Page 238 of 644 FirstFirst ... 138188228234235236237238239240241242248288338 ... LastLast
Results 5,926 to 5,950 of 16099

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #5926
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Samo gledam koliko zlobe u pojedinima odje.. Samo da se otmu crkve, pa nema veze sto nema ko da sluzi u njima. Silom na sramotu bi da se otmu bogomolje, pa unutra.. jes da Mirasa niko nece da prati, ma i ne mora biti svestenstva. ne mora to biti ni crkva sjutra, samo da se otme..


  2. The Following 2 Users Say Thank You to ovizionizi For This Useful Post:


  3. #5927
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    22,094
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    752
    Thanked in
    524 Posts

    Default


  4. #5928
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sandor Kolar View Post
    Izgrađena je ona, nego je srpski šovinizam uspio da je zatre da su čak i "crnogorci" prestali da vjeruju u nju.
    Drzava i crkva su izgubljeni u isto vrijeme, to je jedan dogadjaj. Drzavu vratismo, ali veliki broj onih koji su glasali za odvajanje, sad zbog primitivne bogobojazljivosti nece da osamostale i crkvu. Kako povjerovase u prisajedinjenje Crne Gore Srbiji, ali ne i u prisajedinjenje crnogorske crkve srpskoj, to mi nije jasno?
    Da CPC izgradi, veli, svoje objekte. E zamisli to. Ti napraviš nešto, otmu ti to i onda ti kažu napravi svoje objekte.
    Malo morgen, komšije. Ako se povuče zakon, računam da će u narednih 30 godina opet biti derbi zelenaši-četnici. Ima da se ide po šumama i gorama zbog neriješenih pitanja i otimačina.
    Šandore, derbi po šumama? Ja mislim da ovo nije riječnik koji je na ovom forumu prihvatljiv...pa te molim da objasniš ovo što si napisao? Hoćeš li da ratuješ u narednih 30 godina? Ili prijetiš ratom, tj imaš neka saznanja koja mi obični smrtnici nemamo?
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  5. #5929
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Црква се не прави отимањем (или враћањем како ко воли) имовине другој цркви, већ мало друкчије. Сви преврати религијски нису кретали из удобности постојећих храмова већ у запећку, катакомбама и другим скривеним мјестима.

    Мисионарски рад садашње цпц је недовољан да се преокрене резултат у њихову корист, и заиста не видим како ће коришење неких (многих?) цркава да им увећа чланство.

    Питање за вјернике спц - да ли би сте походили манастир Острог да су у њему монаси ЦПЦ?

    Са друге стране зар мислите да чак и да закон поче да се примјењује и да се спц протјера из већине тих цркава и манастира да ће то значити крај спц у Црној Гори? Па имају они доста цркава и манастира да наставе да раде, а тамо гдје их не буду имали одржаваће молитве и остале ствари на отвореном (као онда браћа муслимани у старој вароши).
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  6. #5930
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Црква се не прави отимањем (или враћањем како ко воли) имовине другој цркви, већ мало друкчије. Сви преврати религијски нису кретали из удобности постојећих храмова већ у запећку, катакомбама и другим скривеним мјестима.

    Мисионарски рад садашње цпц је недовољан да се преокрене резултат у њихову корист, и заиста не видим како ће коришење неких (многих?) цркава да им увећа чланство.

    Питање за вјернике спц - да ли би сте походили манастир Острог да су у њему монаси ЦПЦ?

    Са друге стране зар мислите да чак и да закон поче да се примјењује и да се спц протјера из већине тих цркава и манастира да ће то значити крај спц у Црној Гори? Па имају они доста цркава и манастира да наставе да раде, а тамо гдје их не буду имали одржаваће молитве и остале ствари на отвореном (као онда браћа муслимани у старој вароши).
    Crkva je u čitavoj priči potpuno nevažna
    Ne vraćaju se sakralnu objekti CPC već onome čiji su bili, onome ko ih je gradio, onome kome su oteti . A to je država Crna Gora ili kako bi je ti i tebi slični nazvao "tvorevina"
    Sakralne objekte u Crnoj Gori nije gradila CPC (posebno ako su sagrađeni prije 1852 god.) već Crna Gora
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  7. #5931
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Црква се не прави отимањем (или враћањем како ко воли) имовине другој цркви, већ мало друкчије. Сви преврати религијски нису кретали из удобности постојећих храмова већ у запећку, катакомбама и другим скривеним мјестима.

    Мисионарски рад садашње цпц је недовољан да се преокрене резултат у њихову корист, и заиста не видим како ће коришење неких (многих?) цркава да им увећа чланство.

    Питање за вјернике спц - да ли би сте походили манастир Острог да су у њему монаси ЦПЦ?

    Са друге стране зар мислите да чак и да закон поче да се примјењује и да се спц протјера из већине тих цркава и манастира да ће то значити крај спц у Црној Гори? Па имају они доста цркава и манастира да наставе да раде, а тамо гдје их не буду имали одржаваће молитве и остале ствари на отвореном (као онда браћа муслимани у старој вароши).
    Prije će crkva nestati kao vjerska institucija nego što će se desit ponovno uzdizanje CPCe.

    Za 20-30 godina ostaće samo dugmići. Biće je samo lijepo viđet, kao turistička atrakcija.
    Već vidim neki portal sličan današnjim Vijestima kako objavljuju članak o nekom tipu koji presjeca slavski kolač i slavi slavu u čast naših predaka, a ispod komentari - viđi ovu avetinju kakva prnjava ljudska.... znam da sad mnogi misle da je to nemoguće jer crkva ima viševjekovnu tradiciju i da je nemoguće da to tek tako ode, ali živi bili pa viđeli.
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  8. #5932
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kenneth View Post
    Prije će crkva nestati kao vjerska institucija nego što će se desit ponovno uzdizanje CPCe.

    Za 20-30 godina ostaće samo dugmići. Biće je samo lijepo viđet, kao turistička atrakcija.
    Već vidim neki portal sličan današnjim Vijestima kako objavljuju članak o nekom tipu koji presjeca slavski kolač i slavi slavu u čast naših predaka, a ispod komentari - viđi ovu avetinju kakva prnjava ljudska.... znam da sad mnogi misle da je to nemoguće jer crkva ima viševjekovnu tradiciju i da je nemoguće da to tek tako ode, ali živi bili pa viđeli.
    Sanjaš
    Nije bez razloga ona da smo 200 godina iza Skandinavskih zemalja tako da očekuj racionalnost u Crnoj Gori za 200 godina
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  9. #5933
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,712
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Trebalo bi ka` islanđani da napravimo narodnu islandsku crkvu

  10. #5934
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    539
    Thanks Thanks Given 
    310
    Thanks Thanks Received 
    500
    Thanked in
    183 Posts

    Default

    Sve tvrdnje da su u litijama u većini neprijatelji Crne Gore i njene državnosti, velikosrpski nacionalisti, zavedeni i izmanipulisani, kao i da su politički motivisane, padaju u vodu pred istinom da će šetnje stati onog časa kad bude povučen Zakon o slobodi vjeroispovijesti.

    U čemu je tajna brojnosti litija, neočekivana za sve? U tome što ih predvode oni koji su sušta suprotnost naših političara, poput rektora Cetinjske bogoslovije Gojka Perovića ili paroha barskog Slobodana Zekovića, ljudi imunih na oholost, nadmenost, srebroljublje, nepotizam, pohlepu, bahatost...
    Za, čini se, jedini mogući ishod litija od vitalnog je značaja i da ih ne ,,brane” Zlatibori, Vulini i drugi kuriri i informeri.
    Lider DPS-a se izgleda prvi put u političkoj karijeri preigrao. Obično je poslije njegovih oštrih komentara i upozorenja o navodnoj ugroženosti države, entuzijazam protestanata splašnjavao. Sad se povećava nakon svakog njegovog javnog nastupa. Ili on više nema moć da ubijedi ljude u to što govori ili je dirnuo tamo gdje su ljudi najosjetljiviji. Uspio je da izvede na ulicu i apatične i rezignirane, i posmatrače i apstinente...
    Možda je za jesenje izbore prizvao izlaznost veću nego ikad.
    Kao lider DPS-a može da se ponaša kako želi, ali kao predsjednik Crne Gore u obavezi je da razborito i pomirljivo, što prije, smiri napetost u državi.



    -Milan Vujovic-

  11. #5935
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,908
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Irinej predvodi litiju 29 februara, šta reći..

  12. #5936
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    3,659
    Thanks Thanks Given 
    570
    Thanks Thanks Received 
    296
    Thanked in
    182 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Irinej predvodi litiju 29 februara, šta reći..
    Prirodni autogol u mreži protesta ili žestoki napadi sa strane DPS-a i očekivano spinovanje? Ni u jednoj varijanti ne vidim kako je ovo dobro za proteste a vrlo lako se može spinovati da Amfilohije ne zna šta radi (što možda i nije spin) i da mu treba pomoć sa strane ili spin da protesti propadaju i da je potrebna dodatna injekcija od vrhovnog dž***ja...

    Izvinjavam se na analogiji sa ratovima zvijezda, očekujem da imperija kroz brzo saopštenje uzvrati udarac.

    ...I’ll always be that kid
    With the rolled up socks...





  13. #5937
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,351
    Thanks Thanks Given 
    3,485
    Thanks Thanks Received 
    8,466
    Thanked in
    4,567 Posts

    Default

    prvi kiks MCPa u svemu ovome, bar ja to tako vidim. sad DPS može da izadje i saopšti - evo vidite da je sve ovo Srbija organizovala i da ovo nema veze sa zakonom


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  14. #5938
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Koliko vidim dolazi i mitropolit Kijevski i Ukrajine istog dana.

    Ne vidim koga ce prisustvo te dvojice da odbije. Jedino moze da izadje vise naroda.

  15. The Following 2 Users Say Thank You to SKOJ For This Useful Post:


  16. #5939
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    prvi kiks MCPa u svemu ovome, bar ja to tako vidim. sad DPS može da izadje i saopšti - evo vidite da je sve ovo Srbija organizovala i da ovo nema veze sa zakonom


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    DPS to prica ionako. Ispada da niko sa strane ne smije da dodje da se ne bi, zaboga, DPS naljutio.

  17. #5940
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    1,838
    Thanks Thanks Given 
    474
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Koliko vidim dolazi i mitropolit Kijevski i Ukrajine istog dana.

    Ne vidim koga ce prisustvo te dvojice da odbije. Jedino moze da izadje vise naroda.
    najbrojnija litija veceras ikad vidjena .
    Bulevarom, kroz ulicu slobode ,preko milenijuma .... 19 h ! ajmo do 100 000 u PG
    apelujem da ljudi koji ne idu u litiju ostanu svojim domovima , bice grad blokiran
    svi ste dobrodosli
    SVICE SVICE RUJNA ZORA SVE OD BRDA PA DO MORA!

  18. The Following 2 Users Say Thank You to Poker_Sindrom For This Useful Post:


  19. #5941
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Koliko vidim dolazi i mitropolit Kijevski i Ukrajine istog dana.

    Ne vidim koga ce prisustvo te dvojice da odbije. Jedino moze da izadje vise naroda.
    Mislim da bi izašlo više naroda da je došao bilo koji drugi patrijarh pravoslavne crkve.

    Nije nam baš tako kratko pamćenje.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 16-02-20 at 11:00.

  20. #5942
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Mislim da bi izašlo više naroda da je došao bilo koji drugi patrijarh pravoslavne crkve.

    Nije nam baš tako kratko pamćenje.
    Imao je i Amfilohije izjava za pamcenje pa se ide za njim. Ne vidim kako prisustvo patrijarha srpskog i mitropolita ukrajinskog moze umanjiti litije. Jedino moze jos vise ljudi izaci.

  21. #5943
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Crkva je u čitavoj priči potpuno nevažna
    Ne vraćaju se sakralnu objekti CPC već onome čiji su bili, onome ko ih je gradio, onome kome su oteti . A to je država Crna Gora ili kako bi je ti i tebi slični nazvao "tvorevina"
    Sakralne objekte u Crnoj Gori nije gradila CPC (posebno ako su sagrađeni prije 1852 god.) već Crna Gora
    Cujes ti kralja, veli crkva je u citavoj prici potpuno nevazna. Kako je tebi dobro, brale..
    I sa ovim u nastavku si tek zalupao, ali non-stop to radis, pa ne iznenadjuje... Velis, ne vracaju se crkve CPC, vec drzavi. Druze, crkva pripada vjernicima. A ti ovim govoris kako na te crkve JEDNAKA prava imaju gradjani koji su katolici, muslimani, jevreji.. Tretiras crkvu kao da je muzej, spomenik. Totalno ti je nakaradna logika, ali sta da se radi. Sto se grbo rodi, vrijeme ne ispravi...


  22. The Following User Says Thank You to ovizionizi For This Useful Post:


  23. #5944
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    U komsiluku
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    293
    Thanks Thanks Received 
    283
    Thanked in
    123 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Irinej predvodi litiju 29 februara, šta reći..
    Sta reci, a ne izaci i prosetati sa rodbinom, kumovima, komsijama...
    Setaste li vi onim bulevarom onog seika u Pg za nekim sto bijase dosao sa bliskog istoka?
    Ili kad se dzamija u Bar otvarala, dodje li izaslanik, politicki, iz Turske? Iz iste one Turske koja gusi slobodu govora, izjasnjavanja i ima politicke zatvorenike?
    Neka ne dizite graju, znam da vam se ne svidja proljece u CG, ali vrijeme mu je.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  24. The Following User Says Thank You to konzul For This Useful Post:


  25. #5945
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    3,659
    Thanks Thanks Given 
    570
    Thanks Thanks Received 
    296
    Thanked in
    182 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Imao je i Amfilohije izjava za pamcenje pa se ide za njim. Ne vidim kako prisustvo patrijarha srpskog i mitropolita ukrajinskog moze umanjiti litije. Jedino moze jos vise ljudi izaci.
    Kao da Stonsi dolaze? Možda bi i ulaznice trebali da naplaćuju, bila je neka izjava ko je sve dobrodošao na litije,čuš mene predizborne mitinge...

    Paradox u svemu jeste da je na malu Crnu Goru (opet) pao teret da se cjelokupno pravoslavlje ujedini oko jednog cilja - očuvanja crkvene imovine u Crnoj Gori.

    ...I’ll always be that kid
    With the rolled up socks...





  26. #5946
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    601
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Ako malo analiziramo, mitropolija ne želi da vjerski obredi kakvi su moleban i litije svako veče kada se održavaju izgledaju isto. Zato se i mijenjaju rute, zato litije i predvode velikodostojnici iz različitih mjesta službovanja, zato se i iznose relikvije. To je samo po sebi i poziv da ljudi masovno dolaze svaki put, osim ovih opšteprihvaćenih načela da se brane svetinje od ovakvog zakonskog rješenja.

  27. #5947
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    419
    Thanks Thanks Given 
    95
    Thanks Thanks Received 
    33
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NoLimit View Post
    Ne vjerujem da bi i jednom Srbinu smetalo da postoji Crnogorska Crkva, ali bi svaki od njih rekao : Izvolite pa je gradite, i ja sam takvog misljenja.
    Zasto bi gradili kad su ih nasi preci izgradili? Nece valjda Spc da nam odredjuje sta je nase a njihovo je samo ovo novoizgradjeno

  28. #5948
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,908
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konzul View Post
    Sta reci, a ne izaci i prosetati sa rodbinom, kumovima, komsijama...
    Setaste li vi onim bulevarom onog seika u Pg za nekim sto bijase dosao sa bliskog istoka?
    Ili kad se dzamija u Bar otvarala, dodje li izaslanik, politicki, iz Turske? Iz iste one Turske koja gusi slobodu govora, izjasnjavanja i ima politicke zatvorenike?
    Neka ne dizite graju, znam da vam se ne svidja proljece u CG, ali vrijeme mu je.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
    Pošto si se meni lično obratio mogu ti samo odgovoriti da me zabolje penis za vrhovne poglavare bilo koje crkve a ovo pišem zato što mislim da zivimo u državi đe je crkva odvojena od države ali izgleda nije tako. Inače ne znam kako ovu starinu nije strah da ga ne zatvore u logor i naprave sapun od njega s obzirom kakve izjave daje.

  29. The Following 2 Users Say Thank You to remark For This Useful Post:


  30. #5949
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Cujes ti kralja, veli crkva je u citavoj prici potpuno nevazna. Kako je tebi dobro, brale..
    I sa ovim u nastavku si tek zalupao, ali non-stop to radis, pa ne iznenadjuje... Velis, ne vracaju se crkve CPC, vec drzavi. Druze, crkva pripada vjernicima. A ti ovim govoris kako na te crkve JEDNAKA prava imaju gradjani koji su katolici, muslimani, jevreji.. Tretiras crkvu kao da je muzej, spomenik. Totalno ti je nakaradna logika, ali sta da se radi. Sto se grbo rodi, vrijeme ne ispravi...
    crkve u Crnoj Gori su izgrađene od strane DRŽAVE, a ne Crkve . i do devedesetih tj. dokle van svakog mogućeg zakona nisu prepisane na SPC su se računale kao kulturna baština(nek ti neko objasni šta je kulturna baština)


    i naavno da je to kulturna baština i muslimana i katolika. Šta misliš koliko je ljudi čiji su preci išli u pravoslavne crkve promijenilo vjeroispovjest u zadnjih par stotina godina
    Last edited by Rakun; 16-02-20 at 12:23.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  31. #5950
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Svjesno brkas babe i zabe, tj. namjerno izostavljas kljucni detalj u toj prici o nasoj proslosti. A to je cinjenica da je najveci broj crkava u Crnoj Gori izgradjeno za vrijeme dok je ona bila teokratska monarhija! Znaci, crkva i drzava su bili jedno! Crkva = drzava! I ti sad hoces iz te jednacine da uzmes jednu vrijednost i nasilno je uglavis u danasnji koncept sekularne drzave? Jesi ti lud, druze?? Hoces li Mila za vladiku da postavis mozda? Ajmo onda da nemamo vladu i predsjednika, nego vladiku da posadimo na celu drzave. Lupas bez kontrole ikakve, brda valjas.


Page 238 of 644 FirstFirst ... 138188228234235236237238239240241242248288338 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 17:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 14-10-07, 00:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 09:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 05:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 21:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •