Page 26 of 60 FirstFirst ... 1622232425262728293036 ... LastLast
Results 626 to 650 of 1477

Thread: Pomorci u Crnoj Gori

  1. #626
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    4,986
    Thanks Thanks Given 
    1,132
    Thanks Thanks Received 
    1,463
    Thanked in
    629 Posts

    Default

    A evo se prica deset godina da je Mareska cuveni rekao stop.

    Sent from my HTC U12+ using Tapatalk

  2. #627
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by retype_htc View Post
    A evo se prica deset godina da je Mareska cuveni rekao stop.

    Sent from my HTC U12+ using Tapatalk
    Istina ziva.

    Koliko nasi ljudi (ne nuzno samo pomorci) vole da izmisljaju price... to je fascinantno. Psiholoski urodjeni poremecaj.

    Moguce je da je istim poremecajem (PUP) i ovaj vijest dosla od strane 'Borbe', poznate kao vrlo pouzdanog izvora informacija...

    Ovo kazem jer NIKO NIGDJE nije objavio ista u vezi sa ovim slucajem, ni na Engleskom ni na Spanskom jeziku.. Moje duboko izvinjenje 'Borbi' ako imaju insajdere po lukama u Cile-u i jedini saznaju ovakve informacije, prije nego ijedan lokalni ili medjunardni mediji...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  3. #628
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Mareska, bravo...
    Bgm ne znam je li za sve stop, ali na Msc nije bas lako upanut zadnjih par godina, to vi znate bolje nego ja... a ne vjerujem da ce se nesto promijeniti na bolje poslije svega ovoga...

    Ne znam okle ovima iz Borbe info, ali prije par godina u Maroko su pala nekolicina nasih sa povelikom kolicinom kokaina, nijedan medij o tome slova nije napisao
    Last edited by karamazov; 10-07-19 at 23:01.

  4. #629
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Ne znam... Obicno se makar stave inicijali. Toga nema. Napise se kompanija pa nerijetko i ime broda. Nema ni jedne ni druge informacije. Nema cak ni datuma kad se ovo desilo.

    Po meni jako losa vijest i jako lose "predstavljena", sve i da je istina. A ako je izmisljena onda je tek katastrofa sa njihove strane...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  5. #630
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    more - TV
    Posts
    1,673
    Thanks Thanks Given 
    3,125
    Thanks Thanks Received 
    1,032
    Thanked in
    421 Posts

    Default

    Evo sad za ukrcaj na MSC treba i potvrda iz suda da nisi kaznjavan i da se ne vodi postupak prevedena na engleski

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
    To learn how to use your head, you have to go out of your MIND.

  6. #631
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bar, Montenegro
    Posts
    1,557
    Thanks Thanks Given 
    222
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    15 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by crane_operator View Post
    Evo sad za ukrcaj na MSC treba i potvrda iz suda da nisi kaznjavan i da se ne vodi postupak prevedena na engleski

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
    Ovo bi trebao bit standard za svaku normalnu kompaniju. Inace kakve sve face imaju papire dobro je da nas ne blokiraju potpuno. Nedavno polagah ispit za jedan brevet, preko pola momaka nije imalo blage veze nego su se nadali da ce bit pismeno i da ce prepisat s telefona. Naravno dosli svi u sorcevima..

    A jos i da spomenem nepunih sat vremena "obuke" koja kosta 160 eura bez koje se, naravno, ne moze izaci na polaganje.
    I can't explain and I won't even try

  7. #632
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    more - TV
    Posts
    1,673
    Thanks Thanks Given 
    3,125
    Thanks Thanks Received 
    1,032
    Thanked in
    421 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by forways View Post
    Ovo bi trebao bit standard za svaku normalnu kompaniju. Inace kakve sve face imaju papire dobro je da nas ne blokiraju potpuno. Nedavno polagah ispit za jedan brevet, preko pola momaka nije imalo blage veze nego su se nadali da ce bit pismeno i da ce prepisat s telefona. Naravno dosli svi u sorcevima..

    A jos i da spomenem nepunih sat vremena "obuke" koja kosta 160 eura bez koje se, naravno, ne moze izaci na polaganje.
    A inace ovi sto su pali su svi imali dosije u CG. Ajde reci jednog koji nije dobio brevete kod nas barem iz 2 put. Polozit vozacki je teze mogu te obalit vise puta

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
    To learn how to use your head, you have to go out of your MIND.

  8. #633
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Potvrda da nisi osudjivan i da se protiv tebe ne vodi nikakav postupak je standardna stvar kod vecine normalnih kompanija... Za MSC ne znam jer ne plovim tamo niti planiram. (mogu provjerit' lako jer mi je dosta kolega tamo)
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  9. #634
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    more - TV
    Posts
    1,673
    Thanks Thanks Given 
    3,125
    Thanks Thanks Received 
    1,032
    Thanked in
    421 Posts

    Default

    https://www.vijesti.me/vijesti/ekono...jos-60-miliona

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
    To learn how to use your head, you have to go out of your MIND.

  10. #635
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Treba sad postavit' "flashback" kad su obecavali kako ce ovi brodovi da prave milione i unaprijede CG ekonomiju kao nikad do sad...

    Kad se maloumni pitaju...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  11. #636
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Pa unaprijedili su nekima koji su se tamo zaposlili o državnom trošku.

  12. #637
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    U nijednom trenutku nisam ocekivao da mozemo uspijeti sa tim brodovima. Za brodarstvo treba bit' mag, pratiti trziste non-stop i bit' pametan. Sve je to u deficitu kod nas i ima mnogo "isplativijih poslova" gdje je mozak na otavu.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  13. #638
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    4,986
    Thanks Thanks Given 
    1,132
    Thanks Thanks Received 
    1,463
    Thanked in
    629 Posts

    Default



    Sent from my HTC U12+ using Tapatalk

  14. #639
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,620
    Thanks Thanks Given 
    10,574
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    Naši Indijanci stradali od kauboja pa im Indijci zauzeli mjesto? Jesam li dobro razumio?

    Sent from my room

  15. #640
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    1,935
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    194
    Thanked in
    65 Posts

    Default

    Nidje veze, ovo je 1 od 12 sto treba da izadju, a na 2 znam da je nasa posada

  16. #641
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Las Vegas
    Posts
    2,511
    Thanks Thanks Given 
    57
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Koliko je pametno za mladog momka (koji je tek zavrsio fakultet,ima znanja) da se ukrca na Msc (ima odredjenu vezu za to) i da ide u tom pravcu (kontenjeri)...ili je ipak bolje juriti tankere ili nesto drugo ? Ja licno mislim da je posao na tankera i laksi a i bolje placen i da je bolja opcija od kontenjera,ali nisam pametan,neko ce reci ovako,neko onako...

  17. #642
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bar, Montenegro
    Posts
    1,557
    Thanks Thanks Given 
    222
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    15 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pterodaktil View Post
    Koliko je pametno za mladog momka (koji je tek zavrsio fakultet,ima znanja) da se ukrca na Msc (ima odredjenu vezu za to) i da ide u tom pravcu (kontenjeri)...ili je ipak bolje juriti tankere ili nesto drugo ? Ja licno mislim da je posao na tankera i laksi a i bolje placen i da je bolja opcija od kontenjera,ali nisam pametan,neko ce reci ovako,neko onako...
    Mislim da taj mladi momak ne moze da bira, no da bude srecan ako se igdje ukrca. A na MSC mu ni veza trenutno ne pomaze tako da to moze da prekrizi odmah. Tanker, kontejner, sta god samo nek pocne negdje.
    I can't explain and I won't even try

  18. #643
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pterodaktil View Post
    Koliko je pametno za mladog momka (koji je tek zavrsio fakultet,ima znanja) da se ukrca na Msc (ima odredjenu vezu za to) i da ide u tom pravcu (kontenjeri)...ili je ipak bolje juriti tankere ili nesto drugo ? Ja licno mislim da je posao na tankera i laksi a i bolje placen i da je bolja opcija od kontenjera,ali nisam pametan,neko ce reci ovako,neko onako...
    Svaka industrija ima nesto svoje a specificnosti vec zavise od kompanije do kompanije...

    U najkracim crtama... na tankerima je nesto teze, pravila su znatno stroza, inspekcije (vetting) su mnogo stroze, ako si na velike tankere (VLCC) obalu ces vidjet' samo dvogledom. Sto se prednosti tice, uglavnom su ugovori kraci, plate su generalno visocije, nerijetko si placen i doma, koliko i na brod (permanent ugovor), posao je generalno znatno sigurniji. Sjutra da oces da promjenis industriju... mnogo je lakse prec' sa tankera bilo dje drugo a doc' sa bilo cega drugog na tankera je dosta tesko, eventualno na najnize moguce mjesto...

    Da ne duzim previse... ako te zanimaju jos neke pojedinosti, pitaj konkretno.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  19. #644
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Las Vegas
    Posts
    2,511
    Thanks Thanks Given 
    57
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Da da,kapiram,sve ima svoje prednosti i mane.Znam za Vlcc da je dosta zeznuto,da prodje i pola godine da se ne vidi kopno. Bas zbog toga prelaska sam postavio pitanje.Ako se odradi kadetura na kontenjeru (npr Msc) da li je moguce preci na tankera kao treci oficir ? Neko kaze ne nikako,a neko kaze moguce je.Uglavnom znam da je skoro nemoguce preci sa kontenjera na tanker a zadrzati cin (ali nisam siguran u ovom slucaji kadet-treci oficir)
    Slazem se sa tim za tankera ali ja bih jos dodao nesto bitno.Na tankera dodjes u luku mozda na 15 dana lupam,natocis naftu i miran si zadas rutu i vozi ne razmisljas bar o papirologiji za teret....na danasnje kontenjere covjek je svake 2-3-4 dana u lukama i svako malo ukrcaj iskrcaj tereta,papirologija itd. To mi se ovako cini masu stresnije i teze na duze staze.Mada svakako ima sve prednosti i mane.Necu zalaziti u to koliko su stetna isparenja na tankerima

  20. #645
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pterodaktil View Post
    Da da,kapiram,sve ima svoje prednosti i mane.Znam za Vlcc da je dosta zeznuto,da prodje i pola godine da se ne vidi kopno. Bas zbog toga prelaska sam postavio pitanje.Ako se odradi kadetura na kontenjeru (npr Msc) da li je moguce preci na tankera kao treci oficir ? Neko kaze ne nikako,a neko kaze moguce je.Uglavnom znam da je skoro nemoguce preci sa kontenjera na tanker a zadrzati cin (ali nisam siguran u ovom slucaji kadet-treci oficir)
    Slazem se sa tim za tankera ali ja bih jos dodao nesto bitno.Na tankera dodjes u luku mozda na 15 dana lupam,natocis naftu i miran si zadas rutu i vozi ne razmisljas bar o papirologiji za teret....na danasnje kontenjere covjek je svake 2-3-4 dana u lukama i svako malo ukrcaj iskrcaj tereta,papirologija itd. To mi se ovako cini masu stresnije i teze na duze staze.Mada svakako ima sve prednosti i mane.Necu zalaziti u to koliko su stetna isparenja na tankerima
    Pazi, ja ne znam nijednu kompaniju za prevoz nafte a da su ugovori duzi od 3 mjeseca dok se na ostalim teretnim brodovima uglavnom ostaje po 5-6 mjeseci a nerijetko i (znatno) duze.

    Znaci ako uporedis neki prosjek i dvije najrelevantnije kompanije kod nas (Micui za tankere i MSC za kontejnere)... u prosjeku ces na Micui-ja za 2 godine bit' godinu dana na brodu, godinu dana kuci (ugovori 3-3, permanent) dok ces na MSC vjerovatno bit' jedno 6-7-8 mjeseci na brod i onda mjesec/dva kuci, tj. u dvije godine ces bit' 3-4 mjeseca kuci sto mnogima znaci dosta...

    Sto se tice prelaska, sve zavisi od kompanije ali u principu te niko nece primit' za oficira na tankera bez prethodnog iskustva (na tankerima). Sto je meni realno i logicno skroz. Kako da budes oficir na tankeru kad ne znas sta je intertni gas, kako se tretiraju tankovi, kako se provjerama ppm i sto to znaci uopste itd. itd. Nemas dodirnih tacaka sa tim ni na jednoj drugoj industriji. Zato nakon kadeture na recimo kontejneru mozes da budes samo opet kadet na tankeru (iako nije potrebno bit' opet 12 mjeseci nego krace) ili eventualno VD treci (nesto kao asistent trecem oficiru) sto imaju mnoge kompanije, ukljucujuci pomenuti Micui.

    Na tankera dodjes u luku samo ako je manji tanker u pitanju. Ako je VLCC ne gledas luku. Imas "offshore" stanice gdje prekrcavas naftu a koje se nalaze na desetine milja od obale. Vrlo rijetko kompanija odluci da "da oduska" posadi pa organizuje neki camac da te prebaci na kopno tokom tih prekrcajnih operacija a to se obicno desi jednom tokom ugovora, opet zavisno od kompanije.

    Na kontejnerima generalno ima znatno vise posla i zavisno od rute, ceste su manovre dolaska/odlaska i bakcanja sa teretom i sl. Opet zavisi o kojoj poziciji pricamo, ne moze se generalalizovati kad su pozicije u pitanju jer svaka ima svoje obaveze i odgovornosti.

    Ali kad se pogleda sira slika, na kontjnerima se cesto desi da si na moru po 10-15 dana (prelazak Pacifika i sl.) i to je obicno kuliranje, zavrsavanje svih rabota koje su ostale nedovrsene i pripremanje posla unaprijed. U poredjenju, na tankerima imas milion papira, checklist-a i svega na dnevnoj bazi. Pod stresom si uvijek oko toga sta smijes a sta ne smijes da radis. Ne mogu sad da idem u detalje ali recimo ako ti 'vetting' nadje upaljac to je uglavnom povratna karta kuci. Takvih sitnica ima milion. Pravila su generalno mnogo stroza i upravo zbog toga su (mozda kontradiktorno) tankeri znatno sigurniji od bilo kojeg kontejnera. To ne moze niko da mi ospori.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  21. #646
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Las Vegas
    Posts
    2,511
    Thanks Thanks Given 
    57
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Uglavnom to sto je placeno i kad si kuci,predstavlja prepolovljenu platu koliko sam ja cuo i shvatio.Npr ako na tankera kao treci imas platu 4 hiljade,ako se prima i kuci i na brodu primaces 2 na brodu i 2 kuci.
    Uglavnom sve vise momaka zeli na tankera,sve manje na kontenjera,opravdano.

  22. #647
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pterodaktil View Post
    Uglavnom to sto je placeno i kad si kuci,predstavlja prepolovljenu platu koliko sam ja cuo i shvatio.Npr ako na tankera kao treci imas platu 4 hiljade,ako se prima i kuci i na brodu primaces 2 na brodu i 2 kuci.
    Uglavnom sve vise momaka zeli na tankera,sve manje na kontenjera,opravdano.
    Tacno je.

    Ali sa danasnjim mentalitetom ljudi (i pomoraca prije svega) velika je prednost imat' svaki mjesec fiksnu platu nego doc' sa vecim parama i onda je potrosit' za mjesec/dva pa kukat' kako moras sto prije na brod jer nemas da platis racune a kamoli da prehranis porodicu.

    Ne znam za to "zaljenje". One koje ja znam na tankere su dosta zadovoljni. One koje ja znam sa kontejnera kukaju doma vec duze vrijeme a kako stvari stoje - situacija ce samo bit' gora, makar kad su nasi pomorci u pitanju. Da ne sirim sad neke neprovjerene informacije (kao neki) ali stanje na MSC-u za nase pomorce nije bas najbolje, posebno za one koji tek treba da odu a nisu vec duzi niz godina tamo.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  23. #648
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Las Vegas
    Posts
    2,511
    Thanks Thanks Given 
    57
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Rekoh "zeli" na tankera.I ja sam sve tako cuo,svi kukaju na kontenjera i oce da napustaju,pa zato i ne znam koliko je pametno ici tamo prvi put.

  24. #649
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Moja greska, procitah "zali" a ne "zeli"

    U trenutnoj situaciji, vecina ne moze ni da bira nego ides onamo dje imas prvu priliku jer ko zna kad ce doc' sledeca. A kad bi moglo da se bira... zavisno od osobe bi se birala i industrija. Neko ne moze bez kopna i izlazaka vani pa bi tankeri (VLCC) odma otpali. Neko ne moze da se folira i drzi lazni osmijeh 24/7 pa bi putnicke brodove izbjegao u potpunosti. Neko ne moze da bude na 'stand by'-u cijeli dan i ima manovre svaki drugi pa bi izbjegao kontejnere itd. itd.

    Svaka industrija ima svoje, nijedna nije savrsena i svaka ima svoje prednosti i mane.

    Ali kao sto rekoh - danas je situacija da nemas mnogo izbora - prvo sto ti se ponudi... idi. Pogotovo kao prvi ugovor za oficira, poslije je nesto lakse kad vec imas iskustvo i pecat broda u matrikuli.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  25. #650
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Javi mi se drugar tek je 20 dana ugovora odradio i ispratise ga doma. Kaze da s njegove kompanije sve crnogorce skartiraju radi ovih hapsenja. Pretpostavljam da masti? Dal je moguce to?

Page 26 of 60 FirstFirst ... 1622232425262728293036 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. IVF u Crnoj Gori...
    By Jeca_Pereca in forum Ženski kutak
    Replies: 0
    Last Post: 27-03-09, 22:51
  2. BIG BUD u Crnoj Gori
    By Chevalier in forum Muzika
    Replies: 22
    Last Post: 12-06-08, 13:54
  3. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 15:16
  4. da li ko u crnoj gori ...
    By dylan|stark in forum Software
    Replies: 26
    Last Post: 04-08-05, 13:19
  5. Hip Hop u Crnoj Gori...
    By SpeedFreak in forum Muzika
    Replies: 89
    Last Post: 19-02-04, 18:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •