Page 160 of 250 FirstFirst ... 60110150156157158159160161162163164170210 ... LastLast
Results 3,976 to 4,000 of 6232

Thread: Crkva nad Crkvama…

Thanks Thanks Given 
    87
    Thanks Thanks Received 
    212
    Thanked in
    112 Posts

Quote Originally Posted by A+A View Post
    ipak sam trazio neku procjenu.
    Provedi anketu među vjernicima offline, forum ti tu nije od pomoći.

Kakva je situacija po pitanju poreza kod tebe u UA/RU? Takođe, osim DE gdje se još primjenjuje pomenuta praksa i kako je podržana među vjernicima RKC u drugim državama, posebno 'najkatoličkijim' poput Poljske ili Portugala?

Zanimljivo je kako naši susjedi reaguju po tom pitanju nakon preseljenja u DE:

https://www.index.hr/clanak.aspx?id=2067620

Tapatalk
    The more things change, the more they stay the same.

Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    48
    Thanked in
    39 Posts

Ja mislim da oni koji najvise "vicu" protiv ovih narodnih pjesama, kulture i istorije svog naroda I toboze se zgrazavaju, da njihovi preci imaju najvise &&&& na svojim rukama u svim ovim poznatim i nepoznatim ratovima po ex YU I ko zna sta sve protiv, ali eto primorani smo da gledamo katarzu..
    ... A da ih pitate o titulama, ordenjima i prvoborackim njihovih djedova i pradjedova... e to je valjda zbog izigravanja dece cveca i sirenja ljubavi sa neprijateljima
    Hipici bre njihove titule I ordenja. A religija im je isla sa onim Hari Chrishna Hare Hare

Ili, sto bi rekli Ameri :" those who scream the loudest have the most to hide" ...

Da se foliramo malo i da glumimo da nije rijec o istoriji i istini .. nego coce nesto kao skrivena poruka ovo ono, sve sa danasnjim titulama Serdara
    hehehehe.. Pise se ovdje svasta...svasta..
    Nego, sta ima novo?

Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 21-01-20 at 16:13.
    Common Sense

Thanks Thanks Given 
    84
    Thanks Thanks Received 
    33
    Thanked in
    21 Posts

Quote Originally Posted by Ostoja View Post

Znaci, dosli smo do tog da dio naroda muslimane u cg poistovjecuje sa Turcima. A to znaci što, da kad ova ova grupa pjeva: "Turci kukaju, bule leleču"? Da dosta ljudi kad cuje ovu pjesmu poistovjecuje Turke s ....kime? Mislim da je dovoljno jasno.
    Не знам да је ико рекао да то није тачно, ево имаш и колеге на форуму које муслимане зову турцима.

se staviti u polozaj tog naroda koji je prosao kroz traume 90-tih i pokazati malo senzibiliteta. Mogli bi sad da raspredamo pricu i da Albanci ne bi trebali da se jute kad se nazivaju Shiptarima, ili da se Srbi u CG ne bi trebali ljutiti kad bi ih neko nazvao "posr*bicama". Za svaki od ovih naziva bi se moglo naci nekakvo objasnjenje. Ono sto je tu bitno jeste: kako se ti ljudi osjecaju kad ih neko tako naziva? Ako im nije pravo, ako se ljute, pa nemojte ih tako nazivati. Jer, onda se radi se o provociranju i potpirivanju mrznje. Isto se to moze reci za pjesme o klanju i ubijanju Turaka, kad, da tebe citiram 'дио народа и даље поистовјећује муслимане/бошњаке са турцима"
    Немамо што распредат, шиптар и посрбица су увреде. Турчин може бити а не мора. Ја не називам никог бошњака/муслимана турчином јер то нису, а такође не желим да их вријеђам. Са друге стране пјевам и слушам пјесме о убијању турака јер су дио мог историјског и културног одређења. Не промовишем геноцид или убиства, славим борбу против окупатора који су били турци. Ако то радим у свом дому, или на окупљању гдје нема припадника исламске вјероисповјести како је то провокација?

se pozivamo na gradjenje zajednicke drzave i ako hocemo da neko vjeruje u parolu "Promjene, a ne podjele", onda se toga trebamo drzati u zivotu. Ne svoditi to na parolu koja ne znaci nista. Ako se govori o zajednistvu, a onda se stavlja prst u oko jednom dijelu naroda, onda se ne radi o "promjenama" vec o necem sto isto pocinje na slovo "P". Prevara. Moze i Podvala. Ili, sto bi jedan moj drug kazao "Prdnjava rabota".

Besmisleno je dalje voditi raspravu o ovome. Kazao sto sam zelio da kazem i potrosio i vise vremena nego sam trebao. Imam ja pametnija posla.
    Vec sam jednom kazao, pa da ponovim. Ako si razumio, dobro je. Ako nijesi, onda nista.

Over & out
    Ја сам тебе разумио, ти не желиш као ни ја да зовемо бошњаке/муслимане турцима, нити да их плашимо могућим новим злочинима. Ти мени ниси одговорио на пар једноставних питања, а уствари само једно, како ускладити моје право да пјевам историјске пјесме о ослобођењу црне горе са тим како се о томе осјећају бошњаци/муслимани у црној гори. Да ли мени ускратити то право, или да ја схватим да је то неграђански и нефер, или нешто друго?
    Ја чекам посао али волим ову земљу!

А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    24 Posts

Hvala lijepa na odgovoru, ali ipak sam trazio neku procjenu.

Jer nadam se da ces sloziti sa mnom da se prosvjedni izlazak na ulicu na blagdan dosta razlikuje od svakomjesecnog "nejunackog" uplacivanja crkvenog poreza. Jer nema sumnje da "herojsko" mahanje trobojkom ispred vjerskog objekta u "zastitu ugrozene Crkve" izgleda puno spektakularnije od neprekidnog svakomjesecnog novcanog pomaganja Crkve
    pa ako smatras da nece placati niko, cemu onda prica oko 50miliona eura godisnje zarade ostroga. ako vec niko nece da placa.
    logicki je jedna od te dvije izjave neistinita

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    48
    Thanked in
    39 Posts

Hriscanstvo I deset zapovjesti:

1. Ја сам Господ Бог твој; немој имати других богова осим Мене.
    2. Не прави себи идола нити каква лика; немој им се клањати нити им служити.
    3. Не узимај узалуд имена Господа Бога свог.
    4. Сећај се дана одмора да га светкујеш; шест дана ради и обави све послове своје, а седми дан је одмор Господу Богу твоме.
    5. Поштуј оца свога и матер своју, да ти добро буде и да дуго поживиш на земљи.
    6. Не убиј.
    7. Не чини прељубе.
    8. Не укради.
    9. Не сведочи лажно на ближњега свога.
    10. Не пожели ништа што је туђе.
    Druge religije ovo nemaju I ne znaci im nista.
    Nista od ovih zapovjesti nije Bozji grijeh za druge, za nas hriscane pravoslavne vjere jeste. Nema oprosta grijeha kapitalom u Pravoslavlju, zato drugu Hriscansku religiju ne spominjem..
    Koliki je ko vjernik moze se "procitati" u ovome… individualno..
    I normalno je sto narod HPCG vjeruju samo onom sto kaze Mitropolit Amfilohije.
    Ne laze covjek, vjera mu neda.
    Ostali… eeee

Hvala Lepo
    Common Sense

Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    13 Posts

Quote Originally Posted by technus View Post
    Izvinjavam se, iz tvog pisanja sam zakljucio da zivis u Hr, moja greska.
    U svakom slucaju, ostajem pri konstataciji da ja licno mislim da bi svaka religijaska organizacija trebala da zivi od donacija.
    Ali da placaju PDV za stvari koje prodaju,U Novom imaju cjenovnik za svadbe,sahrane i i krstenja
    Cjenovnik???
    A za slave uzimaju 20+,a bilo je dosta situacija dje im nije bilo milo kad su dobili manje para
    Ne prdnjavi prdnjavo ljudska...

Thanks Thanks Given 
    43
    Thanks Thanks Received 
    26
    Thanked in
    19 Posts

Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Provedi anketu među vjernicima offline, forum ti tu nije od pomoći.

Kakva je situacija po pitanju poreza kod tebe u UA/RU? Takođe, osim DE gdje se još primjenjuje pomenuta praksa i kako je podržana među vjernicima RKC u drugim državama, posebno 'najkatoličkijim' poput Poljske ili Portugala?

Zanimljivo je kako naši susjedi reaguju po tom pitanju nakon preseljenja u DE:

https://www.index.hr/clanak.aspx?id=2067620

Tapatalk
    Drzava isplacuje milijardne donacije iz drzavnog proracuna vjerskim zajednicama od kojih je najveca RPC. 84% proracuna cine porezi poreznih obveznika (fizickih i pravnih osoba).
    Osim neposrednih isplata drzava daje vjerskim zajednicima razlicite beneficije, poput oslobadjanja od vecine poreza, besplatnog davanju zemljista na koristenje i t.d.
    Ja sam mislenja da drzava samo treba obezbjediti zdravstveno i mirovinsko osiguravanje za popove i crkvene radnike koji su drzavljani Ruske Federacije ili posjeduju radne dozvole. Drzava takodjer moze sudjelovati u sacuvanju povijesnih blaga cak ako su u vlasnistvu neke crkve. I TO JE TO.
    Neka kupuju mersedese od donacija vjernika. Neka uplacivaju poreze od izdavanja soba u svojim hotelima, neka ih drzava oporezuje kada umjesto vjerskih obiljezja prodaju skupocjeni zlatni nakit s dragim kamenjem, neka plate novcane kazne kad betoniraju srednjovjekovne crkve i t.d. Neka samostalno financiraju sve strane svog funkcioniranja.
    I da, za uvodjenje sam crkvenog poreza. Jer ateisti ne trebaju novcano pomagati Crkve, krscani ne moraju novcano pomagati muslimanske zajednice, dok katolici i ljuterani ne moraju kupovati mersedese masnim popovima RPC
    Last edited by A+A; 21-01-20 at 17:30.

Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    48
    Thanked in
    39 Posts

Da... to je ono kad neko ne zeli da prihvati lokalna pravila I religijsku tradiciju vec zeli da implementira svoja iz tudjeg drustvenog I religijskog Sistema ..
    Znamo da u CG ne iznose na referendum ni jedno od pitanja pri mijenjanju svega toga, pa eto mozda I dobijamo ono sto nam stranci plasiraju za sta su oni u CG a ne mi, i tako diriguju "izmjenama".. No, vremena se mijenjaju, svjetska scena takodje, ko zna..
    Odoh da gledam pozoriste..

Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 21-01-20 at 17:43.
    Common Sense

9. The Following User Says Thank You to Maja For This Useful Post:

Thanks Thanks Given 
    85
    Thanks Thanks Received 
    168
    Thanked in
    106 Posts

Quote Originally Posted by Randy Orton View Post
    Ali da placaju PDV za stvari koje prodaju,U Novom imaju cjenovnik za svadbe,sahrane i i krstenja
    Cjenovnik???
    A za slave uzimaju 20+,a bilo je dosta situacija dje im nije bilo milo kad su dobili manje para
    Nisam ja protiv uvodjenja poreza, al svakako nisam za PDV, jer PDV ne placa prodavac usluga i artikala, nego kupac, tako da u krajnjem bi vjernici placali PDV, a ne crkva.
    Nisam ni za klasicno uvodjenje poreza na dobit, jer svesni smo u kakvoj drzavi zivimo i na sta bi sve te pare otisle, al ja sam misljenja da bi najbolji bio neki kompromis, da se vidi kolika je dobit crkve od prodaje suvenira itd., ako je porez na dobit tipa 9%, da se dogovore da crkva taj iznos ne mora da uplacuje u kasu drzave, al da svakako te pare moraju da uloze u obnovu nekih grana od javnog interesa, tipa renoviranje bolnica, skola i da dio svakog mjeseca moraju da uplate domu za nezbtinutu djecu u Bjeloj itd.

I da, za uvodjenje sam crkvenog poreza. Jer ateisti ne trebaju novcano pomagati Crkve, krscani ne moraju novcano pomagati muslimanske zajednice, dok katolici i ljuterani ne moraju kupovati mersedese masnim popovima RPC

Ovo se sve moze i izvesti tako sto se nece ni jedan euro iz drzavnog budzeta/proracuna izdvojit za religijske zajednice, nego da se iste finansiraju iz donacija i to je najpravedniji nacin, a ne uvodjenje crkvenog poreza.
    Last edited by technus; 21-01-20 at 17:57.
    'šta to zida sinko, koga sestra brani,
    koliko je love pokupio brat'

Thanks Thanks Given 
    172
    Thanks Thanks Received 
    161
    Thanked in
    82 Posts

Default Crkva nad Crkvama…

Quote Originally Posted by Maja View Post

Nista od ovih zapovjesti nije Bozji grijeh za druge, za nas hriscane pravoslavne vjere jeste. Nema oprosta grijeha kapitalom u Pravoslavlju, zato drugu Hriscansku religiju ne spominjem..
    Ostali… eeee

Hvala Lepo
    Možda nema oprosta pred Bogom, ali glavni ktitor SPC je jedan od najvećih kriminalaca tokom ratova 90ih. Ne znam da li im vjera da lažu kad zbore, ali svakako im ne smeta da druguju sa svakakvim ološom.

Sent from my iPad using Tapatalk
    Last edited by MeDo_JE; 21-01-20 at 18:35.
    #fakenews

Thanks Thanks Given 
    43
    Thanks Thanks Received 
    26
    Thanked in
    19 Posts

Da... to je ono kad neko ne zeli da prihvati lokalna pravila I religijsku tradiciju vec zeli da implementira svoja iz tudjeg drustvenog I religijskog Sistema ..
    Znamo da u CG ne iznose na referendum ni jedno od pitanja pri mijenjanju svega toga, pa eto mozda I dobijamo ono sto nam stranci plasiraju za sta su oni u CG a ne mi, i tako diriguju "izmjenama".. No, vremena se mijenjaju, svjetska scena takodje, ko zna..
    Odoh da gledam pozoriste..

Hvala Lepo
    A wwep in silence?

Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    48
    Thanked in
    39 Posts

Vidim da sam pogresno napisala nesto sto nisam trebala...
    Medo_je... jedan broj ktitora su bili smrtni gresnici... i pe***fili i ubice i izdajice i pljackasi, i sta su radili svojim roditeljima, i braci i svasta nepomenulo se sem onako kako jeste bilo .. jesu li mislili da su se iskupili ne znamo... jel bilo toga i u ne tako davnoj proslosti kod Vladara Petrovica i sta su radili svom narodu mi ne sudimo a ni Crkva....
    Ovo novijeg datuma ne znam.. Svako ima pravo da se pokaje i trazi svoje iskupljenje za nesto, i to pravo niko ne moze uskratiti, Crkva jos manje... mislim..

Hvala Lepo
    Common Sense

Thanks Thanks Given 
    321
    Thanks Thanks Received 
    78
    Thanked in
    56 Posts

Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Možda nema oprosta pred Bogom, ali glavni ktitor SPC je jedan od najvećih kriminalaca tokom ratova 90ih. Ne znam da li im vjera da lažu kad zbore, ali svakako im ne smeta da druguju sa svakakvim ološom.

Sent from my iPad using Tapatalk
    A zašto tebe to zabolje kao nekog ko nije vjernik i ne daje priloge?

Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    48
    Thanked in
    39 Posts

He... nije prilog religijskoj instituciji vjera��
    Veci je Hriscanin Pravoslavac Medo_ je no vecina onih koji praktikuju rituale i daju priloge radi iskupljivanja sopstvenih grehova po spc hramovima... i ja kad vidim neke pomislim neka ih oni ispred ... stvarno im iskupljenje treba... a kolona ispred iha.... neka, bolje ikad nego nikad..
    Hvala Lepo
    Common Sense

Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    123
    Thanked in
    65 Posts

Ostali… eeee

Hvala Lepo
    Ajmo od nazad. Amfilohije ne laže, nikad. Ta izjava nije tačna, evo, baksuz sam (izgleda) jer živim četrdeset i kusur godina u Crnoj Gori pa pamtim dosta toga, od negiranja istorijskih činjenica do drugih banalnih stvari kao Kotora u kome među zidinama ima jaki miris marihuane...
    Druge religije, hm, ima jedna koja kaže da ne smiješ prevariti prilikom trgovine, onda jedna još istočnija kaže da je svrha u umjerenosti. Da ponovim nešto što kažem i privatno, kada bi svi živjeli onako kako im njihova vijera nalaže (hrišćani, muslimani, jevreji, budisti, hindu,...) nikada ne bi bilo rata. No to su sve više filozofska pitanja jer u praksi... vjerski ratovi i ostalo...

Konkretno, ovaj i ovakav zakon je ,,dno dna", no veličati jedne, a nipodištavati druge da bi se pokazalo da ovaj zakon nije u redu je... biću blag i upotrebiti riječ problematično.

17. The Following User Says Thank You to wulfy For This Useful Post:

Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    48
    Thanked in
    39 Posts

Koga nipodastavati? To je optuzba.
    Sta vam se prividjelo wulfy?
    Edit: smrtni grijeh
    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 21-01-20 at 19:35.
    Common Sense

Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    303
    Thanked in
    62 Posts

Quote Originally Posted by johnny bravo View Post
    Jesi li se kvalitetno istovario (izvinjavam se, ali za ovu gomilu nečega, stvarno ne uspijevam naći adekvatniji izraz) po svom narodu? Je li ti lakše sad?

Mentalitetski zaostalo biračko tijelo - šta tačno ovo znači? Ne glasaju po tvojoj volji? I šta čini nacije koje si nabrojao progresivnim? A šta čini ove druge zaostalim?

Zoran Đinđić je apsolutno bio u pravu, "ništa nije tako opasno i otrovno kao pesimizam".
    Ovi koji ga duboko primaju, mogu jedino da budu kritikovani. Sto drugo zasluzuje ova grupa pecinskih ljudi? Moramo se pogledat u oci ako mislimo naprijed, a kako izgledamo nije nimalo prijatno.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

20. The Following 2 Users Say Thank You to Mojsije For This Useful Post:

Thanks Thanks Given 
    40
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    24 Posts

Amin to that

Sent from my Redmi 6 Pro using Tapatalk

Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    48
    Thanked in
    39 Posts

Stvarno je neugodno citati ovoliko vrijedjanja i ponizavanje cg glasaca i naroda. Brutalno, okrutno, drsko, bezobzirno i Nevaspitano bas.
    Ovo ne bi dozvolili ni na jednom stranom forumu. Administratori ne bi dozvolili a ovdje non stop i jos se likuje ko ce vise izvrijedjati i poniziti cg narod. Sramota.
    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 21-01-20 at 19:44.
    Common Sense

Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    161
    Thanked in
    84 Posts

- .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

stavih unsubsrice ali ova tema je non stop zakucana za vrh. a govorilo se prije "pametni forumasi"

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
    Leo Messi no es de este mundo !!! Gvardiola...14. Grazias Pep.

Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    161
    Thanked in
    84 Posts

A ti naivan pa vjerovao na riječ...
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    123
    Thanked in
    65 Posts

Koga nipodastavati? To je optuzba.
    Sta vam se prividjelo wulfy?
    Edit: smrtni grijeh
    Hvala Lepo
    Ne, nije optužba, ali isticanje hrišćanstva (pravoslavlja) naspram ostalih religija... Superbia... Neka bude da sam krivo shvatio, zaista nisam osoba koja sve zna. Možda većeras uzmem najstariju knjigu koja je u mojoj privatnoj biblioteci da utvrdim šta tamo piše, moguće da sam zaboravio... Inače, pored nje je jedna 100 godina mlađa, možda bi mogao i nju opet da pročitam (ili ne bi smio pošto sam hrišćanin?)

Sent from my Motorola 8400

Thanks Thanks Given 
    33
    Thanks Thanks Received 
    236
    Thanked in
    129 Posts

https://www.novosti.rs/vesti/planeta...ndica-i-Becica

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    48
    Thanked in
    39 Posts

[email protected] ne mogu da vas razumijem.. trudim se i procitala sam sto ste napisali..
    Jednostavno sam pisala u kontinuitetu misli oko ove teme o kojoj pisemo.. i navela moguci razlog zasto cg narod hriscanski pravoslavci /stavih skracenicu HPCG/ najvise vjeruju Mitropolitu Amfilohiju. Vjeruju mu jer znaju da u HP laz je smrtni grijeh i ne iskupljuje se u ovozemaljskom zivotu point.
    Ako mislite da grijesim i da je krsenje navedenih 10 Bozjih zapovjesti su smrtni grijesi bez mogucnosti oprosta u ovom zivotu karakteristicni za druge religije ili politicare, ja se izvinjavam sto nije u mom saznanju. Ako mislite da ce Hriscanski Pravoslavci kad je njihov religijski interes vjerovati politicarima i bilo kome drugo prije nego Mitropolitu... mislim, i ubijedjena sam cak .. da se varate.
    Izvinite, kucam preko tel... bas je ufff..

Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 21-01-20 at 20:29.
    Common Sense

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 12 users browsing this thread. (4 members and 8 guests)

1. Radisa Mirkovic,
  2. Biznismen Podgorica