Page 1 of 601 123451151101501 ... LastLast
Results 1 to 25 of 16099

Thread: Crkva nad Crkvama…

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Crkva nad Crkvama…

    Ovi mlađi se vjerovatno manje sjećaju svih onih kafanskih filosofa, koji su, tek kad kad bi se solidno napili hrabrosti, citirali Staljina kako je on, na način neprikosnovenog samodržca, onako uzgred i nakurčeno znao upitati:

    „ Ma, koliko divizija ima taj ojađeli Papa...?“

    Vjerovatno je ova prenapregnuta duhovitost za njih predstavljala vrhunski izraz Staljinove karizme i moći koja se na može dovesti u pitanje, pritom i ne sluteći koliko bi jedna ovakva izjava mogla biti lišena smisla. Jer da nije tako, isti bi barem mogli naslutiti da itekako važi ona narodna da i nad popom ima pop, a to bi, u ovom slučaju, mogla biti ona sveprisutna i svemoćna – SLUŽBA - pa bilo to CIA, UDBA, NKVD ili neka druga.
    To se moglo sasvim jasno naslutiti... Ma kakvi naslutiti – sagledati - već i prilikom izbora Pape Vojtile, koji, po svom izboru za Papu, nije imao preče rabote nego li da se, iz istijeh stopa, zaputi u nemirnu Poljsku i pokretom „Solidarnošć“ kao ćuskijom posluži kako bi razvalio tzv. „Istočni Blok“ odnosno sve ono što se pod time podrazumijevalo...

    Prema tome – SLUŽBA – i jeste - Crkva Nad Crkvama – u koju se ne samo vjeruje, već jednostavno mora vjerovati...

    - M -

  2. #2
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,719
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,228
    Thanked in
    2,128 Posts

    Default

    Vjerovat, bojat se...Nema razlike.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  3. #3
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default ARKAN - sveti ratnik & velikomučenik SPC/UDB

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Vjerovat, bojat se...Nema razlike.
    U pravu si, jer na istim osjećajima opstaju i Crkva i Služba. U stvari i nema boljeg primjera od Arkanovog da čoek nasluti neraskidivu vezu između obje ove - "Službe"... No ne treba gubiti iz vida ni pozitivne primjere, jer ako se pošteno razmisli, onda bi doktora N. Kilibardu, prema njegovom sopstvenom "priznanju", ali i prema službenim okolnostima, trebalo uzeti za - proroka - iste, jer u pogledu osamostaljenja CG, od njega skoro da nema zaslužnijeg političara... Pa ti viđi...
    - M -

  4. #4
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3,282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    100 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by metuzalem View Post
    U pravu si, jer na istim osjećajima opstaju i Crkva i Služba. U stvari i nema boljeg primjera od Arkanovog da čoek nasluti neraskidivu vezu između obje ove - "Službe"... No ne treba gubiti iz vida ni pozitivne primjere, jer ako se pošteno razmisli, onda bi doktora N. Kilibardu, prema njegovom sopstvenom "priznanju", ali i prema službenim okolnostima, trebalo uzeti za - proroka - iste, jer u pogledu osamostaljenja CG, od njega skoro da nema zaslužnijeg političara... Pa ti viđi...
    - M -
    Da budemo iskreni do kraja. Covjek sluzbe Arkan, covjek sluzbe Novak. Spijuni i olosi i jedan i drugi. Stvarno, tu su isti.

  5. #5
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,719
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,228
    Thanked in
    2,128 Posts

    Default

    Za Kilibardu kažu da je odličan profesor, a nikakav čovjek. Ipak, jedini je čovjek sa javne scene koji je jednostavno rekao da je bio u zabludi i da je promijenio mišljenje. Većina ostatka ekipe je promijenio priču, a za prošlost krive medije iz Srbije, trenutnu situaciju, vješticu iz Blera, Harija Potera... Meni je malo čudno da je premijer jedne republike zagovarao rat, mrzio šah i nazivao ustašama Crnogorce koji su sebe smatrali Crnogorcima, a ne Srbima i da je sve to radio na osnovu gledanja televizije iz Srbije, ali šta ja znam. Nesam pametan.

    Psihologija je fino objasnila zbog čega autokrate opstaju na vlasti toliko dugo (i u državi, i sama crkva). Kada bi autoritet djelovao na ljude samo tako da ih se ljudi boje, poslušnost ne bi bila dugog vijeka. Trebalo je uspostaviti takav sistem u kojem ljubitelj lanaca nije samo u strahu od toga da će nešto loše da mu se desi, već i u strahu od gubitka ljubavi voljenog vođe.

    U prevodu – služba za ljubav prema vođi i služba za strah od vođe moraju da funkiconišu zajedno.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	crkvalopov.jpg 
Views:	68 
Size:	10.3 KB 
ID:	107741  
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  6. #6
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by niksicanin 24 View Post
    Da budemo iskreni do kraja. Covjek sluzbe Arkan, covjek sluzbe Novak. Spijuni i olosi i jedan i drugi. Stvarno, tu su isti.
    Možda griješim, ali SVAKO IMA PRAVO NA PROMJENU MIŠLJENJA, i to nije loš čovjek ako kaže da je pogriješio, navede gdje je to pogriješio, a kakva je prava istina....SVE JE TO ON UČINIO!

    Je li bilo bolje da je cio život ostao pro-Šešeljeva "zadribanda"? Nije!

    E vala se on prvi pokajao i izvinuo I PO MENI MU JE TO ODRAZ DOBROGA KARAKTERA I MUDROSTI!

    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  7. #7
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    Možda griješim, ali SVAKO IMA PRAVO NA PROMJENU MIŠLJENJA, i to nije loš čovjek ako kaže da je pogriješio, navede gdje je to pogriješio, a kakva je prava istina....SVE JE TO ON UČINIO!

    Je li bilo bolje da je cio život ostao pro-Šešeljeva "zadribanda"? Nije!

    E vala se on prvi pokajao i izvinuo I PO MENI MU JE TO ODRAZ DOBROGA KARAKTERA I MUDROSTI!

    Pozdrav,
    PS

    Već kakav je profesor da ne pričam...ja ga nisam slušao, ali moj sin je oduševljan...pa uvjek na kraju pomene kad on u predvanju kaže po Nikšićki :"JaaaDO moj"
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  8. #8
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,719
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,228
    Thanked in
    2,128 Posts

    Default

    Za Kilibardu kažu da je odličan profesor, a nikakav čovjek. Ipak, jedini je čovjek sa javne scene koji je jednostavno rekao da je bio u zabludi i da je promijenio mišljenje. Većina ostatka ekipe je promijenio priču, a za prošlost krive medije iz Srbije, trenutnu situaciju, vješticu iz Blera, Harija Potera... Meni je malo čudno da je premijer jedne republike zagovarao rat, mrzio šah i nazivao ustašama Crnogorce koji su sebe smatrali Crnogorcima, a ne Srbima i da je sve to radio na osnovu gledanja televizije iz Srbije, ali šta ja znam. Nesam pametan.

    Psihologija je fino objasnila zbog čega autokrate opstaju na vlasti toliko dugo (i u državi, i sama crkva). Kada bi autoritet djelovao na ljude samo tako da ih se ljudi boje, poslušnost ne bi bila dugog vijeka. Trebalo je uspostaviti takav sistem u kojem ljubitelj lanaca nije samo u strahu od toga da će nešto loše da mu se desi, već i u strahu od gubitka ljubavi voljenog vođe.

    U prevodu – služba za ljubav prema vođi i služba za strah od vođe moraju da funkiconišu zajedno.


    Uploaded with ImageShack.us
    Last edited by NHM; 15-05-13 at 14:28.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  9. #9
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    podgorica
    Posts
    3,442
    Thanks Thanks Given 
    39
    Thanks Thanks Received 
    43
    Thanked in
    16 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Za Kilibardu kažu da je odličan profesor, a nikakav čovjek. Ipak, jedini je čovjek sa javne scene koji je jednostavno rekao da je bio u zabludi i da je promijenio mišljenje. Većina ostatka ekipe je promijenio priču, a za prošlost krive medije iz Srbije, trenutnu situaciju, vješticu iz Blera, Harija Potera... Meni je malo čudno da je premijer jedne republike zagovarao rat, mrzio šah i nazivao ustašama Crnogorce koji su sebe smatrali Crnogorcima, a ne Srbima i da je sve to radio na osnovu gledanja televizije iz Srbije, ali šta ja znam. Nesam pametan.

    Psihologija je fino objasnila zbog čega autokrate opstaju na vlasti toliko dugo (i u državi, i sama crkva). Kada bi autoritet djelovao na ljude samo tako da ih se ljudi boje, poslušnost ne bi bila dugog vijeka. Trebalo je uspostaviti takav sistem u kojem ljubitelj lanaca nije samo u strahu od toga da će nešto loše da mu se desi, već i u strahu od gubitka ljubavi voljenog vođe.

    U prevodu – služba za ljubav prema vođi i služba za strah od vođe moraju da funkiconišu zajedno.

    ]
    Svaka cast, svako slovo je na mjestu. Al tome premijeru za tu proslost njegovi glasaci nece zamjerit jer su mnogi bili na istom kursu i on je pravdajuci sebe za sve gadosti u kojima je ucestvovao, opravdao i njih, sto njima prija. Dnevnik rts-a je najvise kriv sto smo ubijali hrvate i muslimane. Nije ni Emilov dnevnik, samo rts.

  10. #10
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    69
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kilibarda je promjenio mišljenje zbog urednice emisije ,,Aritmija" koja je ,,slucajno" zatečena sa njim u tadašnjem hotelu ,,Crna Gora".To su sve ,,slučajno" zabilježile kamere DB-a i poslata mu je precizna poruka.Ili ćeš postati Dukljanin ili će cijela CG znati da varaš ženu.

  11. #11
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dahslobode View Post
    Kilibarda je promjenio mišljenje zbog urednice emisije ,,Aritmija" koja je ,,slucajno" zatečena sa njim u tadašnjem hotelu ,,Crna Gora".To su sve ,,slučajno" zabilježile kamere DB-a i poslata mu je precizna poruka.Ili ćeš postati Dukljanin ili će cijela CG znati da varaš ženu.
    Sama rijec dukljanin te diskredituje kao ozbiljnog sagovornika
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  12. #12
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Istina u strahu= heroj na magarcu...

    Nema bolje definicije istine od one Nastradin- Hodže...

    Elem..,
    divanio jednom Nastradin kod Kalifa i on mu se požali kako njegovi podanici lažu tako žestoko da on to više ne moće trpjeti... Nastradin mu reče da ne bi trebao biti isuviše strog jer svako ima svoju istinu, kao što svako ima svoj život.

    Kalif se ne dade ubijediti no donese uredbu da od sjutra svak mora govoriti istinu i samo istinu inače - ode glava. Za tu svrhu, ispred gradske kapije postavi vješala i naoružanu stražu koja je svakog namjernika pitala koje su mu namjere, pa ako se ispostavi da laže, onda po kratkom postupku - na vješala.

    Kako obično biva, u rano jutro se Nastradin - Hodža zaputi u grad ali mu komandir straže prepriječi put i strogo upita:

    - "Đe si krenuo i s kojom namjerom?"
    - "Ja, vaistinu, niđe drugo no na vješala..."
    - " E, to je jedna prokleta laž.. Na vješala s njim!" -povika komandijer..
    - " Ali Komandijeru, onda će biti istina to što reče hodža.."


    Ne znajući što da čini, Komandijer ode do Kalifa i obavijesti što je bilo, nakon čega Kalif naredi da mu ga dovedu, te mu Hodža reče da je istina svačija i - neuhvatljiva. Kalif nakon toga dade - voljno!

    - M -

  13. #13
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,719
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,228
    Thanked in
    2,128 Posts

    Default

    Ne koristi se slučajno izraz služba. Neko nekoga tu služi. Samo malo bode oči što sluge božije i sluge državne isprate većinu političara od političke kolijevke pa do političkog groba. Komično je kad čujem da je služba u nadležnosti nekog ministra od 30 godina, kao da likovi sa po 30 godina iskustva u službovanju mogu bit kontrolisani. I to od nekog napaljenka vlažnoga glavića. Sad će on red zavest...

    Teško se čistih ruku stiže do visokih pozicija u službama. Kojim god.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  14. #14
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Otkad su Vladike SPC opojale vlast u SCG, zato üto se usudila da joj zabrani baviti se (javno) politikom, mnozina se zalijeäe kako bi se, onako brdsko-brzinski, nasprdala obojici mitropolita. U stvari, ja se obojici u mnogome zahvaljujem, jer su kao struünjaci po pitanju "preparata" za moju DUHOVNU APOTEKU, a posebno u pogledu njene Ambulante pridonijeli, a izgleda da će i nastaviti, da rade na unapređenju profilaxe pod stavkom:

    1.) Otvaranje očiju

    a donekle i ..

    3.) širenje vidika...

    Štaviše, Amfilohiju treba zahvaliti za to što je Vladiku Petra (Rada) II proglasio za svece uprkos mnogo čemu što se kosi sa kanonom, jer kad ona lamena Crkva na Rumiji opstaje i to vjerovatno dugo, zašto i Njegoš ne bi mogao biti svetac makar ove zasad neshvatljive - postmoderne....

    Toliko, da se zna u kojoj mjeri sam poštovalac ovih jedinstvenih historijskih ličnosi i njihovih djela i zasluga...
    - M -

  15. #15
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,908
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by metuzalem View Post
    Otkad su Vladike SPC opojale vlast u SCG, zato üto se usudila da joj zabrani baviti se (javno) politikom,
    - M -

    Ako može neki link pošto mi je ovo promaklo kad su naši zvaničnici u pitanju?

  16. #16
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,719
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,228
    Thanked in
    2,128 Posts

    Default

    Možda im je Sveto zabranio, ali ga oni nisu razumjeli.

    A što se sveca tiče, ko se ne omrsi, taj se ne posveti. Bez sveca nema udarca, sifilis in spiritus sanctus.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  17. #17
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Niko bolje od režima ne potvrđuje onu izreku o politici kao "vještini mogućeg" i ukazuje da crkva nije drugo do duhovna filijala - službe - ma što se pod tijem podrazumijevalo...
    Zato imam velikog razumijevanja za sadašnji odnos režima prema Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi, a posebno prema vladici Amfilohiju, koji jedini ima pravo da se ponaša kao svoj na svome, pošto njegov status ne podliježe neizvjesnostima politike...

    Ko god je, prije referenduma, sebi dozvolio da, sa odstojanja, osmotri "znake u vremenu" njemu nije moglo promaći da se Amfilohije tada bio primirio time ukazaujući na izvjesnost CG samostalnosti a time i njegov status, kojim je njegova (neshvatljiva?) podrška bila izmirena u (tajnom) dealu sa režimom.

    Ne treba zaboraviti ni onu izreku o "unutrašnjoj emigraciji" iz samoupravnih vremena, jer se preko nje najbolje može shvatiti ovdašnja "duhovna okupacija" od strane SPC, koja uslovljava opštenarodne odnose u Crnoj Gori te zbog toga nije teško shvatiti pragmatiku režima u pogledu CPC. D će se režimu politika strpljenja itekako isplatiti, ukazuje činjenica da je vladika Amfilohije svojim postupcima režimu učinio i čini, ne samo nevolje već i velike usluge a time i Crnoj Gori koja se niti će niti može osloboditi "duhovne okupacije" SPC, što bi moglo CG usloviti državno uređenje kao kneževine/kraljevine čime bi ovdašnja Mitropolija dobila statos Autokefalije... Ili obratno...

    No živi bili pa viđeli...!
    - M -

  18. #18
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by metuzalem View Post
    Niko bolje od režima ne potvrđuje onu izreku o politici kao "vještini mogućeg" i ukazuje da crkva nije drugo do duhovna filijala - službe - ma što se pod tijem podrazumijevalo...
    Zato imam velikog razumijevanja za sadašnji odnos režima prema Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi, a posebno prema vladici Amfilohiju, koji jedini ima pravo da se ponaša kao svoj na svome, pošto njegov status ne podliježe neizvjesnostima politike...

    Ko god je, prije referenduma, sebi dozvolio da, sa odstojanja, osmotri "znake u vremenu" njemu nije moglo promaći da se Amfilohije tada bio primirio time ukazaujući na izvjesnost CG samostalnosti a time i njegov status, kojim je njegova (neshvatljiva?) podrška bila izmirena u (tajnom) dealu sa režimom.

    Ne treba zaboraviti ni onu izreku o "unutrašnjoj emigraciji" iz samoupravnih vremena, jer se preko nje najbolje može shvatiti ovdašnja "duhovna okupacija" od strane SPC, koja uslovljava opštenarodne odnose u Crnoj Gori te zbog toga nije teško shvatiti pragmatiku režima u pogledu CPC. D će se režimu politika strpljenja itekako isplatiti, ukazuje činjenica da je vladika Amfilohije svojim postupcima režimu učinio i čini, ne samo nevolje već i velike usluge a time i Crnoj Gori koja se niti će niti može osloboditi "duhovne okupacije" SPC, što bi moglo CG usloviti državno uređenje kao kneževine/kraljevine čime bi ovdašnja Mitropolija dobila statos Autokefalije... Ili obratno...

    No živi bili pa viđeli...!
    - M -
    Evo par godina kako sam postavio ovaj prilog i doživio da vidim e je aktuelniji no kad sam ga pisao. Od tada ionako rijetko zalazim na ovo "duhovno drkalište" jer nemam volje da se opterećujem mišljenjima neizživljenih i uspaljenih narcisa koji sa nepodnošljivom lakoćom, svakoga ko misli dublje no oni mogu doslutiti, kvalifikuju kao; budalu, idiota lupeža mafijaša i sl. i ne pokušavajući da, barem radi sebe, ispoštuju nečije mišljenje makar ono bilo suprotnog predznaka.

    No ja ni slutio nijesam da ću u međuvremenu, osim o Crkvi,saznati i o još nekim veoma kreativnim formacijama SLUŽBE, kao npr. "Pink Panthers" udruženja, odnosno o Klanovima u kulturi i u mjetnosti pokojne YU.
    No sve to nije ništa u odnosu onoga što se danas događa u odnosima Srpske Pravoslavne Crkve i režima CG, koji u svojoj kreativnosti, podržanoj od strane "SLUŽBE NAD SLUŽBAMA" pomenutu formaciju iste službe (SPC) na tako rafiniran način instrumentalizuje po pitanju izbora NATO ili AZIJA. Nameće se utisak, ne samo da oni podržavaju istupe Njegove Svetosti - Amfilohija - nego ga i uz pomoć izvjesnih "kadrova" žestoko provociraju, kako bi iz istijeh stopa mogli otrčati "onamo đe treba" i tamo kukati i zahtijevati prijem u NATO prije nego li Amfilohije, poput Arsenija Čarnojevića, Crnu Goru odvede "na noge" Putinu i njegovim patrijarsima...
    Last edited by metuzalem; 04-05-15 at 16:05.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by metuzalem View Post
    No ja ni slutio nijesam da ću u međuvremenu, osim Crkve,saznati i o još nekim veoma kreativnim formacijama SLUŽBE, kao npr. "Pink Panthers" udruženja, odnosno o Klanovima u kulturi i u mjetnosti pokojne YU.
    No sve to nije ništa u odnosu današnjeih odnosa Srpske Pravoslavne Crkve i režima CG, koji u svojoj kreativnosti, podržanoj od strane "SLUŽBE NAD SLUŽBAMA" pomenutu formaciju iste službe (SPC) na tako rafiniran način instrumentalizuje po pitanju izbora NATO ili AZIJA. Nameće se utisak, ne samo da oni podržavaju istupe Njegove Svetosti - Amfilohija - nego ga i uz pomoć izvjesnih "kadrova" žestoko provociraju, kako bi iz istijeh stopa mogli otrčati "onamo đe treba" i tamo zahtijevati prijem u NATO prije nego li Amfilohije, poput Arsenija Čarnojevića, Crnu Goru odvede "na noge" Putinu i njegovim patrijarsima...
    Postovani Mete,
    zestoko si precijenio te nase kadrove, da oni isprovociraju pa trce nedje jer oni kukavci crni ni za to nijesu kadri. Cak i takav potez iziskivao bi malo invencije, plana i necega smisljenog, a nasi kadrovi su uspjesno operisani od bilo kakve smisljene ili osmisljene akcije. Vidis i sam da je doslo do toga da oni cija ga nikad nije mrcila za ovu drzavu, kome je svaki okupator bio "rod rodjeni" prozivaju i rugaju se onim sa suprotne strane i jedina je dilema da li je gori onaj sto nema obraza ili onaj sto na obraz śedi. Sam djavo zna da li ovakvi kakvi smo manje trebamo Putinu ili Nato-u

  20. #20
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Kako slučajno nalećeh na jedan post od prije nekoliko godina a svakako prije referenduma, donosim ga da bih osvježio sjećanje na sve one sumnje i neizvjesnosti koje su prethodile nezavisnosti Crne gore...

    U jednom od ranijih topic-a, donijeh ovu (naučno)fantastičnu konstataciju koju isprati ćutnja i nevjerica, vjerovatno baš zbog narečene „fantastike“, ali ipak jedine čija budućnost je posve osigurana.

    Tako će i Crna Gora, svoje državno biće dovesti do visina slavne prošlosti i hajdučke tradicije, time što će ovaj privredni i ini politički sistem, koga neznalice nazivaju „mafijaškim“ dovesti do stvaralačkih visina, puštajući da putevi bjelosvjetskog kapitala svih boja, prođu kroz njene duboke klisure, kako bi moderni i visokokvalifikovani „hajduci“ mogli da uzmu svoj dio plijena.

    Na ovakav način materijalno ostamostaljena Crna Gora, duhovno će pripadati konstelaciji nebeskog naroda, koje će se okupiti oko „svete stolice“ (Vladike Petra I) na kojoj će za novog Papu vaskolikog - Svetosavskog Katoličanstva - biti ustoličen Njegova Svetost Amfilohije.

    Ovo samo za početak, pa neka svak pita što mu nije jasno, a ako nekome ovo izgleda nevjerovatno, spreman sam da primam i – opklade.

    U medjuvremenu mediji su se užarili pod vijestima o raspadu YU-zajebnice, dok u Nedjeljnom Telegrafu Očevi Nacije (Cosić, Tadić, Ekmećić) neutješno kukaju o propasti Srpsta i Pravoslavlja, kao da to nije jedno te isto.

    Pošto nijesam jedan od onih, koji zbog bilo kakvog neslaganja oponente iz mjesta naziva dupeglavcima, bio sam iskreno ožalošćen činjenicom u kojoj mjeri ovi pametni ljudi zaostaju za vremenom. S druge strane, potresen znacima u vremenu, s nelagodom pratim tmurni oblak slutnji onoga što nas očekuje u bliskoj budućnosti.

    U navedenom citatu su na jedan gorki način iznijete moje slutnje o budućnosti CG, koje do izvjesnosti pojačavaju najnovije imovinske transakcije; Vojska-Crkva, u kojoj se operiše fantastičnim sumama, koje opstaju samo na papiru i služe za uobičajeno zasjenjivanje prostote, politički žestoko nadrkanog naroda.

    Meni ni dosada nijesu trebale nikakve vijesti, već samo jedna neobavezna šetnja Cetinjem ili Primorjem, pa da vidim koliko je uspješna bila Duhovna Formacija (SPC) Vojske Jugoslavije (VJ), koja je temeljito obnovila i prisvojila sve (crkvene) objekte i (zblanute) duhove ove (od pameti) opustošene duhovne Vukojebine.

    Pa zar je onda teško u znacima vremena prepoznati povratak Amanetima Predaka Drugim Sredstvima, a na način da tzv. „Mafijaši“ preuzmu političko-privredni resor države i ostanu u tijesnoj simbiozi sa Vlasnicima Duhova (SPC) i time za vjeki vjekov osigurali vladavinu novouvedenog Svetosavskog Katoličanstva, čiji se San Marino u svojoj potpunosti oformio na Cetinju, sa Papom Amfilohijem na svetoj stolici Petrovića...

    Tako se Crna Gora vraća tradicionalnom Vladikatu, dok predsjednik sa radošću preuzima tradicionalnu funkciju Guvernadura, da bi sve bilo i ostalo na već očvrsloj žabokrečini tradicije.

  21. #21
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Zoran V. Raičević - Analiza

    Komentar u Analitici...: Kad DPS Imperija uzvraca udarac:
    Z
    Lijepa je ova analiza (školska), ali interesantno je da niko ne pomenu jednu važnu stvar koja je uticala na pobjedu DPS. Pa, ljudi moji, došlo je di približavanja DPS i SPC ( Hram u Podgorici i pomirljivi tonovi iz SPC prema vlasti, prvi put od 2006)

    To je ođe bilo presudno, a ne kampanje ili izjave ovih ili onih. Kad je god DPS bio u dobrim odnosima sa SPS tojest CPC (ispravka moja) (1991,1992, 1993...), kao i danas (2013), pobjeda je bila ubjedljiva (preko 50%)!


    Idemo dalje do kraja!


    -M-

  22. #22
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,719
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,228
    Thanked in
    2,128 Posts

    Default

    I ja sam pomislio kako velika izlaznost nije posljedica aktiviranja inertnih glasača, nego inertnih vjernika.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  23. #23
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    PA: MAROVIĆ: 21. decembar 2013.
    Crnoj Gori neophodna Crkva za afirmaciju identiteta




    Crnoj Gori treba pravoslavna crkva kao duhovni stožer vjerujućeg većinskog stanovništva koja ne dijeli, nego sabira, kazao je potpredsjednik Demokratske partije socijalista DPS Svetozar Marović, navodeći da bi takva crkva sa sjedištem u Crnoj Gori dodatno afirmisala identitet moderne države, prenosi Mina.


    Marović je predstavio rezultate istraživanje agencije Ipsos Stratedžik Marketing koji su pokazali da građani Crne Gore smatraju da su Njegoš, Milo Đukanović, Josip Broz Tito, Kralj Nikola, Sveti Petar Cetinjski, Marko Miljanov i Knjaz Danilo najbolji predstavnici vrijednosti u ovoj zemlji.
    DPS danas održava sjednicu Savjeta za praćenje realizacije izbornog programa, na temu identiteta države.
    U uvodnom izlaganju, koje je bilo otvoreno za medije, Marović je kazao da je u identitetskom smislu, u normativističkom pogledu, Crna Gora država jednakih građana, prenosi agencija MINA.

    Građanska ili nacionalna država

    "Za razliku od susjednih država, Srbije kao države srpskog naroda, Hrvatske države hrvatskog naroda, Crna Gora je građanska država i sa takvom posebnošću ona sebe identifikuje već na početku kao primjer savremenog interpretiranja evropskih i civilizacijskih vrijednosti na prostoru Jugoistočne Evrope. Tu počinje najvažniji dio njene posebnosti i njenog identiteta u ovom vremenu“, ukazao je on.
    Marović je predstavio rezultate istraživanje agencije Ipsos Stratedžik Marketing, navodeći da je Crnu Goru danas svojom domovinom smatra 87 odsto njenih građana.
    "Naravno, to ne bi trebalo da zavara jer jedan dio građana, većinom srpskog nacionalnog osjećanja, njih 26 odsto, i danas Crnu Goru ne smatra svojom domovinom, ili oni koji je smatraju možda je doživljavaju na identitetski drugačiji način, kao dio nekog priželjkivanog, nostalgično šireg saveza ili zajednice“, naveo je on.
    Marović je kazao da, i pored u javnosti eksponiranih tenzičnosti na temu zastave i himne Crne Gore, istraživački podaci govore da je očigledno intenzitet političke konfrontiranosti dominantniji na nivou političkih elita i pojedinaca, nego u široj javnosti.

    Državni simboli

    "Na pitanje da li vam se sviđa zastava Crnr Gore, u pomenutom istraživanju, 73 odsto je odgovorilo da, a 27 odsto ne. Čak 39 odsto građana srpskog nacionalnog osjećanja smatra da im se sviđa zastava, kao što postoji i devet odsto Crnogoraca kojima se ne sviđa“, rekao je on, navodeći da to upućuje na zaključak da su ranije ideje o drugačijoj zastavi postale manje aktuelne.
    Marović je kazao da je interesantno je da je i u vezi sa zvaničnom himnom taj podatak još eksplicitniji.
    "Čak 75 odsto građana smatra da mu se sviđa zvanična himna, bez obzira što neki, na javnim mjestima, sjede ili ustaju uz nju što neki komentarišu određene djelove sadržine himne. 90 odsto Bošnjaka i preko 90 odsto Crnogoraca smatra da je to himna koja zaslužuje da mu se sviđa, čak 41 odsto Srba kaže da im se sviđa“, naveo je on.
    Prema riječima Marovića, i jedan i drugi podatak potvrđuju da je identitet Crne Gore u potpunosti legitimisan i u njenim simbolima, zastavi i himni, "koji su tako često u javnosti bila prikazivana kao sporna“.

    On je kazao da su jedan od simbola svake države, pa i Crne Gore, njeni praznici, i da ogroman broj građana smatra da su dva dominantna praznika koji obilježavaju Crnu Goru i njen identitet - Dan državnosti i Dan nezavisnosti- po podacima istraživanja više od dvije trećine ili 68 odsto, smatra ih najvažnijim.
    Samo osam odsto građana srpskog nacionalnog osjećanja vjeruje da je Dan nezavisnosti najvažniji državni praznik u Crnoj Gori, što, naveo je Marović, pokazuje da u jednom dijelu građana Crne Gore još uvijek postoji, skriveno ili transparentno, aktivan odnos negativnog stava prema nezavisnosti.
    “Iako DPS i u ovom dijelu nacionalnih zajednica ostvaruje pojedinačno jedan od najsnažnijih uticaja i podrške u biračkom tijelu“, kazao je on.

    Crkva

    Marović je rekao da se karakteristike Crne Gore i njenog identiteta manifestuju kroz različite vidove percepcije uloge pravoslavne crkve u funkcionisanju crnogorske države,navodeći da je kroz tradicionalno-običajnu crkva uvijek bila uvijek tu sa narodom ali i politička.
    “Za drugu, političku percepciju crkva se manifestuje i doživljava kroz Crnogorsko primorsku mitropoliju kao izraz ne samo latentnog alternativnog odnosa prema državi, povremeno sa neskrivenim rezervama prema njenoj nezavisnosti i neopravdanosti crnogorskog udaljavanja od srpstva, imajući u vidu da je njen administrativni centar u drugoj državi“, dodao je on.
    Prema riječima Marovića, Crna Gora kao nezavisna međunarodno priznata država je voljom crkve koju predstavlja Crnogorsko-primorska mitropolija podijeljena na više eparhijapa građanin Pljevalja pripada Mileševskoj eparhiji, a jedan dio građana Novog hercegovačkoj eparhiji.
    One se, podsjetio je, nalaze u drugim, susjednim zemljama, što, kako je kazao, može implicirati nedostatak razumijevanja za jedinstvenost Crne Gore kao nezavisne države i pokazivanje tendencije da crkvena vlast ne želi pratiti logiku dobrih odnosa sa matičnom državom na čijoj teritoriji pastoralno djeluje.
    Marović je kazao da je za DPS važno da se sva ta pitanja sa svim vjerskim zajednicama i pravoslavnom kao najvećom, urede na pravni i civilizovani način, uključujući i otvoreno pitanje imovinskog sadržaja koje treba rješavati nepristrasno, vladavinom zakona i prava.
    On je poručio da Crnoj Gori treba pravoslavna crkva kao duhovni stožer vjerujućeg većinskog stanovništva koja ne dijeli, nego sabira, koja je dio Crne Gore, "kao što je bila nezaobilazno odlučujući faktor u njenoj istoriji i očuvanju slobode“.
    "Takva pravoslavna crkva, sa sjedištem u Crnoj Gori, posvećena njenom dobru i napretku, otvorena za sve vjerujuće, u dobrim odnosima sa najbližim vjerskim zajednicama i crkvama, dodatno bi afirmisala identitet moderne Crne Gore kao samostalne države, ravnopravnih građana i vjeroispovjesti“, kazao je Marović.
    Prema njegovim riječima, većina građana smatra da bi crkva i vjerske institucije morale biti odvojene od države u većoj mjeri, njih 55 odsto.
    Definišući crnogorstvo danas Marović je rekoa da je, u užem smislu, to najveća nacionalna zajednica u Crnoj Gori, koja je većinski pravoslavna ili ateizirana, vjerujuća ili ne, koja ima svoj jezik, državu koju dijeli zajedno sa drugim ravnopravnim građanima različite nacionalne strukture, čije državne institucije se staraju o njenoj posebnosti, pravima i zaštiti.

    Poimanje Crnogorstva

    "Na pitanje da li Crnogorac može da bude Musliman, 67 odsto je odgovorilo da, a 27 odsto ne, što potvrđuje da je crnogorsvo pojam širi od vjerske i nacionalne posebnosti i da se dominantno vezuje za Crnu Goru, pripadnost i lojalnost državi“, dodao je on.
    Na pitanje koji im je identitet važniji, nacionalni ili građanski, 32 odsto ispitanika je odgovorio nacionalni, 17 odsto građanski, dok je 46 odsto odgovorilo da su mu podjednako važni i građanski i nacionalni identitet.
    "Da li bi neko trebao da ima posebna prava u Crnoj Gori, i da li mislite da je to većina ili manjina, samo 13 odsto je odgovorilo da bi većina trebala da ima posebna prava, a 72 odsto je odgovorilo da svi, i većina i manjina, treba da imaju ista prava, samo 14 odsto građana koji se nacionalno osjećaju Crnogorcima se izjasnilo da posebna prava treba da posjeduje većina“, kazao je Marović.
    Po istraživanju, samo 16 odsto ispitanika smatra da su međuetnički odnosi u Crnoj Gori loši, a dominantan broj građana misli da su dobri, prilično dobri i veoma dobri, i to preko 60 odsto.

    Crnogorski jezik i dr. jezici u CG

    Govoreći o jeziku, kao dijelu identiteta, Marović je podsjetio da je Ustavom utvrđeno da je u Crnoj Gori službeni jezik crnogorski, kao i da je utvrđeno pravo na službenu upotrebu jezika ostalih naroda.
    "To potvrđuje i istraživanje koje na pitanje - da li se crnogorski jezik razlikuje od ostalih (srpskog, hrvatskog) jezika - 49 odsto je odgovorilo da, a 48 odsto ne", kazao je on.

    Odnos stanovništva prema vrijednostima i istorijskim ličnostima

    Najbolji predstavnici vrijednosti Njegoš, Milo Đukanović, Tito, Kralj Nikola...

    Marović je naveo da je identitet Crne Gore u velikoj mjeri bio je određen i prepoznatljivim ličnostima njene istorije i sadašnjeg vremena.
    "Na pitanje koju osobu smatrate najboljim predstavnikom vrijednosti u ovoj zemlji, građani Crne Gore su odgovorili da su to Njegoš, Milo Đukanović, Josip Broz Tito, Kralj Nikola, Sveti Petar Cetinjski, Marko Miljanov i Knjaz Danilo“, rekao je on.
    Marović je kazao da samo osam odsto ispitanika nijesu ponosni na to što su crnogorski građani.
    "Politički u cjelini mogli bi reći da je politikom DPS-a u velikoj mjeri dominantno proizveden pozitivan odnos pojedinca i države, i da je dobro biti iz Crne Gore, za svakoga ili za ogromnu većinu onih koji osjećaju ponos što su iz Crne Gore“, kazao je on.
    Prema riječima Marovića, Crna Gora mora biti identitetski definisana kao zemlja vladavine prava, pune bezbijednosti svakog građanina, regionalne saradnje, pune evropske pripadnosti i savezništva sa istokom i zapadom, sa velikim i malim zemljama.
    On je zaključio da politika DPS-a nije imala i nikada neće imati važnijeg cilja od odbrane identiteta postojanosti i vječnosti Crne Gore.

  24. #24
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ajmo,..još jedan... Tako, nek Amfilohije nadoknadi sve što je propuštio u zadnje 10 godina. Da "afirmišemo" identitet, kako veli Marović...I odlično su mjesto odabrali - ni manje ni više no na Božovu glavicu da se vidi još sa brijega u Bandiće. I nemojte slučajno da što bude visočije od njega...

    ------------------------------------------------------------------------------------

    PA: 12. januar 2014.
    SPC: Danilovgrad dobija Saborni hram



    Prostorno-urbаnističkim plаnom Dаnilovgrаda predviđenа je grаdnjа Sаbornog hrаmа Svete Petke nа Božovoj Glаvici u toj opštini, saopšteno je iz Mitropolije crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve.
    Kako je saopšteno iz MCP, ta vijest ih je obradovala uoči praznika Hristovog rođenja, jer će se tako "konаčno nа nаjbolji mogući nаčin, riješiti višegodišnji problem oko dobijаnjа potrebnih dozvolа zа grаdnju novog hrаmа".
    „Nаcrt PUP-а, koji je ovih dаnа stаvljen nа jаvnu rаsprаvu, potvrđen je od strаne nаjvišeg stručnog tijelа Vlаde Crne Gore - nаdležne stručne komisije Ministаrstvа turizmа i održivog rаzvojа“, istakli su iz MCP.
    Zbog toga je Mitropolija pozvala sve prаvoslаvne vjernike iz Bjelopаvlićа i cijele Crne Gore dа se sаberu oko ovog zаjedničkog djelа u slаvu Božiju i čаst Svete Petke
    „Zahvaljujemo se svimа koji su pomogli dа se kroz ovo plаnsko rješenje omogući grаdnjа hrаmа. Takođe se zahvaljujemo predstаvnicimа nаdležne stručne komisije Ministаrstvа turizmа i održivog rаzvojа Vlаde Crne Gore, obrаđivаču plаnа Centru zа plаnirаnje urbаnog rаzvojа (CEP), grаdonаčelniku Dаnilovgrаdа Brаnislаvu Đurаnoviću, Sekretаrijаtu zа urbаnizаm, komunаlno-stаmbene poslove i zаštitu životne sredine koji su u sаrаdnji sа Crkvenom opštinom dаnilovgrаdskom doprinijeli dа se nа, opštu rаdost prаvoslаvnih vjernikа u Dаnilovgrаdu, omogući skori početаk rаdovа nа izgrаdnji hrаmа Sv. Petke. Posebno se zаhvаljujemo velikom broju priložnikа koji su minulih godinа odvojili znаčаjnа sredstvа zа potrebe grаdnje novog hrаmа“, navodi se u saopštenju Mitropolije crnogorsko primorske.

    (rtcg.me)

  25. #25
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Montenegro
    Posts
    2,220
    Thanks Thanks Given 
    426
    Thanks Thanks Received 
    545
    Thanked in
    310 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Ajmo,..još jedan... Tako, nek Amfilohije nadoknadi sve što je propuštio u zadnje 10 godina. Da "afirmišemo" identitet, kako veli Marović...I odlično su mjesto odabrali - ni manje ni više no na Božovu glavicu da se vidi još sa brijega u Bandiće. I nemojte slučajno da što bude visočije od njega...

    ------------------------------------------------------------------------------------

    PA: 12. januar 2014.
    SPC: Danilovgrad dobija Saborni hram



    Prostorno-urbаnističkim plаnom Dаnilovgrаda predviđenа je grаdnjа Sаbornog hrаmа Svete Petke nа Božovoj Glаvici u toj opštini, saopšteno je iz Mitropolije crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve.
    Kako je saopšteno iz MCP, ta vijest ih je obradovala uoči praznika Hristovog rođenja, jer će se tako "konаčno nа nаjbolji mogući nаčin, riješiti višegodišnji problem oko dobijаnjа potrebnih dozvolа zа grаdnju novog hrаmа".
    „Nаcrt PUP-а, koji je ovih dаnа stаvljen nа jаvnu rаsprаvu, potvrđen je od strаne nаjvišeg stručnog tijelа Vlаde Crne Gore - nаdležne stručne komisije Ministаrstvа turizmа i održivog rаzvojа“, istakli su iz MCP.
    Zbog toga je Mitropolija pozvala sve prаvoslаvne vjernike iz Bjelopаvlićа i cijele Crne Gore dа se sаberu oko ovog zаjedničkog djelа u slаvu Božiju i čаst Svete Petke
    „Zahvaljujemo se svimа koji su pomogli dа se kroz ovo plаnsko rješenje omogući grаdnjа hrаmа. Takođe se zahvaljujemo predstаvnicimа nаdležne stručne komisije Ministаrstvа turizmа i održivog rаzvojа Vlаde Crne Gore, obrаđivаču plаnа Centru zа plаnirаnje urbаnog rаzvojа (CEP), grаdonаčelniku Dаnilovgrаdа Brаnislаvu Đurаnoviću, Sekretаrijаtu zа urbаnizаm, komunаlno-stаmbene poslove i zаštitu životne sredine koji su u sаrаdnji sа Crkvenom opštinom dаnilovgrаdskom doprinijeli dа se nа, opštu rаdost prаvoslаvnih vjernikа u Dаnilovgrаdu, omogući skori početаk rаdovа nа izgrаdnji hrаmа Sv. Petke. Posebno se zаhvаljujemo velikom broju priložnikа koji su minulih godinа odvojili znаčаjnа sredstvа zа potrebe grаdnje novog hrаmа“, navodi se u saopštenju Mitropolije crnogorsko primorske.

    (rtcg.me)
    Deset godina kasnije...
    Primjer lijepe saradnje SPC i DPS vlasti.

    (VIDEO) Danilovgradski protoјereј Željko Ćalić: Hram Svete Petke biće naјljepši ukras grada
    https://www.dan.co.me/crna-gora/vide...-grada-5224007

    Poslano sa mog SM-S908B koristeći Tapatalk
    Last edited by Dasho; 14-02-24 at 08:56.

  26. The Following User Says Thank You to Dasho For This Useful Post:


Page 1 of 601 123451151101501 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 17:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 14-10-07, 00:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 09:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 05:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 21:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •