Page 435 of 644 FirstFirst ... 335385425431432433434435436437438439445485535 ... LastLast
Results 10,851 to 10,875 of 16099

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #10851
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Zbog cega? Sto fali Islandu i stavu mladih? Ekonomija im je prilicno dobra zadnjih godina.

    https://rs.n1info.com/svet/a126249-n...-stvorio-svet/
    Lako je na Islandu ne vjerovati.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  2. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  3. #10852
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Lako je na Islandu ne vjerovati.
    Zbog cega?

    Klima im nije bolja od nase. Prirodne ljepote tu smo nedje. Broj stanovnika manji od CG.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  4. #10853
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Zbog cega?

    Klima im nije bolja od nase. Prirodne ljepote tu smo nedje. Broj stanovnika manji od CG.
    Kad si stalno u borbi za egzistenciju potreba za vjerom je prirodna stvar. Konflikt radja potencijal. Kada si eutanaziran ugodnim zivotom vjera nije nesto sto se cesto javlja ukoliko nisi „seeker“ po prirodi kao Buda npr.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  5. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  6. #10854
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Pa što znam, nije da ih je kriza 2008-2011 zaobišla, nego je bilo baš ozbiljno.

    https://en.wikipedia.org/wiki/2008%E...nancial_crisis
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  7. #10855
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Nema vlasti bez krsta! Provjereni recept od Petrovica do sadasnjeg Krivokapica!
    Nego da se oce ojacati ekonomski brzo bi bio pad vjernika ka na Island

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  8. #10856
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Meni lično vjera nema veze sa materijalnim ali to je sve do načina na koji se posmatra. Znači ako se bolje živi, onda ti ne treba Bog i vjera, to je glupost. Znači da među onima koji su bogati, nema vjernika?

  9. #10857
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,008
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    85 Posts

    Default

    Sad treba zbog tri degenerika da razmišljamo o tome da smo skup antihrista ... ima isto država dje ljudi idu maltene gologuzi pa da usvojimo taj koncept ...
    deuscroix

  10. #10858
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Malo je reći da je bvz vjernike posmatrati na način da je to nešto primitivno i loše. Takav pristup je duboko pogrešan.

  11. #10859
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,008
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    85 Posts

    Default

    Crnogorski Pussy Riot
    deuscroix

  12. #10860
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Meni lično vjera nema veze sa materijalnim ali to je sve do načina na koji se posmatra. Znači ako se bolje živi, onda ti ne treba Bog i vjera, to je glupost. Znači da među onima koji su bogati, nema vjernika?
    Mali je to broj bogatih vjernika )))

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  13. #10861
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kauboj24 View Post
    Mali je to broj bogatih vjernika )))

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
    Ja to ne mogu znati. Sve i da je mali broj, ipak postoji.

  14. #10862
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Postoji ali sto je narod siromasniji to je jaca Vjera i uticaj religije!



    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  15. The Following 2 Users Say Thank You to kauboj24 For This Useful Post:


  16. #10863
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kauboj24 View Post
    Postoji ali sto je narod siromasniji to je jaca Vjera i uticaj religije!



    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
    Pogotovo što je siromašniji u glavu
    Sad je poslije tradicionalnog plivanja za časni krst uvedeno i bauljanje oko crkve.

    Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

  17. The Following User Says Thank You to opmne For This Useful Post:


  18. #10864
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Pogotovo što je siromašniji u glavu
    Sad je poslije tradicionalnog plivanja za časni krst uvedeno i bauljanje oko crkve.

    Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
    A to je vec druga tema )))

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  19. #10865
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,939
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,812
    Thanked in
    657 Posts

    Default

    Može li neko objasniti otkud odjednom običaj da pravoslavci kleče u raznim prilikama? Prvi put sam to vidio na Amfilohijevom sprovodu, sad opet gledam na nekim skupovima, a koliko se sjećam to nikad nije bio običaj kod pravoslavaca.

  20. The Following User Says Thank You to Djed_Djuro For This Useful Post:


  21. #10866
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djed_Djuro View Post
    Može li neko objasniti otkud odjednom običaj da pravoslavci kleče u raznim prilikama? Prvi put sam to vidio na Amfilohijevom sprovodu, sad opet gledam na nekim skupovima, a koliko se sjećam to nikad nije bio običaj kod pravoslavaca.
    Ima molitvi i u pravoslavlju i kod katolika prilikom kojih se kleči, a pogotovo tokom vaskršnjeg posta.

  22. #10867
    Join Date
    Jan 2020
    Location
    У смртну прашину
    Posts
    16
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djed_Djuro View Post
    Može li neko objasniti otkud odjednom običaj da pravoslavci kleče u raznim prilikama? Prvi put sam to vidio na Amfilohijevom sprovodu, sad opet gledam na nekim skupovima, a koliko se sjećam to nikad nije bio običaj kod pravoslavaca.
    Велика метанија, тј. покајање. Дио једног од обреда.

    МЕТАНИЈА (грч: μετάνοια), покајање попраћено земним поклонима, па је отуда сваки облик поклона попримио назив метанија. Чинити метаније, тј. метанисати, значи клањати се, поклонити се. Метанији увек предстоји и следи осењавање крсним знаком. Метаније су телесни израз наше вере, моливе и уопште душевног стања покајања, смирености, скрушености и побожности. У пракси се најчешће сусрећу појединачне метаније, или по три у низу.

  23. #10868
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Evo citata iz jednog upita popu tj njegovog odgovora: "u odgovorima na pitanja vernika bilo je više puta govora o položaju vernika na molitvi. Pravoslavni hrišćani se i u crkvi, na bogosluženju, kao i pri domaćoj, porodičnoj molitvi, mole stojeći. U znak poštovanja Onoga kome se molimo, glava je malo priklonjena. Pri određenim molitvama činimo i poklone (pojasne i zemne) , a postoje i molitve, za vreme kojih su vernici dužni da kleče i obično nas na klečanje pozivaju sveštenik ili đakon. Klečanje je izraz posebno usrdne molitve, kada od Gospoda molimo naročitu pomoć i blagodat. Klečimo za vreme molitava na Duhovskom večernju, pri osvećenju hrama, na raznim molebnima i blagodarenjima. Naročito se klečanje primenjuje u toku Vaskršnjeg posta, ali i tu su tačno određeni momenti ili molitve, za vreme kojih svi u crkvi treba da kleče. Dakle, ne klečimo u celom toku svih velikoposnih bogosluženja, već samo u određenim momontima. Klečanje se preporučuje i u domaćoj, porodičnoj molitvi, kako u toku Časnog posta, kad se pripremamo za Sveto pričešće, tako i izvan posta, ako se nalazimo u posebnom molitvenom raspoloženju ili molimo Gospoda za neku posebnu pomoć (izlečenje svoje ili bolesti bližnjih, pri agoniji bliskih srodnika i prijatelja ili, recimo, pred ispit u školi ili fakultetu, pri nekim prirodnim katastrofama i slično) . I u crkvi, a pri domaćoj molitvi obavezno, klečati treba onako kako si navela kao prvi položaj, „klečati oslanjajući se samo na kolena i nožne prste, dok je telo uspravno“, bez obzira što se, kako kažeš, tako mole i katolici. Zašto je potrebno da položaj pri klečanju bude baš takav? Samo u tom položaju možeš u levoj ruci držati molitvenik, iz koga ćeš čitati određene molitve, a desnom rukom možeš u svakom momentu, kad je to potrebno, da se prekrstiš, staviš na sebe znak krsta. Sedenje na petama već nije klečanje, a oslanjanje rukama o pod onemogućava stavljanje na sebe znak krsta. Međutim i pri domaćoj molitvi treba voditi računa kad i koliko dugo ćeš klečati. Onog momenta, kad počneš misliti više na svoja kolena, obzirom da klečanje nije prirodni oblik položaja našeg tela, nego na reči molitve koju pri tom izgovaraš, bolje ti je da ustaneš i nastaviš moljenje stojeći. To je i u velikoposnim bogosluženjima tačno regulisano. U jutarnjim i večernjim molitvama možeš klečati pri čitanju molitve Anđelu čuvaru, po jedne molitve Presvetoj Bogorodici, 50. psalma, a posebno pri molitvi protiv ružnih pomisli. U toku Vaskršnjeg posta i pred Sveto pričešće, u pripremnim molitvama možeš klečati pri, možda, svakoj trećoj molitvi. A nauči i jednu divnu molitvu Svetog Jefrema Sirina, koja se u toku Svete četrdesetnice mnogo puta čita na bogosluženjima, uz zemne poklone, kada kolenima, rukama i čelom dodirujemo pod. Ta molitva glasi: Gospode i vladaru života moga, duh lenjosti, mrzovolje, vlastoljublja i praznoslovlja ne daj mi (poklon) . Duh celomudrenosti, smirenoumlja, trpljenja i ljubavi, daruj meni, slugi tvome (poklon) . O, Gospode Care, daruj mi da sagledam svoje grehove, i da ne osuđujem brata svoga, jer si blagosleven u vekove vekova. Amin. (poklon) Moleći se Gospodu, da ti tok Časnog posta prođe u molitvi i kajanju, u dobrodeteljima i radosti primanja Svetog pričešća"

    Evo lijepo objasnjeno pa vi koji čelom ljubite zemlju se zapitate koliki ste vjernici! Ja to nikad nijesam vidjela ali ja i nijesam vjernik pa ne znam pa zat nijesam komentarisala.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  24. #10869
    Join Date
    Jan 2020
    Location
    У смртну прашину
    Posts
    16
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Опет иде она прича из литија, "нијесам вјерник али пушти да ти објасним под којим углом иде кандило..."

    Као она кућа, унук народног хероја што пријети уз Томпсона.

    Навикавамо на ваше мисаоне легуре, али баш споро.

    Метанија - велика - чешћа је у монашкој пракси, но што се среће ван манастира али је присутна и свако ко је пошао у цркву више од пар пута гледао је то.

    Мада, можда боље да пита неког ко није вјерник да му објасни. Ја ћу обавезно да питам неког ко није електричар да ми оправи неке жице у колима.

  25. The Following User Says Thank You to BG-BD For This Useful Post:


  26. #10870
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,939
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,812
    Thanked in
    657 Posts

    Default

    Ja pitam, pošto sam iz popovske porodice (od đeda tri koljena unazad) i nikad pravoslavci nijesu klečali na ovaj način. Sve je to ok što vi citirate, ali to se kod nas nikad nije radilo, pa me je zanimalo odakle to sad odjednom.

  27. The Following 4 Users Say Thank You to Djed_Djuro For This Useful Post:


  28. #10871
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,714
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djed_Djuro View Post
    Ja pitam, pošto sam iz popovske porodice (od đeda tri koljena unazad) i nikad pravoslavci nijesu klečali na ovaj način. Sve je to ok što vi citirate, ali to se kod nas nikad nije radilo, pa me je zanimalo odakle to sad odjednom.
    Iz Rusije došlo. Prvi put, u manjoj mjeri, kada su ovdje (CG primorje) došli izgnanici zbog oktobarske revolucije. Ja sam prošle godine prvi put to vidio kod nas i isto se ovo pitao (mislim da ima priče o tome na ovoj temi). Da li je ovo ponovni uticaj rusa ili je nešto drugo ne znam, meni više dijeluje kao način za utvrđivanje (ne mogu sada pronaći prikladniju riječ) vijere.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  29. The Following User Says Thank You to wulfy For This Useful Post:


  30. #10872
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Neko vidio rusa dje se klanja i onda ctrl-C ctrl-V ....
    cudo

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  31. #10873
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Mogu da razumijem ako se neko obraca Bogu na ovaj nacin, ali ne mogu da razumijem zasto sad to postaje praksa, malo, malo pa se kleci oko crkve i u crkvi. To nije tradicija ovog naroda, to je laz i nametanje tudjih obicaja, pa kako god dezurni strucnjaci po pitanju vjere sa foruma to pookusavali da predstave.

  32. #10874
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    USA
    Posts
    11,304
    Thanks Thanks Given 
    4,132
    Thanks Thanks Received 
    4,458
    Thanked in
    2,162 Posts

    Default

    Odavno na kugli zemaljskoj postoji sorta covjek-ovca, iliti homo-ovium.
    "S tim nasim vojnicima, kazem vam, ne mozemo ni da idemo u lov na zeceve..."

  33. #10875
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Svako neka radi što misli da treba. Da li klečanje pred moštima bilo koga od vas ugrožava? Ja ne smatram da treba klečati i klanjati se bilo čemu osim Bogu ali sam čin klečanja jeste u poniznosti prema Bogu i više se treba klečati duhom, nego što se treba pokazati u masi... Sreo sam dosta vjernika u životu, od muslimana, preko katolika, do pravoslavaca, svi oni su bili izuzetni ljudi, pametni i uspješni i u poslovima koje rade. Ne mora se sve posmatrati nužno kao nešto naopako. Što ima loše u činu klanjanja kod muslimana? Nema apsolutno ništa. Ja sam tokom perioda proučavanja mnogo toga naučio od mistika i katolika zapadnog svijeta, Njegoševa Luča je nakon pročitane Biblije za mene bila nevjerovatno otkrovenje i Njegoša smatram genijalcem i rijetkim čovjekom ovih prostora koji je imao takvu povezanost sa Bogom. Previše se mrači ovdje.

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Page 435 of 644 FirstFirst ... 335385425431432433434435436437438439445485535 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 18 users browsing this thread. (0 members and 18 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 17:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 14-10-07, 00:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 09:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 05:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 21:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •