Results 1 to 25 of 16100

Thread: Crkva nad Crkvama…

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #11
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,802
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,959
    Thanked in
    2,323 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Brk View Post
    Први он то ради.

    Постајала је и постоји МИТРОПОЛИЈА ЦРНОГОРСКА и једина је која има континуитет од Светога Сава до данашњег дана.
    Митрополит/и и тада и дан данас у титули носе дио који каже "егзарх световног трона Пећког." И није црква Срба и Црногораца него свих Православних у свијету. Такође те светиње неће нико понијети нигдје него остају у Црној Гори.
    Eparhija budljimsko-nikšička je puno veća od od mitropolije crnogorsko-primorske i pokriva više od polovine teritorije Crne Gore. Inače je nastala 2001 god. uzimajuči dio teritorije koja je pripadala Zahumsko-raškoj eparhiji (koja je opet bila dio cetinjske mitropolije do 1920 god.) i dio koju je pokrivala Pećka eparhija (koja opet bila dio cetinjske mitropolije od balkanskih ratova i proširenja Crne Gore do 1920 god.) SPC je u međuvremenu ponovo djelio eparhije, tako mitropolija crnogorsko-primorska koja je po svemu nasljednica cetinjske mitropolije (ne bih ulazio u raspravu, pravedno ili ne jer nema smisla) ne pokriva ni dio teritorije koji je pokrivala prije 1920 god. nego još manji dio. Mislim da je neko kačio mapu gdje se vide eparhije SPC.
    Episkopski savjet (čije sam obavješetenje kačio na ovoj temi) pravoslavne crkve u Crnoj Gori (formirana 2006 god. na svetom arhijereskom savetu SPC) sačinjavaju episkopi eparhija Crnogorsko-Primorske, Budimljansko-Nikšičke, Mileševske i Zahimsko-Hercegovačke, a predsjedava mitropolit Crnogorsko-primorski (trenutno Amfilohije Radović). Time (moje laičko mišljenje) ako se bude potpisivao temeljni ugovor on ne bi imao smisla da se potpisuje sa MCP, već sa Episkopskim savjetom pravoslavne crkve u Crnoj Gori. Ili ja nisam dobro povezao?

  2. The Following 2 Users Say Thank You to wulfy For This Useful Post:


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 16:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 13-10-07, 23:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 08:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 04:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 20:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •