Page 395 of 644 FirstFirst ... 295345385391392393394395396397398399405445495 ... LastLast
Results 9,851 to 9,875 of 16100

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #9851
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    U Vijestima (za sada u printu, nema na sajtu) pročitah tekst Gojka Perovića gdje relativizuje klanjanje djece u Baru. Majstor je u tome, vrhunski zvuči, mada se time bavi decenijama, pa ima praksu. Od "neoprezan poziv jedne prosvetne radnice" završava se sa potrebom uvođenja vjeronauke u škole. I naravno umjesto fotografije sa klanjanja u Crkvi, tu je neka litografija đe pop blagosilja Crnogorce.
    Ako se krene u tom pravcu biće to naravno dobrovoljno, oni koji neće na vjeronauku imaju da sjede 45 minuta ispred učionice i budu mirni, dok će ih pop unutra iskusno stigmatizovati kod druge djece koja narzavno nikada nisu sklona zlostavljanju drugačijih. Možda odma da im stave žute trakice da se zna da se ne cimaju...

    Na kraju, jedna trivija. Kada su počele litije, Vijesti su napisale jedan portret Gojka Perovića koji se zvao "Ljepše lice crkve". Tekst je bio toliko uvlakački i udvarački da je Peroviću bilo nerijatno i zamolio da ga maknu sa sajta. Naravno, izašlo mu se u susret. Ko ne vrjeruje evo linka https://www.vijesti.me/vijesti/drust...pse-lice-crkve

  2. #9852
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Добро је што је изашао текст онлајн па се човјек може увјерити шта је гојко заиста написао а не твоју реинтерпретацију истог.
    Уз горњи пост иде одлично музилка подлгога :




    Шта гојко заиста пише :

    Da, tačno je - ne treba učitelj da ih sabira na molitvu. To radi pop preko vjerujućih roditelja. I kad se sabiraju u ove dane - treba da paze na zdravstvene propise. Ali sa druge strane, nikome u Crkvi ne pada na pamet da se školska nastava drži u crkvama, niti smo učionicu zamijenili kapelom - nego se jednog dana održala molitva za onu djecu i one roditelje koji su htjeli tu molitvu. Ovo pitanje nije, priznajem, do kraja definisano pozitivnim propisima, ali daleko smo od državne propasti ako su djeca došla ispred popa ili hodže. Naprotiv.






    Neznanje pismenih ljudi u vezi koljenopreklone molitve (metanije) postaje zastidno onoga momenta kada prerasta u njihovu agresiju prema Crkvi kroz pitanje: ”A kad su to naši stari klanjali u Crkvi”? Zagledajmo se u sliku iznad teksta, i ćuteći poslušajmo odgovor koji dolazi iz molitve naših predaka…
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  3. #9853
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Добро је што је изашао текст онлајн па се човјек може увјерити шта је гојко заиста написао а не твоју реинтерпретацију истог.
    Уз горњи пост иде одлично музилка подлгога :




    Шта гојко заиста пише :

    Da, tačno je - ne treba učitelj da ih sabira na molitvu. To radi pop preko vjerujućih roditelja. I kad se sabiraju u ove dane - treba da paze na zdravstvene propise. Ali sa druge strane, nikome u Crkvi ne pada na pamet da se školska nastava drži u crkvama, niti smo učionicu zamijenili kapelom - nego se jednog dana održala molitva za onu djecu i one roditelje koji su htjeli tu molitvu. Ovo pitanje nije, priznajem, do kraja definisano pozitivnim propisima, ali daleko smo od državne propasti ako su djeca došla ispred popa ili hodže. Naprotiv.






    Neznanje pismenih ljudi u vezi koljenopreklone molitve (metanije) postaje zastidno onoga momenta kada prerasta u njihovu agresiju prema Crkvi kroz pitanje: ”A kad su to naši stari klanjali u Crkvi”? Zagledajmo se u sliku iznad teksta, i ćuteći poslušajmo odgovor koji dolazi iz molitve naših predaka…
    Ne vidim baš da ližu podove kao dječica u Baru. Da nisi ti pisao Ljepše lice crkve pa se nađe povrijeđen
    Last edited by Gagarin; 14-10-20 at 09:44.

  4. #9854
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Како рече Метузалем лизали су, и то земљане а не мермерне.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  5. #9855
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Игуман Рафаило као и увијек авангарда у цркви.


    Vazda bio avangarda. Heroin loš, nikakav... Bio je dobar DJ elektronske muzike nekad.

  6. #9856
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    1,824
    Thanks Thanks Given 
    108
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    97 Posts

    Default

    Манастир Савина



  7. #9857
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    https://www.vijesti.me/kolumne/47731...a-u-crnoj-gori

    U vezi one metanije u Baru i učiteljice koja je pozvala đake. Gojko Perović:
    Ubijeđen sam da bi svaki prosvjetni radnik smatrao prestižnim poduhvatom ako bi, na kakvoj ekskurziji, đake poveo u Notr Dam ili u neku od milanskih i londonskih katedrala. A isto tako vjerujem da ne bi nastala bježanija ako bi se u tim zapadnim bogomoljama u tom momentu začule orgulje ili pjesma tamošnjeg crkvenog hora. Opšte prosvećenje naroda u pogledu upoznavanja institucija i pojmova, napraviće društvo (i pojedince u njemu) moćnim i sposobnim da prepoznaju granicu između svetog i profanog, između građanske i vjerske slobode na jednoj i opšteobaveznih institucija na drugoj strani.


    Hm. Ovo baš ne liči na posjetu Notr Damu. Opšte prosvećenje? Gojko? Jel ti ovo ozbiljno?

    Neznanje pismenih ljudi u vezi koljenopreklone molitve (metanije) postaje zastidno onoga momenta kada prerasta u njihovu agresiju prema Crkvi kroz pitanje: ”A kad su to naši stari klanjali u Crkvi”? Zagledajmo se u sliku iznad teksta, i ćuteći poslušajmo odgovor koji dolazi iz molitve naših predaka…
    Ajd da se zagledamo:


    Uz najbolju volju, ne vidim neku sličnost između ove slike đe Crnogorci, koliko ja vidim, ne padaju ničice, no neki ponosno dižu glavu, i slike one đece iz Bara.

    Oče Gojko, bilo bi ti pametnije da ovo nijesi napisao.

  8. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  9. #9858
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Neka Ostoja, ne spinuj
    Lizanje podova je stari crnogorski običaj

  10. #9859
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Neka Ostoja, ne spinuj
    Lizanje podova je stari crnogorski običaj
    Јел то метузалема називаш лажовом?
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  11. #9860
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Јел то метузалема називаш лажовом?
    Aoooo kako se na druge vadiš.... Majstorski...

    Da li su ove dvije slike iznad ista vrsta molitve i klečanja, što je tvoja iz par postova ranije?

  12. #9861
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    "Вадим" се на човјека који је метанисао кад је био дијете, на цетињу, а који није пријатељ цркве и нема разлога да лаже у њену корист.

    Наравно да нису иста врста молитве и клечања.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  13. #9862
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guest View Post
    Gojko Perović je obični kvazi-intelektualac. Ovaj tekst je potvrda toga.

    Čovjek se diči time sto se obrazovanje moglo sprovesti samo pod svodovima manastira. I to nije neočekivano.

    Neočekivano je da ovaj lik dobija enorman prostor u Vijestima, svjetioniku renesanse, reformacije i prosvjetiteljstva kojeg niđe ni na vidiku u CG od 14 do 19 vijeka.

    Sent from my Telefunken
    Od kad su krenule litije on je zvijezda u Vijestima. Imao je text đe je on čak zvao da ga povuku, jal zbog poltornstva bješe neprijatno, jal zbog ljubomorne popadije, nisam siguran. Na netu osta link https://www.vijesti.me/vijesti/drust...pse-lice-crkve

    Inače, lik je ekstremno blizak Demokratama. Kad su snimali spot sa tri svete knjige koje dižu na totem dao im je dozvolu za snimanje u Cetinjski manastir, a kasnije su mnogi bili šokirani "uratkom". Bilo je tračeva, no se za njih popije infrakcija, pa da skalam.

  14. #9863
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Prvi pasus Gojkovog teksta.

    Ovih dana se rasplamsala priča o tome da Crkva zloupotrebljava školarce (djecu koja idu u škole) za neke svoje religiozne ( neko dodaje i političke !?) ciljeve, i da je to veoma loše za državu Crnu Goru. Jedan neoprezan poziv prosvetnog radnika da đaci (jednog razreda, jedne škole) organizovano dođu na molitvu, stavio je - u dijelu javnosti - generalno pod znak pitanja prisustvo djece u bogomolji. Evo nekoliko napomena, kao tema za razmišljanje, bez pretenzije da kažemo sve i da donesemo definitivne zaključke.

    Ljudi ja ne znam da li da budem oduševljen majstorskom relativizacijom lizanja podova i zajedničkog ljubljenja krsta u Coroni ili da me stvarno muka ufati od ovoga. Čovjek je relativizovao stvari za medalju.

    Ovo mi je, nažalost, paradigma Crkve kod nas. Negdje je u hrišćanstvu, makar nas tako učaše nekad, suština priznanje grijeha & greške i pokajanje. Samoprerispitivanje svojih postupaka, introspekcija... Ajde ovako: Amfilohije sjedi đe sjedi 30 godina, lupio je dosta puta. Reče li čovjek ikad "pogriješih, ili ogriješih se o nekome ili nekima". Možda jeste nekom ispovjedniku svome i malo metanisao zbog toga, ali da je uradio javno ne pamtim. Evo ga sad i Perović da relaitivzuje da su napravili ******, umjesto da reče da su pogriješili.

    Okle im onda pravo da traže pokajanje od vjernika. Mada i ne traže previše, što je najgore. Više je to ono iz vica "Može i za 20 eura, ali ti ništa neće valjat"

    Zbog ovih stvari stvara mi se otpor prema crkvi.

    A da relaksiramo stvari evo ljudi koji priznaju grešku i napišu tekst "Kako su izjeli ..." znate već što.

    http://www.marginalac.org/index.php?option=com_content&task=view&id=254&Item id=7


  15. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  16. #9864
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,224
    Thanks Thanks Given 
    2,765
    Thanks Thanks Received 
    4,549
    Thanked in
    2,408 Posts

    Default

    Kompletan 'dogadjaja' iz Bara je pogresan po vise osnova i ne moze ga relativizovat' ni otac Gojko ni Dzizus Krajst himself.

    Ali mislim da je dovoljno napisano, ne bih (se) ponavljao...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  17. The Following User Says Thank You to Fidel Castro For This Useful Post:


  18. #9865
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Kompletan 'dogadjaja' iz Bara je pogresan po vise osnova i ne moze ga relativizovat' ni otac Gojko ni Dzizus Krajst himself...........
    Pa, otac Gojko je pokušao da relativizuje. Bolje da nije. Dovođenje u istu ravan ekskurzije đaka i posjetu katedrali Notre Dame, s đecom iz osnovne škole koja u crkvi u Baru pada ničice i, što neko napisa, "liže pod crkve", je groteskno. Pokušajte da zamislite đake neke osnovne škole iz Pariza koja bi uradila nešto tako u katedrali Notre Dame. NEZAMISLIVO. Oče Gojko, nije đačka ekskurzija i obilazak katedrale Notre Dame isto što i lizanje poda crkve. Nije te bilo blam da ono napišeš? Eto, mene je sramota, zato što sam te par puta i na ovoj temi pomenuo kao razumnog čovjeka u SPC. Ovaj tekst nema veze s razumom. Nije mi jasno što ti je trebalo ovakvo blamiranje. Na nivou petparačke propagande. Ne pristoji ti spuštanje na taj nivo.

    Francuzi su te stvari riješili 1789.godine. Mi, izgleda, još nijesmo. Eto koliko kasnimo. Kad se pročitaju neki komentari Gojkovog teksta u "Vijestima", komentatora koji su oduševljeni ovim propagandnim smećem ("divan tekst" "otac Gojko objasnio" itd.), postaje jasno u kakvom mraku se nalazi dobar dio CG. Ono što mene brine nije sami tekst, već moguća najava koju taj tekst promoviše. Da CG s najnovijim promjenama u vlasti neće krenuti prema svijetloj budućnosti, nego prema mračnoj prošlosti. Biće to ozbiljan test za građansku Crnu Goru.

  19. The Following 2 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  20. #9866
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default Crkva nad Crkvama…

    Joanikije: Vojna vježba na Sinjajevini ugroziće prirodnu sredinu, kontaminirati nju znači zagaditi i rijeke

    https://www.vijesti.me/vijesti/drust...aditi-i-rijeke

    Само да Зелени европе не подрже Јоаникија.


    А колико ће спц свештеници тек бити зелени и штитити горицу од овога (ако је истина):

    Mirašu parcela kod Gimnazije

    https://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrik...tum=2020-10-15


    Зна ли ко шта би са оним плацем на малом брду датом цпц-у?



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Mstislav; 16-10-20 at 00:02.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  21. #9867
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    848
    Thanks Thanks Given 
    107
    Thanks Thanks Received 
    412
    Thanked in
    208 Posts

    Default

    Sad svaka sekta i udruzenje vjernika n.v.o. ima pravo da mu se besplatno udijeli plac da gradi nekretninu


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  22. #9868
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,224
    Thanks Thanks Given 
    2,765
    Thanks Thanks Received 
    4,549
    Thanked in
    2,408 Posts

    Default

    Bilo bi zanimljivo prelistat' malo imovinske kartone SPC/CPC da se vidi koliko tu atraktivnog zemljista ima i mnogo bitnije pitanje... ZBOG CEGA?
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  23. The Following 2 Users Say Thank You to Fidel Castro For This Useful Post:


  24. #9869
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,003
    Thanked in
    1,547 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Mirašu parcela kod Gimnazije

    https://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrik...tum=2020-10-15


    Зна ли ко шта би са оним плацем на малом брду датом цпц-у?
    Dje nestadose zastupnici sekularizma drzave.
    Uobicajeno su jako azurni kad se radi o akcijama MPC i izjavama

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  25. #9870
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,349
    Thanks Thanks Given 
    14,771
    Thanks Thanks Received 
    4,106
    Thanked in
    2,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Joanikije: Vojna vježba na Sinjajevini ugroziće prirodnu sredinu, kontaminirati nju znači zagaditi i rijeke

    https://www.vijesti.me/vijesti/drust...aditi-i-rijeke

    Само да Зелени европе не подрже Јоаникија.


    А колико ће спц свештеници тек бити зелени и штитити горицу од овога (ако је истина):

    Mirašu parcela kod Gimnazije

    https://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrik...tum=2020-10-15


    Зна ли ко шта би са оним плацем на малом брду датом цпц-у?



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ništa još sa tim placem. Ne zalazi niko tamo. Bar koliko znam. Nije mi predaleko.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  26. #9871
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Priceless:

    https://borba.me/borba-saznaje-vucic...n-u-podgoricu/

    Edit: prođe mi kroz glavu, ove budaletine indirektno pišu da je Amfilohije na respiratoru....
    Last edited by Gagarin; 20-10-20 at 14:07.

  27. #9872
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    https://m.cdm.me/politika/irinej-pri...drugoj-drzavi/

    Симпатичан видео.
    Патријарх први међу једнакима.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  28. #9873
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    1,824
    Thanks Thanks Given 
    108
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    97 Posts

    Default

    Манастир ПРАСКВИЦА (11 вијек)




  29. The Following User Says Thank You to nenocopy For This Useful Post:


  30. #9874
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    https://m.cdm.me/politika/irinej-pri...drugoj-drzavi/

    Симпатичан видео.
    Патријарх први међу једнакима.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Me znam samo u kakvom paralelnom univerzumu ovi zive dje su Cacani jaci od Moracana (sem ako nijesu kakve magije u pitanju)

  31. #9875
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Nije baš crkva, ali nešto reis pričao. I kaže čovjek isti likovi za izborni dan komentarišu "Evo ih Balije" kad dođe autobus iz Sarajeva, a onda posle izbora sa transparentom "Ne damo svetinje" ispred pljevaljske džamije da navodno brane Bošnjake. Hmmmm...
    Svakako, realno ne postoji povjerenje između pravoslavaca i muslimana, naročito na sjeveru. I bojim se da se neće baš brzo izgraditi.

    https://m.cdm.me/politika/fejzic-lic...-sto-su-svoje/

Page 395 of 644 FirstFirst ... 295345385391392393394395396397398399405445495 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 5 users browsing this thread. (0 members and 5 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 16:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 13-10-07, 23:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 08:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 04:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 20:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •