Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 28

Thread: Velika nedoumica u vezi fakulteta

  1. #1
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    5
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Velika nedoumica u vezi fakulteta

    Ostalo mi je jos 3 dana do upisivanja fakulteta, a ja jos uvijek ne znam sta da upisem.

    Upisao bih nesto vezano za racunare. Prva pomisao ETF. Elektronika, telekomunikacije i racunari ili primijenjeno racunarstvo???

    Posto problem, matematika. U osnovnoj mi je isla dobro, ali u srednjoj sam je automatski otpisao. Sve 4 godine sam imao 2 (inace sam bio jako vrlodobar).
    Naravno cim upisujem, spreman sam da ucim, ali se plasim da nikako necu moc da "pofatam" matematiku.

    I pitanje za Primijenjeno racunarstvo, je li sad kao smjer ili sto (posto znam da je prije bila visa)?
    A kolko sam citao po forumu, mnogi su ocrnili SPR.
    Last edited by Mikkki; 22-06-13 at 01:14.

  2. #2
    Join Date
    May 2011
    Posts
    1,169
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Svojevremeno sam i ja razmisljao o istim opcijama. Na kraju upisah nesto sasvim drugacije, i zavrsih. Tako da uzmi u obzir sve opcije.
    Od ovih ponudjenih, ja ti predlazem elektroniku.

    Sent from my HTC One S using Tapatalk 2

  3. #3
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    647
    Thanks Thanks Given 
    142
    Thanks Thanks Received 
    15
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Ja sam sad završio drugi razred srednje ali ću biti u sličnoj situaciji kako sam krenuo, zanima me programiranje ali problem matematika. U osnovnoj školi stalno 5 ali sad u gimnaziji ništa ne učim i 2-3 mi je ocjena.

  4. #4
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    5
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @useruseruser: Gledao sam dosta toga, ali na ovaj fax sebe gledam jos od osnovne skole .

    @Stevy: Ti jos imas vremena, ove dvije godine uci kako treba i na konju si. Dzabe su meni pricali neki profesori.

  5. #5
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Na ETR smjeru ima mnogo matematike. Nije je nemoguće savladati ali zahtijeva mnogo odricanja, posebno s obzirom da si u srednjoj školi matematiku otpisao. Tako da ako nijesi spreman da se jakaš sa višom matematikom nemoj tamo ići.

    Ti forumaši koji su ocrnili primijenjeno računarstvo su ili maliciozni ili neinformisani, u svakom slučaju isfrustrirani. Ja sam završio 4 godine primijenjenog računarstva i sasvim sam se lijepo snašao poslije toga. Naravno znanje ide samo uz tvoje interesovanje za određenu materiju, ne možeš očekivati da ćeš izaći odatle dobro potkovan znanjem ako ne radiš, uostalom kao i na bilo kom fakultetu.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    112
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako te intersuje programiranje, najvisi nivo znanja iz ove struke dobices na PMF-u ,C smjer i Mediteranovom FIT-u (Fakultet za inforamcione tehnologije). SPR ti je... pa vise nesto kao fakultet za servisere racunara i mreze, makar po ljudima sa kojima sam imao prilike da radim, jer se fokusiraju mnogo vise na hardver.

  7. #7
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    571
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sta god budes upisivao nemoj niti slucajno primjenjeno racunarstvo! Fakultet je ravan apsolutnoj nuli, osim ako ne zelis da servisiras racunare (ako se to moze nazvati servisom) cijeli zivot a ni za to te ne spreme kako treba. Ovo nije moje licno iskustvo sa tim fakultetom vec sa velikim brojem ljudi/drugova koji su isti zavrsili.

    Bilo koji faks koji te nauci dobrim osnovama programiranja je dovoljan ako to stvarno zelis da naucis i time da se bavis. C, Java, ma sta god, sve je moguce nauciti sam (pogotovo zahvaljujuci mnogobrojnim online predavanjima stranih fakulteta) ako imas dobre osnove i zelju. Ipak, ako bas moram odabrati preporucio bih ti Mediteran.
    Last edited by beat; 22-06-13 at 17:51.
    Imagination is everything.

  8. #8
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    457
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja upravo zavrsavam 4. godinu FIT-a... Kada sam upisivao 2009. definitivno je bio najbolja opcija, prve 2 godine savrseno sve, ali zato od kraja 2. godine na ovamo je to moglo mnogo bolje... SPR ti ne bih preporucio, sta znam, to je neko moje iskustvo sa ljudima koji su ga zavrsili, naravno cast izuzecima koji su samo zahvaljujuci licnom interesovanju izvukli nesto iz toga, ostali samo neka su zdravo, taj nivo je smijesan... Mada, opet, dzabe ces upisati bilo koji fax ako budes gledao da ucis samo da bi polozio i za neki prolaz, sto vecina nazalost i radi. Moja preporuka, PMF C smjer, puno su napredovali u zadnjih par godina, ali ti je tu problem matematika koje ima prilicno, a za koju si rekao da bi je radije izbjegao. Na FIT-u ti ne bi bio problem jer je profesor sjajan i bukvalno ce covjek da ti objasni koliko je 1+1 ako treba, obicno nema preko 50 studenata od kojih veca polovina odustane da dolazi kao i svud tokom prvih mjesec dana, tako da mogu profesori malo vise da izlaze u susret pojedinacinm zahtjevima, ali kazem ti, izgubio je FIT na kvalitetu u odnosu na ono sto je bio izmedju 2006. i 2011. godine mada je to jos uvijek u odnosu na SPR 20 stepenica iznad.

  9. #9
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    5
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    PMF C smjer sam odmah otpisao zbog matematike. Zanima me ima li iko sa ovoga foruma da je otisao na ETF sa "slabijim" znanjem iz matematike i kako je prosao (malo je glupo pitanje)?

    Definitivno ste me zainteresovali i za FIT sad.

  10. #10
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Hero Rift
    Posts
    5,710
    Thanks Thanks Given 
    72
    Thanks Thanks Received 
    82
    Thanked in
    48 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beat View Post
    Sta god budes upisivao nemoj niti slucajno primjenjeno racunarstvo! Fakultet je ravan apsolutnoj nuli, osim ako ne zelis da servisiras racunare (ako se to moze nazvati servisom) cijeli zivot a ni za to te ne spreme kako treba. Ovo nije moje licno iskustvo sa tim fakultetom vec sa velikim brojem ljudi/drugova koji su isti zavrsili.
    Budi siguran da neces nista nauciti o servisiranju racunara na primijenjenom racunarstvu. E sad da je ravan nuli...jedna djevojka sto ga je zavrsila drzi jednu od jacih firmi sto se tice racunara, a jedan drugi momak sa tog faxa ima platu vecu nego 70% zaposlenih u CG. Sve ti je to kako se ko snadje.
    Ako ti je matematika problem sto je ne znas, a imas mozga da je naucis, upisi ETF, i imas 3 mjeseca fore da je priucis. Svaki dan po 3-4 sata, "pjeske" da prodjes sve lagano. Samo je pitanje oli da ucis ili ces da se zebavas.
    Although my heart may become stone cold, my sword and my honor will last forever.
    067-733-723

  11. #11
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Temples of Syrinx
    Posts
    4,204
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Mikkki View Post
    PMF C smjer sam odmah otpisao zbog matematike. Zanima me ima li iko sa ovoga foruma da je otisao na ETF sa "slabijim" znanjem iz matematike i kako je prosao (malo je glupo pitanje)?

    Definitivno ste me zainteresovali i za FIT sad.
    Upisi PMF D smjer, tu ima bas manje matematike.
    Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/IRzX6D16

  12. #12
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    5
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zahvaljujem svima, bili ste od velike pomoci. Odlucio sam se za FIT.

  13. #13
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    151
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Mikkki View Post
    Zahvaljujem svima, bili ste od velike pomoci. Odlucio sam se za FIT.
    sad knjigu u ruke...))

  14. #14
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    1,340
    Thanks Thanks Given 
    293
    Thanks Thanks Received 
    149
    Thanked in
    76 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JungleBoy View Post
    Budi siguran da neces nista nauciti o servisiranju racunara na primijenjenom racunarstvu. E sad da je ravan nuli...jedna djevojka sto ga je zavrsila drzi jednu od jacih firmi sto se tice racunara, a jedan drugi momak sa tog faxa ima platu vecu nego 70% zaposlenih u CG. Sve ti je to kako se ko snadje.
    Ako ti je matematika problem sto je ne znas, a imas mozga da je naucis, upisi ETF, i imas 3 mjeseca fore da je priucis. Svaki dan po 3-4 sata, "pjeske" da prodjes sve lagano. Samo je pitanje oli da ucis ili ces da se zebavas.
    Samo da se nadovezem na pricu o primj.racunar. Faklutet je izmisljen samo da bi uzeli ljudima pare. Na zalost i ja sam jedan od njih. Znanje je ravno nivou srednje skole, mozda i gore u nekim slucajevima. Nego kako rece kolega: Kako se ko snadje...

  15. #15
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    896
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    19
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mikkki View Post
    Ostalo mi je jos 3 dana do upisivanja fakulteta, a ja jos uvijek ne znam sta da upisem.

    Upisao bih nesto vezano za racunare. Prva pomisao ETF. Elektronika, telekomunikacije i racunari ili primijenjeno racunarstvo???

    Posto problem, matematika. U osnovnoj mi je isla dobro, ali u srednjoj sam je automatski otpisao. Sve 4 godine sam imao 2 (inace sam bio jako vrlodobar).
    Naravno cim upisujem, spreman sam da ucim, ali se plasim da nikako necu moc da "pofatam" matematiku.

    I pitanje za Primijenjeno racunarstvo, je li sad kao smjer ili sto (posto znam da je prije bila visa)?
    A kolko sam citao po forumu, mnogi su ocrnili SPR.
    Potpuno mi je cudno da tri dana pred upis razmisljas sta da upises? U Beogradu prijemni ispit nosi 60 bodova a uspjeh iz skole max. 40 tako da buduci studenti bar mjesec dana pred upis gruvaju prijemni i opet samo trecina bude na budzetu.

    Zar u Podgorici nema prijemnih ispita na fakultetima?

  16. #16
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    UL-HN-PG-AMS-BG
    Posts
    4,107
    Thanks Thanks Given 
    134
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Nema. Samo na arhitekturi.

    Ali imaju neki ispiti posle srednje skole, 4 predmeta imas (2 po izboru,2 obavezna), pa ti se i to boduje pri upisu.

    Jao kad se sjetim prije 5 godina dok sam jos bio u 4ti srednje, gledam ja ove prijemne ispite za ETF u Beograd i hvatam se za glavu koliko ne znam aoooo ahahahahaha....dobro sam ih bio provjezbao, dosta je tu muke bilo, ali se ipak odlucih za Podgoricu.
    I respect your wrong opinion.
    Lukaj

  17. #17
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    813
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja se na pocetak godine pomirim sa 1 i cekam Avgust, ajde jadan!
    Najbolji Web Hosting u Crnoj Gori

    www.oklop.me

  18. #18
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    11,215
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    216
    Thanked in
    116 Posts

    Default

    I ja odmah 2 iz prvog semestra s***** i onda se sa drugim semestrom mucim da ne padnem ni jedan

    Sent from my SMART_HD using Tapatalk 4

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Pg
    Posts
    2,943
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    254
    Thanked in
    137 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mikkki View Post
    Ostalo mi je jos 3 dana do upisivanja fakulteta, a ja jos uvijek ne znam sta da upisem.

    Upisao bih nesto vezano za racunare. Prva pomisao ETF. Elektronika, telekomunikacije i racunari ili primijenjeno racunarstvo???

    Posto problem, matematika. U osnovnoj mi je isla dobro, ali u srednjoj sam je automatski otpisao. Sve 4 godine sam imao 2 (inace sam bio jako vrlodobar).
    Naravno cim upisujem, spreman sam da ucim, ali se plasim da nikako necu moc da "pofatam" matematiku.

    I pitanje za Primijenjeno racunarstvo, je li sad kao smjer ili sto (posto znam da je prije bila visa)?
    A kolko sam citao po forumu, mnogi su ocrnili SPR.
    Matematika se mozhe nauchiti, ako imalo mozga imash, jer su sve to tipski zadaci i vjezhbe koje funkcionishu po istom principu. Ja sam se poslije srednje zarekao da necu upisat ishta shto ima veze sa brojevima, pa sam na dan predavanja dokumenata odluchio da cu ekonomiju (druga opcija je bila pishanje uz vjetar-pravo), svjestan da cu morat da se borim sa duhovima proshlosti i sa chinjenicom da me "bog nije dao za matematiku". ubrzo sam uvidio da od toga nema nishta i da se sve lako savlada kad se ozbiljno tome posvetish, a matematika sa osnovnih studija mi je bila ozbiljna podloga za master iz ekonomije koju sam zavrshio u shvajcarskoj. zato, nemoj da te razbije matematika za neshto shto ti se svidja, nego gledaj na to kao na samo jednu usputnu prepreku poslije koje, kad je preskochish, imash stepenicu manje do uspjeha. i to mngo lakshe nego shto si mislio.

  20. #20
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Budva, Montenegro
    Posts
    195
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Trebao si na D smjer da se upises ali ajde sad jebg. D i FIT su isti djavo a na fit su metla profesori, sve asistenti sa 3 god. predavackog iskustva i polovina upitnih profesora...

  21. #21
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    457
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sto se tice asistenata tu se nema sta zamjeriti... profesori su takodje na nivou, ali se, kao i svuda, nadje par izuzetaka koji potvrdjuju pravilo.

  22. #22
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Budva, Montenegro
    Posts
    195
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Pa dobro, drago mi je cut...
    Imalo je par slucajeva sto su se prebacali na D smjer sa fita i pricali ovo sto sam ja ispricao, ali moguce je i da je to njihovo misljene samo bilo ...

  23. #23
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    139
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Na ETF ima dva odlična smjera. Nemojte ljudi upisivati SPR tu bruku činjeti sebi, jedno što s tim se niti što zna, a za posao jedino ako se ima neka veza, mada i tada, teško normalni posao....a onda, mislim kad vas neko pita za zvanje, ne znam kako kažete šta ste u struci....c c c c c nikako nikako

  24. #24
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    PG
    Posts
    1,731
    Thanks Thanks Given 
    74
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    61 Posts

    Default

    Ima li ko da bi mi rekao kakva je tenutna situacija?Treba za koju nedelju da se upisem ,zanima me elektronika ali nisam neki matameticar.Dosta ljudi mi je preporucilo Primijenjeno racunarstvo.Zavrsavam gimnaziju vrlo dobrim uspjehom ne znam ni ja kako,nisam za 4 godine 10 sati efektivno ucio ,tako da nemam onu radnu naviku da sjedim nad knjigom I bubam,sto naucim naucim na casu.Glavni razlog zasto ne zelim elektroniku da upisujem je sto sam cuo da je dosta teska I da trazi dosta odricanja,a ja planiram cim budem mogao nekim privatnim poslom da pocnem da se bavim.
    Srce kaze elektronika a glava prim. racunarstvo.


    Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

  25. #25
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    901
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    19
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Primjenjeno onda . Akademske studije etf-a zahtjevaju da se ulozi vrijeme ,tako da bi radnu naviku morao steci ,ili ga oduzit debelo (iz iskustva govorim )
    Na primjeni pola predmeta mozes spremit kod jednog lika , koji sprema sa rokova koji se vrte ( ako si polagao vozacki ,pa taj koncept ) . Stvari se obradjuju na mnogo banalnijem nivou , i imaju nekih "opipljivih " predmeta .

    Iskreno , ne znam koliko ces nauciti tamo , ovi sto sam ih znao su svoje znanje sa strane dobijali ,a na spr samo isli da polazu .

    Na konto srce/glava :

    Mislim da Spr kao ustanova nije previse postovan , sa izuzetkom nekih ljudi koji su ga zavrsili . Medjutim , za CG standarde , ti dobijes diplomu tehnickog fakulteta , i tokom studiranja ti ostane mnoooogo vise vremena da ,ako vec zelis , sam ucis sto te interesuje,i pozavrsavas sertifikate odredjene . Vecina poslova koja je vezana za racunare ,mreze , programiranje,web i sl puno vise obrace paznju na znanje nego na diplomu (vjerovatno ce me neko ispraviti i reci da je to slucaj za sve , ali nije ni priblizno kao u ovoj oblasti ) Znam vise programera ,i sa PMF-a , i sa elektronike / energetike , svi su se zaposlili prije nego sto su zavrsili ili dobili bilo kakav papir o studiranju .

    Elektronika :Sam papir akademskih studija(elektronika/energetika) vrijedi vise ,i generalno pocetni stav poslodavca/kolega je bolji(provjereno ) .Ni spr ni elektronika nisu garancija znanja , ali za elektronicare ce makar znati da su se iscimali i da imaju radne navike ,sto za spr moze ali i ne mora da znaci .Takodje , opcija nastavka/zavrsavanja studija u inostranstvu je znacajno laksa za izvesti .
    Ako bi gledali samo znanje sto ti fakultet plasira , elektronika smjer racunara ce te daleko vise nauciti o racunarima.Sad , koliko si spreman uciti jos dosta stvari koje su indirektno (ili ne uopste ) vezane za to , to moras sam vidjeti .
    A clever person solves a problem. A wise person avoids it.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Nedoumica :)
    By Zlobnica in forum Sve i svašta
    Replies: 15
    Last Post: 27-02-11, 19:04
  2. ADSL Student paket nedoumica
    By Matador in forum Internet
    Replies: 46
    Last Post: 17-01-07, 14:28
  3. Nedoumica
    By KRKNA in forum Ljubav
    Replies: 21
    Last Post: 28-02-05, 13:45
  4. Pravna nedoumica
    By vIbes in forum Sve i svašta
    Replies: 22
    Last Post: 02-12-04, 16:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •