Page 377 of 644 FirstFirst ... 277327367373374375376377378379380381387427477 ... LastLast
Results 9,401 to 9,425 of 16100

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #9401
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Greskom sam citirao kolegu Platinuma na drugoj temi. Ovo je pravo mjesto:


    SPC/MCP sa svim onim svojim djelovanjem od dolaska odje 1918. i nacina na koji je dosla, do uloge u WWII, do uloge u ratovima 90ih i posle njih, one SPC koja kompletnu crnogorsku istoriju stavlja u srpsku istoriju, sve njene dinastije proglasava za srpske, negira crnogorsku naciju, kulturu, identitet, drzavnost, nezavisnost, jezik, crkvu. Ona crkva koja propagira nacifasizam prema svemu sto je nesrpsko i nepravoslavno. Pa samim tim ta organizacija nema ni 1 promil Hriscanstva u sebi, ali to je druga prica….
    SPC u CG za 30 godina djelovanja nije navela ni jednu stvar, pojavu, indiciju, negativni trend u drustvu, koji je u suprotnosti sa hriscanskim ucenjem i praksom. Ni jedan, nikad. 0, slovima Nula. Sve to u jednom moralnom, obrazovnom i svakom drugom rasulu i dnu dna na svakom koraku, rasulu koje su zajedno 30 godina stvarali ruku pod ruku sa DPS-om, koji su bili jedni drugima glavni saveznici, od 1989. do Zakona o slobodi vjere. Umjesto da su sirili mir i ljubav sirili su mrznju i netoleranciju, umjesto da su sirili Hriscanstvo sirili su antihriscanske, etnofiletisticke, paganske, politeisticke, nacionalisticke, kvazivjerske prakse i djela.

    Sirili su bratoubistvo, covjekoubistvo, mrznju covjeka prema covjeku samo zbog razlike u vjeri. I i dalje to rade. Ta crkva nikad nije ukazala na opstu povrsnost, primitivizam, neinformisanost i opste neobrazovanje drustva, sto su baze svakog problema covjeka i drustva. Nisu jer profitiraju na tom neznanju, a onda i kad je Amfilohije kritikovao neke nedvojbeno destruktivne i lose pojave drustvu, kritikovao ih je takvim nacinom, vokabularom, logikom i nedobronamjernoscu prije svega, da je proizvodio svjesno i sistemski, urotnicki, kontraefekat svojim istupima u svojim anticovjecnim namjerama!
    Ta crkva je saradjivala sa DPS-om i politicki i sa ljudima iz njihovih struktura poslovno i to im nije smetalo dok su suskale pare. Nije im smetao Svetozar Marovic, ne smeta im Daka Davidovic, Marko Bato Carevic, ne smeta da saradjuju sa Bemaxom.

  2. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  3. #9402
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,349
    Thanks Thanks Given 
    14,771
    Thanks Thanks Received 
    4,106
    Thanked in
    2,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Greskom sam citirao kolegu Platinuma na drugoj temi. Ovo je pravo mjesto:
    Ostoja, kako t,i tako i Platinum ustvari imate problem sa Srpskom crkvom. Ne sa samom crkvom. Da je kojim slučajem Crnogorska, ne bi vam smetao ni Dubrovnik ni ništa od ovog što navodite. Ne bi vam smetalo ni da kadite opštine po cijeloj Crnoj Gori. A navodi su vam tačni gledajući samo iz vašeg mržnjom zatrovanog uma. Mržnjom prema komšijama i rođacima. Da da. Čudi vas pravoslavna nacionalna crkva? Pa to je nemoguće. Nema takvih. Naša je jedina. Da smo i blizu dobri u nečem kreativnom koliko smo dobri u kritikovanju svog gdje bi nam kraj bio.
    Nego Ostoja, sve zaboravljam da te priupitam. Gdje si bio u vremenu posle izbora da osudiš dešavanja sa skupa na Cetinju? I čuvenog Bana sina narodnog heroja. A sjećam se odlično tvojih žalopojki i zgrožavanja na momke koji su urlali onda u Budvi na Džakovića. I tada ti je bilo važnije što neko urla, a ne to što je Džaković izdao. Ovo sa Cetinja ti je naravno bilo ok. I sva tvoja "priča" je takva. I još nešto. Tvoja sujeta je ogromna. Od svih članova foruma jedini ti prozivaš ljude koji ti daju negativne reputacije. I to konstantno. Jbg, pomiri se sa tim da nisi omiljeni lik. Sa razlogom. Znam da ćeš naći razlog zašto je tebi to još bolje, ali ti džabe.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  4. The Following User Says Thank You to extravaganca For This Useful Post:


  5. #9403
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    848
    Thanks Thanks Given 
    107
    Thanks Thanks Received 
    412
    Thanked in
    208 Posts

    Default Crkva nad Crkvama…

    Zato kažem puštite ih, ovo su poslednji trzaji istrošenih najlon patrijota. Uskoro idu u šumu da brane državu, a počelo djelovanje karneksovih mesnih narezaka i viršli, pa su baš agresivni. Kad pođu tamo će da i ostanu za "vjek vjekova" i da se čude kako to, Bože kako to.
    Bane unuk, i pojedini sa ovog portala ne idu u crkvu jer im traže da pokažu "izvod da su Srbi, krštenicu da su kršteni u SPC, državljanstvo izdato za vrijeme Balšića, i druge floskule koje slušamo godinama". A krstili se nisu jer im kako kažu "braća, rođaci i kumovi" popovi odmah upisuju da su Srbi.
    Ubrzo će da krene i podizanje stare kapele Petrovića na vrh Lovćena, pa ćemo pored predivnog monumenta od "Mauzoleja" imati i crkvicu koju nam je ostavio u amanet Njegoš, pa će najzad uzavrela krv u gradu čokolade da se smiri, kad budu iznosili uz Mitropolita (onog koji sjedi na istu stolicu kao Petrovići prije njega), kamen po kamen na vrh CG Olimpa i kad budu sa vrha vidjeli sve crkve i manastire da nisu pošli u Srbiju i Rusiju ili Grčku, i kad vide sami sebe i dođu spoznaji da su bili idioti sve te godine slušajući pljuvanja steva vučinića, adžića i ostalih isprdaka. A ovi iz šume koji žive na mesne nareske i viršle, izaći će na vidjelo i prvu crkavicu i oprost zaradit nošenjem bubulja za temelje iste.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by licmius; 27-09-20 at 08:39.

  6. #9404
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    extravaganca & licimus

    Momci, s vama je besmisleno raspravljati. Mogu samo da se samo-citiram:
    Nacionalizam je gadna bolest. Skracuje vidno polje. Ko oni kapci sto se stavljaju konjima sa strane ociju tako da mogu gledaju samo ispred sebe. Tako i nacionalisti mogu da vide samo selektivno. Zato je svaki razgovor s nacionalistima naporan. Gubljenje vremena.
    Procitajte odgovor Mstislava na drugoj temi i naučite nesto.

  7. #9405
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,454
    Thanks Thanks Given 
    1,911
    Thanks Thanks Received 
    5,154
    Thanked in
    1,778 Posts

    Default

    Da spuštimo malo loptu na zemlju i sa velikih tema pređemo na neke opšte stvari, pitao bih kolege forumaše koji su vjernici, poštujete li pravila posta i zašto ne?

    http://www.spc.rs/sr/hrishtshanski_post_1
    Last edited by remark; 27-09-20 at 09:39.

  8. The Following User Says Thank You to remark For This Useful Post:


  9. #9406
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    1,825
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    412
    Thanked in
    147 Posts

    Default

    U Hrvatskoj imaju vjeronauku u skolama i skoro sam procitao nedje po novinama, kaze ucitelj pita djecu sta je post (u pitanju je bio drugi razdred) i ucenik odgovara:

    post je kad jedes i polako, polako to progutas.

  10. #9407
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,729
    Thanks Thanks Given 
    1,115
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Ima nas koji nijesmo za Mila, koji nijesmo "najlon-patriote", koji nijesmo za "onakvu" CPC a koji nijesmo ni za "ovakvu" SPC koja očigledno odiše strahovitom mržnjom i progonom prema svijema koji su njeni neistomišljenici.
    Crkvu sa takvim stavom koja vrijeđa nas koji ne mislimo isto neću nikad poštovat.
    A o kvazi "vjernicima" koji nijesu pročitali Bibliju i ne poštuju nijedan post i koji su ogrjezli u strahovitim grjehovima sam već gore pisao.
    Zato i rekoh, takvima se grdno piše.
    I zato im crkva služi kao štit za njihove grijehe.
    Last edited by jokaš; 27-09-20 at 10:06.

  11. The Following 3 Users Say Thank You to jokaš For This Useful Post:


  12. #9408
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Dobar tekst šta se desilo u Hrvatskoj gdje je crkva bila jedan od najuticajnih faktora u društvu i u ekstremnoj milosti države.

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...sizam-15021247

  13. #9409
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Da spuštimo malo loptu na zemlju i sa velikih tema pređemo na neke opšte stvari, pitao bih kolege forumaše koji su vjernici, poštujete li pravila posta i zašto ne?

    http://www.spc.rs/sr/hrishtshanski_post_1
    Slabo ga poštujem izuzev Banjeg dana i Velikog petka. Razlog, prilikom posta unosi se gomila ugljenih hidrata, nabija se težina brutalnom brzinom.

    Nekad ga kada pretjeram sam sprovedem nevezano za hrišćanske datume. Npr. Odradim nekoliko dana sirovog voća i povrća nakon serija prasičluka.
    Ali odosmo već u nutricionizam.

    Anw. Da ću biti bolji vjernik & miliji bogu jer nisam jeo meso, kuvao na vodi etc...

    Što bi rekli: "Grijeh ne ulazi kroz usta, nego izlazi kroz usta". Što svakako ne znači da čovjek treba biti prase.

  14. #9410
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,454
    Thanks Thanks Given 
    1,911
    Thanks Thanks Received 
    5,154
    Thanked in
    1,778 Posts

    Default

    Iako nisam vjernik znam da je post mnogo više nego uzdržavanje od nekih jela, na primjer seks i razne varijacije na tu temu, kako tu stojimo

  15. The Following 2 Users Say Thank You to remark For This Useful Post:


  16. #9411
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Iako nisam vjernik znam da je post mnogo više nego uzdržavanje od nekih jela, na primjer seks i razne varijacije na tu temu, kako tu stojimo
    Čuvena : A ne no burek... Makse tamo

    Bješe nekad jedan grafit u Beograd "Ko onaniše ogluveće". A ispod njega drugom bojom "Molim?"

  17. #9412
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,349
    Thanks Thanks Given 
    14,771
    Thanks Thanks Received 
    4,106
    Thanked in
    2,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    extravaganca & licimus

    Momci, s vama je besmisleno raspravljati. Mogu samo da se samo-citiram:


    Procitajte odgovor Mstislava na drugoj temi i naučite nesto.
    Tvoj citati si mogao primijeniti na sebe. Razmišljaj o tome.
    A pročitao sam ja tvoj kao i Mstislavov post. Nigdje nisam napisao da se ne slažem sa dijelom onoga. Nigdje nisam napisao da SPC nema mana. Ima ih. Moj post je bio namijenjen konkretno tebi, koji mrziš. A o Platinumu da ne pričam. E to je problem. Ne tvoji postovi o crkvi. Koji po mom mišljenju imaju ispravnih i tačnih stvari ali mnogo više mržnje prema svemu što ispred naziva ima S.
    Plus si licemjeran u većini postova. Ne kudiš obije strane, već samo jednu. Naveo sam ti primjer. A takvih je dosta.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  18. #9413
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,349
    Thanks Thanks Given 
    14,771
    Thanks Thanks Received 
    4,106
    Thanked in
    2,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Ima nas koji nijesmo za Mila, koji nijesmo "najlon-patriote", koji nijesmo za "onakvu" CPC a koji nijesmo ni za "ovakvu" SPC koja očigledno odiše strahovitom mržnjom i progonom prema svijema koji su njeni neistomišljenici.
    Crkvu sa takvim stavom koja vrijeđa nas koji ne mislimo isto neću nikad poštovat.
    A o kvazi "vjernicima" koji nijesu pročitali Bibliju i ne poštuju nijedan post i koji su ogrjezli u strahovitim grjehovima sam već gore pisao.
    Zato i rekoh, takvima se grdno piše.
    I zato im crkva služi kao štit za njihove grijehe.
    A ti ne bi onakvu CPC ali bi neku drugu jel? Ti si vjernik? Kad bi već svoju crkvu sigurno si vjernik. Poštuješ ovo o čemu Remark priča? I Remark bi CPC, ali ni on nije vjernika. Evo i Ostoja bi CPC. A niko od vas nije vjernik. Što ćemo sa tim?

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  19. #9414
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,398
    Thanks Thanks Given 
    2,187
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    185 Posts

    Default

    Poštujmo mjere na Krstovdan, molim vas, vjernici.


  20. #9415
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,349
    Thanks Thanks Given 
    14,771
    Thanks Thanks Received 
    4,106
    Thanked in
    2,078 Posts

    Default

    Narod je prsa

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  21. #9416
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    848
    Thanks Thanks Given 
    107
    Thanks Thanks Received 
    412
    Thanked in
    208 Posts

    Default

    U životu sam ispoštovao jedan jedini post prije pet godina i to vaskršnji. Pošto mi je presjela hrana sa "posnog menija" a pošto doručak ne mogu zamislit bez mlijeka i ručak bez sira i skorupa post je za mene do daljnjeg nepraktičan, a nisam ljubitelj ribljih specijaliteta itd.
    Nacionalista nisam nikad bio, a ni moji iz kuće a ni ovi "oko kuće". Prosto se samo ježim "nacionalista" sa foruma i unuka narodnih heroja sa CT ( koji sa sve lipovcem i sekulom dočekaše sa ružama žabare preko lokve). Grehove crkve i te kako znam i stavove povodom ratova itd, za mene velimirovic koji je se divio hitleru i nacizmu ne može biti svetac kao ni lipovac i ostali koji su dočekivali osvajače i okretali glave na dolazeće probleme itd.
    Zbog tih grehova ja ne mogu reć da je SPC nacionalisticka, fasisticka itd, mogu rec da pojedinac ili pojedinci u toj istoj imaju taj i taj stav. Ne ide se u crkvu zbog Amfilohija ili Patrijarha Pavla, nego se u crkvu ide jer imaš "potrebu duhovnu", ne vjeruješ u Boga jer je to SPC, nije ti Bog bliži zbog imena srpskog u istoj, a neće ti bliži ni zbog crnogorskog naziva u istoj ili naziva podgoričkog nikšićkog itd.
    Ako se ikad budem "vratio vjeri kao moji prethodnici" vratiću se u jedinu pravoslavnu crkvu na ovim prostorima, a to je SPC, a ne u cpc osnovanu u police stanici 91. I kao nacionalnom crnogorcu ne smeta mi naziv SRPSKO u istoj, jer smatram da smo po etničkom porijeklu Srbi, i da smo kao crnogorci najpametniji, najljepši, najvisočiji, najkuratiji, najglavatiji, najzatupljeniji, najgluplji, najjači i sve drugo naj od svih ostalih Srba.
    Crnogorci jesu nacija sa greškom kako kaže Andrijašević, ali čim prihvatimo ( i jedni i drugi i treći) da imamo dualni indetitet kao npr.austrijanci nama će svanut, do tada će uvijek bit Bana unuka narodnih heroja, forumaša koji bi da zatru sve prije 1918. koji istoriju svog naroda i svoje države gledaju kroz prizmu 21.vijeka i shvatanja nacionalnosti i stavljanja jednakosti sad i tad i baratanjem istom kako kome odgovara.
    Zato ćemo imat ovo što imamo danas, da prihvatamo da nam crkve prave na partijske samite, da nam jezike pišu i prave po diktatu moćnika (ubacamo j gdje mu mjesto nije), da nam državu brane oni koji nisu u stanju obicni pdv da plate, da nam na izbore glasaju oni koji žive po inostranstvu, da žive u ubjeđenju da će nam crkve ponijet za Srbiju, da smo u prošlosti bili zavedeni raznoraznim agentima, da su nam Vladike bili opijeni nametnutim srpstvom. Da smo posebni narod tj. starosjedioci (čak prije Ilira), da smo čak sloveni ali da smo došli prije južnih slovena makar dva vijeka i imamo tu posebnost koju su nam preko vladara počev od Vojislavljevića pa završno sa Petrovićima nametali jer su oni ubačeni agenti.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  22. The Following User Says Thank You to licmius For This Useful Post:


  23. #9417
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,454
    Thanks Thanks Given 
    1,911
    Thanks Thanks Received 
    5,154
    Thanked in
    1,778 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    A ti ne bi onakvu CPC ali bi neku drugu jel? Ti si vjernik? Kad bi već svoju crkvu sigurno si vjernik. Poštuješ ovo o čemu Remark priča? I Remark bi CPC, ali ni on nije vjernika. Evo i Ostoja bi CPC. A niko od vas nije vjernik. Što ćemo sa tim?

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Što to Remark priča, samo pitam poštujete li post i zašto ne?
    Što se crkve tiče, nisu mi u životu komandovali dps-ovci i neće mi komandovati popovi sigurno, ni srpski ni crnogorski niti bilo koji.
    Ako sam ja neđe napisao da sam za ovu udbaško dps-ovsku crkvu molim te da me citiraš, mora da sam bio na nekim teškim drogama.
    Last edited by remark; 27-09-20 at 12:54.

  24. #9418
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,411
    Thanks Thanks Given 
    70
    Thanks Thanks Received 
    873
    Thanked in
    518 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Da spuštimo malo loptu na zemlju i sa velikih tema pređemo na neke opšte stvari, pitao bih kolege forumaše koji su vjernici, poštujete li pravila posta i zašto ne?

    http://www.spc.rs/sr/hrishtshanski_post_1
    Postim svaki post, kao i srijedu i petak zadnjih 12-13 godina.
    Sad pročitah ovaj tekst koji si podijelio, u principu mogu reći da ja i porodica postimo 95% ovako kako je napisano po svim pitanjima. Jedino čega se mogu sjetiti sada da ne radim kako piše i treba jeste da ne ispoštujem uvijek kada treba da se posti na vodi jer sam zbog posla dosta vremena van kuće pa ne mogu uvijek da nadjem jela koja su na vodi spremljena, već je to na ulju ali makar su posna. U naše restorane i ne znaju šta je to pa sam zadovoljan kad uopšte ima posno, jedino u duhovni centar u njegoševu ima uvijek izbor jela na vodi.

    Svakako je hrana samo 30-40% onoga što čini post, i ima dosta bitnijih stvari koje čine post a bez kojih taj dio oko hrane postaje beznačajan.
    Last edited by lucke91; 27-09-20 at 12:52.
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  25. The Following 4 Users Say Thank You to lucke91 For This Useful Post:


  26. #9419
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Postim svaki post, kao i srijedu i petak zadnjih 12-13 godina.
    Sad pročitah ovaj tekst koji si podijelio, u principu mogu reći da ja i porodica postimo 95% ovako kako je napisano po svim pitanjima. Jedino čega se mogu sjetiti sada da ne radim kako piše i treba jeste da ne ispoštujem uvijek kada treba da se posti na vodi jer sam zbog posla dosta vremena van kuće pa ne mogu uvijek da nadjem jela koja su na vodi spremljena, već je to na ulju ali makar su posna. U naše restorane i ne znaju šta je to pa sam zadovoljan kad uopšte ima posno, jedino u duhovni centar u njegoševu ima uvijek izbor jela na vodi.

    Svakako je hrana samo 30-40% onoga što čini post, i ima dosta bitnijih stvari koje čine post a bez kojih taj dio oko hrane postaje beznačajan.
    Луцке без зајебанције, жељно очекујем твоје постове било на религији било на политици.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  27. #9420
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,404
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by licmius View Post
    U životu sam ispoštovao jedan jedini post prije pet godina i to vaskršnji. Pošto mi je presjela hrana sa "posnog menija" a pošto doručak ne mogu zamislit bez mlijeka i ručak bez sira i skorupa post je za mene do daljnjeg nepraktičan, a nisam ljubitelj ribljih specijaliteta itd.
    Nacionalista nisam nikad bio, a ni moji iz kuće a ni ovi "oko kuće". Prosto se samo ježim "nacionalista" sa foruma i unuka narodnih heroja sa CT ( koji sa sve lipovcem i sekulom dočekaše sa ružama žabare preko lokve). Grehove crkve i te kako znam i stavove povodom ratova itd, za mene velimirovic koji je se divio hitleru i nacizmu ne može biti svetac kao ni lipovac i ostali koji su dočekivali osvajače i okretali glave na dolazeće probleme itd.
    Zbog tih grehova ja ne mogu reć da je SPC nacionalisticka, fasisticka itd, mogu rec da pojedinac ili pojedinci u toj istoj imaju taj i taj stav. Ne ide se u crkvu zbog Amfilohija ili Patrijarha Pavla, nego se u crkvu ide jer imaš "potrebu duhovnu", ne vjeruješ u Boga jer je to SPC, nije ti Bog bliži zbog imena srpskog u istoj, a neće ti bliži ni zbog crnogorskog naziva u istoj ili naziva podgoričkog nikšićkog itd.
    Ako se ikad budem "vratio vjeri kao moji prethodnici" vratiću se u jedinu pravoslavnu crkvu na ovim prostorima, a to je SPC, a ne u cpc osnovanu u police stanici 91. I kao nacionalnom crnogorcu ne smeta mi naziv SRPSKO u istoj, jer smatram da smo po etničkom porijeklu Srbi, i da smo kao crnogorci najpametniji, najljepši, najvisočiji, najkuratiji, najglavatiji, najzatupljeniji, najgluplji, najjači i sve drugo naj od svih ostalih Srba.
    Crnogorci jesu nacija sa greškom kako kaže Andrijašević, ali čim prihvatimo ( i jedni i drugi i treći) da imamo dualni indetitet kao npr.austrijanci nama će svanut, do tada će uvijek bit Bana unuka narodnih heroja, forumaša koji bi da zatru sve prije 1918. koji istoriju svog naroda i svoje države gledaju kroz prizmu 21.vijeka i shvatanja nacionalnosti i stavljanja jednakosti sad i tad i baratanjem istom kako kome odgovara.
    Zato ćemo imat ovo što imamo danas, da prihvatamo da nam crkve prave na partijske samite, da nam jezike pišu i prave po diktatu moćnika (ubacamo j gdje mu mjesto nije), da nam državu brane oni koji nisu u stanju obicni pdv da plate, da nam na izbore glasaju oni koji žive po inostranstvu, da žive u ubjeđenju da će nam crkve ponijet za Srbiju, da smo u prošlosti bili zavedeni raznoraznim agentima, da su nam Vladike bili opijeni nametnutim srpstvom. Da smo posebni narod tj. starosjedioci (čak prije Ilira), da smo čak sloveni ali da smo došli prije južnih slovena makar dva vijeka i imamo tu posebnost koju su nam preko vladara počev od Vojislavljevića pa završno sa Petrovićima nametali jer su oni ubačeni agenti.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Moje mišljenje na temu nacije sam iznio previše puta, a evo još jednom ću uz rizik da dosadim.

    Svi smo mi na ovim prostorima isti narod tj. Južni Sloveni, i Srbi i Crnogorci i Hrvati i Bošnjaci/Muslimani, za Slovence i Makedonce bih rekao da su nam slični, ali imaju jezičku razliku u odnosu na nas ostale.

    Ti Južni Sloveni su živjeli u nekakvim svojim državama, a nekakva nauka se slaže da država stvara naciju, pa tako danas imamo više nacija. A ako je ko imao državu na ovim prostorima to je Crna Gora, to valjda nije sporno.

    E sad kad dodamo na to da pravoslavlje (po meni istorijski ekvivalent te riječi na ovim prostorima je bilo srpstvo, a zanemarivanje činjenice da se radilo o sinonimu dovodi do raznoraznih tumačenja) čini među svim tim novonastalim nacijama najbližim Crnogorce i Srbe, imamo raznorazne istorijske poglede na sve to.

    Ako smo svi mi isti narod na ovim prostorima, a koji govori jednim jezikom ma kako ga ko politički zvao, zamislite što mislim o tome jesmo li svi isti narod u Crnoj Gori. Naravno da jesmo.

    Crnogorska nacija postoji i ona je dualna, u smislu da sebe neko smatra Crnogorcem i nikad za sebe neće reći da je i Srbin, kao na primjer ja, dok imamo i Crnogorce koji sebe smatraju i Srbima. Ja nemam problem oko toga, dok god se razumijemo da je Crna Gora naša zajednička matica i da treba da stvorimo najbolje uslove za život u njoj svima nama i da ne nipodaštavamo jedni druge.

    Moj pogled na istoriju je da su Srbi iz Srbije, nekad pisani kao Srbijanci (na engleskom Serbians a ne Serbs) prisvojili ime pravoslavlja na ovim prostorima i pretvorili ga u ime nacije, i još se ljute kad ih neko zove Srbijancima, a mene vrijeđa kad čujem bilo koga od njih da kaže (a ne malo puta sam čuo) da je Crnogorac isto što i Mačvanin, Šumadinac, Sremac i slično, a ne brate no je isto što i Piroćanac......

    Neko nema takav pogled na istoriju, i ja to prihvatam. Dakle poenta je da mislim da smo svi ođe Crnogorci sa različitim viđenjem istorije, ali nemam problem da neko misli drugačije i da se shodno tome izjašnjava. Na Srbe iz Crne Gore koji svoju maticu vide u Beogradu, gledam kao i na Muslimane/Bošnjake koji misle da im je matica BiH a ne Crna Gora.


    Crnogorska nacija postoji, fakat po svim popisima, samo je pitanje kad neko smatra da je nastala, neko misli da je 2006 (neupućeni iz regiona), neko misli da je nakon WWII, neko misli za vrijeme Petrovića, neko za vrijeme Crnojevića....da ne idemo sad u te detalje, fakat je da postoji i msnje je bitno kad je nastala. Isto tako postoje i Srbi u Crnoj Gori na svim popisima, nekad u manjem nekad u većem broju. Za porast procenta Srba u CG je po meni zaslužna dijelom propaganda koja nas je povela u građanski rat na vjerskim osnovama devedesetih, a ništa manje zaslužna za povećanje broja nacionalnih Srba je politika DPSa koja je preko svog karikaturalnog nacionalizma forsirala priču o nekakvim Srbima kao arhineprijateljima Crnogoraca, a koja je išla dotle da crnogorsku trobojku predstavlja kao tuđu zastavu a da MCP nije bila stub naše države kroz istoriju (evo ođe se kačim na temu pa ne morate da brište post )

    E sad dolazimo do narkomana koji se drogiraju nacionalizmom. Jedni tvrde da Crnogorci i Srbi nemaju ništa zajedničko i Srbe nazivaju posrrbicama, a drugi da Crnogorci kao nacija ne postoje. Smatram ih zadojenim mržnjom i priglupim, i jedne i druge, a što je najgore ne vide da su lice i naličje istog novčića i pokazatelj mržnje koja nam je plasirana da bi oni nesmetano mogli da kradu.

    Nadam se da smo konačno dobili vlast koja će omogućiti da se svi u Crnoj Gori osjećamo kao svoji na svome.

    Izvinjavam se na malo dužem postu.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 27-09-20 at 13:05.

  28. The Following 8 Users Say Thank You to kimmi For This Useful Post:


  29. #9421
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,411
    Thanks Thanks Given 
    70
    Thanks Thanks Received 
    873
    Thanked in
    518 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Луцке без зајебанције, жељно очекујем твоје постове било на религији било на политици.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Nema se vremena familijo, evo u zadnje godinu dvije ne pisem skoro nista na forum. A i ta neka ozbiljnija garnitura forumasa je napustila forum, botova milion pa i nemam ni zelju.
    Eto kad budem imao vremena kao danas, napisaću po koji post
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  30. The Following User Says Thank You to lucke91 For This Useful Post:


  31. #9422
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Moj post je bio namijenjen konkretno tebi, koji mrziš.
    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Ovo je vec ozbiljna optuzba. Pretpotstavljam da je jednako utemeljena kao ovo sto vidjoh da je Limun komentarisao kako sirim mrznju i da mi je zbog toga dao negativnu reputaciju. Pa da malo tu stvar rascistimo. Evo kako sam "sirio mrznju".

    Na ovoj temi neko je postavio sliku popa Backovica iz nekog hotela u Tivtu s nekom starletom. Slika je bila skreenshot sa sajta tzv. medija Udar. Nikad ranije za taj sajt cuo nijesam i moj komentar je bio:

    Otkud se pojavi ovaj Udar? Je li ovo pred izbore...Beba?

    Ne znam ko je Udar, ali je jasno da nije kredibilan. Zaudara na Bebu...

    Meni djeluje kao rukopis Bebe..i naravno ANB
    Da li iko razuman moze ovo da protumaci kao sirenje mrznje?

    Limun mi je tada udario negativnu reputaciju uz komentar na pm da sam udaren u glavu zato sto citam Udar?! Ovako nesto mogao je da napise neko ko je veoma glup ili veoma bezobrazan. Ili oboje. Jer, niti sam ja postavio link na tu sliku, niti sam tu sliku komentarisao na nacin da se prema bilo kom siri mrznja. Naprotiv, doveo sam u pitanje kredibiltet te fotografije. I naravno da sam Limunu odgovorio kako je zasluzio.
    Kako sam razumio, Limun je vjernik SPC. Bog ne voli laganje. Ko laze, taj i...

    extravaganca kaze da mrzim sve na S i stitim sve na CG, ukljucujuci CPC. Ocigledno da ne cita s razumijevanjem ono sto pisem. Ili cita na preskok. Selektivvno. Da je citao pazljivo, nasao bi da sam za CPC napisao da to i ne smatram crkvom, nego necim sto pocinje na slovo "c", a nije crkva. Kad se "dogodio" patriiotski skup, moj komentar je bio kratak: "Tuzni skupe..." Zna se kad se u Crnoj Gori koristi ta fraza. Na kraju, pojasnio sam da se tu nije zalilo za drzavom, nego za izgubljenom vlascu. Zbog slicnog komentara ("lelekanje"), Dritan je bio zestoko kritikovan od "patriota" i morao je da se pravda. Pisao sam dosta slicnih stvari, ali je ovo dovoljno. Ko ilustracija.

    Ja se nemam namjeru nikom pravdati, ali sam zelio objasniti onima koji selektivno citaju ono sto pisem i optuzuju za nesto sto veze nema.

    Van pameti je da ja mogu mrzjeti Srbiju, jer tamo imam masu prijatelja s kojima i sada odrzavam vezu iz tudjine. Imao sam zenske otuda, masu rodbine, studirao tamo i vazda tamo rado podjem. I vazda sam tamo dobrodosao. Ne mrzim ja ni SPC, samo imam kriticki odnos prema nekim stvarima iz proslosti. Kritika nije mrznja. Ko je pazljivo citao moze naci da sam pisao da u SPC ima ljudi koje veoma postujem i nadam se da ce crkvu voditi u nekom boljem pravcu. Na kraju, iskazao sam zahvalnost zbog rusenja DPS. Malo li je? :fat:

    Ne trazim da mi se niko izvinjava. Samo, nemojte me optuzivat za nesto sto veze s vezom nema. A ako me lazno optuzite, pa dobijete po prstima, ka' Limun, nemojte poslije da cmizdrite odje.

  32. #9423
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,729
    Thanks Thanks Given 
    1,115
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    A ti ne bi onakvu CPC ali bi neku drugu jel? Ti si vjernik? Kad bi već svoju crkvu sigurno si vjernik. Poštuješ ovo o čemu Remark priča? I Remark bi CPC, ali ni on nije vjernika. Evo i Ostoja bi CPC. A niko od vas nije vjernik. Što ćemo sa tim?

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Čitaj samo pažljivo što sam napisao.
    Zna se kako je SPC došla na ove prostore.
    Ti i drugi ste pali pod uticaj te crkve, ja nijesam niti ću.
    To je Vaš problem.
    Da je ta crkva dobra i da poštuje mene i druge koji se ne smatraju srbima možda bih i bio vjernik, ovako mi ne pada na pamet.
    Mnogo se loših stvari veže za nju, što naravno niko ne spori.

  33. #9424
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    ....Zna se kako je SPC došla na ove prostore.....
    Uvezli je Petrovici a oprosti....

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  34. #9425
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    848
    Thanks Thanks Given 
    107
    Thanks Thanks Received 
    412
    Thanked in
    208 Posts

    Default Crkva nad Crkvama…

    Crkva je došla tj. kupila je kartu iz Bg-a 1918 i nametnuta Crnoj Gori tako što su joj oduzeli njenu, a svoje srpstvo povezivali za pravoslavljem, a ipak su imali crnogorsku crkvu pa čak idu dotle da kažu da se sv.Sava nikad nije slavio u CG itd
    Tako sluša priču unuk narodnog heroja koju mu plasiraju priuceni istoricari adzici, vucinici sa tv i raznoraznih knjiga i citirajući proglase iz "glasa crnogorca" vadeći kontekse iz cijelog teksta i zanemarujući ostatak istih itd.
    Sad su protiv obnove kapele na vrh Lovćena jer im je "neko" rekao da Amfilohije oće da prvo sruši mauzolej i da samo izgradi kapelu i na nju posadi 4S i da na stepenice postavi strazara koji ce da trazi pasos Srbije i krstenicu gdje im pise da su SRBI


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  35. The Following User Says Thank You to licmius For This Useful Post:


Page 377 of 644 FirstFirst ... 277327367373374375376377378379380381387427477 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 16:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 13-10-07, 23:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 08:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 04:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 20:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •