Page 31 of 644 FirstFirst ... 212728293031323334354181131531 ... LastLast
Results 751 to 775 of 16100

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #751
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    5,529
    Thanks Thanks Received 
    4,957
    Thanked in
    2,071 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Koliko vidim u Srbiji je vlasnik zemljista drzava a objekta "vjerska zajednica" (hvala Lepetancu na screenshotu, evo ga ispod i link). Stekao sam utisak da i ovaj zakon sto se donosi kod nas treba da bude po istom principu medjutim, zlo mi ne dalo, procitah zakon i sad sam totalno zbunjen. Evo ga dio zakona ispod (bold italic text).
    http://katastar.rgz.gov.rs/KnWebPubl...WR38Q2gVVilw==
    Član 52
    Vjerski objekti i zemljište koje koriste vjerske zajednice na teritoriji Crne Gore, a za koje se utvrdi da su izgrađeni, odnosno pribavljeni iz javnih prihoda države ili su bili u državnoj svojini do 1. decembra 1918. godine, kao kulturna baština Crne Gore, državna su svojina.
    Vjerski objekti za koje se utvrdi da su izgrađeni na teritoriji Crne Gore zajedničkim ulaganjima građana do 1. decembra 1918. godine, državna su svojina.


    Sudeci po ovom clanu u principu su svi vjerski objekti izgradjeni na teritoriji Crne Gore do 1. decembra 1918. uz pomoc zajednickog ulaganja gradjana (te samim tim i donacijama) automatski drzavni. Varam li se ili? Jel' ima neki pravnik da ovo pojasni malo detaljnije jer me bas interesuje?
    Clan 52 je veoma zeznut ako ostane ovakav kakav je trenutno.
    Realno, i logicno je da je zemljiste drzavno, a da svi sakralni objekti spadaju u okviru kulturne bastine drzave gdje se nalaze.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  2. #752
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,248
    Thanks Thanks Given 
    2,774
    Thanks Thanks Received 
    4,564
    Thanked in
    2,412 Posts

    Default

    Sto cemo, recimo, sa hramom u Baru koji je izgradjen od donacija CG, SRB, RUS i UKR ?

    Naravno da ovo nije jedini vjerski objekat sagradjen vecim dijelom od sredstava van CG ali eto... jedan primjer.

    / Vjerujem da ce ovo pitanje bit' aktuelno makar do sljedecih izbora... /
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  3. #753
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    14,025
    Thanks Thanks Given 
    5,028
    Thanks Thanks Received 
    2,437
    Thanked in
    1,313 Posts

    Default

    E da smo ovakvi vjerujuci ljudi i dobrochinitelji kolko se laprda...ko ce uzet pare,glavno pitanje,a shto ce narod jes' boli kyrac svakog politichara u CG,josh se ne pojavi neko sa programom kako napunit' frizidere,pasmtr
    ...

  4. #754
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,352
    Thanks Thanks Given 
    264
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    566 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Realno, i logicno je da je zemljiste drzavno, a da svi sakralni objekti spadaju u okviru kulturne bastine drzave gdje se nalaze.
    Odmah da se ogradim, da me ne bi neko markirao (posto vidim da je to ovdje kljucno za bilo kakvu raspravu). Nisam vjernik, nisam krsten, ne interesuju me previse crkve, popovi i hodze, al' me interesuje pravda i nepravda. Takodjer postujem svaciju vjeru i slobodu da istu upraznjava dokle god nije na stetu drugih.
    Samim tim, predlog zakona mi izgleda odlicno, sve osim clana 52.

    Sta je realno i logicno je nebitna stavka, jer ono sto je meni logicno, mozda nekom drugom nije. Meni je npr. nelogican clan 52 jer ostavlja mogucnost da se desi velika nepravda prema svim vjernicima u Crnoj Gori, u potpunosti nebitno koje su vjere.
    Recimo da imamo sledeci primjer... Katolicka crkva "XYZ"izgradjena u Kotoru prije recimo 700 godina na "danasnjem drzavnom vlasnistvu" od strane "donacija" naroda koji su zivjeli u Kotoru. Cija je nepokretna imovina crkve, drzavna ili crkvena?

    Ovo pitam jer se na mnogim mjestima provlaci da ce zemljiste biti drzavno a nepokretna imovina crkvena a po clanu 52 ce apsolutno sva crkvena imovina kao i objekti da budu drzavni, OSIM u slucaju da postoje dokazi da su isti izgradjeni (prije 01.12.1918) na imovini i od strane treceg lica koje je samo u potpunosti kupilo istu imovinu i obezbijedilo sva sredstva za izgradnju objekta (crkve).
    Na osnovu ovoga se moze postaviti i pitanje sta je sa religijskim objektima Boke (samo primjer!) koji su izgradjeni prije nego sto je Boka pripojena Crnoj Gori? Dal' oni mozda pripadaju Mletackoj republici, ili ce mozda da pribadnu Bosni, a mozda Nemanjicima? Zar niko ne vidi apsurd ovog clana 52?


    Jos jednom, clan 52. Problematican dio je podvucen linijom.

    Član 52
    Vjerski objekti i zemljište koje koriste vjerske zajednice na teritoriji Crne Gore, a za koje se utvrdi da su izgrađeni, odnosno pribavljeni iz javnih prihoda države ili su bili u državnoj svojini do 1. decembra 1918. godine, kao kulturna baština Crne Gore, državna su svojina.
    Vjerski objekti za koje se utvrdi da su izgrađeni na teritoriji Crne Gore zajedničkim ulaganjima građana do 1. decembra 1918. godine, državna su svojina.
    Last edited by beatnological; 24-06-19 at 20:12.

  5. #755
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Sto cemo, recimo, sa hramom u Baru koji je izgradjen od donacija CG, SRB, RUS i UKR ?

    Naravno da ovo nije jedini vjerski objekat sagradjen vecim dijelom od sredstava van CG ali eto... jedan primjer.

    / Vjerujem da ce ovo pitanje bit' aktuelno makar do sljedecih izbora... /
    Nista.
    Ako se dokaze da je napravljen od para vjernika.
    Da je zemlja od strane vjernika ili donacija
    Onda je vlasnistvo crkve.
    Jedini problem odje je to sto je DPS svojevremeno upisivao drzavnu imovinu na SPC pa bi sad da je vrati.
    Za sve za sta postoji dokument porijekla crkva je vlasnik 1/1

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  6. #756
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    5,529
    Thanks Thanks Received 
    4,957
    Thanked in
    2,071 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Odmah da se ogradim, da me ne bi neko markirao (posto vidim da je to ovdje kljucno za bilo kakvu raspravu). Nisam vjernik, nisam krsten, ne interesuju me previse crkve, popovi i hodze, al' me interesuje pravda i nepravda. Takodjer postujem svaciju vjeru i slobodu da istu upraznjava dokle god nije na stetu drugih.
    Samim tim, predlog zakona mi izgleda odlicno, sve osim clana 52.

    Sta je realno i logicno je nebitna stavka, jer ono sto je meni logicno, mozda nekom drugom nije. Meni je npr. nelogican clan 52 jer ostavlja mogucnost da se desi velika nepravda prema svim vjernicima u Crnoj Gori, u potpunosti nebitno koje su vjere.
    Recimo da imamo sledeci primjer... Katolicka crkva "XYZ"izgradjena u Kotoru prije recimo 700 godina na "danasnjem drzavnom vlasnistvu" od strane "donacija" naroda koji su zivjeli u Kotoru. Cija je nepokretna imovina crkve, drzavna ili crkvena?

    Ovo pitam jer se na mnogim mjestima provlaci da ce zemljiste biti drzavno a nepokretna imovina crkvena a po clanu 52 ce apsolutno sva crkvena imovina kao i objekti da budu drzavni, OSIM u slucaju da postoje dokazi da su isti izgradjeni (prije 01.12.1918) na imovini i od strane treceg lica koje je samo u potpunosti kupilo istu imovinu i obezbijedilo sva sredstva za izgradnju objekta (crkve).
    Na osnovu ovoga se moze postaviti i pitanje sta je sa religijskim objektima Boke (samo primjer!) koji su izgradjeni prije nego sto je Boka pripojena Crnoj Gori? Dal' oni mozda pripadaju Mletackoj republici, ili ce mozda da pribadnu Bosni, a mozda Nemanjicima? Zar niko ne vidi apsurd ovog clana 52?


    Jos jednom, clan 52. Problematican dio je podvucen linijom.

    Član 52
    Vjerski objekti i zemljište koje koriste vjerske zajednice na teritoriji Crne Gore, a za koje se utvrdi da su izgrađeni, odnosno pribavljeni iz javnih prihoda države ili su bili u državnoj svojini do 1. decembra 1918. godine, kao kulturna baština Crne Gore, državna su svojina.
    Vjerski objekti za koje se utvrdi da su izgrađeni na teritoriji Crne Gore zajedničkim ulaganjima građana do 1. decembra 1918. godine, državna su svojina.
    Zakon o zastiti kulturnih dobara

    1. Nepokretna kulturna dobra
    Pojam i vrste
    Član 12
    (1) Nepokretno kulturno dobro je profani, sakralni, memorijalni, fortifikacioni ili infrastrukturni objekat, grupa građevina ili prostor sa karakterističnim interakcijama čovjeka i prirode.

    Otuđivanje i ustupanje kulturnog dobra u državnoj svojini
    Član 42
    (1) Nepokretno kulturno dobro u državnoj svojini ne može se otuđiti.

    Znaci li ovo da svaki sakralni objekat spada pod nepokretno kulturno dobro, ukoliko je takvim proglaseno?
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  7. #757
    Join Date
    May 2019
    Posts
    189
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by magicform View Post
    U pravu si, nije autokefalna trenutno, a napisah već da je nasilno i neustavno ukinuta. Ali, prije ili kasnije, biće autokefalna.Konačno početak buđenja, a vrijeme je vise da razum proradi.e.

    Ne moze crkva biti neustavno ukinuta vec o tome odlucuje Carigradska patrijarsija.
    Cudno je da ne napadate Carigrad koji vam je ukinuo autokefalnost ali zato napadate Beograd koji je "nit luk jeo nit mirisao".


    Budjenje je vase a ne nase. Vi ste se probudili jedno jutro i shvatili neke stvari.


    Tvoje teze su besmislene. Kao da sada grupa ljudi sebe proglasi Rimljanima, a onda na konto toga zahtijeva imovinu rimske drzave.


    Ali radite sta hoce, ja sam zavrsio sa Crnom Gorom za vjek vjekova.

  8. #758
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by avet View Post
    Polakote. Javnuce vi ubrzo Dzombe kako nijestu u pravu.
    Ovako

    Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  9. #759
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,690
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    550
    Thanked in
    257 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Na osnovu ovoga se moze postaviti i pitanje sta je sa religijskim objektima Boke (samo primjer!) koji su izgradjeni prije nego sto je Boka pripojena Crnoj Gori? Dal' oni mozda pripadaju Mletackoj republici, ili ce mozda da pribadnu Bosni, a mozda Nemanjicima? Zar niko ne vidi apsurd ovog clana 52?
    Boka je pripojena Crnoj Gori, i sve što je u Boki, a nije privatno - to je crnogorsko. I što je čovjek, i što je priroda izgradila.

    Ja nemam nikakav problem sa "apsurdom" ako je na korist Crnoj Gori.

  10. #760
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,820
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,047
    Thanked in
    841 Posts

    Default Crkva nad Crkvama…

    Važi li krštenica iz SPC u CPC ili se mora nostrifikovati? Polaže li se kakva razlika?
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  11. #761
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post


    Mozda glupo pitanje: je li problem da se imovina na crkvama upise kao svojina drzave, ako za to postoji pravni osnov, a da crkva nastavi da ih koristi ko i dosad? Pretpotstavka je da crkvu interesuje duhovnost, a ne materijalna dobra.
    Postavih pitanje, a evo dobih odgovor od Venecijanske komisije:
    Venecijanska komisija preporučuje da nacrt zakona jasno navede da promjena u vlasništvu nad vjerskom imovinom neće automatski uticati na već postojeće pravo na korišćenje takve imovine.
    Izgleda da je glavni problem udar na graditeljeske projekte i biznis SPC.

  12. #762
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Postavih pitanje, a evo dobih odgovor od Venecijanske komisije:


    Izgleda da je glavni problem udar na graditeljeske projekte i biznis SPC.
    To je to

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  13. #763
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,029
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Evo konkretno u Belgiji postoje Manastiri ( koji su uvlasništvu crkve ) koji se bave proizvodnjom piva i zaradjuju priličan novac a oslobodjeni su plaćanja poreza !!! Da se kod nas pojavi takva konkurencija Nikšićkom pivu to se ne bi moglo opstat od komentara kako uništavaju ekonomiju zemlje a u članici EU ne vide nikakav problem !!! U Francuskoj takodje postoji takav model prozvodnje ali su oni uveli porez ukoliko pivo ima više od 8.5 % alk. zbog toga jer je to ipak štetno po zakonu o alkoholnim pićima ...
    deuscroix

  14. #764
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guest View Post
    https://www.harmonius.org/sr/pravni-...zakonik_CG.pdf

    Opšti imovinski zakonik za Knjaževinu Crnu Goru od 1898. godine koji je bio na snazi do 1946. godine

    Pogledati članove 14 i 716

    Po ovome ispada da su crkve bile imovina crkvena.
    Ali Bozo ne znam sta problematizujes i ti sad ?

    Znaci zakon je izricit...

    Ako mozes dokazati da je u jednom trenutku to bila crkvena imovina niko ne spori.

    Ako ne mozes da dokazes imovina postaje drzavna i SPC se pise kao korisnik.

    Sto se ovaj zakon problematizuje?
    Stvarno mi jasno nije, pazljivo sam ga procitao



    Quote Originally Posted by night_silence View Post
    Evo konkretno u Belgiji postoje Manastiri ( koji su uvlasništvu crkve ) koji se bave proizvodnjom piva i zaradjuju priličan novac a oslobodjeni su plaćanja poreza !!! Da se kod nas pojavi takva konkurencija Nikšićkom pivu to se ne bi moglo opstat od komentara kako uništavaju ekonomiju zemlje a u članici EU ne vide nikakav problem !!! U Francuskoj takodje postoji takav model prozvodnje ali su oni uveli porez ukoliko pivo ima više od 8.5 % alk. zbog toga jer je to ipak štetno po zakonu o alkoholnim pićima ...
    SPC je sama ili kroz povezana lica vlasnik, suvlasnik ili zakupodavac:

    3 hotela za 4 zvjezdice
    7 hotela sa 3 zvjezdice
    27 restorana
    4 plazna bara
    5 benzinskih pumpi
    8 supermarketa
    94 farme ili poljoprivrednih gazdinstava

    ....

    SPC ima 3 narodne kuhinje koje proizvode oko 100 000 obroka godinje.
    Sto ce reci da pored svog kesha SPC obezbijedi dorucak rucak i veceru za oko 100 ljudi svakog dana.

    Wow... Bas visoka brojka.. wow
    Last edited by Gandalf_White; 24-06-19 at 23:28.
    One Ring to Rule them all...

  15. #765
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Razlikuj samo imalac i imaonik , nista vise :-)

    Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  16. #766
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,352
    Thanks Thanks Given 
    264
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    566 Posts

    Default

    Jel' moze neko da mi objasni ovo ispod iz zakona? Iskreno ne shvatam sta spada pod "zajednickim ulaganjima", odnosno shvatam ali ga lagano mogu protumaciti na vise nacina.


    Vjerski objekti za koje se utvrdi da su izgrađeni na teritoriji Crne Gore zajedničkim ulaganjima građana do 1. decembra 1918. godine, državna su svojina.

  17. #767
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Jel' moze neko da mi objasni ovo ispod iz zakona? Iskreno ne shvatam sta spada pod "zajednickim ulaganjima", odnosno shvatam ali ga lagano mogu protumaciti na vise nacina.


    Vjerski objekti za koje se utvrdi da su izgrađeni na teritoriji Crne Gore zajedničkim ulaganjima građana do 1. decembra 1918. godine, državna su svojina.
    Pretpotstavljam da se misli na seoske crkve koje su sagradjene prilozima ljudi iz tog sela. Vjerujem da je vecina seoskih crkvi tako sagradjena.

    Mada, izraz "zajednicko ulaganje" djeluje nekako moderno. Pod taj pojam se moze podvesti i hram u Podgorici, u kojem je znacajno ucesce imala drzava Crna Gora. Cijena koju je platio Milo za podrsku Amilohija, kad mu je najteze bilo. Lijepo mu sad vraca.

    Mene u citavoj ovoj prici interesuje kako ce se rijesiti sukob oko ovog pitanja dva najuticajnija covjeka u CG. Milo se dosad pokazao kao veliki majstor/manipulator i sve prethodne sukobe je rijesio u svoju korist. Klasicnim ili tehnickim nokautom. No, Amfi je nezgodan igrac, a zna i da posegne za kletvama. Mislim da znacajan dio DPS-ovaca istovremeno podrzava SPC. To ce biti malo nezgodno rijesiti. Ako se bude islo do kraja, moja opklada ide na Mila. Jer, Milo zna kako! Ka' sto je dobbijao izbore dosad. Agitacija na lokalnom nivou, obecanje zaposlenja, rjesavanje problema "neodlucnih", podjela "koverti". Amfi tu ne moze parirariti. Za kletve prosjecan Cgorac ne mari mnogo. Vaznije mu je da zaposli dijete, dobije stan, ili nesto slicno - "od cega se zivi". Ipak, moj pik je "nerijeseno". Bice velikih rijeci, na tome ce se zavrsiti. Ako Milo dobije naredne izbore, a ovo mu dodje ka' gorivo, on ce opet bit pobjednik.

    Dok je ovakvog naroda imacemo ovakvu vlast. I ovakvu crkvu. Ovakav narod bolje i ne zasluzuje.

  18. #768
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    1,758
    Thanks Thanks Given 
    170
    Thanks Thanks Received 
    297
    Thanked in
    99 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PrijekiLijek View Post
    I sto se desava. Jel DPS vratio crkve koje je dao i zajedno gradio sa Ristom? Kako se osjecau ovi DPSovci kao Mirna trenutno i dje je onaj bruder glumac je li ziv?

    Zadovoljna Vlada, zadovoljna Mitropolija. Narod dodatno podjeljen i posvadjan.

    Dakle, cilj postignut. Idemo dalje jos jace.

  19. #769
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,729
    Thanks Thanks Given 
    1,115
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Ja jučer na rabotu i izaša` na izvan da ufatim vazduha kad dva đetića prolaze po 10-12 godina i prepiru se čija je crkva u Crnu Goru???
    Ja gledam i ne vjerujem.
    Do čega smo došli.
    To je davno trebalo da se riješi no nije odgovaralo nekome naravno.

  20. #770
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guest View Post
    Valjda bi trebalo da ti bude jasno zasto je povjerenje u raspale institucije sistema nepostojece.
    Kad znam ko treba da primijeni taj zakon, ko je inicirao njegovo donošeje i zbog čega, kosa mi se na glavi diže.

    Ok ne ulazim uopste u to .

    Zakon kao zakon nije ni malo los.
    One Ring to Rule them all...

  21. #771
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bonvivan1789 View Post
    Ne moze crkva biti neustavno ukinuta vec o tome odlucuje Carigradska patrijarsija.
    Cudno je da ne napadate Carigrad koji vam je ukinuo autokefalnost ali zato napadate Beograd koji je "nit luk jeo nit mirisao".


    Budjenje je vase a ne nase. Vi ste se probudili jedno jutro i shvatili neke stvari.


    Tvoje teze su besmislene. Kao da sada grupa ljudi sebe proglasi Rimljanima, a onda na konto toga zahtijeva imovinu rimske drzave.


    Ali radite sta hoce, ja sam zavrsio sa Crnom Gorom za vjek vjekova.
    Zaista? Znači došli super-popovi iz Carigrada aneksirali Crnu Goru, oteli crkve i manastire, popalili više od šest hiljada kuća i poharali veliki broj imanja. Više od četiri hiljade crnogorskih građana su bačili u tamnicu, a stotine žena i đevojaka obečastili; strijeljali su ne samo muškarce, već i žene i đecu... A onda snishodljivo poklonili državu CG, crkve i manastire, tj. prodali, Vladi u Beogradu i srpskoj crkvi.

    Nego, nadam se da troluješ, u suprotnom... bolje da ne završim misao.

    Mozda bi bolje bilo da provjeriš neke istorijske činjenice (npr. da saznaš nešto više o vanrednoj sjednici Svetog sinoda Crnogorske pravoslavne crkve, održanoj 16/29. decembra 1918. godine, o ustavu Sv. Sinoda Crnogorske crkve, o ustavu Knjaževine/Kraljevine Crne Gore...) pa tek onda neki zaključak da izvedeš.

    Istorija ne mari za mitomaniju, za laznja svjedočenja. Načelo objektivnosti!

    Buđenje je mnogo širi pojam. Jedan uspavani, jednosmjerni um, koji je zarobljen u dalekoj prošlosti, ne možeš lagano uvesti u 21. vijek - dug je to proces, a za mnoge nemoguća misija, jer ne može se dalje od pećine.
    Last edited by magicform; 25-06-19 at 19:11.
    Tamo gdje postoji volja, postoji i način...​

  22. #772
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,364
    Thanks Thanks Given 
    14,797
    Thanks Thanks Received 
    4,118
    Thanked in
    2,084 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by magicform View Post
    Zaista? Znači došli super-popovi iz Carigrada aneksirali Crnu Goru, oteli crkve i manastire, popalili više od šest hiljada kuća i poharali veliki broj imanja. Više od četiri hiljade crnogorskih građana su bačili u tamnicu, a stotine žena i đevojaka obečastili; strijeljali su ne samo muškarce, već i žene i đecu... A onda snishodljivo sve to poklonili, tj. prodali, Vladi u Beogradu i srpskoj crkvi.

    Nego, nadam se da troluješ, u suprotnom... bolje da ne završim misao.

    Mozda bi bolje bilo da provjeriš neke istorijske činjenice (npr. da saznaš nešto više o vanrednoj sjednici Svetog sinoda Crnogorske pravoslavne crkve, održanoj 16/29. decembra 1918. godine, o ustavu Sv. Sinoda Crnogorske crkve, o ustavu Knjaževine/Kraljevine Crne Gore...) pa tek onda neki zaključak da izvedeš.

    Istorija ne mari za mitomaniju, za laznja svjedočenja. Načelo objektivnosti!

    Buđenje je mnogo širi pojam. Jedan uspavani, jednosmjerni um, koji je zarobljen u dalekoj prošlosti, ne možeš lagano uvesti u 21. vijek - dug je to proces, a za mnoge nemoguća misija, jer ne može se dalje od pećine.
    Popalili više od šest hiljada kuća? Hahaha. Daj neki dokaz za ove..da ne kažem šta.
    Mačke pod rašvu a?

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  23. #773
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Sada pogledajte odnos zločinačkih umova prema crnogorskim svetiteljima i svemu što je crnogorsko. Sve ove svetinje su i dalje pod okupacijom sličnog uma, s tim što su, u međuvremenu, crnogorske svetitelje proglasili srpskim svetiteljima - ne čudi, jer valja zadržati zaradu od 15 miliona eura godišnje.




    RAPORT CRNOGORSKOJ VLADI O ZLOČINIMA SRBIJANACA U CRNOJ GORI, PODNESEN OD STRANE VOĐA CRNOGORSKIH USTANIKA:
    Imanje kraljevo i članova dinastije potpuno je opljačkano ili prodano na javnim mjestima, a u kraljevim dvorovima naselile su se vlasti ili žandarmerija srbijanska. No srbijanske vlasti nijesu gledale da ubiju samo prestiž države crnogorske, nego i crkve, koja je, kao što je poznato, autokefalna. Kao što ćemo kasnije pokazati, najgorem ruglu izložena su bila od strane Srbijanaca dva svetitelja crnogorska, mitropoliti: sv. Vasilije čudotvorac ostroški i sv. Petar čudotvorac cetinjski, čiji je prestiž ogroman ne samo među hiršćanskim svijetom nego i među Muslimanima Bosne i Hercegovine, Arbanije i sviju okolnih zemalja, koji su radi poklonjenja dolazili u Crnu Goru redovno svake godine u jednom ogromnom broju...




    Jednog dana, decembra, 1918. u jedan sat noću, jedna grupa srbijanskih oficira, praćena vojnicima i jednom grupom najgore fukare, kojom su terorizirali čestito i mirno stanovništvo, izvršila je u Nikšiću sljedeći odvratan zločin, želeći tim ubiti autoritet crkve, odnosno svetitelja - patrona crnogorskog naroda i crnogorske države. Napravili su tri kovčega, na formu mrtvačkih sanduka.
    Na jednom je bilo napisano Sv. Petar, na drugom, Sv. Vasilije, a na trećem crnogorska kruna. Ove kovčege su nosili kroz varoš Nikšić na način kao što se čine crkvene procesije, zatim su se zadržali na trgu, gdje su iskopali tri groba, u koja su položili ova tri kovčega. Poslije ovoga održali su opjelo, kao što se to čini u pravoslavnoj crkvi prilikom sahrane. Kako je u pravoslavnoj crkvi običaj da se grobovi preliju vinom i uljem, to su, umjesto toga, srbijanski oficiri prepišali javno grobove.
    To su oficiri: pješadijski poručnik Dušan Stajić, pješadijski poručnik Mijušković i artiljerijski poručnik Tunguz
    Last edited by magicform; 25-06-19 at 19:20.
    Tamo gdje postoji volja, postoji i način...​

  24. #774
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Popalili više od šest hiljada kuća? Hahaha. Daj neki dokaz za ove..da ne kažem šta.
    Mačke pod rašvu a?

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Našao bi ti sam sve ove dokaze, no nijesam siguran da želiš!
    Tamo gdje postoji volja, postoji i način...​

  25. #775
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Vartolomej pisao Đukanoviću: Vaseljenska patrijaršija jedino priznaje Mitropoliju crnogorsko primorsku


    https://www.vijesti.me/vijesti/drust...rsko-primorsku

Page 31 of 644 FirstFirst ... 212728293031323334354181131531 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 6 users browsing this thread. (0 members and 6 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 16:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 13-10-07, 23:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 08:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 04:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 20:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •