Officer Safety/Staff Captain/Captain
    3rd Engineer/2nd Engineer/1st Engineer/Staff Chief Engineer/Chief Engineer
    4th El. Engineer/3rd El. Engineer/2nd El. Engineer/1st El. Engineer/Chief Electrical Engineer

    (drugi palube i treci makine/struje su isti rang)
    I can't explain and I won't even try

  16. #566
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7,776
    Thanks Thanks Given 
    140
    Thanks Thanks Received 
    458
    Thanked in
    245 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by forways View Post
    A na kruzerima je:
    2nd Officer/1st Officer/Chief Officer Safety/Staff Captain/Captain
    3rd Engineer/2nd Engineer/1st Engineer/Staff Chief Engineer/Chief Engineer
    4th El. Engineer/3rd El. Engineer/2nd El. Engineer/1st El. Engineer/Chief Electrical Engineer

    (drugi palube i treci makine/struje su isti rang)
    Na Princess imas rang 2nd i 2nd senior,tako i za prvog,onda ide staff captain.. za palubu,isto tako ima i za inzinjere...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #567
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,099
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,454
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Dobro, ja sam napisao otprilike.. nisam isao u detalje

    I cetvrtog makine na nekim kompanijama (obicno manjim brodovima) uopste i nema a prvi makine je zapravo upravitelj/kapo.

    Na vecim putnickim su uglavnom udvojeni rangovi pa tako ima po 2 treca, 2 druga itd.

    Elektricara isto ima vise, na teretnim obicno jedan ili dva, na bas vecim nekad i 3 dok na putnickim obicno ima i znatno vise.

    Sve to zavisi od vrste broda, politike kompanije i samog broda, najvise od same velicine istog.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  18. #568
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bar, Montenegro
    Posts
    1,557
    Thanks Thanks Given 
    222
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    15 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Dobro, ja sam napisao otprilike.. nisam isao u detalje
    Jes, ali cisto napisah da zna da i sa ovim smjerom pomorska elektrotehnika ima rangove kad su kruzeri u pitanju. Nije zanemarljiva stvar uzimajuci u obzir da npr treci struje na Royal ima oko 6-7k dolara i ugovor 10-10 (nedelja).
    I can't explain and I won't even try

  19. #569
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7,776
    Thanks Thanks Given 
    140
    Thanks Thanks Received 
    458
    Thanked in
    245 Posts

    Default


    Srecno


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #570
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,099
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,454
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Nema kod nas previse LPG pomoraca...

    Tu ce Hrvati najprije upast'...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  21. #571
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7,776
    Thanks Thanks Given 
    140
    Thanks Thanks Received 
    458
    Thanked in
    245 Posts

    Default

    Mozda se nekom posreci,ne skodi uglavnom


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  22. #572
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7,776
    Thanks Thanks Given 
    140
    Thanks Thanks Received 
    458
    Thanked in
    245 Posts

    Default




    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. #573
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    2
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mozes li mi reci kakav je tajj online kurs za safety? posto su mi poslali adresu. Kakva su pitanja koja forma i jel tesko?

  24. #574
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7,776
    Thanks Thanks Given 
    140
    Thanks Thanks Received 
    458
    Thanked in
    245 Posts

    Default

    Mislis na Marlins Security awernes?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  25. #575
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,064
    Thanks Thanks Given 
    496
    Thanks Thanks Received 
    423
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Aj da odje pitam.Vi ste svi primorci pa znate
    Recite mi kako idu ove kategorije.
    Imam sad za voditelja camca i uskoro dobijam uslov da polazem za mornar motoristu ? Bejse li tako ?
    Sto znaci upravljanje plovilom do 100m ?
    Ako bi ko naveo koje sve kategorije ima,za sta su bio bih zahvalan.
    P.s Kako da postanem skiper ?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Page 23 of 60 FirstFirst ... 1319202122232425262733 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. IVF u Crnoj Gori...
    By Jeca_Pereca in forum Ženski kutak
    Replies: 0
    Last Post: 27-03-09, 22:51
  2. BIG BUD u Crnoj Gori
    By Chevalier in forum Muzika
    Replies: 22
    Last Post: 12-06-08, 13:54
  3. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 15:16
  4. da li ko u crnoj gori ...
    By dylan|stark in forum Software
    Replies: 26
    Last Post: 04-08-05, 13:19
  5. Hip Hop u Crnoj Gori...
    By SpeedFreak in forum Muzika
    Replies: 89
    Last Post: 19-02-04, 18:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •