Page 520 of 644 FirstFirst ... 20420470510516517518519520521522523524530570620 ... LastLast
Results 12,976 to 13,000 of 16100

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #12976
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,850
    Thanks Thanks Given 
    14,854
    Thanks Thanks Received 
    3,669
    Thanked in
    2,619 Posts

    Default

    Dobrica Ćosić style.

    Nego,Tomašević danas zabranio katoličkoj crkvi u ZG da protestvuje glede teme.





    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  2. #12977
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,453
    Thanks Thanks Given 
    1,911
    Thanks Thanks Received 
    5,153
    Thanked in
    1,777 Posts

    Default

    Što pomenuste svetog Vasilija Ostroškog, moj drug iZNišića je bio tamo od ranog jutra. O popovima svih boja ima mišljenje slično mojem, i onda dođe Lucke prilijepi fotografiju sa masovnog skupa i prijeti kako su prisutni vojnici crkve, spremni na juriš samo kad braća Mićović narede.
    Beale tamo.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to remark For This Useful Post:


  4. #12978
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,121
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,675
    Thanked in
    974 Posts

    Default

    Za brata luckoga prije nego se dofati terminologije "fasisti" jedno pojasnjenje... 🤌



  5. The Following User Says Thank You to Rodion Romanovich For This Useful Post:


  6. #12979
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2,108
    Thanks Thanks Given 
    248
    Thanks Thanks Received 
    858
    Thanked in
    443 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Interesantno da Sv.Vasilije nije bio crveno slovo u crkvenom kalendaru do 1999. godine.

    Neko objašnjenje?

    Meni logika govori da je SPC u startu smetalo poštovanje Sv.Petra Cetinjskog i Sv. Vasilija od strane naroda u Crnoj Gori, a koji imaju kultnu težinu ovdje i koji realno uživaju (prevashodno kod nacionaonih Crnogoraca) mnogo veće poštovanje nego Sv. Sava, a koji je za SPC alfa i omega. O tome dovoljno govori da i sami sebe nazivaju svetosavskom crkvom.

    Očigledno im nije pošlo za rukom da svetosavlje nametnu kao neki kult u CG, pa su onom logikom "ako ih ne možeš pobijediti ti im se pridruži" prigrlili i izdigli crnogorske svece. Sv. Petar je takođe tek od nedavno kanonizovan i upisan kao "crveno slovo"





    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    Na internetu kolko vidim za svaku godinu unazad je upisan crvenim slovom. Mislim da ima po kuci nedje jedan crkveni kalendar iz 1991. pa cu bas pogledati.

    Mislim da ti je u ovoj slucaju logika katastrofalno losa. Prije svega, Sv. Vasilije je bio hercegovacki(zahumski) mitropolit, i ako je cesto boravio u predjelima danasnje Crne Gore(koji tada nisu bili u sastavu cg vec stare hercegovine) tako da reci da je crnogorski svetac je u najmanju ruku veoma upitno, tako da ga nema SPC sta prisvajati jer je vec njihov. Sto se tice postovanja njegovog djela i lika, iz mog iskustva nisam primjetio da ga manje uvazava neki srbin(iz srb, cg ili hercegovine) nego neki crnogorac. Sto se tice Sv. Petra slazem se da je on iskljucivo nas, svih crnogoraca(smatrali oni sebe srbima ili crnogorcima) i koliko se sjecam, dok nije ukinuta crnogorska pravoslavna crka bilo je nekih obicaja za petrovdan u cast svetog petra ali mi nemoj vjerovat(sad nzm ima li ih)

  7. #12980
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2,108
    Thanks Thanks Given 
    248
    Thanks Thanks Received 
    858
    Thanked in
    443 Posts

    Default

    Ne da mi da editujem iz nekog razloga. Nije ti logika katastrofalno losa, samo dio nje je(po meni) upitan tako da prastaj hahahahahahha

  8. #12981
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JigSaw View Post
    Na internetu kolko vidim za svaku godinu unazad je upisan crvenim slovom. Mislim da ima po kuci nedje jedan crkveni kalendar iz 1991. pa cu bas pogledati.

    Mislim da ti je u ovoj slucaju logika katastrofalno losa. Prije svega, Sv. Vasilije je bio hercegovacki(zahumski) mitropolit, i ako je cesto boravio u predjelima danasnje Crne Gore(koji tada nisu bili u sastavu cg vec stare hercegovine) tako da reci da je crnogorski svetac je u najmanju ruku veoma upitno, tako da ga nema SPC sta prisvajati jer je vec njihov. Sto se tice postovanja njegovog djela i lika, iz mog iskustva nisam primjetio da ga manje uvazava neki srbin(iz srb, cg ili hercegovine) nego neki crnogorac. Sto se tice Sv. Petra slazem se da je on iskljucivo nas, svih crnogoraca(smatrali oni sebe srbima ili crnogorcima) i koliko se sjecam, dok nije ukinuta crnogorska pravoslavna crka bilo je nekih obicaja za petrovdan u cast svetog petra ali mi nemoj vjerovat(sad nzm ima li ih)
    Svetog Vasilija Ostroskog, Svetog Petra Cetinjskog, Svetog Stefana Piperskog i Svetog Vladimira Dukljanskog je kanonizovala autokefalna CPC.

  9. The Following User Says Thank You to opmne For This Useful Post:


  10. #12982
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,121
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,675
    Thanked in
    974 Posts

    Default

    A propos crkvenih desavanja cudo jedno kako nikad ne vidjesmo "kamenovani" autobus, niti jednu izjavu potresenih putnika od onomad sa Cetinja. Znamo kako su agilni kad su ta desavanja da prikazu koliko su "ugrozeni" ...

  11. #12983
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    22,197
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    756
    Thanked in
    528 Posts

    Default




  12. #12984
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,850
    Thanks Thanks Given 
    14,854
    Thanks Thanks Received 
    3,669
    Thanked in
    2,619 Posts

    Default

    A kroz kvart se čuje..Ostroga mi..CZ za pas..air max do naredne.
    Ostroških im greda.
    Neko rok neko turbo folk.Uber vjernici.



    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 12-05-22 at 19:04.
    No pasaran!

  13. #12985
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    2,386
    Thanks Thanks Given 
    1,806
    Thanks Thanks Received 
    1,145
    Thanked in
    434 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    A kroz kvart se čuje..Ostroga mi..CZ za pas..air max do naredne.
    Ostroških im greda.
    Neko rok neko turbo folk.Uber vjernici.



    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    Ahahahahahahahahaha, dje ih nadje.
    U gro planu Misko, pa kaze daj mi jednu Kardeljevu sniclu, mislis Karadjordjevu? Aha, znao sam da se zove po nekoj niksickoj ulici.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to mrgo For This Useful Post:


  15. #12986
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2,108
    Thanks Thanks Given 
    248
    Thanks Thanks Received 
    858
    Thanked in
    443 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Svetog Vasilija Ostroskog, Svetog Petra Cetinjskog, Svetog Stefana Piperskog i Svetog Vladimira Dukljanskog je kanonizovala autokefalna CPC.
    Kada tacno Sv. Vasilija?

    Nemam taj podatak, mada vjerovatno i jeste to tacno i nemam nista protiv toga, samo sto to nema veze sa cinjenicom da je bio hercegovacko-humski mitropolit i da mu je rezidencija bila na Trebinju i tek kasnije u manastiru Ostrog(koji je pripadao tadasnjoj hercegovini i . Samim tim, mi kao nacionalni crnogorci(tu naravno podrazumijevam etnicke crnogorce i etnicke srbe) ne mozemo da svojetamo njega nikako.(pod pretpostavkom da crnogorci=/srbi) mogu ga svojetati etnicki srbi iz razloga sto je i on kao i hercegovci bio srbin.

    Te posle sve ove price dosadne sam htio samo reci da SPC ne moze od nacionalnih crnogoraca uzeti nesto sto nije njihovo.

  16. #12987
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,850
    Thanks Thanks Given 
    14,854
    Thanks Thanks Received 
    3,669
    Thanked in
    2,619 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mrgo View Post
    Ahahahahahahahahaha, dje ih nadje.
    U gro planu Misko, pa kaze daj mi jednu Kardeljevu sniclu, mislis Karadjordjevu? Aha, znao sam da se zove po nekoj niksickoj ulici.
    Arhiva.

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  17. #12988
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,409
    Thanks Thanks Given 
    70
    Thanks Thanks Received 
    872
    Thanked in
    517 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JigSaw View Post
    Kada tacno Sv. Vasilija?

    .
    Kanonizovan za sveca 1768 godine u vrijeme Vladike Save Petrovica.
    Njega je zavladičio srpski patrijarh Mojsije Rajović iz Peći prilikom svoje posete Crnoj Gori 1719 godine.
    Toliko o tome da ga je kanonizovala u sveca "autokefalna cpc", što je budalaština.

    Inače Vladika Sava do 1777 je imao titulu Mitropolita skenderijsko-primorskog, a tek mu je te godine u titulu dodato skenderijsko-primorski i crnogorski....
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  18. #12989
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JigSaw View Post
    Kada tacno Sv. Vasilija?

    Nemam taj podatak, mada vjerovatno i jeste to tacno i nemam nista protiv toga, samo sto to nema veze sa cinjenicom da je bio hercegovacko-humski mitropolit i da mu je rezidencija bila na Trebinju i tek kasnije u manastiru Ostrog(koji je pripadao tadasnjoj hercegovini i . Samim tim, mi kao nacionalni crnogorci(tu naravno podrazumijevam etnicke crnogorce i etnicke srbe) ne mozemo da svojetamo njega nikako.(pod pretpostavkom da crnogorci=/srbi) mogu ga svojetati etnicki srbi iz razloga sto je i on kao i hercegovci bio srbin.

    Te posle sve ove price dosadne sam htio samo reci da SPC ne moze od nacionalnih crnogoraca uzeti nesto sto nije njihovo.
    Ne znam podatak kada je kanonizovan, nijesam se interesovao puno. U Crnu Goru je dosao iz bezbjednosnih razloga, sto od Turaka, sto od Katoliika radi unijacenja, prvo je dosao kao isposnik ne u Ostrog, vec nedje u Pjesivce, tek kasnije u Ostrog i zadnje godine je proveo u maloj pecini u Gornjem Ostrogu, sad je tamo njegov civot. To je nesto sto sam upamtio sto je pokojna baba pricala, dosta sam vremena provodio tamo provodio, ujcevina mi je ispod Ostroga.
    To da je Ostrog pripadao tadasnjoj hercegovini znaci da je pripadao Turskoj imperiji, ako tako posmatras onda je i Sveti Vasilije rodnjen u Turskoj. Niko ne spori da je hercegovacki Srbin, to sto ga je sudbina podarila Crnoj Gori je trebalo mozda da nas veze, no neko je davno odlucio da i to bude tacka razdora.

  19. #12990
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,850
    Thanks Thanks Given 
    14,854
    Thanks Thanks Received 
    3,669
    Thanked in
    2,619 Posts

    Default

    I šetali mu kosti kroz korzo Nikšićki,koliko si ga poštovali.
    Sad mu sastanče političari pod Ostrog mira mu nema.



    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  20. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  21. #12991
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,737
    Thanks Thanks Given 
    2,102
    Thanks Thanks Received 
    4,654
    Thanked in
    2,480 Posts

    Default

    Kakve veze imaju kvartaši sa crkvom tačno, ili se izbača nešto samo da se ispuni dnevna kvota?
    Koja količina nebuloza.
    Forever young, i want to be forever young

  22. The Following User Says Thank You to technus For This Useful Post:


  23. #12992
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,347
    Thanks Thanks Given 
    2,792
    Thanks Thanks Received 
    3,980
    Thanked in
    1,927 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    I šetali mu kosti kroz korzo Nikšićki,koliko si ga poštovali.
    Sad mu sastanče političari pod Ostrog mira mu nema.



    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk

    Bio je do Trebinja i rodnog mjesta na ekskurziju. Vojska bila organizator ekskurzije.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  24. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:


  25. #12993
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,850
    Thanks Thanks Given 
    14,854
    Thanks Thanks Received 
    3,669
    Thanked in
    2,619 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by technus View Post
    Kakve veze imaju kvartaši sa crkvom tačno, ili se izbača nešto samo da se ispuni dnevna kvota?
    Koja količina nebuloza.
    "Nema" ka ni sa Arkanom.

    Prijavi što ti se ne sviđa,vidi to sa administracijom ili prosto zaobiđi.



    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 12-05-22 at 20:57.
    No pasaran!

  26. #12994
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2,108
    Thanks Thanks Given 
    248
    Thanks Thanks Received 
    858
    Thanked in
    443 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Ne znam podatak kada je kanonizovan, nijesam se interesovao puno. U Crnu Goru je dosao iz bezbjednosnih razloga, sto od Turaka, sto od Katoliika radi unijacenja, prvo je dosao kao isposnik ne u Ostrog, vec nedje u Pjesivce, tek kasnije u Ostrog i zadnje godine je proveo u maloj pecini u Gornjem Ostrogu, sad je tamo njegov civot. To je nesto sto sam upamtio sto je pokojna baba pricala, dosta sam vremena provodio tamo provodio, ujcevina mi je ispod Ostroga.
    To da je Ostrog pripadao tadasnjoj hercegovini znaci da je pripadao Turskoj imperiji, ako tako posmatras onda je i Sveti Vasilije rodnjen u Turskoj. Niko ne spori da je hercegovacki Srbin, to sto ga je sudbina podarila Crnoj Gori je trebalo mozda da nas veze, no neko je davno odlucio da i to bude tacka razdora.

    Rodjen jeste u granicama Turske drzave, za hercegovinu se smatrala ta regija, kada sam to pisao na to sam mislio. Svakako, valja napomenuti da u Crnu Goru nije dosao samo iz bezbjednosnih razloga vec takodje sto je taj dio(do bjelopavlica otprilike) bio pod njegovom administracijom te je u vise navrata bio odje. Pa nisam ni ja do sad cuo da neko spori da je hercegovacki srbin samo eto skrenuh paznju jer kimmi napisa da SPC oce da ga uzme od nacionalnih crnogoraca, sto jednostavno nije tacno.

    Da nam je veza najveca, ne samo izmedju etnickih srba i crnogoraca nego i hercegovaca se apsolutno slazem i milo mi je da se kroz godine postuje lik i njegovo djelo, jer dosta ljudi ne zna sta je covjek uradio za pravoslavlje odje.

  27. #12995
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,737
    Thanks Thanks Given 
    2,102
    Thanks Thanks Received 
    4,654
    Thanked in
    2,480 Posts

    Default

    Koja je tačno poveznica kvartaša i crkve?
    Inače su do dešavanja sa Branom i pokojnim Racom većina bili ultra DPS-ovci, pa su se posle toga neki preorijentisali.
    Forever young, i want to be forever young

  28. #12996
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,850
    Thanks Thanks Given 
    14,854
    Thanks Thanks Received 
    3,669
    Thanked in
    2,619 Posts

    Default

    Ostrog nekad i sad.

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  29. #12997
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    CG
    Posts
    783
    Thanks Thanks Given 
    33
    Thanks Thanks Received 
    50
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    JigSaw
    "u manastiru Ostrog(koji je pripadao tadasnjoj hercegovini i"

    Ostrog(sa okolinom) nikada nije pripadao Hercegovini, vec se nalazi u Bjelopavlicima.
    Bjelopavlici i Pjesivci(plemena i oblasti bitne za Ostrog) nemaju veze sa bilo kakvom Hercegovinom.

  30. The Following User Says Thank You to suponik For This Useful Post:


  31. #12998
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,121
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,675
    Thanked in
    974 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by technus View Post
    Koja je tačno poveznica kvartaša i crkve?
    Inače su do dešavanja sa Branom i pokojnim Racom većina bili ultra DPS-ovci, pa su se posle toga neki preorijentisali.
    🤌

    Kralj. Kako covjek sve lijepo objasni. Moze li neko na primjeru technusa, lucke itd da mi objasni koja je razlika izmedju glasaca DPS i "avangarde"... Dobro ne mora bas luckea ali to je to otprilike

  32. The Following User Says Thank You to Rodion Romanovich For This Useful Post:


  33. #12999
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,052
    Thanks Thanks Given 
    3,861
    Thanks Thanks Received 
    3,158
    Thanked in
    1,608 Posts

    Default

    Koliko svi ovi cirkusi i praznici nemaju veze za hrišćanstvom, to postaje smiješno.
    Što mislite? Koliko je naših (suje)vjernika pročitalo Sveto Pismo makar jednom?
    Stanovnici Crne Gore, pošto se građanima ne mogu nazvati, što bi rekao Slavko Perović, su vjerovatno najbezbožnija ljudska bića Evrope. Odatle i gomila ispraznih rituala kojim se ispunjava rupa u nedostatku istinske vjere.
    A rituali su uvijek vezani za neko tegljenje mrtvaca, ako može kakav leš još i da se poljubi, ljepota...
    Otprilike, neobrazovana i ograničena Ničeova kopilad koja njeguju kult mrtvih. Mada ovo "Ničeova kopilad" fino zvuči za ime nekog gothic benda .
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  34. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  35. #13000
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,788
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,311
    Thanked in
    2,163 Posts

    Default

    Ili za mesaru.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  36. The Following User Says Thank You to NHM For This Useful Post:


Page 520 of 644 FirstFirst ... 20420470510516517518519520521522523524530570620 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 5 users browsing this thread. (0 members and 5 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 16:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 13-10-07, 23:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 08:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 04:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 20:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •