Page 34 of 644 FirstFirst ... 243031323334353637384484134534 ... LastLast
Results 826 to 850 of 16099

Thread: Crkva nad Crkvama…

  1. #826
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Ne postoji dokaz koji zaključani um može da prihvati. Nijekanje i poricanje su uobičajeni mehanizmi odbrane tih jednosmjernih umova.

    Sto se tiče legalnosti i legitimnosti, da ne gubim vrijeme, imaš ovdje detaljno objašnjeno:

    https://www.antenam.net/istorija/109...okefalne-crkve

    https://www.antenam.net/istorija/123...rkve-1918-1922
    Tamo gdje postoji volja, postoji i način...​

  2. #827
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by magicform View Post
    Ne postoji dokaz koji zaključani um može da prihvati. Nijekanje i poricanje su uobičajeni mehanizmi odbrane tih jednosmjernih umova.

    Sto se tiče legalnosti i legitimnosti, da ne gubim vrijeme, imaš ovdje detaljno objašnjeno:

    https://www.antenam.net/istorija/109...okefalne-crkve

    https://www.antenam.net/istorija/123...rkve-1918-1922

    Ma poznata su mi ta vanvremenska mrsomudjenja o pravnim aspektima ujedinjenja crkvi i obnavljanja patrijaršije.

    Kad bi se istorija mogla utvrdjivati i tumačiti kroz pravne aspekte, zanemarujući vremenski kontekst, ona bi mnogo više bila egzaktna nauka, a manje deskriptivna.


    To je klasično drombuljanje po unapred zadatoj ideološkoj matrici. Četvorenje dlake i traženje pravničkih anomalija u vremenu koje je obeležilo najveće ljudsko stradanje u Evropi.

    Koliko su realne okolnosti u ono vreme diktirale ustavno ili neustavno delovanje, najbolje se vidi iz statusa Pećke eparhije u okviru Pravoslavne crkve u Crnoj Gori.
    Sa Cetinja introniziraju i delegiraju Gavrila Dožića kao pećkog mitroplita, a pri tom po važećem Ustavu Svetog Sinoda Crnogorske Knjaževine, pećka eparhija uopšte ne postoji u njenom sastavu. Što bi se sa pravnog aspekta reklo, Cetinjska Mitropolija deluje protivustavno.

    I onda mudri savremeni tumač prava, konstatuje da Gavrilo Dožić nije bio član Svetog Sinoda 1918 godine po Ustavu iz 1904 godine...I njegov potpis valjda ne važi.
    Pri tom autoru ne pada na pamet da se bavi sudbinom sveštenstva u Crnoj Gori tokom austrougarske okupacije. Njega interesuju samo pravni aspekti.
    Njega ne interesuju realni razlozi zašto Sveti Sinod nije popunio svoje članstvo i zašto su samo dvojica od prvobitnih sedam po Ustavu iz 1904 godine prisutna na potpisivanju.

    U uslovima okupacije, kad su suspendovani državni svi i drugi zakoni Kraljevine Crne Gore, kad Švabe ruše Njegoševu kapelu, a na stotine sveštenika biva internirano očekivati da se velikodostojnici crkve bave ustavnim pitanjima i popunjavanjem Svetog Sinoda je pomalo bizarno.
    Ali to je za autora očigledno jako bitno, jer on je pravnički mrsomud iz 2019 godine.

    Nego, šta bi bilo realno očekivati da se 100 godina kasnije uradi po pitanju tog "neustavnog Riješenja" i protivustavnog delovanja Mitrofana Bana i ostalih crkvenih velikodostojnika te 1918 godine.
    Ko može suspendovati tu njihovu odluku?
    Miraš Dedeić?
    Milo Djukanović?

  3. #828
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6,891
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    73
    Thanked in
    39 Posts

    Default

    Ono što mene interesuje je kako to da Srbi ne priznavaju ništa što je bilo u Crnoj Gori prije 1918., a kad im se pomene da su albanci na Kosovu većinski narod više od 100 godina, onda se vraćaju i do 1389. i pozivaju se na manastire iz 15. i 16. vijeka. Neka se odluče računa li se vrijeme prije 1. svijetskog rata ili ne računa. Vazda su sve percipirali kako njima odgovara.

  4. #829
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,695
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sandor Kolar View Post
    Ono što mene interesuje je kako to da Srbi ne priznavaju ništa što je bilo u Crnoj Gori prije 1918., a kad im se pomene da su albanci na Kosovu većinski narod više od 100 godina, onda se vraćaju i do 1389. i pozivaju se na manastire iz 15. i 16. vijeka. Neka se odluče računa li se vrijeme prije 1. svijetskog rata ili ne računa. Vazda su sve percipirali kako njima odgovara.
    Nije selektivan pristup istoriji karakteristican samo za Srbe, vec za sve balkanske narode.

    Svi, pa I mi Crnogorci, se rado sjecaju onih granica kada je drzava bila najveca, a precutkuju se periodi kada je nije ni bilo, svi lamentiraju nad svojim zrtvama, a jako malo govore o zlocinima pocinjenim u ime njihovog naroda, a nerijetko se I zlocinci slave kao heroji.

    Ma mi smo svi odje prokleti. Bog nam je dao lijep komad zemlje I potencijale za normalan zivot, ali mi prosto periodicno volimo da se pokoljemo medjusobno, a mrznja se prenosi sa koljena na koljeno.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  5. #830
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Nije selektivan pristup istoriji karakteristican samo za Srbe, vec za sve balkanske narode.

    Svi, pa I mi Crnogorci, se rado sjecaju onih granica kada je drzava bila najveca, a precutkuju se periodi kada je nije ni bilo, svi lamentiraju nad svojim zrtvama, a jako malo govore o zlocinima pocinjenim u ime njihovog naroda, a nerijetko se I zlocinci slave kao heroji.

    Ma mi smo svi odje prokleti. Bog nam je dao lijep komad zemlje I potencijale za normalan zivot, ali mi prosto periodicno volimo da se pokoljemo medjusobno, a mrznja se prenosi sa koljena na koljeno.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    Ovo je kljuchno,nazalost stanje svijesti kod dosta nashih sugradjana je ovakvo,prebolesno, i ne vidim nachin da ce se to ikada promijeniti.
    ...

  6. #831
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Nije selektivan pristup istoriji karakteristican samo za Srbe, vec za sve balkanske narode.

    Svi, pa I mi Crnogorci, se rado sjecaju onih granica kada je drzava bila najveca, a precutkuju se periodi kada je nije ni bilo, svi lamentiraju nad svojim zrtvama, a jako malo govore o zlocinima pocinjenim u ime njihovog naroda, a nerijetko se I zlocinci slave kao heroji.

    Ma mi smo svi odje prokleti. Bog nam je dao lijep komad zemlje I potencijale za normalan zivot, ali mi prosto periodicno volimo da se pokoljemo medjusobno, a mrznja se prenosi sa koljena na koljeno.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    Bojan Baca je prosle nedjelje imao dobar intervju u kojem mi se posebno dopala sintagma "kod nas vrijeme ne tece, nego se gomila" (ili tako nekako). Balkanci imaju to prokletsvo da stalno gledaju unazad - ko je koga, kada, dje, kako... Kad sam nedje nekim nasim Balkancima kazao da od stranaca Japanci najvise vole/ postuju Amerikance, reakcija na prvu loptu je bila: "A Hiroshima? Nagasaki?"
    Naravno, Japanci to nijesu zaboravili. Ali, to je nekad bilo. Istorija.

    Eh, Baklanci, prokleta sorta:upset:

  7. #832
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,699
    Thanks Thanks Given 
    467
    Thanks Thanks Received 
    842
    Thanked in
    321 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    Ovo je kljuchno,nazalost stanje svijesti kod dosta nashih sugradjana je ovakvo,prebolesno, i ne vidim nachin da ce se to ikada promijeniti.
    Tako je,nazalost nepismeni i neobrazovani skotovi se mahnito mnoze,i rade jedino ono u cemu superiorni-uce djecu da mrze sve drugacije od sebe.
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  8. #833
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,008
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    85 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sandor Kolar View Post
    Ono što mene interesuje je kako to da Srbi ne priznavaju ništa što je bilo u Crnoj Gori prije 1918., a kad im se pomene da su albanci na Kosovu većinski narod više od 100 godina, onda se vraćaju i do 1389. i pozivaju se na manastire iz 15. i 16. vijeka. Neka se odluče računa li se vrijeme prije 1. svijetskog rata ili ne računa. Vazda su sve percipirali kako njima odgovara.
    Koliko ja vidim svi svjetski ratovi su donijeli neke nove granice koje su važile do nekog novog sukoba !!! Granice koje su nastale ratom ili raspadom Jugoslavije su nastale po granicama republika u njenom sastavu !!! Vjerska zajednica nije vezana za administrativne granice već se njihova služba obavlja u skladu sa potrebama vjernika a ima obavezu i čivanja kulturnog nasledja !!! SPC po zadnjem popisu ima 60% vjernika u CG i stvarno je apsurdna inicijativa države da ih proglasi petom kolonom i to je svakome jasno !!! Izborna kampanja DPS sa sloganom "Crkva po mjeri vlade" je ludilo ...
    deuscroix

  9. #834
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sidewinder View Post
    Tako je,nazalost nepismeni i neobrazovani skotovi se mahnito mnoze,i rade jedino ono u cemu superiorni-uce djecu da mrze sve drugacije od sebe.
    Ali dobro,ipak postoji nada dok je recimo forumasha da ne nabrajam sad kojih sve jer ih ipak hvala BOGU ima dosta,pa ovi koji boluju neka prenose bolest kome mogu,ipak ih na kraju sami život demantuje i onda se vjerovatno pitaju pa majku mu zashto sam ja bio u ovakvoj bolesnoj zabludi,ali ...obichno taj povratak u normalu kratko potraje jer im je pogonsko gorivo ipak to shto je usadjeno s koljena na koljeno.
    ...

  10. #835
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Ma poznata su mi ta vanvremenska mrsomudjenja o pravnim aspektima ujedinjenja crkvi i obnavljanja patrijaršije.

    Kad bi se istorija mogla utvrdjivati i tumačiti kroz pravne aspekte, zanemarujući vremenski kontekst, ona bi mnogo više bila egzaktna nauka, a manje deskriptivna.


    To je klasično drombuljanje po unapred zadatoj ideološkoj matrici. Četvorenje dlake i traženje pravničkih anomalija u vremenu koje je obeležilo najveće ljudsko stradanje u Evropi.

    Koliko su realne okolnosti u ono vreme diktirale ustavno ili neustavno delovanje, najbolje se vidi iz statusa Pećke eparhije u okviru Pravoslavne crkve u Crnoj Gori.
    Sa Cetinja introniziraju i delegiraju Gavrila Dožića kao pećkog mitroplita, a pri tom po važećem Ustavu Svetog Sinoda Crnogorske Knjaževine, pećka eparhija uopšte ne postoji u njenom sastavu. Što bi se sa pravnog aspekta reklo, Cetinjska Mitropolija deluje protivustavno.

    I onda mudri savremeni tumač prava, konstatuje da Gavrilo Dožić nije bio član Svetog Sinoda 1918 godine po Ustavu iz 1904 godine...I njegov potpis valjda ne važi.
    Pri tom autoru ne pada na pamet da se bavi sudbinom sveštenstva u Crnoj Gori tokom austrougarske okupacije. Njega interesuju samo pravni aspekti.
    Njega ne interesuju realni razlozi zašto Sveti Sinod nije popunio svoje članstvo i zašto su samo dvojica od prvobitnih sedam po Ustavu iz 1904 godine prisutna na potpisivanju.

    U uslovima okupacije, kad su suspendovani državni svi i drugi zakoni Kraljevine Crne Gore, kad Švabe ruše Njegoševu kapelu, a na stotine sveštenika biva internirano očekivati da se velikodostojnici crkve bave ustavnim pitanjima i popunjavanjem Svetog Sinoda je pomalo bizarno.
    Ali to je za autora očigledno jako bitno, jer on je pravnički mrsomud iz 2019 godine.
    Zanimljivo, napišeš prvo da je "R(i)ješenje" legalno i legitimno, ali, nakon što si pročitao tekst o pravnim aspektima ukidanja CPC, odjednom se istorija ne može tumačiti kroz pravne aspekte. Vjerovatno se u izmišljenoj, mitomanskoj, ad hok istoriji pokatkad zanemaruje vanvremenski kontekst, ili, možda, vremenski kontekst; ko da zna, treba živjeti tu bajku - konfuzija dvodomnog uma.


    Dakle, istina je, ukratko, da ova odluka Sv. Sinoda Crnogorske crkve nije imala uporište u važećem ustavu Sv. Sinoda KCG jer se nijednim članom Ustava ne daje Sv. Sinodu pravo da o ovakvoj odluci raspravlja, a kamoli da je donese.
    Linkovi su postavljeni, ko želi neka iz pročitanog, svako za sebe, donese zaključak.


    Istorija je učiteljica života: proučavamo je oslobođeni svakog subjektivizma, učimo razlike nekadašnjeg i današnjeg načina života i nadasve izvlačimo pouke - samo budala pokušava da je popravlja.


    Onaj koji negira ili relativizuje zločine iz prošlosti, dakako, vrijeđa zdrav razum, a sebe osakaćuje kao čovjeka.


    Kad već pominješ Austrougarsku, da vidimo što su Bulatovići napisali, a koji su najviše postradali u vrijeme Srbijanske okupacije:


    - Ropstvo pod Austrougarskom spram onog pod Srbijom je prijatna uspomena!


    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Nego, šta bi bilo realno očekivati da se 100 godina kasnije uradi po pitanju tog "neustavnog Riješenja" i protivustavnog delovanja Mitrofana Bana i ostalih crkvenih velikodostojnika te 1918 godine.
    Ko može suspendovati tu njihovu odluku?
    Miraš Dedeić?
    Milo Djukanović?

    Prosto: pravo, pravda, kanoni... to je sve!
    Last edited by magicform; 02-07-19 at 20:14.
    Tamo gdje postoji volja, postoji i način...​

  11. #836
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sandor Kolar View Post
    Ono što mene interesuje je kako to da Srbi ne priznavaju ništa što je bilo u Crnoj Gori prije 1918., a kad im se pomene da su albanci na Kosovu većinski narod više od 100 godina, onda se vraćaju i do 1389. i pozivaju se na manastire iz 15. i 16. vijeka. Neka se odluče računa li se vrijeme prije 1. svijetskog rata ili ne računa. Vazda su sve percipirali kako njima odgovara.
    Kao da smo mi bolji. Podgoricka skupstina nam je ilegalna i protivpravna, ali nam je zato AVNOJ odrzan usred sume legitiman izvor drzavnosti.

    Pusti, balkanske trice i kucine.

  12. #837
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6,891
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    73
    Thanked in
    39 Posts

    Default

    Niko neće da gasi SPC u Crnoj Gori, ali mi crnogorci vjerujemo da je naša crkva postojala i da treba da se obnovi, jer mislimo da je silom prisajedinjena SPC-u.
    Druga stvar, mala Crna Gora je povratila svoju državnost, i uvijek je bila i biće pod uticajem Beograda.
    Pošto smo već jednom prošli 1918. i ne bi voljeli da se ponovi, u interesu nam je da smanjimo uticaj Beograda, koji je naročito jako pozicioniran preko INSTITUCIJE SPC, koja je, opet kažem, uknjižila NEKRETNINE crnogorske države u vrijeme kad Crna Gora nije bila dovoljno jaka da se odupre tome. Mi ne želimo da neko koristi BOGA za kontrolu Crne Gore, jer SPC nije predstavništvo Boga, kako odje bogobojazljivi narod vjeruje, nego jedna obična manipulatorska institucija. Nama ne treba crkva koja ce da spusta limenke na planine na koje su se vijekovima peli ljudi razlicitih vjeroispovijesti i koji su živjeli u skladu.
    Meni je bliži musliman iz Bara nego pravoslavac iz Beograda, jer je to moj sunarodnik i moj crnogorac, krstio se on ili klanjao.
    I ne radi se uopšte o Mirašu Dedeiću, ne znam zašto se on pominje uopšte. Radi se o nečemu što je postojalo vijekovima prije Miraša i što će postojati vijekovima poslije Miraša.
    Last edited by Sandor Kolar; 02-07-19 at 23:35.

  13. #838
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Nije Mirash samo problem.

    Cijeli kler CPC sadsnje su uzasni tipovi. Tu nema jedan cist tip.

    Ne moramo obnavljati CPC samo reda radi. Valjda trebaju tu da budu neki duhovni ljudi da podignu vieru u Cpc.

    Ne udbasi i splacine.

    Pa onda natenane da se ugasi SPC u CG i to je to.
    Ovako sa Mirasem i suicide squadom nema sanse da se CPC obnovi.

    Zamisli Miras nekome krsti dijete... Jao...

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  14. #839
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Nisu svi tamo udbasi i splacine , mislim da precerujes.

    Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  15. #840
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,712
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Nije Mirash samo problem.

    Cijeli kler CPC sadsnje su uzasni tipovi. Tu nema jedan cist tip.

    Ne moramo obnavljati CPC samo reda radi. Valjda trebaju tu da budu neki duhovni ljudi da podignu vieru u Cpc.

    Ne udbasi i splacine.

    Pa onda natenane da se ugasi SPC u CG i to je to.
    Ovako sa Mirasem i suicide squadom nema sanse da se CPC obnovi.

    Zamisli Miras nekome krsti dijete... Jao...

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    Po kojim su to "kriterijumima" bolji "ovi" SPC?
    Ako misliš na Kačavendu, Grigorija i sl?

  16. #841
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,271
    Thanks Thanks Given 
    14,559
    Thanks Thanks Received 
    4,038
    Thanked in
    2,046 Posts

    Default

    Niko od vas koji kao oćete da obnavljate CPC nije vjernik. Ma ni blizu vjernika. Većinom ateisti. Ali bi svim silama da se obnovi CPC. Samo iz razloga kako ništa srpsko ne bi postojalo u Crnoj Gori. I moram priznati da vam ide dobro. Naravno sve to u saradnji sa ovom vlašću. A to dovoljno govori o vama. Nego neka vam ga, doći će sve to na svoje kad tad.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  17. #842
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    75
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Po kojim su to "kriterijumima" bolji "ovi" SPC?
    Ako misliš na Kačavendu, Grigorija i sl?
    Kacavenda i Grigorije su u Bosnu i Hercegovinu a ne u CG. To je isto kao kad bi rekao kakvi su ovi fratri, sve pedofili. Pa ima pedofila po Vatikanu itd, ali za ove nase nikad nista slicno nije pomenuto. Sto se tice duhovnih vodja u Crnoj Gori, popova, hodza itd. meni se cini da mi bas imamo srecu sa njima, jer nema tako nekih afera, vjerskih ekstrema itd, nego su uglavnom umjereni ljudi i prosto ih je milina slusati, a koliko vidim i cesto su gosti jedni drugima na svecanostima sto je za pohvalu.

  18. #843
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Po kojim su to "kriterijumima" bolji "ovi" SPC?
    Ako misliš na Kačavendu, Grigorija i sl?
    Ko je rekao da su bolji ?

    Ja smatram SPC kancerom koji izjeda CG.

    Ono sto ne zelim da nam se desi je isto sto nam se desilo sa drzavom.

    Da je damo u ruke nesposobnih ljudi i mafije pa 1/3 ljudi ode iz CG 1/3 je ne smatra svojom drzavom a 1/3 smatra i voli.

    Ne moze se na silu i po svaku cijenu praviti identitet

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  19. #844
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,695
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Niko od vas koji kao oćete da obnavljate CPC nije vjernik. Ma ni blizu vjernika. Većinom ateisti. Ali bi svim silama da se obnovi CPC. Samo iz razloga kako ništa srpsko ne bi postojalo u Crnoj Gori. I moram priznati da vam ide dobro. Naravno sve to u saradnji sa ovom vlašću. A to dovoljno govori o vama. Nego neka vam ga, doći će sve to na svoje kad tad.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Jel logično da crkva bude sprska, da vjera ima srpski predznak, a sve u državi koja nije Srbija nego Crna Gora?
    Zar nije logičnije da se nađe neki modalitet da crkva bude samo pravoslavna, ni crnogorska ni srpska, ili i jedno i drugo?
    Ali onda imamo partijarha te iste crkve koji negira postojanje crnogorske nacije, pa niko od vas Srba ne reče sram bilo patrijarha što to priča protiv naše braće Crnogoraca. Evo mi svi ođe koliko nas je, možda uz par nekih nečasnih izuzetaka, opletosmo po onoj kokoški od Mirne, a sad da pitam koliko je ođe Srba sa foruma osudilo ovu i prethodne katastrofalne izjave partijarha.

    Po deseti put pitam, kakve veze ima vjera sa nacijom? Oće li mi neko odgovoriti?
    Paradoksalno je to što pravoslavne crkve, umjesto da ih zbližavaju, još više udaljavaju pravoslavne narode. Jel to hrišćanski?

  20. #845
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Niko od vas koji kao oćete da obnavljate CPC nije vjernik. Ma ni blizu vjernika. Većinom ateisti. Ali bi svim silama da se obnovi CPC. Samo iz razloga kako ništa srpsko ne bi postojalo u Crnoj Gori. I moram priznati da vam ide dobro. Naravno sve to u saradnji sa ovom vlašću. A to dovoljno govori o vama. Nego neka vam ga, doći će sve to na svoje kad tad.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

    Što bi stari rekli neko to odozgo vidi sve, samo mislim da popovi, fratri, hodže itd itd, znaju dobro da ne vidi niko ništa jer ne bi činjeli to što čine.

    Mene lično zabolje hoće li pare od tržnog centra Ostrog uzimat Amfilohije&Co ili Milo&Co samo mi smeta što je tu napravljen tržni centar, hvala na pažnji.

  21. #846
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by magicform View Post
    Zanimljivo, napišeš prvo da je "R(i)ješenje" legalno i legitimno, ali, nakon što si pročitao tekst o pravnim aspektima ukidanja CPC, odjednom se istorija ne može tumačiti kroz pravne aspekte. Vjerovatno se u izmišljenoj, mitomanskoj, ad hok istoriji pokatkad zanemaruje vanvremenski kontekst, ili, možda, vremenski kontekst; ko da zna, treba živjeti tu bajku - konfuzija dvodomnog uma.


    Dakle, istina je, ukratko, da ova odluka Sv. Sinoda Crnogorske crkve nije imala uporište u važećem ustavu Sv. Sinoda KCG jer se nijednim članom Ustava ne daje Sv. Sinodu pravo da o ovakvoj odluci raspravlja, a kamoli da je donese.
    Pokušao sam primerom o prisvajanju Pećke eparhije 1913 godine, da ti ukažem kako Ustav Svetog Sinoda iz 1904 godine ni u ono vreme nije bio nešto do čega su slepo držali Kralj Nikola Petrović i Mitrofan Ban. Jer da jesu, našli bi za shodno da ga promene jer je Crkva u Crnoj Gori proširila nadležnost i dobila toliko željenog trećeg arhijereja.
    Ali nisu, jer je bilo prečeg posla.
    Sve je bilo legitimno, a legalno je bilo koliko su realne okolnosti dozvoljavale.

    Kao kad Milo prizna Kosovo. On uvažava realnost, a ne legalnost.

    Zbog toga, možeš misliti koliko je smešno 2019 godine potezati kao argument Ustav Svetog Sinoda iz 1904 godine.

    Sve je to isprazno drombuljanje, koje ne dobacuje dalje od forumaškog prepucavanja i laprdanja Novak Adžića.




    Prosto: pravo, pravda, kanoni... to je sve!
    O tome bi trebao nešto konkretnije.

    Šta se u stvari želi?
    Na koji način?

    Jel cilj poništiti ono što su potpisali Mitrofan Ban i ostali?
    To ne možeš ti da uradiš, niti Milo Djukanović, ni skupština Crne Gore.

    To bi mogao teoretski Amfilohije Radović potegnuti kod Vaseljenske Patrijaršije i SPC.
    Da sa argumentima Novaka Adžića ode do Vartolomeja i Irineja, ospori odluke svojih prethodnika i traži osamostaljenje Mitropolije u Crnoj Gori.

    Medjutim, kako se meni čini, politička vlast u Crnoj Gori bi morala načiniti veliki zaokret da bi u tom pravcu umilostivila Amfilohija, Irineja i naposletku Vartolomeja.

  22. #847
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    896
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    19
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Niko od vas koji kao oćete da obnavljate CPC nije vjernik. Ma ni blizu vjernika. Većinom ateisti.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Ovo je skoro pa 100% tacno.
    Vjernika u CG skoro da i nema, ovo vazi i za CPC i SPC, uglavnom su svi vjernici iz inata.

    U ovoj zemlji ce crkve biti kao komunalne sluzbe, sve ce im se uzeti, placace im se kroz uplatnice za infostan neka crkavica…

  23. #848
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,271
    Thanks Thanks Given 
    14,559
    Thanks Thanks Received 
    4,038
    Thanked in
    2,046 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Ko je rekao da su bolji ?

    Ja smatram SPC kancerom koji izjeda CG.

    Ono sto ne zelim da nam se desi je isto sto nam se desilo sa drzavom.

    Da je damo u ruke nesposobnih ljudi i mafije pa 1/3 ljudi ode iz CG 1/3 je ne smatra svojom drzavom a 1/3 smatra i voli.

    Ne moze se na silu i po svaku cijenu praviti identitet

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    Znači priznaješ da se na silu pravio i pravi identitet. Prvo kroz referendum, zastavu, himnu, jezik sad i kroz crkvu.

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Jel logično da crkva bude sprska, da vjera ima srpski predznak, a sve u državi koja nije Srbija nego Crna Gora?
    Zar nije logičnije da se nađe neki modalitet da crkva bude samo pravoslavna, ni crnogorska ni srpska, ili i jedno i drugo?
    Ali onda imamo partijarha te iste crkve koji negira postojanje crnogorske nacije, pa niko od vas Srba ne reče sram bilo patrijarha što to priča protiv naše braće Crnogoraca. Evo mi svi ođe koliko nas je, možda uz par nekih nečasnih izuzetaka, opletosmo po onoj kokoški od Mirne, a sad da pitam koliko je ođe Srba sa foruma osudilo ovu i prethodne katastrofalne izjave partijarha.

    Po deseti put pitam, kakve veze ima vjera sa nacijom? Oće li mi neko odgovoriti?
    Paradoksalno je to što pravoslavne crkve, umjesto da ih zbližavaju, još više udaljavaju pravoslavne narode. Jel to hrišćanski?
    Izjednačavati srpstvo sa Srbijom ne ide. To dobro znaš. Meni lično ne bi smetalo da bude samo pravoslavna ako bi to doprinijelo nekom miru. Ali dok je onakvih Mira koja nije izolovan slučaj. Dok je Ranka Krivokapića i ovakve vlasti itd itd da ne pominjem forumaše naciinaliste, onda je to neka vrsta odbrane.
    Ja se ne slažem sa tim izjavama patrijarha, ali on sigurno ima neko mišljenje o tome i vrlo lako da bolje zna i od mene i od tebe. Amfilohije je najzaslužniji za očuvanje srpsta u Crnoj Gori. Da nije bilo njega danas bi ga bilo vrlo malo. Možda bi se to nekim svidjelo, ali nije ispravno.
    A podizati sebe iz razloga jer ste osudili onakve izjave Mirne........ nemoj.

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Evo meni su se otac I djed, oba pokojni, izjasnjavali kao Crnogorci. Djed je umro dosta prije nego sto sam se ja rodio, a od njega imam dokument sa iskazanom nacionalnom pripadnoscu od prije skoro 70 godina.

    Kako su se tvoji otac I djed izjasnjavali do prije 30 godina?

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    Ja znam ljudi sa istim primjerom kao ti. I ja to stvarno poštujem. Tada su bili manjina. I to velika. I ako se ne slažem možda sa tim, izuzetno poštujem. Nikad nije lako biti u manjini.


    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  24. #849
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Paradoksalno je to što pravoslavne crkve, umjesto da ih zbližavaju, još više udaljavaju pravoslavne narode. Jel to hrišćanski?
    Kako to misliš?
    Sve pravoslavne crkve žive u medjusobnom jedinstvu i uzajmnom poštovanju.
    Narode ne udaljavaju pravoslavne crkve, nego političke vlasti u pravoslavnim zemljama.

    Crna Gora je tipičan primer.
    Politička vlast je ta koja kreira svaku realnost i sve podele. Nisu to ni pravoslavna crkva ni narod.
    Jel se SPC mešala u referendum 2006 godine?
    Eno Milo je sam priznao da je Amfilohije imao jedan sasvim neutralan stav.
    Zar je Crkva nekim svojim odlukama udaljila Crnogorce od Srba i Rusa?
    Ili taj animozitet istrajno uzgaja vlast u Crnoj Gori?

    Pa vlast čak ni ne krije da je ovaj Zakon o vjerskim zajednicama i udar na crkvenu imovinu u stvari čin protiv suzbijanja velikosrpstva ( a čitaj slobodno zatiranja srpstva) u Crnoj Gori.
    I sad je po tebi za tenzije nastala povodom toga kriva postojeća pravoslavna crkva u Crnoj Gori.
    A Milo radi sve na zbližavanju naroda.

  25. #850
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,695
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Ja znam ljudi sa istim primjerom kao ti. I ja to stvarno poštujem. Tada su bili manjina. I to velika. I ako se ne slažem možda sa tim, izuzetno poštujem. Nikad nije lako biti u manjini.
    Koja crna manjina.

    Evo prekopaj malo po starim dokumentima porodicnim. Kapiram da si mladji od mene 10-15 godina, pa mozda imas podatke I od pradjeda. Pogledaj kako su se pisali, kao Crnogorci ili kao Srbi.

    A o patrijarhu necu da trosim rijeci. Samo izjava da je Srbima u CG gore nego za vrijeme NDH je skandalozna na vise nivoa I toliko vrijedja zrtve Jasenovca da je to strasno. Ali on siri ljubav I mir medju ljudima pravoslavne vjere??



    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

Page 34 of 644 FirstFirst ... 243031323334353637384484134534 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 9 users browsing this thread. (0 members and 9 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 17:21
  2. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 14-10-07, 00:22
  3. Srbijanski zakon o crkvama
    By Old Bone in forum Politika generalno
    Replies: 12
    Last Post: 19-05-06, 09:55
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 05:04
  5. Crnogorci se mole u katolickim crkvama!
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 15-08-05, 21:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •