Page 501 of 644 FirstFirst ... 401451491497498499500501502503504505511551601 ... LastLast
Results 12,501 to 12,525 of 16100

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #12501
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,391
    Thanks Thanks Given 
    5,523
    Thanks Thanks Received 
    4,939
    Thanked in
    2,067 Posts

    Default

    Ne, ni kao izborni predmet.

    Biologija, predmet gdje se pominje evolucija i vjero"nauka" ne mogu biti istovremeno zastupljeni.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  2. The Following 4 Users Say Thank You to Antares For This Useful Post:


  3. #12502
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Da dijelimo đecu od malena, što bi čekali da porastu?

    Istorija religije kao izborni predmet ok, ali dijeliti đecu po vjeri u uzrastu osnovne škole nije ok.

    A da ne pričam o zbunjivanju tog uzrasta uporednim učenjem o Darvinovoj teoriji i postanku svijeta za 7 dana.

    Evo sad ja tebe da pitam, vjeruješ li ti da je bog stvorio zemlju za 7 dana? Da su žene nastale od Eve, a muškarci od Adama?

    Na stranu sad uloga crkve u istoriji, pitam te za vjerske dogme i učenja.


    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    Da ih dijelimo od malena? Ne, nego da se edukuju od malena. Uostalom to nije obavezni predmet nikad bio. To što ti smatraš vjeru uzrokom podjela je duboko pogrešno, da ne upotrijebim neku drugu riječ.

  4. #12503
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,479
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Ne, ni kao izborni predmet.

    Biologija, predmet gdje se pominje evolucija i vjero"nauka" ne mogu biti istovremeno zastupljeni.
    Zašto?
    Evolucija se pominje u vidu teorije u koju neko danas može vjerovati ili nevjerovati.
    Dakle, opet se sve svodi na neko uvjerenje i apstraktno poimanje.
    Ne smatram da se djeca mogu značajno indoktrinirati jednom ili drugom teorijom.

    Ja sam kao i većina ovdje u školi učio samo teoriju evolucije.
    Ne vidim da sam zbog toga bolji i kvalitetniji čovjek od vršnjaka iz Evrope koji su imali i vjeronauku u školi po izboru.

  5. #12504
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,454
    Thanks Thanks Given 
    1,911
    Thanks Thanks Received 
    5,154
    Thanked in
    1,778 Posts

    Default

    Predlažem da se kao izborni predmet uvede: zemlja ravna ploča.

  6. The Following 6 Users Say Thank You to remark For This Useful Post:


  7. #12505
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    @kimmi
    Nema edita, a pitao si da li vjerujem da je Zemlja stvorena za 7 dana. Teško je objasniti čovjeku da iz religijskog ugla ovdje ne govorimo o "radnom danu" jer se sav smisao vjere zasniva na besmrtnosti i vječnosti. Čitanjem i tumačenjem, koje je osnov razumijevanja, nalazimo da se pod danom koji se pominje, podrazumijeva period od 1000 godina. Svakako da je meni lično bliže da vjerujem da je sve stvorio "onaj" što nazivamo Bogom , prije nego da je sve stvoreno velikim praskom i evolucijom.

  8. #12506
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,709
    Thanks Thanks Given 
    1,256
    Thanks Thanks Received 
    883
    Thanked in
    577 Posts

    Default

    Djeci se citaju bajke prije skole, sad moraju i u skoli da uce bajke o religijama. Pakao u sta se pretvori skolstvo. A i cijela drzava generalno od promjene vlasti


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

  9. The Following User Says Thank You to Tripleta For This Useful Post:


  10. #12507
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Titograd
    Posts
    1,638
    Thanks Thanks Given 
    1,470
    Thanks Thanks Received 
    508
    Thanked in
    263 Posts

    Default

    SMRT FAŠIZMU!

  11. #12508
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,391
    Thanks Thanks Given 
    5,523
    Thanks Thanks Received 
    4,939
    Thanked in
    2,067 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Massaro View Post
    Zašto?
    Evolucija se pominje u vidu teorije u koju neko danas može vjerovati ili nevjerovati.
    Dakle, opet se sve svodi na neko uvjerenje i apstraktno poimanje.
    Ne smatram da se djeca mogu značajno indoktrinirati jednom ili drugom teorijom.

    Ja sam kao i većina ovdje u školi učio samo teoriju evolucije.
    Ne vidim da sam zbog toga bolji i kvalitetniji čovjek od vršnjaka iz Evrope koji su imali i vjeronauku u školi po izboru.
    Evolucija (ili pojednaavljeno mutacija) je prirodni proces, nije teorija vec cinjenica koja se desava u svakom trenutku, a u zavisnosti od razlicith faktora mutacija ce se rasiriti ili ne.

    Da ne pocinjemo raspravo evolucija/darvinizam vs vjeronauka/religija. Jedno sa drugim ne moze funkcionisati jer se osnove, temelj, nacela bilo kojeg od od ta dva skolska predmeta razlikuju i samim tim ne bi trebali biti zajedno izucavani.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  12. The Following User Says Thank You to Antares For This Useful Post:


  13. #12509
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Evolucija (ili pojednaavljeno mutacija) je prirodni proces, nije teorija vec cinjenica koja se desava u svakom trenutku, a u zavisnosti od razlicith faktora mutacija ce se rasiriti ili ne.

    Da ne pocinjemo raspravo evolucija/darvinizam vs vjeronauka/religija. Jedno sa drugim ne moze funkcionisati jer se osnove, temelj, nacela bilo kojeg od od ta dva skolska predmeta razlikuju i samim tim ne bi trebali biti zajedno izucavani.
    Jeste, samo što bi u tom slučaju svuda oko nas bili međuoblici evolucije da je ona tačna.

  14. #12510
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,138
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,400
    Thanked in
    2,971 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    @kimmi
    Nema edita, a pitao si da li vjerujem da je Zemlja stvorena za 7 dana. Teško je objasniti čovjeku da iz religijskog ugla ovdje ne govorimo o "radnom danu" jer se sav smisao vjere zasniva na besmrtnosti i vječnosti. Čitanjem i tumačenjem, koje je osnov razumijevanja, nalazimo da se pod danom koji se pominje, podrazumijeva period od 1000 godina. Svakako da je meni lično bliže da vjerujem da je sve stvorio "onaj" što nazivamo Bogom , prije nego da je sve stvoreno velikim praskom i evolucijom.
    Znaš kako, tema je kontroverzna. Ajde sad da stavimo sa strane argumente za ili protiv, mada sam lično protiv. Možda bih i prihvatio kao izborni predmet u srednjoj školi, al za osnovnu mi je to unošenje prevelike konfuzijenzabdjecu tog uzrasta.

    Ono što je 1/1 je da će se uvođenje vjeronauke u školama doživjeti kao nametanje i uticaj crkve preko "crkvene vlade" i ministarke Bratić.

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Viđi, ako je većina naroda za to ok, ja nisam ali poštovaću stav većine.

    Kao i svako drugo pitanje koje dijeli i izaziva kontroverze, treba odložiti dok ne sredimo državu. Kad je dovedemo do toga da bude spremna za EU i postanemo članica tog saveza, vjeronauku i sva pita tog tipa staviti na sto i neka narod odluči neposrednom demokratijom. Dakle referendum.


    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    Ne znam što je problem da se sačeka sa ovim temama i da kad se sredimo kao država te teme riješe neposrednom demokratijom uz neke predsjedničke, parlamentarne ili opšte lokalne izbore.


    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  15. #12511
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,391
    Thanks Thanks Given 
    5,523
    Thanks Thanks Received 
    4,939
    Thanked in
    2,067 Posts

    Default

    Netacno, jer kao sto spomenuh, uspjesnost mutacije zavisi od razlicith faktora (uslova).
    Najlaksi primjer - va potpuno identicna organizma, u razlicitm zivotnim sredinama (jos ako se drasticbo razkikuju) evoluirati, tj.mutirati, tj. adaptirati sredini u kojoj je nastanjeno.
    valja napomenut ds za nas, covjecanatvo, vrijeme ide previse sporo da bi vidjeli golim okom efekte evolucije, ali zato u mikro svijetu mozes uzeti za primjer bakterije ili kao "nesvrstane" (nit zive nit mrtve) viruse.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  16. #12512
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Znaš kako, tema je kontroverzna. Ajde sad da stavimo sa strane argumente za ili protiv, mada sam lično protiv. Možda bih i prihvatio kao izborni predmet u srednjoj školi, al za osnovnu mi je to unošenje prevelike konfuzijenzabdjecu tog uzrasta.

    Ono što je 1/1 je da će se uvođenje vjeronauke u školama doživjeti kao nametanje i uticaj crkve preko "crkvene vlade" i ministarke Bratić.

    Ne znam što je problem da se sačeka sa ovim temama i da kad se sredimo kao država te teme riješe neposrednom demokratijom uz neke predsjedničke, parlamentarne ili opšte lokalne izbore.


    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    Žao mi je što se tako tumači predlog. Ja živim u naselju koje je vrlo šaroliko vjerski i moram reći da sam se naslušao svačega od strane djece napolju. Očigledno je da roditelji vrlo praktikuju od malih nogu učenje djece o vjeri, na pogrešan način. Ja sam vjernik ali NIKAD nisam sinu i ćerki rekao "nemoj da se družiš, oni su muslimani ili katolici." Makar 100 puta su dolazili da me pitaju što to znači pravoslavac, da ćemo umrijeti od pršute, da nekome smeta krst ogrlice i slično... E zbog toga treba uvesti vjeronauku, da ne truju djecu roditelji nego da se uče poštovanju od malih nogu.

  17. #12513
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Potpuno ste u pravu da je u ovom trenutku uvođenje čak i izborne vjeronauke u škole poliitčki nezgodno pokretati zbog “apostolske” reputacije vlade, makar se i radilo o pitanju ljudskih prava.

    Možda bi lakše bilo da sve tri glavne religije to zajedno traže, ali mislim da nam pokretanje te priče ne treba u situaciji kad DPS sistematski lansira svaku temu koja može da posvađa ljude.

  18. The Following 4 Users Say Thank You to SKOJ For This Useful Post:


  19. #12514
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Predlažem da se kao izborni predmet uvede: zemlja ravna ploča.
    Nije predaleko od realnosti ova tvoja ideja, makar ovdje na forum.
    Ada zayebi evoluciju, metode odredjivanja starosti ugljenicnim izotopima, fosilima i slicnim novotarijama sa zapada.
    Ovako gospodski sest dana stvaran svijet, sedmi dan sabat se odmara (malo posle prilagodis na sunday za nive markete) i star je svijet koju hiljadu godina.
    Cude me takva misljenja na forumu na kojem je sasvim normalan, jos malo pa vecinski stav da je vakcina za virus zlo, al da je za virus odlicna tableta koja se konjima daje za parazite.
    Mada tamo gdje zena zaduzena u drzavi za vrtice i osnovne skole prica kako se pusenjem duvana sprecava korona i ovo je sasvim OK.
    Kad se sve zbroji i na forumu i u drzavi ko zadnji ostane, neka ugasi svijetlo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  20. #12515
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Sa koliko nipodištavanja se ovdje piše, mislim da ovolika mržnja malo đe postoji kao na ovom forumu.

  21. The Following User Says Thank You to Director For This Useful Post:


  22. #12516
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,736
    Thanks Thanks Given 
    1,480
    Thanks Thanks Received 
    4,402
    Thanked in
    1,698 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Massaro View Post
    Zašto?
    Evolucija se pominje u vidu teorije u koju neko danas može vjerovati ili nevjerovati.
    Dakle, opet se sve svodi na neko uvjerenje i apstraktno poimanje.
    Ne smatram da se djeca mogu značajno indoktrinirati jednom ili drugom teorijom.

    Ja sam kao i većina ovdje u školi učio samo teoriju evolucije.
    Ne vidim da sam zbog toga bolji i kvalitetniji čovjek od vršnjaka iz Evrope koji su imali i vjeronauku u školi po izboru.
    Evolucija je naučna teorija, kao što su to teorija gravitacije ili specijalna teorija relativiteta.

    Nema nikakve apstrakcije, već se radi o naučnom znanju potvrđenom eksperimentima i dokazima.

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Jeste, samo što bi u tom slučaju svuda oko nas bili međuoblici evolucije da je ona tačna.
    Evolucija je kontinuirani proces sitnih promjena putem mutacije gena pri čemu one štetne mutacije ispadaju iz igre "prirodnom selekcijom" tj. tako što datom organizmu otežavaju preživljavanje i razmnožavanje.
    Svaki organizam je "međuoblik". Razlikuje se od onoga prije njega, i razlikuje se od onoga poslije njega.
    Akumulacija malih promjena preko velikog broja generacija neminovno vodi do velikih promjena između organizama na početku i kraju velikih vremenskih raspona.

    Ovo gore je kao da si rekao da italijanski, španski, francuski i rumunski ne potiču od latinskog jezika, jer bi mi trebali i dalje da imamo nekakve "međuoblike" između latinskog i pomenutih jezika.
    Last edited by ASC; 19-09-21 at 11:35.

  23. #12517
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Evolucija je naučna teorija, kao što su to teorija gravitacije ili specijalna teorija relativiteta.

    Nema nikakve apstrakcije, već se radi o naučnom znanju potvrđenom eksperimentima i dokazima.


    Evolucija je kontinuirani proces sitnih promjena putem mutacije gena pri čemu one štetne mutacije ispadaju iz igre "prirodnom selekcijom" tj. tako što datom organizmu otežavaju preživljavanje i razmnožavanje.

    Ovo gore je kao da si rekao da italijanski, španski, francuski i rumunski ne potiču od latinskog jezika, jer bi mi trebali i dalje da imamo nekakve "međuoblike" između latinskog i pomenutih jezika.
    Govorim o evoluciji čovjeka i životinja. Valjda je jasno da gene ne možemo vidjeti golim okom

  24. #12518
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,736
    Thanks Thanks Given 
    1,480
    Thanks Thanks Received 
    4,402
    Thanked in
    1,698 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Govorim o evoluciji čovjeka i životinja. Valjda je jasno da gene ne možemo vidjeti golim okom
    Ljudi i životinje izgledaju i funkcionišu ovako kako izgledaju i funkcionišu upravo zbog genetskog koda.

    Sve su prilike da treba više pažnje posvetiti časovima biologije i fizike, umjesto uvođenja dodatne fikcije u škole mimo književnosti.

  25. The Following 3 Users Say Thank You to ASC For This Useful Post:


  26. #12519
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Ljudi i životinje izgledaju i funkcionišu ovako kako izgledaju i funkcionišu upravo zbog genetskog koda.

    Sve su prilike da treba više pažnje posvetiti časovima biologije i fizike, umjesto uvođenja dodatne fikcije u škole mimo književnosti.
    Ok i zašto nemamo vidjljive promjene u procesu evolucije svuda oko nas?

  27. #12520
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,736
    Thanks Thanks Given 
    1,480
    Thanks Thanks Received 
    4,402
    Thanked in
    1,698 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Ok i zašto nemamo vidjljive promjene u procesu evolucije svuda oko nas?
    Imamo, svuda.
    Npr. nastanak novih varijanti bakterija su rezultat evolucije - do njih dolazi mutacijama u genetskom kodu.

    Složeniji organizmi evoluiraju daleko sporije jer imaju mnogo veći genetski kod, i mutacije se daleko manje i slabije manifestuju.

    Ali evo primjer sa ljudima đe je bilo normalno da čovjek ima 32 zuba.
    Međutim, sve je veći broj ljudi koji ima samo 28 zuba, i sad ide i do 30%.
    Neka se skupi na gomilu 200-300 ili 2000-3000 ovakvih promjena, i imaćeš drastično različiti organizam.



    Pisano je o ovome godinama naširoko na podforumu "religija", pa nemam želju ovdje da dužim.
    Last edited by ASC; 19-09-21 at 11:51.

  28. #12521
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,254
    Thanks Thanks Given 
    2,757
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    pa ne može se golim okom vidjeti promjena od generacije do generacije osim kad su u pitanju mikroorganizmi, za to su potrebne stotine i hiljade godina recimo pračovjek je nekada bio mnogo dlakaviji nego što smo mi danas, ali vremenom kako se koristila odjeća DNK se adaptirao da ne proizvodi više toliko dlaka itd.

    neka moja teorija je da je ili raznoliki genetski materijal na zemlju možda dospio i iz svemira milionima ili milijardama godina unazad ili su se na zemlji dešavale neke stvari koje su uzrokovale toliku raznolikost genetskog materijala, u svakom slučaju neka viša sila ima ali mi je dokučili nismo i pitanje je hoćemo li ikada
    She is only here to annoy herself!

  29. #12522
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Pa ako je kao što kažete taj proces spor i ako se uz pretpostavku ipak desio i zaokružio sa čovjekom, zašto okolo nas ne postoje i dalje ti procesi kao vidljivo dešavanje? Nije valjda se desio samo jednom i to je to? Našli bi vala makar na hiljade međuoblika do sada.

  30. #12523
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,769
    Thanks Thanks Given 
    614
    Thanks Thanks Received 
    989
    Thanked in
    516 Posts

    Default

    Ako idemo ka Evropi mislim da sem Francuske i Slovenije sve ostale zemlje EU imaju vjeronauku kao predmet u školama.
    Samim tim mozemo reci da je to u Evropi pravilo.
    Ako je to bio argument prilikom odrzavanja parada ponosa ne znam zasto bi se sada postupilo drugacije.
    Сваки Црногорац и Брђанин једнак је пред судом.

  31. #12524
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Imamo, svuda.
    Npr. nastanak novih varijanti bakterija su rezultat evolucije - do njih dolazi mutacijama u genetskom kodu.

    Složeniji organizmi evoluiraju daleko sporije jer imaju mnogo veći genetski kod, i mutacije se daleko manje i slabije manifestuju.

    Ali evo primjer sa ljudima đe je bilo normalno da čovjek ima 32 zuba.
    Međutim, sve je veći broj ljudi koji ima samo 28 zuba, i sad ide i do 30%.
    Neka se skupi na gomilu 200-300 ili 2000-3000 ovakvih promjena, i imaćeš drastično različiti organizam.



    Pisano je o ovome godinama naširoko na podforumu "religija", pa nemam želju ovdje da dužim.
    Imamo svuda? A gdje to imamo međuoblike fizičkog procesa, kako je trebalo da se odvija po pretpostavkama? Ostavimo se zuba, pričajmo o samoj fizičkoj evoluciji čiji dokazi vidjivo ne postoje već su u domenu vjere.

  32. #12525
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,254
    Thanks Thanks Given 
    2,757
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    moderna ljudska istorija traje par hiljada godina, organizmi na planeti su stari više miliona godina
    She is only here to annoy herself!

Page 501 of 644 FirstFirst ... 401451491497498499500501502503504505511551601 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 16:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 13-10-07, 23:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 08:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 04:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 20:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •