Page 117 of 644 FirstFirst ... 1767107113114115116117118119120121127167217617 ... LastLast
Results 2,901 to 2,925 of 16100

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #2901
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,003
    Thanked in
    1,547 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Milo mi je sto si ovo napisao. Ozbiljno. Jer sam vise puta prozivan da sam jednostran. Da prozivam samo srpski nacionalizam. Pa si mi dao sansu da to malo pojasnim.

    Vec sam pisao da ne priznajem kao prave, preciznije iskrene vjernike one ljude koji znaju svece, crvena slova u kalendaru, nose s krstom oko vrata objesene lance, znaju sto u Bibliji pise, na jednoj strani, a iz njih sijeva mrznja, kao u onim uzasnim stihovima koje citirah, ne postuju ono sto u Bibliji pise, varaju, lazu, kraduckaju i uzeli bi tudje. Kakav pastir takvo stado. Ne u svemu, naravno. S druge strane, kakav vladar, takvi oni koji ga glasaju. Ne u svemu, naravno.

    Vise puta sam pravio paralelu DPS & SPC, Milo & Amfilohije. Zajednicki su uzjahali Crnu Goru na talasu primitivnog i agresivnog nacionalizma. I jasu je i danas. Nema potreba da se podsjecamo na vladarove izjave tipa "zbog sahovnice sam zamrzio sah' (kakva parlola, "bo te lebac, mora da mu je dosla iz malog mozga:loyal

    Znamo sto se poslije desilo. Da je Milas promijenio kapu, tako tipicno na Balkanu. Iz sadasnjih izjava bi se moglo zakljuciti kao da je to neko drugi bio, ne on ko je blejao o sahovnici. Da on s time nikakve veze nema. Nikad imao. Jes, kako ne. Ne treba bit mnogo pametan pa razumjeti zasto mu je iz dupeta doslo u glavu da je on, u stvari, borac za nezavisnu i suverenu Crnu Goru. Koji se borio protiv svog alter ega koji je govorio potpuno suprotno tamo pocetkom devedesetih.

    Zasto skoro iskljucivo gadjam srpski nacionalizam? Odgovor je jednostavan. To je nacionalizam koji je donio razaranje, ratove, unistenje bivse SFRJ, ekonomsku pustos. Jasno, nije jedino srpski nacioanlizam bio rusitelj. Nije problem da pomenem ostale, ako ce kome od toga lakse biti.

    Crnogorski nacionalizam nema tu hipoteku, Crnogorski nacionalizam nije trazio tudje. Nije dao na svoje. Crnogorski nacionalisti mi nijesu govorilii da sam Djilasovo kopile, da moja nacija ne postoji, nite me ubjedjivao da sam nesto sto nikad nijesam bio. S te strane, koja je covjeku jako bitna, nije bilo razloga da psujem crnogorski nacionalizam. S druge strane, nemam simpatije prema crnogorskom nacionalizmu. Posebno onom bukackom, koji vrijedja druge. Narocito su mi odvratne parole one sorte koje pominju vrbe. Znate na sto mislim. To smatram uzasnim. Odvratnim. Mozda su mi jos odvratniji oni koji dok desnu ruku stavljaju na srce kad svira crnogorska himna, ljevicu zavlace u dzepove ojadjene sirotinje raje. I ove opustosene drzave.

    Kad smo vec na temi o crkvi, vec sam pisao i sto mislim o CPC - da to i ne smatram crkvom.

    Sebe ne smatram nacionalistom. Osim kad je sport u pitanju. Tu volim da Crna Gora dobije. Narocito kad igra protiv Srbije:fat: Mozda neko nece vjerovati, ali poslije Crne Gore najvise navijam za Srbiju. Meni je to sasvim normalno. Proveo sam lijepe dane u zemlji Srbiji, imao nekoliko zenskih otuda, puno prijatelja s kojima i danas drzim kontakte i posjecujemo se. U Srbiji ima puno normalnog svijeta s kojima se lijepo druziti.

    Inace, ako cete mi vjerovati, ja sam odje optuzivan i da srbujem:loyal: To je tacno u dijelu da ja volim Srbiju. Vjerovali ili ne:fat:

    Ako ne volim nacionaliste, bilo koje fele, van pameti je misliti da ja ne volim narode iz koji ti ljudi dolaze. Ja cak imam medju drustvom u Crnoj Gori prijatelje koji su zestoki radikali. Malo se prepucavamo ponekad uz pivo i rostilj. I to je to.
    pa otprilike je to ono sto sam i zelio da ti kazem. znam da imas nedje takvo misljenje, ali se ponekad bas zaletis kad i sa druge strane imas malo vise ostrascenog sagovornika. potpuno legitimno.
    ali opet nekako ako napadamo samo jednu stranu ove price, ova druga pegla svoju proslost.
    zasto je CG nacionalizam ovakav danas. jer ga vode i pripadaju mu isti likovi koji su bili srpski nacionalisti. mislim daj, kilibarda prica o ugrozenim crnogorcima. da te ne tjera na povracanje bilo bi smijesno.
    i naravno da te optuzuju za sta god hoces, jer je to danas isti nacionalizam kao i 90tih, samo sto je umotan u crvenu zastavu umjesto trobojku.
    na kraju dana nije ni nacionalizm kakav bi "trebao" da bude, vec kult licnsti pomijesan sa ogromnim egom vecine stanovnistva

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  2. #2902
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Zasto skoro iskljucivo gadjam srpski nacionalizam? Odgovor je jednostavan. To je nacionalizam koji je donio razaranje, ratove, unistenje bivse SFRJ, ekonomsku pustos. Jasno, nije jedino srpski nacioanlizam bio rusitelj. Nije problem da pomenem ostale, ako ce kome od toga lakse biti.

    Crnogorski nacionalizam nema tu hipoteku, Crnogorski nacionalizam nije trazio tudje. Nije dao na svoje.
    A jel Njegošev nacionalizam bio crnogorski nacionalizam ili srpski nacionalizam?
    Mislim, kad on opeva "istragu ********" kao veličanstven dogadjaj za Crnu Goru, čiji nacionalizam je u pitanju?

  3. #2903
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,361
    Thanks Thanks Given 
    14,791
    Thanks Thanks Received 
    4,116
    Thanked in
    2,082 Posts

    Default

    Crnogorskim nacionalistima samo treba pred nos stavljati Njegoša.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  4. #2904
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,811
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,326
    Thanked in
    2,176 Posts

    Default

    Kako definišete crnogorskog nacionalistu? Koje su to osobine koje ima?
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  5. #2905
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,729
    Thanks Thanks Given 
    1,115
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Njegoš je bio vladar Crne Gore i poglavar Crnogorske pravoslavne crkve.
    I Puškin je pisao i pjevao o crnogorcima pa nije bio crnogorac.

  6. #2906
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    A jel Njegošev nacionalizam bio crnogorski nacionalizam ili srpski nacionalizam?
    Mislim, kad on opeva "istragu ********" kao veličanstven dogadjaj za Crnu Goru, čiji nacionalizam je u pitanju?
    Ne umijes da citas. Pisao sam o unistenju SFRJ i da, u tom dijelu, crnogorski nema hipoteku. To je cinjenica. Ko sto je cinjenica da je srpski nacionalizam imao kljucnu ulogu u ubijanju SFRJ. Da bi se to vratilo kao bumerang. Ne radi se samo o gubljenju Kosova. Iako je to, razumijem, posebno bolno. Ne bilo se igrati vatrom.

  7. #2907
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Kako definišete crnogorskog nacionalistu? Koje su to osobine koje ima?
    Kao i svaki balkanski nacionalista. Eto podji do portala Analitika ili CdM naci ces ih na desetine. "Serbi" ne postoje u Crnoj Gori, to su samo "poserbice" koje treba ocistiti, pa im je bolje da "spreme traktore".

  8. #2908
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,361
    Thanks Thanks Given 
    14,791
    Thanks Thanks Received 
    4,116
    Thanked in
    2,082 Posts

    Default

    Ima ih i ovdje dosta. Ne mora dalje ići.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  9. #2909
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,142
    Thanks Thanks Given 
    5,707
    Thanks Thanks Received 
    7,418
    Thanked in
    2,974 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Kako definišete crnogorskog nacionalistu? Koje su to osobine koje ima?
    Pa ako pitaš srpske nacionaliste, onda su crnogorski nacionalisti svi oni Crnogorci koji se ne osjećaju Srbima. Po meni, kao da je to mjerodavno, crnogorski nacionalisti su svi oni koji veličaju Krsta Zrnovog Popovića kao nekakvog heroja, zanemarujući njegovu kolaboraciju sa fašistima, oni koji negiraju drugima pravo da se osjećaju kako oni žele i da zovu jezik onako kako oni žele, a meni lično najodvratniji su oni koji se kriju iza nacije dok trpaju pare u svoje džepove. Srpski nacionalisti su oni koji, uprkos svim popisima unazad 70 godina, negiraju postojanje crnogorske nacije i generalno sve isto kao CG nacionalisti (ubaciti četnike umjesto Krsta).

    Ti bi bilo to, otprilike.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  10. #2910
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,003
    Thanked in
    1,547 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Kako definišete crnogorskog nacionalistu? Koje su to osobine koje ima?
    evo mogu ja. CG nacionalista je najcesce onaj koji svoju pripadnost bazira na onome sto nije.
    iliti "ja sam crnogorac jer nisam srbin"
    istu matricu si imao nekada kod srba, kasnije kod hrvata i sto rece ostoja svima im se vratilo kao bumerang.
    mi imamo lokalizam da su vecina nekad bili srpski nacionalisti. toga nije bilo ni kod srba ni hrvata.
    kad se igramo pitalica, kako si ti veci crnogorac ukoliko Djukanovic bude postavljao podobnog patrijarha buduce crnogorske crkve, sto realno ovim zakonom moze i da radi.
    da se ne sablaznjavate, vucic je to sa irinejem uradio, tako da ne pricamo kako se to nikada nece desiti ili da ne moze


    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  11. #2911
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,811
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,326
    Thanked in
    2,176 Posts

    Default

    Ovo baš nema opcije za brisanje posta? Čak ni u roku za edit?

    Da li je crnogorski nacionalista Crnogorac koji voli Crnu Goru, priča crnogorskim jezikom i vjernik je cpc ili nije vjernik uopšte? Mislim, da li je to dovoljno da bi bio nacionalista?
    Last edited by NHM; 10-01-20 at 10:33.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  12. #2912
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	Vizir konj.jpg 
Views:	57 
Size:	9.2 KB 
ID:	166007

    Slika tipicnog nacionaliste. Gleda i vidi samo pravo. Ovi viziri sa strane su veoma efikasni. Made in Propaganda & Brainwashing

    Ne vidi se nista sa strane. Da ne ometa misli i pravi pravac jednog pravog nacionaliste.

  13. #2913
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,003
    Thanked in
    1,547 Posts

    Default

    ne znam sta hoces detaljnije. moze se razvuci i na vise od onoga sto je kimi napisao, ali se bukvalno sve moze podvesti pod gradjenje identiteta na onome sto nisi.
    identitet se gradi na svojim specificnostima, dobrim i losim stranama, svojoj istoriji, prihvatanjem svoje istorije i svih dobrih strana i losih odluka. ne prebacivanja krivice na druge za lose odluke koje donosis
    moze li meni pojasnjenje
    zasto cg nacionalisti sve svedu u
    nikad vise 1918
    moze malo detaljnije

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  14. #2914
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,142
    Thanks Thanks Given 
    5,707
    Thanks Thanks Received 
    7,418
    Thanked in
    2,974 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Ovo baš nema opcije za brisanje posta? Čak ni u roku za edit?

    Da li je crnogorski nacionalista Crnogorac koji voli Crnu Goru, priča crnogorskim jezikom i vjernik je cpc ili nije vjernik uopšte? Mislim, da li je to dovoljno da bi bio nacionalista?
    Nije. Mada ovo vjernik CPC je tricky, imajući u vidu Miraševu harizmu.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  15. #2915
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,811
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,326
    Thanked in
    2,176 Posts

    Default

    U redu, da malo proširimo priču. Da li je crnogorski nacionalista onaj koji je sve gorenavedeno i uz to ne smatra da su Crnogorci i Srbi isti narod, niti smatra da je crnogorska istorija dio srpske istorije? Da naglasim da sve pitam podrazumijevajući da taj Crnogorac ne negira pravo Srba da budu Srbi, da pričaju srpskim jezikom i da budu vjernici spc.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  16. #2916
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    5,529
    Thanks Thanks Received 
    4,957
    Thanked in
    2,071 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Kako definišete crnogorskog nacionalistu? Koje su to osobine koje ima?
    - Ima makar jednu zastavu doma, "Gorski vijenac" na cirilici i latinici, majica i makar jedan sal sa grbom.
    - Crnoj Gori od miloste tepa Montenegro, i brani sve vezano za nju, cak i kada je apsurdno braniti.
    - Stra'ga od okolnih drzava da nas ne napanu i otmu more ili koji grad.
    - Veliki vjernik, mada ga ova podjela oko crkve sad j.ebe.
    - Ako mu prezime kroz istoriju ima kakav grb, to mora da se zna, a i da se pokaze dje moze.
    - Na utkamicama navija iskljucivo protiv okolnih zemalja.
    - Valja ucit njemacki, ne zato sto je plata mala i situacija u drzavi losa, no zato sto valja.
    - Ameriku nit voli nit ne voli, kao i Rusiju.
    - Nekada je diza 3 prsta, pa dva, sad jedan, ali nikad srednji.
    - Zna makar prvu strofu himne, najekstremniji nacionalisti znaju himnu i do kraja.
    - Obavezno koriscenje novih slova, sto cesce, tako se pokazuje da si iskreni crnogorac.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  17. #2917
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,003
    Thanked in
    1,547 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Da naglasim da sve pitam podrazumijevajući da taj Crnogorac ne negira pravo Srba da budu Srbi, da pričaju srpskim jezikom i da budu vjernici spc.
    ovo je ono sto bi nacionalno osvjescena osoba trebala da bude. ajde da ga za potrebe price nazovemo nacionalistom.
    ali ono sto se danas gura u medijima jednostavno nije tako.
    ja iskreno ne vidim razliku izmedju DF pristalica i DPS pristalica
    sto rece kimi izbrisi imena i nacije i prica je ista

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  18. #2918
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,142
    Thanks Thanks Given 
    5,707
    Thanks Thanks Received 
    7,418
    Thanked in
    2,974 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    U redu, da malo proširimo priču. Da li je crnogorski nacionalista onaj koji je sve gorenavedeno i uz to ne smatra da su Crnogorci i Srbi isti narod, niti smatra da je crnogorska istorija dio srpske istorije? Da naglasim da sve pitam podrazumijevajući da taj Crnogorac ne negira pravo Srba da budu Srbi, da pričaju srpskim jezikom i da budu vjernici spc.
    Pazi, svi smo mi isti narod, Južni Sloveni, pa i Srbi, Hrvati, Crnogorci.... Od tog naroda su nastajale nacije, prije svega kroz državne i vjerske okvire. Nekako mi je narod preširoka odrednica, prijemčivija mi je za narod Crne Gore bez obzira kako se ko osjećao, ili narod Srbije itd.

    Crnogorska nacija je različita od srpske, da je isto ne bi ni postojale kao odvojene.

    Crnogorska istorija nije dio srpske, mada dio ga svojata prije svega zbog činjenice da se dio naroda Crne Gore izjašnjava Srbima, i u toj mjeri je dijelom legitimno. U konačnom ko sve danas svojata mnogo toga istorijskog. Oko Aleksandra Makedonskog su se lomila koplja a rezultiralo je promjenom naziva jedne države. Ne dam ti pet para za to.

    Da smo isti narod, Južni Sloveni, pokazuje i naša vječita potreba da se prepiremo oko prošlosti. Dan kada ćemo se dogovarati o tome kakvu državu želimo u budućnosti izgleda tako daleko, jer većina ima potrebu da raščivija prošlost uz podrazumijevanje da svi o toj prošlosti moraju da misle isto.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  19. The Following User Says Thank You to kimmi For This Useful Post:


  20. #2919
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Kako definišete crnogorskog nacionalistu? Koje su to osobine koje ima?
    Pravo pitanje je šta je to crnogorski nacionalizam? Ko polaže veće pravo da se naziva crnogorskim nacionalistom.

    Ja bih rekao da crnogorski nacionalizam ima neku vrstu šizofrenih cepanja kroz istoriju.
    Ima više lica i naličja. I Milo Djukanović je prošao kroz različite metamorfoze crnogorskog nacionalizma.

    Postoji stari crnogorski nacionalizam, koji korene ima u veri i crkvi i kojeg su baštinili stari crnogorski vladari, vladike, knjaževi i kraljevi.
    Taj nacionalizam je imao srpsko naličje i u XIX veku se oblikovao kao srpski. Jer iz crkve u Crnogoraca drugi nacionalizam nije mogao izaći ni tad, a ni danas.

    Tek se 20-ih i 30-ih godina prošlog veka javlja još jedan vid crnogorskog nacionalizma, oličenog u tkz "dukljanskoj ideologiji", čiji su protagonisti bili likovi koje neka litetarura naziva "crnogorskim ustašama". Dva najpoznatija su Sekula Drljević i Savić Marković Štedimlija. Ta ideologija je bila antiteza dotada jedinom poznatom nacionalizmu u Crnogoraca. Tad se prvi put javljaju teze o Nemanjićima kao okupatorima, svetosavcima kao uljezima, Crnogorcima kao Crvenim Hrvatima i slično...
    Klasičan savremeni eksponent te ideologije je Stevo Vučinić.

    Komuniste ne možemo nazivati nekim nacionalistima, jer je sama njihova ideologija bila nadnacionalna. Ali zbog svojih klasno-socijalnih pogleda na svet, oni su se i u Crnoj Gori morali zatirati tradicije starog nacionalizma "ćipurskog dahije" i crkve.

    Tako da danas svako može izabrati koja vrsta crnogorskog nacionaliste će biti.

    Nije problem crnogorski nacionalizam vezati za savremenu crnogorsku državnost. Voleti državu Crnu Goru i s te strane biti crnogorski nacionalista. To je sasvim u redu.

    Ali problem je u narativu kojem se služi vlast u Crnoj Gori.
    Ona umesto da pomiri istoriju i sve vidove crnogorskog nacionalizma, ona se služi podelama tako što čvrsto stoji na stajalištu jednog od njih, zarad svojih političkih ciljeva i opstanka na vlasti.

    Recimo, prošle godine je ministar policije Crne Gore, na jednoj konferenciji za štampu, ničim izazvan, rekao da se Crna Gora nikad u svojoj istoriji nije oslanjala na tradicju Nemanjića i Svetog Save. To je stvaro neverovatna izjava. Ne zbog svoje istorijske neutemeljenosti, nego je prosto neverovatno da se ministar policije očitava po tom pitanju. Niti je kompetentan, niti je stručan, niti je važno šta on misli, niti mu priliči da se izjašnjava o tome...ali eto on je našao za shodno da kaže nešto po tom pitanju.

  21. #2920
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Ne umijes da citas. Pisao sam o unistenju SFRJ i da, u tom dijelu, crnogorski nema hipoteku. To je cinjenica. Ko sto je cinjenica da je srpski nacionalizam imao kljucnu ulogu u ubijanju SFRJ. Da bi se to vratilo kao bumerang. Ne radi se samo o gubljenju Kosova. Iako je to, razumijem, posebno bolno. Ne bilo se igrati vatrom.
    Ja sam ti postavio ono pitanje, najviše iz razloga da shvatim kako ti definišeš crnogorski nacionalizam.
    Po tebi je to izgleda savremena pojava, nepoznata tokom 90-ih, pa stoga ni ne snosi odgovornost i nema hipoteku.

  22. #2921
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,361
    Thanks Thanks Given 
    14,791
    Thanks Thanks Received 
    4,116
    Thanked in
    2,082 Posts

    Default

    @Dača odlično objašnjeno.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  23. #2922
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,811
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,326
    Thanked in
    2,176 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Pazi, svi smo mi isti narod, Južni Sloveni, pa i Srbi, Hrvati, Crnogorci.... Od tog naroda su nastajale nacije, prije svega kroz državne i vjerske okvire. Nekako mi je narod preširoka odrednica, prijemčivija mi je za narod Crne Gore bez obzira kako se ko osjećao, ili narod Srbije itd.

    Crnogorska nacija je različita od srpske, da je isto ne bi ni postojale kao odvojene.

    Crnogorska istorija nije dio srpske, mada dio ga svojata prije svega zbog činjenice da se dio naroda Crne Gore izjašnjava Srbima, i u toj mjeri je dijelom legitimno. U konačnom ko sve danas svojata mnogo toga istorijskog. Oko Aleksandra Makedonskog su se lomila koplja a rezultiralo je promjenom naziva jedne države. Ne dam ti pet para za to.

    Da smo isti narod, Južni Sloveni, pokazuje i naša vječita potreba da se prepiremo oko prošlosti. Dan kada ćemo se dogovarati o tome kakvu državu želimo u budućnosti izgleda tako daleko, jer većina ima potrebu da raščivija prošlost uz podrazumijevanje da svi o toj prošlosti moraju da misle isto.

    Jes da je to totalno druga tema, ali ne samo da ne vjerujem da smo isti narod, nego ne vjerujem ni da smo Sloveni. Dominantno blijeda put, svijetla kosa i svijetle oči definitivno jesu odlike Rusa, Bjelorusa, Ukrajinaca, Poljaka, Čeha i Slovaka, ali naše nisu. Baš nisu. Same razlike u izgledu između Srba i Crnogoraca više su nego očigledne. O Makedoncima da i ne govorimo. Ali da ne širim temu u tom smjeru.

    Što se Dačine tvrdnje tiče da se crnogorski nacionalizam, koji nije zasnovan na srpskoj matrici, javlja tek dvadesetih i tridesetih godina 20. vijeka, smatram je jednako bitnom koliko i tvrdnje o četničkoj borbi protiv fašizma i o nedostatku organizovanih zločina, koji se sad opisuju kao borba za privatnu svojinu i parlamentarnu monarhiju. Sama činjenica da je apriori prihvatio jednu čak i matematički nelogičnu tvrdnju o komunističkom progonu ili ubistvu više od jedne četvrtine ukupne populacije Jugoslavije, dovoljno govori o tome da li on traga za istinom, kao što to za sebe tvrdi, ili polazi od već postavljene "istine" i nekritički prihvata sve što joj ide u prilog. Tu stvarno ljeba nema od rasprave, tako da se ni tu ne bih zadržavao. Može bit da se i za neke od nas može to reći, ali da smo zdravo.

    Što se tiče samog pojma nacionalizma, moguće da svi mi mislimo na nacional-šovinizam kad to kažemo. I ja ga prvi tako shvatam. Ne mislim da je nacionalizam bilo šta pozitivno, iako se pojavljuju tumačenja da je nacionalizam, u stvari, voljet svoje a ne mrzjet tuđe. Opet, mnim e je i to u funkciji relativizacije pojedinih istorijski nelaskavih činjenica.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  24. The Following 2 Users Say Thank You to NHM For This Useful Post:


  25. #2923
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,142
    Thanks Thanks Given 
    5,707
    Thanks Thanks Received 
    7,418
    Thanked in
    2,974 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    @Dača odlično objašnjeno.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Brate, dobar si momak i to, ali za podršku imaš reputaciju i THANKS. Mislim, nije sporno ako se nadovežeš sa pričom ili to što radiš uradiš jednom ili pak dva put. Prelistaj sopstvene postove na ovoj temi. Pola je, parafraziram, "Dača objasnio, Dača rasturio, Dača ih opuči, Dačo odlično".

    Kapiram da imaš sopstvenu sliku svega što se dešava, kao i svoj neki pogled na istoriju, te da sljedstveno tome ti odgovara svaki post koji "duva u istu tikvu", ali ajde da ne prećerujemo.

    Manje više svi znamo od nas koji pišu ko na kojoj "poziciji" stoji, ko je više lijevo, a ko više desno orjentisan. Jedino @Gandalf_White pravi lupinge . Šala naravno, Gando je revolucionar u duši pa sljedstveno tome podržava svaki vid gradjanske neposlušnosti.

    @Dača Ne znam kako bilo ko može pričati o nacionalizmu u 19. vijeku. Da li stvarno mislite da je nepismeni narod na ovim prostorima razmišljao ili imso pojma šta je to nacija i kojoj pripadaju. Ne budite smiješni. Čak se smatra da ni francusko seljaštvo nije imalo pojma o naciji krajem 19. vijeka, ali eto odje smatraju da se po našim brdima raspravljalo i teoretisalo o nacionalnoj pripadnosti.

    Država stvara naciju, a ako je ko imao imali smo je mi, tako da ne vidim ništa sporno u postojanje crnogorske nacije.

    Dajte više...dokle.

    Elem, on topic

    https://www.vijesti.me/vijesti/polit...emaljska-dobra

    Ne slažem se sa Amfilohijem da je ovaj zakon podijelio Crnu Goru. Približio je dosta mnogo ljudi različitih stavova, mislim na one koji nijesu skroz desno, i da nema onih radikalnih koji jednostavno moraju da mašu zastavama države Srbije ova pojava bi bila još rasprostranjenija.










    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  26. The Following 4 Users Say Thank You to kimmi For This Useful Post:


  27. #2924
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,811
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,326
    Thanked in
    2,176 Posts

    Default

    Amfilohije je potpuno u pravu, s tim što i on radi potpuno isto. Otud i kovanica dpspc.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  28. #2925
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,142
    Thanks Thanks Given 
    5,707
    Thanks Thanks Received 
    7,418
    Thanked in
    2,974 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Jes da je to totalno druga tema, ali ne samo da ne vjerujem da smo isti narod, nego ne vjerujem ni da smo Sloveni. Dominantno blijeda put, svijetla kosa i svijetle oči definitivno jesu odlike Rusa, Bjelorusa, Ukrajinaca, Poljaka, Čeha i Slovaka, ali naše nisu. Baš nisu. Same razlike u izgledu između Srba i Crnogoraca više su nego očigledne. O Makedoncima da i ne govorimo. Ali da ne širim temu u tom smjeru.

    Što se Dačine tvrdnje tiče da se crnogorski nacionalizam, koji nije zasnovan na srpskoj matrici, javlja tek dvadesetih i tridesetih godina 20. vijeka, smatram je jednako bitnom koliko i tvrdnje o četničkoj borbi protiv fašizma i o nedostatku organizovanih zločina, koji se sad opisuju kao borba za privatnu svojinu i parlamentarnu monarhiju. Sama činjenica da je apriori prihvatio jednu čak i matematički nelogičnu tvrdnju o komunističkom progonu ili ubistvu više od jedne četvrtine ukupne populacije Jugoslavije, dovoljno govori o tome da li on traga za istinom, kao što to za sebe tvrdi, ili polazi od već postavljene "istine" i nekritički prihvata sve što joj ide u prilog. Tu stvarno ljeba nema od rasprave, tako da se ni tu ne bih zadržavao. Može bit da se i za neke od nas može to reći, ali da smo zdravo.

    Što se tiče samog pojma nacionalizma, moguće da svi mi mislimo na nacional-šovinizam kad to kažemo. I ja ga prvi tako shvatam. Ne mislim da je nacionalizam bilo šta pozitivno, iako se pojavljuju tumačenja da je nacionalizam, u stvari, voljet svoje a ne mrzjet tuđe. Opet, mnim e je i to u funkciji relativizacije pojedinih istorijski nelaskavih činjenica.
    Ne sprdaj se... toliko smo svi na ovim prostorima izmiješani da je to strašno. Čuš fiziološke razlike. Ako ćemo pravo i po tim ličnim doživljajima najviše plavi i plavih očiju su današnji muslimani. Ispada da su, paradoksalno, promjenom vjere izbjegli pravo prve bračne noći i time najviše očuvali slovenski gen, tako da vjv genetski oni imaju najviše prava da se zovu slovenskim narodom.

    Kako bi ovu tvoju pisaniju protumačili Dragan i Điđa Šoć, dva rođena brata, jedan Crnogorac drugi Srbin, jedan bio odbornik LSCG a drugi poslanik NS.

    Slažem se, bolje da ne ulazimo u te teme.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Page 117 of 644 FirstFirst ... 1767107113114115116117118119120121127167217617 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 16:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 13-10-07, 23:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 08:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 04:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 20:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •