Page 396 of 644 FirstFirst ... 296346386392393394395396397398399400406446496 ... LastLast
Results 9,876 to 9,900 of 16100

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #9876
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Nije baš crkva, ali nešto reis pričao. I kaže čovjek isti likovi za izborni dan komentarišu "Evo ih Balije" kad dođe autobus iz Sarajeva, a onda posle izbora sa transparentom "Ne damo svetinje" ispred pljevaljske džamije da navodno brane Bošnjake. Hmmmm...
    Svakako, realno ne postoji povjerenje između pravoslavaca i muslimana, naročito na sjeveru. I bojim se da se neće baš brzo izgraditi.

    https://m.cdm.me/politika/fejzic-lic...-sto-su-svoje/
    Cudno kako reis zaboravlja da pomene da se za glavnu optuzbu (prebijanje "Turcina" iz SD) ispostavilo da je kompletna izmisljotina i pokusaj izazivanja panike i sukoba medju stanovnistvom. Ne mora se izvinjavati, ne izvinjava se ni SPC za ove sto vicu na autobuse, ali red bi bio da pomene, makar zato sto su njegovi imami to navodili kao primjer progona.

  2. #9877
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,004
    Thanked in
    1,548 Posts

    Default

    Malo je bezveze pricati o strahu i pominjaju litija, kroz osvrt na izborni dan, kad danas znamo da su ovog iz SD pretukli njegovi iz partije, a da su pisci grafita DPS terenski radnici.
    A zanimljivo svi oni koalicioni partneri Bosnjacke stranke.
    Nego kao sve kod nas. Propade DPS propade sve zivo

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  3. #9878
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,055
    Thanks Thanks Given 
    3,865
    Thanks Thanks Received 
    3,162
    Thanked in
    1,610 Posts

    Default

    Meni je samo na ovom primjeru vidljivo kolika je, posebno na sjeveru, mržnja između Srba i Bošnjaka.

  4. #9879
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Meni je samo na ovom primjeru vidljivo kolika je, posebno na sjeveru, mržnja između Srba i Bošnjaka.
    Mislim da i na sjeveru imas velike razlike od opstine do opstine.

  5. #9880
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Meni je samo na ovom primjeru vidljivo kolika je, posebno na sjeveru, mržnja između Srba i Bošnjaka.
    Не заборави црногорце.
    Исправно је рећи православаца и муслимана.
    Помињао сам већ, дпс-овци које знам са сјевера не уступају србима из дф у мржњи и непознавању муслимана.




    А на југу, тојест центру :


    Rabrenović: Nakon 27 godina hram za crnogorske vjernike u Podgorici

    https://m.cdm.me/drustvo/rabrenovic-nakon-27-godina-hram-za-crnogorske-vjernike-u-podgorici/


    У тексту се не наводи ни гдје, ни када се гради црква цпц-а.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  6. #9881
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Следећа вијест када се ослободи трућања о националној угрожености, страној цркви и страној застави звучи овако :

    Kandilo Svetog Petra Cetinjskog i srebrni krst ukradeni na prevaru


    https://www.cdm.me/drustvo/kandilo-s...ni-na-prevaru/



    Iako je “na papiru” njihova (MCP) , ključevi ove crkve ostali su u rukama mještana. Poručuju da nikada neće dozvoliti da u njoj služe “samo srpski popovi”.


    Priča da je sveštenstvo SPC sve ove godine pokušalo da „preotme“ ovu crkvu, pa su čak uradili i neke adaptacije, odnosno zamijenili su zvonik…


    “I dva nova kamena su dodali… Stare krše su neđe sklonili. Uz to što su je poharali kada su odnijeli kandilo Svetog Petra i krst, mi zaisto više to nijesmo htjeli da trpimo. Zaključali smo je i ne damo ključ”, kategoričan je Pobjedin sagovornik, pojašnjavajući da kandilo ima „izuzetnu vrijednost jer svjedoči da je ruka Svetog Petra bila u crkvi na Krusima, da je on bio tu“.



    Srebrni krst, koji je, takođe odnešen, priča on, bio je „prilog jedne odive Mišković koja ga je iz Amerike, nekad davno, poslala“.


    “Sve je to prijavljeno policiji, ali do današnjeg dana nemamo povratnu informaciju da su nešto uspjeli. Očekujemo da će naše relikvije koje su ponešene iz naše svetinje biti nađene i vraćene ođe, đe im je mjesto”, ističe Bojanović.



    Predrag Peđo Bojanović kaže da su Amfilohije i njegovi od devedesetih pokušavali da se domognu kandila Svetog Petra i krsta iz crkve na Krusima i da su, na kraju uspjeli, prevarom, uz pomoć nekog od mještana.

    “Na lukavi način ukrali su krst i dali ga popu. Baba od 80 godina, njihova vjernica, jednom se odala i potvrdila ono što mi znamo riječima: „Donijeli su nam krs’ zlatni i dva kandila mjesto onije“. Znači, umjesto onih koje su ponijeli. Ja sam u kesu spakova taj krst i kandila i odnio ih kod njihovog popa i rek’o: „Evo vama vaše, vratite nama ono što ste ukrali“. Nijesu vratili”, priča Pobjedin sagovornik.



    Kaže i da je jedan od vjernika SPC iz sela prijavio policiji kako su iz crkve nestali krst i kandilo, da je crkva obijena.
    “Nije tačno. Iskoristili su situaciju kada smo im davali ključ da koriste crkvu za svoje obrede i ponijeli ih. Znamo mi to, kao i oni”, kategoričan je Bojanović.


    Podsjeća i da je njegov rođak, sagovornik Pobjede Tomislav Bojanović, u maju 1996. objavio u Liberalu, listu Liberalnog saveza Crne Gore, da je lično Amfilohije Radović tada, sa još nekolicinom osoba, samovoljno ušao u crkvu na Krusima i pokušao da odnese kandilo i krst.
    Na pitanje mještana koji su se tu zadesili, između ostalih i naših sagovornika, zašto pakuju krst i kandilo, Radović je odgovorio: “Došli smo da ih odnesemo i očistimo”.
    “Uspjeli smo tada da spasimo to naše blago, ali nam ga kasnije na prevaru iznesoše”, priča Bojanović.



    С обзиром да је текст из побједе немамо одговор или информације друге стране, па је ово више саопштењење него вијест, али у сваком случају озбиљна тема и могућа мрља на мцп посебно на дио људи из тог краја.

    Чекајући одговор друге стране напоменуо бих да је у тексту било ријечи и о бици на крусима а она је започета овако:

    Mahmut-paša Bušatlija je 1785. godine, kako je za Portal Analitika ranije pisao Miroslav Ćosović


    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  7. #9882
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,089
    Thanks Thanks Given 
    542
    Thanks Thanks Received 
    750
    Thanked in
    377 Posts

    Default

    Ako od starta nije bilo jasno, evo kakvi vjetrovi duvaju

    Link: http://rtcg.me/vijesti/drustvo/29753...o-prirodu.html
    In vino veritas

  8. #9883
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,729
    Thanks Thanks Given 
    1,115
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Koliko su samo popalili knjiga crkovnih i spisa istorijskih koji im nijesu odgovarali (ovi iz SPC - MCP).
    Ja znam za moje selo.
    A za ostala da ne pričamo.
    Jedino na Prekornicu prifiret ne mogu.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to jokaš For This Useful Post:


  10. #9884
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,729
    Thanks Thanks Given 
    1,115
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Promašio si licmiuse, nijesam za dupeS, ni za šumu, nit ih branim.
    Postoje i oni te su za Crnu Goru a nemaju veze sa bivšom vlašću kao ni sa budućom.
    Samo iznosim ono te su radili u mom selu u crkvi a imam i dokaze ljudi u drugim selima.
    Sve loše te su radili vrnuće im se kao i svakome.
    Tako da...

  11. The Following User Says Thank You to jokaš For This Useful Post:


  12. #9885
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Кипарска црква подијељена због признања ПЦУ за аутокефалну од стране Архиепископа Кипарског :

    Митрополити Атанасије Лимасолски, Исаија Тамасоски, Нићифор Кикски и Епископ Николај Аматунтски:
    „С великом забринутошћу и дубоком тугом чули смо да је Његово блаженство Архиепископ кипарски господин Хризостом поменуо Епифанија као ‘поглавара Украјинске Цркве’ данас, у суботу 24. октобра 2020. г. на Светој литургији у манастиру Панагије Хрисоројатисе приликом хиротоније богољубивог Епископа Арсинојског господина Панкратија.


    4. Човек којег је Патријарх васељенски кир Вартоломеј прогласио за „поглавара“ Украјинске Цркве ни на који начин није канонски рукоположен пошто потиче из расколничких заједница Украјинске цркве. Да је Његова Светост васељенски патријарх заиста хтео да се придржава канонског поретка даровања аутокефалности Украјинској Цркви, требало је да је да канонском Митрополиту кијевског господину Онуфрију. Осим тога, пре тога је требало да добије сагласност Московске патријаршије којој исти припада, по усаглашеном мишљењу свих помесних православних поглавара.
    5. Поступак Патријарха васељенског господина Вартоломеја – даровање ‘аутокефалности’ шизматичким структурама Украјинске Цркве представља самовољни акт, супротан канонима и антицрквени; ако се има у виду да Православна Украјинска Црква спада у јурисдикцију Московске патријаршије, ово дејство, као што смо већ рекли, представља мешање у јурисдикцију ове Патријаршије. Због тога је Руска Црква заузврат оправдано раскинула црквено општење с Васељенском патријаршијом, исто као и с Јеладском и Александријском Црквом.

    https://mitropolija.com/2020/10/28/z...og-hrizostoma/


    4 епископа од 12 написало ово писмо, изгледа да је утицај руске православне цркве јак и у грчким земљама/црквама.
    Ово је само илустрација како је тешко доћи до аутокефалности, и да је олако обећавање исте неозбиљно да се тако изразим.


    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  13. #9886
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,785
    Thanks Thanks Given 
    1,486
    Thanks Thanks Received 
    4,943
    Thanked in
    2,316 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Следећа вијест када се ослободи трућања о националној угрожености, страној цркви и страној застави звучи овако :

    Kandilo Svetog Petra Cetinjskog i srebrni krst ukradeni na prevaru


    https://www.cdm.me/drustvo/kandilo-s...ni-na-prevaru/



    Iako je “na papiru” njihova (MCP) , ključevi ove crkve ostali su u rukama mještana. Poručuju da nikada neće dozvoliti da u njoj služe “samo srpski popovi”.


    Priča da je sveštenstvo SPC sve ove godine pokušalo da „preotme“ ovu crkvu, pa su čak uradili i neke adaptacije, odnosno zamijenili su zvonik…


    “I dva nova kamena su dodali… Stare krše su neđe sklonili. Uz to što su je poharali kada su odnijeli kandilo Svetog Petra i krst, mi zaisto više to nijesmo htjeli da trpimo. Zaključali smo je i ne damo ključ”, kategoričan je Pobjedin sagovornik, pojašnjavajući da kandilo ima „izuzetnu vrijednost jer svjedoči da je ruka Svetog Petra bila u crkvi na Krusima, da je on bio tu“.



    Srebrni krst, koji je, takođe odnešen, priča on, bio je „prilog jedne odive Mišković koja ga je iz Amerike, nekad davno, poslala“.


    “Sve je to prijavljeno policiji, ali do današnjeg dana nemamo povratnu informaciju da su nešto uspjeli. Očekujemo da će naše relikvije koje su ponešene iz naše svetinje biti nađene i vraćene ođe, đe im je mjesto”, ističe Bojanović.



    Predrag Peđo Bojanović kaže da su Amfilohije i njegovi od devedesetih pokušavali da se domognu kandila Svetog Petra i krsta iz crkve na Krusima i da su, na kraju uspjeli, prevarom, uz pomoć nekog od mještana.

    “Na lukavi način ukrali su krst i dali ga popu. Baba od 80 godina, njihova vjernica, jednom se odala i potvrdila ono što mi znamo riječima: „Donijeli su nam krs’ zlatni i dva kandila mjesto onije“. Znači, umjesto onih koje su ponijeli. Ja sam u kesu spakova taj krst i kandila i odnio ih kod njihovog popa i rek’o: „Evo vama vaše, vratite nama ono što ste ukrali“. Nijesu vratili”, priča Pobjedin sagovornik.



    Kaže i da je jedan od vjernika SPC iz sela prijavio policiji kako su iz crkve nestali krst i kandilo, da je crkva obijena.
    “Nije tačno. Iskoristili su situaciju kada smo im davali ključ da koriste crkvu za svoje obrede i ponijeli ih. Znamo mi to, kao i oni”, kategoričan je Bojanović.


    Podsjeća i da je njegov rođak, sagovornik Pobjede Tomislav Bojanović, u maju 1996. objavio u Liberalu, listu Liberalnog saveza Crne Gore, da je lično Amfilohije Radović tada, sa još nekolicinom osoba, samovoljno ušao u crkvu na Krusima i pokušao da odnese kandilo i krst.
    Na pitanje mještana koji su se tu zadesili, između ostalih i naših sagovornika, zašto pakuju krst i kandilo, Radović je odgovorio: “Došli smo da ih odnesemo i očistimo”.
    “Uspjeli smo tada da spasimo to naše blago, ali nam ga kasnije na prevaru iznesoše”, priča Bojanović.



    С обзиром да је текст из побједе немамо одговор или информације друге стране, па је ово више саопштењење него вијест, али у сваком случају озбиљна тема и могућа мрља на мцп посебно на дио људи из тог краја.

    Чекајући одговор друге стране напоменуо бих да је у тексту било ријечи и о бици на крусима а она је започета овако:

    Mahmut-paša Bušatlija je 1785. godine, kako je za Portal Analitika ranije pisao Miroslav Ćosović


    Kod nas (Crmnica i Riječka Nahija) u većini sela (Podgor, Građani, Utrg,...) postoji dogovor da mogu da služe i SPC i CPC u crkvama i na crkvenom groblju. Tako je već dvije decenije (lično prisustvovao službi i jedne i druge). Potpuno druga stvar je u katastru (kačio sam ovdje), ni crkva, ni groblje, ni kapela, ni zemljište okolo ne mogu pripadati SPC (ni CPC) već mogu biti samo seoski ono je devedesetih prepisano na SPC.

    Sent from my Motorola 8400

  14. The Following 3 Users Say Thank You to wulfy For This Useful Post:


  15. #9887
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Kod nas (Crmnica i Riječka Nahija) u većini sela (Podgor, Građani, Utrg,...) postoji dogovor da mogu da služe i SPC i CPC u crkvama i na crkvenom groblju. Tako je već dvije decenije (lično prisustvovao službi i jedne i druge). Potpuno druga stvar je u katastru (kačio sam ovdje), ni crkva, ni groblje, ni kapela, ni zemljište okolo ne mogu pripadati SPC (ni CPC) već mogu biti samo seoski ono je devedesetih prepisano na SPC.

    Sent from my Motorola 8400

    Тако треба (ово за коришћење) и тако је требало (ово за власништво).
    У мом крају (дпс убједљиви побједник на свим изборима) није дозвољен долазак цпц кад су се најавили, од тад не долазе и не питају.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  16. #9888
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    848
    Thanks Thanks Given 
    107
    Thanks Thanks Received 
    412
    Thanked in
    208 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Promašio si licmiuse, nijesam za dupeS, ni za šumu, nit ih branim.
    Postoje i oni te su za Crnu Goru a nemaju veze sa bivšom vlašću kao ni sa budućom.
    Samo iznosim ono te su radili u mom selu u crkvi a imam i dokaze ljudi u drugim selima.
    Sve loše te su radili vrnuće im se kao i svakome.
    Tako da...
    Navedi sta je bilo u te "knjige"? Kad se to desilo? S kojim ciljem? Koje je to selo na Prijekornicu?
    n.v.o.CPC ne može da služi obrede u crkvu koja njoj ne pripada, pa ni na groblje iste. Tamo gdje služi i gdje su prisustvovali pojedini neću da komentarišem.
    Kad neko umre i kad mu se "služi" može izabrat i da mu DJ svira crkva nije DJ a ni mjestana a ni tog popa iz "okupatorske spc" nego boziji hram koji je napravljen za pravoslavce, a posto direktor pravoslavlja "popa iz stambola" jos uvijek nije "Mitropoliji primorskoj" dostavio tomos da bude autokefalna, okruzna tacnije opstinska crkva registrovana u stanici milicije '92.god je okupatorska.
    (Svo povezivanje bukvalno da vrijeđam Vartolomeja je prevedeni žargonski jezik za patriJote, da bi na "Biznis recnik" ukapirali da su u sivoj zoni i da ne plaćaju pdv, jer jedino tako i razumiju šta je cpc u pravoslavlju danas sekta


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #9889
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,729
    Thanks Thanks Given 
    1,115
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by licmius View Post
    Navedi sta je bilo u te "knjige"? Kad se to desilo? S kojim ciljem? Koje je to selo na Prijekornicu?
    n.v.o.CPC ne može da služi obrede u crkvu koja njoj ne pripada, pa ni na groblje iste. Tamo gdje služi i gdje su prisustvovali pojedini neću da komentarišem.
    Kad neko umre i kad mu se "služi" može izabrat i da mu DJ svira crkva nije DJ a ni mjestana a ni tog popa iz "okupatorske spc" nego boziji hram koji je napravljen za pravoslavce, a posto direktor pravoslavlja "popa iz stambola" jos uvijek nije "Mitropoliji primorskoj" dostavio tomos da bude autokefalna, okruzna tacnije opstinska crkva registrovana u stanici milicije '92.god je okupatorska.
    (Svo povezivanje bukvalno da vrijeđam Vartolomeja je prevedeni žargonski jezik za patriJote, da bi na "Biznis recnik" ukapirali da su u sivoj zoni i da ne plaćaju pdv, jer jedino tako i razumiju šta je cpc u pravoslavlju danas sekta


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Pitaj Rista i "kompaniju" što je bilo u te knjige prijatelju ako ti budu šćeli reć.
    Sigurno nešto te im ne odgovara.
    Nije Prijekornica nego Prekornica.
    Desilo se tako što je jedan mještanin posta` svješteno lice, uzeo na prevaru crkovne ključeve i jednog grdnog dana počistili dokumentaciju.
    Ja niđe ne pominjem CPC nit me zanima a ova crkva u mom selu je bila seoska koju su seljani napravili.
    Btw, veća je sekta SPC ako ćemo pošteno čim podržava krimose, ratne zločince, koja se ne drži 10 Zapovijesti nit Biblije.
    Tako da...te "priče" sačuvaj za nekog ko nije ništa pročita`

  18. The Following User Says Thank You to jokaš For This Useful Post:


  19. #9890
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    848
    Thanks Thanks Given 
    107
    Thanks Thanks Received 
    412
    Thanked in
    208 Posts

    Default

    Hahahaha
    Siguran budi da su zločinci i to ratni, jos unistavaju knjige iz crkvi
    Unistavaju, bogohulišu, ništa ne znaju i kao takvi su priznati od Stambola grada.
    A sad se zapitaj kakvi su iz n.v.o.-a cpc kad Stambol neće da ih "prizna".
    Znas li da kad se krstis pod Ostrog upisuju da si srbin i da te vraćaju sa kapije ako rečeš da si crnogorac, čak i krštenicu poništavaju ako im rečeš da si crnogorac a ne srbin
    E da zaboravih i to da pare nose za BG i kriju kačevendu u podrume pa im svo vino popi za služenje i tajne rituale kad se klanjaju putinu i onom vulinu. A čuo sam da u neki od manastira kriju šišmakova čuvenog, najtraženijeg atentatora koji upotrebljava praćke i puvaljke za atentate kao pravi sloven, jer ne priznaje oružje sa zapada a i ono i iz kine (barut).


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #9891
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,729
    Thanks Thanks Given 
    1,115
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Ne znam.
    Nijesam vjernik.
    Makar ne u ovom religijskom izopačenom smislu.
    Znam da su pregrješni i da svo zlo koje nam se dešava dešava se upravo zbog njih.
    A ti u Stambolu gradu misliš da su bolji?
    Sve na isti kalup.
    Nego, ja jedno ti drugo.
    Meni ne oblikuju mišljenje: Risto, Mihailo, Ranja, Lomi, Pipun, Medo i ostali iz "usko interesne" grupe.
    Kad budeš iz svoje glave razmišljao, napiši nešto

  21. The Following 2 Users Say Thank You to jokaš For This Useful Post:


  22. #9892
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,004
    Thanked in
    1,548 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Ne znam.
    Nijesam vjernik.
    Makar ne u ovom religijskom izopačenom smislu.
    Znam da su pregrješni i da svo zlo koje nam se dešava dešava se upravo zbog njih.
    A ti u Stambolu gradu misliš da su bolji?
    Sve na isti kalup.
    Nego, ja jedno ti drugo.
    Meni ne oblikuju mišljenje: Risto, Mihailo, Ranja, Lomi, Pipun, Medo i ostali iz "usko interesne" grupe.
    Kad budeš iz svoje glave razmišljao, napiši nešto
    Ja sam ateista i nisam nikakav vjernik ni u religijskom niti bilo kojem smislu. Mialim da su ljudi odgovorni sami za svoja djela, i kad umres pojedu te crvi.
    Sad...
    Ovo pitah vec jednom ovdje pa mi ne odgovorise, pa da pitam ponovo.
    Poznajem ljude koji za sebe kazu da su "spiritualni" tj vjeruju u neku visu silu ali ne vjeruju da je religijska organizacija, konkretno crkva(pravoslavna i katolicka) ikakav reprezent te vise sile.
    Jesi li i ti takav, ili si i ti obrnuo igricu kao nekolicina ovdje koji ne vjeruju u religijsku organizaciju, ali vjeruju u kamenu zgradu kao put do boga.
    Konkretno ne postoji nidje na svijetu slican slucaj, pa da pitam ima li vas vise ili samo njih 4 ili 5 koji su ovdje pisali o tome, kako postuju zgradu i pravoslavna pravila, ali ne i popa koji je predstavnik istih

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
    Last edited by Hell Raiser; 28-10-20 at 19:18.

  23. #9893
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,729
    Thanks Thanks Given 
    1,115
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Ja sam ateista i nisam nikakav vjernik ni u religijskom niti bilo kojem smislu. Mialim da su ljudi odgovorni sami za svoja djela, i kad umres pojedu te crvi.
    Sad...
    Ovo pitah vec jednom ovdje pa mi ne odgovorise, pa da pitam ponovo.
    Poznajem ljude koji za sebe kazu da su "spiritualni" tj vjeruju u neku visu silu ali ne vjeruju da je religijska organizacija, konkretno crkva(pravoslavna i katolicka) ikakav reprezent te vise sile.
    Jesi li i ti takav, ili si i ti obrnuo igricu kao nekolicina ovdje koji ne vjeruju u religijsku organizaciju, ali vjeruju u kamenu zgradu kao put do boga.
    Konkretno ne postoji nidje na svijetu slican slucaj, pa da pitam ima li vas vise ili samo njih 4 ili 5 koji su ovdje pisali o tome, kako postuju zgradu i pravoslavna pravila, ali ne i popa koji je predstavnik istih

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
    Crkva i svještena lica bi trebali (po nekom zdravorazumskom mišljenju) da budu primjer i pokazatelj ljudima kako se treba pravilno ponašati, kako đecu vaspitavati, da uče česa je dobro a česa nije, da budu milokrvni i da pomažu ljudima a ne da proklinju, da blagosiljaju zločince.
    Bez uvrjede ali izraz: "obrnuo igricu" je toliko krete-noidan da ga svarit ne mogu (u bilo kojoj raspravi).
    Ne smatram sebe boljim od drugih ali gledam da živim pošteno i da ukažem na neke loše stvari drugima.
    Moje razmišljanje nije plod nit ničiji uticaj već pogled na religiju kroz prošlost i sadašnjost i tumačenje njihovih "djela" tokom svih ovih godina.
    Vjerujem da postoji neka sila i da se treba držati 10 zapovjesti i ne možeš pogriješiti.
    Konkretno i za pravoslavlje i katolicizam mislim da su nakaradni i izopačeni.
    Ne drže se osnovnih principa Biblije i 10 Zapovjesti.
    Ono što su radila svještena lica na prostoru Ex YU je po meni kriminalno i zato smo tu đe jesmo.
    Ako postoji neka sila, sigurno će im bit sve naplaćeno a evo im se i naplaćuje debelo.
    Sebe smatram agnostikom, to mi je nekako najbliže.
    Ali ne pripadam nikakvim organizacijama.

  24. The Following User Says Thank You to jokaš For This Useful Post:


  25. #9894
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,004
    Thanked in
    1,548 Posts

    Default

    Postujem. Ne slazem se toliko sa misljenjem oko opterecenosti istorijskim djelovanjima religiskih institucija, jer su meni licno previse tradicionalisticka i da je 10 zapovjesti lijepa zelja koja nikada u istoriji nije postivana kako od hriscanskog klera, tako ni od vjernika.
    Na iati nacin vidim i misljenje oko toga sta treba da predstavljaju religijski predstavnici, i da oni trebaju da budu bilo kome uzor, pa sve i da su takvi kakvi ih ti zamisljas da treba da budu. Jednostavno smatram da postoje drugaciji drustveni i moralni okviri od religijskih.
    Obrnuo igricu-pa slazemo se, ali ne vidim drugi nacin da objasnim vidjenje pojedinaca dje se vjeruje u zgradu. To mi je bas onako uobrazeno crnogorski

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  26. The Following User Says Thank You to Hell Raiser For This Useful Post:


  27. #9895
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,729
    Thanks Thanks Given 
    1,115
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Problem je po meni pre-velika umiješanost crkve u politiku koja je naravno pojačana s kraja 80-ih i početka 90-ih.
    I naravno narodno (prizemno) razmišljanje da je sve što crkva (religija) dobro i ispravno a da će neko ko ne radi po njihovom biti proklet i obilježen.
    Naravno da je nerealno očekivati da sva svještena lica budu dobri ljudi a još manje da svi "vjernici" budu dobri ljudi ali opet bi to trebala da bude neka "premisa" glavna religije.
    Možda sam previše kritičan ali ovđe se ne smije ništa reć protiv: Rista, crkve, popova, jer je to grijeh.
    Ne bih se složio nikako.

  28. #9896
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,785
    Thanks Thanks Given 
    1,486
    Thanks Thanks Received 
    4,943
    Thanked in
    2,316 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Ja sam ateista i nisam nikakav vjernik ni u religijskom niti bilo kojem smislu. Mialim da su ljudi odgovorni sami za svoja djela, i kad umres pojedu te crvi.
    Sad...
    Ovo pitah vec jednom ovdje pa mi ne odgovorise, pa da pitam ponovo.
    Poznajem ljude koji za sebe kazu da su "spiritualni" tj vjeruju u neku visu silu ali ne vjeruju da je religijska organizacija, konkretno crkva(pravoslavna i katolicka) ikakav reprezent te vise sile.
    Jesi li i ti takav, ili si i ti obrnuo igricu kao nekolicina ovdje koji ne vjeruju u religijsku organizaciju, ali vjeruju u kamenu zgradu kao put do boga.
    Konkretno ne postoji nidje na svijetu slican slucaj, pa da pitam ima li vas vise ili samo njih 4 ili 5 koji su ovdje pisali o tome, kako postuju zgradu i pravoslavna pravila, ali ne i popa koji je predstavnik istih

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
    Nisam prozvan i ne osjećam se tako, ali možda razjasni (a možda još više zakomplikuje).

    Objekat (kameni) koji zovemo crkva je, bez obzira na imanje ili nemanje religijskog uvjerenja, kulturno nasleđe koje kao takvo treba poštovati. To bi trebalo prvo, pa sve ostalo. Samim tim taj objekat bi trebalo (i u religijskom smislu) da služi ljudima koji obitavaju oko istoga. Dakle i onaj koji služi bogu u tom objektu treba da je u miru sa okolinom. To nije uvjek tako. Pominjao sam već primjer iz mog kraja (Brčeli) kada je sveštenik ćerao seljane iz crkve riječima: ,,bježite iz moje crkve", na šta mu je odgovoreno: ,,ovo je naša crkva, a vi ovdje služite bogu i treba da nam se nađete ako sumnjamo u istoga". Odgovoreno je kletvama od strane sveštenog lica. Da pomenem da taj sveštenik nije dugo ostao na tom mjestu. Ovakvih i sličnih primjera mogu još. U ona (SFRJ) vremena se svešteno lice poštovalo zato što je zaslužilo svojim ponašanjem (ja sam tada bio dijete pa je moguće da mi je donekle iskrivljen pogled, ali znam po mom ocu, majci, babi koja je još živa). Ja sam na sve te vjerske rituale gledao (zapravo još uvjek tako gledam) kao na porodične običaje koji pripadaju isključivo krugu porodice. Ne, nisam bliži bogu ako prihvatam samo dogmu ove ili one crkve, ove ili one sekte, ove ili one organizacije. Dakle, sve ono što su vjerski činovi (na petrovdne da se ode u Cetinjski manastir, da se do gornjeg manastira Ostrog ide samo piješke, da se pokloniš prilikom ulaska u bilo koji vjerski objekat bilo koje konfesije, post, slava,...) smatram kulturnim nasleđem i ne, ne treba mi moderator za to. To opet ne znači da se običaji neće mijenjati, naprotiv, i oni evoluiraju.

    Sent from my Motorola 8400

  29. The Following 3 Users Say Thank You to wulfy For This Useful Post:


  30. #9897
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    1,838
    Thanks Thanks Given 
    474
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    https://mitropolija.com/2020/10/28/h...-li-vjesticah/

    Послато са M2004J19C помоћу Тапатока

  31. #9898
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,055
    Thanks Thanks Given 
    3,865
    Thanks Thanks Received 
    3,162
    Thanked in
    1,610 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Poker_Sindrom View Post
    https://mitropolija.com/2020/10/28/h...-li-vjesticah/

    Послато са M2004J19C помоћу Тапатока
    U pravu su ljudi. Treba ukinuti ono što nije dio tradcije. Kao što je Noć vještica, plivanje za krst na Bogojavljanje, klečanje u crkvama da se licem dodiruje pod...
    Ako mi neko kaže da se odavno plivalo za krst, neka mi navede u koju to rijeku u staru Crnu Goru, ma i u Brda. Za Bjelopavliće znam da se nisu u Zetu umakali u januar, ma ni Moračani

  32. The Following 2 Users Say Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  33. #9899
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

    Default

    Благо оном ко довијека живи имао се рашта и родити.

    Вјечнаја памјат Архиепископе Цетињски.

  34. The Following 13 Users Say Thank You to Geralt of Rivia For This Useful Post:


  35. #9900
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,361
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    342
    Thanked in
    110 Posts

    Default

    Realno, čovjek koji predstavlja široke narodne mase, zagovara ljubav, sreću, blagostanje, mir, kome se klanjaju milioni ljudi, pozivao je te iste ljude u rat i klanje jer mu se ne sviđa politička situacija u državi, čovjek koji treba da bude izvan politike..
    Nadam se da će bolji ljudi doći na njegovo mjesto...
    MONTENEGRO 🇲🇪
    PodgoricaTravelGuide

    🚗RenaultClio3
    📷SonyA6400

  36. The Following User Says Thank You to ssaajjkkoo For This Useful Post:


Page 396 of 644 FirstFirst ... 296346386392393394395396397398399400406446496 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 5 users browsing this thread. (0 members and 5 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 16:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 13-10-07, 23:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 08:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 04:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 20:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •