Page 37 of 644 FirstFirst ... 273334353637383940414787137537 ... LastLast
Results 901 to 925 of 16100

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #901
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    22,253
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    767
    Thanked in
    534 Posts

    Default

    Bilo ih je kako kaze 20tak..

    Nije mi jasno kako to da u ovaj dio CG povezan si na albansku mrezu..


  2. #902
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,084
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    880
    Thanked in
    556 Posts

  3. #903
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Biznismen Podgorica View Post
    Bilo ih je kako kaze 20tak..

    Nije mi jasno kako to da u ovaj dio CG povezan si na albansku mrezu..

    Jeste, napisao sam dvadeset, na osnovu fotografije objavljene na CDM portalu koju sam postavio. U stvari, na njoj nema vise od jedno 15 dusa. Vijesti kazu da je bilo oko 200, Mitropolija oko 300. Nebitno. Uopste ne sumnjam da je Mitropolija sposobna da dovede i 3.000, pa i 30.000 dusa. Ono sto je bitno jeste da NIKO medju tih 200 ili 300 dusa nije bio iz Svaca. Njima je bio zabranjen pristup. Da se ne bi desili incidenti koji su se desili prosle godine. Onaj ko imalo mozga ima, trebalo bi da mu je jasno da se odje ne radi o vjeri i religiji, nego o o onome sto ker radi uz banderu, kako prije napisah. Veli pop da oni pokusavaju da ih zavade s komsijama Albancima? Ko su to "oni"? Sto ne pita te "komsije Albance" sto oni misle o "liturgiji" u Svacu? Oni su to jasno kazali prosle godine. Ko sto su jasno kazali sto misle o onoj konzervi na vrhu Rumije, koja po SPC doprinosi "sabornosti". Veli pop, dosli su da donesu poruku mira. Jes, vala, SPC poznata po porukama mira.

    Sjecate li se Filareta? Za zaboravne

    Click image for larger version. 

Name:	filaret_nova_001.jpg 
Views:	70 
Size:	12.9 KB 
ID:	163417

    SPC je mnogo prije poznata po huskanju na rat i podrsci ratnim zlocincima. Neke je proglasila za svece.

    Ko o cemu, SPC o miru i medjuetnickom skladu.

  4. #904
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    more - TV
    Posts
    1,683
    Thanks Thanks Given 
    3,258
    Thanks Thanks Received 
    1,040
    Thanked in
    424 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    A ne branim nikoga. Ali kad se u svijetlu zadnjih poteza vlade i vjere pocne da drzi strana tako sto se kaze “da je srece za dubrovnik bi risto bio u spuzu”, vjerovatno bi i mogao, ali je realno x-ti u redu po odgovornosti u odnosu na DPS/RTVCG/Pobjeda.
    Imalo bi ih dosta prije njega nego ajde sad
    Sto treba da znaci ovo "vjerovatno bi mogao" ako nije problem da mi pojasnis to? Slazem se ja da on nije prvi po redu ali sigurno jest drugi. Kazem ti ja mrka kapa kad ateista popa brani.

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
    To learn how to use your head, you have to go out of your MIND.

  5. #905
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    NIKO medju tih 200 ili 300 dusa nije bio iz Svaca. Njima je bio zabranjen pristup. Da se ne bi desili incidenti koji su se desili prosle godine. Onaj ko imalo mozga ima, trebalo bi da mu je jasno da se odje ne radi o vjeri i religiji, nego o o onome sto ker radi uz banderu, kako prije napisah. Veli pop da oni pokusavaju da ih zavade s komsijama Albancima? Ko su to "oni"? Sto ne pita te "komsije Albance" sto oni misle o "liturgiji" u Svacu? Oni su to jasno kazali prosle godine. Ko sto su jasno kazali sto misle o onoj konzervi na vrhu Rumije, koja po SPC doprinosi "sabornosti".
    Jes, vala, SPC poznata po porukama mira.
    Jest vala, a i arheolozi su poznati ratni huškači i zapišavači bandera.

    http://www.visit-ulcinj.com/blog/2012/11/21/barikade-na-arheoloskom-lokalitetu-svac/

    November 21, 2012

    ULCINJ – Ekipa arheologa koji u starom gradu Svaču rade već 60 dana jutros (subota) je barikadama koje su postavljene na lokalnom drumu spriječena da nesmetano dođe na lokalitet i nastavi istraživanja.

    – S obzirom na to da je naš boravak organizovan u jednoj kući u selu Šas, na oko dva kilometra od lokaliteta, moramo ići kolima, zbog crteža, sitnog alata i vrijednih elektronskih stvari. Nijesmo mogli da zamislimo da će nas dočekati prave barikade – kazao je za Pobjedu rukovodilac istraživanja Mladen Zagarčanin.
    Gromade na drumu
    Na putu do kontejnera u kom arheolozi ostavljaju alat i pribor neko je postavio kamene gromade.

    – Shvatili smo to kao nedobrodošlicu u jednoj sredini koja nas je u početku odbijala, a onda bila veoma uz nas i naša istraživanja koja se tiču arheologije Crne Gore. Uostalom, nije to samo arheologija Crne Gore, nego i regiona, i mnogo dublje prodire u slojeve ljudskog bitisanja na ovom prostoru – istakao je Zagarčanin.

    Opstrukcija
    Vidno rezigniran on je kazao da ne zna kome smeta prisustvo arheologa i istraživanje Svača.
    – Za postavljanje velikih gromada na sred puta bilo je potrebno nekoliko jakih momaka i zlomisao… Suština našeg posla nije mržnja nego nauka. Na terenu rade 12 ljudi albanske nacionalnosti i naše druženje je izvanredno. Zajednički smo u ovom velikom poduhvatu koji valorizuje ogromno kulturno nasljeđe, koje se naslojavalo preko 2.500 godina. Narod u Vladimiru je dobronamjeran i miran, prevashodno dobar i pošten. I mi se pitamo zašto nas neko permanentno opstruira. Obijaju nam vrata gdje je smješten alat i drugo, pišu ružne parole, dolaze da nam prijete, govore da to nije Crna Gora itd.- svjedoči Zagarčanin.

    Priča za sve nas
    Mladen Zagarčanin je podsjetio da je Svač „prvenstveno priča države Crne Gore, ali i priča svih koji žive na tom mjestu“.
    – To je priča suživota ljudi koji imaju veliko utemeljenje u svakom kamenu. Nadam se da će nadležni reagovati, da će kazati stanovnicima da radimo u dobrobit svih. Ako se ne desi pomak, i pojedinci se ne izoluju, naš strah od boravka ovdje se povećava. Šta poslije obijanja vrata, šta poslije metal-detekroraša koji rovu po našim iskopavanjima, šta poslije stotinu kila teškog kamenja na putu koji vodi do lokaliteta prve kategorije… – zapitao se Zagarčanin.

    Svač (grad crkava) pripada kulturno-istorijskim spomenicima prve kategorije i mada je prema predanju imao 365 crkava, za svaki dan u godini po jednu, u ruševinama ovog srednjovjekovnog grada naziru se temelji samo njih osam. Ovo malo utvrđenje udaljeno je 25 kilometara sjeveroistočno od Ulcinja, a tokom viševjekovnog postojanja bilo je izazovno mnogim osvajačima, putopiscima, arheolozima i sveštenicima.



    Pavle Pejović: Nije u redu da se ovo dešava

    Istraživanja arheološkog lokaliteta Svač dio su projekta „Putevi kontinuiteta“ čiji je nosilac Ministarstvo kulture, a realizator Narodni muzej Crne Gore. Nakon što je obaviješten o zbivanjima u starom gradu Svaču, direktor Narodnog muzeja Crne Gore Pavle Pejović upoznao je sa problemom predstavnike lokalne uprave u Ulcinju. Kako je kazao, odgovorni ljudi najavili su brzu reakciju komunalne policije.

    – Nije u redu da se ovo dešava i da se ljudi ometaju da obavljaju posao za koji ih je država delegirala. Nije to dobro – kazao je Pejović za Pobjedu.
    V. Simunović
    Izvor: Pobjeda

  6. #906
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Jest vala, a i arheolozi su poznati ratni huškači i zapišavači bandera.

    http://www.visit-ulcinj.com/blog/2012/11/21/barikade-na-arheoloskom-lokalitetu-svac/

    Pa pop rece da su odnosi s komsijama Albancima dobri. Nego postoje neki "oni" koji bi da pokvare te odnose. Koji se, kao sto je poznato, tradicionalno dobri. Mislim, SPC i Albanci.

    Mislim da su argeolozi kolateralna steta i da ce se njihov problem rijesiti. Problem izmedju "komsija Albanaca" i SPC - malo teze. Vjerovatno nikad. U tome je razlika. No, da ne zurimo sa zakljucima. Vrijeme ce pokazat.

    Da ima malo pameti u SPC, izukli bi pouku i ne bi vise pokusavali. Glavom u zid. No, ne radi se o tome da li ima razuma, nego sto se stvarno zeli postici i da li se zaista zele dobri odnosi s Albancima. Ako se zaista zele dobri odnosi, prije nego sto se uopste pokusala odrzati liturgija, trebalo je razgovarati s "komsijama Albancima" i uvjeriti ih u dobre namjere. A ne ici s objavama o liturgiji, bez ikakvog dogovora sa lokalnim stanovnistvom. Za koga se uopste namjeravala odrzavati liturgija u mjestu dje zivi muslimaski albanski zivalj?

    Naravno, u svakoj naciji postoje nerazumni ljudi, nacionalisti, tvrdoglava celjad. Dovoljno ih ima u Crnoj Gori, u svakoj naciji, da ne idemo dalje. Ako vec uporedjujemo Srbe i Albance, cinjenica je da mnogo vise mrznje i svakolike pakosti, sve do nepriznavanja crnogorske nacije, crkve i istorije, dolazilo i dolazi iz Srbije. Uostalom, dovoljno je reci da su Albanci u ogromnoj vecini podrzali nezavisnost Crne Gore, dok znamo ko je bio najvise protiv njene nezavisnosti. Pametnome dosta.

    Dačo, ima Srbija svojih problema s Presevskom dolinom i sjevernim Kosovom. Da "nepriznatu drzavu Kosovo" ne pominjem. Pusti ti Crnu Goru, dako nekako preteknemo. A vi vidjite kako cete rijesiti vase probleme s "komisjama Albancima".

    Srbija je pokazala da ne umije rijesiti probleme sa susjedima i zbog toga je tesko postradala. Zato je bolje da Srbija drugima ne daje savjete. Kad nije znala rijesiti svoje probleme, kako moze rijesiti tudje?

  7. #907
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,413
    Thanks Thanks Given 
    14,881
    Thanks Thanks Received 
    4,176
    Thanked in
    2,110 Posts

    Default

    A kako to dođe do priče o Srbiji? Država Srbija je odgovorna i za ovo što se u Ulcinju dešava jel? Interesantno. A još je interesantnije to što si podmuklo provukao to kako su Albanci prijatelji Crne Gore jer su bili za nezavisnu, a ljudi koji su bili protiv su odmah neprijatelji.
    Dobro je jedino što ovakvim objavama otkrivate ko ste. Nisi jedini.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  8. #908
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    A kako to dođe do priče o Srbiji? Država Srbija je odgovorna i za ovo što se u Ulcinju dešava jel? Interesantno. A još je interesantnije to što si podmuklo provukao to kako su Albanci prijatelji Crne Gore jer su bili za nezavisnu, a ljudi koji su bili protiv su odmah neprijatelji.
    Dobro je jedino što ovakvim objavama otkrivate ko ste. Nisi jedini.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Extravaganca, nijesi ni ti jedini. Evo su ti se pridruzili kolege forumasi autoput i Flexbux s kaznenim poenima. Zahvaljujem:anonymous:

    Kako sam dosao do Srbije? Pa tako sto dodje odje neko iz Srbije, kao ovaj Dacha, da izrazi zabrinutost zbog toga sto "komsije Albanci" ometaju arheoloska iztrazivanja u Svacu. Pa sto je normalnije nego da liku kazem: gledaj svoga posla! Ima Srbija svojih briga, da ne brine crnogorske. Sto viris u tudje dvoriste, a tvoje puno svakolikog smeca? Rijesi prvo svoje probleme, pa dodji da odje solis pamet.

    Kad vec vidim da grupa mojih "obozavalaca" na cdm forumu raste, treba da odgovorim kako se zasluzuje.

    Dacha, koji, jel'te, nije jedini, pripada jednoj sorti koja bi bila najradija da, ako je ikako moguce, dodje do nekih sukoba izmedju Crnogoraca i Albanaca u Crnoj Gori. Po sistemu "sto gore to bolje". Ako bi, nedaj Boze, do toga doslo, takva vrsta pakosnika bi likovala i nalazila zadovoljstvo u tome da Srbija nije jedina koja ima problema s Albancima. Dozvoljavam promil procenta da se radi o dobronamjernoj brizi za dobrobit Crne Gore. Veoma mala je sansa da je tako.

    Srbija, a posebno srpski nacionalisti, nijesu kvalifikovani da druge savjetuju kako da se rjesavaju problemi s Albancima u Crnoj Gori. Srbija je pokazala koliko (ni)je znala da rijesi svoje. Ne kazem da je Crna Gora ideal, daleko od toga. Ima i kod nas svakakvoga smeca. Ali, eto, na primjeru Ulcinja se moze vidjeti da je Crna Gora znala da bolje rjesava probleme sredina dje zive Albanci. U Ulcinju su na vlasti albanske partije i to je potpuno ispravno. Tako nesto nije bilo moguce na Kosovu. Do cega je to dovelo. vidjeli smo. Naravno, stvari nijesu tako jednostavne. Ovo je samo jedna ilustracija.

    E sad, ko je prijatelj Crne Gore, a ko nije, to se najbolje vidi po tome kako se ko odnosi prema Crnoj Gori. Any problem?

    Bilo bi mi drago da se autoput i Flexbux odje pojave i kazu sto imaju. Ako im basta izaci mi na crtu:anonymous:

    Momci, nemojte biti kukavice. :fat:

  9. #909
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,731
    Thanks Thanks Given 
    1,117
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Svaka čas`Ostoja i ja se s tobom slažem za skoro sve tačke vezano za ovu temu.
    A "ovi" te ti lupaju negativne lupaju i meni ali dobro je te ih ima "dosta".

  10. #910
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Ma sve OK. Ja, u stvari, i volim kad se neko ne slaze sa mnom. Ali onda volim da mi kaze zasto se ne slaze. A ne da zapljune iz mraka i onda cuti. Zato sam prozvao ove koji su mi dali negativne poene da mi kazu u cemu je probelm. Recimo, ja postujem i Dachu i extravagancu, iako je Bog bio stedljiv kad im je darivao vjestinu argumentacije u ovakvim raspravama. Ali se bar ljudi trude. Evo, da vidimo oce li autoput & Flexbux, a ja ih ponovo p(r)ozivam boldovnim slovima, imati petlje da nesto kazu na ovu temu.

    Ako se ne budu glasnuli, to ce znaciti da su *****(stavite odgovarajucu rijec sami) koje laju iz mraka. Ajdemo momci, nije srpski cutati.:fat:
    .
    S moderatorima sam imao okrsaj. Kazao sam im sto mislim o moderaciji. Iznijeli su svoje argumente i znamo u cemu se ne slazemo. To je OK.


    Ne mozemo se svi oko svega sloziti. Jer, da je tako, ne bi bilo ovog foruma. Ili, barem ne bi bio zanimljiv. Ne znam kako je drugima, ali meni je odje bas zabavno:anonymous:

  11. #911
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    14,040
    Thanks Thanks Given 
    5,048
    Thanks Thanks Received 
    2,446
    Thanked in
    1,318 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Ma sve OK. Ja, u stvari, i volim kad se neko ne slaze sa mnom. Ali onda volim da mi kaze zasto se ne slaze. A ne da zapljune iz mraka i onda cuti. Zato sam prozvao ove koji su mi dali negativne poene da mi kazu u cemu je probelm. Recimo, ja postujem i Dachu i extravagancu, iako je Bog bio stedljiv kad im je darivao vjestinu argumentacije u ovakvim raspravama. Ali se bar ljudi trude. Evo, da vidimo oce li autoput & Flexbux, a ja ih ponovo p(r)ozivam boldovnim slovima, imati petlje da nesto kazu na ovu temu.

    Ako se ne budu glasnuli, to ce znaciti da su *****(stavite odgovarajucu rijec sami) koje laju iz mraka. Ajdemo momci, nije srpski cutati.:fat:
    .
    S moderatorima sam imao okrsaj. Kazao sam im sto mislim o moderaciji. Iznijeli su svoje argumente i znamo u cemu se ne slazemo. To je OK.


    Ne mozemo se svi oko svega sloziti. Jer, da je tako, ne bi bilo ovog foruma. Ili, barem ne bi bio zanimljiv. Ne znam kako je drugima, ali meni je odje bas zabavno:anonymous:
    Ta dva nicka a rekao bih da se radi o istoj osobi su za posmatranje,mene redovno prate i lupe negativnu,chudni neki sklop skroz,fuj.
    ...

  12. #912
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,413
    Thanks Thanks Given 
    14,881
    Thanks Thanks Received 
    4,176
    Thanked in
    2,110 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Extravaganca, nijesi ni ti jedini. Evo su ti se pridruzili kolege forumasi autoput i Flexbux s kaznenim poenima. Zahvaljujem:anonymous:

    Kako sam dosao do Srbije? Pa tako sto dodje odje neko iz Srbije, kao ovaj Dacha, da izrazi zabrinutost zbog toga sto "komsije Albanci" ometaju arheoloska iztrazivanja u Svacu. Pa sto je normalnije nego da liku kazem: gledaj svoga posla! Ima Srbija svojih briga, da ne brine crnogorske. Sto viris u tudje dvoriste, a tvoje puno svakolikog smeca? Rijesi prvo svoje probleme, pa dodji da odje solis pamet.

    Kad vec vidim da grupa mojih "obozavalaca" na cdm forumu raste, treba da odgovorim kako se zasluzuje.

    Dacha, koji, jel'te, nije jedini, pripada jednoj sorti koja bi bila najradija da, ako je ikako moguce, dodje do nekih sukoba izmedju Crnogoraca i Albanaca u Crnoj Gori. Po sistemu "sto gore to bolje". Ako bi, nedaj Boze, do toga doslo, takva vrsta pakosnika bi likovala i nalazila zadovoljstvo u tome da Srbija nije jedina koja ima problema s Albancima. Dozvoljavam promil procenta da se radi o dobronamjernoj brizi za dobrobit Crne Gore. Veoma mala je sansa da je tako.

    Srbija, a posebno srpski nacionalisti, nijesu kvalifikovani da druge savjetuju kako da se rjesavaju problemi s Albancima u Crnoj Gori. Srbija je pokazala koliko (ni)je znala da rijesi svoje. Ne kazem da je Crna Gora ideal, daleko od toga. Ima i kod nas svakakvoga smeca. Ali, eto, na primjeru Ulcinja se moze vidjeti da je Crna Gora znala da bolje rjesava probleme sredina dje zive Albanci. U Ulcinju su na vlasti albanske partije i to je potpuno ispravno. Tako nesto nije bilo moguce na Kosovu. Do cega je to dovelo. vidjeli smo. Naravno, stvari nijesu tako jednostavne. Ovo je samo jedna ilustracija.

    E sad, ko je prijatelj Crne Gore, a ko nije, to se najbolje vidi po tome kako se ko odnosi prema Crnoj Gori. Any problem?

    Bilo bi mi drago da se autoput i Flexbux odje pojave i kazu sto imaju. Ako im basta izaci mi na crtu:anonymous:

    Momci, nemojte biti kukavice. :fat:


    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Ma sve OK. Ja, u stvari, i volim kad se neko ne slaze sa mnom. Ali onda volim da mi kaze zasto se ne slaze. A ne da zapljune iz mraka i onda cuti. Zato sam prozvao ove koji su mi dali negativne poene da mi kazu u cemu je probelm. Recimo, ja postujem i Dachu i extravagancu, iako je Bog bio stedljiv kad im je darivao vjestinu argumentacije u ovakvim raspravama. Ali se bar ljudi trude. Evo, da vidimo oce li autoput & Flexbux, a ja ih ponovo p(r)ozivam boldovnim slovima, imati petlje da nesto kazu na ovu temu.

    Ako se ne budu glasnuli, to ce znaciti da su *****(stavite odgovarajucu rijec sami) koje laju iz mraka. Ajdemo momci, nije srpski cutati.:fat:
    .
    S moderatorima sam imao okrsaj. Kazao sam im sto mislim o moderaciji. Iznijeli su svoje argumente i znamo u cemu se ne slazemo. To je OK.


    Ne mozemo se svi oko svega sloziti. Jer, da je tako, ne bi bilo ovog foruma. Ili, barem ne bi bio zanimljiv. Ne znam kako je drugima, ali meni je odje bas zabavno:anonymous:
    Dacha je znači iz Srbije? Nisam znao. Možda su mu preci odavde. Ali bi ga ti svakako zabranio. Ali ti možeš bez problema da soliš nama pamet kako bi trebalo da razmišljamo, i da nismo u pravu i da je SPC to što sve kažeš da jeste, a Dača je mnogo bliže Crnoj Gori od tebe. Nemoj pogrešno da me shvatiš ali to su činjenice.
    Nego siguran sam da će ti Dača odgovoriti. Jer od svih nas ovdje mislim da upravo on iznosi najviše argumenata.
    Opet provociraš sa tim nije srpski ćutati. Jer ako su ti dali negativne mora da su neki Srbi jel? To što se Jokaš, iz čijeg se svakog posta vidi netrpeljivost prema Srbima, znači komšijama, prijateljima, sigurno i nekim rođacima, slaže sa tobom ne treba da ti imponuje. Ali kao što rekoh, sami o sebi govorite najviše. Možda je u pitanju neka mržnja, a najvjerovatnije kompleks.
    Ne pričamo o temi tako da ne bih dalje.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  13. #913
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Dacha je znači iz Srbije? Nisam znao. Možda su mu preci odavde. Ali bi ga ti svakako zabranio. Ali ti možeš bez problema da soliš nama pamet kako bi trebalo da razmišljamo, i da nismo u pravu i da je SPC to što sve kažeš da jeste, a Dača je mnogo bliže Crnoj Gori od tebe. Nemoj pogrešno da me shvatiš ali to su činjenice.
    Nego siguran sam da će ti Dača odgovoriti. Jer od svih nas ovdje mislim da upravo on iznosi najviše argumenata.
    Opet provociraš sa tim nije srpski ćutati. Jer ako su ti dali negativne mora da su neki Srbi jel? To što se Jokaš, iz čijeg se svakog posta vidi netrpeljivost prema Srbima, znači komšijama, prijateljima, sigurno i nekim rođacima, slaže sa tobom ne treba da ti imponuje. Ali kao što rekoh, sami o sebi govorite najviše. Možda je u pitanju neka mržnja, a najvjerovatnije kompleks.
    Ne pričamo o temi tako da ne bih dalje.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Pa ja mislim da je Dača iz Srbije. Elem, ja imam dva prijatelja Davida. Jedan je iz Crne Gore i njemu je nadimak Dačo . Drugi je iz Srbije i njega zovemo Dača. Ovo je neka uobicajena razlika, kad se tice nadimaka. Nego, evo to nam moze Dača potvrditi. Da ne bude neke zabune, ja nidje vise prijatelja nemam nego medju Srbima iz Srbije, lise Crne Gore, naravno. Tako da je besmisleno mene optuzivati za nekakvu mrznju prema Srbima. Ja imam problem jedino s nacionalistima. U stvari, imam ja prijatelja i medju srpskim nacionalistima iz Crne Gore - to su neki stari drugari i mi jedni druge pomalo peckamo uz pivo kad nedje zasjednemo, ali se ne svadjamo. Nase drugarstvo je jace od raznih nacionalistickih gluposti. Inace, ne sumnjam da je Dača blize Crnoj Gori. Ja se evo oko 25 godina smucam po svijetu, a samo ponekad svratim do Crne Gore. "Nije srpski cutati" se zvala jedna popularna TV emisija u Srbiji. Ne znam da li se jos daje. Tako, to je bila sala. A pretpotstavljam da mi negativne poene nijesu udarili Albanci, niti Crnogorci.

    Dača je nacitan, posebno sto se tice istorije. Problem kod njega jeste da on istorijske cinjenice posmatra kroz nacionalisticku prizmu. A onda se tu vise ne radi o baratanju, nego o manipulaciji cinjenicama. Nacionalisticka prizma je po definiciji iskrivljena.

    Jesmo spustii malo tenzije? Ako jesmo, drago mi je:fat:

  14. #914
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,413
    Thanks Thanks Given 
    14,881
    Thanks Thanks Received 
    4,176
    Thanked in
    2,110 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Pa ja mislim da je Dača iz Srbije. Elem, ja imam dva prijatelja Davida. Jedan je iz Crne Gore i njemu je nadimak Dačo . Drugi je iz Srbije i njega zovemo Dača. Ovo je neka uobicajena razlika, kad se tice nadimaka. Nego, evo to nam moze Dača potvrditi. Da ne bude neke zabune, ja nidje vise prijatelja nemam nego medju Srbima iz Srbije, lise Crne Gore, naravno. Tako da je besmisleno mene optuzivati za nekakvu mrznju prema Srbima. Ja imam problem jedino s nacionalistima. U stvari, imam ja prijatelja i medju srpskim nacionalistima iz Crne Gore - to su neki stari drugari i mi jedni druge pomalo peckamo uz pivo kad nedje zasjednemo, ali se ne svadjamo. Nase drugarstvo je jace od raznih nacionalistickih gluposti. Inace, ne sumnjam da je Dača blize Crnoj Gori. Ja se evo oko 25 godina smucam po svijetu, a samo ponekad svratim do Crne Gore. "Nije srpski cutati" se zvala jedna popularna TV emisija u Srbiji. Ne znam da li se jos daje. Tako, to je bila sala. A pretpotstavljam da mi negativne poene nijesu udarili Albanci, niti Crnogorci.

    Dača je nacitan, posebno sto se tice istorije. Problem kod njega jeste da on istorijske cinjenice posmatra kroz nacionalisticku prizmu. A onda se tu vise ne radi o baratanju, nego o manipulaciji cinjenicama. Nacionalisticka prizma je po definiciji iskrivljena.

    Jesmo spustii malo tenzije? Ako jesmo, drago mi je:fat:
    Naravno da jesmo kad si ovako fin. ;-)

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  15. #915
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Pa pop rece da su odnosi s komsijama Albancima dobri. Nego postoje neki "oni" koji bi da pokvare te odnose. Koji se, kao sto je poznato, tradicionalno dobri. Mislim, SPC i Albanci.

    Mislim da su argeolozi kolateralna steta i da ce se njihov problem rijesiti. Problem izmedju "komsija Albanaca" i SPC - malo teze. Vjerovatno nikad. U tome je razlika. No, da ne zurimo sa zakljucima. Vrijeme ce pokazat.
    Pa taman posla da se problem sa arheolozima nije rešio, s obzirom da se opstrukcija njihovog rada desila još 2012 godine. Znači, znatno pre konfrontacije Mitropolije i predstavnika albanskih partija kod Svača prošle godine.

    Rešeno je tako što su neki arheolozi sklonjeni sa projekta, poput dotičnog Mladena Zagarčanina.
    Valjda mu je zamereno što je i on primetio da pored mirnih i poštenih gradjana iz okoline Svača, postoje i "oni" kojima smeta čak i naučni rad.



    Da ima malo pameti u SPC, izukli bi pouku i ne bi vise pokusavali. Glavom u zid. No, ne radi se o tome da li ima razuma, nego sto se stvarno zeli postici i da li se zaista zele dobri odnosi s Albancima. Ako se zaista zele dobri odnosi, prije nego sto se uopste pokusala odrzati liturgija, trebalo je razgovarati s "komsijama Albancima" i uvjeriti ih u dobre namjere. A ne ici s objavama o liturgiji, bez ikakvog dogovora sa lokalnim stanovnistvom. Za koga se uopste namjeravala odrzavati liturgija u mjestu dje zivi muslimaski albanski zivalj?
    Pa nije liturgija rok koncert koji treba da se održi u selu gde se sluša isključivo turbo folk.
    To je čin bogosluženja u hramu. Služi se ona i u Istanbulu, gde ako je verovati Mirni Nikčević "nema krštenog čeljadeta".
    Znaš, crkva se bavi tim stvarima.

    A pošto ja nisam dobio konkretan odgovor, morao sam potražiti i saznao sam da se ta liturgija u Svaču održava unazad skoro 20 godina od strane lokalnog sveštenstva . Amfilohije je služio liturgiju tamo još 2004 godine.
    Od prošle godine liturgija smeta tamošnjim albanskim političarima. A od ove godine zvanično i lokalnom hodži.

    Tačno čovek ne zna kako da se odredi. Ne dešava se u Jevropi to svaki dan.

    Ako vec uporedjujemo Srbe i Albance, cinjenica je da mnogo vise mrznje i svakolike pakosti, sve do nepriznavanja crnogorske nacije, crkve i istorije, dolazilo i dolazi iz Srbije. Uostalom, dovoljno je reci da su Albanci u ogromnoj vecini podrzali nezavisnost Crne Gore, dok znamo ko je bio najvise protiv njene nezavisnosti. Pametnome dosta.
    Znaš kako Ostoja...zbog ovakvog narativa se ja obično i nakačim na teme s ovog foruma. On je prosto toliko učestao u savremenom crnogorskom diskursu i sadrži tako ogavne laži i podmetanja...da ga je prosto nemoguće iskulirati.
    Nemaš ti legitimiteta meni poručivati da gledam svoja posla i u svoje dvorište dok god ispaljuješ ovakve kvalifikacije na račun moje zemlje i mog naroda.

    Tvrdnja da u Crnu Goru iz Srbije stiže najviše mržnje i pakosti ( a istovremeno i turista) je rezultat usiljenog "nikad više 1918" istorijskog revizionizma i nametnutog tripovanja da vlast Mila Djukanovića večito neko destabilizuje iz Beograda još od velike šizme u DPS-u.

    Ja ne sporim crnogorsku naciju. Pa nismo mi iz Srbije krivi što je razlaz izmedju Mila i Momira prvo politički, a posle i nacionalno pocepao Crnogorce na milo.gorce i pos.rbice (zamolio bih moderatora da ovo shvati kao metaforu, a ne kao uvredljivo izražavanje).

    Ne sporim dakako ni crnogorsku istoriju, ali čovek se nekad stvarno mora nasmejati na pojedina tumačenja iste. Ti je izgleda računaš od 2006 godine.
    Pa ispadoše Srbi najveći mrzitelji Crne Gore, a Albanci najveće patriote.
    Ko mari za živote i vekovnu krv što Srbi proliše za opstanak Crne Gore i njeno proširenje. To je ništa.Referendumsko DA iz 2006 je vrhunac patriotizma i hrabrosti.

    Ne sporim vam ni crkvu. Sporite je vi sami. Ili bar neki od vas.
    Vi biste neku drugu, kojoj ne treba pravoslavno jedinstvo, već saglasnost hodže iz Ulcinja.

    Ne sporim vam ni jezik. Pričali smo i o tome.
    Samo sam izrazio sumnju u stanovište lingvistike kao nauke, o crnogorskom kao posebnom.


    Srbija je pokazala da ne umije rijesiti probleme sa susjedima i zbog toga je tesko postradala. Zato je bolje da Srbija drugima ne daje savjete. Kad nije znala rijesiti svoje probleme, kako moze rijesiti tudje?
    Ma samo ti nemoj uvlačiti Srbiju u crnogorske unutrašnje probleme, pa nećeš ni saveta dobijati.
    Last edited by Dača; 10-07-19 at 00:10.

  16. #916
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post

    Ma samo ti nemoj uvlačiti Srbiju u crnogorske unutrašnje probleme, pa nećeš ni saveta dobijati.
    Pa nismo mi iz Srbije krivi ...
    Prva dilema rijesena. Eto odgovorai za extravagancu. A sama cinjenica da si iz Srbije citavu tvoju pricu stavlja u drugaciji kontekst. A meni daje puno pravo da reagujem kako sam reagovao u proslom postu.

    Nemaš ti legitimiteta meni poručivati da gledam svoja posla i u svoje dvorište dok god ispaljuješ ovakve kvalifikacije na račun moje zemlje i mog naroda.
    Sto od onog sto si me citirao nije tacno? Da pocnemo od toga?

    "Ako vec uporedjujemo Srbe i Albance, cinjenica je da mnogo vise mrznje i svakolike pakosti, sve do nepriznavanja crnogorske nacije, crkve i istorije, dolazilo i dolazi iz Srbije."
    Sto odje nije tacno? Sto se tice mrznje, samo treba otvoriti srpske portale i procitati sto se tamo pise o Crnogorcima. Treba li da trazim po netu primjere? Dovoljno je podsjetiti kako su navijaci C. Zvezde docekali "Buducnost". Sa povicima "Ubij Shiptara". Toliko mrznje nije dozivio nijedan crnogorski tim nidje na planeti zemlji. Da bar ja znam. Pohvaljen si da si nacitan i znas cinjenice. Pa daj neki primjer da vidimo dje je to veca mrznja prema Crnogorcima? Evo, da podjemo od Albanije - imas nesto konkretno? Daj neki primjer. Mozes li? Ako ne mozes, pokrij se usima i cuti.

    Da li je iko nekad, osim Srba, osporavao crnogorsku naciju? I govorio da je crnogorska nacija izmisljena, da su to "Djilasova kopilad"? Da se pita ne pravi od g*vana? Ajd, posto sam te pohvalio da znas dobro istoriju, daj neke podatke dje Albanci tvrde da crnogorska nacija ne postoji. Mozes li? Ako ne mozes, pokrij se usima i cuti.

    Da li su Albanci osporavali postojanje crnogorske crkve i njenu autokefalnost? Ajd, posto sam te pohvalio da znas dobro istoriju, daj neke podatke dje Albanci tvrde da crnogorska crkva nije nikad imla autokefalnost. Mozes li? Ako ne mozes, pokrij se usima i cuti.

    Da li su Albanci prisvajali crnogorsku istoriju i za velikane crnogorske istorije govorili da su Albanci? Ajd, posto sam te pohvalio da znas dobro istoriju, daj neke podatke dje Albanci tvrde da je, recimo, Marko Miljanov Albanac. Mozes li? Ako ne mozes, pokrij se usima i cuti.

    Jednako sam mogao dodati i crnogorski jezik. Jesmo li skoro nas dvojica imali raspravu na ovu temu? Pa kad sam ti postavio citat iz 19. vijeka dje se u Srbiji pise o crnogorskom jeziku, naprasno si se izgubio iz rasprave. Porazen saznajem. KO.

    "Uostalom, dovoljno je reci da su Albanci u ogromnoj vecini podrzali nezavisnost Crne Gore, dok znamo ko je bio najvise protiv njene nezavisnosti. Pametnome dosta."
    Sto odje nije tacno? Treba li da te podsjecam na predreferendumsku kampanju u Srbiji? Na ono sto je radio V. Kostunica? Pretpostavljam da imas dovoljno godina da znas sto je zvanicna Srbija tada radila pokusavajuci da sprijeci nezavisnost Crne Gore. Na drugoj strani, Albanci su masovno podrzali nezavisnost Crne Gore. I sto da kazem nakon ovoga? Zakljucak se sam namece. Mislim da nema potrebe da ga formulisem. Ne bi bio prijatan za tvoje usi. A dovoljno si razuman da ga sam mozes izvesti.


    Da se vratim na pocetak, odnosno kraj:

    Ma samo ti nemoj uvlačiti Srbiju u crnogorske unutrašnje probleme, pa nećeš ni saveta dobijati.
    Pa ko uvlaci Srbiju u crnogorske unutrašnje probleme? Ja upravo kazem da Srbija ima pametnija posla od bavljenja crnogosrkim problemima. I zato sam ti porucio da gledas svoga posla, a da crnogorske probleme ostavis nama. Eto ti Presevska dolina, K. Mitrovica, "nepriznata drzava Kosovo" - ja se tim problemima ne bavim. A Srbi bi imali puno pravo da mi kazu, ako bih ja kazao sto o tom mislim : "Gledaj svoga posla". Zasto volis da stvari postavljas naopacke? Mislis da se to ne vidi?

    Ajde, budi iskren, da li bi volio da dodje do sukoba izmedju Crnogoraca s Albancima u Crnoj Gori? Nemoj da glumis, nego budi iskren. Mozes li? Kazi pravo, bice ti oprostenoride:

    PS
    Drago mi je da je problem s arheolozima rijesen, kao sto sam i mislio. Nego, ti to izvuce iz 2012. godine i sad ga odje postavi kao problem. A on davno rijesen.:stupid:

    PS2
    Ocekujem reakciju autoputa i Flexbuxa. Ajde momci, kad vam ne basta da se pojavite odje i kazete sto mislite, slobodno bucajte negativne poene. Pokazite se. patriJote!:anonymous:
    Last edited by Ostoja; 10-07-19 at 03:09.

  17. #917
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    1,825
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    412
    Thanked in
    147 Posts

    Default

    Ha, tek sad vidjoh ove prozivke. Odgovaram uskoro. CIm zavrsim odgovor uvazenom Marcus Aurelius-u, on je prvi trazio odgovor.

  18. #918
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post

    Sto odje nije tacno? Sto se tice mrznje, samo treba otvoriti srpske portale i procitati sto se tamo pise o Crnogorcima. Treba li da trazim po netu primjere? Dovoljno je podsjetiti kako su navijaci C. Zvezde docekali "Buducnost". Sa povicima "Ubij Shiptara". Toliko mrznje nije dozivio nijedan crnogorski tim nidje na planeti zemlji. Da bar ja znam. Pohvaljen si da si nacitan i znas cinjenice. Pa daj neki primjer da vidimo dje je to veca mrznja prema Crnogorcima? Evo, da podjemo od Albanije - imas nesto konkretno? Daj neki primjer. Mozes li? Ako ne mozes, pokrij se usima i cuti.
    Pa jest, ti se osvrćeš na srpske portale, jer te interesuje šta tamo piše.
    Na albanske se ni ne osvrćeš jer ne razumeš šta tamo piše.
    Što bi se reklo, čovek vidi ono što može da vidi i ono što hoće da vidi. A često od drveta ne vidi celu šumu.

    A iz pisanja povodom ovog slučaja, vidimo da si sklon relativizovati zapišavanje teritorije sa jedne strane. I za sve okriviti onu drugu stranu.
    Ploča u Svaču na albanskom, gde se sve to proglašava albanskim nasledjem stoji tamo više od decenije.
    Pravite se da ne postoji.
    Ali će zbog nekih bilborda u Budvi zasedati državni vrh Crne Gore, raspravljaće skupština i donositi Zakone i rezolucije, kako bi se oni uklonili.

    Ja kapiram da aktuelna vlast u Crnoj Gori poštuje albanski koalicioni potencijal, koji joj je neophodan. Pa i da žmuri na albanske nacionalističke ispade zbog toga. Ali da zbog toga neprestano upire prstom u Srbiju kao krivca i pominje neke velikosrpske asipiracije i zapišavanje teritorije, to niti razumem niti mogu prihvatiti.

    Da li je iko nekad, osim Srba, osporavao crnogorsku naciju? I govorio da je crnogorska nacija izmisljena, da su to "Djilasova kopilad"? Da se pita ne pravi od g*vana? Ajd, posto sam te pohvalio da znas dobro istoriju, daj neke podatke dje Albanci tvrde da crnogorska nacija ne postoji. Mozes li? Ako ne mozes, pokrij se usima i cuti.
    Ja, kao ni ti, ne čitam šta se sve piše na albanskim portalima. Ne znam albanski. Pa ne mogu ni da ti dajem primere.
    To ne znači da ne postoje.
    Ali Albanci definitivno jesu skloni da prisvajaju sve i svašta. Prisvajaju istoriju, prisvajaju etnos, prisvajaju vladare, prisvajaju teritorije, prisvajaju nasledje...Ne bi me nimalo čudilo da na njihovim portalima ili forumaškim polemikama i crnogorska nacija ili njeno nasledje bude često na tapetu.

    Da li su Albanci osporavali postojanje crnogorske crkve i njenu autokefalnost? Ajd, posto sam te pohvalio da znas dobro istoriju, daj neke podatke dje Albanci tvrde da crnogorska crkva nije nikad imla autokefalnost. Mozes li? Ako ne mozes, pokrij se usima i cuti.
    A što bi se Albance uopšte ticala autokefalnost crnogorske crkve? Njima to nije interesantno, sem ako ne služi svrsi napada na SPC.
    Ako te već ne vredja što su crkve na Metohiji, koje su nekad pripadale "autokefalnoj crnogorskoj" danas opasane bodljikavom žicom i moraju ih od Albanaca čuvati vojni kontigenti ili što na Kosovu nema više ni traga Crnogorcima...onda bi trebalo da te dotiče bar što Albanci u tvojoj državi zabranjuju pravoslavnoj crkvi održavanje liturgije.

    Ali ne...tebe je briga samo za stav Albanaca o tome da li je nekad crnogorska crkva bila autokefalna ili ne,

    Pa evo i ja ću ti reći da je nekad Mitropolija Crnogorska bila puno autokefalna.

    I šta s tim?

    Da li su Albanci prisvajali crnogorsku istoriju i za velikane crnogorske istorije govorili da su Albanci? Ajd, posto sam te pohvalio da znas dobro istoriju, daj neke podatke dje Albanci tvrde da je, recimo, Marko Miljanov Albanac. Mozes li? Ako ne mozes, pokrij se usima i cuti.
    O da, naravno...
    "Tekst koji je objavljen na albanskim portalima "Malesija" i "FMImages", bavi se životima trojice znamenitih "Albanaca" s kraja 19. i početka 20. veka koji su, kako se navodi, živeli u vreme kada se "odlučivalo o sudbini albanskih teritorija u Crnoj Gori".

    U pitanju su ni manje ni više nego čuveni kučki vojvoda Marko Miljanov Popović (u albanskoj verziji - Mark Miljani), zatim vojvoda i ondašnji ministar odbrane Crne Gore Ilija Plamenac, kao i znameniti vasojevićki brigadir Avro Cemović (ili po albanski - Avro Cemi). "

    Čak je i Jovan Vladimir Albanac ...i Dukljani su uopšteno Albanci. Zato je i Svač albanski.
    I Karadjordje je naravno poreklom Albanac.



    Jednako sam mogao dodati i crnogorski jezik. Jesmo li skoro nas dvojica imali raspravu na ovu temu? Pa kad sam ti postavio citat iz 19. vijeka dje se u Srbiji pise o crnogorskom jeziku, naprasno si se izgubio iz rasprave. Porazen saznajem. KO.
    Nisam stvarno znao da sam poražen u toj raspravi.
    Moguće je zaista da sam nestao sa foruma. To mi se zbog obaveza dešava često. Sad se već ne sećam ni na kojoj temi je to bilo. Nije na onoj o jeziku.
    Ali se sećam da sam iz rasprave saznao da ti ne razumeš baš pojam jezika i šta znači njegova standardizacija.



    Sto odje nije tacno? Treba li da te podsjecam na predreferendumsku kampanju u Srbiji? Na ono sto je radio V. Kostunica? Pretpostavljam da imas dovoljno godina da znas sto je zvanicna Srbija tada radila pokusavajuci da sprijeci nezavisnost Crne Gore. Na drugoj strani, Albanci su masovno podrzali nezavisnost Crne Gore. I sto da kazem nakon ovoga? Zakljucak se sam namece. Mislim da nema potrebe da ga formulisem. Ne bi bio prijatan za tvoje usi. A dovoljno si razuman da ga sam mozes izvesti.
    A šta je to Srbija konkretno radila da spreči nezavisnost Crne Gore? Mislim, baš konkretno.
    Voleo bih da čujem.
    U to "konkretno" svakako ne spadaju izjave i mišljenja Vojislava Koštunice.

    Ja ti mogu sa sigurnošću reći da je i u Srbiji, kako medju političarima tako i medju gradjanima bilo mnogo onih koji su navijali za "uspeh" referenduma i konačno razdvajanje.
    I sam spadam medju takve.
    Prosto, i ljudima u Srbiji je bilo preko glave Jugoslavije, kvazi državnih zajednica koje postoje samo na papiru i kuknjave Mila Djukanovića. Mislili smo da će napokon odmoriti sa "destabilizacijom iz Beograda". Ali vidimo da on drugačije i ne zna da vlada Crnom Gorom, ako se ne odupire "destabilizaciji" i ako se ne "bori" protiv velikosrpskih pretenzija.
    Neću da grešim dušu. Možda i ne može drugačije, pod pritiskom stranih faktora i koalicionih partnera.

    Ali kako god, referendum bi trebao da bude izraz slobodne volje gradjana. Ne može tu glasanje za "DA" ili "NE" biti neki loš i zao čin ili neprijateljski akt prema državi.
    Jer onda se referendum ne bi ni raspisivao.
    Ti si sad sklon da 45% stanovništva Crne Gore proglasiš za šta? Izdajnike?





    Pa ko uvlaci Srbiju u crnogorske unutrašnje probleme? Ja upravo kazem da Srbija ima pametnija posla od bavljenja crnogosrkim problemima. I zato sam ti porucio da gledas svoga posla, a da crnogorske probleme ostavis nama. Eto ti Presevska dolina, K. Mitrovica, "nepriznata drzava Kosovo" - ja se tim problemima ne bavim. A Srbi bi imali puno pravo da mi kazu, ako bih ja kazao sto o tom mislim : "Gledaj svoga posla". Zasto volis da stvari postavljas naopacke? Mislis da se to ne vidi?
    Znaš, mi ovde forumašimo...jer smo tako u mogućnosti.
    Već sam napisao da se na ovom forumu uglavnom nakačim na teme, u kojima se iz ovog ili onog razloga prozivaju Srbi ili Srbija.

    Slično stvari stoje i sa medjudržavnim odnosima.
    Dakako da Srbija ima daleko preča posla od Crne Gore i njenih unutrašnjih problema. I svakako bi gledala svoja posla da iz Crne Gore ne dolazi ono što dolazi.

    Država koja je suverena i samostalna mora i da preuzme odgovornost i snosi posledice za svoje postupke, a ne da na svaku kritiku odgovara tradicionalnim diskursom o „velikosrpskim pretenzijama“ i negiranju suverenosti. Ako pošalješ svog predstavnika na proslavu operacije Oluja u kojoj su se dogodili masovni zločini, ako priznaš jednostrano izvršenu secesiju jednog dela teritorija određene države ili ako potom podržavaš zahtev za članstvo iste te teritorije u UNESCO ili INTERPOL u trenutku kada ni mnoge druge države koje je su priznale Kosovo to ne rade – ne možeš da očekuješ da će ti država kojoj ovakvi potezi direktno štete aplaudirati i da će nastaviti da se ophodi prema tebi potpuno normalno. Naprotiv – baš zato što si suverena država – snosiš odgovornost za svoje spoljnopolitičko delovanje pred drugim takvim državama. Reakcije Srbije u ovim slučajevima su normalne i očekivane i došle bi od apsolutno svake suverene države, a verovatno bi bile i oštrije. Dakle, to što je jedna država suverena ne znači da druge države moraju da o njoj govore sve najlepše onda kada ta ista država svesno vodi politiku suprotnu njihovim interesima i ciljevima.

    Ajde, budi iskren, da li bi volio da dodje do sukoba izmedju Crnogoraca s Albancima u Crnoj Gori? Nemoj da glumis, nego budi iskren. Mozes li? Kazi pravo, bice ti oprostenoride:
    Shvati da me to ne interesuje.

    Ali me interesuje kad se za incidente izmedju Mitropolije Crnogorsko-Primorske i nekih albanskih političkih opcija, jednostrano i pristrasno okrivljuju SPCi Srbija za zapišavanje teritorija.


    Drago mi je da je problem s arheolozima rijesen, kao sto sam i mislio. Nego, ti to izvuce iz 2012. godine i sad ga odje postavi kao problem. A on davno rijesen.:stupid:
    Postavio sam ga u nadi da ćeš razumeti kako ujdurma u Svaču ipak ima neku predistoriju...i da nije u pitanju tek neko "od juče velikosrpsko zapišavanje teritorije".
    Ali gajih izgleda lažne nade.
    Last edited by Dača; 10-07-19 at 08:56.

  19. #919
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,731
    Thanks Thanks Given 
    1,117
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Malo ima veze s temom a malo i ne.
    Ali evo da odgovorima svima.
    Nemam ništa protiv srbijanaca, tj. ljudi koji žive u Srbiji, posebno onih koji poštuju: crnogorce, crnogorsku crkvu i crnogorski jezik.
    A takvih imam prijatelja u Srbiji koje to ne interesuje, nego im je bitno da je neko čojak.
    Ko ne poštuje njegov problem.
    Druga stvar, s jedne strane razumijem državljane Crne Gore koji se osjećaju kao "srbi" ili "srbijanci".
    To je njihovo pravo, volja, odluka, mišljenje i problem naravno.
    Kod njih je uspio komšijski uticaj i asimilacija i to su prihvatili i to je njihova volja i pravo.
    Kod mene to nije uspjelo.
    Ne osjećam nikakvu bliskost s komšijama, nikakvo bratstvo, nit neku pretjeranu ljubav prema njima.
    Isto kao prema ostalima iz EX YU a možda i manje. Samo poštovanje.
    To je opet moje pravo, mišljenje, koje je izvedeno na osnovu masu pročitane literature, priča kao i situacija i dešavanja između ove 2 naroda.
    Ne mogu mi biti prijatelji oni koji me ne poštuju i koji ne poštuju one tri stvari te sam pomenuo na startu.
    Al isto tako imam dosta takvijeh prijatelja (koji su pro-sprski orijentisani iz Crne Gore) i čak su mi veći prijatelji nego ovi te se izjašnjavaju kao čisti crnogorci ili crnogorci iz interesa.
    Apsolutno se ne slažem ni sa politikom Srbije, nit sa politikom SPC, ne slažem se sa srbovanjem stanovništva Crne Gore jer mislim da je to iz nekog inata, možda i interesa i da to nije realno njihovo istinsko oprjedeljenje.
    Od raspada SFRJ se pokazalo da je svaki potez politike Yugoslavije i Srbije i Crne Gore kao i SPC bio pogrešan i samo donosio žrtve, stradanja, ratove i probleme.
    Što su naravno činjenice koje niko ne može poreći osim onaj koji laže sam sebe.
    Što se religije tiče, ja sam agnostik.
    To mi najviše odgovara.
    Iako me crkva ne zanima generalno, mislim da Crna Gora treba da ima svoju crkvu koju je imala i ranije.
    I ne znam kome bi to smetalo?
    Zapravo smetalo bi jer su ogromni interesi i ogroman novac u pitanju kojeg SPC i njeni po-glavari neće da se odreknu.
    Tako da ko gođ je izvuka iz konteksta da sam "srbo-mrzac" prevario se.
    Nijesam, naprotiv.
    Eto toliko

  20. #920
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Pa jest, ti se osvrćeš na srpske portale, jer te interesuje šta tamo piše.
    Na albanske se ni ne osvrćeš jer ne razumeš šta tamo piše................
    Ja, kao ni ti, ne čitam šta se sve piše na albanskim portalima. Ne znam albanski. Pa ne mogu ni da ti dajem primere.To ne znači da ne postoje.
    Ovo ti je odgovor na moje konkretno pitanje sto nije tacno od onog sto sam napisao? Ne znas albanski, ali znas da Albanci osporavaju crnogorsku naciju, crkvu i istoriju? Ja sam te lijepo pitao da navedes primjer, a ne da pises napamet. Sto ti to znaci “ne znači da ne postoje” ? Znas, ili ne znas? Ako ne znas, to znaci da si me optuzio za nesto sto ne znas. I sto bih sad trebao da ti kazem? Onako, po zasluzi?

    Nisam stvarno znao da sam poražen u toj raspravi.
    Moguće je zaista da sam nestao sa foruma. To mi se zbog obaveza dešava često.
    Ovim ugrozavas svoju reputaciju covjeka koji zna cinjenice. Mislim, ne sjecas se onog sto si sam pisao?

    Pa da te podsjetim:

    Dacha:
    Kako znaš da je "naški" bio baš crnogorski?
    Ostoja:

    Kako znam da je naski bio crnogorski? Evo kako:
    Click image for larger version. 

Name:	Ljuba_Nenadović_-_Copy1.jpg 
Views:	52 
Size:	10.2 KB 
ID:	163450
    Ljuba Nenadovic pise da se u svim skolama na Cetinju uci crnogorski jezik u mnogom razlicit od srpskog knjizevnog jezika kojim se govori u Beogradu i Novom Sadu...Nakon ovog si naprasno nestao s teme. A dotad si odgovarao na moje postove, sto bi jedan moj rodjak kazao "sekundarno". No ajd, da ti prihvatim da si imao neodlozne obavezeride:


    A šta je to Srbija konkretno radila da spreči nezavisnost Crne Gore? Mislim, baš konkretno.
    Ih, Dacho, nemoj da se pravis Tosha. Stvarno ne znas? Za razliku od tebe, dajem ti konkretno. Jedan mali detalj. Srpska zeljeznica je obezbijedila besplatne karte za crnogorske studente kako bi glasali na referendumu. Trebalo mi je dva minuta da ovo nadjem na netu:
    "Objašnjavajući odluku svog ministarstva da obezbedi besplatan prevoz ka Crnoj Gori glasačima, ministar Ilić je rekao da je ljudski pomoći: "Pokret za zajedničku državu tražio je od nas da organizujemo prevoz, a oni su skupili donatore i sponzore. Mi smo izašli u susret i velikom broju studenata. Fakulteti su tražili, studenti, razne grupe, nevladine organizacije itd. Oni su se bojali da nemaju nekih problema, da ne budu zaustavljeni vozovi i autobusi. Mi smo im obećali da ćemo im napraviti jedan direktan kontakt da dođu do odredišta gde će glasati...." Citava logistika, ne samo besplatne karte. Inace, na celu tog pokreta bili su Ljubomir Tadic i Matija Beckovic.

    nije u pitanju tek neko "od juče velikosrpsko zapišavanje teritorije".
    Pa nije od juce. Traje to malo duze:crushed:

  21. #921
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Flexbux View Post
    Ha, tek sad vidjoh ove prozivke. Odgovaram uskoro. CIm zavrsim odgovor uvazenom Marcus Aurelius-u, on je prvi trazio odgovor.
    Dobrodosao, junace. Ajd da vidimo imas li ti sto pametno da nam kazes:fat:

  22. #922
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,396
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,006
    Thanked in
    1,550 Posts

    Default

    Ne bih bas da vam se petljam u igranku, ali cisto radi istorijskih cinjenica @Ostoja

    Albanija je daleko od gostiljubivog okruzenja za crnogorsku manjinu koja je zivjela tamo. 1933 godine je donesen zakon kojim su zabranjena sva prezimena i imena koja su slovenskog porijekla iliti ona koja se zavrsavaju na -ic. Enver Hodza je nastavio sa tom praksom, a negdje krajem 60tih su sve crkve koje su pripadale kosovskim i crnogorskim mitropolijama su konfiskovane i pretvorene u domove kulture ili su porusene.
    Pravoslavni popovi iz tih crkava su zatvarani od 6-10 godina samo zbog toga.
    Vecina najistaknutijih pisaca i pjesnika iz Albanije pripadaju crnogorskim porodicama koje imaju porijeklo iz Bara. Nama je nepoznato jer zbog zakona imaju albanska imena. U Skadru su skinute i unistene ploce u 90tim koje su imale natpise zahvalnosti narodnim herojima Albanije koji imaju crnogorsko porijeklo i zamijenjene njihovim albanskim imenima.

    Nevezano za crkvu, odnose izmedju Srbije i CG, ali nemojmo o Albaniji pricati kao o dobrom susjedu.
    Pricitaj malo o Crnogorcima iz Vrake i Skadra, pa onda mozemo da raspravljamo o ponasanju drzava prema manjini iz susjedstva i dobrim odnosima

  23. #923
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Ne bih bas da vam se petljam u igranku, ali cisto radi istorijskih cinjenica @Ostoja

    Albanija je daleko od gostiljubivog okruzenja za crnogorsku manjinu koja je zivjela tamo. 1933 godine je donesen zakon kojim su zabranjena sva prezimena i imena koja su slovenskog porijekla iliti ona koja se zavrsavaju na -ic. Enver Hodza je nastavio sa tom praksom, a negdje krajem 60tih su sve crkve koje su pripadale kosovskim i crnogorskim mitropolijama su konfiskovane i pretvorene u domove kulture ili su porusene.
    Pravoslavni popovi iz tih crkava su zatvarani od 6-10 godina samo zbog toga.
    Vecina najistaknutijih pisaca i pjesnika iz Albanije pripadaju crnogorskim porodicama koje imaju porijeklo iz Bara. Nama je nepoznato jer zbog zakona imaju albanska imena. U Skadru su skinute i unistene ploce u 90tim koje su imale natpise zahvalnosti narodnim herojima Albanije koji imaju crnogorsko porijeklo i zamijenjene njihovim albanskim imenima.

    Nevezano za crkvu, odnose izmedju Srbije i CG, ali nemojmo o Albaniji pricati kao o dobrom susjedu.
    Pricitaj malo o Crnogorcima iz Vrake i Skadra, pa onda mozemo da raspravljamo o ponasanju drzava prema manjini iz susjedstva i dobrim odnosima
    Ako cemo da s vracamo u istoriju svasta se moze naci. Recimo, sto je srpska vojska radila u Crnoj Gori nakon Bozicnog ustanka. IIli, sto se desilo u Baru 1945. godine. Radije se ne bih time bavio. To je istorija. Ko sto je istorija i to sto je Enver Hodza radio sa crkvama i dzamijama.

    Ja sam postavio konkretna pitanju o sadasnjem vremenu i o tome ko je osporavao, ili jos uvijek osporava crnogorsku naciju, crkvu, jezik, istoriju, pravo na drzavnost? Odakle dolazi najvise mrznje i uvreda protiv Crnogoraca? Mislim da odgovori na ova pitanja nijesu teski. A razumijem da mnogi ne vole da cuju odgovore.

  24. #924
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Ovo ti je odgovor na moje konkretno pitanje sto nije tacno od onog sto sam napisao? Ne znas albanski, ali znas da Albanci osporavaju crnogorsku naciju, crkvu i istoriju? Ja sam te lijepo pitao da navedes primjer, a ne da pises napamet. Sto ti to znaci “ne znači da ne postoje” ? Znas, ili ne znas? Ako ne znas, to znaci da si me optuzio za nesto sto ne znas. I sto bih sad trebao da ti kazem? Onako, po zasluzi?

    Ma gde sam ja tebe i za šta optužio?
    Ti nastupaš prililčno naivno ili se samo praviš nevešt.
    Tražiš od mene da ti ukažem na iste tačke sporenja sa Albanacima, kao što ga Crnogorci imaju sa Srbima.
    Dje to Albanci spore crnogorsku naciju? Dje to Albanci spore crnogorsku crkvu?

    To je kao kad bih ja od tebe tražio da ukažeš na to gde Albanci spore srpski jezik i nazivaju ga albanskim, kao što to rade Crnogorci.

    Albanci i Crnogorci nemaju baš iste odnose i sporenja kao Crnogorci i Srbi.
    Ali ima dosta i sličnosti.
    Pa sam ti tako naveo primere gde Albanci svojataju neke ličnosti iz crnogorske istorije, kao što si tražio.
    A svojataju i kulturnu baštinu iz Crne Gore, što vidimo na primeru Svača, a bogami i teritoriju.

    Ovim ugrozavas svoju reputaciju covjeka koji zna cinjenice. Mislim, ne sjecas se onog sto si sam pisao?

    Pa da te podsjetim:

    Dacha:


    Ostoja:



    Ljuba Nenadovic pise da se u svim skolama na Cetinju uci crnogorski jezik u mnogom razlicit od srpskog knjizevnog jezika kojim se govori u Beogradu i Novom Sadu...Nakon ovog si naprasno nestao s teme. A dotad si odgovarao na moje postove, sto bi jedan moj rodjak kazao "sekundarno". No ajd, da ti prihvatim da si imao neodlozne obavezeride:
    Pa da...To je ono što ti ne razumeš u vezi jezika, moj Ostoja.
    Jezik mora biti standardizovan da bi bio prepoznat u istoriji.
    Mora da postoji rečnik, a zatim i skup nekih propisanih gramatičkih i fonetskih normi i pravila.

    Šta je meni neobično u tom citatu Ljube Nenadovića?
    On kaže da se crnogorski jezik znatno razlikuje od onog na kojem je napisan prevod Biblije na srpski.
    Prevod Biblije na srpski radili su Vuk Karadžić i Djura Daničić, na ijekavskom istočno-hercegovačkom
    Baš mi je čudno da se tadašnji crnogorski razlikuje u toj meri od istočno-hercegovačkog.

    Šteta je što taj "crnogorski" nije standardizovan, pa da možemo videti o čemu se radi.
    Ovako, Crnogorci su prihvatili srpski književni standard i mi danas zbog toga pričamo istim jezikom.
    Nije razlika kao kod Španaca i Portugalaca, kao što je Ljuba "strahovao".

    Prema tome, jedino da oživite nekako taj stari crnogorski, da ga standardizujete i nazovete crnogorskim. Ali ko još od vas priča tim jezikom?

    S druge strane, kad čitaš to delo Ljube Nenadovića i njegove dijaloge sa vladikom Danilom, mi vidimo da se oni sasvim dobro razumeju i da polemišu jel lepša ekavica ili ijekavica.
    Ljuba Nenadović je bio zagovornik novosadizacije i beogradizacije srpskog jezika. Odnosno bio je zagovornik ekavice, za razliku od Vuka Karadžića i Djure Daničića.

    Tako da bih ja rekao da je njegov naum bio da ekavizira Crnogorce.



    Ih, Dacho, nemoj da se pravis Tosha. Stvarno ne znas? Za razliku od tebe, dajem ti konkretno. Jedan mali detalj. Srpska zeljeznica je obezbijedila besplatne karte za crnogorske studente kako bi glasali na referendumu. Trebalo mi je dva minuta da ovo nadjem na netu:
    "Objašnjavajući odluku svog ministarstva da obezbedi besplatan prevoz ka Crnoj Gori glasačima, ministar Ilić je rekao da je ljudski pomoći: "Pokret za zajedničku državu tražio je od nas da organizujemo prevoz, a oni su skupili donatore i sponzore. Mi smo izašli u susret i velikom broju studenata. Fakulteti su tražili, studenti, razne grupe, nevladine organizacije itd. Oni su se bojali da nemaju nekih problema, da ne budu zaustavljeni vozovi i autobusi. Mi smo im obećali da ćemo im napraviti jedan direktan kontakt da dođu do odredišta gde će glasati...." Citava logistika, ne samo besplatne karte. Inace, na celu tog pokreta bili su Ljubomir Tadic i Matija Beckovic.
    Ha ha...
    Ma šta veliš? Besplatne vozne karte za crnogorske studente iz Beograda.
    Baš podmuklo što je omogućeno nekim Crnogorcima da odu glasati u Crnu Goru.

    Prljava igra, nema šta. Ja sam mislio da je vrhunac bezobrazluka bio onaj snimak gde se vidi i čuje kako Milovci nekoj starini zakletom Jugoslovenu nude oprost dugovanja za struju, samo da zaokruži DA.
    Ali ovo...nemam reči.

    Nego, koji je garant bio da će ti studenti zaokružiti NE na referendumu?
    Last edited by Dača; 10-07-19 at 20:33.

  25. #925
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post

    Ja sam postavio konkretna pitanju o sadasnjem vremenu i o tome ko je osporavao, ili jos uvijek osporava crnogorsku naciju, crkvu, jezik, istoriju, pravo na drzavnost? Odakle dolazi najvise mrznje i uvreda protiv Crnogoraca? Mislim da odgovori na ova pitanja nijesu teski.
    Meni jesu.
    Ne znam o čemu se radi.
    Ko osporava crnogorsku naciju i pravo na državnost?
    Ko uostalom može osporiti da je Crna Gora danas s pravom nezavisna država i da u njoj živi skoro 45% po naciji Crnogoraca?
    Last edited by Dača; 10-07-19 at 20:30.

Page 37 of 644 FirstFirst ... 273334353637383940414787137537 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 16:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 13-10-07, 23:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 08:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 04:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 20:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •