Page 545 of 644 FirstFirst ... 45445495535541542543544545546547548549555595 ... LastLast
Results 13,601 to 13,625 of 16099

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #13601
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Ostale vjerske organizacije se bave onim zbog čega postoje a ne politikom...nevjerovatno je kolika je mrznja u vjeri vjernika, na ovom forumu isijava iz svake rijeci. Prednjace vjernici SPC a mene crkva ne zanima ni temeljni ugovor, ako taj ugovor ima i katolicka zajednica od rijeci do rijeci isti, i islamska zajednica od rijeci do rijeci isti, i spc treba da ga ima, ali neće da može da odže i kardinali vode državu pa nece ni popovi...neke stvri u temeljnom bih zamijenila ako tako isto glase i za ostale vjerske zajednice.
    Jeste li svjesni koliko je ogavno pisati ove gadosti koje pisete a pozivati se na vjeru i na boga?
    Vjera u vama radja mrznju, to nije normalno!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  2. The Following User Says Thank You to zvoncica For This Useful Post:


  3. #13602
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Ostale vjerske organizacije se bave onim zbog čega postoje a ne politikom...nevjerovatno je kolika je mrznja u vjeri vjernika, na ovom forumu isijava iz svake rijeci.
    Koliko njih je samo bilo banovano jer nisu mogli da se uzdrze da ne pokazu pravo lice. Ajde sto su bili puni mrznje nego su se sladili idejom da njihovi neistomisljenici gore vjecno u paklu. Sve je to ostalo zapisano na temama u podforumu Religija i filozofija. To je taj vjernicki moral. I ja to treba da postujem? I da postujem organizacije iz kojih proizilaze takve ideje? Treba da budem tolerantan prema netolerantnima koji bi me najradije spalili na lomaci da im moze biti. Nece moci.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  4. The Following User Says Thank You to VanjaTheMan For This Useful Post:


  5. #13603
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,723
    Thanks Thanks Given 
    2,090
    Thanks Thanks Received 
    4,631
    Thanked in
    2,474 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Odakle ti ideja da gajim zapadne, demokratske vrijednosti? Imam svoj set vrijednosti i ne moram da usvajam tudje. Sto se MCP-a tice, jednako misljenje o njima imam kao i o svim ostalim vjerskim organizacijama.
    Za ovo prvo, izpisanja na forunu, možda griješim, al eto.
    To što ti imaš neko svoje random mišljenje o vjerskim organizacijama (kao i svi mi u suštini što imamo svoje mišljenje na razne teme), ne daje ti za pravo da misliš da možež nekoga da protjeruješ iz države samo zato što služi nekoj vjerskoj organizaciji.
    A isto važi i za članove bilo koje vjerske organizacije, sloboda vjeroispovjesti je zagarantovana Ustavom.

    ^Ovo vezano za mržnju itd, meni se čini, dakle moje lično zapažanje da je ona najveća i "najljuća" medju ateistima, agnosticima i sl. na forumu, da ne pričamo o licemjerju dje se nijedan temeljni ugovor potpisan sa drugim vjerskim org. nije ovoliko "češljao" niti je smetao bilo koji član ugovora ka' ovaj čine potpisivanje tek slijedi.
    Last edited by technus; 30-06-22 at 00:33.
    Forever young, i want to be forever young

  6. The Following 2 Users Say Thank You to technus For This Useful Post:


  7. #13604
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    14,564
    Thanks Thanks Received 
    4,040
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Ostale vjerske organizacije se bave onim zbog čega postoje a ne politikom...nevjerovatno je kolika je mrznja u vjeri vjernika, na ovom forumu isijava iz svake rijeci. Prednjace vjernici SPC a mene crkva ne zanima ni temeljni ugovor, ako taj ugovor ima i katolicka zajednica od rijeci do rijeci isti, i islamska zajednica od rijeci do rijeci isti, i spc treba da ga ima, ali neće da može da odže i kardinali vode državu pa nece ni popovi...neke stvri u temeljnom bih zamijenila ako tako isto glase i za ostale vjerske zajednice.
    Jeste li svjesni koliko je ogavno pisati ove gadosti koje pisete a pozivati se na vjeru i na boga?
    Vjera u vama radja mrznju, to nije normalno!
    Ođe najviše mržnje prosipate upravo vi koje vjera I ugovori ne zanimaju. I nisu vas ni zanimali dok na red nije došao ovaj. Jer svi odlično znamo šta vama smeta. A dovoljno je prelistati temu pa vidjeti odakle izbija najviše mržnje i uvreda. I svakom iole realanom će sve biti jasno.

    Sent from my SM-G998B using Tapatalk
    Last edited by extravaganca; 30-06-22 at 00:39.

  8. The Following User Says Thank You to extravaganca For This Useful Post:


  9. #13605
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by technus View Post
    ne daje ti za pravo da misliš
    Quote Originally Posted by technus View Post
    sloboda vjeroispovjesti je zagarantovana Ustavom.
    Ali ko je*e slobodu misli.

    Quote Originally Posted by technus View Post
    dakle moje lično zapažanje da je ona najveća i "najljuća" medju ateistima, agnosticima i sl. na forumu
    Lose zapazas. Procesljaj malo stare teme na podforumu Religija i filozofija.

    Quote Originally Posted by technus View Post
    da ne pričamo o licemjerju dje se nijedan temeljni ugovor potpisan sa drugim vjerskim org. nije ovoliko "češljao" niti je smetao bilo koji član ugovora ka' ovaj čine potpisivanje tek slijedi.
    Nije licemjerje nego logican slijed okolnosti. Prethodni ugovori nisu bili problematizovani u javnosti i o njima se nije pricalo i pisalo. O ovome se prica i pise.

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Ođe najviše mržnje prosipate upravo vi koje vjera I ugovori ne zanimaju. I nisu vas ni zanimali dok na red nije došao ovaj. Jer svi odlično znamo šta vama smeta. A dovoljno je prelistati temu pa vidjeti odakle izbija najviše mržnje i uvreda. I svakom iole realanom će sve biti jasno.
    Kazem ja da ne smije covjek da bude netolerantan prema netolerantnima. Treba da postujemo pedofile, ubice, koljace, ljude koji blagoslove paravojne organizacije i bacaju kletve na neistomisljenike. Jer daleko bilo da neko ima negativan stav prema takvim ljudima, koji pritom prosipaju pricu da je udata zena bila djevica koja je rodila bozjeg sina koji je hodao po vodi i pretvarao vodu u vino. A onda se digao iz mrtvih. Koliko je samo ljudi moralo da umre u najvecim mukama zato sto nisu vjerovali u ove glupost? I onda smo mi pogresni, koji vidimo kolicinu zla i bijede za koju su religija i vjernici zasluzni. A vjernici su visokomoralna bica. Daj bre, dosta je vise proseravanja popovskog. Ko vas ne zna skupo bi vas platio. Eto i pasha lijepo rece da ga samo strah od banovanja sprjecava da kaze sta stvarno misli. A znam ja dobro sta misli i sta bi volio da mi uradi da me vidi.

    Sreca je nasa da se crkva vise ne pita kao nekad sto se pitala inace bi nas jad nasao. Ne postoji drzava na svijetu u kojoj vjerske organizacije drze moc a koja moze da se pohvali visokim stepenom razvoja. I onda je cudno zasto je neko protiv ugovora kojim se drzava obavezuje da se naguzi crkvi i da joj sve sto trazi.
    Last edited by VanjaTheMan; 30-06-22 at 00:48.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  10. The Following 2 Users Say Thank You to VanjaTheMan For This Useful Post:


  11. #13606
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Технички си у праву, не стоје већ се купају у ватри.



    Храм свакако треба посјетити, ако и због чег другог макар због туристичке радозналости.
    Vjerovatno to svima nama koji djelimo sa ovima na slici iste vrijednosti žele da "plivamo u vatri."

    No dobro,barem ću biti u dobrom društvu.

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 30-06-22 at 01:12.
    No pasaran!

  12. #13607
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    14,564
    Thanks Thanks Received 
    4,040
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Kao i uvijek misliš da si popio svu pamet svijeta, a toliko usko gledaš na stvari da ponekad ne vjerujem jer glup nisi sigurno. Ali zatucan itekako. I svaki post ti se svede na vrijeđanje drugih, isticanje sebe kao nekog ko sve zna i naravno izigravanje moralne gromade. A svakim svojim postom opisuješ sebe na isti način kako ti opisuješ "vjernike".

    Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  13. The Following 3 Users Say Thank You to extravaganca For This Useful Post:


  14. #13608
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Ako je neko pročita nacrt ugovora ima li isti neke raskidne klauzule ili je raskidna "dok nas Bog ne rastavi"?
    Svaki ugovor to ima.
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  15. #13609
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mneonly View Post
    Što se mene tiče šta god hoće, samo da je u skladu sa zakonima države, da se ne traži rupa u zakonu i da se makne ovaj dio vezan za apostolska vremena itd. jer je jasno da je to nonsense.
    Ostalo se valjda da dogovoriti.

    Драго ми је да ти уговор сам по себи није споран иако не вјерујем да готивиш спц.

    Што се тиче овог става са апостолским временима покушаћу да дам своје мишљење .

    Он гласи :

    Pоlazeći оd činjenice da je Hrišćanska Crkva na prоstоru Crne Gоre prisutna оd apоstоlskih vremena i njenоg kоntinuiteta-misije krоz istоrijskо pravоslavnо i crkvenо ustrоjstvо оd оsnivanja Zetske, Budimljanske i Humske Еpiskоpije Žičke Аrhiepiskоpije (1219-1220. godine),

    https://www.cdm.me/politika/uskladen...govora-sa-spc/

    Дакле, изјављује се да хришћанска црква на простору цг постоји од апостолских времена (претпоставимо да је у питању први или други вијек нове ере, не сигурно доба када су апостоли били живи) а њен континуитет се огледа и у оснивању православних епархија на простору црне горе 1219-1220 године.

    Зашто је тако написано?
    Православци као и католици вјерују да су управо они она исправна страна која баштини традицију цркве прије раскола 1054 године. Дакле са стране спц хришћанство је дошло у цг у апостолским временима, а његов континуитет је настављен/одржан оснивањем православних епархија од стране светог саве, јер се данашња спц сматра наследницом жичке епископије/архиепископије итд.
    Last edited by Mstislav; 30-06-22 at 08:42.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  16. #13610
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Kao i uvijek misliš da si popio svu pamet svijeta, a toliko usko gledaš na stvari da ponekad ne vjerujem jer glup nisi sigurno. Ali zatucan itekako. I svaki post ti se svede na vrijeđanje drugih, isticanje sebe kao nekog ko sve zna i naravno izigravanje moralne gromade. A svakim svojim postom opisuješ sebe na isti način kako ti opisuješ "vjernike".
    Nikad sebe nisam hvalio. To je tvoja pogresna percepcija. A sve o cemu pricam i svaka "uvreda" koju uputim vjerskim organizacijama i njihovim pripadnicima je vise puta bila potkrijepljena konkretnim dokazima i primjerima. Tu pricu "je'n, dva, tri - sve sto kazes to si ti" ostavi za vrtic.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  17. The Following User Says Thank You to VanjaTheMan For This Useful Post:


  18. #13611
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Ako je neko pročita nacrt ugovora ima li isti neke raskidne klauzule ili je raskidna "dok nas Bog ne rastavi"?
    Svaki ugovor to ima.
    Što pop sastavi, ustavni sud rastavi.

    Sve se da poništiti, urediti, preurediti i podložno je isključivo zakonima zemaljskog suda.
    Last edited by Bluemoon; 30-06-22 at 08:53.
    No pasaran!

  19. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  20. #13612
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Данило Маруновић пише саборцима, и спрема их за отпор или шта већ, због темељног уговора.
    Неколико пута тажи од сабораца да прочитају текст уговора, који описује/назива изванредно негативним ријечима, али вјешто избјегава да каже шта му то тачно смета у уговору. С обзиром да је текст уговора кратак вјерујем да га је прочитао, а с обзиром на његове досадашње изјаве вјерујем и да ништа од прочитаног није схватио.


    Pismo saborcima



    Ko nije, neka pročita tekst Temeljnog ugovora. U pitanju je smrtna presuda antifašističkoj Crnoj Gori!

    Taj ugovor, kako i kažu lideri, zaista stavlja tačku na to pitanje „koje dijeli naše društvo“. Stavlja je na način da se vjekovna kontroverza, zapravo nepravda, rješava u korist agresora, a ne tlačenih.

    Temeljni, koji je toliko uopšten u svakoj stavci da je to i najobičnijem laiku očigledno, ali zato vrlo konkretan kada je u pitanju neprocjenjivo nacionalno blago!

    Čitajte naglas taj izdajnički tekst, dok ga svi ne budu znali napamet. Neka te riječi postanu naša mantra, simbol prodaje svega što nam je sveto i važno, zarad malo tuđih ministrovanja i za šaku para!

    Čitajte, prijatelji, tekst iznova i iznova, da vidite kako su zamislili da nas prodaju! Da počnemo od toga. Jer, nešto mi govori - BIĆE BORBA NEPRESTANA! Hoće li?


    https://www.portalanalitika.me/clanak/pismo-saborcima
    Last edited by Mstislav; 30-06-22 at 08:54.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  21. #13613
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,481
    Thanks Thanks Given 
    2,518
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,360 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Данило Маруновић пише саборцима, и спрема их за отпор или шта већ, због темељног уговора.
    Неколико пута тажи од сабораца да прочитају текст уговора, који описује/назива изванредно негативним ријечима, али вјешто избјегава да каже шта му то тачно смета у уговору. С обзиром да је текст уговора кратак вјерујем да га је прочитао, а с обзиром на његове досадашње изјаве вјерујем и да ништа од прочитаног није схватио.


    Pismo saborcima



    Ko nije, neka pročita tekst Temeljnog ugovora. U pitanju je smrtna presuda antifašističkoj Crnoj Gori!

    Taj ugovor, kako i kažu lideri, zaista stavlja tačku na to pitanje „koje dijeli naše društvo“. Stavlja je na način da se vjekovna kontroverza, zapravo nepravda, rješava u korist agresora, a ne tlačenih.

    Temeljni, koji je toliko uopšten u svakoj stavci da je to i najobičnijem laiku očigledno, ali zato vrlo konkretan kada je u pitanju neprocjenjivo nacionalno blago!

    Čitajte naglas taj izdajnički tekst, dok ga svi ne budu znali napamet. Neka te riječi postanu naša mantra, simbol prodaje svega što nam je sveto i važno, zarad malo tuđih ministrovanja i za šaku para!

    Čitajte, prijatelji, tekst iznova i iznova, da vidite kako su zamislili da nas prodaju! Da počnemo od toga. Jer, nešto mi govori - BIĆE BORBA NEPRESTANA! Hoće li?


    https://www.portalanalitika.me/clanak/pismo-saborcima
    e ako znam zasto trosis rijeci na ovog marunovica kad se zna da je okle je ,kako mu cale zaradjuje pare, kako su ga finansirali ,umisljeni talenat....
    Temeljni ugovor po meni ne treba potpisivati sa predstavnicima iz Srbije. Postoje odje 4 eparhije pa nek predstavnici 4 eparhije to potpisu a ne tamo strani predstavnici onda se daje na dozvolu da imaju vise prava no mi sami odje

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  22. #13614
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,712
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Previše se značaja pridaje crkvi odnosno religiji.
    Sami smo krivi za to.
    To jeste moćna organizacija finansijski ali ako je profit (a jeste) jedan od ciljeva onda nije dobra rabota.
    Umjesto da ima za cilj da širi bratsku ljubav, da teži ka jedinstvu svih naroda (ne ka srpstvu samo), da uči đecu i mlade da šire ljubav a ne mržnju, njen cilj je sve suprotno od ovoga.

  23. #13615
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    1,857
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    217
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Danilo Marunović mi sinoJ u san dodje...Kapa crna kao titovka ali čudno obilježje.... Zlatno U i u sredini petokraka.A on sav ponosan.

    Poslano sa mog Oppo Find X2 Pro koristeći Tapatalk

  24. #13616
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NetworkMaster View Post
    e ako znam zasto trosis rijeci na ovog marunovica kad se zna da je okle je ,kako mu cale zaradjuje pare, kako su ga finansirali ,umisljeni talenat....
    Temeljni ugovor po meni ne treba potpisivati sa predstavnicima iz Srbije. Postoje odje 4 eparhije pa nek predstavnici 4 eparhije to potpisu a ne tamo strani predstavnici onda se daje na dozvolu da imaju vise prava no mi sami odje

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk
    Мени је интересантан, посебно после приче о дубровачком нагласку/акценту у Гусињу, тада сам схватио да је човјек предодређен за велике глупости, на нашу радост.

    Што се тиче потписивања, Шоћ је прошле године рекао ово :



    Smatra da ne postoji nikava razlika u formalno-pravnom, niti u suštinskom smislu, ko će potpisati temeljni ugovor.
    Amfilohije je svojevremeno poručio da Vlada Crne Gore može sa njim da pregovara o temeljnom ugovoru, jer je to potpuno isto kao da pregovara sa Patrijaršijom, a da on treba da potpiše ugovor poručivao je i advokat MCP Dalibor Kavarić.
    “Potpisnici su ti koji odlučuju ko će potpisati. Sinod, koji je crkvena vlada, donosi tu odluku. Sa stanovišta suštine, to su nebitne stvari. U Zagrebu je to potpisao tadašnji mitropolit Jovan, pa ta činjenica nije niti unizila niti uzdigla SPC u Hrvatskoj. Tako da ni ta činjenica neće ovdje uzdići niti uniziti Mitropoliju crnogorsko-primorsku“, ističe Šoć.

    https://www.vijesti.me/vijesti/polit...-prije-potpisa


    Сада је то већ више политичко него правно питање, реално требало би да буде свеједно ко ће потписати, али људима ће бити важно је ли га потписао Јоаникије или Порфирије. Лично мислим да ће Порфирије прије потписати, али видјећемо убрзо свакако. Битно је да се посао заврши, да се мало смире страсти до нове ситуације - нпр потписивања уговора са ЦПЦ. Једва чекам да видим преамбулу тог уговора.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  25. #13617
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Kazem ja da ne smije covjek da bude netolerantan prema netolerantnima. Treba da postujemo pedofile, ubice, koljace, ljude koji blagoslove paravojne organizacije i bacaju kletve na neistomisljenike. Jer daleko bilo da neko ima negativan stav prema takvim ljudima, koji pritom prosipaju pricu da je udata zena bila djevica koja je rodila bozjeg sina koji je hodao po vodi i pretvarao vodu u vino. A onda se digao iz mrtvih. Koliko je samo ljudi moralo da umre u najvecim mukama zato sto nisu vjerovali u ove glupost? I onda smo mi pogresni, koji vidimo kolicinu zla i bijede za koju su religija i vjernici zasluzni.
    Za sve boldovani potpis kao da čitam svoje misli.

    Što se tiče drugih vjerskih zajednica u Crnoj Gori da nisam pročitala statistički podatak koliko ih ima ne bi znala ni da postoje koliko me to zanima.

    Ali,zanima me kad piloti dobiju otkaz i još se pokrene disciplinski postupak jer nisu htjeli da spuste poglavare neke vjerske organizacije helikopterom,npr.

    Kad to bude reis recimo,ili fratar prva ću otvoriti tu temu.





    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  26. #13618
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,426
    Thanks Thanks Given 
    953
    Thanks Thanks Received 
    548
    Thanked in
    306 Posts

    Default

    Dakle, neki rezime aktivnosti u prethodnih par dana bi bio otprilike:
    - objavi se tekst nacrta temeljnog ugovora sa SPC i krene odmah izdaja, zapali, uništi, prekrsti..
    - nakon toga Ministarstvo pravde objavi uporedni presjek takvih ugovora sa preostale 3 glavne vjerske zajednice, član po član
    - odsustvo bilo kakve kritike/reakcije na taj uporedni presjek niti od "uticajnih tviteraša", niti advokata Martinovića niti SDP-a...

  27. #13619
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Драго ми је да ти уговор сам по себи није споран иако не вјерујем да готивиш спц.

    Што се тиче овог става са апостолским временима покушаћу да дам своје мишљење .

    Он гласи :

    Pоlazeći оd činjenice da je Hrišćanska Crkva na prоstоru Crne Gоre prisutna оd apоstоlskih vremena i njenоg kоntinuiteta-misije krоz istоrijskо pravоslavnо i crkvenо ustrоjstvо оd оsnivanja Zetske, Budimljanske i Humske Еpiskоpije Žičke Аrhiepiskоpije (1219-1220. godine),

    https://www.cdm.me/politika/uskladen...govora-sa-spc/

    Дакле, изјављује се да хришћанска црква на простору цг постоји од апостолских времена (претпоставимо да је у питању први или други вијек нове ере, не сигурно доба када су апостоли били живи) а њен континуитет се огледа и у оснивању православних епархија на простору црне горе 1219-1220 године.

    Зашто је тако написано?
    Православци као и католици вјерују да су управо они она исправна страна која баштини традицију цркве прије раскола 1054 године. Дакле са стране спц хришћанство је дошло у цг у апостолским временима, а његов континуитет је настављен/одржан оснивањем православних епархија од стране светог саве, јер се данашња спц сматра наследницом жичке епископије/архиепископије итд.
    Da, 1219 god. je osnivana Zetska eparhija sa sjedištem u samostanu Arhangela Mihaila (bivši benediktanski samostan) na Prevlaci kod Tivta, a 1346 god. diže se na rang mitropolije. Postoji ugovor između Zetske mitropolije i Venecije koji se poštovao od 1456 god. do 1807 god. (ukidanja Mletačke republike) i to je jasan dokaz kontinuiteta. No tu imamo jedan problem (nazovimo je rupa). Naime Zetska mitropolija iz ugovora ima sjedište u Prečistoj Krajni kod Ostrosa, a nigdje nema pouzdanih izvora o premeštaju sjedišta, tako da zaista može biti kontinuitet sa prvobitnom (ime je isto), a može biti i pismo iz 1455 god. u kojem Stefan Crnojević ne priznaje ,,latinske episkope’’ i objavljuje da će njihov mitropolit biti pravoslavac, te je iskoristio postojeće ime? Sporno je što je svaka verzija indicija. Cetinjska mitropolija osnovana 1485 god. poštuje pomenuti ugovor tako da se time može reći da je naslednica Zetske mitropolije (Edit: da upotpunim priču, čitao sam i radove koji osporavaju tezu da je Cetinjska mitropolija naslednica Zetske, već da je to u suštini nova mitropolija). Dalje postoje tragovi kontinuiteta (u ovom ili onom obliku). Dakle, sporan je taj kontinuitet. Slažem se da indicije postoje, ali nema ništa više od toga. Ako se već uzima datum onda se kontinuitet može pratiti od 1456 god., uslovno da, prvi pravoslavni hramovi 1219 god., ali bilo je (hrišćanskih) hramova i prije te godine, a postoje zapisi i o pravoslavcima (kao manjini) i prije 1219 god. U principu nebitno, ali ,,mojih pet centi" zašto su mi sporni datumi u zvaničnim dokumentima.






    Sent from my moto e5 using Tapatalk
    Last edited by wulfy; 30-06-22 at 11:49.

  28. #13620
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Много догађаја а мало времена све да се испрати.

    Иако је на твитеру пријећено грађанским ратом и довођењем 50.000 црногораца пред владу, број оних који протестују (протестаната хахаха) је релативно мали, не малим дијелом јер се изабрао термин 10 часова, крајем јуна, и то на подгоричком жаропеку.

    Поруке са протеста су разноличне, неке су погодиле задату тему, а већина је ипак скренула у фристајл. Небојша Мрваљевић и Никола Зиројевић су причали о члану о обавјештавању цркве ако полиција треба да уђе у црквене просторије, заборављајући да исти члан одавно стоји у уговорима са католичком црквом и исламском заједницом. Да не само што је глуп већ и безобразан/печатан Зиројевић показује обраћајући се окупљенима са другарице и другови а да се није моментално самозапалио.

    Мало фокусиранији су били Ана Вујошевић и Тања Павићевић из 21. маја које су се бавиле преамбулом и паранојама проистеклим из ње.

    Најбитније (и најзабавније) са скупа је била најава окупљања у понедељак и то у 8 сати са могућношћу останка на том мјесту до испуњења захтјева.
    Да ли ће се вујачић компани радовати тек ћемо видјети.

    Protest ispred Vlade: SPC i Srbija nisu i ne mogu postati vlasnici crnogorske prošlosti, još manje budućnosti


    https://www.portalanalitika.me/clana...rske-proslosti


    Много озбиљније је било на панелу одржаном прије неки дан, гдје су гости били Драгиња, Драгутин Паповић и господин бивши министар Влаховић. На панелу је Паповић изнио конкретан став зашто дпс-у смета уговор - Након тога је Драгиња имала своје излагање, које је иако је правница било за класу испод Паповића који је историчар.

    - SPC-u se pod tim nazivom kontinuitet trajanja može priznati isključivo od 1920. godine, ona je pristuna od tada, sad da ne govorimo na koji način. Da to bude jasnije, dovoljno je da uporedimo sa zakonom o vjerskim zajednicama u Srbiji koji je SPC-u priznao kontinuitet od 1836. godine od prvog akta beogradske mitropolije. Sad se hoće ovim ugovorom izdiktirati ili na silu pokušati da se prihvati da je SPC starija u Crnoj Gori, nego SPC u Srbiji. Što jeste nonsens, ali kada ga prihvati vlada ili država onda je to realan politički problem - ocijenio je Papović.

    Već kod naslova je, smatra Papović, ozbiljan problem.
    - Ne moramo da idemo dalje – Temeljni ugovor – potpisuje se sa Svetom stolicom koja te ugovore sklada u ime katoličke crkve jer je ona u međunarodnom pravu priznata kao subjekat koj ima međunarodni status, i sa druge strane jer upravlja nezavisnom državom Vatikan i zbog toga svi ugovori sa njom predstavljaju međunarodne ugovore. SPC nema međunpravni subjektivitet, nije država i iz tog razloga ugovor koji se sklapa sa njom ne može biti temeljni, on može biti kao što imamo ugovor sa islamskom, jevrejskom zajednicom. Potom, SPC nema ni sa jednom državom temeljni ugovor, zašto bi Crna Gora bila prva koja bi darovala SPC, ne samo takav ugovor nego bi joj na taj način priznala i međunarodno-pravni subjektivivtet, faktički bi joj priznala i državni status.

    Apostrofirao je da je u preambuli ugovora napisano da se uvažava istorijska uloga MCP za vrijeme mitropolita, gospodara.
    - MCP je pod ovim nazivom fofmirana 1930. godine. Do 1920. u Crnoj Gori nije postojala MCP, postojala je Mitropolija cetinjska - rekao je Papović.



    - Ako potpisujete sa crkvom čije je sjedište u Beogradu, a koja ima svoje djelove u Crnoj Gori, onda se i ugovor potpisuje sa organizacionim djelovima u našoj državi. Ovdje imamo svjedište dvije eparhije, MCP i Budimljansko-nikšićka i djelove eparhija čija su sjedišta van Crne Gore. Pregovori bi trebalo da se vode sa ove dvije eparhije i crkvenim organizacijama u Crnoj Gori - naveo je Papović.

    Након тога је Драгиња имала своје излагање, које је иако је правница било за класу испод Паповића који је историчар. Опет је пала на логичком тесту како су то чланови уговора са СПЦ правно неваљани а они са КЦ и ИЗ добри, а једни од других се не разликују. Ипак од ње се заиста не очекује неко знање, већ перформанси.



    Ona je poručila da odredbe ovog ugovora moraju biti u skladu sa Ustavom Crne Gore, a ne Ustavom SPC.
    - Sama činjenica da SPC nije postojala ni u Srbiji, a da postoje brojni dokumenti koji svjedoče o nastanku i razvoju CPC, govori da ovaj ugovor predstavlja falsifikovanje i krađu istorije Crne Gore i krađu identiteta naše države - naglasila je Vuksanović Stanković.


    Ona je podsjetila da ugovor, kao vrlo važan pravni institut, podrazumijeva uzajamnost prava i obaveza ugovornih strana, te da je nevjerovatna činjenica da u jednom ovakvom pravnom aktu između Crne Gore i SPC postoji samo prava crkve, a obaveze države.
    - Nema nijedne norme koja ukazuje na uzajamnost. Kakav je to ugovor u kojem Crna Gora nema nikakva prava, nego joj se nameću samo obaveze. Ovo je diktat, ovo je neko poslušno unio služeći interesima tuđe države umjesto interesima svoje države. Što se tiče ostalih, ovaj ugovor predstavlja državu u državi, oni su ga sa pravom nazvali Temeljnim ugovorom, jer sebe smatraju državom - naglasila je Vuksanović-Stanković.


    После ње ријеч је имао Влаховић, ламентирао над законом о слободи вјероисповјести и једини се сјетио ЦПЦ.


    On je istakao da imamo Zakon o slobodi vjeroispovijesti koji odgovara SPC, koji je promijenjen po njenom diktatu.
    - I mi smo u toj situaciji donijeli Zakon koji je u potpuosti odgovara interesima SPC i postavlja se pitanje za svakoga čemu onda sva ova muka kad već postoji Zakon koji je kodifikovao stvari u tom segmentu na način koji je najbliži interesima SPC. Zašto i dalje insistiraju da se ta operacija izvrši do kraja i u tome leži ključ - naglasio je Vlahović.


    On je istakao da je jasno da SPC i CPC nijesu u istoj poziciji, te da je jedini principijelni, korektni stav da te dvije vjerske zajednice moraju da imaju istovjetne ugovore sa Crnom Gorom.
    - Jedini i najefikasniji odgovor njihovim sumnjama jeste da ono što želimo za crkvu broj jedan želimo i za crkvu broj dva. Naša intencija je i da se problematizuje i taj apekt koji je skrajnut – da se izjednače i CPC i SPC - naveo je Vlahović.


    https://www.antenam.net/politika/250135-temeljni-ugovor-pravna-besmislica-i-kradja-crnogorske-istorije-proces-vratiti-na-pocetak


    Неки закључак из ове двије ситуације је да је дпс и даље једина озбиљна партија која схвата суштину, и са којима се може преговарати око уговора. Ово не значи да то што је Паповић рекао потпуно тачно (ако може ЦГ да се хвали хиљадугодишњом државношћу зашто не би и спц могла да каже да је у цг од 1219. године?) али нпр ово за назив уговора, да ли је темељни или обични уговор мени има смисла. Драгиња, Зиројевић, Мрваљевић и весела дружина 21. мај на дуги рок могу само штету да направе свом циљу, али можда и гријешим.
    Last edited by Mstislav; 30-06-22 at 12:00.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  29. #13621
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,350
    Thanks Thanks Given 
    3,485
    Thanks Thanks Received 
    8,465
    Thanked in
    4,566 Posts

    Default

    valjalo bi pitat Zirojevića što ćuti kada su u pitanju mnogo bitnije stvari u državi. ah, da njega zabolje ona rabota kako narod živi. još jednom svaka čast Abazu, odlično je napalio pleme

    Sent from my M2101K9AG using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  30. #13622
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Da, 1219 god. je osnivana Zetska eparhija sa sjedištem u samostanu Arhangela Mihaila (bivši benediktanski samostan) na Prevlaci kod Tivta, a 1346 god. diže se na rang mitropolije. Postoji ugovor između Zetske mitropolije i Venecije koji se poštovao od 1456 god. do 1807 god. (ukidanja Mletačke republike) i to je jasan dokaz kontinuiteta. No tu imamo jedan problem (nazovimo je rupa). Naime Zetska mitropolija iz ugovora ima sjedište u Prečistoj Krajni kod Ostrosa, a nigdje nema pouzdanih izvora o premeštaju sjedišta, tako da zaista može biti kontinuitet sa prvobitnom (ime je isto), a može biti i pismo iz 1455 god. u kojem Stefan Crnojević ne priznaje ,,latinske episkope’’ i objavljuje da će njihov mitropolit biti pravoslavac, te je iskoristio postojeće ime? Sporno je što je svaka verzija indicija. Cetinjska mitropolija osnovana 1485 god. poštuje pomenuti ugovor tako da se time može reći da je naslednica Zetske mitropolije (Edit: da upotpunim priču, čitao sam i radove koji osporavaju tezu da je Cetinjska mitropolija naslednica Zetske, već da je to u suštini nova mitropolija). Dalje postoje tragovi kontinuiteta (u ovom ili onom obliku). Dakle, sporan je taj kontinuitet. Slažem se da indicije postoje, ali nema ništa više od toga. Ako se već uzima datum onda se kontinuitet može pratiti od 1456 god., uslovno da, prvi pravoslavni hramovi 1219 god., ali bilo je (hrišćanskih) hramova i prije te godine, a postoje zapisi i o pravoslavcima (kao manjini) i prije 1219 god. U principu nebitno, ali ,,mojih pet centi" zašto su mi sporni datumi u zvaničnim dokumentima.






    Sent from my moto e5 using Tapatalk

    Врањински уговора из 1455 којим је Стефаница тражио да не буде латински поп над цг и албанским племенима, жупама и дружинама по мени доказује само гоњење православних епископа од стране венеције (протјерини прво из превлаке, потом из будве онда из крајине, како је која од ових територија потпадала под њихову власт) и тражење да се тај латински еписком замијени православним (у уговору стоји словенске вјере). Када се и даље православни епископ није могао вратити у крајину, повлаче се према врањини, ободу и на крају цетињу.

    Потврда да од 1456 није основана нова митрополија, већ је стара избјегла ка унутрашњости јесте у даљем односу њених митрополита према пећкој патријаршији, као и односу према историјском немњичком периоду у црној гори.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  31. The Following User Says Thank You to Mstislav For This Useful Post:


  32. #13623
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    valjalo bi pitat Zirojevića što ćuti kada su u pitanju mnogo bitnije stvari u državi. ah, da njega zabolje ona rabota kako narod živi. još jednom svaka čast Abazu, odlično je napalio pleme

    Sent from my M2101K9AG using Tapatalk
    Posebno mu svaka "čast" na Twitter poruci za predsjednika Srbije koji "više neće maltretirati diplomatska lica iz Crne Gore."

    Kakav je to stav jednog premijera?

    Ni jedan ni drugi me ne zanimaju,ali nije Zirojević sastavljao vladu pod Ostrog niti je išao svako malo kod Porfirija.

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 30-06-22 at 12:30.
    No pasaran!

  33. #13624
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Što pop sastavi, ustavni sud rastavi.

    Sve se da poništiti, urediti, preurediti i podložno je isključivo zakonima zemaljskog suda.
    Znači, nema raskidnih klauzula. Super je taj ugovor. Biće taj ugovor više puta špica u budućnosti.
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  34. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  35. #13625
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Врањински уговора из 1455 којим је Стефаница тражио да не буде латински поп над цг и албанским племенима, жупама и дружинама по мени доказује само гоњење православних епископа од стране венеције (протјерини прво из превлаке, потом из будве онда из крајине, како је која од ових територија потпадала под њихову власт) и тражење да се тај латински еписком замијени православним (у уговору стоји словенске вјере). Када се и даље православни епископ није могао вратити у крајину, повлаче се према врањини, ободу и на крају цетињу.

    Потврда да од 1456 није основана нова митрополија, већ је стара избјегла ка унутрашњости јесте у даљем односу њених митрополита према пећкој патријаршији, као и односу према историјском немњичком периоду у црној гори.
    Lično mislim da nije osnovana nova nego se iskoristilo ono što već postoji (a i jednostavnije je, zar ne). Problem je što nam istorija (ona prava, zasnovana na pisanim tragovima, a ne na usmenom predanju) uglavnom zavisi od Venecije i njenim arhivama. Uostalom neka vrsta potvrde te teza da ima kontinuitet je i što je Cetinjska mitropolija imala jurisdikciju i nad Boko-Kotorskim zalivom sve dok je nije preuzela Karlovačka eparhija (dolaskom Francuza u Boku).

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  36. The Following User Says Thank You to wulfy For This Useful Post:


Page 545 of 644 FirstFirst ... 45445495535541542543544545546547548549555595 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 17:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 14-10-07, 00:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 09:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 05:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 21:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •