Page 2 of 645 FirstFirst 1234561252102502 ... LastLast
Results 26 to 50 of 16109

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #26
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post

    Kako je zdravih misli sve manje, kad na neku naiđem uzmem pa bodem po ovoj vagi ko blesav..Zato sam sad ustavljen da to tebi učinim. A bih vrlo rado...You have given out too much Reputation in the last 24 hours, try again later.

    Odimire li sve zdravo u Crnoj Gori zaBoga?...
    Vijest dana jeste da je u hramu Hristovog Rođenja u Podgorici, otkrivena freska ktitora Amfilohija i na taj način potvrđen njegov, ne samo duhovni već i svjetovni vladarski status. Pošteno bi bilo učinjeti i u onoj lamenoj crkvi na Rumiji.

    I pored toga u Crnoj Gori je ostalo dosta toga zdravog i naprednog, odumire ono što ionako nema budućnosti a tun je Amhilohije da mu održi opijelo...

    - M -

  2. #27
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Zasto nije naslikan Premijer CG ili g. Mugosa.. i oni su ktitori tog hrama...

    Hvala Lepo

  3. #28
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Zasto nije naslikan Premijer CG ili g. Mugosa.. i oni su ktitori tog hrama...

    Hvala Lepo
    Niste obratili pažnju , ako okrenete sliku naopako ukazaće vam se obojica ..

  4. #29
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    U vezi ove vijesti o "slikanju hrama"... Ja ni tu ne vidim nikakav problem. To je srpski hram i ne razumijem što se Crnogorci ljute. Ako vam smeta - ne idite tamo. U srpskom hramu Srbi diktiraju i freskopis i pravila pristojnog ponašanja. Kome smeta, nek izađe.
    Nijednog momenta nijesam posumnjao da će Amfilohijeva freska krasiti njegove ulaze. To je uostalom (zaista) i praksa u Pravoslavlju. On je najzaslužniji za gradnju tog hrama i prirodno je da mu se slika kao ktitoru nađe tamo.
    Ponavljam, nije problem u srpskom hramu i srpskom kleru, već u Crnogorcima koji se čude zašto se srpski hram slika srpskim velikodostojnicima. Moj narod (ovaj što se vrti oko srpskih hramova) je odavno zreo da porazgovara malo sam sa sobom...

  5. #30
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Ponavljam, nije problem u srpskom hramu i srpskom kleru, već u Crnogorcima koji se čude zašto se srpski hram slika srpskim velikodostojnicima. Moj narod (ovaj što se vrti oko srpskih hramova) je odavno zreo da porazgovara malo sam sa sobom...
    Ovo isto pomislim svaki put kad sa cetinjskog Dvorskog Trga bačim pogled na Cettinjski Manastir zato i najviše nade polažem u velečasnog Amhilohija da to promijeni, jer jedino on to može. Ovo ne pričam napamet, jer kad se samo sjetim što su činjeli CG-rezervisti po kojekakvim Krajinama, tek sad shvatam koliko su njihovi pasjaluci, koje je Amfilohije blagoslovio a Milo podržao, bili tako dalekovidi i kreativni... No sad dolazi vrijeme novca koje zahtijeva neku drugu kreativnost, pa da vidimo jer kad čoek dobro promisli o kreativnosti historijskih nužnosti, dovoljnno mu se osvrnuti na dvije susjedne države ustanovljene u isto vrijeme: Mexiko i USA, među kojima se od tada malo toga promijenilo, osim što je ona neprelazna granica između Istočne i Zapadne Njemačke našla svoju svrhu između ove dvije zemlje i to sa tendencijom dugog opstanka.

    - M -
    Last edited by metuzalem; 28-01-14 at 18:45.

  6. #31
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Izgleda da ona poslovična "zanimljiva vremena" ulaze u zadnju fazu, što će vjerovatno potvrditi i skori događaji... Već onim samim činom postavljanja lamene crkve na Rumiji, duhovni poglavar je iskazao neslućenu kreativnost koju su freske u hramu samo dodatno potvrdile. Već na samom početku duhovne i materijalne tranzicije na Balkanu, ko god je imao povjerenja u svoj razum i intuiciju, jasno je mogao vidjeti da izbor izvođača finalnog "dance macabre" nikako nije slučajan već maestralni potez onih teke naslućenih bezličnih i bezimenih moćnika sveobuhvatne - SLUŽBE - bez koje se ništa ne može i ne smije dogoditi.

    Da ovo pripada jednoj višoj istorijskoj stvarnosti a ne fikciji, dovoljno je prisjetiti se vremena AB revolucije i izlaska radnika (tada plaćenih sa više od 1000 DM) na ulice jer su "gladni!?) sa zahtjevom da ih neki novi ljudi nahrane i povedu u svijetlu budućnost. Zato ja cijelu rabotu sa SPC smatram posve razumljivom i poželjnom za prelazni period, dok se ne uspostavi nova raspodjela u kojoj će novac biti jedina "ideološka" odrednica. Tek tada će na vidjelo izaći historijske zasluge velečasnog Amfilohija, koji je svojom razornom turbofolk-duhovnošću SPC doveo do ivice propasti a koja se ogleda u neviđenoj raskoši ove uveliko prevaziđene institucije. Pritom ne treba ništa drugo nego samo sačekati da ove izbezumljene generacije, čiji korijen seže u vremena samoopravljanja, svoje mjesto prepuste onima kojima budućnost ionako pripada i spokojno sačekati da uspostave odnose bez autoriteta koje je pregazilo vrijeme... Malo ko to može bolje znati od mene, koji sam bio svjedok nekadašnje poslijeratne "Obnove i Izgradnje"...

    U stvari, svi oni naslikani na zidovima hrama, nijesu ništa drugo do tragične ličnosti urnebesne tragedije turbofolk-duhovnosti koju moćnici instrumentalizuju u svrhu samouništenja ove nekada časne institucije... Ukoliko ne budem (a i ne bih htio) u pravu, onda će to biti propast i kraj one Crne Gore kakva bi morala biti prema amanetu predaka. A onda će ionako biti svejedno čija je...
    - M -
    Last edited by metuzalem; 31-01-14 at 12:20.

  7. #32
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sjetih se velikog Don Branka Sbutege...Razmišljam kolika je praznina ostala odlaskom tog čovjeka...
    Naiđoh na jedan detalj iz njegovog intervjua datog Monitoru 2001., pa rekoh da ga podijelim sa vama... Svjedočimo svi sramnu ofanzivu SPC u CG, pa čitajući ove don Brankove riječi čovjek ima osjećaj ko da su napisane jutros.

    Pitanje novinara:"Kada govorite o lažima i pseudomitologiji (SPC) šta sve pod tim podrazumijevate?",

    Don Branko:

    "Taj karneval kojem 10 godina asistiramo smatram izazivačkim, bezobraznim i drskim. Taj karneval je uvredljiv i sraman. A mi (KC u CG, prije svega kotorska biskupija) ga našom šutnjom podstičemo. Posljednjeg se destljeća nastoji označavati tuđa baština kao svoja. Pljačka se legitimno nasljedstvo, i duhovno i materijalno. Trebam li podsjećati na rušenje katoličkog oltara u crkvi Sv.Petke u Sutomoru, sramotnu krađu liturgijskih starodrevnih katoličkih toposa u Duklji, Ulcinju, Baru i Budvi? Nepostidno se prisvaja tuđa duhovna baština i muka i napor i patnja. Uz to, velikodostojnici crnogorske mitropolije (SPC) direktnim javnim i privatnim prozivkama blate ljude koji na ovom prostoru, uključujem tu i vlastito ime, pokušavaju da odbrane istinu od laži, vrijednost od falsifikata. Sve je to skupa prevazišlo svaku mjeru minimalne civilizacijske tolerancije.
    Pri tome, mi kao ostaci nečega što je nekada bilo dominantno na ovim prostorima pozivali smo se na ono što jesmo i gdje smo realno utemeljeni. Nismo prozivali SPC, niti podsjećali da je Sv. Vasilije Ostroški umro kao katolik, da je Sv. Vladimir pripadao zapadnoj crkvi i zapadnoj civilizacijskoj baštini. Nijesmo podsjećali da je ista crnogorska mitropolija u mnogo navrata svoje povijesti bila u uniji sa rimskim biskupom. Nijesmo podsjećali da je Stefan Nemanja prešao iz katoličanstva na pravoslavlje. Mi na to nijesmo podsjećali, iako smo uvažavali historiografske činjenice, koje su ponekad ljude prisiljavale da i protiv svoga civilizacijskog, duhovnog osjećaja moraju pristati na određeni kompromis."
    A evo odmah zatim na pitanje novinara: "A zašto sada na sve to podsjećate?", ovaj čovjek, nadaleko čuven po svojoj inteligenciji, obrazovanju i toleranciji, objašnjava:
    " Ja više ne mogu šutjeti. Čuo sam da će vojni brod sa (tivatske) Prevlake, kosti nepostojećih monaha, nepostojećih čuda, nepostojećih mirisa, pronijeti kroz Tivat. Tivat u kojem je prije Drugog svjetskog rata bilo samo nekoliko pravoslavnih obitelji, a u 19. stoljeću nije bilo niti jedne. Ali je od '91. godine radio-program svako jutro započinjao pozdravom: Dobro jutro, srpska Boko, dobro jutro srpski Tivtu.
    Celebracija 10. maja u Tivtu je duhovni falsifikat i u funkciji je politike koja se obavlja pod plaštom pravoslavne crkve i svega onog što je za mene, kao kršćanina, kao sina pravoslavke, jednako sveto kao i za svakog pravoslavca koji vjeruje u Boga i duhovno poslanje vlastite Crkve.
    Veliku laž te politike samo neki zaogrću. Osobno ih znam. I svjestan sam da je nemoguće da se radi o svima. Nažalost, najnedostojnije najčešće prolazi. Jer, dostojnost se uvijek skriva u neku mjeru skromnosti.
    Ne bih protestirao radi sebe, jer mislim da ne mogu biti ugrožen od manje kompetentnih od sebe, ali moram protestirati radi te velike laži koja se ovdje protura.
    Protestiram zato što ovdje (u CG) postoje ljudi koje je moguće zavesti, jer nijesu imali ni vremena ni mogućnosti da se obrazuju kao ja. Ne smijemo dopustiti da nas manipuliraju osobe koje imaju destruktivne motive."

  8. #33
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3,282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    100 Posts

    Default

    Nikodim Milas se obracunao sa lazima Rimokatolicke crkve da je sv.Vasilije umro kao rimokatolik. Ako jeste, a nije, zasto je onda par godina prije smrti u Crkvi Casnog Krsta ikonopisao Sv.Savu i Sv.Simeona? Valjda bi nesto drugo postavio.
    Trovanje monaha sa Prevlake je istorijska cinjenica, a sto se "istina" koju Vatikan sprovodi tice, hm, o tome bi mogli do sudnjeg dana. Sta kaze Zbutega, nece da podsjeca. Je li podsjecao na Jasenovac, Jadovno, Staru Gradisku, i sve vjekove prozelitizma od strane Vatikana? Pa nije. Ovih dana razmisljam. Rimokatolicka crkva se dobrano kopni u zapadnom svijetu. Hm, ostaje zebnja da kad gube pastvu na zapadu, onda je moraju traziti na istoku. A, gdje oni prodju, nikome nije dobro.
    Kad bi danas protiv ovog Mila, stao Milo iz 90-ih, ta dva bi Mila vodila rat do satiranja.

  9. #34
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Je li to ovaj Nikodim Milaš?
    http://sh.wikipedia.org/wiki/Nikodim_Mila%C5%A1

    Onaj isti za koga od 1993. do danas pjenite i tvrdite da je bio budala i neznalica jer je popisao Crnogorsku pravoslavnu crkvu na spisak autokefalnih?
    Svaka li vam je istina takva...SPC i njene istine...

    Uzgred, bilo bi dobro da nas uputiš u te istine koje je otkrio Nikodim Milaš...To bi bilo baš zanimljivo čuti obzirom da je jako neobično povezivati Nikodima Milaša sa antikatolicizmom, a pritom znati da se, gle čuda, većinu svog života obrazovao u katoličkim vjerskim školama...
    Last edited by El Re; 31-01-14 at 14:42.

  10. #35
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3,282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    100 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Je li to ovaj Nikodim Milaš?
    http://sh.wikipedia.org/wiki/Nikodim_Mila%C5%A1

    Onaj isti za koga od 1993. do danas pjenite i tvrdite da je bio budala i neznalica jer je popisao Crnogorsku pravoslavnu crkvu na spisak autokefalnih?
    Svaka li vam je istina takva...SPC i njene istine...
    Vatikan i njegovi koljaci i prozeliti su mjera za istinu.
    Kad bi danas protiv ovog Mila, stao Milo iz 90-ih, ta dva bi Mila vodila rat do satiranja.

  11. #36
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by niksicanin 24 View Post
    Vatikan i njegovi koljaci i prozeliti su mjera za istinu.
    Pušti se jeftinih morbidnih parola...Ako nešto negiraš pruži dokaze za svoje tvrdnje...

  12. #37
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    1,824
    Thanks Thanks Given 
    108
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    97 Posts

  13. #38
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by nenocopy View Post
    Kukavče crni, radiš li ti išta drugo ili samo krstariš po hrvatskim sajtovima i prenosiš otud najbizarnije vijesti sa margine hrvatskog društva?
    Copy, copy,..samo copy i pokušavaj da nas upoznaješ sa materijalima koji će dokazati tvoju bolesnu tezu o fašizoidnim Hrvatima i dubini njihovog posrnuća.
    Sažalim se svaki put kad te vidim šta radiš, pa razmišljam da pokrenem inicijativu da svako priloži neki euro da ti uplatimo kakvo putovanje do Hrvatske. Da iz prve ruke upoznaš zemlju i narod kojeg tako iz dna duše mrziš.

  14. #39
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    1,824
    Thanks Thanks Given 
    108
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    97 Posts

    Default

    KOMENTAR DAVORA BUTKOVIĆA Zašto biskupi nisu došli na obilježavanje Dana sjećanja u Sabor?


    Hrvatska je dužna obilježavati Dan sjećanja kao zemlja čiji je režim bio okrutni supočinitelj holokausta:




    http://www.jutarnji.hr/zasto-biskupi...abor-/1159460/

  15. #40
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    442
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Kukavče crni, radiš li ti išta drugo ili samo krstariš po hrvatskim sajtovima i prenosiš otud najbizarnije vijesti sa margine hrvatskog društva?
    Copy, copy,..samo copy i pokušavaj da nas upoznaješ sa materijalima koji će dokazati tvoju bolesnu tezu o fašizoidnim Hrvatima i dubini njihovog posrnuća.
    Sažalim se svaki put kad te vidim šta radiš, pa razmišljam da pokrenem inicijativu da svako priloži neki euro da ti uplatimo kakvo putovanje do Hrvatske. Da iz prve ruke upoznaš zemlju i narod kojeg tako iz dna duše mrziš.
    "A zašto vidiš trun u oku brata svog, a brvna u oku svom ne osećaš? Ili, kako možeš reći bratu svom: Stani da ti izvadim trun iz oka tvog; a eto brvno u oku tvom?"


    O cemu ti to?

    Danasnja SPC je daleka od savrsene crkve, prije svega zato sto smo mi danasnji ljudi vecinom losi , da i tu u crkvenoj organizaciji nema losih ljudi, ima ih, ali u poredjenju sa RKC i njenim djelima - SPC mu dodje kao andjeoska...

    Sto se tice Mise za Pavelica- to ti je dokaz da je Katolicka crkva , barem u Hrvatskoj i danas profasisticki orijentisana.

    Mogu da razumijem za podrsku u drugom svjetskom ratu a da i nakon svega i dalje podrzavaju us.tase i zlo koje su cinili -to zaista ne mogu.

    Time se diskvalifikuje svako tvoje pominjenje izjava njihovih velikodostojnika kao relevantnih.

    Ne kazem da i tamo nema casnih i postenih ljudi - ima , ali oni su na margini i ne pitaju se nista.
    Last edited by Global Warming; 31-01-14 at 17:02.

  16. #41
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Global Warming View Post
    "A zašto vidiš trun u oku brata svog, a brvna u oku svom ne osećaš? Ili, kako možeš reći bratu svom: Stani da ti izvadim trun iz oka tvog; a eto brvno u oku tvom?"


    O cemu ti to?

    Danasnja SPC je daleka od savrsene crkve, prije svega zato sto smo mi danasnji ljudi vecinom losi , da i tu u crkvenoj organizaciji nema losih ljudi, ima ih, ali u poredjenju sa RKC i njenim djelima - SPC mu dodje kao andjeoska...

    Sto se tice Mise za Pavelica- to ti je dokaz da je Katolicka crkva , barem u Hrvatskoj i danas profasisticki orijentisana.

    Mogu da razumijem za podrsku u drugom svjetskom ratu a da i nakon svega i dalje podrzavaju us.tase i zlo koje su cinili -to zaista ne mogu.

    Time se diskvalifikuje svako tvoje pominjenje izjava njihovih velikodostojnika kao relevantnih.

    Ne kazem da i tamo nema casnih i postenih ljudi - ima , ali oni su na margini i ne pitaju se nista.
    Drug svi ste se zakacili za Katolicku crkvu. Niko ne spori da su se radili zlocini za vrijeme WWII, Alojzije Stepniac i ostala ekipa. Ali to je njihova istorija, ljudi su tada bili ubijedjeni da je to tako ispravno. I sta god da su uradili za vrijeme WWII, pravoslavci su to vratili 90ih.
    E sad to sto je misa za Anta Pavelica, ako mogu da ti pojasnim zasto. Hrvati su se u WWII borili na pogresnoj strani(gubitnickoj) ali oni su tada dobili NDH, prvi nezavistan entitet posle I$aaaa vremena. Taj su entitet obnovili 90ih godina i srecno im bilo. Za vrijeme ovog poslednjeg rata na Balkanu nesto nisam gledao ni citao da su biskupi ili katolicki svestenici kao sadasnjie Vladike sa mitraljezima, ili svestenika u prvim redovima da osvestavaju kame kojim se klalo itd.

    Nego evo ne moramo ni o tome. Hrvatska je ispred nas jedno 15ak godina, a opet jesi li cuo ti za kakav incident o svestenicima pefofilima/*****ima u Hrvatskoj, posto ja nijesam. A opet ovdje imas Kacavendu, Pahomija pa onda onaj sto su ga selili po gradovima zaboravio sam kako se zove, potjernica je raspisana za njim.

    Jel iko od biskupa kleo hrvatski narod i zbog jednog jedinog razloga kao sto Amfilohije kune crnogorce, i kao sto je bacao anatemu na sve zivo i nezivo, izmedju ostalog i na Vladu Srbije.

    Prilazem par klipova i vijesti pa ako kome basta neka cita.

    http://www.balkaninsight.com/en/arti...drzave-i-crkve - Svjedocenje svestenika Arsica koji je bio glavni svjedok protiv Pahomija, kako je Pahomije proglasen nevinim i koliko je tinejdzera/casnih sestara zlostavljao

    http://www.sodalive.ba/bihitk/ispovi...-bili-prljavi/ - Kacavenda i njegov advokat kao i ljudi koji su provodadzisali - Htio je djecu do 11 godina, stariji su mu bili prljavi

    http://www.portalanalitika.me/drustv...portske-terene - Zemlju koju su oteli, pretvaraju u odmaralista itd

    Vladika Filaret episkop milesevski u svetom pravoslavnom pohodu



    Jedan od najljepsih obicaja vezana za Rumiju ukaljan je postavljanjem limene kutije na vrhu planine. Za sve tri vjere to mjesto je bilo simbol jedinstva i prijateljstva, a onda je dosao Amfi -

    Pa evo sada kune one koji nijesu vjerni "majci Rusiji" -

    Molitva za upokojenje Vlade Srbije -



    Da ne bih vise kucao i prilagao vise dokaza o bezobrazluku, samo bih iznio moj stav o crkvama kao institucijama. Crkva treba da bude kao provajder, i pruza uslugu priblizavanja ili komuniciranja sa Bogom. E pa isto kao sto se T-com ili Telenor ne mijesaju u politiku tako smatram i da crkva bilo koja ne bi trebala.
    One Ring to Rule them all...

  17. #42
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zato Vatikan nema problema sa aferama. Što finansijskim, što sa kriminalitetom
    You can kill a player, but you can't kill the game

  18. #43
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shamrock View Post
    Zato Vatikan nema problema sa aferama. Što finansijskim, što sa kriminalitetom
    A nemoj da sirimo sad pricu na Vatikan... Mozemo drviti o tome do ujutro. Ljudi su se zakacili za Hrvatsku, pa sam nju i uzeo kao primjer...
    One Ring to Rule them all...

  19. #44
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nemiješanje države u crkvena pitanja, to je kod nas još ideal. Međutim interesantno je kako uvjek druga strana optužuje treću kako je ona ta koja koja se drži crkve, a ovo čim se potegne neka diskusija, niko ne da na sebe ni na svoje.

    Dakle 90% Crnogoraca je crkva i dalje sastavni dio identiteta, koliko god bili ateisti/ne išli u crkvu bez kad ih baba naćera.
    You can kill a player, but you can't kill the game

  20. #45
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    upravo citam knjigu o papi Aleksandru VI ili poznatijem kao Rodrigo Bordzija, i mogu vam reci kako je on dozivljavao crkvu i kako je Amfilohije poznatiji kao Risto Radovic dozivljava nema velike razlike. prosto nekad kad opisuje ovog ja pogledam da nema dje u zagradi nase gore list.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  21. #46
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ih Bordžija čak i nije bio najmilitantniji papa. Meni su lično najzanimljiviji sukobi Papa sa Rimskim carevima i ostalim kraljevima, tipa Bonifacije VIII i Filip V.
    You can kill a player, but you can't kill the game

  22. #47
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ursa Minor
    Posts
    2,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    upravo citam knjigu o papi Aleksandru VI ili poznatijem kao Rodrigo Bordzija, i mogu vam reci kako je on dozivljavao crkvu i kako je Amfilohije poznatiji kao Risto Radovic dozivljava nema velike razlike. prosto nekad kad opisuje ovog ja pogledam da nema dje u zagradi nase gore list.
    Ja sam gledao onu seriju o Bordzijama, sjecam se u jednu epizodu da mu se plafon od neke crkve/katedrale srušio na vrh glave..
    To me podsjetilo na nekoga, no dobro.
    Ad astra.

  23. #48
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mok4 View Post
    Ja sam gledao onu seriju o Bordzijama, sjecam se u jednu epizodu da mu se plafon od neke crkve/katedrale srušio na vrh glave..
    To me podsjetilo na nekoga, no dobro.
    samo ja pricam o stavovima, podmetanjima, kletvama, vojci i privatizovanju crkve i boga za svoju licnu korist i korist ljudi oko sebe. a ti o nekim drugim stvarima pa toliko o tome.
    mislim da je Amfilohije zivio u doba renesanse da bi to bilo bas dobro za gledati, kakve bi se tu serije snimile.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  24. #49
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,818
    Thanks Thanks Given 
    675
    Thanks Thanks Received 
    3,039
    Thanked in
    1,804 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mok4 View Post
    Ja sam gledao onu seriju o Bordzijama, sjecam se u jednu epizodu da mu se plafon od neke crkve/katedrale srušio na vrh glave..
    To me podsjetilo na nekoga, no dobro.
    Колико се сјећам недуго затим је гром опичио и запалио неке Амфилохијеве новоизграђене објекте око Цетињског манастира.


    Него што се тиче Цркве, СПЦ или Католичке цркве, увјек имајте у виду да су и једна и друга састављене из низа лобија, интересних група, које политички дјелују независно.Није исправно рећи да је у злочинима НДХ учествовао читав католички свијет, или да је понашање попа Маце, Филарета и екипе, одобравано код већине свештенства СПЦ.

    Што се Црне горе тиче њу угрожавају и појединци из СПЦ али и читава доктрина те Цркве јер негира постојање Црне Горе и Црногораца.

    Реално гледано, СПЦ у Црној Гори је доминантна Црква и може се сматрати узурпаторским насљедником трона Цетињских Владика.

    На Црној Гори је да искористи све мане и корупцију у СПЦ, да обезбиједи аутономију, дугорочно и ауткефалност Цркви у ЦГ, јер је то једини начин да се умртви политика коју СПЦ спроводи према црногорској нацији, некад више, некад мање отворено.

    Капацитет ЦПЦ да се супростави СПЦ у Црној Гори не постоји.Једноставно ћу са жалом рећи да се ради о неозбиљној институцији.
    Last edited by BAR; 01-02-14 at 08:20.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  25. #50
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,787
    Thanks Thanks Given 
    620
    Thanks Thanks Received 
    1,002
    Thanked in
    522 Posts

    Default

    A kako može biti ozbiljna vjerska organizacija koja sebe naziva CPC a sačinjavaju je ljudi koji nisu čak ni deklarativni vjernici?
    Što se petlja iko u vjerska pitanja a ne vjeruje u Boga? Pa to mora biti smiješno svakom normalnom čovjeku .
    I taj Miraš isti do juče je htio tenkovima u Zagreb da uđe a sad kad ga čujem sveta Crna Gora sveto ovo sveto ono povraća mi se od muke i gađenja.
    Jedan otvoreniji i iskreniji stav bi vjerujem privukao mnogo više ljudi i imao svoje sledbenike a to je vraćanje prađedovskoj vjeri katoličkoj brate.
    Da se ne foliramo bezveze. Otvoreno i muški,svi nazad u krilo Rima i Pape Franja i vjerujem da bi se taj pokret uozbiljio. Kakvo pravoslavlje i bakrači,ljudi se samo zbunjuju bzv.
    To bi recimo bio pravac koji bi i kod mene izazvao poštovanje i respekt-a ne ovo,popovi rashodovani srbijanci iz MCP i sad oni će nekoga da animiraju pa to je stvarno nerealno i izvan pameti.

Page 2 of 645 FirstFirst 1234561252102502 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 5 users browsing this thread. (0 members and 5 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 16:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 13-10-07, 23:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 08:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 04:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 20:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •