Page 274 of 644 FirstFirst ... 174224264270271272273274275276277278284324374 ... LastLast
Results 6,826 to 6,850 of 16100

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #6826
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Ponavljam lažeš da je izvještaj Venecijanske komisije bio negativan. Bio je veoma pozitivan
    Mozes da ponavljas do sjutra, jednu jotu ne mozes promijeniti u misljenju VK.

    Pohvalili su 90% zakona, trazili krupne izmjene u preostalih 10%. To nije pozitivno misljenje o zakonu, vec negativno. Cak i da su samo jedan clan trazili da se izmijeni opet bi to znacilo da je misljenje negativno.

  2. #6827
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by augustin View Post
    Fakticka korekcija (uz napomenu da nijesam siguran da su dvije navedene recenice original)- "the law itself" je najbolje prevesti "sam zakon". Odredjeni clan "the" je kljucan za ispravan prevod, i upravo znaci da se prica o ovom, konkretnom zakonu (a ne o tipu zakona). Rijec "itself" je tu kao kontekstualna veza sa sljedecom recenicom. U slobodnom prepjevu: Kako razumijemo, sam zakon je u skladu s obavezama Crne Gore kao kandidata za clanstvo u EU, i mnoge evropske zemlje imaju slicne zakone. Razumijemo zabrinutost SPC i vazno je da vlada i crkva razgovaraju o ovoj zabrinutosti i smire tenzije koje je zakon uzrokovao i eliminisu rizik od nasilja na ulicama.

    “As we understand it, the law itself is in line with Montenegro's obligations as a candidate for EU membership, many European countries have similar laws. We understand the concerns of the SOC and it is important that the government and the church discuss this and calm the tensions it has caused and eliminate the risk of violence in the streets.“
    Ne bih se slozio sa tobom ako posmatras kontekst recenice, a ne samo tri rijeci "the law itself". Mislim da je smisao da "sam zakon je usmjeren ka ispunjavanju" itd.

  3. The Following User Says Thank You to SKOJ For This Useful Post:


  4. #6828
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Previdjas glavnu stvar, maltene jedinu stvar zbog koje se Amerika i mijesa u unutrasnje politike ovako jadnih drzavica. A to je da se istisne svaki moguci ruski uticaj. Dobro, nije jedina, ipak su resursi i otimacina primarni motiv, ali mi im nismo interesantni iz tih razloga, samo strateski. Ali ruski uticaj im je najveci problem u Srbiji i odje. Oni odlicno znaju da je crkva ta u kojoj se svih ovih decenija gotovo nista nije promijenilo po tom pitanju privrzenosti Rusiji, a to povlaci narod za sobom. Kad crkva nece da se mijenja, onda ce se praviti nova ili gasiti postojeca ili.. makar sve splamcelo, ali tako snazan stozer ruskog uticaja u CG mora da se raskrinka. Ovo bi trebalo ujedno da bude objasnjenje i Rakunu za njegovu kratkovidost po ovom pitanju, ali mislim da nema sanse da ove stvari, ma koliko bile ocigledne, dopru do njegovog mozga... A stvari kojih se isti Amerikanci ne stide i na svakom koraku ponavljaju da se mora suzbiti ruski uticaj.
    Slazem se da Amerikance prvenstveno interesuje borba protiv ruskog uticaja, ali oni ne vide SPC kao glavni stub tog uticaja u CG. Kao sto, uostalom, i nije. Amfilohije je bio jedan od glavnih protivnika ruskog bojkota Vaseljenskog/Velikog sabora na Kritu 2016.

    Nikad Amerikanci ne bi podrzali rizikovanje njihovog glavnog oslonaca u CG samo zato da bi se zadao udarac SPC. To jednostavno ni smisla nema kad pogledas potencijalne gubitke i dobitke.

  5. #6829
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Ne bih se slozio sa tobom ako posmatras kontekst recenice, a ne samo tri rijeci "the law itself". Mislim da je smisao da "sam zakon je usmjeren ka ispunjavanju" itd.
    Uz svo uvazavanje, slagao se ili ne slagao, korekcija je fakticka - pravno tumacenje koje proizilazi iz navedene dvije recenice po temeljnim pravilima anglo-saksonskih jurisdikcija (a M. Palmer je iz jedne od njih) je da, u ovom slucaju, rijeci "the law" mogu samo da oznace konkretan zakon, a ne generalno tip zakona. Da bi se pribjeglo tumacenju koje odstupa od "ordinary and natural meaning", moraju se zadovoljiti uslovi koji odje nijesu zadovoljeni.

    Nijesam se ukljucio da bih kometarisao sire teorije koje se razvijaju na osnovu ove izjave, ali sam zelio da doprinesem kvalitetu diskusije makar sto se tice ovog temeljnog postulata tih teorija (a kvalitet diskusije, uprkos tvojim i naporima par starih korisnika foruma, je nazalost dosta nizak).

    Pozdrav i svako dobro.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to augustin For This Useful Post:


  7. #6830
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,128
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    https://volimpodgoricu.me/2020/02/26...uQl-RXR1EGSKPc

    Spremaju ga, spremaju.. Bas me zanima danas sta ce da saopste u 10:30. Cisto sumnjam da nece zabraniti okupljanja.


  8. #6831
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    https://volimpodgoricu.me/2020/02/26...uQl-RXR1EGSKPc

    Spremaju ga, spremaju.. Bas me zanima danas sta ce da saopste u 10:30. Cisto sumnjam da nece zabraniti okupljanja.
    Kako ćeš objasnit da se i u Srbiji spremaju da zabrane masovna okupljanja (čitaj Izbore)

    Usput Katolička Crkva je zabranila održavanje misa
    Last edited by zvoncica; 27-02-20 at 02:15.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  9. #6832
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Nego sta je glavni stub ruskog uticaja, nego SPC? Da nisu Mandic & co? Vidi, po efikasnosti na terenu je to prije svakako bila ANB. Pa je li onda ulasku u NATO prethodila radikalna cistka kadrova, dje je pola ljudi moralo da napusti sluzbu, na ovaj ili onaj nacin? I to se odradilo ekspresno, ali crkva se nije mijenjala. I crkva je nezgodna po pitanju tog uticaja sto, za razliku od ANB-a, njena privrzenost Rusiji ima formu tradicije. E sad, Amerika prosto nece da dozvoli da u njihovoj koloniji, NATO clanici, u kojoj ateisti cine izrazenu manjinu, crkva bude proruska. Oni moraju taj korov da iscupaju, da bi bili mirni, a jeste cinjenica da sve ovo proteklih godina djeluje malo uzurbano. I sami ulazak u NATO, svi smo svjedoci da je to islo nekako s pet na devet. Ali se moralo. Tako ide sad i ovo sa crkvom. Nije sazrelo vrijeme za to, nije napravljena alternativa SPC-u, ali Amerika zuri. Americi se na globalnom planu iz nekog razloga strasno zuri u poslednje vrijeme, a strucnjaci vele da je taj razlog nadolazeci kinesko-ruski uticaj, za koji vele da je neizbjezan. Amerika hoce da pusti korijenje, a uz takav korov to nece ici. Nece im pomoci trenutni kadrovi u ANB-u, niti nase clanstvo u NATO-u, niti totalna prozapadno-podanicka orjentacija nase vlasti. Sve je to od danas do sjutra i oni to odlicno znaju. A crkva je nesto sto oblikuje duh jednog naroda kroz duzi vremenski period, nazovi to indoktrinacijom ili edukacijom, kako god. I sigurno su Ameri pokusali za sve ove godine i sa SPC da nadju resenje, da ih preusmjere, ali nije islo. I vjeruj mi da ovo cerupanje njihovih eparhija po USA nije slucajno bas u ovom trenutku, bez obzira sto se bas u Amfilohija upire prstom kao u krivca za sve. Kao i sa Srbijom, kao i sa Irakom, kao i sa Libijom..., nisi ti kriv sto nisi u pravu, nego sto neces da se povinujes.
    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Slozicemo se da se ne slazemo, onda. Glavni stub je istorijsko/kulturna uvrijezenost ruskog uticaja, takozvani nacionalno-identitetski narativ koji se sporo mijenja. Medjutim, on nikad nije bilo jedno od onih prioritetnih pitanja koje navode crnogorskog gradjanina da glasa ovu ili onu partiju.

    Drugim rijecima, briga Amerikance je li narod proruski, ili mu je kultura proruska, ili crkva, sve dok vlada sprovodi njihovu politiku. Ovaj, malo je reci moronski, Djukanovicev juris na crkvu izlaze tu vladu i pro-NATO politiku opasnosti, a da njima (Amerikancima) nista ne donosi zauzvrat.
    Ne znam sto ce mi ovo, al ajde - americka spoljna politika je, u doktrinarnom/teorijskom smislu, obojena temeljnim naucnim radovima, poput "The clash of civiliizations" S. Huntington-a. (Naravno, prakticari formulisu politike spram niza drugih kriterijuma, ali mi se cini da je dosta visok koncenzus oko teorijskog okvira koji je u pozadini.) Huntingtonova teza, u najkracem, je da su kulturne i religijske razlike glavni uzrocnici sukoba u posthladnoratovskom svijetu. Crna Gora je geografski tu dje je, tj. na tromedji civilizacija. Svako pomijeranje te tromedje naravno ne moze proc bez djavola. Mislim da clanstvom u NATO taj proces pomijeranja nije zavrsen, nego je samo poceo.

    @SKOJ, slazem se - nacionalno-identitetski narativ nije bio jedan od onih prioritetnih pitanja koje navode crnogorskog gradjanina da glasa ovu ili onu partiju na vecini izbora, uprkos povrsinskoj retorici. Ali je taj nacionalno-identitetski narativ (ideologija?) bio i jeste u pozadini sukoba (bilo oruzanih, medijskih, "hibridnih", pa mozda i kriminalnih). A jedini postojani ideoloski dom za tu ideologiju (rusku, srpsku, cetnicku, u zavisnosti od toga ko je oblikuje) je SPC, koja je u Crnoj Gori stozer i koja je uspjela da maksimalno konsoliduje svoj tabor.

    Sto se tice takticko/operativnog pristupa, americka maksima "winning hearts and minds" u Crnoj Gori nije narocito dobro primijenjena, tj. nije primijenjena uopste. Cini mi se da je vrlo malo ljudi promijenilo misljenje od 2006-te i da se svi cvrsto drze svog tabora. Vecina se (a to se odlicno vidi i na ovom forumu) i ne upusta u razmjenu misljenja i ukrstanje argumenata, vec gleda da poentira na bilo koji nacin - bilo mijenjajuci temu, napadajuci igraca a ne loptu (na zalost, nema vise Milovana da nas opomene), ili jednostavno pravdajuci bilo kakav postupak nekim nepocinstvom druge strane. Mislim da nije kotroverzno trvrditi da takva tvrda polarizacija, kakva je na sceni u CG, nije dobra ni za drzavu, ni za gradjane, pa ni za crkvu i politicke elite.

    @SKOJ Sto se tice onoga sto zakon donosi ili ne donosi vladi i/ili Amerikancima - mislim da je u pitanju nesto mnogo prizemnije od toga. Duze vrijeme odnosi izmedju R Radovica i M Djukanovica su se mogli okarakterisati kao precutni pakt o nenapadanju. Medjutim, kad je poceo proces ulaska u NATO, crkva se ideoloski, medijski i, sto je najvaznije, logisticki, aktivno ukljucila u operativno djelovanje, sto nije cinila na taj nacin ni u toj mjeri cak ni za vrijeme referenduma. Znam da se odje ogromna buka digla oko toga da li je drzavni udar bio stvaran ili fiktivan - to je u konacnom nebitno za ovu temu, jer su posljedice i reakcije zasnovane na postulatu da je drzavni udar pokusan i da je crkva pruzila znacajnu logisticku podrsku (npr. ostroski sastanak noc prije izbora). Stoga vidim ovaj zakon prije svega kao nastavak prethodnih procesa i svojevrsnu kontra-mjeru, a ne trazenje neke nove prilike. Da li je procjena bila dobra, vrijeme ce pokazati.

    Medjutim, posto je tema crkva, meni jedna stvar nije uopste jasna a nijesam vidio da je idje pominjana - R. Radovic je konstanta u crkvenom i politickom zivotu Crne Gore vec 30 godina. Kad jednog dana R. Radovic napusti crkvenu funkciju, kako se bira/postavlja njegov nasljednik? To pitam jer, ako ga postavlja patrijarh ili sinod, pa postave neko lice kalibra Kacavende ili Pahomija, sto onda? (Iako ne znam kako je ovo pitanje rijeseno crkvenim pravom, mislim da je opravdana sumnja da tu nema puno mjesta demokratiji). U tom kontekstu, za mene je pitanje osnovnog ljudskog dostojanstva i integriteta da ne moze Dacic, Irinej, pa ni R. Radovic polagat prece pravo na crkvu/manastir moga sela/bratstva/plemena/nahije od mene (pa makar ja bio ateista, kao sto i jesam). I zato mislim da je i postojece stanje lose i ovaj zakon los, jer ostavlja mogucnost da se gradjanima Crne Gore (ma kog politickog ili religijskog orpedjeljenja bili) arbitrarno uskrati pravo da koriste ili posjete objekte koji su dio istorijske i kuturne bastine gradjana Crne Gore ("gradjana Crne Gore", a ne "naroda" ili "vjernika" ili "nas").

  10. The Following 4 Users Say Thank You to augustin For This Useful Post:


  11. #6833
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    485
    Thanks Thanks Given 
    711
    Thanks Thanks Received 
    27
    Thanked in
    16 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Kako ćeš objasnit da se i u Srbiji spremaju da zabrane masovna okupljanja (čitaj Izbore)

    Usput Katolička Crkva je zabranila održavanje misa
    Izbora će biti i neće biti ni zabrana okupljanja, prekidanja sportskih anifestacija, prvenstava...juče obznanjeno.

  12. #6834
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by augustin View Post
    ....
    @SKOJ, slazem se - nacionalno-identitetski narativ nije bio jedan od onih prioritetnih pitanja koje navode crnogorskog gradjanina da glasa ovu ili onu partiju na vecini izbora, uprkos povrsinskoj retorici. Ali je taj nacionalno-identitetski narativ (ideologija?) bio i jeste u pozadini sukoba (bilo oruzanih, medijskih, "hibridnih", pa mozda i kriminalnih). A jedini postojani ideoloski dom za tu ideologiju (rusku, srpsku, cetnicku, u zavisnosti od toga ko je oblikuje) je SPC, koja je u Crnoj Gori stozer i koja je uspjela da maksimalno konsoliduje svoj tabor.
    Nisam se jasno (eto gdje ‘the’ prifali u nasem jeziku). Mislim da nacionalno-identitetski narativi igraju vaznu ulogu u nasem izbornom procesu. Ne mislim da specificno pro-ruski istorijski narativ igra takvu ulogu - vrlo mali broj biraca donosi izbornu odluku na osnovu ovog narativa.


    .... Znam da se odje ogromna buka digla oko toga da li je drzavni udar bio stvaran ili fiktivan - to je u konacnom nebitno za ovu temu, jer su posljedice i reakcije zasnovane na postulatu da je drzavni udar pokusan i da je crkva pruzila znacajnu logisticku podrsku (npr. ostroski sastanak noc prije izbora). Stoga vidim ovaj zakon prije svega kao nastavak prethodnih procesa i svojevrsnu kontra-mjeru, a ne trazenje neke nove prilike. Da li je procjena bila dobra, vrijeme ce
    Mislim da je malo racionalnog osnova u ovoj operaciji. Izmedju ostalog, cak i u vladajucim krugovima vjera u postojanje drzavnog udara, a tek ulogu SPC u njemu, je vrlo niska. Mislim da se radi specificno o Djukanovicevim frustracijama zbog nemogucnosti da natjera drzavni aparat da uvede i sprovede zakon jos od 2015, pa je moralo da se sad radi na brzinu kad je on strpljenje izgubio.

    Ali, sto rece, vidjecemo.

    za sve ostalo se slazem potpuno.

  13. #6835
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,087
    Thanks Thanks Given 
    882
    Thanks Thanks Received 
    274
    Thanked in
    106 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by augustin View Post
    Ne znam sto ce mi ovo, al ajde - americka spoljna politika je, u doktrinarnom/teorijskom smislu, obojena temeljnim naucnim radovima, poput "The clash of civiliizations" S. Huntington-a. (Naravno, prakticari formulisu politike spram niza drugih kriterijuma, ali mi se cini da je dosta visok koncenzus oko teorijskog okvira koji je u pozadini.) Huntingtonova teza, u najkracem, je da su kulturne i religijske razlike glavni uzrocnici sukoba u posthladnoratovskom svijetu. Crna Gora je geografski tu dje je, tj. na tromedji civilizacija. Svako pomijeranje te tromedje naravno ne moze proc bez djavola. Mislim da clanstvom u NATO taj proces pomijeranja nije zavrsen, nego je samo poceo.

    @SKOJ, slazem se - nacionalno-identitetski narativ nije bio jedan od onih prioritetnih pitanja koje navode crnogorskog gradjanina da glasa ovu ili onu partiju na vecini izbora, uprkos povrsinskoj retorici. Ali je taj nacionalno-identitetski narativ (ideologija?) bio i jeste u pozadini sukoba (bilo oruzanih, medijskih, "hibridnih", pa mozda i kriminalnih). A jedini postojani ideoloski dom za tu ideologiju (rusku, srpsku, cetnicku, u zavisnosti od toga ko je oblikuje) je SPC, koja je u Crnoj Gori stozer i koja je uspjela da maksimalno konsoliduje svoj tabor.

    Sto se tice takticko/operativnog pristupa, americka maksima "winning hearts and minds" u Crnoj Gori nije narocito dobro primijenjena, tj. nije primijenjena uopste. Cini mi se da je vrlo malo ljudi promijenilo misljenje od 2006-te i da se svi cvrsto drze svog tabora. Vecina se (a to se odlicno vidi i na ovom forumu) i ne upusta u razmjenu misljenja i ukrstanje argumenata, vec gleda da poentira na bilo koji nacin - bilo mijenjajuci temu, napadajuci igraca a ne loptu (na zalost, nema vise Milovana da nas opomene), ili jednostavno pravdajuci bilo kakav postupak nekim nepocinstvom druge strane. Mislim da nije kotroverzno trvrditi da takva tvrda polarizacija, kakva je na sceni u CG, nije dobra ni za drzavu, ni za gradjane, pa ni za crkvu i politicke elite.

    @SKOJ Sto se tice onoga sto zakon donosi ili ne donosi vladi i/ili Amerikancima - mislim da je u pitanju nesto mnogo prizemnije od toga. Duze vrijeme odnosi izmedju R Radovica i M Djukanovica su se mogli okarakterisati kao precutni pakt o nenapadanju. Medjutim, kad je poceo proces ulaska u NATO, crkva se ideoloski, medijski i, sto je najvaznije, logisticki, aktivno ukljucila u operativno djelovanje, sto nije cinila na taj nacin ni u toj mjeri cak ni za vrijeme referenduma. Znam da se odje ogromna buka digla oko toga da li je drzavni udar bio stvaran ili fiktivan - to je u konacnom nebitno za ovu temu, jer su posljedice i reakcije zasnovane na postulatu da je drzavni udar pokusan i da je crkva pruzila znacajnu logisticku podrsku (npr. ostroski sastanak noc prije izbora). Stoga vidim ovaj zakon prije svega kao nastavak prethodnih procesa i svojevrsnu kontra-mjeru, a ne trazenje neke nove prilike. Da li je procjena bila dobra, vrijeme ce pokazati.

    Medjutim, posto je tema crkva, meni jedna stvar nije uopste jasna a nijesam vidio da je idje pominjana - R. Radovic je konstanta u crkvenom i politickom zivotu Crne Gore vec 30 godina. Kad jednog dana R. Radovic napusti crkvenu funkciju, kako se bira/postavlja njegov nasljednik? To pitam jer, ako ga postavlja patrijarh ili sinod, pa postave neko lice kalibra Kacavende ili Pahomija, sto onda? (Iako ne znam kako je ovo pitanje rijeseno crkvenim pravom, mislim da je opravdana sumnja da tu nema puno mjesta demokratiji). U tom kontekstu, za mene je pitanje osnovnog ljudskog dostojanstva i integriteta da ne moze Dacic, Irinej, pa ni R. Radovic polagat prece pravo na crkvu/manastir moga sela/bratstva/plemena/nahije od mene (pa makar ja bio ateista, kao sto i jesam). I zato mislim da je i postojece stanje lose i ovaj zakon los, jer ostavlja mogucnost da se gradjanima Crne Gore (ma kog politickog ili religijskog orpedjeljenja bili) arbitrarno uskrati pravo da koriste ili posjete objekte koji su dio istorijske i kuturne bastine gradjana Crne Gore ("gradjana Crne Gore", a ne "naroda" ili "vjernika" ili "nas").
    Svaka cast.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  14. #6836
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,403
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Odličan tekst, ili što bi reko Željko, Oče Gojko, amin.

    https://www.vijesti.me/kolumne/oce-gojko-amin

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  15. #6837
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by augustin View Post
    Medjutim, posto je tema crkva, meni jedna stvar nije uopste jasna a nijesam vidio da je idje pominjana - R. Radovic je konstanta u crkvenom i politickom zivotu Crne Gore vec 30 godina. Kad jednog dana R. Radovic napusti crkvenu funkciju, kako se bira/postavlja njegov nasljednik? To pitam jer, ako ga postavlja patrijarh ili sinod, pa postave neko lice kalibra Kacavende ili Pahomija, sto onda? (Iako ne znam kako je ovo pitanje rijeseno crkvenim pravom, mislim da je opravdana sumnja da tu nema puno mjesta demokratiji). U tom kontekstu, za mene je pitanje osnovnog ljudskog dostojanstva i integriteta da ne moze Dacic, Irinej, pa ni R. Radovic polagat prece pravo na crkvu/manastir moga sela/bratstva/plemena/nahije od mene (pa makar ja bio ateista, kao sto i jesam). I zato mislim da je i postojece stanje lose i ovaj zakon los, jer ostavlja mogucnost da se gradjanima Crne Gore (ma kog politickog ili religijskog orpedjeljenja bili) arbitrarno uskrati pravo da koriste ili posjete objekte koji su dio istorijske i kuturne bastine gradjana Crne Gore ("gradjana Crne Gore", a ne "naroda" ili "vjernika" ili "nas").
    Користе или посјете објекте културне баштине није исто. Посјетити може свако а користити само власник или држалац. Да ли ти желиш да користиш или псојети цркву свог братства?
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  16. #6838
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by augustin View Post
    Americka spoljna politika je, u doktrinarnom/teorijskom smislu, obojena temeljnim naucnim radovima, poput "The clash of civiliizations" S. Huntington-a. (Naravno, prakticari formulisu politike spram niza drugih kriterijuma, ali mi se cini da je dosta visok koncenzus oko teorijskog okvira koji je u pozadini.) Huntingtonova teza, u najkracem, je da su kulturne i religijske razlike glavni uzrocnici sukoba u posthladnoratovskom svijetu.
    Birajmo riječi. Taj čovjek i njegove ideje su zaista imale značajan uticaj na američku politiku, ali daleko od toga da su u pitanju naučni radovi i naučne teorije. Debata o tome je li taj čovjek (bio) naučnik je završena.

  17. #6839
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default



    Battle for middle Earth

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  18. The Following 8 Users Say Thank You to Gandalf_White For This Useful Post:


  19. #6840
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    1,864
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    217
    Thanked in
    120 Posts

    Default



    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока

  20. #6841
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    22,210
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    761
    Thanked in
    531 Posts

    Default


  21. The Following 3 Users Say Thank You to Biznismen Podgorica For This Useful Post:


  22. #6842
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,130
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,677
    Thanked in
    976 Posts

    Default

    Trideset godina je SPC negirala ocigledno a to je da je crnogorska crkva bila autokefalna iako su uvijek mogli se braniti argumentima koji bi za njihove vjernike bili prihvatljivi. Cak su jedno vrijeme bili uklonili sve slike crnogorskih vladika sa bijelom kamiflavkom jer su one oznacavale uvijek na ovim prostorima poglavara autokefalne crkve. Dakle, poslije trideset godina mi u zadnje vrijeme se srecemo sa promjenom njihovog stava po tom pitanju jer se tesko brani ocigledno pa i Amfilohije danas izjavi:

    "Mitroplija Crnogorska je jedno vrijeme slovila, s obzirom na to da je stvarala nezavisnu državu Crnu Goru, slovila i za autokefalnu. Ali je bila crkva, bila je mitropolija Pećke patrijaršije, već 800 godina i kao takva bila priznata u čitavom svijetu."

    Ista stvar i kad su u pitanju drzavnost i drzave koje su postojale na ovim prostorima. Tako je postojao cijeli arsenal uvreda i prozivki prema nacionalnim Crnogorcima sa "Dukljani", "dukljanoidi" i sl. jer je bilo tesko objasniti mit o prvoj srpskoj drzavi i zasto je prvi srpski kralj ponio titulu prvovjencanog. No, kako je i tu bilo tesko negirati da je Duklja bila zemlja Slovena kao i njeni kraljevi tako odjednom prestaju uvrede i vise se to "Dukljani" ne koristi u pezorativnom smislu vec jednostavno i Duklju proglasavaju srpskom a cak i sama crkva u nekim svojim titulama unosi njen naziv.

    Kao i na ovom forumu, tako i sire stvarno je tesko razgovarati sa njima, njihovim pristalicama i ostalim koji se stalno koriste laznim mitovima, krivotvorenjem istorije i spinovanjem stvarnosti koje sve i da im dokazete dobicete novo tumacenje itd., itd...

  23. The Following 8 Users Say Thank You to Rodion Romanovich For This Useful Post:


  24. #6843
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    1,864
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    217
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    čuvar pećkoga trona je najveći pokazatelj da je mitropolija srpske crkve.Ne može biti čuvar pećkoga trona autokefalna crkva.Ako vama riječ Vaseljenskog patrijarha nije dovoljna da vas ubijedi u to,onda vi slušajte vaše "istoričare".Oni bolje znaju

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока

  25. #6844
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rodion Romanovich View Post

    Kao i na ovom forumu, tako i sire stvarno je tesko razgovarati sa njima, njihovim pristalicama i ostalim koji se stalno koriste laznim mitovima, krivotvorenjem istorije i spinovanjem stvarnosti koje sve i da im dokazete dobicete novo tumacenje itd., itd...
    Čitam portale, vidim što se kod vas u CG događa i vrlo mi je žao.
    Odmah se sjetim Hrvatske devedesetih i srbskih snova o Velikog Srbiji.
    SPC je bila i ostala mehanizam širenja svetosavlja koji je postao tako militantan,
    a u CG sada to dolazi do izražaja.

    Ne bih vam Crnogorci
    poželjela ono što dogodilo Hrvatima
    kad su se odlučili boriti do zadnje kapi krvi
    za svoju neovisnost.

    Bojim se, vama je i gore.
    Slabo se gleda u Isusa Krista.
    Ne smijemo zaboraviti da nam je svima Bog dao
    kao temeljni dar - slobodu.......

  26. #6845
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,950
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    912
    Thanked in
    486 Posts

    Default

    Nisam u toku...je li ujutru ova litija iz svih gradova u PG?

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  27. #6846
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,128
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by naftali View Post
    A koliko su Crnogoraca četnici pobili.......
    Quote Originally Posted by naftali View Post
    Na*ebali ste od Srba.
    Njima je u glavi samo Velika Srbija i ništa drugo.
    SPC je uvijek propagirala militantno svetosavlje.
    Quote Originally Posted by naftali View Post
    SPC je bila i ostala mehanizam širenja svetosavlja koji je postao tako militantan,
    a u CG sada to dolazi do izražaja.
    Ne bih vam Crnogorci
    poželjela ono što dogodilo Hrvatima..
    Bojim se, vama je i gore.
    Ja stvarno moram da reagujem. Zvoncica mi je skorije pljasnula infrakciju zbog "spama" sto sam nazvao jezikom mrznje ono sto JESTE bio jezik mrznje. Evo, neka se seli ovo u pitanja moderatoru ako hocete, ali moram da odgovorim i na temu, pa ga neka sad odje. Ali me zanima misljenje forumasa, jesam li ja lud ili je ovo klasicni primjer ratohuskackog i jezika mrznje?? I to ono najpodlije bacanje koske izmedju pripadnika 2 naroda koja su kroz istoriju bila bliska kako Hrvati nikad ni sa kim bili nisu. Recite mi, molim vas, jesam li ja mozda previse osjetljiv na to nase bratstvo kad se takne i da je ovakva pakosna prica savrseno normalna i legitimna danas?

    Drugarice, da ti pojasnim par stvari. Kao prvo, Srbi i Crnogorci ni u jednom ratu u njihovoj istoriji nisu bili na suprotnim stranama. Drugo, Srbi i Crnogorci su vecinski pravoslavci, ali svetosavci. Iako svetosavlje ima znatno sire i dublje znacenje, u narodu se ono svodi na pripadnike pravoslavne denominacije koji praktikuju prastari narodni obicaj koji se zove krsna slava. Vidis, nasi narodi su u davna vremena bili poprilicno zadrti, da ne kazem divlji, da nikako nisu htjeli da se oterase takvih paganskih obicaja koje je crkva zabranjivala. I na kraju je Sveti Sava morao da se povinuje pred takvim nasim mentalitetom i kanonizovao je slave. Uglavio ih je nekako u pravoslavlje, u hriscanstvo. Trece, bezocno laganje da su sve ove litije koje gledamo ovih mjeseci ustvari potvrda eskalacije nekog militantnog svetosavlja u Crnoj Gori ne moze biti nista drugo do samo to - bezocno laganje. Sve je potpuno suprotno u ovoj prici. Crkva litijama konstantno demonstrira mir i dostojanstvo, dok njeni protivnici demonstriraju represiju nad onima koji ucestvuju u litijama. Cetvrto, pored ratova, stradanja, vjere, kulture.. nase narode veze i toliki broj mjesovitih brakova, kakav nikad nije bio izmedju Hr i Sr. Zato bih te najljubaznije zamolio da skalas sa otrovima i pripazis sa tom najprizemnijom, ratohuskackom pricom. Ne umijem ljubaznije od ovoga...


  28. The Following 7 Users Say Thank You to ovizionizi For This Useful Post:


  29. #6847
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,583
    Thanks Thanks Given 
    3,543
    Thanks Thanks Received 
    8,586
    Thanked in
    4,636 Posts

    Default Crkva nad Crkvama…

    za ove koji po ovoj temi spočitavaju za koga to Gojko Perović navija (i šta ga čini srećnim) - nadam se da su poslušali šta je rekao na televiziji A1


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by outline; 28-02-20 at 19:33.
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  30. #6848
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    CG
    Posts
    783
    Thanks Thanks Given 
    33
    Thanks Thanks Received 
    50
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    ovizionizi
    Nemaju samo Srbi i Crnogorci slavu, imaju je i Albanci(katolici i pravoslavci), mozda i jos neki narodi.
    Konkretno moj tetak je Albanac katolik Malisor i slavi slavu, koliko se sjecam zove se Zoja.

  31. #6849
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,403
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    WTF?

    https://mobile.twitter.com/VladaCG/s...09194235179015



    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  32. #6850
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    WTF?

    https://mobile.twitter.com/VladaCG/s...09194235179015



    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Nije svetilja nego turistička atrakcija hahahahah


    Već vidim da je neko bačio oko da uvali frižider sa sladoledima u manastir na CT


    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

Page 274 of 644 FirstFirst ... 174224264270271272273274275276277278284324374 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 16:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 13-10-07, 23:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 08:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 04:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 20:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •