Page 355 of 644 FirstFirst ... 255305345351352353354355356357358359365405455 ... LastLast
Results 8,851 to 8,875 of 16100

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #8851
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,708
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rodion Romanovich View Post
    SPC se oglasila povodom udara na ono sta je njima najsvetije. Pare.

    "Na praznik Rođenja svetoga Jovana Preteče i Krstitelja, dnevni list Danas objavio je tendenciozni tekst pod naslovom Vladika Grigorije: Usmeriti novac u bolnice, a ne u crkve. Ne iznenađuje nas pisanje ovog antisrpskog lista, kao što nas ne iznenađuje ni izjava rečenog vladike, ali smo zgroženi nad činjenicom da se teška epidemiološka situacija u Srbiji i nesreća svih nas zajedno koristi za političke obračune i napad na Srpsku pravoslavnu crkvu. Žalosti nas i činjenica što se jedan od episkopa Srpske pravoslavne crkve svrstao na stranu onih koji su do sada jasno pokazali ko su i šta su i da ne žele dobro Srpskoj pravoslavnoj crkvi, a samim tim ni srpskom narodu."

    Sto bi popularno rekli:"NE DAMO SVETINJE"

    Onda ide poslastica na kraju. Ko je jamio, jamio...

    "Pošto i nepozvan i kanonski nenadležan ume da deli lekcije patrijarhu srpskom, Svetom Sinodu i svima redom, vladika Grigorije bi mogao i da javno pokaže koliko je bolnica do sada izgradio ili makar da objasni zašto to nije činio ranije, u vreme dok je, umesto bolnicâ, po Hercegovini gradio vinarije, hotele, ergele i tome slično, i to od sredstava koja je izdašno dobijao kako od Republike Srpske tako i iz budžeta Srbije. Zar su tada bolnice bile mnogobrojnije i opremljenije, a vrtića i škola više nego sada? Zašto je problem izgradnja Spomen-hrama u Beogradu, a nije izgradnja velelepnih hramova u Mostaru, Trebinju ili Prebilovcima, koju je svesrdno pomogla Srbija? Treba li navoditi činjenicu da je svojevremeno vladika Grigorije, zbog obimnosti graditeljske delatnosti, osnovao Komisiju za izgradnju hramova i objekata u Eparhiji zahumsko-hercegovačkoj? Ovde nećemo navoditi njegove druge biznismenske i menadžmentske podvige, sa kojima je javnost dovoljno upoznata i kojima se on lično ponosi i hvali."

    I poruka na koju bi da se i sami Crnogorci zamisle.

    "Na kraju, sa žalošću konstatujemo i činjenicu da je vladika Grigorije ovom nesrećnom izjavom iz Nemačke (p)ostao perjanica antisrpskih i anticrkvenih krugova u Srbiji, ali ga ipak sa ljubavlju podsećamo na davno izrečenu istinu: Dobar pastijer, jer što kaže inom – i sâm svojijem potvrđuje činom."

    Toliko za sada od Centralnog komiteta SPC.
    Grigorije je baš blizak sa Amfilohijem, a u jako lošim odnosima sa Irinejem, prije svega zbog njegove slizanosti sa Vučićem

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  2. The Following 2 Users Say Thank You to kimmi For This Useful Post:


  3. #8852
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Nije slučajno sklonjen van centra dešavanja. Zakulisne radnje u vrhu spc ne zaostaju za GoT scenarijima. Borba za vlast je unutar spc nevjerovatna.

    EDIT: Amfilohije je takav kakav je imao najveću podršku kod vjernika prilikom izbora za patrijarha. Valjda niko ne vjeruje da je Irinej slučajnim izvlačenjem imena postao patrijarh prije Amfilohija. Opet, takav kakav je Amfilohije predstavlja umjerenu struju unutar spc, dok vladike iz BiH dominiraju svojim radikalnim i fanatičnim stavovima. Što je sve zajedno vrlo loše po cijei region.
    Last edited by ćepanica; 07-07-20 at 16:01.

  4. #8853
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,427
    Thanks Thanks Given 
    2,995
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    čitao sam ovo i ne mogu da vjerujem da ovako napadaju ovoga čovjeka. čitajući neke komentare ispod vijesti ljudi izreda brane Vladiku Grigorija i optužuju SPC da ovo više liči na pamflet SPC. @Mstislav bolje zna vjerovatno jer je on upućen o ovome čovjeku, ja sam gledao mali dio emisije u kojoj je bio gost Ivana Ivanovića i baš me oduševio. ali u Srbiji je izgleda problem i kad sveštena lica ne misle kao ovi iz SNSa


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Овакав напад, са овакве адресе још није забиљежен макар да ја памтим.
    Врло интересанто је да је овај напад на Григорија потписан са "кабинет патријарха спц" нису хтјели да ставе диркетно Иринеја, а да је други владика ово рекао не би било толико тежине.

    Велика је подијељеност међу владикама у спц одавно позната, још за вријеме патријарха павла се правиле фракције али у задњих годину двије иде се у крајности са обје стране.

    Два Иринеја (патријарх и владика бачки) са владиком загребачко љубљанским Порфиријем се јавно (прекос својих свештеника) сукобљавају са владикама из америке Максимом, Лонгином и трећим, са деканом ПБФ којег су смијенили владиком Игнатијем, са Григоријем и његовим претходником Атанасијем, и у задње вријеме са Амфилохијем и невјероватно али истинито и са Јоаникијем.

    Шта се све може прочитати на сајту видовдан.орг (који се доводи у везу са Иринејом бачким) је немогуће за препричати али изгледа да црква више не бије битку у затвореном простору него се нападају и то опасно, јавно преко портала, и наравно медија блиским вучићу.
    Наши медији портал аналитика и антена м то наравно пренесу како њима одговара, посебно нападе на Амфилохија а не удубљујући се много у праву слику свега.

    Наравно и друга страна узвраћа па се на сајтовима саборник.нет и теологија.нет као и на твитеру и фб могу чути напади на иринеје и њихове обављаче прљавих послова.

    Раскол који се могао десити у америци је избјегнут, али ако се настави са оваквим нападима на Григорија, Атанасија, и црногорце Амфилохија и Јоаникија питање је како ће се све то држати на неком цивилизованом или још боље функционалном нивоу.

    На крају крајева патријарх је први међу једнакима, и сваки владика у својој епархији ради како он мисли да треба (о чему сам чак и писао) , и за сад постоји нека полу равнотежа између назовимо је струје уз Вучића (гдје су Иринеји и њихови) и опозиције њему (гдје су Григорије и Амфилохије) али до кад ће трајати питање је.

    Највећу бригу вјерницима из цг мислим да треба да задаје питање дуговјечности Амфилохија, јер ако на његово мјесто дође послушник Иринејев - биће то корак уназад. Свакако ко год дође после Амфилохија ће имати претежак задатак не да унаприједи цркву у цг већ да одржи оно што је створено.
    Last edited by Mstislav; 08-07-20 at 14:52.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  5. #8854
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,427
    Thanks Thanks Given 
    2,995
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ćepanica View Post
    Nije slučajno sklonjen van centra dešavanja. Zakulisne radnje u vrhu spc ne zaostaju za GoT scenarijima. Borba za vlast je unutar spc nevjerovatna.

    EDIT: Amfilohije je takav kakav je imao najveću podršku kod vjernika prilikom izbora za patrijarha. Valjda niko ne vjeruje da je Irinej slučajnim izvlačenjem imena postao patrijarh prije Amfilohija. Opet, takav kakav je Amfilohije predstavlja umjerenu struju unutar spc, dok vladike iz BiH dominiraju svojim radikalnim i fanatičnim stavovima. Što je sve zajedno vrlo loše po cijei region.
    Амфилохије је прошао већ у првом кругу (дакле имао је највише гласова осталих владика), Иринеј нишки је на другом гласању прошао, а Иринеј бачки је у трећем гласању.

    Ја мислим да јес Иринеј извучен насумично, али ти гласање показује ко је тад имао већи ауторитет и био популарнији.
    Кад би се Амфилохије улизивао Вучићу као што ради Иринеј?
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  6. #8855
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Амфилохије је прошао већ у првом кругу (дакле имао је највише гласова осталих владика), Иринеј нишки је на другом гласању прошао, а Иринеј бачки је у трећем гласању.

    Ја мислим да јес Иринеј извучен насумично, али ти гласање показује ко је тад имао већи ауторитет и био популарнији.
    Кад би се Амфилохије улизивао Вучићу као што ради Иринеј?
    Nije Amfi bio lud da postane patrijarh i da se odrekne moći koju ima

    Sent from my GM1913 using Tapatalk
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  7. #8856
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default


  8. The Following User Says Thank You to ASC For This Useful Post:


  9. #8857
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    5,262
    Thanks Thanks Given 
    385
    Thanks Thanks Received 
    1,604
    Thanked in
    634 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Zašto odlažu ?!
    Zar bog ne štiti učesnike tih skupova ?

    Sent from my GM1913 using Tapatalk
    Zaštitit ce danas ove koji slave, za 10tak dana nece biti nesto veci broj zarazenih zbog dozvoljenih organizovanih skupova.

  10. The Following User Says Thank You to NoLimit For This Useful Post:


  11. #8858
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Malo su raštimovani ali kad se uvjžbaju biće ovo super, je li Milo tekstopisac?

  12. #8859
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,708
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Baš ne znam.... da će nas batalit više da počinemo.

    A kad vidim ovog SNS privjeska što ga zovu patrijarhom, utrobice mi se prevrću.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  13. The Following 2 Users Say Thank You to kimmi For This Useful Post:


  14. #8860
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,235
    Thanks Thanks Given 
    785
    Thanks Thanks Received 
    1,520
    Thanked in
    757 Posts

    Default



    Kakva vrhunska propaganda, ovo je genijalno. Imaju fejlova, najveci je da je neko stradao u atentatu na Joanikija (?!), ali moram da priznam da je profi sklepano. Ovaj kanal je, ocigledno, prvenstveno namijenjen strancima, koji zele da nauce nesto o desavanjima na Balkanu. I oni im to pruzaju.


  15. #8861
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,130
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,677
    Thanked in
    976 Posts

    Default

    Ovdje treba formirati mjesovitu komisiju koja ce da da ustavno pravni karakter zakona i donijeti odredjene predloge i zakljucke a sam zakon izmijeniti u dijelu njegove primjene tj da ce se primjenjivati od dana kada komisija zavrsi svoj rad. Mislim da je to jedini moguci izlaz u trenutnoj situaciji.

  16. #8862
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Mislim da ovi "pregovori" ne mogu dati nikakav rezultat, jer je povjerenje između učesnika u pregovorima jednako nuli! Crkva ne vjeruje vlastima da će eventualni dogovor sprovesti u djelo, pa ma kakvo obećanje dali. S druge strane vlast ne vjeruje crkvi da neće svojim "kanalima" uticati na dio birača, i prije i poslije izbora.

  17. #8863
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,130
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,677
    Thanked in
    976 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Mislim da ovi "pregovori" ne mogu dati nikakav rezultat, jer je povjerenje između učesnika u pregovorima jednako nuli! Crkva ne vjeruje vlastima da će eventualni dogovor sprovesti u djelo, pa ma kakvo obećanje dali. S druge strane vlast ne vjeruje crkvi da neće svojim "kanalima" uticati na dio birača, i prije i poslije izbora.
    Pa sa te strane su iz Mitropolije u pravu jer su mogli iskoristiti vrijeme korone kada nije bilo nikakvih aktivnosti za dalja pregovaranja i usaglasavanja a ne za odlaganja. Doduse oni pregovaraju cijelo vrijeme sto su i priznali na kraju. Nepovjerenje je puklo i to bas kada ih je Amfilohije izigrao za litiju u Niksicu uz asistenciju DF i zbog toga ona njegova kao kuknjava hapsite mene nije Joanikije kriv jer ovaj i nije ni za sta kriv posto je Risto orkestrirao performansom tj khm, khm, javio mu se sveti Vasilije Ostroski a on ga je morao poslusati.

    Toliko su puta preveslali jedne druge da je to za Riplija ali ako je jednoj strani se nije za cuditi onda je kod druge strane za ne vjerovati obzirom za svoje zavjete koje su dali Bogu i promovisanje vjere. Mislim da je Risto Radovic samo Markovica nekoliko puta slagao i to masno ove godine. Ukupno gledano zajedno ne djeluju mi kao ozbiljni ljudi i zalosna je kolika je moc u njihovim rukama shodno tome.
    Last edited by Rodion Romanovich; 20-07-20 at 23:02.

  18. #8864
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    3,807
    Thanks Thanks Given 
    603
    Thanks Thanks Received 
    730
    Thanked in
    297 Posts

    Default

    Pregovori su tu da zamazu oci pravoslavnom svijetu odje pred izbore. Sa njima se nece rijesiti nista.
    To i slijep vidi, da li to DPS poltroni vide? Naravno da ne.

  19. #8865
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Pregovora moze biti samo o primirju, mira vise izmedju dvije strane nema.

    DPS je najavio da mu je strateski plan i cilj da SPC u Crnoj Gori eliminise. Cak i ako sad prihvate amandmane SPC (sto je za DPS svakako politicki poraz i ponizenje prvog reda) taj cilj ostaje na snazi. U stvari, postaje jos vazniji, jer se SPC pokazala kao opasan politicki igrac dovoljno mocan da obori vladajucu partiju. Takvu latentnu opasnost autokratije ne trpe.

  20. #8866
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Medjusobno povjerenje u vezi litija itd. su manje važni kolko volja za političkim dogovor oko konačnog rješenja. Mislim da Amfilohije nije spreman za dogovor oko MCP statusa i autokefalije i da to koči svaki napredak. Najbolji kompromis bi bio dje nijedna strana ne bi bila zadovoljna. Ali za to treba politička volja koje nema u SPC. Mogući kompromis sa kojim ja ne bi bio zadovoljan, nit ijedan samopoštujući Crnogorac bi bio da Crkva bude svetosavska, a prosrpska strana ne bi bila zadovoljna da ta Crkva ima autokefalnost.


    Dakle, kompromis sa kojim niko ne bi bio zadovoljan je da Pravoslavna autokefalna Crkva u Crnoj Gori bude svetosavskog karaktera. Drugim riječima, sve je isto samo Beograd ne može postavit nasljednika Amfilohija, no bi to učinjeli ljudi koji su sad oko Amfilohija: Joanikije itd.
    Last edited by Marcus Aurelius; 20-07-20 at 23:46.

  21. #8867
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,973
    Thanks Thanks Given 
    3,228
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Marcus Aurelius View Post
    Medjusobno povjerenje u vezi litija itd. su manje važni kolko volja za političkim dogovor oko konačnog rješenja. Mislim da Amfilohije nije spreman za dogovor oko MPC statusa i autokefalije i da to koči svaki napredak. Najbolji kompromis bi bio dje nijedna strana ne bi bila zadovoljna. Ali za to treba politička volja koje nema u SPC. Mogući kompromis sa kojim ja ne bi bio zadovoljan, not ijedan samopoštujući Crnogorac bi bio da Crkva bude svetosavska, a prosrpska strana ne bi bila zadovoljna da ta Crkva ima autokefalnost.


    Dakle, kompromis sa kojim niko ne bi bio zadovoljan je da Pravoslavna autokefalna Crkva u Crnoj Gori bude svetosavskog karaktera. Drugim riječima, sve je isto samo Beograd ne može postavit nasljednika Amfilohija, no bi to učinjeli ljudi koji su sad oko Amfilohija, Joanikije itd.
    Evo da ti ja kazem kao 'samopostujuci crnogorac' je da me apsolutno zabolje dupe za CPC. Tvoj predsjednik kriminalac, je sad rijesio da se bavi ovim, da bi sebi jos 30 godina obezbijedio.

    Kao 'samopostujuci crnogorac' bitnije mi je da mi drzava nije pokradena i ocerupana, i zaduzena do guse kod belosvetskih lihvara, a narod poltronski nastrojen.

    Dakle, prvo da svedemo dug na razuman nivo,dovedemo prosjecnu platu na 1000e, penzije na 700e, posaljemo u zatvor organizovanu kriminalnu bandu na vlast, pa onda mozemo da pricamo o crkvi.


    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  22. #8868
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Evo da ti ja kazem kao 'samopostujuci crnogorac' je da me apsolutno zabolje dupe za CPC. Tvoj predsjednik kriminalac, je sad rijesio da se bavi ovim, da bi sebi jos 30 godina obezbijedio.

    Kao 'samopostujuci crnogorac' bitnije mi je da mi drzava nije pokradena i ocerupana, i zaduzena do guse kod belosvetskih lihvara, a narod poltronski nastrojen.

    Dakle, prvo da svedemo dug na razuman nivo,dovedemo prosjecnu platu na 1000e, penzije na 700e, posaljemo u zatvor organizovanu kriminalnu bandu na vlast, pa onda mozemo da pricamo o crkvi.
    "Prvo demokratija, pa država" - ovo smo slušali prije 2006-e. Danas je ista priča, samo je promijenjeno u: "Prvo standard, pa Crkva".

    Ja kao samopoštujući Crnogorac bi radiji da Cetinjski Manastir ne predajemo Beogradskoj Patrijaršiji no da imam nekih zamišljenih 100 EUR više mjesečno. ("zamišljenih" jer će standard pasti ako ova alternativa zamijeni DPS na vlast, jer ćemo doć na svoje istorijsko mjesto po životnom standardu: iza Srbije. Osim toga, dugogodišnja politička nestabilnost bi nam slijedila)
    Last edited by Marcus Aurelius; 21-07-20 at 00:10.

  23. #8869
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,973
    Thanks Thanks Given 
    3,228
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Marcus Aurelius View Post
    "Prvo demokratija, pa država" - ovo smo slušali prije 2006-e. Danas je ista priča, samo je promijenjeno u: "Prvo standard, pa Crkva".

    Ja kao samopoštujući Crnogorac bi radiji da Cetinjski Manastir ne predajemo Beogradskoj Patrijaršiji no da imam nekih zamišljenih 100 EUR više mjesečno. ("zamišljenih" jer će standard pasti ako ova alternativa zamijeni DPS na vlast, jer ćemo doć na svoje istorijsko mjesto po životnom standardu: iza Srbije. Osim toga, dugogodišnja politička nestabilnost bi nam slijedila)
    Kakvu ti srbofobiju imas... Tebe su izgleda srbi u ormar bili kad si bio dijete, umjesto babaroge.

    Poredi se sa hrvatima i slovenijom, pusti srbiju i ostale banana drzave naokolo.

    Kriticki razmisljaj, ne mora sve sto ti vodja kaze da bude istina, zastani i razmisli o tome prvo.

    Na kraju krajeva, ispuni svoju svrhu kao ljudsko bice: budi slobodan i bez straha. Tu pocinje sav napredak i razvoj u zivotu.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  24. #8870
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Kakvu ti srbofobiju imas... Tebe su izgleda srbi u ormar bili kad si bio dijete, umjesto babaroge.

    Poredi se sa hrvatima i slovenijom, pusti srbiju i ostale banana drzave naokolo.

    Kriticki razmisljaj, ne mora sve sto ti vodja kaze da bude istina, zastani i razmisli o tome prvo.

    Na kraju krajeva, ispuni svoju svrhu kao ljudsko bice: budi slobodan i bez straha. Tu pocinje sav napredak i razvoj u zivotu.
    Poredim se sa Srbijom, jer se samo sa njima možemo poredit, kroz isto smo prošli od raspada Jugoslavije. Mada je Srbija uvijek bila razvijenija od nas, pa bi pravo poredjenje možda trebalo bit sa Makedonijom. Sa Hrvatskom se nikad nijesmo mogli poredit, oni su uvijek duplo razvijeniji bili od nas, a i mnogo ranije su ušli u NATO i EU. Jer, onda bi moga postavit pitanje zašto se ne bi uporedjivali sa Švedskom, kad već oćemo da se uporedjujemom sa mnogo boljim od nas.

  25. #8871
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,471
    Thanks Thanks Given 
    3,826
    Thanks Thanks Received 
    3,066
    Thanked in
    1,302 Posts

    Default

    Zavrsise i ovi pregovori bez efekta...

    Predsjednik Vlade Crne Gore
    @DuskoMarkovicCG
    saopštio da su razgovori pravnih eksperata Vlade i eparhija Srpske pravoslavne crkve okončani bez rezultata uprkos brojnim ustupcima koje je juče i danas napravio Vladin pregovarački tim. VIDEO: https://t.co/99FxKruy0k
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  26. #8872
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,093
    Thanks Thanks Given 
    543
    Thanks Thanks Received 
    751
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    Marković:

    „Tokom druge runde ekspertskih razgovora, vođenih juče i danas, prihvatili smo:

    Prvo – Da se postupak utvrđivanja zemljišno-knjižnih upisa iz upravnog postupka premjesti u redovni sudski postupak gdje teret dokazivanja vlasništva pada na državu a ne crkvu. U tom smislu predložili smo potpuno novi član 63 Zakona, čime smo prihvatili predloge Crkve.

    Drugo – Da Srpska pravoslavna crkva nastavi sa korišćenjem svih crkvenih i manastirskih objekata, imanja i drugih nepokretnosti koje su državno vlasništvo ili se u sudskom postupku utvrdi da su državno, vjersko i kulturno dobro. I u tom smislu smo predložili potpuno novi član 64 Zakona, i jasno isključili mogućnost da vjerske objekte može korisiti bilo koja vjerska zajednica osim Mitropolije crnogorsko-primorske i drugih eparhije Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori.

    Treće – Da ove izmjene usvojimo već preksjutra na Vladi i proslijedimo Parlamentu radi izjašnjavanja u hitnoj proceduri do kraja ovog mjeseca. Pojednostavljeno – ovo bi značilo da svetinje više nijesu napadnute kako to Crkva predstavlja, odnosno da bi izmjenama i dopunama Zakona bile u potpunosti i trajno zaštićene! Riječju – da više nema govora o njihovoj navodnoj ugroženosti kako se spočitavalo Vladi.

    Jedini zahtjev Vlade bio je registracija svih crkava i vjerskih zajednica, pa i Srpske pravoslavne crkve i njenih eparhija, po slovu zakona. Registracija, koja je bila obaveza i po ranijem Zakonu. Registracija, na način kako to uređuju sva civilizovana i demokratska društva. Nažalost, crkva je to odbila."

    Link: https://www.vijesti.me/vijesti/polit...-bez-rezultata
    Last edited by johnny bravo; 21-07-20 at 12:05.
    In vino veritas

  27. #8873
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johnny bravo View Post
    Marković:


    „Tokom druge runde ekspertskih razgovora, vođenih juče i danas, prihvatili smo:
    ...
    Ne razumijem zasto citiras samo Markovica kad je i druga strana izdala svoje saopstenje.

    Vlada je popustila oko imovine ali nije popustila oko registracije crkve. SPC nece da se registruje ponovo kao nova crkva. To je sustina citave danasnje price, nema potrebe da prosipamo propagandu samo jedne strane.
    Last edited by SKOJ; 21-07-20 at 12:07.

  28. The Following 3 Users Say Thank You to SKOJ For This Useful Post:


  29. #8874
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    1,520
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    290
    Thanked in
    171 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johnny bravo View Post
    Marković:

    „Tokom druge runde ekspertskih razgovora, vođenih juče i danas, prihvatili smo:

    Prvo – Da se postupak utvrđivanja zemljišno-knjižnih upisa iz upravnog postupka premjesti u redovni sudski postupak gdje teret dokazivanja vlasništva pada na državu a ne crkvu. U tom smislu predložili smo potpuno novi član 63 Zakona, čime smo prihvatili predloge Crkve.

    Drugo – Da Srpska pravoslavna crkva nastavi sa korišćenjem svih crkvenih i manastirskih objekata, imanja i drugih nepokretnosti koje su državno vlasništvo ili se u sudskom postupku utvrdi da su državno, vjersko i kulturno dobro. I u tom smislu smo predložili potpuno novi član 64 Zakona, i jasno isključili mogućnost da vjerske objekte može korisiti bilo koja vjerska zajednica osim Mitropolije crnogorsko-primorske i drugih eparhije Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori.

    Treće – Da ove izmjene usvojimo već preksjutra na Vladi i proslijedimo Parlamentu radi izjašnjavanja u hitnoj proceduri do kraja ovog mjeseca. Pojednostavljeno – ovo bi značilo da svetinje više nijesu napadnute kako to Crkva predstavlja, odnosno da bi izmjenama i dopunama Zakona bile u potpunosti i trajno zaštićene! Riječju – da više nema govora o njihovoj navodnoj ugroženosti kako se spočitavalo Vladi.

    Jedini zahtjev Vlade bio je registracija svih crkava i vjerskih zajednica, pa i Srpske pravoslavne crkve i njenih eparhija, po slovu zakona. Registracija, koja je bila obaveza i po ranijem Zakonu. Registracija, na način kako to uređuju sva civilizovana i demokratska društva. Nažalost, crkva je to odbila."

    Link: https://www.vijesti.me/vijesti/polit...-bez-rezultata
    I što to nije prihvatio prije nove? No posle pola godine a prije toga prosipa muda

  30. #8875
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,093
    Thanks Thanks Given 
    543
    Thanks Thanks Received 
    751
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Ne razumijem zasto citiras samo Markovica kad je i druga strana izdala svoje saopstenje.

    Vlada je popustila oko imovine ali nije popustila oko registracije crkve. SPC nece da se registruje ponovo kao nova crkva. To je sustina citave danasnje price, nema potrebe da prosipamo propagandu samo jedne strane.
    Izvini, ja mislio da je suština u "Ne damo svetinje". Pardon, vidim da si napisao "suština današnje priče". Ko zna šta će biti suština sjutra, preksjutra, za godinu dana...

    Inače, apsolutno ne podržavam ove ustupke vlasti i novo flertovanje sa SPC. Jedini dogovor može biti zamrzavanje primjene zakona do ocjene ustavnosti, odnosno presude Evropskog suda za ljudska prava. Tako da mi je veoma drago što je SPC odbila ponuđeno iz najmanje tri razloga: (1) javno su pokazali da nemaju kapacitet za dogovor; (2) priroda njihove brige za svetinje je javno ogoljena; (3) imaće jako puno problema da obrazlože svoju ugroženost i akcije međunarodnom faktoru.
    Last edited by johnny bravo; 21-07-20 at 12:42.
    In vino veritas

  31. The Following User Says Thank You to johnny bravo For This Useful Post:


Page 355 of 644 FirstFirst ... 255305345351352353354355356357358359365405455 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 16:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 13-10-07, 23:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 08:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 04:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 20:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •