Page 29 of 644 FirstFirst ... 192526272829303132333979129529 ... LastLast
Results 701 to 725 of 16099

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #701
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,712
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Crkva je tvorevina čovjeka.
    Mene je stra` iskreno: crkava, groblja i krstova i popova.
    To me na ružne stvari asocira (ka` i dostinu).
    Porazno je i tragično da su intelektualci i akademici "vjernici".

  2. #702
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    @Starwalker nije da ti ne vjerujem da si to procitao. Ali ne vjerujem da to pise u Bibliji. Mozes li da mi kazes tacno izvor da procitam i ja?

    Prije bih se slozio sa jokasem o ovom pitanju.
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  3. #703
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,695
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Listajući ovaj topik, naslove na portalima, komentare.. stiče se utisak da bi Isus, da se sad pojavi, prošao kroz veće muke nego prvi put.
    Veliki inkvizitor!!!!

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 23-06-19 at 13:47.

  4. #704
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    1,838
    Thanks Thanks Given 
    474
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    70 Posts

  5. #705
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    @Starwalker nije da ti ne vjerujem da si to procitao. Ali ne vjerujem da to pise u Bibliji. Mozes li da mi kazes tacno izvor da procitam i ja?

    Ефесцима посланица светог апостола Павла

    Глава 1


    21. Над свијем поглаварствима, и властима, и силама, и господствима, и над свакијем именом што се може назвати, не само на овоме свијету него и на ономе који иде.
    22. И све покори под ноге његове, и њега даде за главу цркви, над свима,
    23. Која је тијело његово, пунина онога који све испуњава у свему.

    The more things change, the more they stay the same.

  6. #706
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Hvala momci, pogledacu kad dodjem kuci pa se javljam sa povratnim informacijama
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  7. #707
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,008
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    85 Posts

    Default

    Jedini Manastir koji može biti sporan u CG je Cetinjski Manastir obzirom da je njegov ktitor imao problem da bi zbog krune promijenio vjeru ( iako je to kratak dio koji danas režimski mediji forsiraju ) !!! Sa druge strane kad su Turci mogli od crkve napravit dzamiju onda ovo zapravo nije ni problem jer su se njegovi naslednici čuvali takvih pobuda kao djavo od krsta upravo u vrijeme kad im je bilo najteže ...
    deuscroix

  8. #708
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guest View Post
    Ja sam za jednu Crkvu, onakuvu kakvu je Hrist napravio. Svako dodatno raparcavanje je dodatna politizacija.
    Kraj raskola?

    Koja je to jedna crkva? Katolika ima preko milijardu, pravoslavaca oko 300 miliona...da dalje ne nabrajam. Koja je to jedna?

    Sto se tice politizacije, dovoljno bi bilo citirati izjave svestenika iz te "jedne crkve", pa vidjeti da im politizacija nije strana. I bez raskola.


    Mozda glupo pitanje: je li problem da se imovina na crkvama upise kao svojina drzave, ako za to postoji pravni osnov, a da crkva nastavi da ih koristi ko i dosad? Pretpotstavka je da crkvu interesuje duhovnost, a ne materijalna dobra.

  9. #709
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by night_silence View Post
    obzirom da je njegov ktitor imao problem da bi zbog krune promijenio vjeru ( iako je to kratak dio koji danas režimski mediji forsiraju ) ...
    Ko i kad?

  10. #710
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,695
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Ko i kad?
    A to je on vise pausalno :-)

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  11. #711
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Kraj raskola?

    Koja je to jedna crkva? Katolika ima preko milijardu, pravoslavaca oko 300 miliona...da dalje ne nabrajam. Koja je to jedna?
    Ona zajednica u kojoj je suština ispred forme a duhovno iznad svega materijalnog. Tamo gdje je Hrist centralna figura, gdje ne trebaju nikavi posrednici... ikone, građevine, poglavari.. da bi čovjek dosegao puninu vjere. Katoličanstvo i pravoslavlje ne slijede principe koji evidentno ugrožavaju tu njihovu dobro konstruisanu korporativnu stranu.
    Last edited by starwalker; 23-06-19 at 17:47. Reason: tipfeler
    The more things change, the more they stay the same.

  12. #712
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Ona zajednica u kojoj je suština ispred forme a duhovno iznad svega materijalnog. Tamo gdje je Hrist centralna figura, gdje ne trebaju nikavi posrednici... ikone, građevine, poglavari.. da bi čovjek dosegao puninu vjere. Katoličanstvo i pravoslavlje ne slijede principe koji evidentno ugrožavaju tu njihovu dobro konstruisanu kororativnu stranu.
    Ovo je blisko mom shvatanju vjere. Neko me je jednom pitao kojoj crkvi pripadam, a moj odgovor je bio nijednoj, te da meni ne treba posrednik za komunikaciju s Bogom.

    Crkve su kod nas prije politicke, nego vjerske organizacije.

  13. #713
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,479
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guest View Post
    A od kad je Budva u sastavu Crne Gore? A od kad su crkve u Budvi?
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  14. #714
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    A to je on vise pausalno :-)

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

    Vidim da je na temi već par puta to pomenuto pa me zainteresovalo o kome se to radi

    Quote Originally Posted by guest View Post
    A od kad je Budva u sastavu Crne Gore? A od kad su crkve u Budvi?
    Računamo Vojislavljeviće, Balšiće, Crnojeviće ili samo Petroviće?

  15. #715
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    A dobro, sto znam, dogovorom sa Mlecima vladici Danilu je priznata jurisdikcija nad pravoslavnim zivljem tamo, isto je bilo kasnije i sa Austrijom. Od srednjeg vijeka njima su vladali Turci, Mlecani i Austrijanci. Ako bi tako gledao nas susjed bi ostao bez najveceg broja tih objekata. Politika je jedno, istorija drugo, idu ruku pod ruku ali ih ne valja mijesati.

  16. #716
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Ne procitah odje, ko je u Srbiji vlasnik manastara ?
    Ima li ko tu informaciju

    Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  17. #717
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,396
    Thanks Thanks Given 
    2,169
    Thanks Thanks Received 
    300
    Thanked in
    184 Posts

    Default

    Vjerovatno CPC.

  18. #718
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guest View Post
    Ja sam za jednu Crkvu, onakuvu kakvu je Hrist napravio. Svako dodatno raparcavanje je dodatna politizacija.

    Znači da je Hrist napravio Srpsku pravoslavnu crkvu i ugradio u njene temelje etnofiletizam (u kojem postoji naboj nacionalizma, i veoma često šovinizma)... Dakle, samo Crnogorci ne smiju da imaju svoju Crkvu, već im se mora nametnutu ta vaša koja poprilično odstupa od hrišćanskog univerzalizma, a i zdravog razuma.






    Quote Originally Posted by guest View Post
    Evo recimo ovaj dio:


    (Zač. 67).


    13. A kada dođe Isus u krajeve Kesarije Filipove, zapita učenike svoje govoreći: Šta o meni govore ljudi ko je Sin Čovječiji?
    14. A oni rekoše: Jedni govore da si Jovan Krstitelj, drugi da si Ilija, drugi opet Jeremija, ilikoji od proroka.
    15. Reče im Isus: A vi šta velite ko sam ja?
    16. A Simon Petar odgovori i reče: Ti si Hristos, Sin Boga živoga.
    17. A Isus odgovarajući reče mu: Blažen si, Simone, sine Jonin! Jer tijelo i krv ne otkriše tito, nego Otac moj koji je na nebesima.
    18. A i ja tebi kažem da si ti Petar, i na tome kamenu sazidaću Crkvu svoju, i vrata pakla neće je nadvladati.
    19. I daću ti ključeve Carstva nebeskoga: i što svežeš na zemlji biće svezano na nebesima; išto razdriješiš na zemlji biće razdriješeno na nebesima.



    Pa, ovaj pomenuti 'kamen' je, u stvari, kamen spoticanja da pristupite Hristovom učenju, i, nažalost, ne čudi što ste vašu vjeru sveli na duhovnu komediju.


    Dakle, ne govori se ovdje o tome da je Hrist sazidao materijalnu crkvu, niti da njegovi sljedbenici treba da budu moleri, zidari, keramičari... već je Crkva čovjek koji je postao bozji dom, 'kamen' je vjera (koju ne mogu nadvladati grehovi), kao preneseno značenje, i uopšteno kamen simbolizuje postojanost, snagu, nepodlijeganje promjenama, nepomičnost... 'vrata paklena' su grijesi, a Carstvo nebesko je u čovjeku. Ovu parabolu tumačim kao radost postojanja, unutrasnje carstvo svijesti, prosvjetljenje, ljubav, istinoljubivost, pravicnost...


    Što se 'vjernika' tiče, da bi bilo njihovo Carstvo nebesko, moraju da pređu sva tri nivoa služenja bogu - ja nikad u zivotu nijesam naišao na hrišćanskog vjernika koji je dostigao ovaj treći nivo (stepen sina - iz ljubavi) - Sizifov posao, očigledno.
    Tamo gdje postoji volja, postoji i način...​

  19. #719
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,695
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    Ne procitah odje, ko je u Srbiji vlasnik manastara ?
    Ima li ko tu informaciju

    Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
    Zakon o crkvama I verskim zajednicama

    Član 27

    "Sakralna i kulturna baština crkava i verskih zajednica, uključujući i nepokretna kulturna dobra, ne može biti predmet prinudnog izvršenja ili otuđenja u postupku stečaja ili prinudnog poravnanja.

    Do donošenja propisa o vraćanju imovine crkava i verskih zajednica nadležni državni organ ili organ lokalne samouprave može im na njihov zahtev, u skladu sa zakonom, ustupiti na korišćenje oduzetu imovinu ili njene delove."


    Odje se prica o koriscenju, a ne vlasnistvu.

    Iz istog zakona, clan 11 stav 2

    "Srpska Pravoslavna Crkva ima izuzetnu istorijsku, državotvornu i civilizacijsku ulogu u oblikovanju, očuvanju i razvijanju identiteta srpskog naroda."

    Mada je poznato da se Sinod SPC bunio zbog ovog dijela, jer su trazili da se uvrste Makedonci I Crnogorci, pored Srba, ali predlagac, vlada Srbije, je odbila da to izmijeni........NOT

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 23-06-19 at 18:50.

  20. #720
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Hoće li se buniti forumasi evo Srbija hoće da im uzme manastire, satire SPC

    Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  21. #721
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Medojevic likes this



    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  22. #722
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    186
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sa li ce i dzamije napravljene prije 1918 preci u vlasnistvo drzave?
    Hoce li barska Biskupada isto u vlasnistvo drzave?
    Katolicke crkve u Kotoru?

  23. #723
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Ne odgovori , jel otela što Srbija SPC ili samo mi otimamo.

    Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  24. #724
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Balša Brković, kolumna za ''Vijesti'', 15. jun 2019.


    Sretali su se s ljubavlju, čujemo. A sada jedan tvrdi da će ovaj drugi da mu oduzme imovinu… Potežu se i teške riječi, najteže. Reklo bi se da je neki razvod u Holivudu ili u svijetu ruskih tajkuna, dopao tabloida, zar ne zvuči baš tako?


    Ali, ne zalijećite se. Riječ je o dva dična Crnogorca - Đukanoviću iAmfilohiju. Taj razvod je u toku.


    Ima još sličnosti sa holivudskim klišeom: i ovdje je bilo i emocija i novca. Žestokih emocija i mnogo novca. Takve veze se najteže raspliću.


    Biće to - pakao, ali mi se sasvim postojano navikavamo na pakao. Ne mislim samo na vremenske prilike, premda i to stoji. Sve teže podnosimo sunce, a sve lakše nenormalnost sopstvenog življenja - a to i jeste navikavanje na pakao. O našem paklu svakodnevice političari i crkvenjaci ne govore. Oni ga kreiraju.


    Ubistva, pogibije na putevima, svakovrsne gadosti - onaj religijski pakao uskoro će izgledati kao sasvim prstojno mjesto, doduše sa malo nezgodnijom klimom... Ali, nama ni to neće smetati. Pored pakla svakodnevice, zapao nas je i pakao epohe. Vijeme kada vladaju poluidioti i polupismene persone, ne samo ovdje, već s kraja na kraj svijeta. Kad vidim ove današnje političke uzdanice od Amerike i Rusije do Britanije i Italije, nekadašnji sivi likovi - članovi saveznog izvršnog vijeća iz vremena Milke Planinc izgledaju kao oksfordski đaci.


    Kad sred toga sivila zatrepti kakav impuls svetosti to onda - blješti. Navikavamo se na pakao, rekoh, a uskoro ćemo morati i na nove svetitelje. Nakon najnovije najave “obnavljanja” CPC, Đukanović je obezbijedio mjesto među svecima. Tako funkcionišu crkve, odvajkada. Ktitor je ktitor.


    Uzgred - CPC je jednom obnovljena - 1993, ali, tada je Đukanovićeva policija bila na drugoj strani, čuvali su manastir i Amfilohija od Crnogoraca, mnogi se sjećaju pakla kroz koji je prolazio vladika Antonije. A sad - Via Porošenko.


    Ove nedjelje ga je opako krenulo - način na koji srpska politička javnost i mediji reaguju na “crkvenu priču” ide na ruku Đukanovićevim aktuelnim ambicijama.


    Vjerujem Đukanoviću kad kaže da SPC čuva infrastrukturu Velike Srbije. On, na koncu, to dobro zna - još iz vremena kada je bio dio toga projekta, zajedno sa Amfilohijem i ekipom iz SPC. Njegova Vlada je izdašno finansirala gradnju Hrama, tako da SPC nema što da se žali - nije im krivi dio od Đukanovića. Tada je “učinio” Srbima, sad će da “učini” Crnogorcima, da i oni konačno imaju svoju crkvu. Njegovoj učinjenosti ravne nema.


    Sve u ovoj državi zapravo zavisi od njegove učinjenosti. Nema sistema, nema institucija, nema principa, nema pravednosti, sve pobrojano i još mnogo toga supstituše - moć jedne “učinjenosti”. To je najsuroviji zaostatak crnogorskog društva za normalnim svijetom.


    Taj neuništivi totalitarni refleks može biti koban: potreba da se sve stvari uređuju, svi rukavci kontrolišu. Društvena dinamika koja se rađa iz takvog manira je iluzija. I jedna vrsta ponižavanja stvarnosti. Dokle to može tako? Dok god Crna Gora ne bude društvo, nego plijen feudalaca biće tako.


    Da ne bude zabune - potpisnik ovih redova je još jedan ateista koji smatra da CPC treba da postoji, iz istorijskih, građanskih i razloga pravičnosti. To mi ne smeta da prepoznam neznanje i parodiju kada ih vidim na javnoj sceni.


    Sad se neki iščuđavaju kako to da se on bavi crkvom… Mnogo manje se iščuđavaju kada se bavi medijima, NVO-sektorom, kada objašnjava kreditne i ine vratlomije… Premda bi tu bilo i više mjesta za čuđenje.


    Možda i mora baš tako, u težak razvod. Oni dvojica, i predsjednik i mitropolit, sebe drže prvim među Crnogorcima, tako da u svemu ima i nešto farsične istorijske repeticije.


    Sa aktuelnim oreolom Đukanović će izgledati toliko svetački da ga, vjeruje on, niko više neće ni pitati za načine dobijanja kredita. I bijele dvore. I sve ostalo...



    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  25. #725
    Join Date
    May 2019
    Posts
    189
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    Ne odgovori , jel otela što Srbija SPC ili samo mi otimamo.

    Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka


    Problem je sto cete istjerati svestenike autokefalne crkve iz hramova, a umjesto njih dovesti svestenike nekakonske CPC. Milo Djukanovic i citav DPS cak javno kazu da ce to uraditi.

Page 29 of 644 FirstFirst ... 192526272829303132333979129529 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 15 users browsing this thread. (0 members and 15 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 17:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 14-10-07, 00:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 09:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 05:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 21:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •