Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 106

Thread: Limenohije Crni Mantijash kruzhi Crnogorskijem Brdima

  1. #1
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    16
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Limenohije Crni Mantijash kruzhi Crnogorskijem Brdima

    Gluho Doba nochi...Svak Spava...Poneko 'rche... Samo se chuje konjska kopita nedhje gorje lishe one lijeske put Ivanovijek Brda...Sablasna Crna Mantija se mota oko clanaka i crevalja...Kisha i mocha... Spodoba u dubokoj nochi vodi konja za ular... Pomalo ramlje reklo bi se...

    Samo velika nuzhda bi nochas nagnala putnika namjernika na put... Ili je sam Sotona kreno u dhjavolja brda po svoje...Ili pak Bijeg...

    Priblizhava se odijek kopite u noci...Samo se chuje jedna...A konj kazhu ima chetiri... Ispod crne Mantije se nishta nevidi...Sem jedne bakandhe i jedne kopite... Pola choek a pola...??? Izgleda sam dhjavo...

    Cut!!!

    Na Cetinju se prikupljaju potpisi za progon Amfilohija

    Potpredsjednik Vijeca narodnih skupstina Simo Djuretic rekao je da se na Cetinju prikupljaju potpisi da iz Cetinjskog manastira bude istjeran mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i dovede mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Miras Dedeic. “Istjerivanje Mitropolije i vladike Amfilohija planirano je da bude izvedeno na dan Svetog Luke, 31. oktobra, ili najdalje na Bozic 2006.”, naveo je Djuretic.

    On je najavio da ce Vijece o “referendumu o progonu mitropolita Amfilohija sa Cetinja obavijestiti kancelarije OEBS-a i Savjeta Evrope u Podgorici”.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Djolja Varosh
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Beze svaka ti cast

    A sto se tice informacije od VNSa...to je cista glupost...ja sam u kontaktu gotovo svakodnevnom sa ljudima oko Vladike i sa samim Vladikom Mihailom, i eto mogu vam to demantovati bez ikakvih problema. Ovakva laz je potpuno jednaka laz iz 1991 da su u Konavlima 6 000 ****** i da ce napasti Crnu Goru i ima za cilj da ljude koji se bore za obnovu CPC predstavi u svijetlu agresivnih, nacionalista i napadaca...sto naravno nije istina jer jedina vjerska organizacija-institucija u CG koja zaista pokazuje agresivnost i ima agresivan pristup politicki prije svega je SPC a sto se tice vjerkogpristupa tj agreivnosti u propagiranju jedino su im ravni Jehovini Svjedoci i jos par satanistickih Sekti. Niko drugi.
    Last edited by JUSTICE; 20-10-05 at 22:19.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default Молим одговорите!

    Quote Originally Posted by JUSTICE
    jer jedina vjerska organizacija-institucija u CG koja zaista pokazuje agresivnost i ima agresivan pristup politicki prije svega je SPC a sto se tice vjerkogpristupa tj agreivnosti u propagiranju jedino su im ravni Jehovini Svjedoci i jos par satanistickih Sekti. Niko drugi.
    Једна констатација и два питања:
    За читав православни свијет, секте у Црној Гори су они које нико од православних цркава не признаје.Тачка.

    1.Кад је тако јака и дуга традиција има ли ико од форумаша да је крштен у фамозној ЦПЦ?
    2.Колико је ових што се залажу за ЦПЦ уопште крштено и гдје?
    Last edited by gamechanger; 20-10-05 at 11:59.

  4. #4
    Join Date
    May 2004
    Location
    LONDON
    Posts
    1,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up

    Ivan Beg Ostrogot

    Ivane svaka ti je na mjestu.
    C.Gorski sindikat,Svizajedno!!!
    mi smo nebeski narod,ali na zemlji za chuda znamo.******!!!opet mi je umro konj.. steta bejashe dobar,gazio je ;) pogana

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Djolja Varosh
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by konstantin
    Једна констатација и два питања:
    За читав православни свијет, секте у Црној Гори су они које нико од православних цркава не признаје.Тачка.

    1.Кад је тако јака и дуга традиција има ли ико од форумаша да је крштен у фамозној ЦПЦ?
    2.Колико је ових што се залажу за ЦПЦ уопште крштено и гдје?
    Pa konstantine upravo zato i postoji SPC da bi od svih i od svega pravila Srbe.
    Ja sam krsten u pravoslavnij crkvi u postojbni moje familije a pop koji me je krstio je bio zaposlan u SPC...i ..?
    Sta hoces da kazes ...?
    Ja nemam nista protiv SPC, ali zelim da imam pravo da u crkvu koju su sagradili moji preci moze da cinodejstvuje svestenik koji me necenazivati Srbinom i koji tokom svake leturdjije nece spominjati Ratka Mladica...kao sto je to ucinioja jednoj slavi kodmoje rodbine (pa so ga naglavacke izbacili iz kuce)
    Takodje moje pravo ne zelim da uskratim ni onima koji zele da ih zovu srbina...nemam nista protiv.
    Slusaj, u dijelu CG odakle ja vodim porijeklo odavno su vec manjina ljudi koji zele da ih neko naziva Srbinom tokom leturdjije, sadasnji crkveni odbor SPC broji 9 ljudi od cega su dvoica koji su udajom dosli tamo ( jedan je Hercegovac a drugi Srbin iz Sandzaka) a u odboru CPC ima 45 ljudi...
    Moji stricevi kojih je fala bogu 9 i ostali ljudi nikad im na um nije palo da zabrane popu da ulazi u NASU crkvu ( crkvu su sagradili seljani 1810 godine, koja se nalazi na imanju koje je pripadalo moj cukun djedu Stojanu Kusu Markovom)
    ali zato kad je dolazio u posjetu Mitropolit MIhailo, ovih 9 je dovelo autobus "Srba" iz Podgorice, ucenika bogoslovije sa Cetinja i cak iz Trebinja i jos nekih gradova da kao bajagi stite NASU crkvu ..od nas ....???
    Imali ti odje nesto nelogicno? ko komeodje namece ili podmece?
    Cija je nasa seoska crkva ( koja je i danas na mom licno mom imanju jernikada to nije prevedeno na crkvu- a tako je sa vecinom crkva u staroj CG i juznim brdima kojima ja pripadam)?
    Pazljivo procitaj sto sam ti napisao i reci mi koje je pravedno rijesenje?

    1. Da svi postanemo Srbi protiv volje
    2. Da svako buse ono sto hoce i da mu niko ne brani to
    3. Sa svi budu samo Crnogorci protiv svoje volje

    Takodje hocu i komentar.

    PS. Da dodam jos da je situacija bilakudi kamo bolja za vrijeme mitropolita Danila Dajkovica,tada je bio postignut dogovor da popovi ne srbuju vec da sluzbuju, ali nekanonskim dolaskom amflohija politika crkve se radikalizovala i pocelo se sa sazenstokom srbizacijom....tada je poceo i narodnu otpor tomei 1990 je u Bjelopavlicimazapaljen prvi slobodni badnjak nakon 1918 godine. ( amfilohijeje protivzakonitodosaona mjesto mitropolitai SPC je time prekrsila crnogorsku tradiciju staru vise stotina godina da je funkcija MItropolita dozivotna....Amfilohijeje dosao 1989 a Daniloj e umro 1996)
    Last edited by JUSTICE; 20-10-05 at 16:33.

  6. #6
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    941
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Justice
    ipak moras da priznas da tvoja Crkva pocinje da postoji od 1995 ,posle odluke jednog cetinjskog pozornika

    posto u drugom dijelu posta pricas o kanonima,mislim da taj pozornik nije bas upucen u tu tematiku,

    Policija nemoze osnivati crkve.
    I sto je policijska stanica na Cetinju bila privilegovana da je osnuje,mozda bi bolje islo da je to uradio neki pozornik iz Danilovgrada,komandir stanice u Podgorici u tranzitnoj pauzi itd..

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Djolja Varosh
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Milose, moja crkva kao objekatje kako pise na njoj sazdana 1810 godine...i nacinjeli su je vjernici toga kraja....
    To sto si izbjegao da odgovoris na ona moja tri pitanja koja su sasvim korektno postavljena dokazuje da se foliras svi ovih godina predstavljajuci se kao veliki demokrata i borac za pravdu...

    Jeli po tebi pravda da ja moram da slusam popa kako trtlja o Ratku Mladicu ( ako nijesi znao u leturdjijama ga cesto spominju) i kako nas naziva Srbima u Crkvu koju su sagradili moji preci?
    Ili je postenje daja mogu da dovedem onoga ko me nece poizavati i ko mi nece nametati nista ( makar on bio iz SPC) ?

    Ne skreci sa teme!!!!! Jer bjezis od odgovora, a odgovor na ova moja pitanja je sustina vase zelje da ponistite crnogorski identitet...
    Last edited by JUSTICE; 20-10-05 at 17:36.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve dok Amfilohije nije dosao na mjesto mitropolita rasrbljeni Titogorci su u te iste crkve ucerivali goveda, vrsili nuzdu ili su im sluzile kao ostave. Sad kada je mitropolit ocistio te crkve od njihovih bezboznickih tragova i vratio ih pravoj namjeni , gospoda Titogorci su odjedanput pozeljeli da crvene partijske knjizice zamijene slavskim kolacom i mirisom tamjana. Moze , ali kad ulazis u tudju kucu moras postovati pravila onoga u ciju kucu ulazis . Tako isto vrijedi i za vas - mozete u crkvu ali morate postovati pravila te iste crkve. Ako vam se pravila crkve ne svidjaju osnujete neku paralelnu , ko sto ste vi uostsalom i ucinili i u njoj radite sto hocete.

    A evo sta je rezultat RODITELJA I DJEDOVA DANASNJIH MONTENEGRINA U CRNOJ GORI. ONI SU POBILI OVE LJUDE!

    НОВИ СВЕШТЕНИ МУЧЕНИКОСЛОВ СВЕШТЕНИКА МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ ПОСТРАДАЛИХ ОД СТРАНЕ БЕЗБОЖНИХ КОМУНИСТА



    1. Митрополит црногорско-приморски Јоаникије (Липовац), 1945. г.
    2. архимандрит Никодим (Јањушевић), настојатељ манастира Жупе, 1941. г.
    3. јереј Богдан Церовић, парох жабљачко-језерски, 1941. г.
    4. јереј Василије Божарић, парох рогамско-ђурковички, 1941. г.
    5. архимандрит Серафим (Џарић), настојатељ манастира Свете Тројице код Пљеваља, 1941. г.
    6. јеромонах Теофан (Бејатовић), сабрат манастира Косијерева, 1942. г.
    7. протојереј Лазар Радоњић, парох колашинско-речински, 1942. г.
    8. јереј ристо Јарамаз, парох косијеревски, 1942. г.
    9. јереј Васо Поповић, парох вучедолски, 1942. г.
    10. протосинђел Варнава (Бућан), настојатељ манастира Прасквице, 1942. г.
    11. јереј Петар Вујовић, парох метеришко-друшићки, 1942. г.
    12. јереј Ново Делић, парох планинопивски, 1942. г.
    13. јеромонах Гаврило (Дабић), сабрат манастира Жупе, 1942. г.
    14. јереј Павић Кековић, парох павковићки, 1942. г.
    15. јереј Раде Поповић, пензионисани парох велички, 1942. г.
    16. јереј др Лука Вукмановић, професор цетињске гимназије, 1945. г.
    17. јереј Петар Ускоковић, секретар Црквеног суда на Цетињу, рођен 1908. г.
    18. јереј Блажо Поповић, економ цетињске богословије
    19. јереј Лука Вучинић, вјероучитељ цетињски
    20. јереј Радуле Шћепановић, писар цетињског Црквеног суда
    21. јереј Михаило Бушковић, парох косијерско-боковски
    22. јереј Ђуро Радоман, парох доњо-љуботињски
    23. јереј Павле Радоман, парох дупиоско-трновски
    24. јереј Станко Радуновић, парох сотонићко-буковички
    25. јереј Јован Лукић, парох глуходољски
    26. јереј Бранко Ш. Мустур, професор цетињске богословије
    27. јереј Спасоје Беговић, суплент цетињске богословије
    28. јереј Спасоје Павићевић, суплент цетињске богословије
    29. јереј Радоје Божовић, парох подгорички
    30. јереј Алекса Живковић, парох стијењски
    31. јеромонах Боривоје (Томовић), настојатељ манастира Ћелије Пиперске
    32. јеромонах Висариои (Вулићевић), сабрат манастира Врањине
    33. јереј Михаило Драговић, парох рогамско-ђурковички
    34. јереј Бошко Драговић, парох вуковачки
    35. јереј Андрија Лаковић, парох љешкопољски
    36. јереј Љубомир Јововић, парох косоволушки
    37. јереј Крсто Павићевић, парох спушки
    38. јеромонах Павле (Павићевић), настојатељ манастира Ждребаоника
    39. јеромонах Никодим (Поповић), сабрат манастира Острога
    40. ђакон Манојло Шошкић, вјероучитељ даниловградски
    41. јереј Нико Павићевић, парох мартинићки
    42. јереј Савић Поповић, парох јеленачки
    43. јереј Милорад Кљајић, парох никшићки
    44. јереј Никица Јововић, вјероучитељ никшићки
    45. јереј Милосав Вулановић, парох озринићки
    46. јереј Милош Васиљевић, парох прашки
    47. јереј Стојан Костић, парох доњожупски
    48. јереј Саво Кустудић, парох горњопољски
    49. јереј Томаш Николнћ, парох риђански
    50. јереј Драгомир Мијушковић, парох богетићки
    51. јереј Симо Лалатовић, парох трепачко-борачки
    52. протосинђел Иринеј (Крстић), вјероучитељ никшићки
    53. јереј Божидар Даниловић, избјегли парох шумски -Требиње
    54. протојереј Саво Даниловић, избегли парох зубачки-Требиње
    55. богослов Обрад Даниловић, студенг Богословског факултета
    56. богослов Влајко Даниловић, ученик богословије
    57. јереј Вуко Поповић, парох колашински
    58. јереј Илија Дедић, парох липовски
    59. јереј Никола Милошевић, парох лијеворијечки
    60. јереј Саво Вускановић, парох речински
    61. јереј Саво Ракочевић, парох штитарички
    62. јереј Радоња Д. Јукић, парох андријевички
    63. јереј Маријан Марсенић, парох андријевички
    64. јереј Александар Лабовић, парох краљски
    65. јереј Дмитар Дубак, парох шекуларски
    66. јереј Томица Пантовић, парох полички
    67. јереј Данило Нишавић, парох заостро-штитарски
    68. богослов Урош Шошкић, катихета
    69. јереј Јован Тодоровић, парох пошћенски
    70. јереј Ђорђије Ивановић, парох шавнички
    71. јереј Филип Поповић, црквено-судски тужилац на Цетињу
    72. јереј Станко Шаулић, парох тепачки, 1944.г.
    73. протојереј Михаило Барбић, парох кртолски, 1944.г.
    74. протојереј Тихомир Балшић, парох бјелопољски, 1945.г.
    75. јереј Гојко Кривокапић, парох трешњевски, 1945.г.
    76. јереј Владимир Секуловић, парох брскутски, 1945.г.
    77. јереј Милисав Дракуловић, парох ораховски, 1946.г.
    78. јереј Милош Турчиновић, парох чевски, 1947.г.
    79. јереј Милош Јоксимовић, парох павинопољски, 1949.г.
    80. јереј Саво Пејовић, парох поборско-ластвански,1943.г.
    81. јереј Крсто Марковић, парох орашко-пггитарски, 1944. г.
    82. јереј Ђуро Томовић, парох прошћенски, 1944.г.
    83. игуман Дамјан (Томић), старјешина манастира Косијерева, 1945.Г.
    84. богослов Петар Грдинић, послушник манастира Добриловине, 1944.Г.
    85. протојереј Милош Поповић, парох бијелопољски, 1945. г.
    86. јереј Саво Н. Бијелић, парох бјелско-крушевачки, 13. новембра 1944. г.
    87. Божидар Булатовић, наставник Цетињске богословије, 1945.г.
    88. Секуле Секуловић, наставник Цетињске богословије,1945. г.
    89. Петко Јовановнћ, дипломирани теолог, 1944. г.
    90. Батрић Грујић, послушник митрополита Јоаникија, 1945. г.
    91. Јанко Шћепановић, богослов из Роваца, 1944. г.
    92. Спасоје Илинчић, богослов из Роваца, 1945. г.

    (Од редног броја 16 до редаог броја 71 налазе се имена свештеника Митрополије који су одступили
    из Црне Горе са митрополитом Јоаникијем и сви су уморени на исти начин у мају 1945. године на
    просторима сјеверне Словеније - Техарје, Зидани Мост, Кочевски Рог и околина Марибора).

    Свештеномученици Митрополије који су пострадали од окупатора:

    1. игуман Иларион (Мијатовић), настојатељ манастира Пиве, 1943. године, жив спаљен од Њемаца у одмазди.
    2. јереј Јоко Сочица, пензионисани парох из Пиве, 1943. године, жив спаљен од Њемаца у одмазди.

    Свештеномученици Митрополије који су
    пострадали од усташа:

    1- Јереј Радојица Перишић, парох у Голији, 4. априла 1945. године на Лијевче Пољу (тамо је и сахрањен) као четнички командант, рођен у Казанцима 1906. г.
    2. јереј Гаврило Кецојевић, парох црквички, 1945. године.

    Свештеномученик Митрополије који је
    пострадао од "савезничког" бомбардовања:

    1. јеромонах Василије (Драговић), сабрат манастира Острога 1944. године.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Djolja Varosh
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Janko
    Potpuno je normalno da su nastradali i ovo nije uopste veliki broj (vise je omladinaca do 20 godina stradalo u Petnjici Savnickoj nego ovih bradonja) ...svestenstvo SPCa ( cast izuzetcima kao sto je bio pop Djordjije Kalezic) je bilo uz Musolinijevu upravu tj Birolijevu....nemo sad da odje pocnemo po iljaditi put da postiramo slike kako se prezderavaju i napijaju popovi i fasisticki namjesnici zajedno sa Djurisicem po raznim konacima i manastirima....
    Znaci nastradali su jer su ili bili uniformisani kvislinzi ili su pomagali okupatoru...to je opste poznato....

    Ako nadjes i jednu jedinu sliku gdje Partizani u CG zderu sa Talijanima ili Njemcima ka sto su zdrali mnogi popovi, ja cu doc u Kotor kad dodjem i poljubit onu zastavu sto visi na trgu , onu sa 4 s.

    Eto toliko o tome...i ne trudi se da stalno postiras neke "pametne " stvari ....ne ide ti

    PS. Jeste li na spisak ubachili one ubice, koljace i mucitelje iz Pljevalja?
    Last edited by JUSTICE; 20-10-05 at 17:51.

  10. #10
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    941
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Justice
    meni apsolutno nesmeta ako ljudi prihvate da im dva policajca mogu osnovati nesto sto oni zovu crkva,i da se ljudi okupljaju oko toga.
    Svijet je pun sekta,novih udruzenja itd.

    Cinjenica je da ako ste osnovani u policijskoj stanici na cetinju 1995 nemozete pricati u kontekstu istorije ili vremena prije toga.
    pogotovu sto vas Crkva kao kanonska organizacija ne prihvata kao takve a pokusali ste da to uradite na milion prljavih nacina.

    Sta da se recimo skupi neka nova malo veca grupa ljudi,pa imaju vezu sa komandirom stanice u Baru,i kazu daj dovedi onog pozornika od juce da nam stavi potpis na ovu novu crkvu i kazu,
    Mi smo prava Crnogorska Pravoslavna Crkva,
    dvojica od njih obuku mantije i pocnu krstavati i leturdjijati.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Djolja Varosh
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Dobro je, ....drago mi je da si seonacno razotkrijo...ti si Janko sa kravatom...
    nema problema, vidim nije ti stalo da u CG bude mira i sloge, ipak si me iznenadio od tebe sam ocekivao vise u demokratskom smislu...ali eto zivot je pun iznenadjenja

  12. #12
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    941
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Naravno da mi je stalo da u CG bude mira i sloge,
    po meni priv uslov za to je rusenje ovog rezima i postovanje svih pravila koje demokratija donosi.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Djolja Varosh
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ....i onda ukidanje svih prava Crnogorcima, progon CPCa, zabrana jezika....itd

  14. #14
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Exclamation Samo nastavi Ivane!

    Quote Originally Posted by Ivan Beg Ostrogot
    Gluho Doba nochi...Svak Spava...Poneko 'rche... Samo se chuje konjska kopita nedhje gorje lishe one lijeske put Ivanovijek Brda...Sablasna Crna Mantija se mota oko clanaka i crevalja...Kisha i mocha... Spodoba u dubokoj nochi vodi konja za ular... Pomalo ramlje reklo bi se...

    Samo velika nuzhda bi nochas nagnala putnika namjernika na put... Ili je sam Sotona kreno u dhjavolja brda po svoje...Ili pak Bijeg...

    Priblizhava se odijek kopite u noci...Samo se chuje jedna...A konj kazhu ima chetiri... Ispod crne Mantije se nishta nevidi...Sem jedne bakandhe i jedne kopite... Pola choek a pola...??? Izgleda sam dhjavo...

    Cut!!!
    Svaka cast Ivane! Stvarno impresivno! Ovo je odlicno stivo! Slusaj, ja studiram reziju, i ako uspijes da od ovoga razvijes malu pricu, snimacemo je!
    I am the one who locks.

  15. #15
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Lazio/PG
    Posts
    398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool

    Interpol aj se zakopa' tu na ti parioli i cuti molim te i drzhi se FILM-a i tome slichnih zebancija...

  16. #16
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Talking

    Quote Originally Posted by Niko||aki
    Interpol aj se zakopa' tu na ti parioli i cuti molim te i drzhi se FILM-a i tome slichnih zebancija...
    Posteno! Ako ces se ti drzat politike i slicnih gluposti.
    I am the one who locks.

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Texas
    Posts
    963
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ivan Beg Ostrogot
    Na Cetinju se prikupljaju potpisi za progon Amfilohija
    Чудно? По свим истраживањима јавних мњења, Српска Православна Црква у ЦГ ужива највише поверења грађана ЦГ! Откуд "прогон"? Где је објављена ова вест?
    Главу дајем крајину не дајем ...

  18. #18
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    527
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Homoljac_
    Чудно? По свим истраживањима јавних мњења, Српска Православна Црква у ЦГ ужива највише поверења грађана ЦГ! Откуд "прогон"? Где је објављена ова вест?
    Ja sam isto chuo na nekom mediju da se pricha o proterivanju Amfilohija i da je chitav potez chak sta vishe najavljen EU ???

  19. #19
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Chicago
    Posts
    844
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JUSTICE
    Milose, moja crkva kao objekatje kako pise na njoj sazdana 1810 godine...i nacinjeli su je vjernici toga kraja....
    To sto si izbjegao da odgovoris na ona moja tri pitanja koja su sasvim korektno postavljena dokazuje da se foliras svi ovih godina predstavljajuci se kao veliki demokrata i borac za pravdu...

    Jeli po tebi pravda da ja moram da slusam popa kako trtlja o Ratku Mladicu ( ako nijesi znao u leturdjijama ga cesto spominju) i kako nas naziva Srbima u Crkvu koju su sagradili moji preci?
    Ili je postenje daja mogu da dovedem onoga ko me nece poizavati i ko mi nece nametati nista ( makar on bio iz SPC) ?

    Ne skreci sa teme!!!!! Jer bjezis od odgovora, a odgovor na ova moja pitanja je sustina vase zelje da ponistite crnogorski identitet...
    Mure,
    Moj namastir je sagradjen 1213 i jedno 73 u dolini Lima....
    ponovicu ti kao i ostalima, rad mene mozete u lopure vjerovat.Gradite nove,palite svijece dje vi je najbolje i dje vi srce pripada.Ja sam prvi koji bi ve branio.Cak sam vi i prilog dao na starom forumu kad ste sajt objavili za pomoc.Samo mi ne dirajte moje.I sa ovolikom mrzhnjom (ne ti ) nego ostali , cisto sumnjam da cete se okupit.
    A poruchio bi ovim bukadzijama koji bi da ceraju Mitropoliju na chelu sa nashim Vladikom, ajte da vas vidim!
    a shto bukadzije ne cerate ove na vlast ? koji vas opeljeshi ovoga svijeta ....

    i bozhe sachuvaj da udaram na vash identitet!a necete ni vi na moj Srpski, ni na moju crkvu ...chu li me Murca?

    http://www.e-budimljansko-niksicka.c..._Sudikova.html


    PS.A za ovo proceravanje? Murca jeli ti ovome vjerujesh chasti ti?Jeli ti zaista mislish da ce ovim putem svanut Crnoj Gori?
    al aj...da vas vidim, sad ce skoro Luchindan...nije daleko......

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Djolja Varosh
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja ti rekoh Murca da na Lucin dan nece bit nista ... to ti mogu i garantovat...ako se sto desi ja cu kad se nadjemo sljedeci put u CG poc zajedno sa tobom i poljubit Amfilohiju ruku! Jeli posteno?

    Ocu samo da se ogradim, moguce je da se par budala napije i bachi kaki kamen ili slicno...to se desava svake godine....ali nista organizovano ne postoji...to je cista podmetachina...

    Takodje ne znam ko bi smjeo dirat tvoj Manastir... taj bi bio van pameti...( ija bih ga branio na tvoju stranu )
    ali ako ima neko ciji je taj manastir vjekovima njegov ( ako ima) kao i tvoj (dok nijeste dosli od nase strane...sv Petka vas otkriva ) ko zeli da ga s uvazavanjem prema njegovim nacionalnim ubjedjenjima tretiraju koja su drugacija od onih koje vlast u toj crkvi priznaje....sta onda?
    Ne dozvoliti mu da ima ikakva prava?
    Ili ga pustit da cini sto oce ( bez da dira tudje) na svojemu?
    To je sustina...kodnas je crkva mala u selo okle je moj djed i nije tako velika, nema ni puno bratstava...nesto Djuranovica, nesto Babica, Radovica, Brajovica , nas i jos po nekih.

    Ali vecina ljudi zeli da im u tu crkvu cije kljuceve svako skoroima vec skoro vjekovima dolazi neki drugi pop ...zasto to nekome bi smetalo? takodje oni koji zele da imaju istoga ( u ovom slucaju ih je malo) zasto bi smatalo da nastavi dolazit?

    Ovdje dolazimo na tacku No1 ljudska prava za sve i oslobadjanje ideologija potiranja bilo cijeg identiteta i prava zarad necega sto je "zvanicna ideologija"....to je sustinski problem CG...

    Ljudi koji se sad bune protiv maternjeg ( vecina njih) ibore se za naziv Srpski jezik ...nikad ni u ludilu ne bi dizvolili da neko svoj jezik zvanicno zove crnogorskim....a sad kazu da su im ugrozena prava...pa kako se mozes borit za svoja prava ako bi u isto vrijeme abranio to pravo drugome?

    Eto Mure...

  21. #21
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Chicago
    Posts
    844
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    http://www.e-budimljansko-niksicka.c...%20niksic.html

    evo ti link ovo je tvoja Eparhija? jesu li ovi sveshtenici neki stranci? no sve nasha djeca rodjena dolje.Nije nam neki Zhika iz Teslica recimo
    A mi smo doshli gore, kad su turci Pajsija odrali i sve zhivo popalili.Doshli smo gore da "popunimo" mjesta
    Gradite brate nove crkve, niko vi ne brani kako ve nije sramota da chak u daleku juzhnu Ameriku pochinju prije vas i trebalo ni neko od vas da se zamonashi vishe da pochete! (ja imam jedno par likova sa ovog foruma da predlozhim)(Begu naruchite kamilaaavku) manite se bugara i gauchosa i milicijskih stanica po Cetinju
    ima li ijedan od vas da pokloni recimo jednu livadu(ali da ve zamolim da se mugiju javite prvo, e ce ve jad snaj?) pa da zovnete mobu i da vishe jednom napravite neshto?
    Sve se moze ako oce.....a najveca je tragedija, takvi balvani koji trazhe da se prospe krv na Luchindan....
    pochinjite vishe..opet cu vi dat prilog!

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Djolja Varosh
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Meni je vazno da smo se razumjeli ...ako se mi mozemo razmujet onda mogu i svi ostali jer nijesmo nista ni bolji ni losiji od ostalih...

    A uopste nije bitno ko je pop i okle je bitna je ideologija crkvena...kao sto u drzavi imas vlast i opoziciju tako imas i u crkvi....ja znam da u spc ima puno normalnih ljudi koje prije svega zanima Crkva i crkveni zivot ...ali na zalost na vlasti su ljudi koji stite ljude koji treba da odgovaraju pred sudovima, proglasavaju svecima veoma sumljive licnosti iz bliske proslosti, ne dozvoljavaju dase neko izjasnjava kao Crnogorac...itd

    Ja sam licno uvjek bio za varijantu...pomoci opoziciji koja iako je tiha postoji ( vjeruj mi da makar 40% svestenih lica koji sada sluzbuju u SPS bi sutra preslo na drugu stranu samo ako su bolji uslovi i ako je jaca strana- ne zavaravaj se sa tim da to nije tako , popovi su ljudi ) nego praviti novo tijelo...ali ja se nisam pitao kao sto se ni danas ne pitam ...eto...

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Djolja Varosh
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Седиште јој је од оснивања 1219. год. у Будимљу, на обали Лима, тог српског Јордана, чија долина је још и пре Немањића, а нарочито у њихово време, била центар културног, духовног и просветног живота, нарочито у периоду од 13. до 17. века

    Uh bre... kako lepo govore...kao da su bas iz mesta

    Napred crnogorci bre

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Djolja Varosh
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    evo ni na jednom pisljivom web sajtu ne postuju tradiciju govora naroda toga kraja...kako ce onda postovat nesto vise?

  25. #25
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Chicago
    Posts
    844
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Murca bre!

    Shta cesh Murca,
    Moj kraj inache zovu Rasadnik Srpstva.... znam da bi vi lakshe bilo, da se ne ujedinismo ali shta cesh drugo vrijeme druga nafaka bre!

    no vidji ovo...

    Велика је заслуга катедралног манастира Ђурђеви Ступови у очувању националне свијести, јединства српског народа и ширењу културе на овим просторима.

    Писац историје Срба, Константин Јиричек наводи: "Даље, уз реку (Лим) била је епископија Будимљанска код манастира Св. Ђорђе на Лиму (код Берана): она се спомиње и у немањићко

    и у турско доба, и пуки је случај да о њој немамо никаквих вести из XV века".

    У Будимљанској жупи није било села да није имало макар једну цркву, зато се и каже "да је стожер Рашкој земљи и китна јој перјаница", као и на читавом простору Васојевића гдје је забиљежено да је било преко 80 цркава и 6 манастира.

    Године 1219. у Ђурђевим Ступовима је Свети сава основао једну од првих седам епископија - четврту по реду, о чему се у запису каже:

    "Четвртаго владику постави Свети Саво у Будимљу у храм Светога Георгија".

    Захваљујући улози Будимљанске епархије, све до половине XVII вијека на овим просторима није било исламизирања становништва. Послије убиства митрополита Пајсија Будимљанина гаси се Будимљанска митрополија.

    Манстир је паљен пет пута, што значи да је он, како народ зна да каже "Манастир мученик". Први пут је манастир запаљен 1738. године и запалио га је потурчењак Црнојевића Махмуд-паша. Други пут Ђулбег Шабанагић и Хасан Хот 1825. године. Трећи пут Дервиш-паша 1862. године. Четврти пут догодило де то на Преображење Господње 1875. године. Када су 1898. године поново хтјели да запале манастир, народ је устао у одбрану. Овога пута су одлучили, или да одбране манастир или да изгоре у њему.

    У манастир су се затворили:


    · Вуковић Маријан, главар

    · Бојовић Ђорђије, учитељ

    · Поповић Максим, свештеник

    · Цемовић Анто, народни првак

    · Јоксимовић Вукосав, народни првак

    · Саичић Тодор, народни првак

    · Бојовић Вукота, Беране

    · Миковић Периша, Буче

    · Вуковић Вукајло, Буче

    · Шћекић Миљан, Горња села

    ·

    Дабетић Томо, Будимља
    · Дошљак Васо, Велиђе

    · Дошљак Панто, Велиђе

    · Шћекић Радомир, Горња села

    · Пешић Томаш, Горња села

    · Обрадовић Баћко, Горња села

    · Добрашиновић Голуб, главар

    · Поповић-Пешић Томаш, главар

    · Весковић Зарија, Беране

    ·
    Раичевић Иван, Трепча
    · Шћекић Новак, Горња села

    Премовић Иван, Беране

    · Пипер Радош, Берансело

    · Лончар Јанићије, Берансело

    · Бојичић Мушо, Будимља

    · Лабовић Периша, Будимља

    · Обрадовић Зарија, Горња села

    · Раичевић Богдан, Горња села




    Међу заточеницима, види се да је био и поп Максим Поповић, звани Лужац који је све заточенике исповиједио, како се то у предсмртном часу чини, и заједно са њима остао унутра да бране манастир. Поп Максим, са епитрахиљем о врату, камилавком на глави и сребрним крстом у десној руци, а путиром светог причешћа у лијевој руци, обратио се заточеницима:

    "Бранећи свете Ђурђеве Ступове, браните и своју отаџбину, своју вјеру, и животе своје, и својијех, и аманет и образ отачески, и у том циљу, ако буде суђено да ова светиња и по пети пут буде горела, ријешисмо да и ми са њом у њој изгоримо и пођемо Богу на истину, и сад, браћо, прије овога светога причешћа тражим да се сви исповиједите; да ли је ко од вас увриједио родитеља, или брата, или пред невољником затворио врата, нејака увриједио, вјеру погазио, криво се клео, или се такао камена међаша... Јер, не признати гријех и не покјати се, није мањи гријех од гријеха чина против божје воље"...



    Elem,
    tako ti je stanje u moj kraj murca....
    da nemash neshto da postirash odje iz tvog kraja? kako se zove tvoja crkva u Bjelopavlice, koje si ostavio na milost i nemilost Srpstvu

Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •