Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 26 to 50 of 233

Thread: Njemčka - život i rad (sve info na jednom mjestu)

  1. #26
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Bjezi koliko te noge nose, moj Medoze. Nece cg nidje pobjec, vidji sto ima tamo, iskoristi sansu koja ti se ukazuje, nece ta ponuda tebe cekat jos dugo ako je ne ugrabis.

    Promjenaje velika, zavisi od tebe kako si spreman da razmisljas o tome. kako kazu ovdje not the one with best skills wins, but the one with best attitude. Srecno

  2. #27
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    www
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kal El View Post
    Nije ti isprao sistem mozak, nego te je strah. Strah od usamljenosti, daljine, uopste strah od promjena. To je druze normalno, svi tako reagujemo. Al zapamti. Uvijek imas gdje da se vratis i da budes na starom, bez posla i da posle 20tog ne izlazis iz kuce. Odustati i vratiti se je najlakse. Gledaj na to kao na avanturu, zabavu, vidjeces nova mjesta, okusiti malo kako je brinuti sam za sebe. To je u nekom vidu i sazrijevanje. Ako se uzelis svojih, tu je skype, upalis, pricas, mozete skupa piti i kafu. Nije to tako strasno.

    Najbitnije je da shvatis da uvijek mozes da se vratis, to bi trebalo da ti da malo sigurnosti. A eto imas i nas forumase kad se uzelis dokonih razgovora
    Potpis!

    Više čovjek pati za onim što je mogao da uradi, a nije, nego za onim što nije mogao da uradi.

    Ako imaš priliku, a da je dobra, probaj, ne možeš ništa da izgubiš.
    Pamet u glavu, probaj, ako ne bude šljakalo, vazda ćeš imat tih 200€ za avion do Tivta, pa nazad doma.
    Globetrotting

  3. #28
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    www
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cvxcomputers View Post
    Ako postoji ko od forumaša Skandinavaca ili Švabenzija da bi me malo edukovao kako je "tamo", kako se živi i radi. Nek se javi
    Sverige!

    Dobij posao u Šveci = dobio si radnu dozvolu/vizu.
    Mislim da je jedina EU zemlja đe ako dobiješ posao, za par dana ćeš dobit i work permit (online application traje 5min).

    Posle 3 godine dobijaš permanent residency, posle 5 imaš pravo i za državljanstvo da apliciraš.

    Jezik je nagrdan, ali ne moraš da ga znaš da bi dobio državljanstvo.
    Svaki 4ti Šveđanin je rođen van Švedske. Zemlja ima oko 10 miliona.

    Start plata (min) bilo koja struke: 2000-2200€ neto.
    (od bruto cijene će te zaboljet glava, al porez kida)

    Ja sam sa 1000€ mjesečno kao student živio top. Svaki vikend izlasci. Putovanja i skitnja i ostane mi pored svega toga para.
    Naravno da gledam đe trošim i kako trošim, to sam i u CG radio.

    Nezaposlenost je 7-8%.

    Za inžinjere - ovo je raj. Poslova ima toliko da boli glava.
    Za nas ekonomiste, je malo komplikovanije, ali ne komplikovanije u poređenju sa CG.

    Radi se od 8 do 16. Petkom do 3.
    Sve je lagom, ili što bi na naški rekli, opušteno.
    Sistem vrhunski funkcioniše, svako poštuje zakon, uređeno sve, pa nema preše i trke.
    Naravno, to sve do tebe zavisi, ako oćeš da čupaš i grizeš, onda ćeš i duže radit, kao i svako ko želi više da stvara i napreduje.
    Globetrotting

  4. #29
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    UL-HN-PG-AMS-BG
    Posts
    4,106
    Thanks Thanks Given 
    133
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Kako tebi ide taj swedish? Meni ne bi bio problem da naucim jezik, ali eto za start valjda bi engleski bio dovoljan? A znam i njemacki no ga zaboravio, 7-8 godina nisam rijec zucnuo,a pricao sam ga ko srpski kad sam bio manji...
    I respect your wrong opinion.
    Lukaj

  5. #30
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Belgrade
    Posts
    9,909
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Nisi ga mogao zaboravit, teorije. Ufati se nekog kanala njemackog i slusaj ga, ima da ti se vrati. A da odes u DE vjerujem da bi za dva dana pricao opet.

    I am so post-rock I shit sad birds.


  6. #31
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    www
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpellStealer View Post
    Kako tebi ide taj swedish? Meni ne bi bio problem da naucim jezik, ali eto za start valjda bi engleski bio dovoljan? A znam i njemacki no ga zaboravio, 7-8 godina nisam rijec zucnuo,a pricao sam ga ko srpski kad sam bio manji...
    Slabo. Nešto više od godinu dana sam ovdje, a nisam ga učio uopšte. Sad ću neki kurs počet.
    "Problem" je i to što je svako fluent sa engleskim, pa čovjek i nije primoran da ga uči.
    Ko zna engleski i njemački, švedski mu lakše pada.
    Globetrotting

  7. #32
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    15,838
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Eo da se javim da ne bude da sam vas uzurpirao bez razloga.

    Za 2 neđelje idem do tamo, da provedem dan s njima. Upoznam ljud, frimu i grad. Vidim njih, vide oni mene. Vratim se nazad, i posle neđelju dana i ja i oni damo konačan odgovor. Naravno, sve troškove ovog izleta snosi firma.

    To sigurno neću propustit, a za odluku ću viđet.
    Najviše me kopka to što prodajem 25 godina za platu od koje mogu da se prehranim i to je to.

    1200 eura neto, od kojih se za 300 eura nalazi stan od 90 kvadrata, i računam da s 15ak eura mogu proć dan, jer je život u tom gradiću jeftiniji nego u Kotor. Eto stanarina recimo jeftinija nego i u pg.

    Ali kad sve to saberem, što sam uštedio? Za šta prodajem i porodicu i prijatelje i sve? Za cca 100 eura mjesečno?
    Bijo si poziw koi se neodbija

  8. #33
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mad_dog_KO View Post
    Eo da se javim da ne bude da sam vas uzurpirao bez razloga.

    Za 2 neđelje idem do tamo, da provedem dan s njima. Upoznam ljud, frimu i grad. Vidim njih, vide oni mene. Vratim se nazad, i posle neđelju dana i ja i oni damo konačan odgovor. Naravno, sve troškove ovog izleta snosi firma.

    To sigurno neću propustit, a za odluku ću viđet.
    Najviše me kopka to što prodajem 25 godina za platu od koje mogu da se prehranim i to je to.

    1200 eura neto, od kojih se za 300 eura nalazi stan od 90 kvadrata, i računam da s 15ak eura mogu proć dan, jer je život u tom gradiću jeftiniji nego u Kotor. Eto stanarina recimo jeftinija nego i u pg.

    Ali kad sve to saberem, što sam uštedio? Za šta prodajem i porodicu i prijatelje i sve? Za cca 100 eura mjesečno?
    a shta mislish o tome da to radish samo 1godinu i posle palish na bolje placeniji posao... u shvedsku npr

  9. #34
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mad_dog_KO View Post

    Ali kad sve to saberem, što sam uštedio? Za šta prodajem i porodicu i prijatelje i sve? Za cca 100 eura mjesečno?
    Ne, za iskustvo zivota (i rada) u inostranstvu, dragocjenije od plate i privremenog rastanka od porodice, prijatelja i sta podrazumijevas pod "sve".

  10. #35
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    www
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Svi li gledaju na troškove, niko da nađe priliku da stvori nešto i poveća prihode, a kamoli da pomenem za (životno!) iskustvo.
    Globetrotting

  11. #36
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    15,838
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Čisto da vas obavijestim da možete da me pljujete.

    Bio sam 3 dana tamo, upoznao grad ljude i firmu.
    Firma san snova, ljudi nevjerovatni, kao da sam im najrođeniji. Ali kako izađeš preko vrata tako si na drugu planetu. Dvije noći sam po pola sata šetao apsolutno sam. Ljudi ne karikiram, niti jednu osobu nisam sreo na ulicu.
    Kafane su puste, tu nema apsolutno nikoga. Tek poneko se nađe u javni prevoz, i u neki šoping centar u centar grada.
    Jasno mi je da je mali grad u pitanju, nepunih 100 hiljada ljudi, ali taj princip života ne mogu da svarim.
    Tu su i poplave apsolutno svake zime, i jako zajebana klima.

    Ne vjerujete u kakvoj sam situaciji bio da "samo" zbog uslova života u tom gradiću odbijem, za mene, posao iz snova (ne mislim na platu, čak je i niska).
    Bijo si poziw koi se neodbija

  12. #37
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Nidje nije savrseno. Trebao si probat to makar godinu dana (ako si mogao tako kratak period da uzmes)

    Послато са LT22i
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  13. #38
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    15,838
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne, striktno mi je rečeno, nema oću-neću.

    Stalni radni odnos, a da ih tako zeznem, usrali bi mi se u život posle.
    Bijo si poziw koi se neodbija

  14. #39
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    457
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mad_dog_KO View Post
    Čisto da vas obavijestim da možete da me pljujete.

    Bio sam 3 dana tamo, upoznao grad ljude i firmu.
    Firma san snova, ljudi nevjerovatni, kao da sam im najrođeniji. Ali kako izađeš preko vrata tako si na drugu planetu. Dvije noći sam po pola sata šetao apsolutno sam. Ljudi ne karikiram, niti jednu osobu nisam sreo na ulicu.
    Kafane su puste, tu nema apsolutno nikoga. Tek poneko se nađe u javni prevoz, i u neki šoping centar u centar grada.
    Jasno mi je da je mali grad u pitanju, nepunih 100 hiljada ljudi, ali taj princip života ne mogu da svarim.
    Tu su i poplave apsolutno svake zime, i jako zajebana klima.

    Ne vjerujete u kakvoj sam situaciji bio da "samo" zbog uslova života u tom gradiću odbijem, za mene, posao iz snova (ne mislim na platu, čak je i niska).
    I sta si odlucio?

    Hm ,pa ne razlikuje mi se taj grad nesto od Kotora, nije veliki grad, poplave zimi, ne sreces osobe zimi...
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.
    Okreni na igru!

  15. #40
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    15,838
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the_lady_marianna View Post
    I sta si odlucio?

    Hm ,pa ne razlikuje mi se taj grad nesto od Kotora, nije veliki grad, poplave zimi, ne sreces osobe zimi...
    Odbio.

    Oprosti zajebantu, nisam te prepoznao.
    Nije stvar u gradu kao gradu, nego sistemu života. Rabota, kuća, spavanje, rabota, kuća, spavanje.
    Govorim o značajnijim poplavama nego kad na rivu ima 5 cenata vode. Njima je konkretno, voda dolazila i do pola prvog sprata zgrada, uništila gradski sistem za grijanje prošle godine.

    O pustim ulicama da ne pričam, kao da je neko oteo sve ljude i ostavio zgrade za njima.
    A očekuješ Njemačka je to, majka piva.
    Bijo si poziw koi se neodbija

  16. #41
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    457
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mad_dog_KO View Post
    Odbio.

    Oprosti zajebantu, nisam te prepoznao.
    Nije stvar u gradu kao gradu, nego sistemu života. Rabota, kuća, spavanje, rabota, kuća, spavanje.
    Govorim o značajnijim poplavama nego kad na rivu ima 5 cenata vode. Njima je konkretno, voda dolazila i do pola prvog sprata zgrada, uništila gradski sistem za grijanje prošle godine.

    O pustim ulicama da ne pričam, kao da je neko oteo sve ljude i ostavio zgrade za njima.
    A očekuješ Njemačka je to, majka piva.
    Nnisam iz prve shvatila da je bas takav grad duhova i da ima takvih ozbiljnih problema sa vremenskim prilikama...

    E a kazu ovdje lose. Lazu...
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.
    Okreni na igru!

  17. #42
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,516
    Thanks Thanks Given 
    1,922
    Thanks Thanks Received 
    2,505
    Thanked in
    1,079 Posts

    Default

    Ipak mislim da med dog nije mogao da se odvoji od fukarluka crnogorskog. Ne znam ni sam sta bih odlucio da dodjem u slicnu situaciju... Ali dobre pare bi mi pomogle da odlucim.
    Tu es mon héro!

  18. #43
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    15,838
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne, plata je bila dovoljna da posle svih troškova imam 400-500 eura nakon svakog mjeseca. Tako da nije neka kompenzacija za užasne uslove života.

    I reko sam i njima tamo, prihvatio bih još nižu platu, samo da srećem ljude na ulici i da mogu da im nazovem guten tag ili kako već.
    Mada su mi i rekli ljudi odavde koji imaju iskustva sa tim regionom, da je istočna Njemačka prilično opustošena zemlja, koja se još koprca da se oporavi.
    Bijo si poziw koi se neodbija

  19. #44
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,764
    Thanks Thanks Given 
    88
    Thanks Thanks Received 
    3,264
    Thanked in
    1,813 Posts

    Default

    Najbolja tsvar kod odlaženja je što imaš sigurnost da se možeš vratiti. Neki narodi sa bliskog istoka nemaju čak ni taj luksuz pa uspijevaju. Radni smo (iako tvrde da nismo) ali nismo preduzimljivi. Vazda bi da nas neko vuče ili gura... U grupi smo jaki
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  20. #45
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    wherever whores go
    Posts
    3,308
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Tako je i u vecim gradovima po Njemackoj , kako mrkne i pozatvraju se radnje (20h) nema kucka po ulicama, osim crnaca i turaka po coskovima Kafana ima da rade al treba 'ubost' pravo mjesto. Berlin je drugaciji tamo ima svega i svakoga 24-7 .



    Mislim da si treba probat , pa ako bas ne ide izmislit da si smrtno bolestan . To ce ti svaki doktor kod nas napisat


    I zar nije Lajpcig veci od 100k ljudi?
    Kreč, kolica i mešalica.

  21. #46
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mad_dog_KO View Post
    Odbio. Oprosti zajebantu, nisam te prepoznao. Nije stvar u gradu kao gradu, nego sistemu života. Rabota, kuća, spavanje, rabota, kuća, spavanje. Govorim o značajnijim poplavama nego kad na rivu ima 5 cenata vode. Njima je konkretno, voda dolazila i do pola prvog sprata zgrada, uništila gradski sistem za grijanje prošle godine. O pustim ulicama da ne pričam, kao da je neko oteo sve ljude i ostavio zgrade za njima.A očekuješ Njemačka je to, majka piva.
    racionaliujes previse, da bi opravdao svoju odluku pred samim sobom. trebao si probati, jer takve sanse se ne pruzaju svaki dan.

  22. #47
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    15,838
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U pitanju je gradić između Lajpciga i Erfurta, nekih 95,6 hiljada ljudi, ali to je ogroman reon, tako da je u suštini još manji.

    Ja vam kažem, otvoreno su mi rekli, pravimo ekipu za budućnost, odustajanje posle 3 mjseca ili 6 nije opcija. Što razumijem, i čime sam se vodio.

    Naravno, žao mi je zbog svoje odluke, ali bi mi više žao bilo da sam otišao. Glava mi je bila u haosu skoro mjesec dana, ne možete ni zamislit.

    A reć ću vam otvoreno i uslove. 1150 eura mjesečno, stan oko 300 s dažbinama, doduše prazan, kao i svi kod njih. Hrana 250-300 mjesečno. A tu je još gradski prevoz, nešto odjeće i ostali prateći troškovi.

    Tako da i nema adekvatne kompenzacije za toliku promjenu i žrtvu.
    Bijo si poziw koi se neodbija

  23. #48
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    www
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    racionaliujes previse, da bi opravdao svoju odluku pred samim sobom. trebao si probati, jer takve sanse se ne pruzaju svaki dan.
    Ne svaki dan, nego decenijama
    Quote Originally Posted by Mad_dog_KO View Post
    U pitanju je gradić između Lajpciga i Erfurta, nekih 95,6 hiljada ljudi, ali to je ogroman reon, tako da je u suštini još manji.

    Ja vam kažem, otvoreno su mi rekli, pravimo ekipu za budućnost, odustajanje posle 3 mjseca ili 6 nije opcija. Što razumijem, i čime sam se vodio.

    Naravno, žao mi je zbog svoje odluke, ali bi mi više žao bilo da sam otišao. Glava mi je bila u haosu skoro mjesec dana, ne možete ni zamislit.

    A reć ću vam otvoreno i uslove. 1150 eura mjesečno, stan oko 300 s dažbinama, doduše prazan, kao i svi kod njih. Hrana 250-300 mjesečno. A tu je još gradski prevoz, nešto odjeće i ostali prateći troškovi.

    Tako da i nema adekvatne kompenzacije za toliku promjenu i žrtvu.
    300€ hrana mjesečno u Njemačkoj? Da si u Minhenu, toliko ne bi trošio, bez ako ne bi svaki dan po restorana da se hraniš.
    Ja 200€ trošim na hranu ovdje, a cijene su iha ha veće nego u Dojčelandu.
    Za stan 300, to i nekako mogu da svarim, ali kad bi našao 2-3soban pa dijelio sa 2-3 osobe to bi išlo značajno dolje.
    Gradski prevoz, to o5 sumnjam da je kao ovdje. Odjeća jeftinija nego u CG.

    500€ ušteđevine posle svih troškova je velika para.
    Nadam se da si dobru odluku donio i da nećeš zažalit kasnije.
    Globetrotting

  24. #49
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Belgrade
    Posts
    9,909
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Poslije jebanja nema kajanja. A jeba se.


    Nego, vidje li kakvu zenu da valja?

    I am so post-rock I shit sad birds.


  25. #50
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    OFFLINE
    Posts
    6,088
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mad_dog_KO View Post

    Ali kako izađeš preko vrata tako si na drugu planetu. Dvije noći sam po pola sata šetao apsolutno sam. Ljudi ne karikiram, niti jednu osobu nisam sreo na ulicu.
    Kafane su puste, tu nema apsolutno nikoga. Tek poneko se nađe u javni prevoz, i u neki šoping centar u centar grada.
    Jasno mi je da je mali grad u pitanju, nepunih 100 hiljada ljudi, ali taj princip života ne mogu da svarim.
    Tu su i poplave apsolutno svake zime, i jako zajebana klima.

    Ne vjerujete u kakvoj sam situaciji bio da "samo" zbog uslova života u tom gradiću odbijem, za mene, posao iz snova (ne mislim na platu, čak je i niska).
    dok sam ovo čitao, tačno mi se u glavi stvorila ovakva slika (samo još tmurnije i strašnije):



    Šteta ako nisi napravio koju sliku, pa da podijeliš ovdje... Ili jesi?

Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Sve na jednom mjestu!
    By Vaso38 in forum Ostali oglasi
    Replies: 8
    Last Post: 17-12-11, 23:48
  2. Sve za Symbian na jednom mjestu...
    By [azzo-kSv] in forum Ostali oglasi
    Replies: 14
    Last Post: 05-09-08, 09:59

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •