Page 393 of 644 FirstFirst ... 293343383389390391392393394395396397403443493 ... LastLast
Results 9,801 to 9,825 of 16099

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #9801
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    @Mistislav

    Da ne peglamo sa citatima. Počelo je od kolege Metuzalema koji nam je malo drugačije opisao posleratno stanje glede crkve u odnosu na priču o jahanju popova i ugonjenju goveda u crkvu.
    Takođe,priča je išla o posleratnom periodu, i dase tada metanisalo po crkvama.
    Niko nije pominjao koliko je sveštenika stradalo tokom WWII, nego si ti otvorio tu temu, pominjućui Stamatovića, a ja sam dao argumentaciju zašto mu ne vjerujem...
    Predavati i istraživati humanističku nauku, a biti nesoj, ne ide.
    Da ne prepričavam ko zna sjetiće se, ko ne zna nek izgugla profesora Miloša Đurića i čuvenu rečenicu "lako je tebi, ti sviraš u diple, a ja predajem etiku". Da završimo ovu diskusiju sa jednim lijepim primjerom iz WWII.

  2. #9802
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Au kakvi argumenti.

    Ajmo ovako...Ja tebi ne vjerujem ništa u tu priču o drugarici koju je maltretirao Stamatović.
    Mislim da si to izmislio.
    Ne možeš nikako dokazati da je istina.

    Tako da nema se tu šta relativizovati.
    Kako je tebi dobro... Imaš li još toga?

  3. #9803
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Kako je tebi dobro... Imaš li još toga?
    Imam.
    Uradilo me na relativizovanje izmišljenih priča, koje služe za spinovanje
    Last edited by Dača; 08-10-20 at 16:24.

  4. #9804
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Poštovani Metuzaleme,

    Lijepo je čuti jedno drugačije svjedočenje iz prve ruke. Crkva priča da su posle Drugog svjetskog rata, popovi mahom pobijeni, a da su one koje nisu ubili komunisti jahali pred ljudima i čupali im brade. Zvanični crkveni narativ je i da su u crkve utjerivana goveda i sve je to bila naravno bogomržnja&brozomora koja je tako trajala nekih 40+ godina.
    Odjednom, metanije, molitve, vjeronauci...
    Biće da su ljudi izgleda zaboravili na popove kako im je rastao standard i istima se vratili kad su se fabrike zatvorile.
    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    @Mistislav

    Da ne peglamo sa citatima. Počelo je od kolege Metuzalema koji nam je malo drugačije opisao posleratno stanje glede crkve u odnosu na priču o jahanju popova i ugonjenju goveda u crkvu.
    Takođe,priča je išla o posleratnom periodu, i dase tada metanisalo po crkvama.
    Niko nije pominjao koliko je sveštenika stradalo tokom WWII, nego si ti otvorio tu temu, pominjućui Stamatovića, a ja sam dao argumentaciju zašto mu ne vjerujem...
    Predavati i istraživati humanističku nauku, a biti nesoj, ne ide.
    Da ne prepričavam ko zna sjetiće se, ko ne zna nek izgugla profesora Miloša Đurića i čuvenu rečenicu "lako je tebi, ti sviraš u diple, a ja predajem etiku". Da završimo ovu diskusiju sa jednim lijepim primjerom iz WWII.
    Лако је завршити лијепим примјером а не рећи да то што си навео
    "Biće da su ljudi izgleda zaboravili na popove kako im je rastao standard i istima se vratili kad su se fabrike zatvorile."
    једноставно није истина.

    Зашто није, навео сам већ, а ево и још мало података о томе како је вјеронаука била слободна (да не помисли ко да кажем да метузалум није у праву, наравно да јесте, само да се још мало појасни однос нове власти према вјери и цркви)

    Postupno umanjivanje značaja vjerske nastave nagovijestila je odluku Povjereništva za prosvjetu CASNO-a kojom je vjeronauka proglašena za fakultativni predmet. Učenici su mogli pohađati časove vjeronauke jedino uz odobrenje svojih roditelja. Nastava iz ovog predmeta izvođena je prve poratne godine u jednom broju crnogorskih šкola. Nedostatak vjeroučitelja i opšte, loše stanje školskih objekata, onemogućavali su njeno masovnije pohađanje i uspješnije odvijanje.

    Na Četvrtoj sjednici Ministarstva savjeta NR Crne Gore, održanoj 16. marta 1946, odlučeno je da se ukine vjerska nastava u crnogorskim školama. Zatim je Ministarstvo prosvjete NR Crne Gore uputilo 23. marta 1946. raspis školskim organima u kojem je zahtijevalo ukidanje vjerske nastave u školskim prostorijama.

    Protojerej Nikola Marković, predsjednik Crkvenog suda na Cetinju, u brojnim apelima upućenim meritornim organima pokušavao je da vjeronauku ponovo uvrsti u školske programe ili makar da se omogući njeno odvijanje u školskim prostorijama. Pošto su ove molbe bile odbijene, Crkveni sud CPM je 30. jula 1946. poslao cirkularni dopis arhijerejskim namjesništvima u eparhiji, u kojem su data uputstva za organizovanje vjerske nastave u novonastalim okolnostima. Ovim uputstvom predviđeno je da sveštenici pokušavaju pridobiti pojedine vjernike koji bi jednom nedjeljno na par sati ustupali svoju kuću ili lokal za obavljanje vjerske nastave. Iz arhijerejskog namjesništva u Titogradu, pristizali su samo nepovoljni odgovori, jer tamošnji sveštenici nijesu mogli ubijediti nijedno lice da ustupi svoje prostorije za izvođenje vjerske nastave

    Negativno predratno iskustvo i kruta privrženost ideološkim načelima uticali su da se izvođenje vjerske nastave doživljava i kao način opstruiranja profilisanog školskog sistema. Izučavanje vjeronauke apriorno je shvatano kao dokaz neprihvatanja nastavnih sadržaja u školama. Petru Perkoliću, parohu u Šestanima kod Bara, mjesne vlasti su onemogućavale održavanje časova vjeronauke. Pravosudni organi u Baru su u maju 1948. zaplijenili 450 katehizama namijenjenih djeci III i IV razreda osnovne škole. Žalbe barskog nadbiskupa Nikole Dobrečića bile su bezuspješne, i pored toga što je upotreba ovih katehizama bila odobrena od strane Ministarstva prosvjete u NR Hrvatskoj.

    U zaključcima Politbiroa CK KPJ od 22. januara 1952. naglašeno je da se vjerska nastava može izvoditi u vjerskim objektima (crkvama, džamijama itd), ali ne i u privatnim stanovima, župskim kućama, privatnim stanovima sveštenika i slično.

    Sveštenik Milorad Defar župnik u Gusinju, obavljao je katehizaciju djece u privatnom objektu i stoga je 1958. godine bio kažnjen sa 15 dana zatvorske kazne.


    Pravoslavni sveštenici u Crnoj Gori, kao što smo ranije rekli, nijesu izvodili vjersku nastavu poslije njenog ukidanja iz školskih programa 1946. godine. Ovo sveštenstvo jednostavno nije uspjelo da se prilagodi novonastaloj situaciji, niti da pronađe ubjedljivije načine djelovanja u pridobijanju svojih vjernika za izučavanje vjeronauke. Sekularizacija školstva već je na samom početku proizvela gubljenje obrazovnog autoriteta kod pravoslavnog klera, što on neće uspjeti da povrati. Napokon, i ogromna većina stanovništva pravoslavne vjeroispovijesti prihvatila je obrazovne metode novog školskog sistema, kao i svjetovni pogled na život.

    http://www.montenegrina.net/pages/pa..._1945_1965.htm


    Наратив да је комунистичка власт била против цркве, и да је црква била против нове власти, мислио сам да се не треба доказивати али ето дође и тај дан.

    Укратко, метузалем јесте у праву, али су у праву и стаматовић и фолић.
    Нова власт је радила на слабљењу цркве, и у томе су били изванредно успјешни.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  5. #9805
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Crkva nad Crkvama…

    Teško je bilo crkvi u tim vremenima birati izmedju dvije pošasti komunizma i fašizma. Zapad je gledao u to vrijeme na komunizam kao nužno zlo. Najvećim dijelom zato što su procjenili da četnički pokret nije dovoljno jak i da je perspektiva partizana jača. Britanci proračunati. Nisu pogriješili jer ipak riječ “marketing” je komunističkog porijekla. Po riječima Dražinog prvog djenerala Sergija Živanovića, baš na tom polju su četnici izgubili rat od partizana od 1941-42. Ovo ostalo je samo posledica toga. Naravno da crkva duboko identifikovana sa drzavom nije mogla tek tako lako se adaptirati na pomisao da komunisti i neka nova drzava treba da postoje. Mislim da su komunisti na crkvu vise gledali kao na ostatak nekog prethodnog drzavnog uredjenja, koje moze biti i dalje prijetnja, nego kao na neophodni rat protiv vjere i crkve. Odatle ta mozda konfuzija oko partizansko-“krstaškog” rata protiv crkve. Činjenica je da su i četnici i partizani imali sramnih epizoda koje su zapisane u istoriji i to sto su jedni ubijali u bijelim svilenim rukavicama ne čini ubistva manje sramnim. Crkva se našla nekako u sredini te dvije ideologije i loše prošla u to danas nema sumnje.


    Sent from my iPhone using Tapatalk ja
    Last edited by Caesar; 08-10-20 at 17:01.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  6. #9806
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Ne bi se reklo da su bli baš u sredini, a zadnje tri decenije djelovanja spc govore dosta o tome koliko je srednja ta sredina bila.

  7. #9807
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ćepanica View Post
    Ne bi se reklo da su bli baš u sredini, a zadnje tri decenije djelovanja spc govore dosta o tome koliko je srednja ta sredina bila.
    Истина је.

    Осредњост не обаљује вишедеценијиски криптокомунистички режим који је бизнисом спрегнут са криминогеним структурама

    То може само изврсност...

  8. #9808
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Mnoge verske zajednice i poglavari su bili bliski fašističkim režimima, ali ja ne znam nijednu koja je na komuniste gledala blagonaklono.

    Komunizam je sam po sebi bio nekakav surogat religije, koji je na hrišćanstvo gledao kao na konkurenciju.

    Na komunizam se posmatralo kroz prizmu onog što se dešavalo u SSSR-u nakon boljševičke revolucije, gde su pobijeni milioni, carska porodica Romanovih, građanski sloj, kozaci, seljaci, dvorjanstvo, a samo 1937 godine u velikim čistkama postradalo je skoro 100 000 sveštenika i delatnika Ruske pravoslavne crkve.

  9. #9809
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    539
    Thanks Thanks Given 
    310
    Thanks Thanks Received 
    500
    Thanked in
    183 Posts

    Default

    Во имја оца...Фратар "крштава" светим пиштољем?



  10. #9810
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,908
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Je li ovo original, ako jeste moram da parafraziram Kesića, budaale.

  11. #9811
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Јесте, има више слика из више различитих цркава, углавном са почетка епидемије.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  12. #9812
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Da, da... to je postalo "in" od korone a vjerujem da je ovaj zapoceo popularnost...




    Iako bih ja rekao da je ovaj Meksikanac zacetnik ove moderne ideje... (feb-2013)


    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  13. #9813
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Pa i SPC je koristila kašičice za jednokratnu upotrebu za pričešće. Doduše u Njemačkoj, ne u regionu. Vladiku koji je nadležan za Njemačku, Grigorija, sam zapamtio kad je izjavio nešto tipa da je shvatio kako izgleda normalna država tek kad je otišao u Njemačku. Inače, kad su ga pitali šta bi gledaocima preporučio od serija (bio karantin ono na proljeće), on preporučio Breaking Bad

    Bio je valjda zahumsko-hercegovački, ali je previše pričao protiv Vučića, pa su ga poslali đe se malo slabije čuje

    Kad čovjek malo bolje razmisli, crkva bi mnogo modernija bila kad bi bilo više takvih ljudi.

    Što se tiče MCP i eparhija u CG, one neđe bi morale da se okrenu i nacionalnim Crnogorcima. Makar da ne spore postojanje crnogorske nacije. Ako opet krenu sa pričom o srpstvu, pišaj ga....

    Mene niko neće smatrati da sam isto što i Mačvanin ili Sremac. To je za mene uvreda.

    Ako mogu Austrijanci bit nacija od poslije "45 i bivati uvrijeđenim kad ih neko zove Njemcima, ne znam što bi bilo kome smetalo da Crnogorci postoje kao nacija. A crkva bi morala da prihvati to, ako zaista misli da miri ovaj narod ođe.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  14. The Following 3 Users Say Thank You to kimmi For This Useful Post:


  15. #9814
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    173
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    ...Ako mogu Austrijanci bit nacija od poslije "45 i bivati uvrijeđenim kad ih neko zove Njemcima, ne znam što bi bilo kome smetalo da Crnogorci postoje kao nacija. A crkva bi morala da prihvati to, ako zaista misli da miri ovaj narod ođe.
    Off topic: nikad mi ova usporedba izmedju Austrijaca i Njemaca nije potaman bila kad se govorilo o Crnogorcima i Srbima.

    Njemci su ujedinjena nacija, prije 150 godina ujedinjena. Oni prije toga nisu postojali. U našem slučaju Njemci bi bili Jugosloveni, a Austrijci bi bili Bugari. Jer, Bugari baš kao i Austrijci, zbog svoje veličine i jačine nisu postali dio nove nacije koju su stvarali Prusi, odnosno Srbi.

  16. #9815
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Pa i SPC je koristila kašičice za jednokratnu upotrebu za pričešće. Doduše u Njemačkoj, ne u regionu. Vladiku koji je nadležan za Njemačku, Grigorija, sam zapamtio kad je izjavio nešto tipa da je shvatio kako izgleda normalna država tek kad je otišao u Njemačku. Inače, kad su ga pitali šta bi gledaocima preporučio od serija (bio karantin ono na proljeće), on preporučio Breaking Bad

    Bio je valjda zahumsko-hercegovački, ali je previše pričao protiv Vučića, pa su ga poslali đe se malo slabije čuje

    Kad čovjek malo bolje razmisli, crkva bi mnogo modernija bila kad bi bilo više takvih ljudi.

    Što se tiče MCP i eparhija u CG, one neđe bi morale da se okrenu i nacionalnim Crnogorcima. Makar da ne spore postojanje crnogorske nacije. Ako opet krenu sa pričom o srpstvu, pišaj ga....

    Mene niko neće smatrati da sam isto što i Mačvanin ili Sremac. To je za mene uvreda.

    Ako mogu Austrijanci bit nacija od poslije "45 i bivati uvrijeđenim kad ih neko zove Njemcima, ne znam što bi bilo kome smetalo da Crnogorci postoje kao nacija. A crkva bi morala da prihvati to, ako zaista misli da miri ovaj narod ođe.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Ako su dekretom iz 918.g. ukinuli CPC,neshto se previshe ne nadam da ce crkva Srbije mnogo udarat na trag da li se ti osjecash Crnogorcem,no za sve to je kriva odlazeca vlast,navodno je htjela da obnovi neshto,a NISHTA nisu uradili da to neshto oživi,ima svoj kadar,itd. već naprotiv,kao da je neka dogovorena igra u pitanju bila.
    ...

  17. #9816
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,828
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Admiral Vladimir Barović View Post
    Off topic: nikad mi ova usporedba izmedju Austrijaca i Njemaca nije potaman bila kad se govorilo o Crnogorcima i Srbima.

    Njemci su ujedinjena nacija, prije 150 godina ujedinjena. Oni prije toga nisu postojali. U našem slučaju Njemci bi bili Jugosloveni, a Austrijci bi bili Bugari. Jer, Bugari baš kao i Austrijci, zbog svoje veličine i jačine nisu postali dio nove nacije koju su stvarali Prusi, odnosno Srbi.
    Onda posmatraj Crnu Goru kao Luksemburg.
    Ne želimo da budemo dio zajedničke Njemačke, ni dio zajedničke Francuske.

    Pa ih niko ne gazi zbog toga.


    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  18. #9817
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,882
    Thanks Thanks Given 
    219
    Thanks Thanks Received 
    859
    Thanked in
    501 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Pa i SPC je koristila kašičice za jednokratnu upotrebu za pričešće. Doduše u Njemačkoj, ne u regionu. Vladiku koji je nadležan za Njemačku, Grigorija, sam zapamtio kad je izjavio nešto tipa da je shvatio kako izgleda normalna država tek kad je otišao u Njemačku. Inače, kad su ga pitali šta bi gledaocima preporučio od serija (bio karantin ono na proljeće), on preporučio Breaking Bad

    Bio je valjda zahumsko-hercegovački, ali je previše pričao protiv Vučića, pa su ga poslali đe se malo slabije čuje

    Kad čovjek malo bolje razmisli, crkva bi mnogo modernija bila kad bi bilo više takvih ljudi.

    Što se tiče MCP i eparhija u CG, one neđe bi morale da se okrenu i nacionalnim Crnogorcima. Makar da ne spore postojanje crnogorske nacije. Ako opet krenu sa pričom o srpstvu, pišaj ga....

    Mene niko neće smatrati da sam isto što i Mačvanin ili Sremac. To je za mene uvreda.

    Ako mogu Austrijanci bit nacija od poslije "45 i bivati uvrijeđenim kad ih neko zove Njemcima, ne znam što bi bilo kome smetalo da Crnogorci postoje kao nacija. A crkva bi morala da prihvati to, ako zaista misli da miri ovaj narod ođe.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    https://www.vijesti.me/vijesti/polit...tal%2bexchange

  19. #9818
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Vukotić: Država mora da omogući razvijanje CPC


    https://m.cdm.me/drustvo/vukotic-drz...azvijanje-cpc/

    Потпуно се слажем са редитељком вукотић, како негдје раније рекох, влада би могла да финансијски помогне цпц и више него јој то сада припада, не знам колико је која вјерска заједница добила новца из буџета, али вјероватно цпц није много. Тиме за себе осигуравају аргумент да нису против било чијег идентитета, као што се већ сада оптужују.

    Међутим није из овог разлога ми само био интересантан интервју, редитељка Вукотић изјављује и ово :

    Ona kaže da je Crnogorska crkva u Crnoj Gori ugrožena.
    “Boga vam niko ne može uzeti, vjera je intimna stvar. CPC nije nestala, morali smo mnogo mnogo i više da se posvetimo Crnogorcima i crnogorskim vjernicima, izgleda da u Crnoj Gori svoju vjeru ne mogu jedino ispoljavati Crnogorci,” kaže ona.


    Не би ту ништа било спорно, па чак ни то да је цпц угрожена (када се ради о тако малом броју свештеника и вјерника онда заиста постоји угроженост, да не помињемо непријатељски однос већине према тој цркви) али је спорно оно што сам већ више пута поновио - за цпц се боре атеисти.
    Необично мало је вјерујућих грађана, интелектуалаца који се из позиције вјерника боре за цпц. Углавном је та борба за цпц из позиције национализма тојест "националног заокружења" . Зашто би се иначе за цпц и њене вјернике борила вукотићка која изјављује ово :


    Ne mogu da prihvatim da 2020. godine u građanskom društvu raste broj vjernika.

    https://pvnovine.com/ana-vukotic-sumnja-u-intelelektualnost-ucesnika-litija/


    Необично важно би било да се нађу прави вјерници који би се борили за своје право да постоје као црква и против дискриминације своје вјерске заједнице а не црногорски националисти који сматрају да нација није довршена ако нема своју цркву, и мисле да је довољно да имају цркву (какву год) и да је посао завршен.
    Цркве без вјерника нема, а чини ми се да апостолски или мисионарски рад цпц не показује да ће увећати своје чланство, у неком скоријем периоду.
    Last edited by Mstislav; 09-10-20 at 10:45.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  20. #9819
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,699
    Thanks Thanks Given 
    467
    Thanks Thanks Received 
    844
    Thanked in
    322 Posts

    Default

    Vladika Grigorije je rekao i da je on zatvorio sve crkve u Nemačkoj, "ne zato što se plaši vlasti", već zato što misli da je vlast u Nemačkoj donela ispravnu odluku u vezi sa procedurama povodom koronavirusa.
    “Sve što je ovde vlast uradila, mi smo dužni da ispoštujemo, ali ono što je važnije, ja se sa svim tim slažem – ne dovodimo nikoga u opasnost”, rekao je vladika Grigorije.
    On je dodao da postoje dva manastira u kome se neprestano vrši služba, ali da su oni zaključali vrata za ljude koji dolaze sa strane.
    "Ne možemo da skupljamo narod u crkvu na jedno mesto”, rekao je vladika Grigorije.

    http://rs.n1info.com/Vesti/a583089/V...ajte-Boga.html


    Pametan covjek,tako je posteno reci.
    A ne mi necemo pozivati nikoga...a ako neko dodje,do njega je nije do nas.
    To se zove *****nje.





    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  21. #9820
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,088
    Thanks Thanks Given 
    541
    Thanks Thanks Received 
    749
    Thanked in
    376 Posts

    Default

    Nema to veze sa njegovom pameti. SPC poštuje zakone tamo gdje joj sekularno ustrojstvo državnog aparata ne dozvoljava status "crkve nad crkvama"

    Grigorije inače pripada Amfilohijevoj struji u SPC i nararvno, omiljeni hobi mu je širenje kleronacionalizma, uprkos tome što ga opozicija u Srbiji veliča kao "progresivnog" vladiku zbog anti-SNS stavova. Čak je jedno vrijeme figurirao i kao predsjednički kandidat udružene opozicije. Poznat je po otvoranju Ravnogorskog parka u Bileći, a u služenju parastosa bilećkim ravnogorcima mu je pomogao i "naš" Velibor Džomić. Centralni dio parke je statua Draže Mihailovića, za koga Grigorije tvrdi da je najljepši spomenik u R. Srpskoj u posljednjih 70 godina. U čast ovog zločinca je izvršeno i postojavanje "počasnog četničkog voda".





    Last edited by johnny bravo; 09-10-20 at 11:24.
    In vino veritas

  22. #9821
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sidewinder View Post
    Vladika Grigorije je rekao i da je on zatvorio sve crkve u Nemačkoj, "ne zato što se plaši vlasti", već zato što misli da je vlast u Nemačkoj donela ispravnu odluku u vezi sa procedurama povodom koronavirusa.
    “Sve što je ovde vlast uradila, mi smo dužni da ispoštujemo, ali ono što je važnije, ja se sa svim tim slažem – ne dovodimo nikoga u opasnost”, rekao je vladika Grigorije.
    On je dodao da postoje dva manastira u kome se neprestano vrši služba, ali da su oni zaključali vrata za ljude koji dolaze sa strane.
    "Ne možemo da skupljamo narod u crkvu na jedno mesto”, rekao je vladika Grigorije.

    http://rs.n1info.com/Vesti/a583089/V...ajte-Boga.html


    Pametan covjek,tako je posteno reci.
    A ne mi necemo pozivati nikoga...a ako neko dodje,do njega je nije do nas.
    To se zove *****nje.

    Jes, ali bi ga ovdje (ne mislim na CG nego i komsiluk) odma etiketirali kao nekog "skrenutog popa", neko ko je izgubio kompas.

    A bilo koga ko ovo podrzava kao nekoga protiv boga, ateistu, djavoljeg slugu i sl.

    Nego je normalno okupljat' se u zatvorenom prostoru, lizat' patos i ljubit' isti krst, bez ikakvih maski ili bilo koje druge zastite od zaraze (kao sto je u Baru bilo prosle sedmice).

    Svako moze odrzat' svoju vjeru doma a cak i ako neko ima potrebu da se ispovjeda popu, posjeti crkvu i sl... neka to odradi u samostalnoj reziji, bez ikakvih mnogobrojnih okupljanja koja su recept za zarazu i pogorsavanje ionako katastrofalnog stanja u kojem se nalazimo kad je virus i zdravstveni sistem u pitanju.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  23. #9822
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,088
    Thanks Thanks Given 
    541
    Thanks Thanks Received 
    749
    Thanked in
    376 Posts

    Default

    Ne bi on to ovdje ni propovijedao, siguran budi.
    In vino veritas

  24. #9823
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Pa i SPC je koristila kašičice za jednokratnu upotrebu za pričešće. Doduše u Njemačkoj, ne u regionu. Vladiku koji je nadležan za Njemačku, Grigorija, sam zapamtio kad je izjavio nešto tipa da je shvatio kako izgleda normalna država tek kad je otišao u Njemačku. Inače, kad su ga pitali šta bi gledaocima preporučio od serija (bio karantin ono na proljeće), on preporučio Breaking Bad

    Bio je valjda zahumsko-hercegovački, ali je previše pričao protiv Vučića, pa su ga poslali đe se malo slabije čuje

    Kad čovjek malo bolje razmisli, crkva bi mnogo modernija bila kad bi bilo više takvih ljudi.

    Što se tiče MCP i eparhija u CG, one neđe bi morale da se okrenu i nacionalnim Crnogorcima. Makar da ne spore postojanje crnogorske nacije. Ako opet krenu sa pričom o srpstvu, pišaj ga....

    Mene niko neće smatrati da sam isto što i Mačvanin ili Sremac. To je za mene uvreda.

    Ako mogu Austrijanci bit nacija od poslije "45 i bivati uvrijeđenim kad ih neko zove Njemcima, ne znam što bi bilo kome smetalo da Crnogorci postoje kao nacija. A crkva bi morala da prihvati to, ako zaista misli da miri ovaj narod ođe.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Da je srece, crkva u CG ne bi bila ni SPC ni CPC. Crkva ne bi smjela da se bavi pitanjem nacija. Jer,to ujedno znaci izazivati podjele. I, u krajnjem, omrazu.

  25. The Following 5 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  26. #9824
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johnny bravo View Post
    Ne bi on to ovdje ni propovijedao, siguran budi.
    Nebitan je on, nebitan sam ja... pricam uopsteno.

    I vise o mentalitetu i nekoj cistoj duhovnosti u odnosu na nametnuto.

    Nego cu poc' ili u smjeru pandemije ili u smjeru vjere/religije a ova tema je ipak za nesto drugo namjenjeno pa cu se ovdje i zaustavit'.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  27. #9825
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Crkva nad Crkvama…

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post

    Nego je normalno okupljat' se u zatvorenom prostoru, lizat' patos i ljubit' isti krst, bez ikakvih maski ili bilo koje druge zastite od zaraze (kao sto je u Baru bilo prosle sedmice).

    Imaju tu dvije stvari koje crkva drzi za iste. To je princip individualne žrtve kad se ne obazireš na moguću opasnost jer si zavjetovao da ces se drzati necega, a u ovom slucaju rituala. To sam nailazio npr. kod indijaca kao jedan put da nekog smatraju svetim i pominje se priča u Mahabharati gdje kralj se zavetuje da ce svakog rišija primiti kao brata i pomoci ga. Naravno drugi klalj to cuje dodje prerusen u rišija i pored upozorenja ministara i savjetnika ovaj ga primi. Ovaj ga izbode i na samrti kralj kaze da ovom ne smije dlaka sa glave da fali i da ga puste da ide u miru. Zavjet. Vjera koja stoji iza ovog je, ako se malo razmisli, nezamislivo velika i nije ni cudo sto smatraju da vodi prosvjetljenju kako mi to kazemo.

    Mislim da to negdje i u pravoslavlju lebdi u vazduhu kao princip ali crkva nikako da objasni da ne postoji takav zavjet gdje druge treba zrtvovati vec samo imas pravo svoj zivot da prineseš i da kolektivna okupljanja u doba korone upravo idu kontra vjere. Da li crkva ovo ne vidi jer je doktrinu pravoslavlja zamjenila dogmom to ostaje da se vidi. Meni su ovo kljucne stvari za crkvu, a ne da li je SPC ili CPC.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Caesar; 09-10-20 at 12:55.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

Page 393 of 644 FirstFirst ... 293343383389390391392393394395396397403443493 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 17:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 14-10-07, 00:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 09:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 05:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 21:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •