Page 3 of 645 FirstFirst 12345671353103503 ... LastLast
Results 51 to 75 of 16112

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #51
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Ne bih se smio zakleti da isti ti Miras i Amfilohije vjeruju u Boga, ali zato vjeruju u uticaj na narod i sve benefite koji proizilaze iz istog.

  2. #52
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,818
    Thanks Thanks Given 
    675
    Thanks Thanks Received 
    3,039
    Thanked in
    1,804 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kurogane View Post
    A kako može biti ozbiljna vjerska organizacija koja sebe naziva CPC a sačinjavaju je ljudi koji nisu čak ni deklarativni vjernici?
    Što se petlja iko u vjerska pitanja a ne vjeruje u Boga? Pa to mora biti smiješno svakom normalnom čovjeku .
    Зато што православна Црква у ЦГ није само вјерска инсититуција, већ је и политичка и државна институција.Потпуно се заобилази чињеница да је Црна Гора, више-мање скоро 350 година била теократија! То су још само били и јесу Иран и Ватикан.
    Зато се и атеисти петљају у питања Цркве.То је државно питање.

    Quote Originally Posted by kurogane View Post
    Jedan otvoreniji i iskreniji stav bi vjerujem privukao mnogo više ljudi i imao svoje sledbenike a to je vraćanje prađedovskoj vjeri katoličkoj brate.
    Da se ne foliramo bezveze. Otvoreno i muški,svi nazad u krilo Rima i Pape Franja i vjerujem da bi se taj pokret uozbiljio. Kakvo pravoslavlje i bakrači,ljudi se samo zbunjuju bzv.
    To bi recimo bio pravac koji bi i kod mene izazvao poštovanje i respekt-a ne ovo,popovi rashodovani srbijanci iz MCP i sad oni će nekoga da animiraju pa to je stvarno nerealno i izvan pameti.
    То је управо став који СПЦ пласира да би нас држала у оквиру српског корпуса: Ако поново направите самосталну Цркву појешће вас Ватикан.
    Мислим и знам да скоро сви који заговарају аутокефанлонст, би били и противници било какве Уније са Римом.Ако не желимо да нам патријах српски у Цетињском манастиру поставља миторполита, исто тако не желимо да нам то чини Римски патријах.
    А о екуменским стварима нек са Ватиканом договарају Грчка и Руска Црква.
    На крају и СПЦ и будућа аутокефана црногорска црква ће морати да прихвате оно што одлучи Васељенски сабор.
    Last edited by BAR; 01-02-14 at 10:19.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  3. #53
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,788
    Thanks Thanks Given 
    620
    Thanks Thanks Received 
    1,002
    Thanked in
    522 Posts

    Default

    Ok onda je rešenje da se stvori prosto Crnogorska Crkva ni pravoslavna ni katolička- nešto kao anglikanska crkva
    Mislim da bi to bilo spasonosno rešenje koje vodi ka razrešavanju postojećih.
    Mislim nije normalno da sad neka grupa stvori npr Pravi Fudbalski Savez Crne Gore i zahtijeva da oni selektuju ekipu za kvalifikacije za neko prvenstvo ?
    Da li je to normalno?

  4. #54
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,818
    Thanks Thanks Given 
    675
    Thanks Thanks Received 
    3,039
    Thanked in
    1,804 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kurogane View Post
    Ok onda je rešenje da se stvori prosto Crnogorska Crkva ni pravoslavna ni katolička- nešto kao anglikanska crkva
    Mislim da bi to bilo spasonosno rešenje koje vodi ka razrešavanju postojećih.

    Призната Аутокефална Црногорска Православна Црква.
    Независна у свјетовним пословима, а у духовном јединству као и увјек са православном Васељеном.
    Као и СПЦ, РПЦ, БПЦ, ГПЦ итд...
    Постоји аутокефална Албанска Православна Црква а не постоји аутокефална Црногорска Православна Црква...то је срамота!
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  5. #55
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ursa Minor
    Posts
    2,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Ne bih se smio zakleti da isti ti Miras i Amfilohije vjeruju u Boga, ali zato vjeruju u uticaj na narod i sve benefite koji proizilaze iz istog.
    Normalno.To je odavno potvrdjeno.Ne bore se oni za vjeru i narod, nego za pare i moć.Uz to dodao bih da su obojica izlapili onako podosta, vjerovatno s godinama pa otuda onakve izjave s vremena na vrijeme.Kad vidjeh Dzomića juce ispred hrama kako ulazi u dzipa ML-a sve mi je jasno bilo.I onda očekuju da im ljubim ruke, kako da ne, želja će ih biti.

    Kad takve i slične stvari vidim uvjek se prisjetim sjajnog filma Pavela Lungina (http://www.imdb.com/title/tt0851577/) i scene kad Anatoli spaljuje nove čizme i omiljeno ćebe manastirskom starešini Filaretu i kaže mu, citiram: "Nisi znao da se u arhijerejskim čizmama može smjestiti najviše grijehova?"
    Ad astra.

  6. #56
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jedan od razoga zašto su se crkva i država razdvajale, pa čak i u poznom srednjem vijeku kad je to sve počelo, je to što je svjetovnim vladarima bilo dosta crkvenih majmunarija.

    Prema tome ova sveobuhvatna kampanja vlasti, medija, crkava i pojedinaca, da se crkva vrati u prvi plan društvenog interesovanja je totalno retrogradna.

    No kad istraživačke agencije zaključe da se može ogrebat za koji glas - piši propalo.
    You can kill a player, but you can't kill the game

  7. #57
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-25993584?SThisFB

    Na priloženome snimku se dosta jasno mogu vidjeti; Tito, Marks, Engels a iza Tita se mogu se naslutiti Lenjin i Staljin, prvi sa svojom poznatom ćelom a drugi unazad začešljanpm prosijedom kosom.

    Što se mene tiče, ovo postmoderno freskoslikarstvo, za svoju jedinstvenu kreativnost, zaslužuje najviše moguće priznanje no ukoliko bi se javnosti nametnuo kakv kulturno-politički odijum koji bi ovu kreativnost doveo u pitanje, ipak preostaje mogućnost prigodne izjave; da je neko od odgovornih zaboravio zaključati hram pa su se nekakva đeca ušunjala i cio hram nagrdila sprejom... U tome imam čak i ličnog iskustva, pošto sam i sam, onako divalj i neotesan došao iz CG, prilikom školovanja u Novome Sadu 50-tih i dok sam za novac zvonio u Nikolajevskoj Crkvi, plamenom (gareži) od svijeća sa rušilačkim zadovoljstvom slikopisao svježe okrečene crkvene zidove i čak se začudio kad su me, umjesto priznanja, glavački izbačili iz crkve...

    Zato me svaki put obuzmu veoma izmiješana osjećanja kad pročitam onaj često pominjani grafiti:

    "Džaba ste krečili!"

    Svejedno i dan danas me sramota te rabote kolikogod umjetnički izgledala...

    - M -

  8. #58
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    pg
    Posts
    2,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Uhvatim sebe ponekad kako razmisljam protiv kapitalizma, a onda me stvarnost probudi i vidim da zivim u feudalizmu.
    Marksa u pakao, ej...

    Dogmate, kako su zivjeli prvi hriscani?
    Neka bude retoricko pitanje.

  9. #59
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,788
    Thanks Thanks Given 
    620
    Thanks Thanks Received 
    1,002
    Thanked in
    522 Posts

    Default

    Moram priznati da je taj dio fresaka u najmanju ruku odvratan. To je baš dobro rečeno između kapitalizma i feudalizma,tačno tako.
    Crkva je po meni vrlo lijepa naročito spolja ali ovaj freskopis je sad nakaradan. Možda će za 200 godina nekome biti divan,to stvarno ne mogu da znam ali sada to svakako nije.

  10. #60
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Crkva je spolja promašena. Mislim vizuelno izgleada donekle OK, ali je protivno svim pravilima liturgike, i potpuno bez ikakve veze sa načinom gradnje pravoslavnih objekata, i bez ikakve veze sa arhitekturom vizantijskog svijeta. Takoreći, tuti fruti. Što je vjerovatno plod potpunog šarlatanizma, jer je SPC na drugim mjestima znala da napravi itekako dobre crkve, ali su to kod nas očigledno prepustili "domaćim stručnjacima" a znamo da nema stručnjaka ka domaćeg.
    You can kill a player, but you can't kill the game

  11. #61
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,788
    Thanks Thanks Given 
    620
    Thanks Thanks Received 
    1,002
    Thanked in
    522 Posts

    Default

    Pa eto ukusi su različiti pa neću o tome ali moram reći da je projekat djelo Predraga Ristića koji je koliko ja znam najveći autoritet crkvene arhitekture u bivšoj Jugoslaviji. Inače je doktorirao u Gracu i cijeli život je posvetio rekonstrukcijama i gradnji pravoslavnih hramova. Značajne neučne radove posvetio je teoriji akustike i da sad ne pjevam himne o čovjeku bespotrebno-prosto činjenica je da je u projekat ove crkve bio uključen tim(nije Dr.Ristić sam naravno) najboljih stručnjaka koje imamo.

  12. #62
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Najbolji stručnjaci su promašili za cio stadion
    You can kill a player, but you can't kill the game

  13. #63
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Pisao sam skoro i ubjeđivao pojedine da SPC ne planira nikakav kompromis sa DPS-om, niti je to takva trgovačka institucija ko DPS...Evo i što sam napisao tada... http://www.forum.cdm.me/showthread.p...08#post3612808
    Nije prošlo puno, evo danas teksta koji dokazuje da sam bio u pravu...

    ----------------------------------------------------------

    PV: 10. februar 2014.
    Protiv toga se buni
    Amfilohije: U Crnoj Gori se pokušava stvoriti novi jezik i neki novi čovjek–hibrid"
    Sadašnja vlast u Crnoj Gori je nastavak prethodne vlasti. To su ljudi koji su izašli iz "Brozovog šinjela""



    Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije poručio je da Srbi u Crnoj Gori mogu da budu u krizi i da se zbune, ali ne mogu da izgube, iako se na tom prostoru pokušava stvoriti novi jezik i neki novi čovjek–hibrid.
    "Stvara se dukljansko-montenegrijski čovjek koji nikada, čak ni u komunističko doba nije postojao. To je neki hibrid koji je tu sada realnost, nastao iz raznih komponenti o čemu treba da se priča", rekao je mitropolit Amfilohije agenciji Srni.

    On je poručio da je to ono protiv čega se kao hrišćanin buni.
    On je ukazao na odnos sadašnje crnogorske vlasti prema srpskom narodu, pismu i svemu onom, kako je kazao, na osnovu čega je postala Crna Gora, oblikujući se i formirajući jednim novim kalupom.
    Mitropolit Amfilohije kaže da je zabrinut i za uklapanja Crne Gore u moderne tokove života. Da bi se to uradilo na pravi način, kaže on, Crna Gora mora da živi onim "sokovima", kojim je živjela kroz vjekove"Sadašnja vlast u Crnoj Gori je nastavak prethodne vlasti. To su ljudi koji su izašli iz "brozovog šinjela" i koji su zadojeni onim što je naš književnik (Miodrag Bulatović) rekao "brozomorom", samo što to mijenja svoje forme. Tada je to bilo usmjereno na "zlatno tele" boljševičko u Moskvi, a sada je to "zlatno tele" u Briselu", istakao je mitropolit Amfilohije.
    Prema njegovim riječima, oni koji su se do juče klanjali tom "zlatnom teletu" boljševičkom, sada su se usmjerili na drugu stranu - vraćajući, navodno, neku vrstu identiteta Crne Gore
    "Ali ne vraćajući se onoj Crnoj Gori kakva je bila na vrhuncu istorijskog postojanja za vrijeme kralja Nikole, nego stvaraju jednu drugu po svom liku u svim oblastima života", rekao je mitropolit Amfilohije.
    Mitropolit crnogorsko-primorski ističe da se sadašnja Crna Gora oblikuje kalupom plemenskim, ideološkim, partijskim, dukljanskim, briselskim i globalističkim, dodajući da to nije Crna Gora njegovog oca i majke, ni ona koja ga je rodila.
    "Zbog svega toga što se dešava, imam pravo da se pobunim, ali ne samo sebe radi, nego i radi Crne Gore", poručio je on.
    Mitropolit Amfilohije kaže da je zabrinut i za uklapanja Crne Gore u moderne tokove života. Da bi se to uradilo na pravi način, kaže on, Crna Gora mora da živi onim "sokovima", kojim je živjela kroz vjekove.
    "Bojim se da te "sokove" pokušavaju da presuše i da ih kakvim drugim sokovima zamijene, ali neće to baš tako moći, jer zemlja i narod, koji su Njegoševi i Svetog Petra Cetinjskog i Petra Drugog, narod koji je rodio kosovski zavjet i koji se oblikovao na Cetinju, ne može da izgubi", poručio je mitropolit Amfilohije.
    On je ukazao i na diskriminaciju prema srpskom jeziku i ćirilici, navodeći primjer da Cetinje, kada je riječ o tom problemu, liči na Zagreb.
    "Kada ulazite na Cetinje tamo je postavljeno jedno veliko slovo "O" kao spomenik koji je osvijetljen iz Oktoiha cetinjskog, a nijednog slova osim Mitropolije ne možete naći napisano tim pismom kojim je pisan Oktoih", rekao je mitropolit Amfilohije.
    On je istakao da na Cetinju nema pisma, niti jezika Svetog Petra Cetinjskog, ni Petra Petrovića Njegoša.
    "Na taj način želim da posvjedočim Crnu Goru onakvu kakva je ona bila za vrijeme svetorodne loze Petrovića, za vrijeme Crnojevića do naših vremena", naglasio je mitropolit Amfilohije.

    ----------------------------------------------------------

    Ovaj uvezeni implantat je zaista Zlo i o glavu će se obiti onima u vlasti koji s njim tikve na sve načine žele i pokušavaju sadit...
    Kad im pamet ne smeta, slobodno nek i ubuduće zasipaju Amfilohija novcem, placevima i obavezno nek mu hramove i žurke otvaraju...
    Last edited by El Re; 10-02-14 at 22:26.

  14. #64
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Udruženi dealeri "Opijuma za Narod"

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Pisao sam skoro i ubjeđivao pojedine da SPC ne planira nikakav kompromis sa DPS-om, niti je to takva trgovačka institucija ko DPS...Evo i što sam napisao tada... http://www.forum.cdm.me/showthread.p...08#post3612808
    Nije prošlo puno, evo danas teksta koji dokazuje da sam bio u pravu...
    Dosta onoga što se dogodilo ovih zadnjih pola godine upućuje na to da se nešto posebno događa u odnosima vlasti i crkve, što svako pokušava shvatiti i protumačiti na svoj način... U sličnim okolnostima ja se obično obratim osvjedočenim autoritetima kao što su npr. Karl i posebno Groucho Marx. Ovoga puta ću navesti Karla koji je ostao upamćen zarad svoje izjave:

    "Religija je opijum za narod..."

    Koliko je ovo izvjesno i u sadašnjem vremenu, najbolje se vidi iz svečanih događanja u kojima se vlast i crkva "nadgornjavaju" u svojoj maštovitosti kako da zabave Narod, u nadi da će ga pridobiti za svoje potrebe. Utisak je poput onog na željezničkoj stanici đe su postavljeni dva voza, jedan ispred koga hukće parna lokomotiva, sa pravcem u slavnu prošlost dok se na drugom kolosjeku nazire oklopni voz tranzicije okreenut u pravcu budućnosti... Okolo se mota zblanuti narod nesiguran u koji voz da uskoči, jer se vrijeme polaska približilo i nema čekanja.

    No dok je za ulazak u onaj oklopni voz potrebna povelika doplata, iz onog parnog, prepunjenog da ne može krknut, čuju se gusle i vijore barjaci, a sa prozora razdragano mašu oni koji su ufatili mjesta, dok se duž voza gegaju raskubeni popovi i nude narod opijumom koji on "oduševljeno" šmrče... U oklopnom vozu je to mnogo otmjenije jer tamo opijum dijeli podobna, dobro obezbijeđena i poslušna intelektualna -(hm!) - elita...

    Namjerniku ne preostaje drugo nego da se, prema svom ukusu i osobenostima, priključi ovom opštenarodnom veselju i to što prije jer otpravnig sa crvenom kapom i bijelim rukavicama već izlazi na peron..

    Nazdravlje i sretan put svima

    - M - (kao matuf)

  15. #65
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    1,824
    Thanks Thanks Given 
    108
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    97 Posts

    Default

    Koliko naroda ide u narodne kuhinje na Cetinje i u Podgoricu majko sveta.. Svaka cast i Bog pomogao Crkvu sto to otvori. No se bojim da ce se morati otvoriti i u druge gradove.

  16. #66
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nenocopy View Post
    Koliko naroda ide u narodne kuhinje na Cetinje i u Podgoricu majko sveta.. Svaka cast i Bog pomogao Crkvu sto to otvori. No se bojim da ce se morati otvoriti i u druge gradove.
    E kad na postove dobijem ovako "blagoslovene" odgovore, prođe me volja, ne samo da učestvujem nego da se, iz istijeh stopa, nosim u krasni *****... A nijesu samo ovakvi odgovori uzrok već opštenarodna nesuvislost i ispraznost u pogledima te mi dobri naš Old Bone sve više nedostaje.

    No zato velečasni Amfilohije ne prestaje da me iznenađuje i oduševljava svojom božanstvenom kreativnošću, dokazanom ne samo u domenu duhovnosti već mnogo više u domenu Umjetnosti, počev od lamene crkve na Rumiji pa preko "paklenih" fresaka u Hramu Hristovog Roždestva do najnovijeg prekrštavanja - Bušatlije - navodno potomka Crnojevića, time ga promovišući u kandidata za prijesto Crne Gore, računajući pošto je Vjere Prorokove ipak bolji od Katolika loze Petrovića, čime bi Demokratam izbio adut nametnute Crkve, jer sada imaju prestolonasljednika da osnuju državnu crkvu CG...
    Evo jedan pasus iz današnnjih novina da bi se općinstvo dodatno moglo uzdizati...

    Zato se ne treba čuditi egzaltaciji u tvrdnji da takvoga krštenja kao Bušatlijinog, nije bilo u Cetinjskom manastiru od njegovoga osnivanja. Ovo je priča o tome kako je jedan intimni čin, kao što je krštenje, ili – promjena vjere, kako to ko gleda, uzdignut na nivo savremenog istorijskog događaja, a ekonomista iz Beograda postao samo tim činom, plave, dinastičke krvi.
    Bio je to „poklon“ Srpskoj pravoslavnoj crkvi kakav se, zaista, ne odbija.


    I nemoj da mi se ponovo neko javi društvenim i humanitarnim dostignućima crkve jer ću ga iz zatrke poslati u *****!

    Na kraju evo i linka:http://www.portalanalitika.me/drustv...ali-crnojevii-
    Last edited by metuzalem; 29-03-14 at 09:07.

  17. #67
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Mene se čini da me ovo premudro općinstvo ne uzima ozbiljno, što nikako ne mora da čudi kad je u pitanju jedan nepopravljivi jeretik poput mene. A i kako bi, onako ušuškani u svijet sopstvene i zajedničke ispraznosti i smjeli da pomisele e matuf ima pravo, kad iznad (svemoćne) - Crkve - postavlja globalnu - SLUŽBU - kao Crkvu nad Crkvama, pri tome sigurni da samo oni imaju jedinstvenu privilegiju opstajati iznad tako univerzalne dileme.

    Što se mene tiče, stari sam i nepopravljivi Jeretik, jer odbijam vjerovati u moderne dogme pomenute SLUŽBE sa sjedištem u Pentagonu, tom modernom Vatikanu globalne religije. U mnogo čemu se mogu povući paralele između Starog Zavjeta i njenih modernih dogmi, no meni ni na karj pameti neće biti da povjerujem e su nekaqkvi beduini došetali u najmoćniju zemlju svijeta, sjeli u avione i sa uzvikim „Alahu Akbar“ strmoglavili u nebeske kule Svjeckog Trgovačkog Centra, a da niko od ove vrhunske SLUŽBE, ama baš ništa ne primijeti... Ako ćemo pošteno, nešto mnogo jednostavnije ne bi uspjelo ni ovoj vrhunskoj Crkvi, pardon SLUŽBI, u nekoj od azijskih vukojebina a da se taj poduhvat ne otkrije barem od strane mjesne policijske postaje.

    Iako sam uveliko svjestan da će mnogi, ovo moje senilno baljezganje, uzeti kao uobičajene nesuvislosti jedog frustriranog matufa, no zato će one itekako biti zavedene „tamo že treba“ jednako kao nekad u dosijeu cetinjskoga SUP-a, što me sa mojih 75 godina u prknu, mnogo i ne brka, dok će ovaj prilog ostati kao skroman početak jedne moderne jeresi...
    Last edited by metuzalem; 07-04-14 at 16:25.

  18. #68
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ^^

    Izvorno hrišćantvo (baš kao i sve blisko-istočne fundametalističke monoteističke religije, poput islama i judaizma) je bilo potpuno nekompatibilno sa društvenim poretkom u Evropi. Vidjevši da mu se ne može stati na kraj, šta je uradila elita rimskog carstva ? Reformisala ga ! Tako da odgovara njoj samoj.

    Prema tome, sve današnje crkve su na ovaj ili onaj način (izuzev par protestantskih koje su zahvaljujući pridržavanju strogom bibliji, potpuno talibanske po karakteru) reformisane, i njihovi vjernici se drže dogmi koje je uredila na ovaj ili onaj način elita, tako da se dogma može uklopiti u funkcionisanje zapadnog društva.

    Da se to nije desilo, danas bi Hrišćanstvo (a najvažnije, i njegovi duhovni vođe) bilo kao i Islam - fanatična religija sa fanatičnim sljedbenicima. Kao što su rani hrišćani i jevreji bili fanatični, beskompromisni, siromašni, neobrazovani, umotani u krpe sa dugim bradama i kosama, i nastupali kao rulja sa motkama koja je mlatila nevjernike.

    U tom smislu, monoteizam je zapadnom svijetu potpuno suvišan, i to prije svega duhovno suvišan. Zapad zapravo i ne posjeduje duhovnost i nije sklon duhovnom, i mislim da to treba da prihvate (i prihvatimo, pošto i mi putujeo tamo). Mi sloveni možda i jesmo duhovni, no i tu nama svojstvenu karpatsku duhovnost i misticizam polako udruženim sredstvima močugaju iz nas, a mi im pomažemo, pa se samo-močugamo.
    You can kill a player, but you can't kill the game

  19. #69
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Реално гледано, СПЦ у Црној Гори је доминантна Црква и може се сматрати узурпаторским насљедником трона Цетињских Владика.
    A ko je pravi nasljednik?

  20. #70
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,818
    Thanks Thanks Given 
    675
    Thanks Thanks Received 
    3,039
    Thanked in
    1,804 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ronn|3 View Post
    a ko je pravi nasljednik?
    Quote Originally Posted by ronn|3 View Post
    a ko je pravi nasljednik?
    Насљедници, тј. они који су то требали да буду, су узели чланску карту СК.
    Једноставно комунисти су игнорисали не само духовни него и свјетовни значај Црногорске Цркве за Државу Црну Гору.
    Како тада тако и данас Црном Гором владају комунисти, који зарад очувања власти, не желе да ријеше ово значајно питање за јединство Црногорског народа.

    За послиједицу имамо ситуацију да нам свештенство по ЦГ закључно са Митрополитом црногорским, поставља служба из Београда.
    Не може се сјеђети на трону духовне Црне Горе а пљувати по њој и радити све против ње.
    Last edited by BAR; 07-04-14 at 18:50.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  21. #71
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Poenta je u tome što i Amfilohije tvrdi da on brani i čuva tron cetinjskih vladika i izvorne duhovne (a i svjetovne) vrijednosti Crne Gore. Dakle tvoja riječ protiv njegove. I on isto tvrdi da su komunisti ignorisali duhovni značaj takve Crne Gore.
    You can kill a player, but you can't kill the game

  22. #72
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,818
    Thanks Thanks Given 
    675
    Thanks Thanks Received 
    3,039
    Thanked in
    1,804 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shamrock View Post
    poenta je u tome što i amfilohije tvrdi da on brani i čuva tron cetinjskih vladika i izvorne duhovne (a i svjetovne) vrijednosti crne gore. Dakle tvoja riječ protiv njegove. I on isto tvrdi da su komunisti ignorisali duhovni značaj takve crne gore.
    Ја имам ријеч а Митрополит Амфилохије и ријеч и дјело као и гомилу vhs снимака да то потврди.
    Али није проблем у Амфилохију, да није њега било, "служба из Београда" би поставила неког другог сарадника да извршава што му се каже.
    Амфилохије је ипак био превртљив и непоуздан сарадник, као и читава "служба из Београда" прије смјена 1998.Чак мислим да смо у неким периодима имали среће што је Митрополит баш Амфилохије а не неки други милитантнији и послушнији сарадник.
    Али ни Амфилохије, колико год изгледа здрав и виталан, није вјечан.Кога ће нам Београд поставити послије њега?
    Last edited by BAR; 07-04-14 at 20:29.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  23. #73
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Ја имам ријеч а Митрополит Амфилохије и ријеч и дјело као и гомилу vhs снимака да то потврди.
    Nije problem u djelima, nego u ideji koja ih opravdava. Amfilohije tvrdi da sve što radi, radi da bi očuvao duhovne vrijednosti CG.

    Али није проблем у Амфилохију, да није њега било, "служба из Београда" би поставила неког другог сарадника да извршава што му се каже.
    Da je tako, Amfilohije bi odavno bio patrijarh. Ali nije, zato što je on takav kakav je potreban upravo ovdje. Jer je on ipak čovjek iz Morače, koji poznaje bolje ovaj narod, i koji donekle i uživa autonomiju, naročito po pitanju demagogije. Pa mu se "omakne" da pođe do Beograda, podrži nasilni protest i odradi molitvu za "upokojenje vlade". Dakle nije Amfilohije slučajno "militantni" klerik.

    Али ни Амфилохије, колико год изгледа здрав и виталан, није вјечан.Кога ће нам Београд поставити послије њега?
    Nekog "svojeg" (čitaj, poslušnijeg). Mislim da je neki objektivan cilj SPC očuvanje trenutnog stanja u CG, odnosno da zadrže imovinu (mada, to je već ispunjeno, jer im to i legalno pripada) i da zadrže sadašnji procenat vjernika.
    You can kill a player, but you can't kill the game

  24. #74
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Ko god se sjeća onih vladika pored tenkova i sa mitraljezima na ramenu, sad može da vidi u kojoj mjeri je CRKVA NAD CRKVAMA imala uspjeha uvrćtavanjem iste među ostale vojne i ine formacije, iako bi moglo izgledati obratno...
    evo linka:
    http://www.e-novine.com/entertainmen...vasi-neno.html

  25. #75
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,093
    Thanks Thanks Given 
    543
    Thanks Thanks Received 
    751
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    Cijena vjere
    30. maj 2014.

    Iako sveštenici SPC za Ostrog kažu da je „izvan i iznad svake ideologije“, manastir uklesan u stijenama visoko na putu između Nikšića i Danilovgrada i te kako je inkorporiran u okvire ideologije i profita. Tačnije: Srpska pravoslavna crkva, koja se zvanično gnuša zapadnih vrijednosti i potrošačkog društva, nezvanično ali stvarno je Manastir Ostrog pretvorila u centar gdje se u novac pretvara sve što je vezano za vjeru i Boga – i to po principu neoliberalnog koncepta poslovanja


    Sveštenik Miodrag Todorović, najavljujući ovogodišnje dane svetog Vasilija Ostroškog, poručio je da je manastir u kojem počivaju mošti sveca, inače jedno od najvećih svetilišta u Evropi, „izvan i iznad svake ideologije“.
    Međutim, i letimičan pogled na Ostrog, i čitav kompleks koji ga okružuje, govori da je ovaj manastir danas daleko od nepristupačne svetinje kakav je nekad bio i da je i te kako inkroporiran u okvire ideologije i profita.

    U Ostrogu se gotovo plaća. Od svijeća koje koštaju 10 centi, „svete vode“ sa lokalnog vodovoda, krštenja, knjiga o istoriji Srpstva i Srpske pravoslavne crkve, sve do skupocjenog nakita od nekoliko stotina eura... Vjera je, izgleda, iskušenje i za dušu i za džep.
    Sve je obezbjeđeno, na vama je samo da dođete: „U manastiru Ostrog počivaju čudotvorne i netruležne mošti svetog Vasilija Ostroškog – čudotvorca“.
    Ovom rečenicom počinje prezentacija Ostroga na zvaničnom sajtu manastira. Međutim, malo će ko moći – makar oni koji su posjetili posljednjih nekoliko mjeseci Manastir - da razdvoji ono što je navodno „čudotvorno i netruležno“ od dobro organizovanog turističkog objekta čija je osnovna svrha privlačenje vjernika i ostvarivanje profita.

    Slušali smo priče da se do Ostroga dolazi uskim razlokanim putevima, da je prilaz veoma težak, smještaj neudoban, i da je podvig doći do gornjeg manastira. Međutim, vlasnici ovog kompleksa potrudili su se da on ne zaostaje ni za najekskluzivnijim destinacijama: putevi koji vode prema Ostrogu su i dalje uski ali su svježe renovirani, put do gornjeg manastira takođe; konak je pretvoren maltene u hotel, parkinzi su široki, restorani i suvenirnice rade punom parom; na svakom većem usponu postavljene su klupe za odmor; a za krštenja je, prije nekoliko godina, uzgrađena nova crkva na putu između gornjeg i donjeg manastira...

    Ideologija, vjera i profit
    : Suvenirnica kod donjeg manastira takođe je renovirana. Prostire se na nekih 80 kvadratnih metara, vrvi od vjerski i nacionalno motvisanih, suvenira: brojanice, kadionice, ikone, knjige, majice, krstovi, nakit, ljekovita monaška vina... Naravno, povezuje ih isti detalj – gornji Ostrog, začinjenelementima srpstva.

    Cijene rekvizita su vidno istaknute: za mali drveni krst - 50 centi; srebrne ogrlice koštaju od 200 do 500 eura, one zlatne sa motivima Ostroga dostižu cijenu i do 900 eura.
    Među skupocjenim predmetima ističu se Biblija u kožnom povezu ispod koje stoji cijena od 240 eura.

    U suvenirnici se može uzeti „Istorija Srba“ u kožnom povezu za 75 eura, trotomna „Istroija Srpske pravoslvne crkve“ je malo skuplja – 120 eura, „Srpski jerarsi“ se mogu kupiti za 45 eura a razna žitija srpskih svetaca i poruke pravoslvnih otaca se mogu naći do 20 eura.
    Ikone kako je naglašeno, srpskih pravoslavnih svetaca, koštaju od 25 pa sve do par stotina eura.
    Za one sa skromnijim budžetom postoji veliki izbor brojanica u svim bojama, za pripadnike svih stilova i generacija.
    Hit su one u koloritu tradicionalne srpske trobojke koje koštaju skromnih 11 eura. Ugalj koji se stavlja u kadionicu je svega 50 centi za deset komada a kesica u kojoj je upakovan ukrašena je sa četiri S.
    Reklo bi se da je moderni Ostrog sve samo ne „daleko od ideologije“ – pogotovo ideologije srpstva i finansijske dobiti.
    Fakture zemaljskog Ostroga: Oni koji dođu da konače u manastir, mogu da borave u novom renoviranom, lijepo sređenom, konaku koji, kao navode na zvaničnom sajtu Ostroga, ima 210 kreveta.
    Na pet minuta hoda od donjeg manastira nalazi se konglomerat zbijenih restorana, kafana i suvenirnica. Sve objekte spaja opet jedan motiv – Ostrog. Ili ugostiteljski objekat nosi ime manastira ili je manastir na njemu oslikan, šablon je očigledan.
    Kad se prođe kapija gornjeg manastira vjernike dočekuje česma sa „svetom vodicom“ i još jedna velika suvenirnica sa gotovo istim asortimanom kao i ona kod donjeg manastira. Ta mesingana česma sa kamenim koritom u nekoj simboličkoj ravni može da posluži kao skica po kojoj čitav manastir funkcioniše – voda iz lokalnog vodovoda se predstavlja kao sveta vodica a božansko se koristi kao roba koja uvijek može da bude pretvorena u profit.

    Sveta tajna i procedura
    : Ćivot svetog Vasilija je ono zbog čega većina vjernika dolazi u Ostrog. Ulaz do kelije u kojoj je smješten je organizovan, jasno označen a tu je i osoblje da uputi one koji nijesu upoznati sa procedurom.
    Poljubiš krst, poljubiš ikonu na ćivotu, ostaviš prilog – to je procedura koje se vejrnici pridržavaju. Prilozi se više neostavljaju na kivotu Svetog Vasilija, već je u tu svrhu napravljena kutija i postavljena u keliji.
    Kutije za priloge se nalaze i u donjem i gornjem manastiru ali ko želi da ostavi novac može to da uradi i da ne bira mjesto.

    Treba napomenuti da je na putu između donjeg i gornjeg manastira otvorena crkva novomučenika Stanka koja je, očigledno zbog velikog interesovanja, morala da rastereti donji manastir u jednom specifičnom pogledu.

    Kako stoji na zvaničnom sajtu manastira Ostrog „krštenja se obavaljaju svakim danom u crkvinovomučenika Stanka u terminima od 10, 12 i 14 sati... Pored duhovne pripreme za Svetu Tajnu Krštenja, potrebno je samo da imate svog kuma, a sve ostalo se nalazi kod nas“.
    Krštenje je, besplatno, ali je red da se da koliko ko ima, obično ne ispod 20 eura. U razgovoru sa vjernicima koji su primili „svetu tajnu“ saznali smo da je iznos dobrovoljnog davanja nerijetko višestruko veći, čak i do nekoliko stotina eura.
    U slavu mamona: Moglo bi se reći da je Manastir Ostrog odavno prestao da bude priča o podvižništvu, svetosti i skromnosti - vrlinama koje su vezivane za svetog Vasilija Čudotvorca. Moglo bi se takođe, reći da mješavina svjetovnog i duhovnog - kafane, restorani, kiosci sa suvenirima, sveta vodica, predstavljaju dobar biznis i materijalnu bazu duhovne nadgradnje „nebeske SPC“.

    Ako na trenutak stavimo po strani to što Mitropolija crnogorsko-primorska, kao tek jedna od eparhija SPC, mora da ispostavlja račune centrali u Beogradu, ipak se ne može zanemariti činjenica, iako već trivijalna i svma poznata, da je prostor manastira Ostrog mjesto gdje očigledno ne postoji Crna Gora ni u nacionalnom, ni u istorijskom smislu.
    I da je Srpska pravoslavna crkva - koja se zvnično gnuša zapadnih vrijednosti i potrošačkog društva - Ostrog pretvorila u simulakrum neoliberalnog koncepta poslovanja – po principu – profit je iznad svega. I kada bi smo priču sveli na ultimatum iz Novog zavjeta da „ne možemo služiti Bogu i mamonu“, za ovaj manstir SPC bi se bez rezerve moglo reći da postoji u slavu ovog posljednjeg –Srpskog pravoslavnog mamona sa centralom u Beogradu.
    Balša KNEŽEVIĆ
    In vino veritas

Page 3 of 645 FirstFirst 12345671353103503 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 16:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 13-10-07, 23:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 08:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 04:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 20:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •