Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 32

Thread: Bijelu kamilavku na glavi mogu da nose isključivo poglavari autokefalnih crkava!

  1. #1
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    922
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Bijelu kamilavku na glavi mogu da nose isključivo poglavari autokefalnih crkava!

    Da li je Crnogorska Mitropolija - Crnogorska Pravoslavna Crkva, bila autokefalna, vrlo je lako odgovoriti.

    Pored brojnih pisanih dokaza, svi znamo za onu poslovicu "slika govori kao hiljadu riječi", pa ćemo sada viđeti par starih slika, Petra I, i Petra II Petrovića Njegosa.

    Dakle, u pravoslavlju bijelu kamilavku na glavi mogu da nose ISKLjUČIVO poglavari autokefalnih crkava.

    Kao sto jasno vidimo, bijelu kamilavku su nosili i Petar I, i Petar II Petrović Njegoš,
    sto ce reći da je Crnogorska Pravoslavna Crkva bila autokefalna i nikome podređena!
    Iako je ova jednostavna istorijska istina puno puta osporavana od SPC i raznih srpskih DR, MR, Profesora PSEUDOISTORIJE, oči vas zasigurno ne varaju!




    Petar I Petrović Njegoš - Vladika Crnogorski



    Petar II Petrović Njegoš - Vladika Crnogorski





    ---------------

  2. #2
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Kαινης Ιερουσαλημ
    Posts
    7
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Regi brate lakse malo...


  3. #3
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    922
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Amfilohije je ne smije stavit na glavu nikad nipošto, zar ne?

  4. #4
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default "Glas Crnogorca", subota, 18. decembar 1910. godine, strana 1.

    ČESTITKA ANTIOHIJSKOGA PATRIJARHA KRALjU NIKOLI



    Crna Gora je 1910. godine u pogledu oblika vladavine postala Kraljevina (Monarhija). Nikola I Petrović Njegoš proglašen je za crnogorskoga kralja. Između mnogobrojnih čestitki koje je tim povodom primio izdvajamo sljedeću:

    Njegova Svetost Patrijarh Antiohiski Grigorije poslao je preko Carsko-ruskog poslanstva Njegovom Veličanstvu Kralju Gospodaru na dar ikonu Sv. Bogorodice sa pismom, koje u prevodu sa arapskog jezika glasi:



    Njegovom Veličanstvu

    Preblagočestivom Kralju Nikoli I


    Petnajesti avgust, blagosloveni dan, koji mi napominje milosti i obimne blagodati, Našega Gospodara, Boga, jer tog istog dana 1906. godine ja sam uzašao po milosti Svetoga Duha na presto Patrijaršijski Prvoprestolnih Apostola Petra i Pavla, danas postaje izvor radosti i veselja za Sveto Pravoslavlje cijelog svijeta, jer danas vidimo Vašu glavu, obasutu poštovanjem i obožavanjem, a tako i mudrošću ispunjenu, koje Vas je učinila predmetom uvažavanja i divljenja Velikodušnih Ruskih Careva. S kojom ste mudrošću znali upravljati predstojno Vašu Srećnu Knjaževinu kroz čitavo po vijeka, okrunjenu pravoslavnom krunom i kao što to vidi Vaš vjerni narod, radan i hrabar, predan pravoslavlju i gleda svoga omiljenog Knjaza na dostojanstvu Njihovih Veličanstava Kraljeva.

    Sasvim je dakle pravedno da danas naše duše veličaju Gospodara a naši duhovi da se raduju u Gospodu, koji je naš spasitelj, i za to Antiohiska crkva uzimlje udjela u velikoj radosti svoje sestre Svete Crnogorske Crkve. Smatrao sam dužnošću da otslužim sa svim mojim patrijaršijskim klirom u prisustvu velikog broja moje pastve svetu liturgiju, namijenjenu Vašem Veličanstvu vozljubljenom u Gospodu.

    Ja ovim uzimljem slobodu da podnesem Vašem Kraljevskom Prestolu moja Patrijaršiska čestitanja i moje očinske želje duboko iskrene, moleći Gospoda i Cara Careva, da Vas sačuva još svetom desnicom za dug i presrećan život na korist i na sreću države koju Vam je Svevišnji povjerio, da sačuva Nj. V. Preblagočestivu Kraljicu Vašu uzvišenu Suprugu, Nj. Kr. V. Knjaza Našljednika i cijelu Kraljevsku porodicu, da blagoslovi Vaš Narod i uzdrži i štiti Vašu Slavnu Kraljevinu.

    U znak blagoslova slobodan sam poslat V. Veličanstvu ikonu Sv. Bogorodice, zaštitnice naše patrijaršijske katedralne crkve, i kao dokaz moje istinske ljubavi prema V. Veličanstvu i mog velikog veselja za ovaj srećan dan, ja se usuđujem upraviti Vam ovo pismo, sa kojim Vam podnosim moje duboko poštovanje.

    Neka je milost Božja s Vama i neka Vas prati.

    Čast mi je biti Vašega Veličanstva vrlo vaтreni i ponizni molitvenik u Hristu.

    Damask, 15. avgust 1910.

    Grigorije

    Patrijarh Antiohiski i cijelog istoka


    Izvor: "Glas Crnogorca", subota 18. decembar 1910. godine, strana 1.


    ...

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Ма нема никакве сумње да је наслов топика бесмислен:
    АУТОКЕФАЛНОСТ ЦРКВЕ И БИЈЕЛА ПАНAКАМИЛАВКA

    Цетиње, 07.септембар 2002.г– Када не постоји канонски доказ - диплома (томос) о аутокефалности неке цркве, пропагандна машинерија за разарање Православља у Црној Гори тражи неке индиректне "доказе". Тврдња да "бијелу камилавку може носити само поглавар аутокефалне цркве", не одговара истини и нема везе са православним канонима већ са обичајем који постоји у Руској Цркви. Црногорски митрополити Петар I и Петар II Петровић су носили црне и бијеле панакамилaвке као дар Руског Синода који се даје уопште митрополитима а митрополити Данило I Петровић и Митрофан Бан црне камилавке, иако су били једнако епископи исте Српске Православне Св. Цркве у Црној Гори. И данас у Руској Цркви један број митрополита, или прецизније њих 18, носи бијеле панaкамилавке што не значи да у Русији постоји 18 аутокефалних цркава. Познато је широм Православља да у Русији постоји једна канонска аутокефална Православна Руска Црква и један патријарх московски и цијеле Русије.



  6. #6
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Gluposti, Risto Ćirov je nikada neće na glavu staviti, a Njegoš i Sveti Petar jesu.
    Jel tako da je Risto Ćirov ne smije staviti na glavu?

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Gluposti, Risto Ćirov je nikada neće na glavu staviti, a Njegoš i Sveti Petar jesu.
    Jel tako da je Risto Ćirov ne smije staviti na glavu?
    Да ти помогнем изгледа да си прескочио одговор:
    Црногорски митрополити Петар I и Петар II Петровић су носили црне и бијеле панакамилaвке као дар Руског Синода који се даје уопште митрополитима а митрополити Данило I Петровић и Митрофан Бан црне камилавке, иако су били једнако епископи исте Српске Православне Св. Цркве у Црној Гори. И данас у Руској Цркви један број митрополита, или прецизније њих 18, носи бијеле панaкамилавке што не значи да у Русији постоји 18 аутокефалних цркава


    Болдовано је суштина, а ту је и слика.

    A ово се зове џокер зови(пријатеља).

  8. #8
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Hhehehehe pa Ruski Car je izgleda da sve sto ima u naske crkve i od njega je zavisilo sve ! No valjda se narod pita ko ce mu $edjet na presto njine crkve a ne neko iz pakistana serbije rusije ??? Misim stvarno !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  9. #9
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bijela kamilavka je nosena od onih koji su bili u rusiju i tamo se skolovali,dok crnu nose oni koji su u Grckoj bili skolovani.A inace u Rusiji koliko ja znam postoji oko 2o mitropolita koji nose bijelu kamilavku pa te mitropolije su pod jurisdikcijom njegove svetosti Aklekseja II .

  10. #10
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post

    A inace u Rusiji koliko ja znam postoji oko 2o mitropolita koji nose bijelu kamilavku pa te mitropolije su pod jurisdikcijom njegove svetosti Aklekseja II .
    Jes i u japansku :lolblue: pravoslavnu crkvu se nosi bijela kamilavka i u etiopsku, :lolblue: ali je Risto Ćirov ne smije staviti na glavu!

    Najzanimljivije je kad Svetosavci počnu da daju besmislene primjere, prekopavajući cijeli svijet. :blah:

    Navedi tačan naziv kako se zvala crkva u koju ti je prađed išao?

  11. #11
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koji pradjed,onaj sto mi je bio na solunski front?
    Crnu kamilavku nosi vladika Joanikije jer je bio u Grckoj,to je jdan obicaj koji postoji u Pravoslavlju.
    Cipure ne pricaj o necemu o cemu nemas blage veze,ni ti ni ostali jeretici sa ovog foruma.
    Mir i svako dobro.

  12. #12
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Kako se zvala crkva u koju ti je pradjed isao?
    Tacan naziv?

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    У исту као и Митрофан Бан.
    Каква је боја камилавке?

  14. #14
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Otkrij mi tajnu, brzo, brzo nestrpljiv sam ...

    Mitrofan Ban veliš?
    A ova dvojica, je li Mitrofan Ban bio veći autoritet od ove dvojice?
    E sad mi kaži koji je to Svetosavko naređivao nešto ovoj dvojici?
    Otkrij mi tajnu molim te, nestrpljiv sam!!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	SvetiPetarCetinjski.jpg 
Views:	181 
Size:	14.7 KB 
ID:	10338  

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Mitrofan Ban veliš?
    A ova dvojica, je li Mitrofan Ban bio veći autoritet od ove dvojice?
    E sad mi kaži koji je to Svetosavko naređivao nešto ovoj dvojici?
    Otkrij mi tajnu molim te, nestrpljiv sam!!!
    Брзо, брзо, нестрпљив сам!? :lolblue:
    Прво, постоваћу ти још двије слике Црногорских владика.

    Друго, да иоле поштујеш цркву до сада би научио да тамо нико не наређује "некој двојици", као и то да боја камилавка Митрополита Митрофана Бана није диспрпорционална са ауторитетом у односу на неког другог.
    Треће, општепозната ствар је и није никаква тајна да укидањем Пећке патријаршије 1766.г. СПЦ више није била јединствена. Стање је прије уједињења 1920. било: (да не куцам)
    Mitropolija Srbije , sa pet eparhija , obuhvatala je Kraljevinu Srbiju i bila je autokefalna ; Karlovačka mitrpolija , sa sedam eparhija , obuhvatala je sve pravoslavne Srbe u Vojvodini , Hrvatskoj i Slavoniji i bila je autokefalna ; Crnogorsko- primorska mitropolija , sa tri eparhije , obuhvatala je Kraljevinu Crnu Goru i bila je autokefalna ; Srpska crkva u Bosni i Hercegovini , sa četiri eparhije (dabrobosanska , zvorničko- tuzlanska , banjalučko- bihaćka i zahumsko hercegovačka ) potpala je od 1878. pod jurisdikciju Carigradske patrijaršije ; Dalmati-nska crkvena oblast , sa dvije eparhije (dalmatinsko- istrijska i bokokotorska ), pod Austrijom ušla je u sastav Bukovinsko- dalmatinske mitropolije koja je , pored Srba , obuhvatala Rusine i Rumune ; potpala je pod Carigradsku patrijaršiju ;Crkvena oblast u Staroj Srbiji i Makedoniji , sa šest eparhija ( sa statusom mitrpolija): raško- prizrenska, skopska, debarsko- veleška, prespansko- ohridska , pelagonijska (bitoljska) i poleanska ( dojranska) , sve pod Carigradskom patrijaršijom ; pošto su 1912.i 1913. godine, odnosno 1919. bugarski i grčki episkopi napustili navedene eparhije , one su pripojene Beogradskoj arhiepiskopiji , ali je njihov status u odnosu na Carigradsku patrijaršiju ostao neriješen.
    Да Пећка Патријаршија није била укинута, хијерархија би била иста као када је Св. Сава и основао Митрополију Црногорску прије мнооого, мноооого година.
    Last edited by gamechanger; 04-04-07 at 13:59.

  16. #16
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Ja te pitah da mi otkrijes tajnu, koji je Svetosavac naredjivao onoj dvojici gore sa bijelim kamilavkama?

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Све нејасноће за овај топик су објашњене .
    У слици и ријечи.The End.

  18. #18
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Pfffff
    cim ga sabijem u cosak, odmah pocne da eskivira ili se majmunise.

    3. put pitanje
    Da mi otkrijes tajnu, koji je Svetosavko naredjivao onoj dvojici gore sa bijelim kamilavkama? Znas li ime tom mocnom Svetosavku koji je naredjivao onoj dvojici gore sa bijelim kamilavkama.

  19. #19
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Konstantine,

    Da probam ja - da nacrtam:

    Nadam se da cemo se svi sloziti da je vladika crnogorski dobio bijelu kamilavku od Ruskog patrijarha?!

    Da to ne znaci autokefalnost govori to da svaki njihov mitropolit/vladika nosi tu istu bijelu kamilavku, a njih danas ima oko 20 u Ruskoj Pravoslavnoj crkvi:

    www.xxc.ru/sobor/photos/sobor.jpg

    Po ovoj komunistickoj logici ispade da Ruska Pravoslavna Crkva ima DVADESET patrijarha i dvadeset autokefalnih pravoslavnih crkava, sto znamo da nije tacno, tj. bar neki od nas!
    Last edited by jujy; 05-04-07 at 10:43.

  20. #20
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Anu, navedi primjer iz japanske pravoslavne crkve?

    Quote Originally Posted by jujy View Post
    Konstantine,

    Da probam ja - da nacrtam:

    Nadam se da cemo se svi sloziti da je vladika crnogorski dobio bijelu kamilavku od Ruskog patrijarha?!

    Da to ne znaci autokefalnost govori to da svaki njihov mitropolit/vladika nosi tu istu bijelu kamilavku, a njih danas ima oko 20 u Ruskoj Pravoslavnoj crkvi:

    www.xxc.ru/sobor/photos/sobor.jpg

    Po ovoj komunistickoj logici ispade da Ruska Pravoslavna Crkva ima DVADESET patrijarha i dvadeset autokefalnih pravoslavnih crkava, sto znamo da nije tacno, tj. bar neki od nas!
    A kakva su pravila u etiopsku pravoslavnu crkvu??? :lolblue::lolblue: :lolblue: :lolblue: :yipiiii: :yipiiii:

  21. #21
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    A kakva su pravila u etiopsku pravoslavnu crkvu??? :lolblue::lolblue: :lolblue: :lolblue: :yipiiii: :yipiiii:
    Kaze se: u etiopskoj...!

    Jesu li tvoji krstavani u njoj - etiopskoj?
    Last edited by jujy; 05-04-07 at 10:49.

  22. #22
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jujy View Post
    Kaze se: u etiopskoj...!

    Jesu li tvoji krstavani u njoj - etiopskoj?

    Ne no su u rusku, iz koje primjer nalazis!!!
    Jesu li tvoji krstavani u rusku, posto se pozivas na nju?:lolblue: :lolblue: :lolblue: :yipiiii: :yipiiii:

  23. #23
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jujy View Post



    Po ovoj komunistickoj logici ispade da Ruska Pravoslavna Crkva ima DVADESET patrijarha i dvadeset autokefalnih pravoslavnih crkava, sto znamo da nije tacno, tj. bar neki od nas!
    U Rusiji imas vladivostovskog patrijarha koji pod jurisdikcijom Alekseja II,ruska zagranicna Crkva je trebala da se ujedini sa moskovskim patrijarhom,a ona je bila autokefalna,tako da unutar Rusije imas i patrijarsije i mitropolije.

    Mir i svako dobro.

  24. #24
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    U Rusiji imas vladivostovskog patrijarha koji pod jurisdikcijom Alekseja II,ruska zagranicna Crkva je trebala da se ujedini sa moskovskim patrijarhom,a ona je bila autokefalna,tako da unutar Rusije imas i patrijarsije i mitropolije.

    Mir i svako dobro.
    Topik je o kamilavci kao znaku autokefalnosti! Tebi nije jasan pojam autokefalnosti i ko ga i na koji nacin daje!

    Zagranicna Crkva je bila kao sto joj i ime govori "van granice" (isto kao sto je i Srpska Crkva imala RASKOLNICKU crkvu u Americi), zbog Revolucije u Rusiji i pokolja nad Romanovim -ista nije trazila autokefalnost nego je povlacila to (istorijsko) pravo na sebe...


    Nego da pitam ovog "etopskog" zasto taj vas 'patrijarh' ne ode u Rusiju ili ga ruski patrijarh ne pozove u goste, ako ta bijela kamilavka predstavlja autokefalnost!?

    Zasto se Miras prosle godine krio po Cetinju kad se odrzavao pravoslavni kongres i zasto je prije neki dan - nas ministar spoljnih poslova u posjeti ruskom patrijarhu - dobio do znanja da Ruska Pravoslavna Crkva nece priznati 'crnogorsku' crkvu?

    Mir Bozji! Hristos Voskrese!!

  25. #25
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jujy View Post
    Topik je o kamilavci kao znaku autokefalnosti! Tebi nije jasan pojam autokefalnosti i ko ga i na koji nacin daje!

    Zagranicna Crkva je bila kao sto joj i ime govori "van granice" (isto kao sto je i Srpska Crkva imala RASKOLNICKU crkvu u Americi), zbog Revolucije u Rusiji i pokolja nad Romanovim -ista nije trazila autokefalnost nego je povlacila to (istorijsko) pravo na sebe...


    Nego da pitam ovog "etopskog" zasto taj vas 'patrijarh' ne ode u Rusiju ili ga ruski patrijarh ne pozove u goste, ako ta bijela kamilavka predstavlja autokefalnost!?

    Zasto se Miras prosle godine krio po Cetinju kad se odrzavao pravoslavni kongres i zasto je prije neki dan - nas ministar spoljnih poslova u posjeti ruskom patrijarhu - dobio do znanja da Ruska Pravoslavna Crkva nece priznati 'crnogorsku' crkvu?

    Mir Bozji! Hristos Voskrese!!
    Nisi me razumio sta sam rekao,pomenuo sam patrijarha vladivostovskog jer je neko naveo gore da u rusiji nema patrijarsija i mitropolija,pa sam kao paralelu napisao onu recenicu.Cinjenica je jedna:bijela kamilavka nije simbol autokefalnosti ni episkopalnosti i da crnogorska crkva nikad nije autokefalna.

    Mir i svako dobro.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 11
    Last Post: 25-08-10, 09:12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •