Page 1 of 10 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 233

Thread: Njemčka - život i rad (sve info na jednom mjestu)

  1. #1
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    15,838
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Njemčka - život i rad (sve info na jednom mjestu)

    Dobio sam ponudu za posao iz Njemačke pa me zanima koje su zavrzlame to se papira tiče. Visokokolac sam, imam diplomu, i firma je spremna da mi poalje ugovor i garanciju. Mogu li kao stranac da radim normalno i ako ne, ta mi treba od papira?

    Druga stvar koja me zanima su uslovi za ivot. Koliko se kreću rente za stanove, koliko kotaju najosnovniji proizvodi i slično? Pitam da bih vidio kolika bi plata pokrila moje trokove.
    E da, poto sigurno postoje regionalne razlike, u pitanju je Lajpcig, tj. istočna Njemačka.

    Ako znate ili ste čuli bilo to, slobodno piite, svaka informacija mi zlata vrijedi.
    Bijo si poziw koi se neodbija

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    www
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Last edited by ThaHool; 04-09-13 at 20:23.
    Globetrotting

  3. #3
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    15,838
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala.

    Ovo mi baš nije najjasnije, nisam završio nuklearnu fiziku nego ekonomiju ali ipak imam prednost u odnosu na Njemce jer sam upućen u posao tj. već sam radio za tu kompaniju od kuće. Još da vidim oće li taj razlog bit dovoljan ambasadi.
    Bijo si poziw koi se neodbija

  4. #4
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mad_dog_KO View Post
    Dobio sam ponudu za posao iz Njemačke pa me zanima koje su zavrzlame što se papira tiče. Visokoškolac sam, imam diplomu, i firma je spremna da mi pošalje ugovor i garanciju. Mogu li kao stranac da radim normalno i ako ne, šta mi treba od papira?

    Druga stvar koja me zanima su uslovi za život. Koliko se kreću rente za stanove, koliko koštaju najosnovniji proizvodi i slično? Pitam da bih vidio kolika bi plata pokrila moje troškove.
    E da, pošto sigurno postoje regionalne razlike, u pitanju je Lajpcig, tj. istočna Njemačka.

    Ako znate ili ste čuli bilo što, slobodno pišite, svaka informacija mi zlata vrijedi.
    Poshto ekonomija ne spada u "trazhena zanimanja" treba ti ja mislim plata preko 46 hiljada il tako neshto Bruto godishnje da bi ti dali legalno radnu dozvolu. Za istok njemacke je to veoma jaka plata. Ako dobijesh tu platu tamo javi se odje

  5. #5
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Istok Njemacke nije uopste sjajan, vecina gradova je losa, sa propalim fabrikama, nevjerovatno za povjerovati jos kad je Njemacka u pitanju, ali je tako.


    A mislim da ako firma tebe potrazuje da radis za njih, da nije problem dobiti dobiti radnu vizu.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    wherever whores go
    Posts
    3,308
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ja ti mogu malo pomoc oko ovog drugog dijela, bio sam dosta puta duze i krace. Npr. stan u kojem smo bili u Frankfurtu je bio na dobroj lokaciji ,
    dvosoban , namjesten, sa placenim komunalijama je bio oko 900eura. Racunaj da je Lajpcig sigurno dosta jeftiniji jer je Frankfurt ubjedljivo najskuplji grad u Njemackoj a istocna Njemacka najeftinija. Cijene u prodavnicama su jeftinije nego kod nas za gotovo sve proizvode. Hrana po restoranima i brzim hranama je malo do dosta skuplja. Prevoz nije preskup ako uzimas mjesecne karte (50ak eura). Pivo 2-3 eura veliko, narod normalan po kafana, slabo ko bilduje Garderoba cesto dosta jeftinija posebno kad su rasprodaje. Kafenisanje moze bit skupo, dojc kafu zovu makijato

    Racunaj da sa oko 'tisucu' evra mozes proc mjesec da ti nista ne fali i da se opjanis za vikend.

    Eto
    Last edited by the_sorrow; 05-09-13 at 00:59.

  7. #7
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the_sorrow View Post
    Ja ti mogu malo pomoc oko ovog drugog dijela, bio sam dosta puta duze i krace. Npr. stan u kojem smo bili u Frankfurtu je bio na dobroj lokaciji ,
    dvosoban , namjesten, sa placenim komunalijama je bio oko 900eura. Racunaj da je Lajpcig sigurno dosta jeftiniji jer je Frankfurt ubjedljivo najskuplji grad u Njemackoj a istocna Njemacka najeftinija. Cijene u prodavnicama su jeftinije nego kod nas za gotovo sve proizvode. Hrana po restoranima i brzim hranama je malo do dosta skuplja. Prevoz nije preskup ako uzimas mjesecne karte (50ak eura). Pivo 2-3 eura veliko, narod normalan po kafana, slabo ko bilduje Garderoba cesto dosta jeftinija posebno kad su rasprodaje. Kafenisanje moze bit skupo, dojc kafu zovu makijato

    Racunaj da sa oko 'tisucu' evra mozes proc mjesec da ti nista ne fali i da se opjanis za vikend.

    Eto

    Naglasila bih značajno jeftinije u podavnicama. Kad sam krećala za Njemačku par osoba mi je reklo da je preskupo ovamo, a to do sad ne vidjeh...

  8. #8
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    15,838
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala svima na savjetima.
    Što se tiče propalih gradova, ne može bit gore od Kotora i Crne Gore.

    Znači ostaje mi glavni problem, radna viza. Probaću da se provučem sa pričom da je posao specifičan i da ne može da ga radi bilo ko, već neko sa iskustvom iz oblasti. Kontaktiraću ambasadu i viđet što mi oni kažu.

    Problem za život bi mi bar u početku bio to što ne znam slovo njemačkog jezika. Za firmu ne, jedino ne znam oko papira.
    Bijo si poziw koi se neodbija

  9. #9
    Join Date
    May 2011
    Posts
    7,105
    Thanks Thanks Given 
    161
    Thanks Thanks Received 
    77
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Willst du mit mir schlafen gehen? To ti je : Oćemo li se pojebat?

    I nauči kako da trai neto da izije.
    Lord, the pitiful screams of all them college-educated women!

  10. #10
    Join Date
    May 2013
    Location
    мала црна гора
    Posts
    13
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    поздрави ми клопа кад одеш тамо.

  11. #11
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mad_dog_KO View Post
    Hvala svima na savjetima. to se tiče propalih gradova, ne moe bit gore od Kotora i Crne Gore. Znači ostaje mi glavni problem, radna viza. Probaću da se provučem sa pričom da je posao specifičan i da ne moe da ga radi bilo ko, već neko sa iskustvom iz oblasti. Kontaktiraću ambasadu i viđet to mi oni kau. Problem za ivot bi mi bar u početku bio to to ne znam slovo njemačkog jezika. Za firmu ne, jedino ne znam oko papira.
    Ne vjerujem da će imati problema, kad ti firma alje sve potebne papire da bi dobio radnu dozvolu. Srećno!

  12. #12
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bgj View Post
    Ne vjerujem da će imati problema, kad ti firma alje sve potebne papire da bi dobio radnu dozvolu. Srećno!
    Pa ako nema platu preko 46000 onda se gleda na biro rada ima li neki njemac nezaposlen prije njega. Mozhe da se izvuche na specifichno kao treba radnik koji dodatnozna srpski crnogorski bosanski i hrvatski...

  13. #13
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    15,838
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by West View Post
    Pa ako nema platu preko 46000 onda se gleda na biro rada ima li neki njemac nezaposlen prije njega. Mozhe da se izvuche na specifichno kao treba radnik koji dodatnozna srpski crnogorski bosanski i hrvatski...
    63.000 eura je sad norma. Što možda imaju neki naučnici ili tako nešto.

    Tako bih i probao, specifičnost posla, neophodno duže iskustvo u poslu i poznavanje ex yu jezika.
    Bijo si poziw koi se neodbija

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    www
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mad_dog_KO View Post
    Znači ostaje mi glavni problem, radna viza. Probaću da se provučem sa pričom da je posao specifičan i da ne može da ga radi bilo ko, već neko sa iskustvom iz oblasti. Kontaktiraću ambasadu i viđet što mi oni kažu.

    Problem za život bi mi bar u početku bio to što ne znam slovo njemačkog jezika. Za firmu ne, jedino ne znam oko papira.
    Tu priču ti njima ne moš nikako prodat, nego poslodavac.
    Znaju oni podobro sve živo oko toga.

    Ako je kompanija iole poznatija (multinacionalna) onda nema problema nikakvih, jer firme imaju svoje rejtinge/liste kad su u pitanju ovakve stvari.

    Što se tiče njemačkog, nemaš brigaš ništa, engleski svi znaju, a ako ga ti znaš brzo ćeš se pohvatat i sa njemačkim

    Ps. Švedska je prelagana za dobijanje radnih dozvola/viza, samo je problem ubost posao
    Globetrotting

  15. #15
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    15,838
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Eo pričah s ljudima iz firme, imali su već slučajeva i rekli su mi da je moje samo da apliciram, ostalo je njihova briga.
    Pitao sam ih za troškove života, čovjek plaća stan od 85 kvadrata 350 eura full namješten. Život osjetno jeftiniji nego recimo u Kotor.
    Osiguranje, staž, radna dozvola, plata od koje bi mi pored svih troškova ostajalo 300-tinjak eura svaki mjesec.

    I opet ne mi se ne ide nekako u pi*ku materinu. Ođe sam bez posla, posle svakog 20og ne izlazim iz kuće, i opet mi to više odgovara nego živjet potpuno sam u neku vukojebinu. I imat sigurnost.

    Eto što je sistem napravio od nas. Isprao nam mozgove i učinio da nam je dobro ovo ******.
    Bijo si poziw koi se neodbija

  16. #16
    Join Date
    May 2011
    Posts
    280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mad_dog_KO View Post
    Eo pričah s ljudima iz firme, imali su već slučajeva i rekli su mi da je moje samo da apliciram, ostalo je njihova briga.
    Pitao sam ih za trokove ivota, čovjek plaća stan od 85 kvadrata 350 eura full namjeten. ivot osjetno jeftiniji nego recimo u Kotor.
    Osiguranje, sta, radna dozvola, plata od koje bi mi pored svih trokova ostajalo 300-tinjak eura svaki mjesec.

    I opet ne mi se ne ide nekako u pi*ku materinu. Ođe sam bez posla, posle svakog 20og ne izlazim iz kuće, i opet mi to vie odgovara nego ivjet potpuno sam u neku vukojebinu. I imat sigurnost.

    Eto to je sistem napravio od nas. Isprao nam mozgove i učinio da nam je dobro ovo ******.
    Nije ti isprao sistem mozak, nego te je strah. Strah od usamljenosti, daljine, uopste strah od promjena. To je druze normalno, svi tako reagujemo. Al zapamti. Uvijek imas gdje da se vratis i da budes na starom, bez posla i da posle 20tog ne izlazis iz kuce. Odustati i vratiti se je najlakse. Gledaj na to kao na avanturu, zabavu, vidjeces nova mjesta, okusiti malo kako je brinuti sam za sebe. To je u nekom vidu i sazrijevanje. Ako se uzelis svojih, tu je skype, upalis, pricas, mozete skupa piti i kafu. Nije to tako strasno.

    Najbitnije je da shvatis da uvijek mozes da se vratis, to bi trebalo da ti da malo sigurnosti. A eto imas i nas forumase kad se uzelis dokonih razgovora


  17. #17
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,164
    Thanks Thanks Given 
    1,273
    Thanks Thanks Received 
    4,264
    Thanked in
    1,987 Posts

    Default

    živjet potpuno sam u neku vukojebinu.
    Uf.. meni je ovo životni san.

    Nego, promjenićeš ti priču..

    Sve najbolje ti želim.
    The more things change, the more they stay the same.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,940
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    178
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Ako postoji ko od forumaša Skandinavaca ili Švabenzija da bi me malo edukovao kako je "tamo", kako se živi i radi. Nek se javi

  19. #19
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mad_dog_KO View Post
    Eo pričah s ljudima iz firme, imali su već slučajeva i rekli su mi da je moje samo da apliciram, ostalo je njihova briga.
    Pitao sam ih za troškove života, čovjek plaća stan od 85 kvadrata 350 eura full namješten. Život osjetno jeftiniji nego recimo u Kotor.
    Osiguranje, staž, radna dozvola, plata od koje bi mi pored svih troškova ostajalo 300-tinjak eura svaki mjesec.

    I opet ne mi se ne ide nekako u pi*ku materinu. Ođe sam bez posla, posle svakog 20og ne izlazim iz kuće, i opet mi to više odgovara nego živjet potpuno sam u neku vukojebinu. I imat sigurnost.

    Eto što je sistem napravio od nas. Isprao nam mozgove i učinio da nam je dobro ovo ******.
    Ti se u suštini bojiš promjene. Zašto na ovu šansu ne gledaš kao na nešto što trebaš iskoristiti, a ako ti se ne svidi uvjek se možeš vratiti. Upoznaćeš nove ljude, i nećeš biti sam.
    I čućeš na svaki ćošak da nek priča jezik iz ex YU. Nisam mogla da vjerujem koliko nas ima.

  20. #20
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    MAddozhe kakim ti se i ja po psihi,
    i puna podrska! go for it

  21. #21
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    I ja mislim da se plasis promjene.Ne brini sve ce biti ok.

  22. #22
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    You must spread some Reputation around before giving it to PrijekiLijek again.

  23. #23
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Ba fino potkrovlje
    Posts
    8,412
    Thanks Thanks Given 
    2,971
    Thanks Thanks Received 
    1,426
    Thanked in
    767 Posts

    Default

    Плаши се он да га не спрцне неки тамо плавушан.
    Не брини се боли само први пут.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  24. #24
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,948
    Thanks Thanks Given 
    3,936
    Thanks Thanks Received 
    6,445
    Thanked in
    3,086 Posts

    Default

    samo pomisli da treba da se zenis u nedelju i sav strah ce te proci!
    srecan put i pisi!
    nothing comes from violence and nothing ever could

  25. #25
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Belgrade
    Posts
    9,909
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kal El View Post
    Nije ti isprao sistem mozak, nego te je strah. Strah od usamljenosti, daljine, uopste strah od promjena. To je druze normalno, svi tako reagujemo. Al zapamti. Uvijek imas gdje da se vratis i da budes na starom, bez posla i da posle 20tog ne izlazis iz kuce. Odustati i vratiti se je najlakse. Gledaj na to kao na avanturu, zabavu, vidjeces nova mjesta, okusiti malo kako je brinuti sam za sebe. To je u nekom vidu i sazrijevanje. Ako se uzelis svojih, tu je skype, upalis, pricas, mozete skupa piti i kafu. Nije to tako strasno.

    Najbitnije je da shvatis da uvijek mozes da se vratis, to bi trebalo da ti da malo sigurnosti. A eto imas i nas forumase kad se uzelis dokonih razgovora
    Radi moje ljubavi, Mad, poslusaj covjeka. Podji, vidji kad ti se vec nudi.

    I am so post-rock I shit sad birds.


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Sve na jednom mjestu!
    By Vaso38 in forum Ostali oglasi
    Replies: 8
    Last Post: 17-12-11, 23:48
  2. Sve za Symbian na jednom mjestu...
    By [azzo-kSv] in forum Ostali oglasi
    Replies: 14
    Last Post: 05-09-08, 09:59

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •