Page 440 of 644 FirstFirst ... 340390430436437438439440441442443444450490540 ... LastLast
Results 10,976 to 11,000 of 16099

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #10976
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Nisam se bavio time, možeš misliti da lažem ali jednostavno, fokus su mi bila stvarno umna djela raznih hrišćana. Imao sam sreću da je otac u SFRJ kupovao razna vrhunska djela knjiga izdavača od Zagreba do BG-a. Ne sudim o katolicima na osnovu nekih loših primjera, više sam bio fokusiran na genijalce poput Augustina, Ekharta, Pascala itd. Dakle kao što rekoh, sve zavisi kako želiš da posmatraš stvari...

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk
    Uh, sad taj pomirljivi ton, spremaš nešto
    Nema toga ne sudiš po lošim primjerima, Njegoš reče da se čaše žuči i meda smiješane najlakše piju. Zajebi rabotu znam da loši kvare prosjek, no i oni su naši, ne možemo sliku o bilo kojoj grupi ljudi formirati samo posmatrajući najbolje.

    Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

  2. #10977
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Bilo bi nekorektno reći da nije bilo svačega i što se partizana tiče. Jbg bio je rat, drugačije okolnosti, a u CG je tada bila aktuelna i dalje krvna osveta. Fakat, borili su se svi za slobodu , za mirniju budućnost, a evo kakvu imamo budićnost nakon svega... društvo koje nikada neće izaći iz podjela.


    Sent from my SM-G973F using Tapatalk
    Ada ka nije svasta bilo. Jedan rodjak strijeljan bez sudjenja. Sve organizovao drugi rodjak pobjednik pocetkom 1945, kako bi osvetio brata kojeg je u rat ubio brat strijeljanog. U ujcevinu mi se rodbina komatila nije joj treba niko sa strane.
    Ovo dje mi je starevina jedno drugo pazili cetnicke familije pripazile partizanske. U rat.
    Posle rata partizanske familije sacuvale cetnicke (manjina zaista, slovilo za bas partizansko selo). Pominjah spasavanje par zivota.
    A oba izmedju dva sela 15km nema.
    Takva je Crna Gora.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  3. #10978
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Dakle ako si Srbin, moraš biti četnik? To mi je nešto novo. Recimo da se Knežević sa tobom ne bi baš složio.
    Druže došao si na teren đe su partizani i dalje priznati kao oslobodioci.
    I posle oslobođenja ološ komunistička obrazova omladinu, napravi puteve i napravi državu koju su svi respektovali.
    Civilizacijski pomak u Crnoj Gori 1950-1980 neće se skoro ponovit.
    A bojim se niđe diljem SFRJ.
    A za kraj da te častim jednu pjesmu. Čovjek je opjevan u više država. A nije pop, zamisli.
    Ima odličnih i partizanskih i četničkih pesama.

    A ja sam došao na teren "unuka narodnih heroja", gde se uglavnom slušaju Tomsponove obrade jednih i drugih.

    Nikakav specijalan civilzacijski pomak nisu komunisti ovde napravili. Isto kao što su napravili u Češkoj ili Poljskoj.

    I da se ne lažemo, zabole tebe koga je SPC proglasila za sveca.
    Ko da ti slaviš svece i gledaš svaki dan u kalendar.

    Nego tebi smeta crkva kao crkva, zato što je srpska.

    Jel tako?
    Last edited by Dača; 06-05-21 at 18:52.

  4. #10979
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Druže o čemu ti pričaš??? Većina republika je bila srednji vijek prije rata, procenti nepismenih u CG,MK,SRB,BiH su tužna slika realnosti tog vremena i za kratko vrijeme je SFRJ iznjedrila visoko obrazovane i doktore i inžinjere i profesore , a bili smo zemlja koja je imala sopstvene borbene avione, koja je gradila po Iraku i Libiji...Što to nije valjalo jeste narod koji nije bio dostojan takve zemlje.

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk

  5. The Following User Says Thank You to Director For This Useful Post:


  6. #10980
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Ja sam za ovakva sveštena lica

    https://www.facebook.com/Klubikon/vi...2493299414096/

    Da se narod malo relaksira

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  7. #10981
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,722
    Thanks Thanks Given 
    2,090
    Thanks Thanks Received 
    4,631
    Thanked in
    2,474 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Druže o čemu ti pričaš??? Većina republika je bila srednji vijek prije rata, procenti nepismenih u CG,MK,SRB,BiH su tužna slika realnosti tog vremena i za kratko vrijeme je SFRJ iznjedrila visoko obrazovane i doktore i inžinjere i profesore , a bili smo zemlja koja je imala sopstvene borbene avione, koja je gradila po Iraku i Libiji...Što to nije valjalo jeste narod koji nije bio dostojan takve zemlje.

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk
    Moze se komunistima sporit i naci masu gresaka posle rata, ali vala dje niko realan ne moze naci zamjerku je to sto su od poludivljeg i nepismenog naroda napravili koliko-toliko civilizovano drustvo.
    Forever young, i want to be forever young

  8. The Following 3 Users Say Thank You to technus For This Useful Post:


  9. #10982
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,622
    Thanks Thanks Given 
    10,577
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by technus View Post
    Moze se komunistima sporit i naci masu gresaka posle rata, ali vala dje niko realan ne moze naci zamjerku je to sto su od poludivljeg i nepismenog naroda napravili koliko-toliko civilizovano drustvo.
    Ali nas resetovaše na fabrička ovi dobitnici tranzicije iliti ekskomunistjangbojs

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  10. The Following 3 Users Say Thank You to joni For This Useful Post:


  11. #10983
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Ima odličnih i partizanskih i četničkih pesama.

    A ja sam došao na teren "unuka narodnih heroja", gde se uglavnom slušaju Tomsponove obrade jednih i drugih.

    Nikakav specijalan civilzacijski pomak nisu komunisti ovde napravili. Isto kao što su napravili u Češkoj ili Poljskoj.
    Da ne lutamo na druge zemlje, ali da nije bilo komunizma i ulaganja Crna Gora bi bila nerazvijena teritorija koja bi za ostalim drzavama kaskala nekih 20-30 godina.
    Nebitno je li komunizam bio dobar ili los, Crna Gora nikad nije bila toliko privredno razvijena kao u doba komunizma.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  12. #10984
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,722
    Thanks Thanks Given 
    2,090
    Thanks Thanks Received 
    4,631
    Thanked in
    2,474 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by joni View Post
    Ali nas resetovaše na fabrička ovi dobitnici tranzicije iliti ekskomunistjangbojs

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Upravo tako, factory reset, samo mjesto Young Boysa, bolje im stoji ime nekog drugog švajcarskog fudb. kluba, Grasshopers.
    Forever young, i want to be forever young

  13. The Following User Says Thank You to technus For This Useful Post:


  14. #10985
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,622
    Thanks Thanks Given 
    10,577
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by technus View Post
    Upravo tako, factory reset, samo mjesto Young Boysa, bolje im stoji ime nekog drugog švajcarskog fudb. kluba, Grasshopers.
    U sridu

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  15. #10986
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Druže o čemu ti pričaš??? Većina republika je bila srednji vijek prije rata, procenti nepismenih u CG,MK,SRB,BiH su tužna slika realnosti tog vremena i za kratko vrijeme je SFRJ iznjedrila visoko obrazovane i doktore i inžinjere i profesore , a bili smo zemlja koja je imala sopstvene borbene avione, koja je gradila po Iraku i Libiji...Što to nije valjalo jeste narod koji nije bio dostojan takve zemlje.

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk
    A gle, koliko je bilo informatičkih pismenih pre 30 godina, a danas i babe imaju fejsbuk i barataju tastaturom i mobilnim telefonom.

    I sve to bez komunista.

    Svet i civilizacija idu napred sa ili bez takvih društvenih devijacija.
    U celom svetu nepismenost je naglo opala nakon drugog svetskog rata, a naročito nakon 1970 godine. Dakle, nije to specijalno vezano za komuniste.
    Isto kao što se začeci auto i avio industrije na ovim prostorima ne vezuju za njih.

    Ni Jugoslavija nije njihova ideja, niti su bili uspešniji u njenom čuvanju od svojih prethodnika.
    Čim se urušio svetski poredak na kojem su profitirali, urušila se i njihova nesvrstana samoupravna tvorevina.
    I većina njihovih privrednih giganata nije preživela tržišnu privredu i tranziciju.

    Ali zato jeste partokratija kao model društvenog bivstvovanja.
    Partijska pogodnost i stranačko zapošljavanje po dubini, kao tekovina postkomunističkog društva će poživeti još dugo i taj mentalitet će se teško iskoreniti.

  16. #10987
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    A gle, koliko je bilo informatičkih pismenih pre 30 godina, a danas i babe imaju fejsbuk i barataju tastaturom i mobilnim telefonom.

    I sve to bez komunista.

    Svet i civilizacija idu napred sa ili bez takvih društvenih devijacija.
    U celom svetu nepismenost je naglo opala nakon drugog svetskog rata, a naročito nakon 1970 godine. Dakle, nije to specijalno vezano za komuniste.
    Isto kao što se začeci auto i avio industrije na ovim prostorima ne vezuju za njih.

    Ni Jugoslavija nije njihova ideja, niti su bili uspešniji u njenom čuvanju od svojih prethodnika.
    Čim se urušio svetski poredak na kojem su profitirali, urušila se i njihova nesvrstana samoupravna tvorevina.
    I većina njihovih privrednih giganata nije preživela tržišnu privredu i tranziciju.

    Ali zato jeste partokratija kao model društvenog bivstvovanja.
    Partijska pogodnost i stranačko zapošljavanje po dubini, kao tekovina postkomunističkog društva će poživeti još dugo i taj mentalitet će se teško iskoreniti.
    Druže, ne možeš porediti jer i danas kada slušaš kako priča "stara garda" obrazovana u tom sistemu, jasno vidiš obrazovanu osobu, koja nema problem sa elokvencijom i ne iziskuju napore da sastave rečenicu u glavi kada govore. Pojedini pokojni doktori i dan danas se pominju u medicinskim krugovima, a inžinjeri, arhitekte itd su bili klasa. Jugoslavija je bila jedna veoma plemenita ideja i jasan dokaz da su narodi ovih prostora ujedinjeni bili itekako poštovani i uspješni. Ne moramo se mi nikad više ujediniti, jer ne zaslužujemo ali tvrdim da povezani možemo živjeti 10 puta bolje da nije politike i kleptomanskog karaktera većine na ovim prsotorima. Imao sam sreću da upoznam ljude širom ex YU republika poslom i tvrdim da su narodi na ovim prostorima itekako inteligentni i da se mogu nositi rame uz rame sa raznim kolegama iz inostranstva, što su i sami potvrđivali nekoliko puta.

    Ja samo smatram da je priča o nacionalizmu koji god bio, najpogubniji otrov za narode ovih prostora i da umjesto da se usmjere svi na obrazovanje i ekonomksi razvoj, uz više tolerancije i poštovanja, non stop živimo ludilo nacionalizma i primitivnog gledanja na različitost. Ne postoji država koja ne njeguje to, što je žalosno, dok se u pozadini odvija pljačka i uništavanje generacija koje dolaze.

  17. The Following 3 Users Say Thank You to Director For This Useful Post:


  18. #10988
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    @Director Složićemo se, a posebno za Crnu Goru, da je SFRJ naročito period 1950-1980 bilo vrijeme naveće društvene emancipacije u istoriji. Jel bilo raznih ekonomskih kikseva jeste, jel bilo donekle vještački, jeste. Ali ne nešto što se kasnije nije moglo korigovati. Već smo ti i ja na drugim topicima kenjali o arhitekturi po mjeri čovjeka, umjesto o "tržišnoj" pa da se ne ponavljamo. To nije jedina DELTA IKS

  19. #10989
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Crkva nad Crkvama…

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Da ne lutamo na druge zemlje, ali da nije bilo komunizma i ulaganja Crna Gora bi bila nerazvijena teritorija koja bi za ostalim drzavama kaskala nekih 20-30 godina.
    a.
    A jel znas kako smo se razvili toliko? Kreditima. Mislis da je tesko dosjetiti se i uzeti kredit i ne vratiti ga? A ne vratis ga jer su krediti uludo troseni inace bi bili u stanju da ih vratimo.Ostaviti zemlju u dugovima i u stanju takvom da su dosli ovi salabajzeri na vlast koji su nas dodatno zaduzili. Mislim da ovaj sled dogadjaja ne indikuje preveliku pamet. Al sa druge strane ne znamo kako bi bilo da je neko drugi bio mjesto komunista. Ipak je to isti narod bez obzira na ideologiju. Mozda bi bilo gore, a mozda i bolje. Zaebano je to sto niko ne poznaje alternativne budućnosti al mnogi pricaju kao da ih poznaju. To indikuje mogucnost putovanja kroz vrijeme. Volio biha da imam tu moć i bidem avendzers
    Last edited by Caesar; 07-05-21 at 11:35.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  20. #10990
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    To je sve jasno veoma ko želi da vidi. Može se neko ježiti na pomen tog vremena ali neka ne zaborave da i dan danas "arčimo" puteve i pruge tog vremena, a mnoge fabrike uspješno i rade dan danas. Ja smatram da smo mi izgubili užasno puno vremena u CG u glupstima, a malo ko je svjestan pravog stanja. Nakon svega i dalje mislim da je dobro što je došlo do smjene vlasti, a bilo bi itekako dobro da se vlast mijenja ne kao do sada nakon decenija muka... Interes CG ne može biti isključivo nacionalno pitanje, mi trebamo biti građansko društvo, a prioritet obnova obrazovanja i ekonomije koju bukvalno kao da nemamo. Bez poštovanja različitosti, ne može se krenuti naprijed. To obično shvate ljudi kada se presele u inostranstvo. Nema kenjanja o nacionalnostima....

  21. #10991
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    @Director prekide mi se post pa evo sve u komat
    Složićemo se, a posebno za Crnu Goru, da je SFRJ naročito period 1950-1980 bilo vrijeme naveće društvene emancipacije u istoriji. Jel bilo raznih ekonomskih kikseva jeste, jel bilo donekle vještački, jeste. Ali ne nešto što se kasnije nije moglo korigovati. Već smo ti i ja na drugim topicima kenjali o arhitekturi po mjeri čovjeka, umjesto o "tržišnoj" pa da se ne ponavljamo. To nije jedina društvenaDELTA IKS koja je napravljena u tom periodu, ali je ostala vidljiva.
    Npr danas, uprkos mnogo većoj dostupnosti informacija opšta kultura i znanje mlađih generacija je kritično loše, jer sokoćala koriste za pogrešne stvari, kao što su društvene mreže, koje su, ispostaviće se, tumor čovječanstva.

    Kad smo kod kulture, a i Crkve, preporuka tebi i svima album "Odbrana i poslednji dani" od Idola u dosta anketa ozbiljnih kritičara proglašen najboljim svih vremena u SFRJ. Provlači se pravoslavlje što je bio neki moj kontakt sa istim u komunizmu, kao i neki Pekić style, ne znam kako bih nazvao, a oni su po njemu nazvali album. Tako nešto danas nema šanse da se napravi.

    Juče smo se malo čačkali, incijalno je počelo sprdnjom na račun crkve. Manje sam čitao o tome od tebe, više me zanimale neke druge stvari. Sa nekim ljudima, za koje znam da su ozbiljno utemeljeni u vjeri sam se dosta puta baš kvalitetno sprdao na religijske teme, gdje smo se odvaljivali od smijeha. Tako da mi preozbiljno uzimanje vjere liči na neku ličnu nesigurnost u sopstvenu vjeru. Isto to mislim i o prevelikoj revnosti u svojoj religioznosti.

    Isto tako ću se uvijek sprdati sa klanjanjem jer kakve veze ima klanjanje sa slobodnom voljom ljudi, koji je u izvornom hrišćanstvu najveći dar koji smo dobili od Boga. Pominjao sam već ovdje Velikog inkvizitora od Dostojevskog kada Isus silazi i invkizitor ga uhapsi i razgovara sa njime. Otprilike, inkvizitor objašnjava kako se o jadu zabavio nekoliko stotina godina od kad su mu ljudi delegirali slobodu koju u biti ne žele, a koju im je Isus dao. A onda dođe Isus da mu kvari posao i ponovo im dijeli slobodu. I sad mi dođu popovi sa nekim klanjanjem kojim pokazujem koliko sam ja mali u odnosu na vjeru.

    Na kraju, Crkva je Božije tijelo na zemlji, ali i institucija koju čine grešni ljudi. Kao što ti rekoh uz jednog Sv Vasilija, ide i jedan Sv Maca. Ili jedan Sv Simeon (ex Stefan Nemanja) koji je bez pardona izmasakrira bogumile koji su takođe bili hrišćani ali sa drugačijim učenjem. Tada su se zvali jeretici, a danas bi takav pokolj zvali eliminisanjem konkurencije na tržištu religija.

    Dakle, ni Crkva, kao ni bilo što drugo nije savršeno, ima svojih dobrih i loših strana i treba je gledati kritički. I da se ne lažemo, a ima koliko hoćeš istorijskih primjera, kao i bilo ko drugi, ako je pustimo zajahaće nas i neće nam se skidati sa leđa.

  22. #10992
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Evo dočekah da se složim sa Direktorom, znači moraću se koliko je u roku odma javiti doktoru.

    Ovo o razvoju republika stoji, a pogotovo za CG, ona se prije rata nije ni razvijala u bilo kom pogledu. Kralj Nikola je radio samo dvorce i ljetnjikovce, puteve isto, ostalo par privatnih fabrika i banka. Bilo je nekih koncesija koje se nijesu ni ostvarile. Karađorđevići to što su radili bile su uglavnom žardamerije, da ne nagađamo zašto tako da dolaskom komunista na vlast ovaj narod je progledao u svakom pogledu. SFRJ je bila Država sa velikim D, često upotrijebim izraz tvorevina da bih predstavio stanje naše države.

    Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

  23. #10993
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    A jel znas kako smo se razvili toliko? Kreditima. Mislis da je tesko dosjetiti se i uzeti kredit i ne vratiti ga? A ne vratis ga jer su krediti uludo troseni inace bi bili u stanju da ih vratimo.Ostaviti zemlju u dugovima i u stanju takvom da su dosli ovi salabajzeri na vlast koji su nas dodatno zaduzili. Mislim da ovaj sled dogadjaja ne indikuje preveliku pamet. Al sa druge strane ne znamo kako bi bilo da je neko drugi bio mjesto komunista. Ipak je to isti narod bez obzira na ideologiju. Mozda bi bilo gore, a mozda i bolje. Zaebano je to sto niko ne poznaje alternativne budućnosti al mnogi pricaju kao da ih poznaju. To indikuje mogucnost putovanja kroz vrijeme. Volio biha da imam tu moć i bidem avendzers
    Konkretno Crna Gora raspadom SFRJ što se tiče dugova nije bila mnogo dužna. U jednom momentu početkom devedesetih smo bili bez dugova, toga se odlično sjećam, jedinstveni dps je bio na vlasti. Kasnije sankcije, privatizacije, malverzacije, zaduživanje za potrošnju umjesto za razvojne investicije, onda kruna svega autoput, potom oslobodioci i tu smo đe jesmo, na pragu bankrota.

    Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

  24. #10994
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Crkva nad Crkvama…

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Konkretno Crna Gora raspadom SFRJ što se tiče dugova nije bila mnogo dužna. U jednom momentu početkom devedesetih smo bili bez dugova, toga se odlično sjećam, jedinstveni dps je bio na vlasti. Kasnije sankcije, privatizacije, malverzacije, zaduživanje za potrošnju umjesto za razvojne investicije, onda kruna svega autoput, potom oslobodioci i tu smo đe jesmo, na pragu bankrota.

    Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
    Burazere, pricas nekom ko je bio 2001 - 2005 zaduzen ispred CG za pregovore sa Pariskim i Londonskim klubom povjerilaca oko dugovanja SFRJ. Bili smo zaduzeni i to big time zaduzeni. Otpisano je 66% dugovanja. “Otpisano” je samo ja znam kako jer se dugovi ne otpisuju. Polakote sa velicanjem SFRJ. Ekonomski jake drzave se ne raspadaju. A svi znamo da ekonimski slab znaci prezaduzen i nesposoban da vrces dugove.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  25. #10995
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    @Director prekide mi se post pa evo sve u komat
    Složićemo se, a posebno za Crnu Goru, da je SFRJ naročito period 1950-1980 bilo vrijeme naveće društvene emancipacije u istoriji. Jel bilo raznih ekonomskih kikseva jeste, jel bilo donekle vještački, jeste. Ali ne nešto što se kasnije nije moglo korigovati. Već smo ti i ja na drugim topicima kenjali o arhitekturi po mjeri čovjeka, umjesto o "tržišnoj" pa da se ne ponavljamo. To nije jedina društvenaDELTA IKS koja je napravljena u tom periodu, ali je ostala vidljiva.
    Npr danas, uprkos mnogo većoj dostupnosti informacija opšta kultura i znanje mlađih generacija je kritično loše, jer sokoćala koriste za pogrešne stvari, kao što su društvene mreže, koje su, ispostaviće se, tumor čovječanstva.

    Kad smo kod kulture, a i Crkve, preporuka tebi i svima album "Odbrana i poslednji dani" od Idola u dosta anketa ozbiljnih kritičara proglašen najboljim svih vremena u SFRJ. Provlači se pravoslavlje što je bio neki moj kontakt sa istim u komunizmu, kao i neki Pekić style, ne znam kako bih nazvao, a oni su po njemu nazvali album. Tako nešto danas nema šanse da se napravi.

    Juče smo se malo čačkali, incijalno je počelo sprdnjom na račun crkve. Manje sam čitao o tome od tebe, više me zanimale neke druge stvari. Sa nekim ljudima, za koje znam da su ozbiljno utemeljeni u vjeri sam se dosta puta baš kvalitetno sprdao na religijske teme, gdje smo se odvaljivali od smijeha. Tako da mi preozbiljno uzimanje vjere liči na neku ličnu nesigurnost u sopstvenu vjeru. Isto to mislim i o prevelikoj revnosti u svojoj religioznosti.

    Isto tako ću se uvijek sprdati sa klanjanjem jer kakve veze ima klanjanje sa slobodnom voljom ljudi, koji je u izvornom hrišćanstvu najveći dar koji smo dobili od Boga. Pominjao sam već ovdje Velikog inkvizitora od Dostojevskog kada Isus silazi i invkizitor ga uhapsi i razgovara sa njime. Otprilike, inkvizitor objašnjava kako se o jadu zabavio nekoliko stotina godina od kad su mu ljudi delegirali slobodu koju u biti ne žele, a koju im je Isus dao. A onda dođe Isus da mu kvari posao i ponovo im dijeli slobodu. I sad mi dođu popovi sa nekim klanjanjem kojim pokazujem koliko sam ja mali u odnosu na vjeru.

    Na kraju, Crkva je Božije tijelo na zemlji, ali i institucija koju čine grešni ljudi. Kao što ti rekoh uz jednog Sv Vasilija, ide i jedan Sv Maca. Ili jedan Sv Simeon (ex Stefan Nemanja) koji je bez pardona izmasakrira bogumile koji su takođe bili hrišćani ali sa drugačijim učenjem. Tada su se zvali jeretici, a danas bi takav pokolj zvali eliminisanjem konkurencije na tržištu religija.

    Dakle, ni Crkva, kao ni bilo što drugo nije savršeno, ima svojih dobrih i loših strana i treba je gledati kritički. I da se ne lažemo, a ima koliko hoćeš istorijskih primjera, kao i bilo ko drugi, ako je pustimo zajahaće nas i neće nam se skidati sa leđa.
    Nikada nisam imao nesigurnost što se vjere tiče. Jednostavno, previše je dokaza ko želi da ih vidi što se tiče onoga što Njegoš naziva tvorcem sve tvari. I sa stanovišta filosofije, dolazili su do zaključka da je "nešto" moralo postojati oduvijek. Sve je to proces, kao u našem sadašnjem trenutku koji se umnogome razlikuje od osamdesetih godina recimo, po pitanju napretka tehnologije.

    Meni lično je primitivno i nevaspitano sprdanje na račun religije, bez uvrede jer su to stvari koje treba cijeniti u drugima i poštovati. Kao što sam rekao, podizao sam se i bio blizak , najbliži sa onima koji su bili muslimani. Možda je i do vaspitanja ali sam poštovao i poštujem drugu vjeru i njihove običaje onako kako poštujem i svoju. Kao hrišćanin ne vidim smisao podjela na katolike, pravoslavce ali ja sam rođen u pravoslavnoj zemlji koja se može ponositi svojim vladarima iz prošlosti koji su bili u Bogu... Nisam ništa drugačiji pred Bogom od nekog katolika niti on od nekog pravoslavca. Jedino što me je zanimalo u svoj toj priči o Bogu jeste razmišljanje na koje navodi čitanje Biblije , a koje dovodi do mnogih spoznaja. Ne možemo svi to voljeti. Ja volim religiju, filosofiju, psihologiju... Isto i kada čitam Froma svaka 2 minuta govorim u sebi "aooooo kakav genije" , a isto sam bio oduvan kada sam čitao misli onih koji su živjeli u 13 vijeku primjera radi iako nas dijele vjekovi. Dakle, ja ću i dalje nastaviti ići n Ostrog kada osjetim potrebz, Sv Nikolu slaviti i sve velike hrišćanske praznike ali me to ne čini vjernikom, već spoznaja lošeg koje se treba ispravljati neprekidno...

  26. #10996
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Burazere, pricas nekom ko je bio 2001 - 2005 zaduzen ispred CG za pregovore sa Pariskim i Londonskim klubom povjerilaca oko dugovanja SFRJ. Bili smo zaduzeni i to big time zaduzeni. Otpisano je 66% dugovanja. “Otpisano” je samo ja znam kako jer se dugovi ne otpisuju. Polakote sa velicanjem SFRJ. Ekonomski jake drzave se ne raspadaju.
    Koliko je u otpisu učestvovala kamata 1991-2001 u ukupnom dugu koja je dodavana dugu koji se za to vrijeme nije vraćao? Da li je bio otpis ukupnog duga ili glavnice.
    Negdje nakon tih otpisa učešće duga u GDP bilo je oko 20-30% pa smo ga opet nakarikali.
    Imaj u vidu da je SFRJ finansijski ukopala dolarska inflacija i rast kamata krajem 70-tih i početkom 80-tih. Kao što ti je vjerovatno poznato, gro državnih dugova se refinansira, a kada podivljaju kamate tada svi pozamjljuju samo visoko rejtingovanim zemljama i zaobilaze emerging market ili PIIGS zemlje. Pa pošto nema refinansiranja, eto kanala (Grčka je tako nedavno pukla). A to je desilo SFRJ pa je bio baš loš period 80-tih koji se završio onako kako se završio.
    Trivia: Crna Gora je parama od šverca cigara tokom sankcija 90-tih otkupljivala sopstvene dugove na sekundarnom tržištu za 10-20% (slično kao Hamović dug Srpske) i poništavala isti. Tako da je za male pare smanjivan dug i na taj način.

    Odosmo predalekona crkvenu temu u of topic

  27. #10997
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Burazere, pricas nekom ko je bio 2001 - 2005 zaduzen ispred CG za pregovore sa Pariskim i Londonskim klubom povjerilaca oko dugovanja SFRJ. Bili smo zaduzeni i to big time zaduzeni. Otpisano je 66% dugovanja. “Otpisano” je samo ja znam kako jer se dugovi ne otpisuju. Polakote sa velicanjem SFRJ. Ekonomski jake drzave se ne raspadaju. A svi znamo da ekonimski slab znaci prezaduzen i nesposoban da vrces dugove.

    SFRJ je bila zadužena 20 milijardi dolara na dan raspada. Kada pričamo o zaduženosti, valjalo bi da se podsjetimo koliko sada milijardi dolara svi zajedno dugujemo. Ako se ne varam u pitanju je dug od blizu 500 milijardi svih ex YU država, a CG konkretno nema nijednu fabriku, autoput koji će biti završen za 10 godina...

  28. #10998
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Crkva nad Crkvama…

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post

    Odosmo predalekona crkvenu temu u of topic
    I ne toliko. Vazno je znati socioekonomski ambijent u kome je crkva funkcionisala. Crkva je platila nevoljno i nezasluzeno cijenu gubitka “svete zemlje” , a da pri tom nisu ni pitani da li su za to da se drzava zaduzuje. Nadam se da nema vise onih koji misle da je Kosovo otislo jer neko voli albance a mrzi srbe ili zato sto su albanci vecina itd. Po meni je to zaduzivanje najveca steta koju su komunisti ucinjeli crkvi. Kazem komunisti iako vjerujem da nije ideologija kriva vec iskonska ljudska zatucanost i sklonost ka zadovoljstvima koja nisu besplatna. I tako svaki 22mart i 22sept sjetim se SFRJ i “otpisa”. Znas, tada su nam value dates za otplatu duga. Jedan je prosao a ide ovaj u septembru i tako...
    Last edited by Caesar; 07-05-21 at 12:30.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  29. #10999
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Burazere, pricas nekom ko je bio 2001 - 2005 zaduzen ispred CG za pregovore sa Pariskim i Londonskim klubom povjerilaca oko dugovanja SFRJ. Bili smo zaduzeni i to big time zaduzeni. Otpisano je 66% dugovanja. “Otpisano” je samo ja znam kako jer se dugovi ne otpisuju. Polakote sa velicanjem SFRJ. Ekonomski jake drzave se ne raspadaju. A svi znamo da ekonimski slab znaci prezaduzen i nesposoban da vrces dugove.
    Sjećam se odlično da je to kako nijesmo dužni u skupštinu iznio tada premijer Đukanović, ne bi me začudilo da je lagao, no to je i za laganje krupno. Kako ekonomski jake države opstaju i to je moguće, no volio bih viđeti tu da opstane sa tada Miloševićem, Tuđmanom... i sa narodima i vjerama kao ona što je bila.

    Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

  30. #11000
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Sjećam se odlično da je to kako nijesmo dužni u skupštinu iznio tada premijer Đukanović, ne bi me začudilo da je lagao, no to je i za laganje krupno. Kako ekonomski jake države opstaju i to je moguće, no volio bih viđeti tu da opstane sa tada Miloševićem, Tuđmanom... i sa narodima i vjerama kao ona što je bila.

    Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
    Ne tvrdim da je ovo moje iskljucivi razlog. Svakako ih je bilo vise izmedju ostalog i ljudski faktor koji si pomenuo i koji je bitan u situacijama kad te mudre glave mogu spasiti ili avetinje u dublji ambis baciti. Mi zakučismo ovo drugo.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

Page 440 of 644 FirstFirst ... 340390430436437438439440441442443444450490540 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 17:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 14-10-07, 00:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 09:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 05:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 21:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •