Page 195 of 644 FirstFirst ... 95145185191192193194195196197198199205245295 ... LastLast
Results 4,851 to 4,875 of 16100

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #4851
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    31
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    21
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VooDooPrle View Post
    Ja i dalje ne mogu da vjerujem da vecina ljudi ne vidi da se obmanjuju njihova vjerska opredjeljenja zarad interesa, licnih interesa. Ne samo SPC no svaka crkva, svaka cast svestenicima koji su tu samo zbog vjere ima i takvih. Ostalo goli interes i pare, kako smo slijepi sta je ovo...
    Tek kad se donese zakon kao u Svedskoj da je zabranje da roditelji uticu na djecu, bice odje napretka, kao u Islandu da mladi do 25 godina jednostavno ne vjeruju u imaginarna bica koja nas prate 24/7 vec vjeruju u civilizacijski sistem. A odje se zbog vjere poteze i zvecka oruzjem, proklinje javno svako ko drugacije misli, tacnije da kazem to pravim imenom, proklinju se Crnogorci koji vole svoju drzavu. Velicaju se ratni profiteri, planiraju se hoteli, zataskava se uzasna pedofilija, voze se auta o kojima vjernici bar 99% mogu samo da sanjaju a sve zbog toga sto vjeruju, neki iskreno i njima svaka cast, a najbolji su mi ovi sto daju priloge da operu obraz i ruke. No, predaleko smo mi od civilizacije, i ovo sto se desava je ogledalo nase. Zajednicko bez obzira ko sta misli da je. Tuga jedna velika koliko smo zaostali i kako se lako manipulise ljudima.

    Kako niko da vidi koliko te crkve imaju para, svaka redom ne samo pravoslavna i sta se radi sa tim novcem?
    Da opet kazem, sve ovo sto se desava je cista politika i licni interesi. Tek kad bilo koja crkva pokaze na papiru koliki su bili prihodi i koliko su para dali u humane svrhe onda cu i ja poceti da cijenim crkvu svaku redom.

    Glavni problem svih nas je to da smo nerealni prema sebi prvo pa onda dalje.
    Nisam mislio da pisem, ali morah, primarno zato jer se ne osjecam izmanipulisanim, niti sam neki vjernik, niti me je ko vukao za usi da idem na litije.

    Ali, poenta svega nisu (samo) pare. Da se donio zakon o porezovanju crkvene imovine i prihoda, na ulicama ne bi bilo nikoga.

    A ljudi trenutno ima na ulicama, i to dosta. Zasto?
    Postoji jedna velika grupa ljudi koja smatra da je zakon diskriminatorski i upren direktno protiv njih;
    postoji druga grupa ljudi, koja smatra da je DPS apsolutno nesposoban da se bavi crkvom (cu DPS i briga za kulturno dobro, vic vijeka) i
    tu je i treca grupa ljudi, koja je vidjela masu kako se protivi necemu sto ima Milov potpis, pa se prikljucili.
    Uglavnom - narod koji ne bi prstom mrdnuo da nekom od tih popova sjutra ukradu dzip ili ga uhapse zbog pedofilije, jer nisu izasli zbog tih ljudi, vec zbog ovoga gore pomenutog.

    Te famozne Svedska i Island nisu postale civilizacije privatizovanjem crkvene imovine, niti im je tu civilizaciju donijela vlast ogrezla u korupciji, nego se dobro radilo na unapredjenju prava i ekonomije, a kad se osjecas sigurno, kad ti je toplo i kad ti je stomak pun, onda te religija ne zanima mnogo. E po tome smo mi predaleko od civilizacije, a ne po narodnom nezadovoljstvu.

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Ameba For This Useful Post:


  3. #4852
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    https://m.cdm.me/drustvo/litija-u-ro...zenje-podjela/


    Поштено, поп је киксао, сјео са људима из општине и договорише се.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  4. #4853
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    All conflicts should be resolved via dance battles

    Samo zamislite - Milo vs. Rista
    Ispricavam se na off-u :lolblue:

  5. The Following User Says Thank You to A+A For This Useful Post:


  6. #4854
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    ...

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  7. #4855
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    941
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    119
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Tako je podrzavam apsolutno.

    Ovamo mi unistavaju zivot 30 godina a ovamo oce spas od crvke i Boga. Ne ide

  8. The Following User Says Thank You to _posmatrac For This Useful Post:


  9. #4856
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Eo vijesti potvrdile



    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  10. #4857
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Zainteresovah se nesto, ima neke veze s temom, koliko je vjernika u Francuskoj, jer znam da tamo ljudi slabo idu u crkvu. Uz malo guglanja dodjoh do podatka da je taj broj vise od pola populacije. Preciznije, 58%. Od toga su 21% ateisti i 37% agnostici: https://www.lepoint.fr/debats/de-plu...-2314705_2.php

    Ovo se uklapa u gore pomenutu pricu o tome da kad ti je stomak pun, ne inetresuje te mnogo religija.

    Kod nas cesto osudjuju one koji ne vjeruju u Boga, kao da je to nesto lose. Ili, ako se neko nije krstio, ili nije krstio svoje dijete to je....pu,pu...daleko se kazalo. To dosta govori o stepenu zatucanosti.

    Ja se nijesam krstio, a da krstim svoju djecu ...ne pada mi napamet. Nijesam ateista, ne pripadam nijednoj crkvi niti religiji (ne pripadam nikome, samo sebi), ali kad me pitaju na popisu za religiju kazem "hriscanin", jer to je tradicija u kojoj je odgajana moja porodica. Ne pada mi ni na kraj pameti da budem dio SPC ili CPC. To je za mene....pu,pu...daleko se kazalo...Za to imam jake razloge. Opet, za sebe mislim da sam mnogo veci vjernik i hriscanini nego vecina tih koji idu na litije. Jer, dobro znam kakvi su Crnogorci vjernici

    Ovo sto napisah na stranu, to je samo moj odnos prema vjeri, ali ovaj haos sto je DPS napravio s ovim zakonom, z ato bi nekom trebalo dobro izvuci usi. I neko bi zbog toga mogao da plati debelo. Ovo bi mogao biti pocetak kraja DPS dinastije. Pitanje koje se postavlja: A sto poslije? Tesko da moze bit gore. Samo da ne utonemo u kakvu novu nedemokratsku tvorevinu. Sto ne gine, ako se crkva bude pitala.

  11. The Following 9 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  12. #4858
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    CG
    Posts
    783
    Thanks Thanks Given 
    33
    Thanks Thanks Received 
    50
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    Radim u jednoj velikoj zdravstvenoj ustanovi u CG kao medicinski radnik/medicinar.
    Nijesam vjernik niti religiozan, nijesam ni krsten, ne vjerujem u ono sto crkve i religije propovijedaju.Jednostavno "nijesam iz te price".
    Ovo sve drzim samo za sebe, nikad ne pricam o vjeri, i jedino ako me neko od kolega nesto direktno pita ja odgovorim.Medjutim skoro da ne prodje dan da mi neki kolega/koleginica ne spocitava ovo.
    A zasto ti ne vjerujes u boga, zasto ne slavis slavu/bozic/vaskrs, kako je moguce da nijesu krsten.Kako mozes da radis za "crveno slovo", zar je moguce da nijesi pravoslavac/hriscanin.Zasto neces da nam odgovoris na Hristos se rodi/vaskrse.Kako tako spominjes Ostrog bez ustrucavanja(npr. slava mu i milos', "onaj svetac gore"), itd.
    Nijesam ja nikako usamljen slucaj, ali izgleda da su drugi mnogo glasniji.
    U kakve mi krajnosti idemo...

  13. The Following 11 Users Say Thank You to suponik For This Useful Post:


  14. #4859
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    1,864
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    217
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Сви ти који ти замјерају нијесу у потпуности хришћани,већ само реда ради.Прави хришћани су ненаметљиви,тихи и трпељиви,а то им доноси дар духа светога.

    Poslato sa LYA-L09 pomoću Tapatoka

  15. The Following 4 Users Say Thank You to buzzmissman For This Useful Post:


  16. #4860
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    2,386
    Thanks Thanks Given 
    1,806
    Thanks Thanks Received 
    1,145
    Thanked in
    434 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by buzzmissman View Post
    Сви ти који ти замјерају нијесу у потпуности хришћани,већ само реда ради.Прави хришћани су ненаметљиви,тихи и трпељиви,а то им доноси дар духа светога.

    Poslato sa LYA-L09 pomoću Tapatoka
    Ajde molim te daj mi jedno ime.
    Ime pravog hriscanina, glumca, sportiste, sudije, politicar a,.... Jedno samo... Gojko Perovic se ne racuna.

  17. #4861
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mrgo View Post
    Ajde molim te daj mi jedno ime.
    Ime pravog hriscanina, glumca, sportiste, sudije, politicar a,.... Jedno samo... Gojko Perovic se ne racuna.
    Ja znam neke. Koji se uklapaju u ovo sto covjek kaze "ненаметљиви,тихи и трпељиви..." E sad, nijesu ni glumci, ni sportisti, ni politicari. Obicni ljudi. Casni, vrijedni, posteni. Ljudi. Ima ih. Nazlost, ne mnogo. Prema tim ljudima imam najdublje postovanje.

  18. #4862
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,709
    Thanks Thanks Given 
    1,256
    Thanks Thanks Received 
    883
    Thanked in
    577 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GRUNA'STAR View Post
    Што тако ниси осудио оне догађаје у тушкој гимназији? Зове ли се то лицемјерство?
    Albanci mi nisu interesantni, sada ih ima svega 2-3% jer se iselise. A i nisu bucni kao ovi


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

  19. #4863
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    2,386
    Thanks Thanks Given 
    1,806
    Thanks Thanks Received 
    1,145
    Thanked in
    434 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Ja znam neke. Koji se uklapaju u ovo sto covjek kaze "ненаметљиви,тихи и трпељиви..." E sad, nijesu ni glumci, ni sportisti, ni politicari. Obicni ljudi. Casni, vrijedni, posteni. Ljudi. Ima ih. Nazlost, ne mnogo. Prema tim ljudima imam najdublje postovanje.
    Znam I ja, takodje imam postovanje prema istima.
    Samo htjedoh pitati, da li moze navesti neko ime, vecini poznato...

  20. #4864
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Pg
    Posts
    167
    Thanks Thanks Given 
    74
    Thanks Thanks Received 
    34
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Eo vijesti potvrdile



    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    Valjalo bi jos ovakvih izjava da bude, da motivise u ove sto nikad nisu na izbore izasli, da izadju i glasaju koga god samo ne ovaj trulez od dps-a.

  21. #4865
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Ovaj narod je neprijatelj ove drzave... ili, da citiram nekog malo poetskijeg...

    ... narod
    Proigrao poverenje vlade.
    I da ga može povratiti samo
    Udvostručenim radom. Ne bi li
    Ipak bilo jednostavnije da vlada
    Raspusti narod i
    Izabere drugi?

  22. #4866
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,391
    Thanks Thanks Given 
    5,523
    Thanks Thanks Received 
    4,939
    Thanked in
    2,067 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mrgo View Post
    Znam I ja, takodje imam postovanje prema istima.
    Samo htjedoh pitati, da li moze navesti neko ime, vecini poznato...
    Par ljudi mi je pricalo o pokojnom Sbutegi, nista bez rijeci hvale nisu imali o njemu.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  23. The Following User Says Thank You to Antares For This Useful Post:


  24. #4867
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    1,838
    Thanks Thanks Given 
    474
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    https://www.vijesti.me/vijesti/polit...jer-ih-se-boji
    "I provociranje, prije svega Demokratskog fronta. U ime DF-a želim da kažem da smo mi to prepoznali, da Milo Đukanović u nama neće naći partnera za svoju bezizlaznu situaciju u kojoj je trenutno, a to je da se nalazi na minimumu političke podrške, polako gubi vlast zbog Zakona koji je usvojio i terora koji proizvodi i želi da u to uvuče DF, da bi ugušio litije, jer on se boji litija koje su mirne i dostojanstvene. Zato je naša poruka - mi našu borbu nastavljamo na način kao i do sada - slijedeći poziv crkve da putem litija obezbjedimo da se zakon stavi van snage i da zaštitimo imovinu SPC", rekao je Bulatović.

    e taman ce bit da je htio da isprovicira frontovce ,daj Boze da su se opametili malo i da ne nasijedaju na ovo one kuvane glave ahhahaha
    samo mirno i dostojanstveno do pobjede u slavu Boziju !
    2 frebruara,u nedelju, krecu iz Dg ,Spuza,Kuca i Pipera ka hramu, ajde da se obori ovaj rekord od juce ,svi ste dobrodosli !
    Ocekujem 2 aviona sa Islanda , pokazali su interesovanje.Poy
    Otvorite oci , ne gledajte usko i plitko . Balkon
    Izgleda da ga je uradio onaj koks u Berane , sto je ono ? Raznosio ga je dok je pokusavao da objasni kako srpski okupatori oce sve da uzmu .Au ,valjda ste se opametili da ne nasijedate na te price i da je narod provalio igricu ovog sljama . Nadam se iskreno .

  25. The Following User Says Thank You to Poker_Sindrom For This Useful Post:


  26. #4868
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Par ljudi mi je pricalo o pokojnom Sbutegi, nista bez rijeci hvale nisu imali o njemu.
    Sbutegu sam poznavao. Bio je rijedak covjek. Erudita, sarmantan, jednostavan, drzao do sebe i svog integriteta. I spreman da se zrtvuje za dobro drugih. Nije podnosio nacionalizam. Majka mu je bila iz Bjelopavlica, sa majcine strane je bio pravoslavac. Iznad svega, bio je Covjek.

    Drago mi je da si ga se sjetio..

  27. The Following 2 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  28. #4869
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Zainteresovah se nesto, ima neke veze s temom, koliko je vjernika u Francuskoj, jer znam da tamo ljudi slabo idu u crkvu. Uz malo guglanja dodjoh do podatka da je taj broj vise od pola populacije. Preciznije, 58%. Od toga su 21% ateisti i 37% agnostici: https://www.lepoint.fr/debats/de-plu...-2314705_2.php

    Ovo se uklapa u gore pomenutu pricu o tome da kad ti je stomak pun, ne inetresuje te mnogo religija.

    Kod nas cesto osudjuju one koji ne vjeruju u Boga, kao da je to nesto lose. Ili, ako se neko nije krstio, ili nije krstio svoje dijete to je....pu,pu...daleko se kazalo. To dosta govori o stepenu zatucanosti.

    Ja se nijesam krstio, a da krstim svoju djecu ...ne pada mi napamet. Nijesam ateista, ne pripadam nijednoj crkvi niti religiji (ne pripadam nikome, samo sebi), ali kad me pitaju na popisu za religiju kazem "hriscanin", jer to je tradicija u kojoj je odgajana moja porodica. Ne pada mi ni na kraj pameti da budem dio SPC ili CPC. To je za mene....pu,pu...daleko se kazalo...Za to imam jake razloge. Opet, za sebe mislim da sam mnogo veci vjernik i hriscanini nego vecina tih koji idu na litije. Jer, dobro znam kakvi su Crnogorci vjernici

    Ovo sto napisah na stranu, to je samo moj odnos prema vjeri, ali ovaj haos sto je DPS napravio s ovim zakonom, z ato bi nekom trebalo dobro izvuci usi. I neko bi zbog toga mogao da plati debelo. Ovo bi mogao biti pocetak kraja DPS dinastije. Pitanje koje se postavlja: A sto poslije? Tesko da moze bit gore. Samo da ne utonemo u kakvu novu nedemokratsku tvorevinu. Sto ne gine, ako se crkva bude pitala.
    Francuski zakon o vjerskoj slobodi (koji takođe stavlja sve vjerske objekte pod državnu upravu) je iz daleke 1905 god. , što će reći iz perioda je kad nevjernici nisu postojali .
    Tako da svaka paralela između broja ateista i tog zakona veze nema
    Quote Originally Posted by johnny bravo View Post
    Gandalfe, baš sam nedavno prelistavao neke teme iz 2013. godine. Tada si stvarno bio Gandalf (zato sam ti i često replicirao, jer mi je teško da povjerujem da je isti forumaš u pitanju), a ako ovim putem nastaviš bojim se da se ne pretvoriš u Sarumana Kada dozvoliš da uvjerenja nadvladaju rasuđivanje, moraš ovakve racionalizacije da konstruišeš i spajaš nespojive polaritete, a "bagovi" su onda samo logična posljedica, pa odatle valjda i ovi tvoji postovi.
    E pa, 2013 nije imao političke aspiracije. A ako išta Gando nije glup pa se zaletio put najperspektivnije opozicione stranke. Mladih i lijepih, ali ovog puta ne u džemperima već kravatama
    Last edited by Rakun; 31-01-20 at 15:35.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  29. #4870
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post

    E pa, 2013 nije imao političke aspiracije. A ako išta Gando nije glup pa se zaletio put najperspektivnije opozicione stranke. Mladih i lijepih, ali ovog puta ne u džemperima već kravatama
    Nijesi u pravu - bukvalno 0 političke aspiracije imam. A pogotovo 0 prema tima što ih spominjes.

    Poznat je moj stav po pitanju SPC.
    Ne razdvajam ih previše od DPS-a.
    Ali prije svega poštujem demokratiju - demokratija je volja većine. Većina građana je protiv ovog zakona ne 50% nego 60-70%.

    Dalje demonstracija moći kako bi se uveli u zadnju fazu diktature isto mi nije po volji.
    Isto kao što bih da sa milionima kvadrata crkvene zemlje i sa 650 kulturno istorijskih spomenika prije upravlja crkva nego DPS.

    Ako ti nije jasno o čemu pričam pogledaj koliko hiljada eksponata nedostaje tj. Koliko je opljačkano zadnje 30 godina iz muzeja. Isto tako pogledaj kako su završile najvrjednije parcele u CG i kod koga.

    Ako ti sve ovo nije jasno onda daj da uzmemo da je zakon neustavan (kao i brojni drugi DPS zakoni).
    Odje se ne radi o identitetu ili o građenju nacije već o pravnom silovanju i demonstraciji sile.
    I da se radi o građenju nacije - ne gradi se nacija na nasilju i otimanju - makar ne zdrava nacija.

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  30. The Following 3 Users Say Thank You to Gandalf_White For This Useful Post:


  31. #4871
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    22,210
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    761
    Thanked in
    531 Posts

    Default

    Čudo se čini..


  32. #4872
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,741
    Thanks Thanks Given 
    2,107
    Thanks Thanks Received 
    4,654
    Thanked in
    2,480 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Hahahahahhahah

    Sad nije zakon u pitanju i vraćanje imovine... Sad je napadnuta država ahhahahahah

    Brani bre državu Milo...

    P..s

    Jel primijetio ko - koliko se znoji tip i trlja nos u Beranama i Tivtu?

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

    Postoji li drzave da je za 14 godina samostalnosti vise puta napadnuta i vise puta odbranjena?
    Od babi sa prackama, mim stranica koje djeluju hibridnim ratom, od stane velikosprske struje ali samo svake 4 god pred izbore, ruskih kontraobavjestanih sluzbi, pa do sopstvenog naroda, sve sami agresori, hvala Milu sto postoji da nas brani.
    'Tvrd je orah vocka cudnovata'.
    Forever young, i want to be forever young

  33. #4873
    Join Date
    May 2018
    Posts
    721
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    43
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by suponik View Post
    Radim u jednoj velikoj zdravstvenoj ustanovi u CG kao medicinski radnik/medicinar.
    Nijesam vjernik niti religiozan, nijesam ni krsten, ne vjerujem u ono sto crkve i religije propovijedaju.Jednostavno "nijesam iz te price".
    Ovo sve drzim samo za sebe, nikad ne pricam o vjeri, i jedino ako me neko od kolega nesto direktno pita ja odgovorim.Medjutim skoro da ne prodje dan da mi neki kolega/koleginica ne spocitava ovo.
    A zasto ti ne vjerujes u boga, zasto ne slavis slavu/bozic/vaskrs, kako je moguce da nijesu krsten.Kako mozes da radis za "crveno slovo", zar je moguce da nijesi pravoslavac/hriscanin.Zasto neces da nam odgovoris na Hristos se rodi/vaskrse.Kako tako spominjes Ostrog bez ustrucavanja(npr. slava mu i milos', "onaj svetac gore"), itd.
    Nijesam ja nikako usamljen slucaj, ali izgleda da su drugi mnogo glasniji.
    U kakve mi krajnosti idemo...
    Nije previše vezano za konkretnu temu ali me ovaj post inspirisao.
    Čovjek je podložan manipulaciji a religija je vjerovatno najmoćnije sredstvo manipulacije. Svaka vlast želi da joj što više građana bude religiozno. Onaj koji poštuje principe i hijerarhiju vjere više je vjerovatan da će poštovati i državnu vlast. Religijom se između ostalog usađuje podanički mentalitet. U jednoj Americi, ''šampionu demokratije'' predsjednik se zaklinje na Bibliji. Nonsens kosmičkih razmjera.

    Religija je dehumanizujući i za čovjeka potpuno pasivizirajući koncept. Svaki pokret koji u centar stavlja čovjeka ima problem sa religijom koja istog tog čovjeka potpuno objektivizuje i stavlja ga na milost i nemilost nekih nevidljivih, natprirodnih i nedokučivih sila. Što je narod primitivniji to se više boji i veće podvale prihvata. A crnogorski narod je zaisto primitivan. Ovđe narod vjeruje u bajalice, vračare, gatare, crne magije, i što ti ja znam. A đe da ne vjeruje u neka mitska svemoćna stvorenja, tvorce svijeta i sve ostalo. Što je moćniji subjekt u koji treba da se vjeruje, narod ga lakše prihvata, tako da bog, apsolutni gospodar sudbine, se ne dovodi u pitanje. Slično tome, ne dovodi se u pitanje ni vrhovni poglavar. Crnogorci(misli se i na sve druge) su totalno zatucan, neprosvijećen narod, apsolutno antropološki zaostao za narodima napredne civilizacije, sa kulturno psihološkim obrascima bližim afričkim plemenima. To je narod u kojem važi kult ličnosti, narod koji se na sve moguće načine opstruiše da razmišlja a razvija se podaničko društvo utemeljeno na monopolu straha i sitnim uslugama koje to zapravo nijesu. Takav jedan prepanut narod, koji ne koristi mozak, koji ne razumije, da kažem, prave principe vjere, koji vjeru praktikuje utilitaristički i kojem je vjera dominantno instalirana iz razloga političkog oportunizma nakon 1990. e takav narod se i pita kako je moguće da ne vjeruješ u boga i slična pitanja, i pokazuje te ospesivno kompulsivne i traumatske obrasce praktikovanja vjere.

    Većina ljudi koji se danas smatraju vjernicima su ustvari neprosvijećeni sujevjerci. Oni praktikuju nešto zato što im je neko rekao/usadio da tako treba bez ikakvog znanja zašto se to nešto radi čak ni na simboličkom nivou. Tradicija i svi ustaljeni obrasci se nipošto ne dovode u pitanje, jer odgovora nema. Kritičko promišljanje je svjetlosnim godinama udaljeno od tih mozgova, jednostavno ne poznaju tu disciplinu. Mnoge stvari praktikuju jer se boje da ako tako ne urade navlače neki božiji gnijev na sebe. Koliko daleko ide ta patologija. Imate raznoraznih manifestacija. Ljudi koji se manično krste kad prođu pored crkve ili hrama a posebno Hrama ovog tu. Pa žene koje pričaju tipa - Šila sam danas nešto na svetac, posle sam se ispekla na šporet to me Bog kaznio - ili kad kažu danas je opasan svetac kao na taj dan se dešava nešto loše. Fejspalm. Posebna priča su Ostrog i Sveti Vasilije. To se sa tolikim strahom uzimaju u usta ti pojmovi. Gotovo kao da je ova odomaćena vulgarna upotreba zakletve ''Ostroga mi'' stvorena kao kontra reakcija na misticizam Ostroga. Kad kažu Oćemo li gore ili Idemo Onamo, oćeš li s nama, ne daj bože da se reče imenom koje je to mjesto. Kakva mistika praznoglavih. A ima i gorih marifetluka tipa ne smiješ da odbiješ kad te neko tamo zovne, kad neko predloži odma mora da se ide itd.
    A tek Sveti Vasilije. Ja se mnogo ne razumijem u tu svetačku tematiku ali čini mi se da su sveci neki dobri, plemeniti, sveti ljudi, koji još uz to valjda imaju neke pozitivne moći kao da pomažu ljudima, zaštitnici, izbavitelji itd. Ovđe se od jedne takve figure stvorio rigorozni, militantni antiheroj koji služi da uplaši i disciplinuje narod. Sa kojim se žarom prijeti sa tim Svetim Vasilijem, kao, kazniće te, veli, Svetac. Sa kojim strahom ljudi izgovaraju to ime pa su u kolektivnoj histeriji razvili OKP da mu nakon imena moraju izgovoriti to čuveno ''slava mu i milost'' jer kao da ako to ne izgovore rizikuju da osjete gnjev njegov.
    Ono što me vazda kopkalo, kad odluči Sveti Vasilije da nekome goni majku majčinu, kako ide ta komunikacija sa Bogom i ta hijerarhija, je li to načelo subordinacije ili ima ovaj autonomiju?. Može li sam da nekoga nagrdi ili se prvo iskomunicira sa bogom da to izvijećaju? Piše li poslije izvještaj o primjeni sile ka policajci te pišu?

    E to je ta antropologija. Zamislite čovjeka kojeg smatrate normalnim i da usred nekog razgovora on ima potrebu da se ustaje, prekida razgovor, krsti se i izgovara neke mantre. A da ga pitaš da ti objasni pozadinu takvog ponašanja, nema pojma. A ovo su još i banalne stvari kakvih ima. Dakle Crnogorci se boje Svetog Vasilija koji je živio u 17. vijeku, a doskora većina nije ni znala za njega. Tako je i Sveti Petar pokušavao da Crnogorce umiri kletvama jer u to doba Crnogorci ne bijahu dobri podanici kao danas pa ih je mogao disciplinovati jedino pozivanjem na svemoćnog saveznika Boga koji će im sudit ako ga ne poslušaju. Crnogorci se ne bojahu zemaljskoga stvora, nego samo, ako i to, toga umišljenog nadnaravnog i nadsposobnog ratnika od kojega si u stalnom strahu jer ne znaš kad će udariti a nećeš ga ni viđet kad udari. Tako i danas vlast voli da joj narod ispovijeda vjeru jer ga time drži u pokornosti boga i ostalih figura iz toga miljea a time posredno, neosjetno i u svojoj pokornosti. Bogobojažljivost je jedan potpuno nastran koncept na koji se debelo naslanja strah od vlasti. Današnja vjera u Crnoj Gori je jedna od poluga vlasti za zauzdavanje mase i njeno držanje u pokornosti. To nije naš izum nego se na taj način religija koristi od njenog nastanka. Crnogorci se još nisu kritički osvrnuli na pojam i koncept religije. I to je jedna od stavki koja koči progres ovoga društva. A paradoks je što većina naroda nema afinitet ka vjeri nego im je ona strahom ućerana kroz političku manipulaciju. Danas je vjera klasično pomodarstvo. Kad se neko deklariše kao ateista iako mu to uvijek ne saopšte, ali u očima zajednice on je otpadnik, defektan itd.
    Dugo sam bio pasivni ateista. Ne samo da ne želim da prevaspitavam ljude i da namećem svoje mišljenje, nego ni ne pominjem da sam ateista, niti otvaram te teme. Međutim, vidim da društvo sve više tone u populističko, vulgarno upražnjavanje i eksploatisanje vjere. Danas je najpopularnija figura u Crnoj Gori vjerski poglavar. Toliko je igre sa ljudskim umom u ovom društvu a vjera je vjerovatno najretrogradnija od njih. Vidim da se masivna ljudska glupost kao iz nekadašnjeg mračnog srednjeg vijeka, ne samo propagira nego i dobro prima među narod koji je napanut sa svih strana. Iz škola, sa medija, iz vjerskih zajednica, od političara, odsvukud. Ne da je narod zabudalio nego energično vjeruje u neke nenormalne, neodržive koncepte, faljen Isus, kakve su ostale stvari. Došlo se do momenta da i sa nekim školovanim ljudima ne možeš više da popričaš na zdravorazumskoj osnovi. Onaj koji propagira zdravi razum on je nepoželjan sa tim stavom u društvu. Razbija iluzije, ogoljava istinu sa kojom narod ne želi da se sretne. Zato sam primoran, nevoljno zaista, da u poslednje vrijeme se stravično objašnjam sa ljudima i da zvanično i na sva zvona napadam određene religijske koncepte jer se ovo društvo udavi u neznanju i manipulatornim sugestijama. Neka imaju vjernici pravo na svoju vjeru, nego je problem kad dođemo do nekog konkretno momenta u pravom razgovoru i onda me ubjeđuješ u nešto što ne može da izdrži ni logika jaslica pa te onda razgolitim i probudim nemir u tebi jadan kad te suočim da ono čime su ti glavu napunili ustvari ne postoji. Izbjegavao sam dugo dugo da to radim ali u potonje vrijeme osjećam da je ovo društvo preplavljeno neznalicama koje odlučuju o sudbini mojoj, njegovoj, svačijoj a u glavi ne barataju iole složenijim konceptima. I još mi nameću njihove gluposti u odnosu na koje sam ja vjekovima unaprijed.

    I da vratim problem na ravan teme. Isti oni ljudi koji su bili zakleti komunisti, kao estradni novovjernici instalirali su ovoliku (pseudo)religijsku zadojenost po Crnoj Gori i narodu isprali mozak. Da bi se onda elegantno šepurili svojim ateizmom, ostavivši narod da baulja u trnju tog zamešateljstva koje su im ostavili. Da bi sad odjednom progonili upravo taj isti narod po vjerskoj osnovi a sebe opet transponovali u svjetovno-vjersku elitu propagirajući crnogorsku pravoslavnu crkvu. Isto kao što Milo danas priča da je CG u opasnosti jer neki preže i nadaju se da će ona kad tad nestati, a i on sam zna da će ona stvarno nestati kad on prođe jer će biti toliko iscijeđena da neće moći da opstane. Na kraju, sva priča se može svesti na sledeće - kako će neki čojek da popravi svoj položaj, da ostvari svoja prava, u konačnom, da smijeni vlast, a boji se da radi na crveno slovo.

  34. The Following 17 Users Say Thank You to Jasper For This Useful Post:


  35. #4874
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    632
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    476
    Thanked in
    184 Posts

    Default

    Pročitao sam ti post praktično u jednom dahu.

    Iskren stav. Ljudi vjernici ovakvu priču osuđuju, međutim kontam da je to nešto na šta si navikao i za šta ne haješ posebno. Ko želi da shvati priču, može. Prilično jasno.

    Samo bih te malo ispravio, ako dozvoljavaš. Mišljenja sam da religija ne mora biti toliko štetna po ljudski mozak i napredak ukoliko je prisutna u ''normalnim'' količinama. Da budem precizan, smatram da slavljenje praznika kao što su Badnji dan, Božić ili Vaskrs asocira na porodicu, zajedništvo, okupljanje, mir i slogu, te je sa te strane više korisno nego što zatupljuje. Za sve ostalo, a posebno ovaj naš domaći momenat oko Ostroga, svetog Vasilija i ''crvenog slova'' u potpunosti podržavam tvoj stav.

  36. #4875
    Join Date
    May 2018
    Posts
    721
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    43
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Babbo Natale View Post
    Pročitao sam ti post praktično u jednom dahu.

    Iskren stav. Ljudi vjernici ovakvu priču osuđuju, međutim kontam da je to nešto na šta si navikao i za šta ne haješ posebno. Ko želi da shvati priču, može. Prilično jasno.

    Samo bih te malo ispravio, ako dozvoljavaš. Mišljenja sam da religija ne mora biti toliko štetna po ljudski mozak i napredak ukoliko je prisutna u ''normalnim'' količinama. Da budem precizan, smatram da slavljenje praznika kao što su Badnji dan, Božić ili Vaskrs asocira na porodicu, zajedništvo, okupljanje, mir i slogu, te je sa te strane više korisno nego što zatupljuje. Za sve ostalo, a posebno ovaj naš domaći momenat oko Ostroga, svetog Vasilija i ''crvenog slova'' u potpunosti podržavam tvoj stav.
    Slažem se i ja i nemam problem sa tim, iako ne vjerujem u to ali zbog te socijalno kohezivne funkcije ne odbijam rigorozno te momente.

Page 195 of 644 FirstFirst ... 95145185191192193194195196197198199205245295 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 16:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 13-10-07, 23:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 08:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 04:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 20:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •