Page 461 of 644 FirstFirst ... 361411451457458459460461462463464465471511561 ... LastLast
Results 11,501 to 11,525 of 16100

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #11501
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by buzzmissman View Post
    J dovelo je do toga da se iz straha i koristoljublja fomira anticrkvni sloj ljudi kojima je falilo hrabrosti,obraza i ljudskosti da ostane u vjeri vojih prdjedova.Pa evo i njihova djeca i unuci nastavljaju taj sumanuti pir.

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    ovoje tako hrišćanski... Ljubav prema bližnjem prosto odiše iz ovoga boldovanog

  2. #11502
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    1,864
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    217
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Gagarinček,ti voliš i poštuješ sve one koji vežu crvenu maramu,nema veze što su napunili jame po Sloveniji sveštenim licima i njihovim porodicama.

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока

  3. #11503
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by buzzmissman View Post
    Gagarinček,ti voliš i poštuješ sve one koji vežu crvenu maramu,nema veze što su napunili jame po Sloveniji sveštenim licima i njihovim porodicama.

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    Samo konstatujem da tvoja pisanija baš odiše onom hrišćanskom ljubavi prema bližnjem. Oni sa crvenim maramama nisu uspjeli da zakolju devet žena za dan i budu za to podvižništvo proglašeni svečevima. Izgleda slabo im te vještine sa noževima odile. Tu su drugi bili specijalisti.

  4. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  5. #11504
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    1,864
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    217
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Ubi te neznanje i propaganda Titovih žurnalista i istoriografa

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока

  6. #11505
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by buzzmissman View Post
    Ubi te neznanje i propaganda Titovih žurnalista i istoriografa

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    U pravu si, lagao je i onaj nesretnik Janketic sto su mu majku priklali…

    Dadose vam ga Titici po guzi. Reci jos i da to nije tacno


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  7. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  8. #11506
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,736
    Thanks Thanks Given 
    1,480
    Thanks Thanks Received 
    4,402
    Thanked in
    1,698 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by buzzmissman View Post
    Ubi te neznanje i propaganda Titovih žurnalista i istoriografa

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    24.08.2005.
    Pljevlja - Pljevljanka Milosava Strunjaš uputila je otvoreno protestno pismo Sinodu Srpske pravoslavne crkve zbog kanonizacije dvojice pljevaljskih sveštenika koji su tokom Drugog svetskog rata, kako navodi, počinili niz zlodela nad nedužnim civilima.

    Na zasedanju Svetog arhijerejskog sabora u manastiru Žitomisliću kod Mostara, sredinom maja ove godine, kanonizovano je i desetak pljevaljskih sveštenika, među njima i popovi Slobodan Šiljak i Milorad Vukojičić, koji su po odlukama partizanskog i Vojnog suda streljani 1943. odnosno 1945. Njih dvojica, navodi Milosava Strunjaš u pismu Sinodu, objavljenom u poslednjem broju Pljevaljskih novina i naslovljenom sa "Zar zločinci mogu biti sveci", nisu "stradali za živu veru, kako je saopšteno sa zasedanja Sabora, već ih je stigla zaslužena kazna za počinjena nedela". Ona tvrdi da se pop Slobodan Šiljak stavio u službu fašističkog okupatora vrlo brzo po njihovom dolasku u Pljevlja i da je poslao u smrt svog kuma i najbližeg komšiju, njenog oca Rajka Cerovića, koji je streljan 28. jula 1941.

    "Istog dana streljani su i Milun i Milan Knežević i Miloš Dragićević i oni su bili prve žrtve fašističkog terora u Pljevaljskom srezu", navodi Milosava Strunjaš. Zbog tog i još niza zlodela popu Šiljku je partizanski sud 1943. izrekao kaznu streljanja, koja je izvršena krajem iste godine. Prema njenim navodima, zlodela popa Milorada Vukojičića su još teža, jer je on bio član "crne trojke koja je klala i ubijala nevine civile u Pljevljima".

    Strunjaš navodi da su najveći zločini počinjeni u martu i aprilu 1944. i da je u tom periodu ubijeno više osoba, što je i zapisano u knjizi "Prilog u krvi". "Zaklana je babica Milica Mazić, majka troje maloletne dece Stanica Tasovac, studentkinja Ljubica Stojkanović, bračni par Diko i Jula Stamenić i njihov jedinac Ljubo, majka poznatog glumca Miše Janketića Milica, Zora Marković Karamatijević. Istog dana su streljani Savka Matović, Neđeljko Mazić i Mileva Žugić, a u junu iste godine Nevenka Obradović", piše Milosava Strunjaš. U većini tih zločina učestvovao je pop Milorad Vukojičić zbog čega je, navodi ona, dobio nadimak "pop koljač". "Crna trojka i njihovi saborci u pljevaljskom kraju su počinili još mnogo zločina, ponajviše nad muslimanima", navodi Strunjaš, zbog čega je popu Vukojičiću Vojni sud 1945. izrekao kaznu smrti streljanjem.

    29.08.2005.
    Miodrag Stamenić
    iz Pljevalja protestovao je juče zbog kanonizacije sveštenika Milorada Vukojičića, za koga tvrdi da mu je u Drugom svetskom ratu ubio članove porodice. Stamenić je poslao protestno pismo Sinodu SPC. Sveštenik Milorad Vukojičih-Maca za koga mi je poznato da je bio egzekutor moje porodice: deda Dika Stamenića, babe Jule i oca Ljuba, 1944. godine u Pljevljima", navodi Stamenić u pismu. Vladika Filaret čijoj mileševskoj eparhiji pripada i crkvena opština Pljevlja nije želeo da razgovara sa novinarima o kanonizaciji dvojice sveštenika iz Pljevalja. Međutim, jerej SPC iz Podgorice Velibor Džomić odbacio je tvrdnje da su dvojica sveštenika umešani u ratne zločine.

    05.09.2005.

    Slobodan Šiljak i Milorad Vukojičić Maca nisu jedini zločinci iz grupe sveštenomučenika koje je nedavno proglasila Srpska pravoslavna crkva.
    Radomir Matović, svjedok na suđenju popu Miloradu Vukojičiću Maci, koje je održano u Pljevljima 1943. godine, tvrdi da je i pop Dušan Prijović bio jedan od najpoznatijih zločinaca pljevaljskog kraja.
    Posebno se pročuo po ubistvima muslimanskog življa.

    To je Matović ovih dana ispričao nedjeljniku Monitor, a i napisao u svojoj knjizi Svjedočanstva jednog vremena, koju je 2002. godine izdao pljevaljski Informativni centar.

    Kao što je Danas već pisao, Slobodan Šiljak i Milorad Vukojičić zvani Maca, bili su pljevaljski sveštenici koje su 1944. godine strijeljali partizani a u maju ove godine SPC proglasila sveštenomučenicima.
    Milosava Strunjaš iz Pljevalja, u otvorenom pismu nedavno upućenom Sinodu SPC, tvrdi da su ta dvojica sveštenika zločinci.
    Tako je javnost i saznala za ovu aferu, a kasnije su se javili i drugi svjedoci koji su potvrdili njene navode.

    Evo ih "Titovi žurnalisti" imenima i prezimenima.

  9. #11507
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    485
    Thanks Thanks Given 
    711
    Thanks Thanks Received 
    27
    Thanked in
    16 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Mislim da pretjeruješ kad kažeš da neko mrzi Srbe ako kritikuje SPC...ti kao vjernik te crkve vjerovatno pokušavaš da iz nekog tvog ugla posmatraš sva nepočinstva popova kao predstavnika te crkve i ne vidis problem...tvoj problem....ja u svoje ime pričam i kažem da nijesam vjernik ni jedne crkve, ali sam potpuno saglasna da i vjernici CPC dobiju svoje mjesto...uostalom, pomenuti otac Gojko je i sam rekao da je nepobitna cinjenica da je CPC bila samostalna i da je postojala, prije nego se desilo to što se desilo 1918. g. smatram da je to dovoljno (ne to što je Gojko rekao nego činjenica da je bila samostalna) da se onima koji žele omogući da se mole u svojoj crkvi.
    Ja nemam ništa protiv SPC čak poznajem više ljudi koji su vjernici SPC čak iako se nacionalno izjašnjavaju i kao Crnogorci i kao Srbi, ali imam protiv svakog popa koji je nacionalista...i SPC i CPC popa, kao i protiv Katoličkog popa ili Reisa islamske zajednice ili Odže....NE smeta mi da vole svoje, naprotiv, i ja volim moje, obožavam moje, ali ne mrzim ni pod razno ništa tuđe i strašno me iritira kad zbog kritike SPC nekome podmetneš da mrzi Srbe?! Izvini, to strašno liči na onu staru "napad je najbolja odbrana"...nemoj nam zato što smo lajkovali nečiji post spočitavati da smo mrzitelji! Ja nekad lajkujem cijeli post zbog jedne rečenice koju smatram pravom ili duhovitom, a nekad mi se cijeli dopadne. Nikad ne lajkujem mrziteljske postove...ako ti u svakoj kritici onoga što je tvoja "istina" vidiš mrznju usmjerenu na srpstvo onda si ti u problemu... razmisli malo o tome i uostalom daj mi za pravo da kao što sam svojevremeno smatrala da nije korektno braniti ljudima da litijaju (znam da ne voliš ovaj izraz ali izvini, na litijama nažalost nije bilo samo vjernika tj najmanje je bilo vjernika i tvrdim da 80 posto "vjernika" , čitaj litijaša, nema pojma šta je pisalo u tom zakonu protiv kojega su litijali), da sad mislim da čelnici SPC treba da spuste loptu i POMIRITELJSKI nađu neko bezbolnije rješenje. I ako na bilo koji inpuls koji nije poziv na slogu nego na sukobe i prijetnje i probleme, dam svoje misljenje koje se tebi ne svidja, nemoj mi spočitavati da mrzim Srbe!
    Lično ne vidim problem sa ustoličenjem đe crkveni zakoni kažu da treba, ali momenat je malo nezgodan, pogotovo za miješanje premijera svih građana u crkvena pitanja...kao premijer ne smije to da radi, kao gradjanin, mimo svoje funkcije i potpuno anonimno može da se moli kome hoće poradi mene!

    Već sam pitala nekoga od vas Srba, kako biste se osjećali da vam je premijer CG musliman koji na dan preuzimanja funkcije počne da klanja i Alahu se pomoli prije početka konferencije za štampu, ili padne ničice na tepiščić koji mu je pomoćnik postavio na grob narodnog heroja prije polaganja vijenaca..nemojmo ljudi!
    Kad nešto ne ide, ne ide!
    U većini slučajeva kritičari SPC poistovećuju SPC sa Srbijom, mislim da je logično i Srbima. Naravno da i Crnogoraca ima vernika SPC i zaista se slažem da kritika treba da se odnosi na pojedinog (pravoslavnog, katoličkog) popa, muftiju, rabina...
    Premijer, predsednik je svetovna funkcija i treba da bude vezana isključivo za partiju i rogram a ne nacionalnost (vi ste ionako građanska država). Ne vidim što bi vam bio problem bilo ko na mestu premijera ili predsednika ako donese boljitak i učini vaš život pristojnijim i lagodnijim.

  10. #11508
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Problem je sto foliramo razumijevanje i neku hriscansku ljubav a to uopste ne moramo da radimo ako je ne osjecamo. Ja na primjer ne podnosim komite organski, mislim da su najgora skupina u cg i da su direktni problem sto nema "pomirenja" a u isto vrijeme ih nalazim vrlo zabavnom skupinom. Cesto i danima komentarisem kroz smijeh njihove gafove i izlete. Direktno im se ne sprdam jer je to kao da solim more. Moja crkva je jedina kanonska priznata spc. Ako se u bliskoj buducnosti desi neki raskol i mitropolija cp opet postane autokefalna naravno da ce onda ona biti ta koju ppstujem cijenim i branim a nikako ova smijurija okupljena oko Mirasa, pajaca koji ne umije besjedu da odrzi.

    To je moje misljenje koje niko ne mora da postuje niti od koga to trazim

    Zivjela Crna Gora, vjecna i nepokorna.
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  11. The Following User Says Thank You to Glenn_Q For This Useful Post:


  12. #11509
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,896
    Thanks Thanks Given 
    219
    Thanks Thanks Received 
    873
    Thanked in
    509 Posts

    Default

    A kako komite da shvatis ozbiljno, zena daje intrevju zasto je protiv ustolicenja, ona kaze pljuju na CG ne postuju CG vrijednosti a drzi zastavu amerike, ma daj...

  13. The Following User Says Thank You to Whisperer For This Useful Post:


  14. #11510
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,582
    Thanks Thanks Given 
    3,540
    Thanks Thanks Received 
    8,582
    Thanked in
    4,635 Posts

    Default

    https://www.vijesti.me/vijesti/polit...skoj-zajednici

    oće URA da uređuje i crkvena pitanja. može veli Dritan Sea Dance, to nije problem u sred epidemije u državi u kojoj svaki dan imamo po 10 umrlih od korone, ali zato oće da određuju MCPu što i kako. isto toj MCP zbog koje su tu đe su. može Božena da zapošljava koga stigne sad, kad je tu đe je zna se zbog koga

    Sent from my M2101K9AG using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  15. The Following 2 Users Say Thank You to outline For This Useful Post:


  16. #11511
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,582
    Thanks Thanks Given 
    3,540
    Thanks Thanks Received 
    8,582
    Thanked in
    4,635 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Glenn_Q View Post
    mislim da su najgora skupina u cg i da su direktni problem sto nema "pomirenja"
    nikakve razlike nema između njih što im je Thompson kul pa ga pjevaju i ovih te bi da CG nema. tako da si ti samo jedan od mnogih kojima ne smeta Manda, Raković i ekipa a smetaju ovi drugi. tako da si isti kao oni, samo jedna strana smeta a druga je kul. nešto kao onome Filipoviću

    Sent from my M2101K9AG using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  17. #11512
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Crnom Gorom uzduz i poprijeko
    Posts
    22,352
    Thanks Thanks Given 
    742
    Thanks Thanks Received 
    2,187
    Thanked in
    1,656 Posts

    Default

    Ovaj internet je dušu dao da se pučina grdna sitana nalaprda.
    Ako ne postoji razlog da se pije, to nije razlog da se ne pije...

  18. The Following User Says Thank You to aLaPaCha For This Useful Post:


  19. #11513
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,409
    Thanks Thanks Given 
    70
    Thanks Thanks Received 
    872
    Thanked in
    517 Posts

    Default

    Саопштење за јавност поводом предстојећег устоличења Митрополита црногорско-приморског Јоаникија


    Цетиње, 27. август 2021.


    Млетачки путописац Марјан Болица објавио је 1614. године „Опис скадарског санџаката“. У том аутентичном спису и важном историјском извору, Болица, између осталог, описује и Цетиње с почетка 17. вијека, па ће тамо рећи за митрополита на Цетињу, како он столује у Цетињском манастиру и како је „духовни владар свих становника Црне Горе” који „над собом признаје само власт Пећког патријарха”. А за самог Пећког патријарха, исти Болица каже да његовој духовној власти подлијежу „сва Србија, затим Подгорица, Црна Гора и Жупа. Међу тим земљама је и Котор…”


    Овај историјски запис налази се тачно на пола временског пута од 13. вијека и доба Светог Саве, оснивача првих православних епископија са домицилним свештенством, на територији данашње Црне Горе, до нас данашњих православних хришћана у Црној Гори, који са великом радошћу дочекујемо свог Патријарха.


    Не разумијемо, али не оспоравамо право неких грађана Црне Горе да наставак ове, очигледно вјековне и добро утемељене црногорске традиције, доживљавају као „атак“ на Црну Гору, њену слободу и слично. Јасно је да у најављеној и планираној цетињској свечаности нема ниједан нови детаљ који би се косио са досадашњом освештаном црквеном праксом у Црној Гори, па је неприхватљиво и неоправдано да се овом вјерском чину приписује било какав политички карактер, како то чине поједини партијски активисти, који ових дана подижу тензије међу браћом и предњаче у јавним протестима против устоличења, покушавајући да Цркви и њеном вјерном народу угрозе и оспоре основно људско право и слободу вјере.


    Шта год у овом тренутку мислили морамо схватити и прихватити чињеницу да је Црна Гора држава свих нас. У њој нема већих или мањих Црногораца – него, ваљда, по свему и у свему, само и једино – равноправних грађана. Европска, секуларна и грађанска Црна Гора не смије да се темељи на мржњи и искључивости, него на њеном Уставу и законима. Чувајући секуларни карактер и уставни поредак Црне Горе Српска Православна Црква, њени епископи, свештеници и вјерни народ у Црној Гори показали су одлучност, храброст али и јеванђељску мудрост и одговорност у свим досадашњим друштвено осјетљивим тренуцима којих, нажалост, није било мало. Својим хришћанским ставом и дјеловањем Црква се пројавила као кључни фактор мира и стабилности у Црној Гори, али, у исто вријеме, показала је висок степен грађанске и демократске свијести.


    Користећи Уставом и законима загарантована права на слободу вјере, а следујући вјековни континуитет устоличења црногорских митрополита у трон Цетињског манастира, Митрополија црногорско-приморска организоваће устоличење митрополита Јоаникија на Цетињу у раније најављеном термину – недјеља, 5. септембар 2021. године. Желећи да дамо максималан допринос миру и стабилности Црне Горе, поштујући епидемиолошке мјере, одлучили смо да се устоличење обави под сводовима Цетињског манастира, на литургијском сабрању којим ће началствовати Његова Светост Патријарх српски Господин Порфирије, уз саслужење епископа из наше и других сестринских Цркава са свештенством и уз присуство представника црквених општина из Црне Горе. Дакле, овај догађај обавиће се без раније планираног свенародног сабора испред Цетињског манастира.


    Устоличење Митрополита је радост цијеле Цркве па позивамо свештенство да са вјерујућим народом тога дана у свим храмовима Митрополије црногорско-приморске литургијски и са благодарењима Богу прослави овај догађај. За све оне који остану у својим домовима Радио телевизија Црне Горе и Митрополија црногорско-приморска обезбиједиће директан телевизијски пренос из Цетињског манастира.


    Не мања радост и благослов за све вјернике у Црној Гори представља и прва посјета Патријарха српског Порфирија Митрополији црногорско-приморској. Све оне који желе да лично дочекају Патријарха Порфирија и приме његов патријарашки благослов, а знамо да је таквих велики број, позивамо да узму учешћа у свечаности која ће се, дан раније, у суботу 4. септембра са почетком у 18 часова, због тренутне епидемиолошке ситуације, одржати на отвореном испред Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици.


    Угледајући се на Светог Петра Цетињског, миротворца и чудотворца, који је сав свој живот посветио мирећи завађену браћу, ни ми нећемо никада престати да позивамо и себе и све наше ближње, укључујући и оне који мисле другачије од нас, на мир, слогу, праштање и помирење, учећи се од апостола народа Павла који нам заповиједа да „са сваком смиреношћу и кротошћу, са дуготрпљењем, подносимо један другога у љубави“. (Еф. 4, 1-2).


    Нека се овим свечаним чином устоличења Митрополита црногорско-приморског Јоаникија усели мир и духовна радост у свако срце, у сваки дом и породицу, и вјерујућу и невјерујућу, и у оне који нас мрзе и у оне који нас воле. Да се мање свађамо а што више разговарамо, да једни друге чујемо и разумијемо, а онда да се братски загрлимо и измиримо. Тада ће благослов Божији и Светог Петра Цетињског бити на свима нама, нашим потомцима и цијелој Црној Гори! Амин, Боже дај!


    Из Митрополије црногорско-приморске
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  20. The Following 2 Users Say Thank You to lucke91 For This Useful Post:


  21. #11514
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    tako da si ti samo jedan od mnogih kojima ne smeta Manda, Raković i ekipa a smetaju ovi drugi. tako da si isti kao oni, samo jedna strana smeta a druga je kul. nešto kao onome Filipoviću
    Ne moraš po automatizmu da me uvrstiš u kontra tabor ali neću te ubjeđivati da griješiš jer si donekle u pravu. Postoji dosta osoba iz političkog javnog života koji ne slušaju Tompsona a meni lično smetaju međutim velika većina "ovih drugih" mi sasvim odgovara a znaš li zašto? Zato što njih smatram časnijim crnogorcima/srbima od komita-cetinjana koji za svo ovo vrijeme NITI JEDNU pomiriteljsku i bratsku poruku nisu uputili, što sa druge strane nije slučaj.
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  22. #11515
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    1,864
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    217
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    24.08.2005.
    Pljevlja - Pljevljanka Milosava Strunjaš uputila je otvoreno protestno pismo Sinodu Srpske pravoslavne crkve zbog kanonizacije dvojice pljevaljskih sveštenika koji su tokom Drugog svetskog rata, kako navodi, počinili niz zlodela nad nedužnim civilima.

    Na zasedanju Svetog arhijerejskog sabora u manastiru Žitomisliću kod Mostara, sredinom maja ove godine, kanonizovano je i desetak pljevaljskih sveštenika, među njima i popovi Slobodan Šiljak i Milorad Vukojičić, koji su po odlukama partizanskog i Vojnog suda streljani 1943. odnosno 1945. Njih dvojica, navodi Milosava Strunjaš u pismu Sinodu, objavljenom u poslednjem broju Pljevaljskih novina i naslovljenom sa "Zar zločinci mogu biti sveci", nisu "stradali za živu veru, kako je saopšteno sa zasedanja Sabora, već ih je stigla zaslužena kazna za počinjena nedela". Ona tvrdi da se pop Slobodan Šiljak stavio u službu fašističkog okupatora vrlo brzo po njihovom dolasku u Pljevlja i da je poslao u smrt svog kuma i najbližeg komšiju, njenog oca Rajka Cerovića, koji je streljan 28. jula 1941.

    "Istog dana streljani su i Milun i Milan Knežević i Miloš Dragićević i oni su bili prve žrtve fašističkog terora u Pljevaljskom srezu", navodi Milosava Strunjaš. Zbog tog i još niza zlodela popu Šiljku je partizanski sud 1943. izrekao kaznu streljanja, koja je izvršena krajem iste godine. Prema njenim navodima, zlodela popa Milorada Vukojičića su još teža, jer je on bio član "crne trojke koja je klala i ubijala nevine civile u Pljevljima".

    Strunjaš navodi da su najveći zločini počinjeni u martu i aprilu 1944. i da je u tom periodu ubijeno više osoba, što je i zapisano u knjizi "Prilog u krvi". "Zaklana je babica Milica Mazić, majka troje maloletne dece Stanica Tasovac, studentkinja Ljubica Stojkanović, bračni par Diko i Jula Stamenić i njihov jedinac Ljubo, majka poznatog glumca Miše Janketića Milica, Zora Marković Karamatijević. Istog dana su streljani Savka Matović, Neđeljko Mazić i Mileva Žugić, a u junu iste godine Nevenka Obradović", piše Milosava Strunjaš. U većini tih zločina učestvovao je pop Milorad Vukojičić zbog čega je, navodi ona, dobio nadimak "pop koljač". "Crna trojka i njihovi saborci u pljevaljskom kraju su počinili još mnogo zločina, ponajviše nad muslimanima", navodi Strunjaš, zbog čega je popu Vukojičiću Vojni sud 1945. izrekao kaznu smrti streljanjem.

    29.08.2005.
    Miodrag Stamenić
    iz Pljevalja protestovao je juče zbog kanonizacije sveštenika Milorada Vukojičića, za koga tvrdi da mu je u Drugom svetskom ratu ubio članove porodice. Stamenić je poslao protestno pismo Sinodu SPC. Sveštenik Milorad Vukojičih-Maca za koga mi je poznato da je bio egzekutor moje porodice: deda Dika Stamenića, babe Jule i oca Ljuba, 1944. godine u Pljevljima", navodi Stamenić u pismu. Vladika Filaret čijoj mileševskoj eparhiji pripada i crkvena opština Pljevlja nije želeo da razgovara sa novinarima o kanonizaciji dvojice sveštenika iz Pljevalja. Međutim, jerej SPC iz Podgorice Velibor Džomić odbacio je tvrdnje da su dvojica sveštenika umešani u ratne zločine.

    05.09.2005.

    Slobodan Šiljak i Milorad Vukojičić Maca nisu jedini zločinci iz grupe sveštenomučenika koje je nedavno proglasila Srpska pravoslavna crkva.
    Radomir Matović, svjedok na suđenju popu Miloradu Vukojičiću Maci, koje je održano u Pljevljima 1943. godine, tvrdi da je i pop Dušan Prijović bio jedan od najpoznatijih zločinaca pljevaljskog kraja.
    Posebno se pročuo po ubistvima muslimanskog življa.

    To je Matović ovih dana ispričao nedjeljniku Monitor, a i napisao u svojoj knjizi Svjedočanstva jednog vremena, koju je 2002. godine izdao pljevaljski Informativni centar.

    Kao što je Danas već pisao, Slobodan Šiljak i Milorad Vukojičić zvani Maca, bili su pljevaljski sveštenici koje su 1944. godine strijeljali partizani a u maju ove godine SPC proglasila sveštenomučenicima.
    Milosava Strunjaš iz Pljevalja, u otvorenom pismu nedavno upućenom Sinodu SPC, tvrdi da su ta dvojica sveštenika zločinci.
    Tako je javnost i saznala za ovu aferu, a kasnije su se javili i drugi svjedoci koji su potvrdili njene navode.

    Evo ih "Titovi žurnalisti" imenima i prezimenima.
    Zaobidji me molim te partizanskih svjedoka,sudova i njihove "pravde"

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока

  23. #11516
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    USA
    Posts
    11,402
    Thanks Thanks Given 
    4,192
    Thanks Thanks Received 
    4,505
    Thanked in
    2,184 Posts

    Default

    Ko su komiti?
    S kim se uporedjuju komiti?
    Koliko komita ima?
    Koliko tih drugih ima?
    Kakvu ideologiju zagovaraju komiti?
    Kakvu ideologiju zagovaraju ovi drugi?

    Pojasnjenja radi.
    "S tim nasim vojnicima, kazem vam, ne mozemo ni da idemo u lov na zeceve..."

  24. #11517
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,338
    Thanks Thanks Given 
    14,755
    Thanks Thanks Received 
    4,095
    Thanked in
    2,074 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Саопштење за јавност поводом предстојећег устоличења Митрополита црногорско-приморског Јоаникија


    Цетиње, 27. август 2021.


    Млетачки путописац Марјан Болица објавио је 1614. године „Опис скадарског санџаката“. У том аутентичном спису и важном историјском извору, Болица, између осталог, описује и Цетиње с почетка 17. вијека, па ће тамо рећи за митрополита на Цетињу, како он столује у Цетињском манастиру и како је „духовни владар свих становника Црне Горе” који „над собом признаје само власт Пећког патријарха”. А за самог Пећког патријарха, исти Болица каже да његовој духовној власти подлијежу „сва Србија, затим Подгорица, Црна Гора и Жупа. Међу тим земљама је и Котор…”


    Овај историјски запис налази се тачно на пола временског пута од 13. вијека и доба Светог Саве, оснивача првих православних епископија са домицилним свештенством, на територији данашње Црне Горе, до нас данашњих православних хришћана у Црној Гори, који са великом радошћу дочекујемо свог Патријарха.


    Не разумијемо, али не оспоравамо право неких грађана Црне Горе да наставак ове, очигледно вјековне и добро утемељене црногорске традиције, доживљавају као „атак“ на Црну Гору, њену слободу и слично. Јасно је да у најављеној и планираној цетињској свечаности нема ниједан нови детаљ који би се косио са досадашњом освештаном црквеном праксом у Црној Гори, па је неприхватљиво и неоправдано да се овом вјерском чину приписује било какав политички карактер, како то чине поједини партијски активисти, који ових дана подижу тензије међу браћом и предњаче у јавним протестима против устоличења, покушавајући да Цркви и њеном вјерном народу угрозе и оспоре основно људско право и слободу вјере.


    Шта год у овом тренутку мислили морамо схватити и прихватити чињеницу да је Црна Гора држава свих нас. У њој нема већих или мањих Црногораца – него, ваљда, по свему и у свему, само и једино – равноправних грађана. Европска, секуларна и грађанска Црна Гора не смије да се темељи на мржњи и искључивости, него на њеном Уставу и законима. Чувајући секуларни карактер и уставни поредак Црне Горе Српска Православна Црква, њени епископи, свештеници и вјерни народ у Црној Гори показали су одлучност, храброст али и јеванђељску мудрост и одговорност у свим досадашњим друштвено осјетљивим тренуцима којих, нажалост, није било мало. Својим хришћанским ставом и дјеловањем Црква се пројавила као кључни фактор мира и стабилности у Црној Гори, али, у исто вријеме, показала је висок степен грађанске и демократске свијести.


    Користећи Уставом и законима загарантована права на слободу вјере, а следујући вјековни континуитет устоличења црногорских митрополита у трон Цетињског манастира, Митрополија црногорско-приморска организоваће устоличење митрополита Јоаникија на Цетињу у раније најављеном термину – недјеља, 5. септембар 2021. године. Желећи да дамо максималан допринос миру и стабилности Црне Горе, поштујући епидемиолошке мјере, одлучили смо да се устоличење обави под сводовима Цетињског манастира, на литургијском сабрању којим ће началствовати Његова Светост Патријарх српски Господин Порфирије, уз саслужење епископа из наше и других сестринских Цркава са свештенством и уз присуство представника црквених општина из Црне Горе. Дакле, овај догађај обавиће се без раније планираног свенародног сабора испред Цетињског манастира.


    Устоличење Митрополита је радост цијеле Цркве па позивамо свештенство да са вјерујућим народом тога дана у свим храмовима Митрополије црногорско-приморске литургијски и са благодарењима Богу прослави овај догађај. За све оне који остану у својим домовима Радио телевизија Црне Горе и Митрополија црногорско-приморска обезбиједиће директан телевизијски пренос из Цетињског манастира.


    Не мања радост и благослов за све вјернике у Црној Гори представља и прва посјета Патријарха српског Порфирија Митрополији црногорско-приморској. Све оне који желе да лично дочекају Патријарха Порфирија и приме његов патријарашки благослов, а знамо да је таквих велики број, позивамо да узму учешћа у свечаности која ће се, дан раније, у суботу 4. септембра са почетком у 18 часова, због тренутне епидемиолошке ситуације, одржати на отвореном испред Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици.


    Угледајући се на Светог Петра Цетињског, миротворца и чудотворца, који је сав свој живот посветио мирећи завађену браћу, ни ми нећемо никада престати да позивамо и себе и све наше ближње, укључујући и оне који мисле другачије од нас, на мир, слогу, праштање и помирење, учећи се од апостола народа Павла који нам заповиједа да „са сваком смиреношћу и кротошћу, са дуготрпљењем, подносимо један другога у љубави“. (Еф. 4, 1-2).


    Нека се овим свечаним чином устоличења Митрополита црногорско-приморског Јоаникија усели мир и духовна радост у свако срце, у сваки дом и породицу, и вјерујућу и невјерујућу, и у оне који нас мрзе и у оне који нас воле. Да се мање свађамо а што више разговарамо, да једни друге чујемо и разумијемо, а онда да се братски загрлимо и измиримо. Тада ће благослов Божији и Светог Петра Цетињског бити на свима нама, нашим потомцима и цијелој Црној Гори! Амин, Боже дај!


    Из Митрополије црногорско-приморске
    Svaka čast. Odlično rješenje.

    Sent from my KB2003 using Tapatalk

  25. #11518
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,776
    Thanks Thanks Given 
    1,483
    Thanks Thanks Received 
    4,930
    Thanked in
    2,311 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by avet View Post
    Ko su komiti?
    S kim se uporedjuju komiti?
    Koliko komita ima?
    Koliko tih drugih ima?
    Kakvu ideologiju zagovaraju komiti?
    Kakvu ideologiju zagovaraju ovi drugi?

    Pojasnjenja radi.
    Ja znam odgovor na prvo pitanje. Kada se 1916 god. povukla reguralna vojska ostali su borci koji su se smatrali paravojskom. Komita potiče od austrijske riječi za paravojnika. Neki od njih su nastavili borbu i poslije 1918 god.
    Kakva je projekcija na danas i ostalo... Ne znam, nisam školovala.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  26. #11519
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,138
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,400
    Thanked in
    2,971 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by aLaPaCha View Post
    Ovaj internet je dušu dao da se pučina grdna sitana nalaprda.
    Evo da se jednom složim sa tobom

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  27. #11520
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,555
    Thanks Thanks Given 
    1,956
    Thanks Thanks Received 
    2,557
    Thanked in
    1,100 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Evo da se jednom složim sa tobom

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    A da ne bi da se slazes a

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
    Tu es mon héro!

  28. #11521
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,138
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,400
    Thanked in
    2,971 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by no-mercy View Post
    A da ne bi da se slazes a

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
    Lol

    Što bi reko @extravaganca

    "E da još znaš kako dobro jedem"

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  29. #11522
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,747
    Thanks Thanks Given 
    10,864
    Thanks Thanks Received 
    2,117
    Thanked in
    1,079 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Ma da. Poznati se kao veliki ljubitelji svega srpskog. Čuveni po tome. Dovoljno je to što svoj narod koji je mjesecima mirno protestvovao nazivaš litijašima. Ne moraš ništa više da kažeš znam kakvo ti je mišljenje. A to što ti TVRDIŠ da 80 posto naroda nije znalo ništa o zakonu je presmiješna. A ovi što lajkuju nisu tu od juče. Odlično znam kakvo mišljenje imaju. I kad sam ja to napisao ti nisi lajkovala ali si odlično uskočila.
    Gdje to Gojko kaže za CPC?
    Što se tiče ovog poslednjeg. Premijer je vjernik i može da radi šta god oće. Oće li se tebi to svidjeti tvoj problem. Predsjednik SAD se prilikom inauguracije zaklinje držeći ruku na Bibliju. Al zato smo mi toliko tanani da naš premijer ne smije poći u hram. Licemjerje. Možda i ne razmišljaš previše kad ovo navodiš. Što se tiče nekog premijera muslimana. Nikakav problem. Evo Dritan Abazović Albanac musliman što se mene tiče čak poželjan za mjesto premijera. Nego vam on baš ne odgovara jer se nije prodao DPS-kriminalcima. Nećete mu to nikad oprostiti. Što je sramno. A kad već pominješ klanjanje. Crna Gora je većinski pravoslavna država. I moraš se vratiti malo na istoriju Crne Gore koju inače pominjete jedino kad vam odgovara. I kad se vratiš na istoriju sve će ti se samo kazati.

    I završio sam sa komentarisanjem na ovoj temi bar neki period. Slobodno udrite. Nek vam je na obraz.

    Sent from my KB2003 using Tapatalk
    A zašto stalno govoriš u drugom licu mnozine?! K0oga sve osim mene ubrajaš u ovu skupinu mrzitelja?
    Prvo, ja sam osoba kojoj najmanje mozes šovinizam da spočitaš, ako ništa, više sam puta ispod srpske zastave stojala dok se Boze pravde intonira nego ti ispod crnogorske. Ne znam zašto poistovjećuješ moje neslaganje sa tvojim i ne samo tvojim stavovima mrznjom prema Srbima...to me baš vrijedja,...prvo ja sam sudbinski vezana za Srbiju i živim u kući sa tri osobe koje imaju pravo na srpsko drzavljanstvo?! Ali ja sam Crnogorka i ne dam da mi uskraćuješ prava...to je to...
    Što se oca Gojka tiče postvljen ti je klip na ovoj temi...mislim da je u Živoj istini gostovao (ovdje sam insert vidjela inače nijesam gledalac emisije) i samo mi je dobro došlo kao šlagvort

    Izraz litijaši je po tebi pogrdan po meni nije...mislim da ako se nešto zove litije, da je potpuno isprvno ljude koji učestvuju na litijama nazvati litijaši...što se mog odnosa prema tome tiče, nema nikakvu pogrdnu konotaciju....ali "kad zlo vidiš, zlo i misliš" ne mogu ti tu pomoći...ti si meni rekao mnogo ruznih stvari gore, ali ja tvoju ostrašćenost razumijem i njoj to pripisujem...
    ja nijesam ostrašćena, ja samo želim da živim u miru, ako bude sreće sa malo bolji standardom nego do sada i najbitnije, meni neće smetati ni Dritan, ni Zdravko, ni Safet kao premijeri...ja sam naučena da poštujem volju većine a bez obzira na to ko je na vlasti ja sam uvijek Crnogorka! Složićemo se da je veliki broj tvojih sunarodnika mijenjao nacionalnost kako je vjetar duvao i kako je para bilo...naravno, vjerujem da će sad i mnogi moji sunarodnici istim putem za vjetrom i mitom...ali to su naši sunarodnici

    Quote Originally Posted by običan View Post
    U većini slučajeva kritičari SPC poistovećuju SPC sa Srbijom, mislim da je logično i Srbima. Naravno da i Crnogoraca ima vernika SPC i zaista se slažem da kritika treba da se odnosi na pojedinog (pravoslavnog, katoličkog) popa, muftiju, rabina...
    Premijer, predsednik je svetovna funkcija i treba da bude vezana isključivo za partiju i rogram a ne nacionalnost (vi ste ionako građanska država). Ne vidim što bi vam bio problem bilo ko na mestu premijera ili predsednika ako donese boljitak i učini vaš život pristojnijim i lagodnijim.
    NEma problema, svako može i treba bez obzira na nacionalnost da bude premijer i đe je sreće to normalnome svijetu ne smeta. Naš premijer se ne ponaša kao premijer gradjanske države.. kad ne bi znao ništa o CG a malo propratio premijera pomislio bi da smo teokratska drzava i to dominantno srpska pravoslavna...a nijesmo, mi smo građanska država u kojoj nekim čudom imaš litije ( Литија или крсни ход је свечана религиозна процесија, праћена молитвом за друге) kojima imaš više ljudi koji nijesu vjernici no religioznih ljudi....pri tome ogromna većina prije litija iako je slavila slavu i Božić nikad u crkvu nije ušla, i imaš proteste protiv ustoličenja nekog srpskog pravoslavnog popa na kojima skoro da nema vjernika, a protestanti se kao bune što ne mogu da koriste manastire koje im je druga crkva zaposjela...a oni ne idu u manstire..ođe bi ludi poludio
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  30. #11523
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    539
    Thanks Thanks Given 
    310
    Thanks Thanks Received 
    500
    Thanked in
    183 Posts

    Default

    Placem


    Budite relaksirani.

  31. The Following 2 Users Say Thank You to Joksim For This Useful Post:


  32. #11524
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    1,864
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    217
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    ,

    Poslano sa mog CPH2025 koristeći Tapatalk

  33. #11525
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,352
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    3,986
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Sreca pa nije namontirano. Ali dobro i to prolazi.
    Last edited by hercules; 30-08-21 at 23:32.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

Page 461 of 644 FirstFirst ... 361411451457458459460461462463464465471511561 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 4 users browsing this thread. (0 members and 4 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 16:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 13-10-07, 23:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 08:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 04:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 20:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •