Results 1 to 9 of 9

Thread: Medjuvjerska mrznja kamen spoticanja crnogorskog drustva

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default Medjuvjerska mrznja kamen spoticanja crnogorskog drustva

    Interesuje me vase misljenje o ovome?

    Sta mislite koji su razlozi za vjersku mrznju i netrpeljivost medju 3 konfesije?

    Sve tri knjige na kojima se baziraju, su istog porijekla i istih uputa pa opet ljudi se koriste njima da nanosili stetu (bilo moralnu, bilo fizicku).
    Za razloge se najcesce koriste vjerske institucije koje su kroz vrijeme cinili razne nepravde, ali bih vas zamolio da ih u komentarima sto manje koristite.
    Iz prostog razloga sto je sudbina jednog jedinog covjeka izvan moci Crkava, Dzamija i Zajednica i ogleda se kroz zivotne okolnosti koje su daleko iznad jednostavnosti vjerskih institucionalnih doktrina i njihove ambicija u vremenu i prostoru. Zato bih sveo ovu pricu na nivo pojedinca.

    Da li moguce izbjeci ih? Dali su ljudi u sustini takvi da zele da se kriju iza drugoga, nesposobni da sami donesu odluku i preuzmu odgovornost.
    Dali je moguce da je jedan vjernik toliko spreman da ide u zabludu da generalizuje drugu grupu (koja i jeste imaginarna) i da je svodi pod jednim misljenjem koje zastupa vjerska oligarhija te grupe?

    I dali je to mozda samo plod interesnih okolnosti toga pojedinca, da se dopadne grupi u kojoj zivi, da ima sto manje otpora itd... tj poltronizam.

    Ono sto sam siguran, jeste da takvil judi najmanje misle o vjeri i Bogu.

    Sta Vi mislite?

  2. #2
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bitno je sta taj vjernik pise i koliko je to tacno! Ako je istina to sto pise zasto ga smatrati nazadnim. Zar nije pravicnije sagledati njegovo misljenje i promisliti da li je ono stvarno tacno? Ne treba bjezati od istine, vec je treba pronaci. Ako bi svi cutali i pustili ljude da rade onako kako oni hoce, to ne bi nicemu vodilo. Kako da precutim to sto se u Vatikanu najavljuju svecenici homoseksualci? Zar sam ja nazadan ako ukazem ljudima kako su njihovi svecenici unakazili njihove Svete knjige? Zar sam ja kriv (citiracu) npr. zbog sledeceg:

    Skupina svedskih izdavaca pripremila je za izlazak knjigu Starog zavjeta, stampanu u stilu magazina s fotografijama vodecih svetskih modela. Nova ilustrovana Biblija sadrzat ce izvorni tekst, ali slike ce zamijeniti snimci modnih fotografa. Adama i Evu portretirat ce decko Pamele Anderson Markus Sekenberg i Klaudija Sifer. Tako dotjerana Biblija u Knjizare će stici do kraja ove godine. Vecina modela bit ce odjevena, ali bit ce i nesto golotinje jer zelimo iskoristiti senzualnost Biblije, kazu izdavaci koji racunaju da ce Sveto pismo tako lakse doprijeti do dijela mladih.

    Ne bilo im svasta raditi i svasta objavljivati.

    Sta mislite sta bi uradili ovakvim ljudima na istoku?
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Interesuje me vase misljenje o ovome?

    Sta mislite koji su razlozi za vjersku mrznju i netrpeljivost medju 3 konfesije?

    Sve tri knjige na kojima se baziraju, su istog porijekla i istih uputa pa opet ljudi se koriste njima da nanosili stetu (bilo moralnu, bilo fizicku).
    Za razloge se najcesce koriste vjerske institucije koje su kroz vrijeme cinili razne nepravde, ali bih vas zamolio da ih u komentarima sto manje koristite.
    Iz prostog razloga sto je sudbina jednog jedinog covjeka izvan moci Crkava, Dzamija i Zajednica i ogleda se kroz zivotne okolnosti koje su daleko iznad jednostavnosti vjerskih institucionalnih doktrina i njihove ambicija u vremenu i prostoru. Zato bih sveo ovu pricu na nivo pojedinca.

    Da li moguce izbjeci ih? Dali su ljudi u sustini takvi da zele da se kriju iza drugoga, nesposobni da sami donesu odluku i preuzmu odgovornost.
    Dali je moguce da je jedan vjernik toliko spreman da ide u zabludu da generalizuje drugu grupu (koja i jeste imaginarna) i da je svodi pod jednim misljenjem koje zastupa vjerska oligarhija te grupe?

    I dali je to mozda samo plod interesnih okolnosti toga pojedinca, da se dopadne grupi u kojoj zivi, da ima sto manje otpora itd... tj poltronizam.

    Ono sto sam siguran, jeste da takvil judi najmanje misle o vjeri i Bogu.

    Sta Vi mislite?
    Sve sto si naveo od razloga za mrznju, netrpeljivost je tacno. Narod niko ne pita... naravno da su u pitanju interesne sfere nekih iz pozadine koji rade sve na unistenju, ukidanju jedinstva, tolerancije itd. Ti ljudi imaju samo jednog Boga - novac.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Mabuse,
    Ja govorim o generalizovanju. Govorim o jasnoj i neutemeljenoj mrznji koja nije bazirana posledicama losih djela ili osustvo dobrih, vec naprotiv iskljucivo pripadanjem neke vjere. Koja nije bazirana na zdravom razumu i jednakosti pravde i istine, a da ne govorim o ljubavi.

    O tome govorim.
    O odgovornosti.

    Pisanje je jedno, a misljenje je drugo, a djelovanje je trece. Sve troje cini nasa djela.

    Moje zapazanje mi govori da je ovakva mrznja jednaka bez obizra na tip i model vjere. Njeni korijeni nisu iz vjere vec iz najdubljih pobuda covjeka.

    "Vjernik" koji siri mrznju prema onima koji istog Boga postuju nije nazadan vec zao.

    Jesi se zapitao ti zasto u zadnje vrijeme izlaze informacije, koje su posve smijesne?
    Razmisli malo o tome.

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pozdrav Ego i kompliment na dobrim komentarima...
    Ja ipak smatram da je u pitanju medjunacioonalna mrznja prije nego medjuvjerska jer koliko je nas narod religiozan to je vrlo diskutabilno....a istorisjka zbivanja su ostavila vrlo ruzan deformitete balkanskim narodima.... jasno je da 500 godina pod turcima jeste uzasno puno... to je mnogo mnogo napacenih generacija, pa nedugo zatim, nakon oslobodjenja od turaka dolazi do prvog pa zatim do drugog svjetskog rata, pa 50 godina komunizma i laznog bratstva i jedinstva....i onda sve ovo zadnjih 15 godina pa da im ni to nije bilo dosta evo jos jedne grdne zavade te ko je srbijanac-gedza a ko je crnogorac-dukljanin, milov sin..... ovo sto je rekla trinity, njihov je bog-novac....a mrznja je samo djelo kojim pokazuju odanost glavesini.... medjuvjerska mrznja...hm...ne, definitivno ne...mislim da je sam narod samom sebi kamen spoticanja...

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    Pozdrav Ego i kompliment na dobrim komentarima...
    Ja ipak smatram da je u pitanju medjunacioonalna mrznja prije nego medjuvjerska jer koliko je nas narod religiozan to je vrlo diskutabilno....a istorisjka zbivanja su ostavila vrlo ruzan deformitete balkanskim narodima.... jasno je da 500 godina pod turcima jeste uzasno puno... to je mnogo mnogo napacenih generacija, pa nedugo zatim, nakon oslobodjenja od turaka dolazi do prvog pa zatim do drugog svjetskog rata, pa 50 godina komunizma i laznog bratstva i jedinstva....i onda sve ovo zadnjih 15 godina pa da im ni to nije bilo dosta evo jos jedne grdne zavade te ko je srbijanac-gedza a ko je crnogorac-dukljanin, milov sin..... ovo sto je rekla trinity, njihov je bog-novac....a mrznja je samo djelo kojim pokazuju odanost glavesini.... medjuvjerska mrznja...hm...ne, definitivno ne...mislim da je sam narod samom sebi kamen spoticanja...
    Hm... ruzno je to, kako si vec napomenuo, da smo mi jos uvijek u kolektivnoj svijesti zadrzali ono sto smo dozivjeli od Turaka, na ustancima, pa u oba rata, pa ovaj gradjanski itd. itd. Umjesto da se okrene 'stranica' i krenemo da zivimo, mi stalno idemo unazad... zbog fuckin' politike. Iznivite na ovom zadnjem izrazu.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  7. #7
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svako ko siri mrznju je nazadan. Onaj koji tako radi ne moze se nazvati vjernikom. Postavlja se pitanje sta je to sirenje mrznje, tj. kako obican covjek moze prepoznati da li je to sirenje mrznje ili korisna uputa! Mnogi ljudi u Isusovo vrijeme su smatrali da upravo on siri mrznju, zbog cega je bio i proganjan! Ili npr. crnogorski liberali su bili nosilac baklje mira prije desetak godina a glupi narod ih je smatrao nazadnim!!!
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Mabuse, svako se danas naziva vjernikom.

  9. #9
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ego-Potpuno si u pravu!
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 1918 i svijet
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 16
    Last Post: 18-03-08, 11:20

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •