Page 600 of 644 FirstFirst ... 100500550590596597598599600601602603604610 ... LastLast
Results 14,976 to 15,000 of 16099

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #14976
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    675
    Thanks Thanks Given 
    1,001
    Thanks Thanks Received 
    365
    Thanked in
    160 Posts

    Default

    Ne bi me začudilo da ukrajinci koji budu slavili Bozic 7. januara budu proglašeni za petokolonaše i izdajnike.
    Evo vidjećemo..

  2. The Following 3 Users Say Thank You to MLS For This Useful Post:


  3. #14977
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MLS View Post
    Ne bi me začudilo da ukrajinci koji budu slavili Bozic 7. januara budu proglašeni za petokolonaše i izdajnike.
    Evo vidjećemo..
    Лајковах грешком, хтио да цитирам, мислим ипак да се неће ићи тако далеко. Не мијењају се обичаји преко ноћи, а и ако је сама ПЦУ дозволила да се слави оба датума, а њен поглавар да знам није вршио службу јуче, онда се види да ни они нису сигурни да је слављење 25.12. стопосто прави потез.

    Опет понављам, није било приче о новојулијанском/грегоријанском календару већ само слављењу божића, што је по мени пречудно.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  4. #14978
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Cus "slava grada", "gradska slava"...


    https://twitter.com/CDT_CrnaGora/sta...DazMvi3rw&s=19

    Kako se to slavi?
    Dolaze gosti iz drugih gradova, pa zajedno obrcu pogacu, jedu, piju tri dana?
    Da li je posna ili mrsna?
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Kliker17 For This Useful Post:


  6. #14979
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    A xebite popovi sve redom kad vam može bit. Što prije uvesti slave škola, vrtića, fakulteta, benzinskih stanica, kladionica itd itd

  7. The Following 2 Users Say Thank You to remark For This Useful Post:


  8. #14980
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,389
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Ovo je vazda postojalo. Npr u PG slava grada je Markovdan, to je opšte poznato, tad se održava tradicionalna litija.

    Čak je i glavni grad u izjavi pri svadji sa dajkovićem javno potvrdio da je to slava grada.
    "Pošto Dajković,kako kažu iz Glavnog grada, istom prilikom pokazuje ne samo da ne poznaje istoriju Podgorice, već ni pravoslavlje koje koristi u političke svrhe, ovom putem ga informišemo da slava grada nije Sveti Nikola, kako navodi, već Sveti Marko”, naveli su iz Glavnog grada."
    https://www.portalanalitika.me/clana...obmane-javnost

    Ali mislim da nema potrebe da se to usvaja kao odluka u parlamentu, prosto to se zna i obilježava i to je to.
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  9. #14981
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    За нацрт статута гласали сви одборници, дакле и дпс, сд и патритско комитски савез...хахаха прејако.

    Имаће поправни, кад буде гласање о усвајању статута, дако им јаве из централе да је цг угрожена клерикализном и етнофилетизмом.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  10. #14982
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Ovo je vazda postojalo. Npr u PG slava grada je Markovdan, to je opšte poznato, tad se održava tradicionalna litija.
    Vazda postojalo? Prije 1990? I prije 1878?
    Opste poznato? Ja sam rodjen u Titogradu, ali nikad nijesam cuo i nijesam znao da je Markovdan slava grada.
    Kako moze biti slava grada nesto sto je vezano za jednu crkvu/religiju? U gradu dje postoji vise religija i dje ima dosta Staropodgoricana muslimanske vjere. Kako to moze bioti njihova slava? Je li proglasenje za slavu grada slavu pripadnika jedne crkve suprotno Ustavu?

    To moze biti samo slava crkve i ljudi koji su pripadnici te crkve.
    Kao rodjeni Titogradjanin, ja to nikad nijesam slavio, niti sam cuo za tu slavu, niti je priznajem.

    Ko slavi, sretna mu slava.

  11. The Following 8 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  12. #14983
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    more - TV
    Posts
    1,673
    Thanks Thanks Given 
    3,125
    Thanks Thanks Received 
    1,032
    Thanked in
    421 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Ovo je vazda postojalo. Npr u PG slava grada je Markovdan, to je opšte poznato, tad se održava tradicionalna litija.

    Čak je i glavni grad u izjavi pri svadji sa dajkovićem javno potvrdio da je to slava grada.
    "Pošto Dajković,kako kažu iz Glavnog grada, istom prilikom pokazuje ne samo da ne poznaje istoriju Podgorice, već ni pravoslavlje koje koristi u političke svrhe, ovom putem ga informišemo da slava grada nije Sveti Nikola, kako navodi, već Sveti Marko”, naveli su iz Glavnog grada."
    https://www.portalanalitika.me/clana...obmane-javnost

    Ali mislim da nema potrebe da se to usvaja kao odluka u parlamentu, prosto to se zna i obilježava i to je to.
    Od kad je ovo opstepoznato?

    Sent from my SM-S908B using Tapatalk
    To learn how to use your head, you have to go out of your MIND.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to crane_operator For This Useful Post:


  14. #14984
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Ovo je vazda postojalo. Npr u PG slava grada je Markovdan, to je opšte poznato, tad se održava tradicionalna litija.



    Ali mislim da nema potrebe da se to usvaja kao odluka u parlamentu, prosto to se zna i obilježava i to je to.
    Tacno.

    Sve je to ok dok je u okviru crkve i neka se organizuju i proslave i litije i slizbe u hramovima i crkvama toga grada, ali drzavna institucija / opstinska uprava ne treba da ima veze sa tim.
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  15. #14985
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,480
    Thanks Thanks Given 
    2,517
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,360 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Vazda postojalo? Prije 1990? I prije 1878?
    Opste poznato? Ja sam rodjen u Titogradu, ali nikad nijesam cuo i nijesam znao da je Markovdan slava grada.
    Kako moze biti slava grada nesto sto je vezano za jednu crkvu/religiju? U gradu dje postoji vise religija i dje ima dosta Staropodgoricana muslimanske vjere. Kako to moze bioti njihova slava? Je li proglasenje za slavu grada slavu pripadnika jedne crkve suprotno Ustavu?

    To moze biti samo slava crkve i ljudi koji su pripadnici te crkve.
    Kao rodjeni Titogradjanin, ja to nikad nijesam slavio, niti sam cuo za tu slavu, niti je priznajem.

    Ko slavi, sretna mu slava.
    nisi ti iz titograda...

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  16. The Following User Says Thank You to NetworkMaster For This Useful Post:


  17. #14986
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,712
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Nikad za to čuo nijesam.
    Pitao sam i svoje i neke starije nikome to nije poznato.
    Sve i da postoji tome se nije pridavalo značaja kao danas što se pridaje: slave, litije i td.
    A kao što je poznato, zna se pozadina i svrha ovakvih "događaja".

  18. The Following User Says Thank You to jokaš For This Useful Post:


  19. #14987
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,389
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Vazda postojalo? Prije 1990? I prije 1878?
    Opste poznato? Ja sam rodjen u Titogradu, ali nikad nijesam cuo i nijesam znao da je Markovdan slava grada.
    Kako moze biti slava grada nesto sto je vezano za jednu crkvu/religiju? U gradu dje postoji vise religija i dje ima dosta Staropodgoricana muslimanske vjere. Kako to moze bioti njihova slava? Je li proglasenje za slavu grada slavu pripadnika jedne crkve suprotno Ustavu?

    To moze biti samo slava crkve i ljudi koji su pripadnici te crkve.
    Kao rodjeni Titogradjanin, ja to nikad nijesam slavio, niti sam cuo za tu slavu, niti je priznajem.

    Ko slavi, sretna mu slava.
    Što neko reče, nisi ti iz titograda.... da jesi znao bi po predanju da je Markovdan slava grad bila od davnina, da su litije tog dana bile svake godine do nakon 2 svetskog rata kada su zabranjene od strane satanističkih komunističkih bezbožnika...

    Srednjevjekovni manastir Sv. Apostola i jevanđeliste Marka koji je osnovao Sveti Sava bio je sjedište novoosnovane Zetske episkopije, zato to i jeste postala slava ovog grada.

    Da si dijete ovog grada znao bi da su litije obnovljene 1992 godine od strane Mitropolita Amfilohija i Halita Đečevića, muslimana staropodgoričanina čija porodica je čuvala od komunjara i danas čuva temelje crkve Sv. Marka i koji su punog srca podržali ideju proslave Markovdana, i znao bi da svake godine litija ide do njihove kuće dje ih nekad Halit, a danas njegov sin dočekuje i ugošćuje kod svoje kuće i nekadašnje crkve Sv. Marka.
    To je zapravo jedna lijepa prava staropodgorička priča i slava, koju zajedno obilježe i pravoslavci i muslimani.

    Na kraju, pogledaj kroz prozor na Markovdan, pa razmisli zašto li tog dana u litiji šeta par desetina hiljada ljudi od crkve sv. Djordja do Drača i kuće Dječevića, stare varoši i nazad.

    Izguglaj malo o tome, ne istrčavaj se ovako.

    Ti ne moraš priznavati i slaviti slavu grada, koju čak priznaje i Posjova administracija kao takvu, ali to sta ti mislis ne znači nikom ništa jer tu slavu podržava 70-80% žitelja ovog grada i mi ćemo je slaviti i obilježiti kao i svake godine, a zajedno sa našim komšijama muslimanima kao što su Đečevići.
    Last edited by lucke91; 29-12-22 at 08:11.
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  20. The Following 2 Users Say Thank You to lucke91 For This Useful Post:


  21. #14988
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Što neko reče, nisi ti iz titograda.... da jesi znao bi po predanju da je Markovdan slava grad bila od davnina, da su litije tog dana bile svake godine do nakon 2 svetskog rata kada su zabranjene od strane satanističkih komunističkih bezbožnika...

    Srednjevjekovni manastir Sv. Apostola i jevanđeliste Marka koji je osnovao Sveti Sava bio je sjedište novoosnovane Zetske episkopije, zato to i jeste postala slava ovog grada.

    Da si dijete ovog grada znao bi da su litije obnovljene 1992 godine od strane Mitropolita Amfilohija i Halita Đečevića, muslimana staropodgoričanina čija porodica je čuvala od komunjara i danas čuva temelje crkve Sv. Marka i koji su punog srca podržali ideju proslave Markovdana, i znao bi da svake godine litija ide do njihove kuće dje ih nekad Halit, a danas njegov sin dočekuje i ugošćuje kod svoje kuće i nekadašnje crkve Sv. Marka.
    To je zapravo jedna lijepa prava staropodgorička priča i slava, koju zajedno obilježe i pravoslavci i muslimani.

    Na kraju, pogledaj kroz prozor na Markovdan, pa razmisli zašto li tog dana u litiji šeta par desetina hiljada ljudi od crkve sv. Djordja do Drača i kuće Dječevića, stare varoši i nazad.

    Izguglaj malo o tome, ne istrčavaj se ovako.

    Ti ne moraš priznavati i slaviti slavu grada, koju čak priznaje i Posjova administracija kao takvu, ali to sta ti mislis ne znači nikom ništa jer tu slavu podržava 70-80% žitelja ovog grada i mi ćemo je slaviti i obilježiti kao i svake godine, a zajedno sa našim komšijama muslimanima kao što su Đečevići.
    Znam za litije koje krecu od one turske tvrdjave na uscu Ribnice u Moracu. To je crkvena slava.

    Tacka.

  22. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  23. #14989
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NetworkMaster View Post
    nisi ti iz titograda...

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk
    Bilo bi fino ako bi se uzdrzao od nesuvislih komentara koji nemaju vezu s temom.

  24. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  25. #14990
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,470
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    441
    Thanked in
    285 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Vazda postojalo? Prije 1990? I prije 1878?
    Opste poznato? Ja sam rodjen u Titogradu, ali nikad nijesam cuo i nijesam znao da je Markovdan slava grada.
    Kako moze biti slava grada nesto sto je vezano za jednu crkvu/religiju? U gradu dje postoji vise religija i dje ima dosta Staropodgoricana muslimanske vjere. Kako to moze bioti njihova slava? Je li proglasenje za slavu grada slavu pripadnika jedne crkve suprotno Ustavu?

    To moze biti samo slava crkve i ljudi koji su pripadnici te crkve.
    Kao rodjeni Titogradjanin, ja to nikad nijesam slavio, niti sam cuo za tu slavu, niti je priznajem.

    Ko slavi, sretna mu slava.
    Nije to ništa neobično za Evropu, da ne biste to odmah povezivali za neki rastući klero-fašizam i pravoslavni fundamentalizam u Crnoj Gori.
    Mnogo zapadnoevropskih gradova imaju svoje svece zaštitnike i taj dan se obeležava.
    Naročito u Engleskoj i Italiji.
    London ima St George's Day, Rim slavi Svetog Pavla, Pariz Svetu Genovevu...itd itd

  26. The Following User Says Thank You to Massaro For This Useful Post:


  27. #14991
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,389
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Znam za litije koje krecu od one turske tvrdjave na uscu Ribnice u Moracu. To je crkvena slava.

    Tacka.
    Eto koliko pojma nemaš o ničemu, ne znam ni zašto ulaziš na ovu temu tako neobrazovan i neinformisan, a prije svega pun mržnje.

    To što sad pominješ je litija povodom praznika Svetog Simeona Mirotočivog, koju Mitropolija crnogorsko-primorska obilježaua na nedjelju, 27. februara, i veze nema sa slavom grada.

    I to je Nemanjin grad, a ne turska tvrdjava. A znaš ti to, nego si pun mržnje, i boli te glava od pomisli da je Nemanjićka loza osnovana u sred Podgorice, glavnom gradu CG.

    Pozdrav u duhu narednih praznika, Mir Božiji Hristos se rodi!
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  28. The Following 3 Users Say Thank You to lucke91 For This Useful Post:


  29. #14992
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,470
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    441
    Thanked in
    285 Posts

    Default

    Ili da ne idemo daleko, eto u Dubrovniku, grad i crkva svake godine već vjekovima proslavljaju Svetog Vlahu, zaštitnika grada.
    U Splitu je to Sveti Duje, u Šibeniku Sveti Mihovil, u Rijeci Sveti Vid...
    Sve su to praznici koje čiju proslavu organizuju grad i crkva.

  30. The Following User Says Thank You to Massaro For This Useful Post:


  31. #14993
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Massaro View Post
    Nije to ništa neobično za Evropu, da ne biste to odmah povezivali za neki rastući klero-fašizam i pravoslavni fundamentalizam u Crnoj Gori.
    Mnogo zapadnoevropskih gradova imaju svoje svece zaštitnike i taj dan se obeležava.
    Naročito u Engleskoj i Italiji.
    London ima St George's Day, Rim slavi Svetog Pavla, Pariz Svetu Genovevu...itd itd
    Ovo sto prica ovaj lik je crkvena slava koju promovise SPC. To nije zvanicna slava grada Podgorice. Da ja znam.

  32. #14994
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Titograd
    Posts
    1,633
    Thanks Thanks Given 
    1,456
    Thanks Thanks Received 
    508
    Thanked in
    263 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Što neko reče, nisi ti iz titograda.... da jesi znao bi po predanju da je Markovdan slava grad bila od davnina, da su litije tog dana bile svake godine do nakon 2 svetskog rata kada su zabranjene od strane satanističkih komunističkih bezbožnika...

    Srednjevjekovni manastir Sv. Apostola i jevanđeliste Marka koji je osnovao Sveti Sava bio je sjedište novoosnovane Zetske episkopije, zato to i jeste postala slava ovog grada.

    Da si dijete ovog grada znao bi da su litije obnovljene 1992 godine od strane Mitropolita Amfilohija i Halita Đečevića, muslimana staropodgoričanina čija porodica je čuvala od komunjara i danas čuva temelje crkve Sv. Marka i koji su punog srca podržali ideju proslave Markovdana, i znao bi da svake godine litija ide do njihove kuće dje ih nekad Halit, a danas njegov sin dočekuje i ugošćuje kod svoje kuće i nekadašnje crkve Sv. Marka.
    To je zapravo jedna lijepa prava staropodgorička priča i slava, koju zajedno obilježe i pravoslavci i muslimani.

    Na kraju, pogledaj kroz prozor na Markovdan, pa razmisli zašto li tog dana u litiji šeta par desetina hiljada ljudi od crkve sv. Djordja do Drača i kuće Dječevića, stare varoši i nazad.

    Izguglaj malo o tome, ne istrčavaj se ovako.

    Ti ne moraš priznavati i slaviti slavu grada, koju čak priznaje i Posjova administracija kao takvu, ali to sta ti mislis ne znači nikom ništa jer tu slavu podržava 70-80% žitelja ovog grada i mi ćemo je slaviti i obilježiti kao i svake godine, a zajedno sa našim komšijama muslimanima kao što su Đečevići.
    Zaboravo jedan detalj, da bi prica bila pitkija, zasto su Djecevici toliko vezani za crkvu. Po predanju, Svetom Savi se steskilo u jednom momentu, dok je nosio kamenje za postavljanje temelja. Srecom, naisla je hanuma Halitovog predaka, koju je sam bog poslao, sa lokumima. Nahranila ga je zabrinuta hanuma. Sveti Sava je nakon gesta, koji mu je moguce i zivot spasio, odluco da ce buduca litija ici do kuce Djecevica, u cast njihovu i da ce to biti slava grada pod goricom.
    SMRT FAŠIZMU!

  33. #14995
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Eto koliko pojma nemaš o ničemu, ne znam ni zašto ulaziš na ovu temu tako neobrazovan i neinformisan, a prije svega pun mržnje.

    To što sad pominješ je litija povodom praznika Svetog Simeona Mirotočivog, koju Mitropolija crnogorsko-primorska obilježaua na nedjelju, 27. februara, i veze nema sa slavom grada.

    I to je Nemanjin grad, a ne turska tvrdjava. A znaš ti to, nego si pun mržnje, i boli te glava od pomisli da je Nemanjićka loza osnovana u sred Podgorice, glavnom gradu CG.

    Pozdrav u duhu narednih praznika, Mir Božiji Hristos se rodi!
    Besmisleno je raspravljati o ociglednom

    Podgorica danas slavi svog sveca zaštitnika Svetog Jevanđelistu Marka....Pravoslavna crkva i pravoslavni vjernici danas slave Svetog jevanđelistu Marka, saputnika i pomoćnika apostola Petra koji je u svojoj poslanici, Marka nazvao svojim duhovnim sinom.
    Jasno je cija je slava. SPC i pravoslavnih vjernika.

    O kakvoj mrznji govoris? Mozda o rijecima Amfilohija koji je ljude islamske vjere nazvao "laznim ljudima pasje vjere"? Koliko se sjecam, zbog tog jezika mrznje je bio osudjen. Ili o "pjesmama" koje su pjevali neki pravoslavni vjernici na "srpsku novu godinu" ispred crkve Sv. Djordja: " Ko ce drugi ja cu porvi da pijemo turske krvi".

    Pa si nasao meni da prgovaras mrznju?!

    Kakav Nemanjin grad? Evo sto kazu istoricari:

    "Tvrđavu na ušću Ribnice u Moraču sagradile su Osmanlije u 15. vijeku, uglavnom kao zaštitu od zetskih/crnogorskih plemena, a Turci su se isto tako utvrđivali i u raznim drugim gradovima na ovom prostoru. Turci su tvrđavu nazvali Depedögen, a u turskom arhivu dokument o tome je pronašao akademik SANU Branislav Đurđev, ..."
    Mislim da je ova turska tvrdjava na obali Ribnice obnovljena donacijom Ambasade Turske. Kao i neki drugi objekti koji su ostali kao ostavstina Otomanske imperije (napr. Sahat kula).

    Sto su ljudi neobrazovaniji to lakse vjeruju u mitove. Kao ovaj o Nemanjinom gradu. Koji je nastao nedje izmedju dva svjetska rata. Ali aj to dokazuj ovakvim ljudima - vjetrokazima. Koji se okrecu kako vjetar dune. Jedna od najgorih ljudskih osobina.

  34. #14996
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Massaro View Post
    Ili da ne idemo daleko, eto u Dubrovniku, grad i crkva svake godine već vjekovima proslavljaju Svetog Vlahu, zaštitnika grada.
    U Splitu je to Sveti Duje, u Šibeniku Sveti Mihovil, u Rijeci Sveti Vid...
    Sve su to praznici koje čiju proslavu organizuju grad i crkva.
    Ovo ne organizuje grad. Ovo organizuje SPC. Zato sto je to crkvena slava. E sad, ako na vlast dodje DF, sve je moguce.

  35. #14997
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Kad već pominjete druge države, da li i kod njih crkva ne priznaju te države i priličan broj državljana iste.

  36. The Following 2 Users Say Thank You to remark For This Useful Post:


  37. #14998
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,470
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    441
    Thanked in
    285 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Ovo ne organizuje grad. Ovo organizuje SPC. Zato sto je to crkvena slava. E sad, ako na vlast dodje DF, sve je moguce.
    Pa naravno da je crkvena slava.
    Sveci su ljudi koje crkva poštuje i slavi
    I sve te svece, koji se tradicionalno slave kao zaštitnici raznih gradova, vjerovatno je nekad crkva odabrala.
    Nijesu sigurno gradjani na lokalnim izborima.
    Last edited by Massaro; 29-12-22 at 10:12.

  38. The Following User Says Thank You to Massaro For This Useful Post:


  39. #14999
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    За оне који би да сазнају мало више ево текстова Слободана Чукића из 2013. године о остацима манастира у кући Ђечевића. Ако коме значи Слободан није близак спц, шта више.

    Tragom narodnog predanja o manastirištu blizu Drpa
    Tragom narodnog predanja o manastirištu blizu Drpa Mandića (vijesti.me)


    Čuvali kandilo, krst, zvono, skrinju i
    Čuvali kandilo, krst, zvono, skrinju i ploču (vijesti.me)


    Da li su na ogradi bili likovi 12 apostola?

    Da li su na ogradi bili likovi 12 apostola? (vijesti.me)
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  40. #15000
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Kakav Nemanjin grad? Evo sto kazu istoricari:

    Mislim da je ova turska tvrdjava na obali Ribnice obnovljena donacijom Ambasade Turske. Kao i neki drugi objekti koji su ostali kao ostavstina Otomanske imperije (napr. Sahat kula).

    Sto su ljudi neobrazovaniji to lakse vjeruju u mitove. Kao ovaj o Nemanjinom gradu. Koji je nastao nedje izmedju dva svjetska rata. Ali aj to dokazuj ovakvim ljudima - vjetrokazima. Koji se okrecu kako vjetar dune. Jedna od najgorih ljudskih osobina.

    Постојало је нешто и прије него што су турци дошли код нас.
    Зар би се цркве и манастири правили на мјесту на коме није било града?
    Није се тада град сигурно звао немањин, али постојао је, народ му је после да име које му је дао било погрешно или не.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  41. The Following User Says Thank You to Mstislav For This Useful Post:


Page 600 of 644 FirstFirst ... 100500550590596597598599600601602603604610 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 16 users browsing this thread. (0 members and 16 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 17:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 14-10-07, 00:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 09:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 05:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 21:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •