Page 539 of 644 FirstFirst ... 39439489529535536537538539540541542543549589639 ... LastLast
Results 13,451 to 13,475 of 16099

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #13451
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,908
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    To je bar lako dokazati

    Sent from my SM-G998B using Tapatalk
    Ada nego što, i to još dokazujete Milu bivšem Srbinu, i velikom đedovom prijatelju.
    Ako se ne sjećate, đedo je onaj što mu A. V. obrisa nasljeđe ka gumicom.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to remark For This Useful Post:


  3. #13452
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,481
    Thanks Thanks Given 
    2,517
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,360 Posts

    Default

    kako je djeda AV i manda izbrisali gumi

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  4. The Following User Says Thank You to NetworkMaster For This Useful Post:


  5. #13453
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Da ne povjeruješ, pođe Milo, od krštenja odlučeni, da krsti unuka i podiže se kuka i motika da dokazuje kako smo svi Srbi, je li moguće da vas je toliko strah od njega, opuštite se malo.
    "To su opasne ideje. To je opasna muzika. To su opasne frekvencije. I, šta se sad dešava? Ta psihološka bomba odjedanput pukne i onda meni izađe milion ljudi na ulice.."

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  6. #13454
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Inace je MPC zatrazila tomos od Vaseljenske patrijarsije, taj tomos kad se izda onaj dje je crkva Srbije jedina pravoslavna crkva od Vardara pa do Triglava prestaje da vazi, zato su pomfirije i kompani izdali tomos MPC, inace sa tomosom koji je izdala crkva Srbije mogu guzicu da ociste. Tomos je vazda izdavala Vaeljenska patrijarsija jer se ona racuna za majku svih pravoslavnih crkava i totalno je nebitno sto o tome misli crkva u ovom slucaju Srbije, to se najbolje vidjelo da velika ruska crkva ne moze osporiti tomos ukrainskoj crkvi. Jedino sto pokazuje ovakvo rjesenje sa Makedoncima je da je trgovina neka u pitanju i da su to ispregovarali na zadovoljstvo svih strana.
    Praticemo situaciju postaje zanimljivo, moze Bog pogledati i pravoslavne Crnogorce.


    Ово је баш погрешно на неколико нивоа, посебно јер се прича о ствари која је лако провјерљива ( историја давања томоса).

    Да би бог погледао православне црногорце (тојест онај дио који је против спц) треба нешто покренут са мртве тачке, а не чекат да ти падне у крило.
    Понављам се али чекање државе да ти да имовину, ослањање на амфилохија да се одвоји од спц, поређење своје ситуације са украјином и македонијом су све ствари које нормалан човјек/цг православац не смије радит ако не мисли да испадне будала.

    Нису украјинци чекали да им се да аутокефалност (па макар и крња на неколико начина) но су радили, градили, школовали и слично. Данашња цпц не заслужује да се назове ни нво с обзиром на труд који улаже да се представи као нешто више од привјеска националне (и то чије?) идеје.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  7. #13455
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    14,561
    Thanks Thanks Received 
    4,040
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Ada nego što, i to još dokazujete Milu bivšem Srbinu, i velikom đedovom prijatelju.
    Ako se ne sjećate, đedo je onaj što mu A. V. obrisa nasljeđe ka gumicom.
    Milo to zna. Nego se folira

    Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  8. #13456
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Massaro View Post
    A ti kao pamtiš?
    Ti si čitao Amfilohijevo štivo i intervjue 80-ih.

    Šteta stvarno što Tanja Šuković ništa od toga nije iskopala za svoj dokumentarac.
    80 tih je Amfilohije bio niko i ništa što se crkve u CG tiče. A nisam tad ačitao njegove intervjue.
    A što se svjedoka Božje ljubavi tiče, novinarka je samo sklopila par klipova dostupnih na youtube u jedan i to je potpuno OK.
    Nije ona kriva što je Amfilohije dao toliko povoda za takve klipove. Rekoh već pogani jezik.
    Last edited by hercules; 09-06-22 at 23:06.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  9. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:


  10. #13457
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    80 tih je Amfilohije bio niko i ništa što se crkve iče. A nisam tad ačitao njegove intervjue.
    A što se svjedoka Božje ljubavi tiče, novinarka je samo sklopila par klipova dostupnih na youtube u jedan i to je potpuno OK.
    Nije ona kriva što je Amfilohije dao toliko povoda za takve klipove. Rekoh već pogani jezik.
    80их Амфилохије био нико и ништа што се цркве тиче?

    Које цркве ако смијем да питам?

    Ево на википедији кратко што је био 80их, а и 70их.

    https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0...B2%D0%B8%D1%9B

  11. #13458
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Ajde da preciziram - crkve u Crnoj Gori 80tih godina.

    Ja sam dobra duša, nemam pretenzija na tuđe.
    Last edited by hercules; 09-06-22 at 23:06.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to hercules For This Useful Post:


  13. #13459
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Ajde da preciziram - crkve u Crnoj Gori 80tih godina.

    Ja sam dobra duša, nema pretenzija na tuđe.
    Ту си у праву. Дошао је тек 1991, има прича да је требао и раније али да се републичко руководство томе противило.

  14. #13460
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,143
    Thanks Thanks Given 
    1,624
    Thanks Thanks Received 
    1,982
    Thanked in
    854 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Besmisleno je mijesati popis koji vrsi drzava, sa popisom koji vrsi crkva. Drzava sprovodi popis nacije iz jasnih razloga, posebno u visenacionalnim drzavama. Ako ti stvarno nije jasno, razlozi ukljucuju zastitu nacionalnih prava manjina, odredjena politicka prava koja se garantuju nacionalnim manjinama, pravo na jezik, itd. Crkva je nesto sasvim drugo. Naciji nije mjesto u crkvi. U hriscanstvu se pitanje nacije ne postavlja. Preciznije, ako se postavlja, to se smatra "herezom koja stavlja nacionalnu ideju iznad jedinstva vjere".

    Da li se SPC bavi sirenjem srpskog nacionalizma? Nezavisno od pitanja za naciju prilikom krstenja?
    Vidi se da si laik ( svetovna osoba ), čim u crkvi tražiš evangelističe principe

    Od samog momenta nastanka, odnosno Ukaza A. Karađorđevića iz 1920., te Tomosa Vaseljenskog patrijarha Meletija IV iz 1922., DANAŠNJA Srpska Pravoslavna Crkva ( današnja, jer joj je ime po tomosu Autokefalna Ujedinjena Pravoslavna Srpska Crkva Kraljevine SHS, dok joj je današnji naziv dao pomenuti A. Karađorđević, proglasom Zakona o Sprskoj pravoslavnoj crkvi, nakon uvođenja diktature 1929. ), se ničim drugo osim nacije, i politike, i ne bavi.

    Sam termin Svetosavlje sažima upravo sve o čemu govoriš- rigidnu crkvenu formu i hijerarhiju, uparenu sa jasnom nacionalnom idejom.

    I, od samog tvorca ovog termina ( D. Najdanović, jedan od najjačih teologa dvadesetog vijeka, ali istovremeno i jedan od najaktivnijih Ljotićevaca i članova Zbora; čisto podsjećanja radi- riječ je o organizaciji jasno proklamovanih nacional-socijalističkih principa, a čiji je vojni dio, poznat kao Srpski Dobrovoljački Korpus, 1944. postao jedna od rijetkih SS jedinica izvan Rajha ), sve se vrti oko nacionalne ideje i političke moći, i često je više na terenu politike nego religije.
    Tačn ije, na terenu religije uopšte i nije.

    Od samog počletka radi se o ideji- homogenizaciji srpskog nacionalnog bića, i srpskog nacionalnog prostora.

    U velikoj mjeri- od tvoraca, poput pomenutih Karađorđevića i Najdanovića, preko nešto mekšeg Patrijarha Varnave ( o čijoj smrti se tajna i dan današnji čuva zapečaćena u arhivima BIAe, iako se zna da je otrovan... ), preko njegovog nešto tvrđeg zamjenika Vladike Nikolaja, i naslednika, Gavrila... protagonisti se praktično sve vrijeme nalaze na terenu politike, moći, i državnog uticaja i ustrojstva.

    U toj prizmi, možda zanimljiv detalj:
    Aleksandrov miljenik, Varnava, do Marsejskog atentata, bio je jaki podržavaoc Konkordata sa Vatikanom, da bi nakon toga postao umjereni protivnik.
    No, sva je prilika, ta umjerenost nije bila dovoljna, tako da, u julu 1937., na noć izglasavanja konkordata na Vladi i Skupštini, Varnava umire pod čudnim okolnostima ( nalazi službene istrage i danas pod plombom, ali ostalo je sačuvano saopštenje iz ckrve da svi ljekarski nalazi potvrđuju da je otrovan ).
    Nakon izglasavanja konkordata, SPC, pod vođstvom Vladike Nikolaja, ekskomunicira sve pravoslavne poslanike i članove vlade koji su glasali za isti.
    Čak ide do toga da proglašava da se SPC nalazi u ''stanju gonjenja'', i na saboru predlaže zatvaranje svih crkava.
    Uz prethodnu, krajnje agresivnu i aktivnu, dvogodišnju kampanju koju je vodila protiv identičnog konkordata koji je do 1934. podržavala, SPC uspijeva da izazove tzv. Konkordatsku krizu.
    U kojoj je bukvalno okupila sve protivnike vladajuće koalicije, i na ideji ugroženosti srpskog pravoslavnog bića u Jugoslaviji, napravila haos u državi.

    Namjerno se nisam bavio pitanjem odnosa prema crnogorkom narodu, državi, crkvi, da ne zamaglim suštinu- koliko je zapravo riječ o političkom, socijalnom, na kraju i finansijskom, centru moći.
    Samo pogledaš, površno, i ono što vidiš je, od starta pa do današnjeg dana, isto:
    Riječ je o nacionalno-političkoj ideji, povremeno ultra aktivnoj i ultra agresivnoj, povremeno stišanoj, nekad dominantnoj, nekad dominantnijoj, ali vazda konstantnoj.
    I to veze sa evangelizmom nema.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  15. The Following 8 Users Say Thank You to Buva+gacce For This Useful Post:


  16. #13461
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Uloga SPC je jasna. Onom kome mozak nije ispran nacionalizmom nego razmislja svojom glavom.

    Vjera je samo smokvin list.

  17. #13462
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    @Buva+gacce elaborat.

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  18. #13463
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Buva+gacce View Post
    I, od samog tvorca ovog termina ( D. Najdanović, jedan od najjačih teologa dvadesetog vijeka, ali istovremeno i jedan od najaktivnijih Ljotićevaca i članova Zbora; čisto podsjećanja radi- riječ je o organizaciji jasno proklamovanih nacional-socijalističkih principa, a čiji je vojni dio, poznat kao Srpski Dobrovoljački Korpus, 1944. postao jedna od rijetkih SS jedinica izvan Rajha ), sve se vrti oko nacionalne ideje i političke moći, i često je više na terenu politike nego religije.
    Једна од ријетких, иако је било око 50ак сс јединица изван њемачке, из скоро сваке државе европе, па чак и индије?
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  19. #13464
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Вијести из паралелне стварности се настављају, овог пута је бакљу црногорске истине од владимира јовановића преузео новак аџић :



    Adžić: Posjeta Đukanovića Fanaru velika afirmacija Crne Gore

    Nakon više od 120 godina jedan crnogorski predsjednik je posjetio sjedište Vaseljenske patrijaršije, gdje je dočekan na najvećoj mogućoj razini. To je, smatra Adžić, ohrabrujuće za budućnost Crne Gore, ali i za budućnost crnogorske autokefalije u odbrani od velikosrpskog klerikalnog zla i ruske agresivne politike koja ugrožava Evropu.

    https://www.portalanalitika.me/clanak/adzic-posjeta-dukanovica-fanaru-velika-afirmacija-crne-gore


    Ови хвалоспјеви и самообмана објављени дан након што су вијести подсјетиче да је филип вујановић (бивши предсједник цг) био два пута у посјети вартоломеју (2010. и 2012.).
    Знао сам да дпс-овци желе да забораве филипа, али да иду оволико далеко и да се претварају да никад није постојао.....

    Небитно, још пар стотина оваквих текстова и са спц у црној гори је завршено да парафразирамо духовног оца (pun intended) цпц драгоја живковића.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  20. #13465
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    847
    Thanks Thanks Given 
    105
    Thanks Thanks Received 
    412
    Thanked in
    208 Posts

    Default

    Hahaha,
    Adža, šuki (neovisni novinar) i sestrična Srbije kakva trojka vjernika, jos kad se pojavi steva vučina nastaje belvederski olimp patriotizma i odbrane svih svetinja i pravog pravca u pravoslavlju na celu sa lavićem pošto je odbačeni deda na zalasku svog svešteničkog zenita
    P.s.
    Ja mislim da nole i dalje zabija iako ona nosi dva prezimena, a to se pogotovu vidi kad se pojavi u skupstinu založe kosu i stavi dlanove u polozaj "jasne piramide" kad iz nje izađu sva ljubav i milosrđe velikog "Amona Ra" posebno ka njenoj dragoj i miloj ujčevini


    Poslato sa puslice upotrebom Tapatalk-a

  21. #13466
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Ако је Мило ишао да тражи аутокефалност за цпц, мало је безобразно било од Вартоломеја да онолико фали Амфилохија.
    Како мисле од цпц да направе канонску цркву ми је и даље мистерија, цпц се не може поредити ни са украјином ни са македонијом, али све је могуће кад има воље?
    И вјерника, и свештенства, и објеката, свега што цпц фали.
    Čisto sumnjam (ne ulazim u to kako će pojedini mediji interpretirati posjetu). Od kada je odbijena (ne znam tačnu godinu) autokefalnost CPC to više nije na dnevnom redu, osim u scenariju koji sam opisao u nekom od prethodnih postova.

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Nije slučajno što je napravljen (formalno) trojni dogovor Vaseljenske, Srpske i Makedonske crkve (učestvovala je i Grčka) baš 2022 god., četri godine od priznanja autokefalnosti pravoslavnoj crkvi Ukrajne. Zauzimanje pozicija i pritisak na Rusku pravoslavnu crkvu da ne vrše šizmu (u pravoslavlju). Kakve to veze ima sa Crnom Gorom? Ako SPC ostane uz Istambul računajte da je na duže vreme pitanje CPC stavljeno ,,na čekanju". Ako SPC ,,prelomi" i povinuje se Moskvi onda će se u CG tražiti pravoslavni saveznik kojemu treba dati autokefalnost. Šta? Ovo zvuči kao politika? Naravno, oduvijek bilo...

    Sent from my moto e5 using Tapatalk
    Na koji način? Sa Mirašem neće, ali ima tu dosta kombinacija...

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  22. #13467
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Gdje god je SPC to će se implicitno smatrati Srbijom kada govorimo o državama nedovoljno velikim da "svare" sve vjeroispovjesti. Crna Gora se sigurno tu kvalifikuje. Nema tu srednjeg rješenja na dugi rok bez da CG bude Srbija ili da SPC bude CPC iako sam do nedavno mislio da postoji srednje rješenje - valjda sam se nadao pobjedi razuma. Na kraći rok možemo to gurati pod tepih ali uz veliki rizik jer ova tema je ubojito oružje u rukama DPS-like individua u Srbiji i kod nas. Što prije to budemo vidjeli ovaj problem ovako prije će se pojedinci zapitati jesu li za nezavisnu CG kao što pričaju da jesu i ako nisu da li bi ostali u CG ali da bude samo CPC ili bi možda radije u Srbiji živjeli. Ja sam se podigao tako reći u SPC (slovo S ili C ne igra mi ulogu u životu nikakvu) ali na neke stvari ne možemo žmuriti ne radi nas samo već i radi svih naših sunarodnika. Nešto se mora žrtvovati. Valljda iz pravoslavlja se toliko može zaključiti ja mnim.
    Last edited by Caesar; 10-06-22 at 10:36.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  23. #13468
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Čisto sumnjam (ne ulazim u to kako će pojedini mediji interpretirati posjetu). Od kada je odbijena (ne znam tačnu godinu) autokefalnost CPC to više nije na dnevnom redu, osim u scenariju koji sam opisao u nekom od prethodnih postova.



    Na koji način? Sa Mirašem neće, ali ima tu dosta kombinacija...

    Sent from my moto e5 using Tapatalk
    У праву си генерално, посебно ово са митрополитом михаилом. Ја бих само додао да је по мом мишљењу спц била (можда и даље) мост између рпц и васељенске патријаршије. Ја не видим неки велики расцјеп између спц и вп у будућности, посебно након што је овако елегантно ријешено питање мпц. Не значи да се односи не могу покварити али за сад су ок ако не добри.

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Gdje god je SPC to će se implicitno smatrati Srbijom kada govorimo o državama nedovoljno velikim da "svare" sve vjeroispovjesti. Crna Gora se sigurno tu kvalifikuje. Nema tu srednjeg rješenja na dugi rok bez da CG bude Srbija ili da SPC bude CPC iako sam do nedavno mislio da postoji srednje rješenje - valjda sam se nadao pobjedi razuma. Na kraći rok možemo to gurati pod tepih ali uz veliki rizik jer ova tema je ubojito oružje u rukama DPS-like individua u Srbiji i kod nas. Što prije to budemo vidjeli ovaj problem ovako prije će se pojedinci zapitati jesu li za nezavisnu CG kao što pričaju da jesu i ako nisu da li bi ostali u CG ali da bude samo CPC ili bi možda radije u Srbiji živjeli. Ja sam se podigao tako reći u SPC (slovo S ili C ne igra mi ulogu u životu nikakvu) ali na neke stvari ne možemo žmuriti ne radi nas samo već i radi svih naših sunarodnika. Nešto se mora žrtvovati. Valljda iz pravoslavlja se toliko može zaključiti ja mnim.
    Не бих гледао на овај "конфликт" тако фаталистички. Имаш примјера постојања двије православне цркве у једној држави (молдавија) и до скоро украјини. Погледај шта је требало да се деси да би се створила самостална украјинска црква, која и даље није једина у земљи, нити се може рећи када ће то постати.

    Такође се превиђа већинско расположење вјерника и посебно монаштва и свештенств у цг..

    Мислим да нема довољног расположења ни за аутономију у оквиру спц а камоли некакве самосталности. Бука аџића јовановића вучинића је често врло гласна али иза те буке не стоји ништа више. Нема критичне масе да цпц постане непжшто више него што је сада.

  24. #13469
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,143
    Thanks Thanks Given 
    1,624
    Thanks Thanks Received 
    1,982
    Thanked in
    854 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Једна од ријетких, иако је било око 50ак сс јединица изван њемачке, из скоро сваке државе европе, па чак и индије?
    Drago mi je da si na čitav tekst, koji se onako pozanimao idejom, nastankom i razvojem svetosavlja, kao i biografijama učesnika, ovo našo ko zamjerku

    Ali da ne ostanem dužan, taman ko što sam sad napravio osvrt na upotrebu statistike, i često zamagljivanje suštine suvim brojkama, na drugoj temi, aj da malo skrenemo i ovđe, mrvu samo:

    Ako van Rajha tumačimo bukvalno, ono znači van rajha. U tom slučaju, SDK i nije SS jedinica van rajha, jer je Srbija bila dio rajha.
    Dokaz:
    potraži u Njemačkim statistikama, i u skladu sa nomenklaturom na Njemačkom jeziku.
    Jer su tamo, da bi se razlikovale, SS jedinice oformljene unutar rajha, imale oficijelnu oznaku ''SS'' u nazivu.
    Kada pogledaš na primjeru, tako, recimo, zloglasna 7. SS divizija Princ Ojgen, pretežno sačinjena od germanske manjine Jugoslavije, u onome što je tada bio Njemački Rajh, nosi oficijelni naziv '' 7. SS-Freiwilligen Gebirgs-Division "Prinz Eugen".
    Tako i SDK, nakon uključenja, dobija naziv ''Serbisches SS-Korps''.
    Sve SS jedinice koje su formirane van Rajha, radi razlikovanja, nosile su oficijelnu oznaku ''Waffen SS'' u nazivu. Tako recimo, Albanski SS Skenderbeg nosinaziv '' 21. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Skanderbeg“ ''.
    Dakle, ako ćemo bukvalno, za ''van Rajha'' mašimo i jedan i drugi- SDK je jedinica iz Rajha.

    Što se tiče brojke od preko 50, tim načinom može da se broji i preko 200
    Tu obrati pažnju na, recimo, broj transformacija koje su pojedine jedinice doživljavale, naročito u periodu kasna 1944. do kraja rata, u vrijeme kada su se njemačke formacijske grupe, zbog katastrofalnih razvoja na frontovima, mijenjale skoro svakodnevno.
    Tako ćeš, npr., u toj listi od prek0 50, kozačku 1. diviziju ( konjičku ), brojati bar tri puta: 1. kozačka divizija, formirana 1943., 2. kozačka divizija, formirana većinom transformacijom iz 1., 1944., i, konačno, XV kozački konjički korpus SS, oformljen od te iste 1. i 2. divizije, u februaru 1945.
    Vrlo sličan primjer su ti jedinice ''Kama'' i ''Handžar''- prva je praktično nastala iz potonje, dodatkom većeg broja Folksdojčera.

    Što hoću da kažem, suštinski:
    SS je u toku WWII dao ukupno 38 divizija. U pukove, i druge manje jedinice, od kojih je dobar dio maltene više postojao na papire no đe drugo, ne ulazim.
    Broj jedinica koje su imale takvu brojčanu moć- oko 10.000 ljudi, kao što je brojao SDK, je veoma, veoma mali. I te kako rijedak.
    Inače, u prilog sprskom oružju, može da se kaže da su njemački oficiri o borbenom potencijalu i hrabrosti SDK imali veoma visoko mišljenje, što uopšte nije bilo karakteristčno.
    Mišljenje o moralu i odanosti je već bilo nešto drugo.

    Ja mogu samo da dodam da je, rijetka ili nerijetka van Rajha, u pitanju jedinica koja je izvodila narod i đecu na strijeljanje u Kragujevcu.
    I, uz nju, takvu, do kraja je ostao prota Dimitrije Najdanović, tvorac pojma svetosavlje, i jedan od najvećih srpskih filozofa i teologa dvadesetog vijeka.
    Što je, čini mi se, ovđe i bila poenta,
    Last edited by Buva+gacce; 11-06-22 at 17:21.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  25. The Following 6 Users Say Thank You to Buva+gacce For This Useful Post:


  26. #13470
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Vladika Nikolaj Velimirović “Govor na odru Dimitrija V. Ljotića
    https://princip.info/2014/06/05/vlad...triju-ljoticu/

    ...Ljotić nije bio samo naš, on je pripadao čovečanstvu, Evropi, svetu.


    Kaki sveci taka i crkva

  27. #13471
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    У праву си генерално, посебно ово са митрополитом михаилом. Ја бих само додао да је по мом мишљењу спц била (можда и даље) мост између рпц и васељенске патријаршије. Ја не видим неки велики расцјеп између спц и вп у будућности, посебно након што је овако елегантно ријешено питање мпц. Не значи да се односи не могу покварити али за сад су ок ако не добри.



    Не бих гледао на овај "конфликт" тако фаталистички. Имаш примјера постојања двије православне цркве у једној држави (молдавија) и до скоро украјини. Погледај шта је требало да се деси да би се створила самостална украјинска црква, која и даље није једина у земљи, нити се може рећи када ће то постати.

    Такође се превиђа већинско расположење вјерника и посебно монаштва и свештенств у цг..

    Мислим да нема довољног расположења ни за аутономију у оквиру спц а камоли некакве самосталности. Бука аџића јовановића вучинића је често врло гласна али иза те буке не стоји ништа више. Нема критичне масе да цпц постане непжшто више него што је сада.
    Mislim da ce nas nerazumjevanje i neuvazavanje potreba onih drugih, a ovo stanje sa crkvama sada je slika toga, tad kad skupo kostati. Rjesenja je vazda bilo al nama je falilo vazda neceg drugog. Mozda Eskobar? Daće Bog.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  28. #13472
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Ово је баш погрешно на неколико нивоа, посебно јер се прича о ствари која је лако провјерљива ( историја давања томоса).

    Да би бог погледао православне црногорце (тојест онај дио који је против спц) треба нешто покренут са мртве тачке, а не чекат да ти падне у крило.
    Понављам се али чекање државе да ти да имовину, ослањање на амфилохија да се одвоји од спц, поређење своје ситуације са украјином и македонијом су све ствари које нормалан човјек/цг православац не смије радит ако не мисли да испадне будала.

    Нису украјинци чекали да им се да аутокефалност (па макар и крња на неколико начина) но су радили, градили, школовали и слично. Данашња цпц не заслужује да се назове ни нво с обзиром на труд који улаже да се представи као нешто више од привјеска националне (и то чије?) идеје.
    Kad je to tako kako kazes zasto Makedonci uzese tomos od Vaseljenske patrijarsije, a vec su imali od srpske
    Crkva Srbije u CG ima sudbinu zajednickog dpsa, cim ih oporezuju i stave u zakonske okvire. Oce onoliki kaludjeri iz Bosne i Hercegovine i iz Srbije da trose kao sto su navikli, a falice brzo. Ima da se izdijele na vise frakcija i nama preostaje samo da ih izmetemo tamo odakle su se dovukli.

  29. #13473
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,470
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    441
    Thanked in
    285 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Kad je to tako kako kazes zasto Makedonci uzese tomos od Vaseljenske patrijarsije, a vec su imali od srpske
    Kad su ga uzeli?
    Mislim, kad im je dat tomos od Vaseljenske patrijaršije?

  30. #13474
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Massaro View Post
    Kad su ga uzeli?
    Mislim, kad im je dat tomos od Vaseljenske patrijaršije?
    Prastaj i ti i ostali koje sam doveo u zabludu, nijesu uzeli nego zatrazili, pri tom su naglasili da tomos koji su dobili od Srbije smatraju kao preporuku.

  31. #13475
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    1,520
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    290
    Thanked in
    171 Posts

    Default

    Crkva Srbije? Je li i tamo neka nova crkva napravljena?

Page 539 of 644 FirstFirst ... 39439489529535536537538539540541542543549589639 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 4 users browsing this thread. (0 members and 4 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 17:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 14-10-07, 00:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 09:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 05:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 21:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •