Page 382 of 644 FirstFirst ... 282332372378379380381382383384385386392432482 ... LastLast
Results 9,526 to 9,550 of 16099

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #9526
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Čitaš li ti uopšte napisano, ili samo po svom...?

    Za potencijalno postojanje života u svemiru postoji, bar jedan, neoboriv dokaz, a to je planeta Zemlja i život na njoj... Na osnovu tok dokaza, statistike i logike, može se vjerovati u postojanje oblika života i van nje...

    Postojanje Boga se zasniva na, kasnije naučno objašnjenim, prirodnim pojavama i na knjizi...

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  2. #9527
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Inace, ovdje je najveca ironija sto je upravo takav tvoj rezon bio najveca prepreka razvoju nauke kroz istoriju. Obesmisljavati necije vjerovanje u bilo sta sto nauka do tog dana nije dokazala je kontraproduktivno za drustvo. Prvo ide ranoznalost i vjera u nesto, a tek onda rezultati i dokazi.
    Nadam se da se zaje*avaš... Da su svi vjerovali u bajke i da nijesu postavljali pitanja i tražili rješenja, danas bi i dalje bili u srednjem vijeku..

    Ako bi se vodili tvojim razmišljanjem, prvo bi bili radoznali i krenuli da vjerujemo u nešto, i tu bi stali, jer nam je to vjerovanje dovoljno... Srećom, bilo je i onih koji se nijesu dali zavesti, pa smo tu đe jesmo (mnogo manje nego što smo mogli biti, da većina i dalje nije zaluđena bajkama)...

    Valjda je dovoljan dokaz tome sama crkva... Uporedi čovječanstvo prije 100 god i sad, a uporedi crkvu prije 2000 godina i sad...

    Sent using Tapatalk
    Last edited by MeDo_JE; 30-09-20 at 16:32.
    #fakenews

  3. #9528
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Čitaš li ti uopšte napisano, ili samo po svom...?

    Za potencijalno postojanje života u svemiru postoji, bar jedan, neoboriv dokaz, a to je planeta Zemlja i život na njoj... Na osnovu tok dokaza, statistike i logike, može se vjerovati u postojanje oblika života i van nje...

    Postojanje Boga se zasniva na, kasnije naučno objašnjenim, prirodnim pojavama i na knjizi...
    Obrati paznju na boldovan dio. Vidis kako mozes.. Dakle, mozes samo da vjerujes i to je sve. Ne mozes da znas.
    A sto se tice tog "dokaza", on je isto "dokaz" i vjernicima u postojanje Boga. Istu stvar u jednoj relaciji tretiras kao relevantnu, dok u drugoj ne. Mi, sav zivot na zemlji, kao i komplet materija u univerzumu i fenomen prolaznosti su sve "dokazi" da postoji Bog. U protivnom, ti dokazi sta je bilo prije Velikog praska. Mozes li? Kako je nastala materija prvi put? Kako je pocelo vrijeme, Medo? Jednom je moralo sve da pocne, sigurno ne mislis kako ne postoji pocetak. To su ti sve "dokazi".


  4. #9529
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Nadam se da se zaje*avaš...
    Naravno da se ne zajebavam. Gotovo da ne postoji naucnik ili pronalazac koji je napravio revoluciju u nekoj oblasti, a da nije bio zestoko osporavan od kolega naucnika ili same crkve. Ako vjerujes u nesto sto nije jos dokazano ili drustveno-dogmatski prihvaceno, bio bi razapet. Pa dan-danas ta gordost i dogmatski karakter savremene nauke ne dozvoljava da se promijeni datum nastanka egipatske Sfinge u Gizi, iako vec postoje PRAVI DOKAZI da je starija za makar 5 hiljada godina od meinstrim ucenja. Sve zbog toga sto se ne uklapa u zvanicnu hronologiju dogadjaja. Sujeta, gordost, arogancija..


  5. #9530
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,882
    Thanks Thanks Given 
    219
    Thanks Thanks Received 
    859
    Thanked in
    501 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Moj sin ne vjeruje u djeda mraza (još pita šta ste mi kupili da mi djeda mraz donese), ali zato čvrsto vjeruje u postojanje zubić vile. Kada slušam kako sa društvom raspravljaju na tu temu... interesantne teze imaju (šest godina djeca). Samo jednom se zapitao u postojanje zubić vile, kada mu je stariji brat od strica eksplicitno rekao da ona ne postoji, bez ikakvih objašnjenja. Pitam ga, zašto sada misliš da ne postoji, odgovorio mi je da mu je to rekao stariji brat, a braća nikada ne lažu. Poslije nekog vremena opet je vjerovao u istu.
    Poenta, sve zavisi kako i ko nam predstavlja neku priču/uvjerenje i hoćemo li (želimo li) razviti preispitivanje. Tu sumnja na kraju vjernici predstavljaju kao iskušenje, a oni koji nisu vjernici uvjek sumnjaju. Dakle, i iz perspektive je.

    Sent from my Motorola 8400
    Preporuka za tebe (ako vec nisi pogledao) film Pijev zivot, bas ovo bolodvano sto si napisao je isto tema filma, ako nisi pogledao preporuka.

  6. #9531
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Obrati paznju na boldovan dio. Vidis kako mozes.. Dakle, mozes samo da vjerujes i to je sve. Ne mozes da znas.
    A sto se tice tog "dokaza", on je isto "dokaz" i vjernicima u postojanje Boga. Istu stvar u jednoj relaciji tretiras kao relevantnu, dok u drugoj ne. Mi, sav zivot na zemlji, kao i komplet materija u univerzumu i fenomen prolaznosti su sve "dokazi" da postoji Bog. U protivnom, ti dokazi sta je bilo prije Velikog praska. Mozes li? Kako je nastala materija prvi put? Kako je pocelo vrijeme, Medo? Jednom je moralo sve da pocne, sigurno ne mislis kako ne postoji pocetak. To su ti sve "dokazi".

    Očigledno se ne razumijemo... Ako neko uzima za činjenicu da život van zemlje ne postoji, na osnovu čega god to temeljio, što bi mene bilo briga da ga ubjeđujem u suprotno ili da tvrdim da on samo vjeruje u to...

    Za mene je nepostojanje bića iz bajki činjenica, kao što su 2+2=4... Ja ZNAM da je to za mene činjenica, za druge me baš briga... Ne vidim poentu ubjeđivanja bilo koga u bilo šta, samo iznosim svoj stav...


    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Naravno da se ne zajebavam. Gotovo da ne postoji naucnik ili pronalazac koji je napravio revoluciju u nekoj oblasti, a da nije bio zestoko osporavan od kolega naucnika ili same crkve. Ako vjerujes u nesto sto nije jos dokazano ili drustveno-dogmatski prihvaceno, bio bi razapet. Pa dan-danas ta gordost i dogmatski karakter savremene nauke ne dozvoljava da se promijeni datum nastanka egipatske Sfinge u Gizi, iako vec postoje PRAVI DOKAZI da je starija za makar 5 hiljada godina od meinstrim ucenja. Sve zbog toga sto se ne uklapa u zvanicnu hronologiju dogadjaja. Sujeta, gordost, arogancija..
    Nauka će, na koncu, prihvatiti dokaze i to je najveća razlika... Vjerovanje i traganje za dokazima da se to vjerovanje potvrdi, nijesu isto što i hiljadugodišnje vjerovanje bez preispitivanja, a kamoli traganja za dokazima... Potvrda toga je, kao što već rekoh, sama crkva... Da vjerujući narod traga za istinom, odavno bi prezreli firme koje trguju i zarađuju na njihovoj vjeri...

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  7. #9532
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Ja ZNAM da je to za mene činjenica, za druge me baš briga... Ne vidim poentu ubjeđivanja bilo koga u bilo šta, samo iznosim svoj stav...
    Ooo, da je tako, mi ne bismo imali ovu raspravu. Vec si ti necije misljenje da "vjeruje da Bog ne postoji" nazvao besmislenim. Drznes se da pljunes, a onda ni luk jeo, ni luk mirisao. haha, ok.. placeno je ovo...


  8. #9533
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,882
    Thanks Thanks Given 
    219
    Thanks Thanks Received 
    859
    Thanked in
    501 Posts

    Default

    Besmisleno je voditi razgovo o tome sta postoji a sta ne, kad niti jedan niti drugi mozete to da dokazete, navodi Medo dokaz "zemaljaca", ako ima zivota na zemlji ima ga i nedje drugo, isto moze vjernik da kaze za nas da smo dokaz da nas je Bog stvorio jer nidje drugo nije dokazano da ima zviota. Tako da dovoljno je reci ja ne vjerujem da Bog postoji, ovaj drugi kaze da vjeruje i tu se sve zavrsava, jer nema smisla ubijedjivati drugoga da si ti u pravu, bez ijednog dokaza sa obje strane.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to Whisperer For This Useful Post:


  10. #9534
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Pa to je sva poenta, samo sto uvijek naidjes na one koji ZNAJU da Bog (ne)postoji. No i to bi bilo ok, kad se ne bi osporavao, odnosno karakterisao kao besmislen neciji stav/izbor da vjeruje u nesto od toga...
    Last edited by ovizionizi; 30-09-20 at 17:04.


  11. #9535
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,718
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,881
    Thanked in
    2,290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Whisperer View Post
    Preporuka za tebe (ako vec nisi pogledao) film Pijev zivot, bas ovo bolodvano sto si napisao je isto tema filma, ako nisi pogledao preporuka.
    Da, ko je pravio društvo šesnaestogodišnjem dječaku dok su plutali okeanom? Hindu, hrišćanstvo i islam... Da, odličan film.

    Sent from my Motorola 8400

  12. #9536
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Ok izvinjavam se, nijesam znao da je zabranjeno nešto smatrati činjenicom i sljedstveno tome ubjeđivanje u suprotno smatrati besmislenim...
    #fakenews

  13. #9537
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,882
    Thanks Thanks Given 
    219
    Thanks Thanks Received 
    859
    Thanked in
    501 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Ok izvinjavam se, nijesam znao da je zabranjeno nešto smatrati činjenicom i sljedstveno tome ubjeđivanje u suprotno smatrati besmislenim...
    Za svaku cinjenicu moras imati egzaktan dokaz, u suprotnom nije cinjenica...

  14. #9538
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    E pa sad znaš ;p
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  15. #9539
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Pa to je sva poenta, samo sto uvijek naidjes na one koji ZNAJU da Bog (ne)postoji. No i to bi bilo ok, kad se ne bi osporavao, odnosno karakterisao kao besmislen neciji stav/izbor da vjeruje u nesto od toga...
    I dalje ne razumiješ... Besmisleno je nekog ko zna, tj nešto smatra činjenicom, ubjeđivati da on samo vjeruje u to...
    #fakenews

  16. #9540
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Whisperer View Post
    Za svaku cinjenicu moras imati egzaktan dokaz, u suprotnom nije cinjenica...
    Imam isti dokaz kao za deda mraza, zubić vilu i nevidljivog jednoroga koji trenutno stoji pored tebe...

    P.S. Nisam rekao da je to univerzalna činjenica, već da je činjenica za mene i skoro sve ateiste koje poznajem... Oni koji ne vjeruju su skloniji agnosticizmu, jer obično ne vjeruju da postoji religijski bog, ali ostavljaju mogućnost za postojanje neke "više" sile, od koje je sve nastalo...
    #fakenews

  17. #9541
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    I dalje ne razumiješ... Besmisleno je nekog ko zna, tj nešto smatra činjenicom, ubjeđivati da on samo vjeruje u to...
    Sad si bas kontradiktoran.. Pa, zar nisi rekao da vjerujes da postoje vanzemaljci? Hoces da kazes da ti ZNAS da oni postoje?? Ooo, Veliki Strumfe!


  18. #9542
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Za nekog ko ne voli da ubjeđuje druge, baš se trudiš...

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  19. #9543
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Ne ubjedjujem te ja ni u sta, nego samo vidim da nisi nacisto oko toga znas li ili samo vjerujes.


  20. #9544
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Evo da se ukljucim mada ne bih trebao . . . vjera je nesto sto treba da ucini ljude boljima. No kao sto vidite na Balkanu i na mnogim drugim mjestima oni koji treba da nas vode u toj vjeri izmanipulisu narod zakrve i isprepadaju radi svojih interesa. Covjeku jedino ostaje da vjeruje individualno, svako udruzivanje po tom pitanju moze da mu se obije o glavu.

  21. The Following 2 Users Say Thank You to opmne For This Useful Post:


  22. #9545
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Ne ubjedjujem te ja ni u sta, nego samo vidim da nisi nacisto oko toga znas li ili samo vjerujes.
    Jedno znam, drugo vjerujem, ako ne možeš to da prihvatiš, it's not my problem...

    Da se ne bi vrćeli u krug, evo nova tema:
    Mogu li vjernici ikad biti istinski slobodni...?

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  23. #9546
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Nisam vjernik, ali sam toliko tih rasprava prosao, da znam da bi odgovorili istim pitanjem. Mozemo li mi ateisti ikad biti istinski slobodni? Nama se sve zavrsava smrcu. Kod njih uvijek postoji vjera u besmrtnost duse...


  24. #9547
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Smrt jeste sloboda... Spoznaja konačnosti razbija sve okove... Ne razmišljaš hoćeš li poći u raj/pakao, hoće li ti nešto uticati na karmu i sl...

    Šta misliš da li bi donosio iste odluke da znaš tačan trenutak svoje smrti...?

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  25. #9548
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    A naravno da ne bi. Ne bi niko.


  26. #9549
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    Mnogo se ovdje lupeta napamet.

    Za početak da krenemo odavde:

    Oxford Dictionary:
    atheism
    Disbelief or lack of belief in the existence of God or gods.
    atheist
    A person who disbelieves or lacks belief in the existence of God or gods

    Chambers Dictionary
    atheism
    disbelief in the existence of god

    Merriam Webster Dictionary:
    atheism
    a : a disbelief in the existence of deity
    b : the doctrine that there is no deity

    Milan Vujaklija - Leksikon stranih reči i izraza
    ateist
    bezbožnik, onaj koji ne veruje u postojanje boga
    Dakle, po osnovnim definicijama ateista je neko ko ne vjeruje u boga.
    Ateista je neko ko na pitanje "Da li vjeruješ u Boga?" odgovara sa "Ne".
    Suština priče.
    Ateista - grčka riječ za nevjernika.

    On može da tvrdi da je siguran da zna da boga nema, ali može i da kaže da ne zna.
    Dokle god na gore pomenuto pitanje odgovara sa "Ne", to je ateista - nevjernik.

    Pitanje znanja je zasebna priča.
    "Da li znaš postoji li bog?"
    Odgovori na ovo pitanje mogu biti različiti u zavisnosti od toga šta smatramo za "boga".

    Ako je to abrahamski bog imena Jahve/Jehova, koji je stvorio svijet za 6 dana, prije nekih 6000-7000 godina, možemo sa sigurnošću da kažemo da znamo da ne postoji, jer je postojanje takvog boga u nepomirljivoj koliziji sa naučnim činjenicama i fizičkom stvarnošću koje možemo da provjerimo eksperimentima za razliku od Jahvea koji egzistira samo kao lik iz hebrejske mitologije.

    Ako uzmemo da je "bog" svjesni tvorac univerzuma (bez bilo kakvih daljih tvrdnji koje su u koliziji sa naučnim saznanjima) onda je realan odgovor da ne znamo.
    Možda postoji. Možda ne postoji.

    Ovo je mjesto đe vjernici vole da uskliknu: "Aha! Eto!" u namjeri da rezultat "utakmice" proglase neriješenim a obje mogućnosti jednako validnim.

    Međutim, pretpostaviti da su šanse za istinitost suprotstavljenih odgovora 50-50 je pogrešno.
    Realnost je da ne znamo kako je nastao univerzum. A svjesni tvorac kao pokretač je samo naša pretpostavka - plod ljudske mašte.

    Taj pristup davanja istovjetnog kredibiliteta izuzetnim tvrdnjama i njihovim negacijama koje nije moguće dokazati nas uvodi u ozbiljan problem.

    Ja mogu da tvrdim da se u mojoj dnevnoj sobi nalazi ružičasti jednorog. Ne možete dokazati da ga nema. Nema načina da moju tvrdnju provjerite.
    Da li vam je prihvatljiv odgovor "možda ga ima, možda ga nema"? Ili ćete jednostavno konstatovati da ga nema. (pictures or it didn't happen)
    Ako vas dijete pita da li postoje zmajevi? Hoćete li mu reći "možda", ili ćete mu reći da ne postoje? (iako ne možete da dokažete da se negdje iza sedam mora, i iza sedam gora u nekoj pećini ne krije zmaj kojeg niko nikad nije vidio)

    Dakle postavljati jednakost između vjerovanja i odbacivanja vjerovanja nema smisla.
    Vjerovanje je prihvatanje tvrdnji bez dokaza kao istinitih, prepuštanje idejama i tezama bez dokaza kao istinitima, dok je nevjerovanje odbijanje da to uradite.

    Teret dokazivanja je na onome ko iznosi tvrdnju.
    A tvrdnje iznešene bez dokaza mogu biti odbačene bez dokaza.

    U suprotnom, Dritan vam je svima jebao sestre. :mrgreen:
    Last edited by ASC; 30-09-20 at 21:23.

  27. The Following 3 Users Say Thank You to ASC For This Useful Post:


  28. #9550
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Ja mogu da tvrdim da se u mojoj dnevnoj sobi nalazi ružičasti jednorog. Ne možete dokazati da ga nema. Nema načina da moju tvrdnju provjerite.
    Banalizacijom upadas u sopstvenu zamku tog odnosa 50-50 o kojem pricas. Druga stvar bi bila da je rijec o ruzicastom jednorogu o kom se prica jos od nastanka civilizacije, o kom su ispisane hiljade i hiljade knjiga, pa i one najstarije, o kom su "svjedocili" neki najumniji ljudi tih doba... Ne moze to nikako imati istu tezinu kao neka utvara koju si ti sad vidio i objavio svijetu kao aktuelnost.


Page 382 of 644 FirstFirst ... 282332372378379380381382383384385386392432482 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 13 users browsing this thread. (0 members and 13 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 17:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 14-10-07, 00:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 09:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 05:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 21:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •