Page 141 of 644 FirstFirst ... 4191131137138139140141142143144145151191241641 ... LastLast
Results 3,501 to 3,525 of 16099

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #3501
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by laciale View Post
    ...Ovo pitam iz razloga da li je SPC u CG odbila da potpiše ugovor jer nije htjela da tamo stoji da su vjerski objekti vlasništvo SPC u Crnoj Gori a ne SPC (da kažem da se Beograd pita).
    ...
    Koliko mi je poznato, glavni razlog zasto SPC odbija da se registruje je sto bi bila mladja od CPC (koja je registrovana 90ih), sto bi lako moglo da utice na kasnija sudjenja i preraspodjele crkvava i manastira. SPC odbija da se registruje dok im drzava ne prizna da imaju kontinuitet pravnog postojanja od prije registracije.

  2. #3502
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Jesi li to riješio da izađeš i prošetaš?

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Odšeta sam ja svoj dio

  3. The Following User Says Thank You to remark For This Useful Post:


  4. #3503
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Poker_Sindrom View Post
    daj da vidimo to


  5. #3504
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    1,838
    Thanks Thanks Given 
    474
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    ja msl da su ovo zastave kraljevine crne gore i zastava srpske pravoslavne crkve, vec je neko pricao o simbolu 4c i njegovoj istoriji , ne vidim zastave srbije
    ispravite me ako grijesim

  6. #3505
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Siguran sam da je šetačima, nešetačima i svima ostalima prva stvar koju pomisle kad vide crvenu zastavu: Βασιλεὺς Βασιλέων, Βασιλεύων Βασιλευόντων.

  7. The Following User Says Thank You to remark For This Useful Post:


  8. #3506
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pegasus View Post
    Tako je. Na silu bi i 1918. Jesi pisa o tome?
    Sila jeste ali protiv austrougara kojima su se crnogorci koju godinu ranije predali.Predali su tom prilikom svaku pušku,svaki pištolj.Austrougari su o tome naravno vodili preciznu evidenciju.

  9. #3507
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by laciale View Post
    Ne uključujem se u raspravu ali bih volio da neko ko zna mi odgovori na sljedeće pitanje...

    Čuh noćas da zakonom iz 1977. vjerske organizacije nijesu trebale da se registruju. Medjutim to su 2011. učinile i katolička crkva i islamska zajednica i sa drzavom napravile ugovor.

    To SPC nije uradio iz razloga koji su njima poznati - kažu da su politički ali to nije bitno. Nijesu.

    Noćas sam čuo da je SPC u Hrvatskoj sklopila taj ugovor sa republikom hrvatskom i da tamo jasno pise da je imovina / crkvena vlasništvo SPC u Hrvatskoj.

    Da li su vjerski objekti Katoličke crkve u cg vlasništvo katoličke crkve u Crnoj Gori tj. Islamske zajednice u Crnoj Gori?

    Ovo pitam iz razloga da li je SPC u CG odbila da potpiše ugovor jer nije htjela da tamo stoji da su vjerski objekti vlasništvo SPC u Crnoj Gori a ne SPC (da kažem da se Beograd pita).

    Apropo svega ovoga imamo izjavu VUčića da se SPC pazi da ne naprave grešku i da oni pregovaraju a ne MCP.

    ... je li tačno ovo za SPC u Hrvatskoj kao i islamsku i katoličku u CG?

    Hvala.
    Koliko sam ja razumio problem je bio u tome što se htjelo kroz taj ugovor izbirsati srpska iz imena i trebalo je da stoji : " Pravoslavna crkva u CG". Što je odbijeno.


    Ali nije to sa srpska jedini problem.

    Imamo situaciju u Makedoniji gdje SPC ne priznaje makedonsku pravoslavnu kao autokefalnu a juče nalećeh na vijest da Vaseljenski patrijarh organizuje sastanak SPC sa tom crkvom pri Vaseljenskom tom sinodu kako bi riješili problem.
    I odmah kreću napadi od strane SPC.

    Isto je kod nas.
    Formiranje Crnogorske pravoslavne crkve tj. Da eparhije u CG postanu nezavisne od SPC de gledaju kao raskol nešto kao ukrajinski scenario.
    Iako recimo u kanonu stoji da svaka zemlja treba da ima svoju crkvu.

    Više je nego očigledno da su u slučajevima - Makedonije - Ukrajine - CG ovo više političke odluke.


    -------

    Uzevši u obzir rečeno DPS je odlučio da sam to riješi ignorišući MCP i SPC i na silu je uveo zakon.
    A silom se baš teško bilo šta rješava.

    Kad je krenula ova frka oko zakona pisao sam da bi najbolje rješenje bilo da MCP sa eparhijama postane CPC sa Amfilohijem na čeli, ali to je veliki problem (što zbog raskola kako to gleda SPC) tako i zbog toga što eparhijama koje gravitiraju u CG pripada i dio teritorije Hercegovine kao i Kosova...


    A Mileševskoj eparhiji čiji je sjedište u Prijepolju pripada sjeverni dio CG.
    Da ne pričamo koliki je ovo politički kompleksno.

    Tako da je ovo baš komplikovan problem i postoji rješenje koje je veoma komplikovano.



    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    Last edited by Gandalf_White; 17-01-20 at 08:36.
    One Ring to Rule them all...

  10. #3508
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,271
    Thanks Thanks Given 
    14,559
    Thanks Thanks Received 
    4,036
    Thanked in
    2,046 Posts

    Default

    Misliš da je namjera DPSa da ovim zakonom zaokruži državu sa CPC? Ne zezaj.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  11. #3509
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Pa radi se samo o imenu...ne o parama?
    ...

  12. #3510
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,271
    Thanks Thanks Given 
    14,559
    Thanks Thanks Received 
    4,036
    Thanked in
    2,046 Posts

    Default

    Naravno da se radi o parama. Ili ti zemljištu.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  13. #3511
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    meni se i dalje čini da je jedina namjera izbori i kako ih dobit lagano

  14. #3512
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,271
    Thanks Thanks Given 
    14,559
    Thanks Thanks Received 
    4,036
    Thanked in
    2,046 Posts

    Default

    Oni su imali lagano dobijene izbore bez ovoga. Opozicija u nikad gorem stanju. Tako da su oni sa njihovim planom da izbori budu u maju imali lagano dobijene izbore. Ja bih rwkao da im se sad to dosta komplikuje. I uopšte situacija u državi.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  15. #3513
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    I ja sumnjam da je ovo samo zbog izbora, za izbore bi bio dovoljan jedan mali desant na Rumiju i vojvoda sa sabljom na braniku.

  16. #3514
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,396
    Thanks Thanks Given 
    2,169
    Thanks Thanks Received 
    300
    Thanked in
    184 Posts

    Default

    https://portalanalitika.me/clanak/35...ima-vlasnistvo

    „Zašto je tolika hajka podignuta ako su oni sigurni da su registrovani i da postoje valjani dokazi da je to njihova imovina. Zašto tolika hajka protiv države, protiv institucija, i protiv svih koji misle drugačije u odnosu na SPC?“, kaže Belada koji najavljuje osnivanje organizacije Crnogorski zbor.
    On dodaje da Zakon o slobodi i vjeroispovijesti ne sadrži nijednu normu koja upućuje da imovina SPC biti oteta kao i da oni koji javno tvrde da će „bezbožnici da otmu naše svetinje“ krše Evropsku konvenciju o ljudskim pravima. Ističe i da sve ako se pravosnažno utvrdi da neki vjerski objekat pripada državi, danas danas, koliko god da je iskusan pravnik, ne može odgovoriti na pitanje ko će upravljati tim objektom.

  17. #3515
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Koliko mi je poznato, glavni razlog zasto SPC odbija da se registruje je sto bi bila mladja od CPC (koja je registrovana 90ih), sto bi lako moglo da utice na kasnija sudjenja i preraspodjele crkvava i manastira. SPC odbija da se registruje dok im drzava ne prizna da imaju kontinuitet pravnog postojanja od prije registracije.
    A kakvo je stanje u Srbiji? Jel tamo registrovana i otkad?

  18. #3516
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    ovako će skartirat divlje stranke bosnjake i cuda jer ce veliki dio glasati za njih da se odbrane od srba ahahaha

  19. #3517
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    A kakvo je stanje u Srbiji? Jel tamo registrovana i otkad?
    U Srbiji se to pitanje ne postavlja.Zna se da postoji veci broj vjerskih zajednica koje imaju svoju imovinu.Niko ne govori o srpskim ili državim džamijama ili o srpskim ili državnim samostanima.To bi se smatralo nepristojnim.
    Last edited by Ljuban; 17-01-20 at 09:55.

  20. #3518
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,714
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kupus View Post
    ovako će skartirat divlje stranke bosnjake i cuda jer ce veliki dio glasati za njih da se odbrane od srba ahahaha
    Iz srpskog zakona:

    Zakon o crkvama i vjerskim zajednicama Srbije :

    Član 11

    Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi priznaje se kontinuitet sa pravnim subjektivitetom stečenim na osnovu Načertanija o duhovnoj vlasti (Odluka Narodne Skupštine Knjaževstva Srbskog od 21. maja 1836. godine) i Zakona o Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi ("Službene novine Kraljevine Jugoslavije", broj 269/1929).

    Edit: @kupus i @autodijagnostika pomjesao sam vas dvoje te pogrešni citat uzeh
    Last edited by wulfy; 17-01-20 at 10:03.

  21. #3519
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ljuban View Post
    U Srbiji se to pitanje ne postavlja.Zna se da postoji veci broj vjerskih zajednica koje imaju svoju imovinu.Niko ne govori o srpskim ili državim džamijama ili o srpskim ili državnim samostanima.To bi se smatralo nepristojnim.
    Nisam postavio pitanje imovine već samo oko registracije zajednice.
    Smiješno bi bilo da je tamo neka sektaška zajednica registrovana a da SPC nije, kao što je u CG slučaj (ako je vjerovati ovim kolegama sa foruma).
    Last edited by autodijagnostika; 17-01-20 at 10:03.

  22. #3520
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Nisam postavio pitanje imovine već samo oko registracije zajednice.
    Smiješno bi bilo da je tamo neka sektaška zajednica registrovana a da SPC nije, kao što je u CG slučaj (ako je vjerovati ovim kolegama sa foruma).
    Ne znam da li postoji neki propis koji obavezuje vjerske zajednice na registraciju.Koliko znam pravni subjektivitet tradiocionalnim vjerskim zajednicama nikad nije osporen.U tom pogledu postoji kontinuitet čak i u periodu 1944-1990 kad je taj subkjektivite takođe priznavan i kad su se vjerske zajednice mogle da pojavljuju kao stranke u pravnim postupcima.

  23. #3521
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,714
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Evo kako je u Srbiji regulisano što se tiče registracije

    Tradicionalne crkve i verske zajednice

    Član 10

    Tradicionalne crkve su one koje u Srbiji imaju viševekovni istorijski kontinuitet i čiji je pravni subjektivitet stečen na osnovu posebnih zakona, i to: Srpska Pravoslavna Crkva, Rimokatolička Crkva, Slovačka Evangelička Crkva a. v., Reformatska Hrišćanska Crkva i Evangelička Hrišćanska Crkva a. v.

    Tradicionalne verske zajednice su one koje u Srbiji imaju viševekovni istorijski kontinuitet i čiji je pravni subjektivitet stečen na osnovu posebnih zakona, i to Islamska verska zajednica i Jevrejska verska zajednica.

    Srpska Pravoslavna Crkva

    Član 11

    Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi priznaje se kontinuitet sa pravnim subjektivitetom stečenim na osnovu Načertanija o duhovnoj vlasti (Odluka Narodne Skupštine Knjaževstva Srbskog od 21. maja 1836. godine) i Zakona o Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi ("Službene novine Kraljevine Jugoslavije", broj 269/1929).

    Srpska Pravoslavna Crkva ima izuzetnu istorijsku, državotvornu i civilizacijsku ulogu u oblikovanju, očuvanju i razvijanju identiteta srpskog naroda.

    Rimokatolička Crkva

    Član 12

    Rimokatoličkoj Crkvi se priznaje kontinuitet sa pravnim subjektivitetom stečenim na osnovu Zakona o konkordatu između Kraljevine Srbije i Svete Stolice (Odluka Narodne skupštine Kraljevine Srbije od 26. jula 1914. godine; "Srpske novine", broj 199/1914).

    Slovačka Evangelička Crkva a.v.,
    Reformatska Hrišćanska Crkva,
    Evangelička Hrišćanska Crkva a. v.

    Član 13

    Slovačkoj Evangeličkoj Crkvi a.v., Reformatskoj Hrišćanskoj Crkvi i Evangeličkoj Hrišćanskoj crkvi a. v. priznaje se kontinuitet sa pravnim subjektivitetom stečenim na osnovu Zakona o Evangeličko-hrišćanskim crkvama i o Reformovanoj hrišćanskoj crkvi Kraljevine Jugoslavije ("Službene novine Kraljevine Jugoslavije", broj 95/1930).

    Jevrejska zajednica

    Član 14

    Jevrejskoj zajednici se priznaje kontinuitet sa pravnim subjektivitetom stečenim na osnovu Zakona o verskoj zajednici Jevreja u Kraljevini Jugoslaviji ("Službene novine Kraljevine Jugoslavije", broj 301/1929).

    Islamska zajednica

    Član 15

    Islamskoj zajednici se priznaje kontinuitet sa pravnim subjektivitetom stečenim na osnovu Zakona o islamskoj verskoj zajednici Kraljevine Jugoslavije ("Službene novine Kraljevine Jugoslavije", broj 29/1930).

    Konfesionalne zajednice

    Član 16

    Konfesionalne zajednice su sve one crkve i verske organizacije čiji pravni status je bio regulisan prijavom u skladu sa Zakonom o pravnom položaju verskih zajednica ("Službeni list FNRJ", broj 22/1953) i Zakonom o pravnom položaju verskih zajednica ("Službeni glasnik SRS", broj 44/1977).

    Kada smo već kod Srbije, da pomenem da ne znam kakav status ima tamo Crnogorska Pravoslavna Crkva. Znam da je 2008 god. podnjela zahtjev za registracijom koji je, čini mi se, odbijen. Da li su poslije toga podnosili zahtjev zaista ne znam.

  24. #3522
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Eto, fino piše da se priznaje kontinuitet.
    Zašto u CG nije sličan slučaj? Kakva registracija sad treba?

  25. #3523
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,714
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Eto, fino piše da se priznaje kontinuitet.
    Zašto u CG nije sličan slučaj? Kakva registracija sad treba?
    Srbija nije prekidala pravni kontinutitet sa prethodnim državama (nije bilo referenduma) tako da , recimo, ja koji nikada nije živio u Srbiji mogu uzeti njihovo državljanstvo (na osnovu toga što sam imao jugoslovensko)

  26. #3524
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Eto, fino piše da se priznaje kontinuitet.
    Zašto u CG nije sličan slučaj? Kakva registracija sad treba?
    Kako koja? Pa ona po kojoj bi SPC bila mladja od CPC..


  27. #3525
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,541
    Thanks Thanks Given 
    7,408
    Thanks Thanks Received 
    4,490
    Thanked in
    1,746 Posts

    Default

    Je li SPC u CG mlađa od CPC (ne ove Miraševe)...?


    Sent from my iPad using Tapatalk
    #fakenews

Page 141 of 644 FirstFirst ... 4191131137138139140141142143144145151191241641 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 17 users browsing this thread. (0 members and 17 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 17:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 14-10-07, 00:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 09:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 05:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 21:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •