View Poll Results: Sveti Njegos??

Voters
99. You may not vote on this poll
  • Da

    21 21.21%
  • Ne

    78 78.79%
Page 3 of 12 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 51 to 75 of 279

Thread: Njegos za sveca?

  1. #51
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,974
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,334
    Thanked in
    1,864 Posts

    Default

    Evo ja kao neutralan da kažem da se možda čovjek (mitropolit) zanio sa istorijom pa je umislio da je boj na Kosovu i da blagosilja srpske junake...


    Poslato sa super-moćne pisaće mašine Galaxy Note 2 x2
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  2. #52
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by albers View Post
    Ličnost o kojoj Zizijulas govori, vjerovatno (nisam čitao ovaj tekst ali znam teološki pristup ličnosti i negaciju zapadnjačkog mišljenja) nema veze sa ličnošću kako je kasnije izrasla u zapadnoj filosofiji nego preko etimologije i novoplatonizma dolazi do drukčijeg, povlašćeno "teološkog" pojma ličnosti (uz neizbježni pojam lika koji je bitan i u ikonobraniteljskim raspravama, ipostasa, i sl. koje poznajemo i kroz rad lokalnih filozofa počev sa Šijakovićem i ostalom Agape dužinom). Dakle, pravoslavni misticizam odbacuje ličnost kakvu poznaje Zapad i na kakvu mislimo mi u kolokvijalnom razgovoru jer je ona suviše bazirana na postulatima koji su protivbožanski.
    Palama kao isihasta i kao i svi isihasti je protiv ličnosti koju nužno određuje pojam identiteta jer se on kao isihasta posvećem molitvi i posti rastače u Bogu (postoji cijeli filozofski pojmosvnik koji će pravoslavni mistici izbjeći i da nazaivaju filosofskim izgrađen da se opiše mističko iskustvo i opit svjetlosti kao energije Božije i sl.). Vjerujem da se na tome bazira i Zizijulas jer se bez toga u pravoslavlju ne može i zbog čega je Palama sam ili u kontekstu neizbježan.

    Čudno je da se Amfilohije kao vrsni poznavalac Palame i isihasta srčano zalaže sa najokorelije zapadnjački određene identitete kao što je nacija, država, rasa, pol i sl...
    Google koristim za ljepše stvari nego gledanje emisija Agape i traganje za obimnim teološko filosofskim opusom Bogoljuba Šijakovića...
    Svetosavlje nisam pomenuo nijednom, nije moj predmet interesovanja ali sam pročitao dovoljno da bih mogao da shvatim da ni Njegoš, ni njegov stric ni Amfilohije koji bi volio da bude poput strica, ne mogu da budu sveci, dakle ni po jednom kanonu, crkvenom predanju i što god...
    Naravno crkveno predanje i samo se kosi sa jevađeljem samo što crkva to ljepše kaže- ne kosi ga neko ga dopunja, što Loski u knjizi Smisao Ikona, naziva pliromom crkve božije...
    sv.Grigorije Palama je isihasta, - u prevodu: molitveni tihovatelj.Taj način sozercanja je oduvijek bio prisutan još u ličnostima egipatskih monaha, samo je u palamino vrijeme ona poprilimila i bogoslovsko-dogmatsko uobličenje, a time i negdje odrazila suštinu pravoslavne mistike, nasuprot "tomizmu" (aka sv.Toma akvinsk) ikoji je u to vrijeme bio zvnačina ideologija Rima u 14vijeku. Ali o ličnosti se urpavo govori u kontekestu oboženja svog lika, gdje je kao i Palami tako i svim pravosalvnim hrišćanima jedna i jedina osnovna maksima - ličnost Bogočovjeka Hrista, koji je prisutan u svetojinskom životu Crkve i čijim nestvorenim energijama smo mi pričasnici, tako se i govori o ohristovljenju jevanđelskim etosom.
    Svakako da je pojam ličnosti u onom renesansnom smislu a tim i zapadnom, potpuno nepotpun za pravoslavno shvatanje i naznačenje ličnosti, ali to što ne znači da je zanemarljiv.
    O tome za šta se mit.Amfilohije zalaže, to može on da se pita...On je meni otvorio put sagledavanja i jedinog zalaganja čovjeka za ontološki suštinu koja se još ovdje na zemlji otkriva u Liturgiji.

  3. #53
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sophrosyne View Post
    Bolji, lošiji, dobar, odličan - kakvim se to rangiranjima baviš, ne kapiram?

    Shvatite, da za ljude van Crkve i njenog Liturgijskog života će uvjek postojati rangiranja ovoga svijeta.Crkva živi u novoj realnosti, koja je za ljude koji je gledaju sa strane skroz paradoksalna, a Hrišćanstvo i jeste po mnogo čemu paradoskalno.

    "Морамо увек имати на уму да у категоријама "овога света"
    Хришћанство не може не бити парадоксално.
    О. Александар Шмеман"
    Ma sve je to fino i krasno, suštinu religionosti je pogodio Tertulianus u 3 vijeku sa njegovim:"Credo quia impossibile exst" ("Vjerujem zato što je nevjerovatno", jer ako je od Boga onda je do nevjerovatnog više od ljudi), ali proglasiše neke protuve kao pop Maca i Špiljak (valjda se tako prezivao onaj koljač) za svece, pa ja onda treba da te sumnjive likove uporedim sa predivnim sv. Vasilijem Ostroškim, sv. Serafimom Sarovskim (koji je svakome IZ SRCA govorio "Radosti moja"...ah kako nedostaje ljudske toplote na ovome svijetu), ili pak sa sv. Franjom Asiškim, sv. Patrika Irskog , KOJI SU, BIVA, SVI NA ISTOM, NAJVIŠEM EVOLUTIVNOM STEPENU ČOVJEKA-SVETAČKOM, onda se zamislim, PA SHVATIM DA ONI NISU NITI MOGU BITI ISTI PA DA IH JE 5 SINODA PROGLASILO ZA SVECE....te je konačan zaključak da se u SPC zaista pretjeralo sa svecima! Nažalost nema ih mnogo ni u svijetu...TEŠKO JE DOĆ DO SVETOSTI (pogledaj PS)

    Pozdrav,


    PS
    Jedna napomena za vjernike:
    Pročitajte knjigu "Monah Kalist", pa ćete vidjeti kakav je mučenički i hiper-asketski život potreban da bi se javile astralne projekcije, tačne vizije budućnosti koje su od Boga (dar prozorljivosti, a ne veza sa pokojnicima), dar "skroziranja " čovjeka na prvi pogled....sve to i više od pomenutog je ovaj Kalist zadobio, ali njegov život je bio teži od svakog isposnika-jogina sa Himalaja! PROČITAJTE, NEĆETE SE POKAJATI! Nije u direktnoj vezi, ali koristim priliku da preporučim knjigu od koje sam ja lično iskusio 10%, koje je on identično iskusio i opisao, pa je samim tim Kalist stekao je moje povjerenje da je i onih NEVJEROVATNIH 90% ONIH VIŠIH DUHOVNIH ISKUSTAVA ZAISTA DOŽIVEO, I PLASTIČNO IH OPISAO. Nema mnogo knjiga koje ne blefiraju, ne prepričavaju tudja iskustva, koje su istinite do svakog zareza-a ova je takva. A on vjerovatno neće biti proglašen za sveca!
    Last edited by Old Bone; 17-05-13 at 21:49.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  4. #54
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mogu samo da se pridružim preporuci za "Monaha Kalista".:tickled_pink:

    http://www.svetosavlje.org/bibliotek...ist/Kalist.htm

  5. #55
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sophrosyne View Post
    Liturgijski hrišćanin je hrišćanin koji dolazi na Svetu Liturgiju, i učestvuje u svetotajinskom životu Crkve i njenim tajnama, kojom načelstvuje kanonski sveštenik,sveštenomonah ili Episkop Pravoslavne Crkve.Donekle jasno?
    ču donekle...jes brate 100 posto jasno. viđu ja vi liturgijski hrišćani ste pametni. liturgijate, tajnišete, ovo, ono...a ne ko oni obični hrišćani te vele ljubi bližnjeg svog, čini dobra djela...nijete poluđeli, ni da bog
    Last edited by brutajle; 18-05-13 at 08:42.

  6. #56
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Liturgija je srž pravosalvnog duhovnog života, a iz te srži izbijaju sve ostale vrline jevanđelskog nivoa...pa i ljubi bližnjeg svog kao samoga sebe i ljubi Boga svim umom,srcem i dušom svojom.O ove dvije zapovjesti po riječima Hristovim, visi sav zakon i proroci.Samo teško da se same riječi Gospodnje mogu shvatiti izvan Litrugije, i tumačenja svetih otaca...One mogu da se poštuju, da se ljudi oduševljavaju njima, ali često smisao i ta duboka tajna Hristove ličnosti i njegove riječi ostaje potpuno strana mnogima, i eto samo doživljava se kao neka izreka nekog mudraca i tome slično.Za nas pravoslavne hrišćane to su ontološke suštine koje se odnose na naznačenje ljudskog lika i njegovo podizanje iz praadamosvske tame grijeha, smrti i đavola.

  7. #57
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Liturgijski hrišćanin?!

    lele i qq što nećeš sve čut od ovih prepodobnih SPC-ovaca.

    Pošto smo čuli da je po Parizu itekako poznat i štovan kroz intelektualne krugove, đe se njegova doktorska disertacija ažurno prevodi (evo nekih 20-ak godina, +/- koja decenija - no razumijte, francuski je veoma težak jezik), nije to mala stvar. Biće to jedan dan veliki argument kada bude se pokrenula peticija da se proglasi za svetitelja, a možda i za anđela, može u SPC svašta.
    Kad je bal nek je maskenbal

    Može da drži i molitvu za upkojenje živima, nema veze što je to goli satanizam, bitno je da ga vole po Parizu!
    Nije to mala stvar, beš Cetinje 30 kuća! - kume ovo ti je PARIZ!

    Da svakako, liturđijski hrišćanin zna nedokučivu tajnu za one koji su jok-litrugijski hrišćani, oko ovog akta satanizma.


    Za nas pravoslavne hrišćane to su ontološke suštine koje se odnose na naznačenje ljudskog lika i njegovo podizanje iz praadamosvske tame grijeha, smrti i đavola.
    Šta ti je ontološka suština? - hahahahahahahaha

    praadamosvske tame grijeha, smrti i đavola.
    Praadamovske tame?

    Da baš, vidim da si ovo apsolvirao do krajnosti.

    Možeš malo da pojasniš ovaj prefiks 'pra' kod adamove tame, smrti i grijeha, ima li neki stariji oblik adamizacije ljudske sudbine od Adama stvorenoga ?
    Ili si mislio na pragrijeh?

    On je znao Boga lično (kao i Risto SOTONA) kako sad tama.

  8. #58
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mogli su kad ga već proglasiše svecem uradim "ljepšu", kanonskiju ikonu a ne ono ruglo....

  9. #59
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica,Niksic
    Posts
    723
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    http://www.vijesti.me/vijesti/amfilo...-clanak-129437 Evo jedan clanak.
    Posto vidim da po glasanju ljudi vas i nijesu odusevljeni ovom odlukom ne znam kako bih ovo mogao da prokomentarisem.
    Otkljucavanje telefona povoljno
    Kontakt na pm.

  10. #60
    Join Date
    May 2013
    Posts
    32
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Opcija NE ubjedljivo vodi

  11. #61
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default



    Njegoš Tajnovidac


    Nek vi je nazdravlje tajnovidi dan! hahahahaha

    Ikona je a la made in P.R.C. - koji kičeraj da se poludiš, ali skroz - nepoznati ikonopisac je uradio očigledno u paint (čovječe kako ti se ne ukaza vizija da imaš photoshop), moleći se cijelo vrijeme.


    Još, koliko je meni poznato u rukama se drži zadužbina sveca koju je obično podigao, ili službovao , a ovo mi liči na biljardu - pretpostavljam da je pokušano da se prikaže kapela na Lovćenu.

    Đe mu je desna šaka? - šaka koja je napisala te tajnovide stihove.


    Uzgred, Risto je ovo učinio bez blagoslova svoga šefa i bez odluke Sinoda SPC, da nije otcijepio crkvu, kukala mu majka neposlušna?

    Treba organizovat ekskurziju do biljarde da se poklonimo svetom bilijarskom stolu.
    Čuo sam da se jedna baba iz zete izliječila od reume, da joj se ukazalo nebo i tajnim vidom je viđela kroz zidove svetog Njegoša kako joj je rekao da dodirne svete kugle i štap sa kojim se igralo često.

    Eto je od jutros ka đevojka, prava ka strijela, smije se - čudo treba da se ispita , sumnja se da su je pokvareni cetinjani umjesto cigarete uvalili džoint, ali do sada sve ukazuje da je posrijedi čudo.

    Misteriozni visoki stranac sa bradom i u zlatnoj odeždi je jutros protrčao ispred manastira , kada se provjerilo da su TBOK van Cetinja sumnja se na čudo.
    Last edited by gaul; 19-05-13 at 22:05.

  12. #62
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Liturgijski hrišćanin?!
    kompjuter-frižider?

    Šta ti je ontološka suština? - hahahahahahahaha
    Ok, shvatljivo je da ne razumiješ pojam ontologije u kontekstu hrišćanske teologije, ali ne znam šta je tu smješno toliko, ili je to neka virtuelno-verbalana uzrečica.



    Možeš malo da pojasniš ovaj prefiks 'pra' kod adamove tame, smrti i grijeha, ima li neki stariji oblik adamizacije ljudske sudbine od Adama stvorenoga ?
    Ili si mislio na pragrijeh?
    Mi kad govorimo iz naše perspektive, govorimo u istorijskim kontekstu kao nečega što je imalo svoj trenutak...kao kad pričamo o praistoriji, pračovjeku...uglavnom nešto što se odigralo u nekom za nas udaljenm intervalu vremena.

    On je znao Boga lično kako sad tama.
    Nije znao Boga u punoti, trebao da ga pozna i da uđe slobodno u zajednicu sa Njim.To su neki osnovi pravosalvne teologije.

  13. #63
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    OFFLINE
    Posts
    6,088
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja koliko sam upućen, to ne ide ovom procedurom kao što je Amfilohije Radović uradio...

  14. #64
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    treba organizovat ekskurziju do biljarde da se poklonimo svetom bilijarskom stolu.
    Čuo sam da se jedna baba iz zete izliječila od reume, da joj se ukazalo nebo i tajnim vidom je viđela kroz zidove svetog njegoša kako joj je rekao da dodirne svete kugle i štap sa kojim se igralo često.
    lol

    ..

  15. #65
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    859
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja mislim da je vakat da se Antimfije obrije!
    Koju god igru da igra ovo je sramota sto se cini. Lovcena mi!

  16. #66
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    OFFLINE
    Posts
    6,088
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Politika ljudi, politika... On je pošao u SRB i pokušao da sije mržnju ka' ođe što radi, pa ga izmršikaše ovi odozgo... I jasno mu je da je gore prilično nepoželjan. A ođe mlatinja što mu ćef, niko ga ne dira. Štaviše, često pusti bubu među narod, ne bi li se skrenulo sa bitnijih pitanja...

    I ovaj trik sa Njegošem mu je, moram priznati, vrlo vješt. Ovim je on poprilično uvećao svoje stado, ili kako se to već zove... Da ne uvijedim nekog.

  17. #67
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Свети Нови Петре ii Петровићу Његоше, моли Бога за нас!

  18. #68
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by 11/11/11 View Post
    Ja koliko sam upućen, to ne ide ovom procedurom kao što je Amfilohije Radović uradio...
    šta ne ide?

  19. #69
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sophrosyne View Post
    kompjuter-frižider?
    Nešto ti je nejasno? slobodno pitaj sve što te interesuje , NE BOJ SE!

    ....

    Očigledno nisi shvatio šta sam pokušao da te pitam, na neki način i pitanje je vid konstatacije sa kojim ukazujem na izrečeni apsurd.
    Liturgijski hrišćanin neizreciv apsurd.


    Mi kad govorimo iz naše perspektive, govorimo u istorijskim kontekstu kao nečega što je imalo svoj trenutak...kao kad pričamo o praistoriji, pračovjeku...
    Vi? - persiraš to sebi, ili ukazuješ na neku određenu grupu i naglašavaš sebe kao pripadnika te grupice. To je već za analizu...bojiš se da zauzmeš stav, ili misliš da ako govoriš iz prvog lica množine imaš neki veći autoritet, da su ti riječi teže i smislenije? - indikativno

    Ne znam kako VI govorite i šta ste pod tim mislili, ali znam šta znači kad se kaže PRAistorija - to se odnosi na predistorijsko vrijeme. Istorijsko vrijeme počinje sa pojavom pisma, onako uopošteno uzeta je granica 4 milenijum B.C., a kada se kortisti izraz PRAčovjek, odna se odnosi na čovjeka koji je živio u praistoriji.
    Znači - prije tog vremena, ujedno prefiks dodaje značenje starije.
    Imaš PRAđeda, to ti je otac od đeda, opet neka vrsta đeda, samo stariji od kežual forme, pa udariš dva put PRA-PRAđed, đedov đed...kapiš?

    Pa mi je eto nejasno, šta je to dođavola PRAadamski grijeh, koji je opet usko vezan za ljudsku sudbinu, pošto vidim da tvrdiš da si mnogo načitan, ne znam kako se ovo omače.

    A što se tiča PRAgrijeha, to bi već imalo neki smisao, mada opet doduše invertovao si sadržaj i smisao postojanja, jer vrijeme kako teče sve smo bliži Sudnjem danu, tako da je grijeh sve veći i tama sve crnja, ali komplikovano je to za tebe.

    Nije znao Boga u punoti, trebao da ga pozna i da uđe slobodno u zajednicu sa Njim.To su neki osnovi pravosalvne teologije.
    Pa znao ga je lično, mlatio je gologuz pred njim, pričao, trčao kroz dvorište i voćnjak kuda je šetao lično Bog.

    Ako čestica Časnog Krsta je relikvija koja se čuva, zbog koje je građen i hram kao trezor i centar nekog hodočašća, pa i ako je Golgota mjesto koje se obilazi iz vjerskih razloga, pa se i poljubi Hristova stopa na tom putu, sve iz razloga jer je dodirom samog Boga to dobilo maltenemagijski i sveti karakter - kako onda reći za Adama da je živio u tami.

    On ga je poznavao lično, ćaskao sa njime, pričao, čak mu Bog u direktnom razgovoru ispunjavao želje - čudna kosnatacija.

    To su neki osnovi pravosalvne teologije.
    Postoji pravoslavna teologija?

    cccc...da ne komentarišem.

    Ok, shvatljivo je da ne razumiješ pojam ontologije u kontekstu hrišćanske teologije,
    Svakako, Hilandarsko Duhovni Centar se zatvorio i od tada sam religijski potučen, nedostaje mi sva ona duševna svjetina i kontakt sa svevišnjim.

    Pitao sam te šta je to onotološka suština

    Nisam te pitao da mi predočiš onotološku analizu grijeha, mislim da ne bih preživio toliki udar smijeha - again.

    I zadnje, ali ne i najmanje bitno, vidim da se predstavljaš kao muško, zakaj si onda sebi nadenuo ženski nik? - Kačavendin sindrom?

  20. #70
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,054
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Sto kazu, oce li bit posna slava Njegosdan?
    Njak Njak Njak

  21. #71
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by 11/11/11 View Post
    Politika ljudi, politika... On je pošao u SRB i pokušao da sije mržnju ka' ođe što radi, pa ga izmršikaše ovi odozgo... I jasno mu je da je gore prilično nepoželjan. A ođe mlatinja što mu ćef, niko ga ne dira. Štaviše, često pusti bubu među narod, ne bi li se skrenulo sa bitnijih pitanja...

    I ovaj trik sa Njegošem mu je, moram priznati, vrlo vješt. Ovim je on poprilično uvećao svoje stado, ili kako se to već zove... Da ne uvijedim nekog.
    Naravno da je politika! - baš bih volio da vidim i tog slučaja koji misli da je ovo akt iz vjere, mada nikad ne reci nikad.

    Kao slučajno se omaklo da to bude baš dva dana ispred dana nezavisnosti - možeš Risto sa prsneš, sa sve Nemanjićima oko Crne Gore, samostalni smo i na mapi smo ucrtani ka posebna država pa crkni od muke, možeš samo da cvrkućeš sa ovim glupostima do mile volje.
    Umrijeće nezadovoljan, jer iako ažuran službenik, Crna Gora se osamostalila za vrijeme njegovog mandata. Ovo su već potezi očajnika, sa sve jeftinijom produkcijom - ikona je urađena vrh - mora da je ikonopisac slabo se molio pa mu nije Sveti Duh vodio dobro miš, oću reć kist, kada je slikao ovaj prozorčić u Raj.
    I da napomenem da ga je stari vladika nazvao Risto SOTONA - dobri stari vladika.

    Treba iskoristiti svaku mogućnost da se podijele prodube, da se polarizuje narod što više, a sve kao slučajno sa licemjernom naivnošću. AKo tako ne može onda bačati kletve, nego prc nešto su mu slabe.
    Sve zarad boljitka i novog džipa, ne bi valjalo da se promjeni neka situacija u CG, profit bi značajno oslabio, jer bi i podjele koje su neprirodne za državu kakva je Crna Gora bi splasnule i nestale.

    Nego , služba je služba.
    Last edited by gaul; 20-05-13 at 00:05.

  22. #72
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Liturgijski hrišćanin neizreciv apsurd.
    pa dobro, mogu da uzmem i razumijem pojam apsurdnosti koji je posledica možda u trenutnom nerazumijevanju pojmova kao što je liturgijski, ali eto da budem precizniji to hrišćanin koji se nalazi na pravom mjestu - u Liturgiji.Jer danas sve se nešto naziva hrišćanskim, ali to po svojoj projavi i prorodi nije, jer hrišćanstva izvan Crkve nema.

    Pa mi je eto nejasno, šta je to dođavola PRAadamski grijeh, koji je opet usko vezan za ljudsku sudbinu, pošto vidim da tvrdiš da si mnogo načitan, ne znam kako se ovo omače.
    Pa stavi ti adamovski bez Pra, sadržaj i smisao ostaje isti.moj nagalasak je išao na istoričnost tog događaja.

    Ako čestica Časnog Krsta je relikvija koja se čuva, zbog koje je građen i hram kao trezor i centar nekog hodočašća, pa i ako je Golgota mjesto koje se obilazi iz vjerskih razloga, pa se i poljubi Hristova stopa na tom putu, sve iz razloga jer je dodirom samog Boga to dobilo maltenemagijski i sveti karakter - kako onda reći za Adama da je živio u tami.
    Govorim o Adamu nakon pada, a to je stanje smrti (koje je ušlo kroz grijeh), tame i đavola.Stanje prije pada sveti oci a i samo pismo opisuje kao blagodatno stanje. Inače, Hristos se naziva Novi Adam.
    evo kao dupuna, izvod iz pravosalvnog katihizisa:





    Postoji pravoslavna teologija?
    Vidi, zaista postoji.


    Svakako, Hilandarsko Duhovni Centar se zatvorio i od tada sam religijski potučen, nedostaje mi sva ona duševna svjetina i kontakt sa svevišnjim.

    Pitao sam te šta je to onotološka suština

    Nisam te pitao da mi predočiš onotološku analizu grijeha, mislim da ne bih preživio toliki udar smijeha - again.
    gdje trčiš nije mi jasno?Dao sam ti adekvatan izvor da se upoznaš sa samim pojmom ontologije u kojoj će ti se kazati i šta je ontološka suština.Vl.Ignjatije to odlično i jasno objašnjava.

    I zadnje, ali ne i najmanje bitno, vidim da se predstavljaš kao muško, zakaj si onda sebi nadenuo ženski nik? - Kačavendin sindrom?
    Po čemu je ženski?

  23. #73
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    1,222
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    njegos je buca sve zensko od venecije do tirane minimuN

  24. #74
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    9,170
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Barem smo unikat u svijetu, imaćemo jedinog sveca koji je istovremeno i autor najljepše erotske pjesme na svom jeziku.
    Što su ti kriterijumi, nekad je uslov bio minimum spaljivanje na lomači.

  25. #75
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Hristos se naziva Novi Adam.
    Au , zar nije novi Avraam ? - hahahahaha

    Hrist nije pao, on je donio novi zavjet sa Bogom poput Avraama prije njega.

    auuuu...džabe ti je što poziraš po toj liturđiji, ne prijenja ti ništa. Eh mora da se reotvori neki Duševni Centar za okupljanje.


    Pa stavi ti adamovski bez Pra, sadržaj i smisao ostaje isti.moj nagalasak je išao na istoričnost tog događaja.
    Drago mi je da sam te naučio šta označava prefiks 'pra' , uviđaš koliku si jeres odvalio, mogao je neko to da pročita i da povjeruje da je tako i da se nagrdi, mislim duševno.
    Kad već oko nečega čovjek želi da govori, makar neke osnove mora znati.
    Ovo su delikatne stvari, očigledna suspenzija poznavanje osnova ,a kadri smo ontološki opservirati grijeh, još nekoga proglasiti zlim ili nešto slično.

    Adamov grijeh, je nešto sasvim drugo od onog što si primarno rekao.

    Uzalud i govorenje iz prvog lica množine, netačno je netačno, glupo je glupo, pa makar i Risto to aminovao.

    Jer danas sve se nešto naziva hrišćanskim, ali to po svojoj projavi i prorodi nije, jer hrišćanstva izvan Crkve nema.
    Pa po Apokalipsi i nije tako, upravo zbog ovakvog stava mnogi će se pronaći u paklenom ognju, jer doći će potonje vrijeme, kada će Crkva udariti o paklene dubine. Kada će njeni sveštenici postati, *****i,lopovi,pedofili, zločinci i u njih vjere neće bit - biće u službi ovog svijeta, svijeta materijalnog sa kojim gospodari knez tame.

    Mnogi su pronašli svoju svetost, Hrista u najcrnjim djelovima svijeta, tipa logora smrti, kazamata, gubilišta - tako da opet Crkva je izostavljena.

    Sa druge strane, da se sjetimo šta su mnogi sveti oci rekli na ovo pitanje, da može, ali zašto piti rosu sa trave kada ima vrelo da se čovjek napoji.

    Da ne spominjem prve Hrišćane, pa Rusku Katakombnu Crkvu, sada još uvijek aktuelnu, skoro sam upoznao neke simpatične vjernike.

    Stvar izbora, naravno ti znaš koji je ispravan (a vidim znanje naprosto pršti )

    Po čemu je ženski?
    Po rodu.

    Dao sam ti adekvatan izvor da se upoznaš sa samim pojmom ontologije u kojoj će ti se kazati i šta je ontološka suština.
    Ne ide, ajde mi sažmi, šta bi to dođavola bila ontološka suština.
    Kratki def.
    Last edited by gaul; 20-05-13 at 00:49.

Page 3 of 12 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ko je proglasio Petra I Petrovića za Sveca?
    By Ćipur in forum Religija i filozofija
    Replies: 87
    Last Post: 30-10-10, 19:05
  2. Replies: 4
    Last Post: 08-08-10, 21:28
  3. NJEGOS O SRPSTVU
    By seerotheenya in forum Istorija
    Replies: 15
    Last Post: 03-05-05, 16:17
  4. Njegos
    By Kanvoj in forum Politika generalno
    Replies: 4
    Last Post: 13-03-05, 15:58

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •