View Poll Results: Sveti Njegos??

Voters
99. You may not vote on this poll
  • Da

    21 21.21%
  • Ne

    78 78.79%
Page 2 of 12 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 26 to 50 of 279

Thread: Njegos za sveca?

  1. #26
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by albers View Post
    To što bi mu ustupili prvo mjesto govori više o njihovoj nego njegovoj genijalnosti. Kiš je napisao izvrsan esej o Andriću pa je od istoga bolji pisac.
    A da "poređenje bilo kojeg našeg pisca, pjesnika i književnika sa Njegošem je uzaludno, jer Njegoševa izraz i misao prevazilazi sve njih" je uobičajena konkluzija na svetosavskim književnim večerima gdje Momir Vojvodić usklikuje imena devet jugovića pa je nalazim ne samo smiješnom i narodskom nego i zamornom.
    Kavke veze ima Mimir Vojvodić i svetosavske književne večeri sa genijalnošću Njegoša?
    Ovdje očigledno podsvjesno burgija neka patologija.

  2. #27
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default Ne stvaraj Sebi idola...

    ... ili - Pronađi razlike:



    vs.



    Marry - Meri - Marija.
    Marry Me ili - Ja, Marija.

    We are One.

    Ništa nije manje svetac od bilo koga drugog. Da ga Crkva (Evrovizija) prizna, ili je dovoljno - učestvovati?
    Last edited by Raquel; 16-05-13 at 21:42.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  3. #28
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sophrosyne View Post
    Ima ih i više od 1%, samo oni žive skromno i skriveno od javnosti.
    Yup!

    Tako mi te skromnosti i skrivenost .

    Mada više onako praktično liči na koncept neke obaveštajne službe, s obzirom na aktuelni establišment nije ni čudo što je takva situacija , samo posmatrajte i pratite - stražarite, sviježa vijest je uvijek omiljena u tračarskim krugovima.

    Bez obzira na tvoju netrpeljivost a očigledno i nekulturu,
    baš sam koristio eufemenizme i bio sam previše blag.
    Nisam ni u snovima htio da ga optužim da je ubogi obaveštajac, lopovčina, kriminalac, zadnja zločinačka ološ. To u šta je pretvorio crkvu i tome slično.

    Ovo je nažalost surova istina.
    Znam da bi bilo fino da je drugačije.
    Ali pedofilija je pedofilija i za to nemam druge riječi, niti da posmatram nekoga drugačije jer je svešteno lice, pa još i episkop.

    Ništa od toga nije uslov koji mora da se sleduje.
    Pa ne mora, to sam i rekao.
    Ne mora ni episkop da živi u celibatu da bude čedan, već može da bude i pedofil i homoseksualac.
    Danas u SPC može svašta.

    komunistički smisao za humor i oduševljenje činjenicom da je veliki Petar II, najmudrija glava naroda srpskoga, jurio talijanke i pokazao ko je prave černogorac, možeš ostaviti za neku malo lakšu publiku, ovakve gluposti barem kod mene, a i većine zdravomislećeg naroda neće proći.
    Ne, ovo je bio velikosrpski humor od 1918 pa do 45-te.
    Doduše ima istine , mada megalomanija je sama bit te ideologije pa se i odrazila i u ovome, pa se svojski prećeralo.

    Risto SOTONA nastavlja svoj pakleni plan, ako je ostao koji poštena osoba da ide u crkvu da išćera i nju.


    A što ne bi bila?Koji su to kriterujumi kojima ti određuješ šta je vjera Crkve a šta nije?Koji si autoritet povodom toga?
    hahahahahahahahahahahahaha

    Tako mi te vjere, guzica uza zid da se drži.

    najmudrija glava naroda srpskoga,
    Moguće da je tako, pošto kod njih nema nešto mudrih, pa da ga tako gledaju, kao nešto najmudrije sa čime se mogu indetifikovati.

    Dok sa druge strane, žao mi je, on je bio CRNOGORAC

    Ističe vam vrijeme, sami pokazujete ko ste i šta ste, voda koju ste uspijeli zamutiti lagano se bistri, ostaje vam da stražarite sa balkona u nadi da će steći uslovi da vam se ispune snovi da postanete upravnici logora.

    Samo nemojte da prećerate sa maštanjem, možete se na nekoga zalećet...hahahahahahaha

    Ne samo u Grčkoj, u Parizu i pariskoj duhovnosti ga nazivaju živim svetiteljem.Čitava Rusija zna o kakvoj duhovnoj i teološkoj veličini se radi.

    hahahahahahahahahahahaha

    A ne smije Cetinjem proštetat, a naravno u bijeli svijet ga vole ka rođenog, pa i u PARIZ.

    Ma episkopi SPC-a stvarno su poznati po vaseljeni uzduž i poprijeko, Bordžije im zavide.
    Tako mi njihove vjere i obraza - huh

    Sad se sjetih barskog paroha kada je zaprijetio Krivokapiću da će skinut mantiju i da će mu pokazat, ako ovaj spomene još jednom onu trafiku- hahahahahahaha
    S obzirom na trend u SPC i kakvi se ljudi forsiraju unutar nje to već ima onako zlokobni karakter nekog seksualnog horora. Mada jesu nam suštinski psovke nabudžene sa prijetnjama seksualnim hororom....ne znam Krivokapić je zapečatio, strah guzici obraz kalja često (bješe Njegoš?) hahahahaha
    Last edited by gaul; 16-05-13 at 23:01.

  4. #29
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sophrosyne View Post
    Kavke veze ima Mimir Vojvodić i svetosavske književne večeri sa genijalnošću Njegoša?
    Ovdje očigledno podsvjesno burgija neka patologija.
    Velike. Ta genijalnost je prije svega produkt "umnoga rada" i "worshipa" pomenutih ličnosti. Nije Njegoš sam sebe za života prozvao genijem no su to kasnije uradili lokalni, ajde da kažemo, pjesnici.

  5. #30
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    1,982
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sophrosyne View Post
    Ne samo u Grčkoj, u Parizu i pariskoj duhovnosti ga nazivaju živim svetiteljem.Čitava Rusija zna o kakvoj duhovnoj i teološkoj veličini se radi.
    Jep, once again.. Kad god pomislim da citam postove razumnog vjernika SPC-a na |Amfilohije testu| svi padaju.. Svako ko porice cinjenicu da bi kanonizacija Njegosa od strane ovakve SPC i to na predlog Rista bila klasicno prisvajanje Njegosa srpskoj nacionalistickoj masineriji ili je lazov ili je naivan, a naivnih je iz dana u dana sve manje..

    No da se ne bi bakcali tim dosadnim i prezvakanim temama evo malog priloga koji cemo nazvati "Risto nekad i sad" ili mozda "Sve je isto samo Arkana nema" ??
    (mada nije bas ni sve isto, osim sijedih Risto je nabacio i puno vise zlata na uniformu za ovih 15ak godina).







    ..........
    ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
    https://www.youtube.com/watch?v=tVuSKk_fs1o

  6. #31
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moj otac je vrlo vjerovatno bio-mnogi koji su ga ponavali su to rekli-veliki čovjek...doktorirao u Pizi, advokat u Beogradu, 2 fakulteta...itd.... U svakom slučaju,ugledan Crnogorac u BG, a istorija mu se bila hobi....Treba napomenuti da su u naš stan, koji se nalazio u Uzun Mirkovoj (paralelno sa Knez Mihajlovom-dakle u najstrožijem centru) dolazili su mnogi veliki ljudi, pa i gotovo sva tadašnja crnogorska elita (izmedju ostalih). DAKLE I ZNAO JE MNOGO ON SAM, A IMAO JE OD KOGA I DA SAZNA.

    E pa rekao mi je da je prilikom premeštanja njegovih posmrtnih ostataka na Lovćen (1855.g.) knjaz Danilo, kakvog ga je Bog dao tvrdoglavog i čudnog, zatražio je da se otvori kovčeg. Tomo, otac Njegošev, nije bio sretan sa tom idejom, ali je Danilo baš bio navalio, govoreći: "Ma samo malo odškrinite da provirim"....i tako par puta. Knjazu se ne odbija, pogotovo ne neurasteniku kakav je Danilo bio, pa su i otvorili kovčeg. U njemu je bio "sve glib", kako se izrazio očevidac serdar Mihailo Bošković, OSIM DESNE RUKE!!! Kad je to video Tomo, otac mu, počeo je da rida i da ljubi onu ruku...dugo vremena.

    OVO JE PRIČA ISTINITIH LJUDI, od serdara koji je pričao pred smrt, do moga oca, koji mi je takodje pričao u poznoj starosti....DAKLE OGROMAN JE PROCENAT VJEROVATNOĆE DA JE ISTINITA!

    Može li se to što se baš desna ruka "sačuvala" tumačiti kao slučajnost? Ne znam!

    Je li dovoljno da se neko proglasi za sveca ako mu se desna ruka sačuva? Ne znam!

    Samo siguro znam da "Noć skuplja vijeka" nije baš svetačka pjesma jednog vladike-monaha:

    Dok evo ti divne vile lakim krokom đe mi leti –

    ***
    Prelesnicu kako vidim, zagrlim je kv bog veli,
    uvedem je pod šatorom k ispunjenju svetoj želji.
    ***
    Malena joj usta slatka, a angelski obraščići –
    od tisuće što čuvstvujem jednu ne znam sada reći!
    Snježana joj prsa okrugla, a strecaju svetim plamom,
    dv’je slonove jabučice na njih dube slatkim mamom;
    crna kosa na valove niz rajske s igra grudi...
    ***
    Igram joj se s jabukama – dva svijeta srećna važe,
    itd.

    Pozdrav,
    Last edited by Old Bone; 17-05-13 at 01:48.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  7. #32
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by The.Sloth View Post
    Jep, once again.. Kad god pomislim da citam postove razumnog vjernika SPC-a na |Amfilohije testu| svi padaju.. Svako ko porice cinjenicu da bi kanonizacija Njegosa od strane ovakve SPC i to na predlog Rista bila klasicno prisvajanje Njegosa srpskoj nacionalistickoj masineriji ili je lazov ili je naivan, a naivnih je iz dana u dana sve manje..

    No da se ne bi bakcali tim dosadnim i prezvakanim temama evo malog priloga koji cemo nazvati "Risto nekad i sad" ili mozda "Sve je isto samo Arkana nema" ??
    (mada nije bas ni sve isto, osim sijedih Risto je nabacio i puno vise zlata na uniformu za ovih 15ak godina).







    A ja taman kad pomislim da mogu norlamno razgovarati sa ljudima koji iz nekog razloga ne gotive ovu ii onu ličnost u SPC, pojavi se neko ko će faktografskim iluzijama da mlati praznu slamu.:frown: Uostalom i u samoj Crkvi postoje ljudi kojima se ova predlog ne sviđa, tako da nije sve crno-bijelo, a nije ni Ep.Amfilohije baš čitava Crkva.

    Velike. Ta genijalnost je prije svega produkt "umnoga rada" i "worshipa" pomenutih ličnosti. Nije Njegoš sam sebe za života prozvao genijem no su to kasnije uradili lokalni, ajde da kažemo, pjesnici.
    Ma da, sve su lokalni pjesnici aminovali njegovu genijlanost. LOL

    Njegoš je po mišljenju mnogih filosofa Institucija naše genijlnosti.Po svom poeteskom izrazu porede ga sa Geteom, Milton-om i svim velikanima evropske književnosti.

    @gaul

    Sa gaulom očigledno nema razgovora... ja samo ne znam da li vidi on šta piše, jer ga ništa pod ovim nebom ne razumijem.

    A ne smije Cetinjem proštetat, a naravno u bijeli svijet ga vole ka rođenog, pa i u PARIZ.
    A što ćeš, narod prosti se smuti i zavede.Van crkvena realnost na njega drvlje baca, unutar Crkve svoje molitvenik i duhovni gorostas - čiju riječ svi sa poštovanjem slušamo.
    Last edited by Sophrosyne; 17-05-13 at 06:17.

  8. #33
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    1,982
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sophrosyne View Post
    A ja taman kad pomislim da mogu norlamno razgovarati sa ljudima koji iz nekog razloga ne gotive ovu ii onu ličnost u SPC, pojavi se neko ko će faktografskim iluzijama da mlati praznu slamu.:frown: Uostalom i u samoj Crkvi postoje ljudi kojima se ova predlog ne sviđa, tako da nije sve crno-bijelo, a nije ni Ep.Amfilohije baš čitava Crkva.
    Sad ti Amfilohije nije citava crkva a prije 2 posta ti je bio teoloska velicina a cinjenice o njegovom djelovanju zadnjih decenija uvreda za tebe kao pripadnika SPC ?? Od one dvije gore navedene opcije ti ocigledno nisi naivna pa sistemom eliminacije dokuci istinu. Taman da ovim i zavrsimo ovu prepisku.


    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    Moj otac je vrlo vjerovatno bio-mnogi koji su ga ponavali su to rekli-veliki čovjek...doktorirao u Pizi, advokat u Beogradu, 2 fakulteta...itd.... U svakom slučaju,ugledan Crnogorac u BG, a istorija mu se bila hobi....Treba napomenuti da su u naš stan, koji se nalazio u Uzun Mirkovoj (paralelno sa Knez Mihajlovom-dakle u najstrožijem centru) dolazili su mnogi veliki ljudi, pa i gotovo sva tadašnja crnogorska elita (izmedju ostalih). DAKLE I ZNAO JE MNOGO ON SAM, A IMAO JE OD KOGA I DA SAZNA.

    E pa rekao mi je da je prilikom premeštanja njegovih posmrtnih ostataka na Lovćen (1855.g.) knjaz Danilo, kakvog ga je Bog dao tvrdoglavog i čudnog, zatražio je da se otvori kovčeg. Tomo, otac Njegošev, nije bio sretan sa tom idejom, ali je Danilo baš bio navalio, govoreći: "Ma samo malo odškrinite da provirim"....i tako par puta. Knjazu se ne odbija, pogotovo ne neurasteniku kakav je Danilo bio, pa su i otvorili kovčeg. U njemu je bio "sve glib", kako se izrazio očevidac serdar Mihailo Bošković, OSIM DESNE RUKE!!! Kad je to video Tomo, otac mu, počeo je da rida i da ljubi onu ruku...dugo vremena.

    OVO JE PRIČA ISTINITIH LJUDI, od serdara koji je pričao pred smrt, do moga oca, koji mi je takodje pričao u poznoj starosti....DAKLE OGROMAN JE PROCENAT VJEROVATNOĆE DA JE ISTINITA!

    ,
    @ Old Bone, iako se najcesce ne slazem sa tvojim stavovima na politicko/istorijskom dijelu foruma stekao sam utisak da ovakve priloge mogu uzeti kao informacije od povjerenja, tako da iskreno hvala na ovom zanimljivom prilogu.
    ..........
    ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
    https://www.youtube.com/watch?v=tVuSKk_fs1o

  9. #34
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,093
    Thanks Thanks Given 
    543
    Thanks Thanks Received 
    751
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    In vino veritas

  10. #35
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sophrosyne View Post
    A ja taman kad pomislim da mogu norlamno razgovarati sa ljudima koji iz nekog razloga ne gotive ovu ii onu ličnost u SPC, pojavi se neko ko će faktografskim iluzijama da mlati praznu slamu.:frown: Uostalom i u samoj Crkvi postoje ljudi kojima se ova predlog ne sviđa, tako da nije sve crno-bijelo, a nije ni Ep.Amfilohije baš čitava Crkva.

    Ma da, sve su lokalni pjesnici aminovali njegovu genijlanost. LOL

    Njegoš je po mišljenju mnogih filosofa Institucija naše genijlnosti.Po svom poeteskom izrazu porede ga sa Geteom, Milton-om i svim velikanima evropske književnosti.
    Amfilohije nije crkvena ličnost (Crkva kaže da u njenom okrilju nema ličnosti) nego predstavnik Crkve. Kao takav mora da ima odgovornost ispred Crkve i vjerujućeg naroda.
    Crkva i sama kaže da su oni vođe, koji shodno tome ne smiju da budu posmatrani kao obični ljudi. Evo apostola Pavla o pastirima Efeske Crkve i o episkopstvu uopšte:

    "Pazite, dakle, na sebe i na sve stado, u kome vas Duh Sveti postavi za episkope, da pasete Crkvu Gospoda i Boga koju steče krvlju svojom".
    "Tako da nas drže ljudi kao sluge Hristove i vršitelje tajni Božjih"
    "Zato te ostavih u Kršu, da popraviš što je nedovršeno i da postaviš sveštenike po svima gradovima" (ovo je Amfilohije megalomanski prihvatio i doslovno shvatio bojim se)

    i najprikladniji kad je malo prije pomenuti u pitanju
    "Ruku brzo ne meći ni na koga"

    Amfilohije svakako nije sve ili jedino u Crkvi ođe ali jeste poglavica i zato je najodgovorniji u njoj i za nju. O neodgovornosti njega i sveštenstva uopšte prema prije svega samoj Crkvi pa i narodu kazuju ne samo ove slike nego bilo koji pohod bilo kojeg "svetilišta" u CG. Jedino što je hrišćansko ostalo u CG su seoske crkve gdje niko ne dolazi pa ako već nisu oplemenjene duhom svetim barem nisu okaljane "vjernicima" i "sveštenstvom".

    Da se vratim temi... Volio bih da čujem imena filozofa (osim Tomovića čija je filozofija vrlo upitna), posebno inostranih koji su Njegoša veličali i smatrali veličinom poput Getea?
    Ako možeš, pošto nisam upućen, samo da ih nabrojiš jer ne znam da je ijedan veliki filozof evropski ikad pomenuo Njegoša....

  11. #36
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by The.Sloth View Post
    Sad ti Amfilohije nije citava crkva a prije 2 posta ti je bio teoloska velicina a cinjenice o njegovom djelovanju zadnjih decenija uvreda za tebe kao pripadnika SPC ?? Od one dvije gore navedene opcije ti ocigledno nisi naivna pa sistemom eliminacije dokuci istinu. Taman da ovim i zavrsimo ovu prepisku.
    Pa dobro, tebi očigledno nije blizak pojam Episkopstva u Pravoslavnoj Crkvi.To što je neko teološka veličina ne znači da je nepogrešiv ili da će imati neke svoje lične stavove, koji su ovom slučaju javni, i koje se očigledno ne sviđaju pojedinima.To njegovo navodno "djelovanje" zadnjih decenija nije ništa drugo do pravljenje od komarca magaraca.Ja sam u liturgijski život naše Pravoslavne Crkve ušao prije 3 godine.Do tada sam nešto slušao Amfilohije ovo, Amfilohije ono, burne 90-te, Arkan, Milošević, NATO, posbravanje Crne Gore...ali nikada se nešto nisam zadržavao na tu priču...ali nakon ulaska u Liturgijski način postojanja, sve te priče su postale obično blebetanje bez imalo smisla, i postalo su obično površno politikanstvo.Do sada sam pročitao 5 knjiga od Mitropolita kao i čuo sijaset njegovih besjeda sa Liturgija, raznih duhovnih večeri i predavanja.Mogu samo reći da mi je postao omiljeni teolog među Episkopima kod nas.To što on govori kao čovjek u javnosti, i što ga većina građana pročita u novine ili vidi na neki TV kanal, to je da se razumijemo jedan zanemraljiv dio njega i njegove ličnosti...Ali naš narod je ispolitiozovan tako da da svijest i mentalitet očigledno teško spira.

    Amfilohije nije crkvena ličnost (Crkva kaže da u njenom okrilju nema ličnosti) nego predstavnik Crkve. Kao takav mora da ima odgovornost ispred Crkve i vjerujućeg naroda.

    "Crkva kaže da u njenom okrilju nema ličnosti?"Pa dobro je da ovako lupaš kao Maksim po diviziji, a ostaješ među živima.


    Crkva i sama kaže da su oni vođe, koji shodno tome ne smiju da budu posmatrani kao obični ljudi. Evo apostola Pavla o pastirima Efeske Crkve i o episkopstvu uopšte:

    "Pazite, dakle, na sebe i na sve stado, u kome vas Duh Sveti postavi za episkope, da pasete Crkvu Gospoda i Boga koju steče krvlju svojom".
    "Tako da nas drže ljudi kao sluge Hristove i vršitelje tajni Božjih"
    "Zato te ostavih u Kršu, da popraviš što je nedovršeno i da postaviš sveštenike po svima gradovima" (ovo je Amfilohije megalomanski prihvatio i doslovno shvatio bojim se)

    i najprikladniji kad je malo prije pomenuti u pitanju
    "Ruku brzo ne meći ni na koga"


    Nemoj samo još početi da tumačiš poslanice Ap.Pavla, da ne bude "Tumačenje Poslanice Ap.Pavla od Albers-a".


    Amfilohije svakako nije sve ili jedino u Crkvi ođe ali jeste poglavica i zato je najodgovorniji u njoj i za nju. O neodgovornosti njega i sveštenstva uopšte prema prije svega samoj Crkvi pa i narodu kazuju ne samo ove slike nego bilo koji pohod bilo kojeg "svetilišta" u CG. Jedino što je hrišćansko ostalo u CG su seoske crkve gdje niko ne dolazi pa ako već nisu oplemenjene duhom svetim barem nisu okaljane "vjernicima" i "sveštenstvom".


    hrišćansko ostalo u CG su seoske crkve


    Pa gdje ti živiš čovječe?Odakle ti ovavki zaključci?Okaljane "sveštensvom" i "vjernicima"?Jesi li ti pravoslavni hrišćanin?Prisustvuješ li nedeljnim liturgijama u svojoj parohiji?Poznaješ li svog parohijskog sveštenika?Vala će se naći jedan sveštenik koji nije okaljan kao i vjernika.Uostalom na pomen seoskih crkvica?Ko obnavlja te ckrvice?Pola njih je u 20 vijeku magacin i štala za stoku bilo.


    Da se vratim temi... Volio bih da čujem imena filozofa (osim Tomovića čija je filozofija vrlo upitna), posebno inostranih koji su Njegoša veličali i smatrali veličinom poput Getea?
    Ako možeš, pošto nisam upućen, samo da ih nabrojiš jer ne znam da je ijedan veliki filozof evropski ikad pomenuo Njegoša
    o
    Hm,od naših filosofa Svetislav M. Jarić govori o njegovoj genijalnosti, njega sam čitao skoro, pa eto njega.O stranim filosofima zaista ne znam.

  12. #37
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sophrosyne View Post
    A što ćeš, narod prosti se smuti i zavede.
    Bitno je da ga vole u PARIZU, valjda se često čuje po pariškim bistroima - vécu deux lignes de l'armée! - to jok da znam, mada znam kako ga je nazvao stari vladika - Risto SOTONA!

    Naravno da su svi zavedeni. Smrad Sodome se širi, samo ne znam đe smrdi, kao i mnogi još.
    Last edited by gaul; 17-05-13 at 15:16.

  13. #38
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Predlažem da se držimo SUŠTINE-da li Njegoš zaslužuje da postane svetac ili ne.

    Njegoš je veliki filoof-pjesnik i za to meni ne treba potvrda ni od kakvog filozofa...kakva veća potvrda treba nego što je njegovo učenje i sagladavanje svjeta i njegovih vrijednosti (ontologija i gnoseologija Njegoševa, da budem "pametan" ) ušla je u kolektivno nesvesno pola miliona ljudi! O tome mogu da sanjaju i Spinoza i Hegel i svi najveći filozofi! I ušla je DA TAMO I OSTANE!

    Njegoš je bio čovjek svog vremena u isto vrijeme, i potpuno se slažem sa prof. Kilibardom da je njegov odnos prema Islamu neprihvatljiv u MNE 21 vijeka, ali je takav njegov stav potpuno razumljiv.

    Što se tiče svetosti, nekeko mi se ne čini podobnim kandidatom za pravoga sveca....ali je bolji od mitropolita Lipovca i od 90% novoproglašenih svetaca....NI SVECI NISU ŠTO SU NEKAD BILI .

    Pozdrav,

    PS
    Prevodi NJagoša su katastrofalni!
    To za engleske prevode znam, jer su se svi prevodioci, u želji da se drže tačnog prevoda, potpuno zanemarili ritmiku rečenice, koja je po meni glavni kvalitet Njegoša.
    Kakvi su ostali prevodi volio bi da mi kažu solidni poznavaoci drugih jezika na koje je prevodjen
    Last edited by Old Bone; 17-05-13 at 16:03.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  14. #39
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Bitno je da ga vole u PARIZU, valjda se često čuje po pariškim bistroima - vécu deux lignes de l'armée! - to jok da znam, mada znam kako ga je nazvao stari vladika - Risto SOTONA!

    Naravno da su svi zavedeni. Smrad Sodome se širi, samo ne znam đe smrdi, kao i mnogi još.
    Pa dobro, u Parizu se Pravoslavni bave onim što je suština Hrišćanstva.Oni prevode Mitropolitivu disertaciju na francuski i zovu da govori tim povodom.Ovdje naš narod voli da pliva u te dnevno-političke gluposti, da se bavi medijskim ujdurmama...šta ćeš svako vidi ono što hoće.Pčelica i muva na sve strane.Pčele idu na cvjetove a muve obilaze razna smetlišta...Puno muva u našem naorodu, zakržljalom i zaboravnom.

  15. #40
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Ova moda proglašavanja svetaca u SPC počela je prije 10-tak godina po ugledu na katoličku crkvu, kad su kanonizovani Nikolaj Velimirović, Justin Popović i još neki, ne sjećam se ko sve...

    Pošto se sve izopačilo, ne treba ni da čudi nastojanje da se Njegoš proglasi za sveca, vjerovatno se misli da će polemika oko toga baciti u zasjenak afere koje pristižu sa svih strana u SPC. Ko je čitao Braću Kraramazove, zna da je starac Zosima za života smatran za svetog čovjeka ali kad je umro posle par dana začuo se smrad iz kovčega što je odmah zatrlo sve priče o njemu kao svecu, što će reći da su kriterijumi u pravoslavlju nekad bili jasni što se tiče svetiteljstva, a sad se udružila grupa prepotentnih ljudi koji krijući se iza mantije pokušavaju da u svoju čašu smjeste okean, to jest njihovim prizemnim mjerilima da mjere nebeske vrijednosti. Kad već pomenuh Dostojevskog, kod njega Veliki inkvizitor pominje da je moć katoličanstva u čudu, tajni i autoritetu. Izgleda da je SPC riješila da to djelimično kopira, ako već nemaju čudo, onda će se kriti iza tajne, a autoritet sopstveni gube pa ga moraju tražiti kod Njegoša...Kako god bilo ne valja im rabota. No, njihovo je pravo da se brukaju a ako time izazivaju takozvani transfer neprijatnosti, tj. da se drugi stide zbog njihovog blamiranja, zabolje njih za to.

    Njegoš inače nije umro od sifilisa. Naravno da je imao odnose sa ženama, ali zar neko misli da su to bile uličarke i glibave prostitutke? One sa kojima je Njegoš bio sigurno nijesu bile sifilističarke...

    @Old Bone apsolutno se slažem sa tobom o vrijednosti Njegoša kao pisca i filozofa pa da ne ponavljam ono što si ti sasvim lijepo rekao.

  16. #41
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Po svojoj prirodi Crkvi kao Sabornom tijelu vjernika, sveštenstva, monaštva i Episkopa pripada svo pravo da u red svetih uvedu ličnosti koje se prepoznaju kao takve.Sv.Nikolaj Velimirović i Sv.Justin Popović su prepoznati kao takvi, posebno od naroda a još više svojim životima i djelom koji su ostavili iza sebe."Moda" proglašavanja svetaca postoji samo za ljude koji su van Crkve, van Liturgije i svetotajinskog duhovnog života.Uostalom niko nikome ne brani da poštuje određene ličnosti kako hoće, ali Crkvi i njenom vjernom narodu pripada da kažem svo pravo i privilegija, da se bavi svojom, da se izrazimo duhovonom aristokratijom.To što je i sv.Petar I Cetinjski, svetitelj, mnogima ne znači ništa, jer ne-hrišćanima, tj. svima onima koji ne uzimaju učešće u Liturgijskom životu Crkve ta činjenica ništa ne znači, jer ga oni posmatraju kao istorijsku ličnost i ništa više od toga.A sad saberite koliko je naroda van Crkve i ko koga kako poštuje.Meni kao liturgijskom hrišćaninu ne bi smetalo da molitveno praznujem sv.Petra II.

  17. #42
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    Što se tiče svetosti, nekeko mi se ne čini podobnim kandidatom za pravoga sveca....ali je bolji od mitropolita Lipovca i od 90% novoproglašenih svetaca....NI SVECI NISU ŠTO SU NEKAD BILI .
    Bolji, lošiji, dobar, odličan - kakvim se to rangiranjima baviš, ne kapiram?

    Shvatite, da za ljude van Crkve i njenog Liturgijskog života će uvjek postojati rangiranja ovoga svijeta.Crkva živi u novoj realnosti, koja je za ljude koji je gledaju sa strane skroz paradoksalna, a Hrišćanstvo i jeste po mnogo čemu paradoskalno.

    "Морамо увек имати на уму да у категоријама "овога света"
    Хришћанство не може не бити парадоксално.
    О. Александар Шмеман"

  18. #43
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sophrosyne View Post
    Pa dobro, u Parizu se Pravoslavni bave onim što je suština Hrišćanstva.Oni prevode Mitropolitivu disertaciju na francuski i zovu da govori tim povodom.Ovdje naš narod voli da pliva u te dnevno-političke gluposti, da se bavi medijskim ujdurmama...šta ćeš svako vidi ono što hoće.Pčelica i muva na sve strane.Pčele idu na cvjetove a muve obilaze razna smetlišta...Puno muva u našem naorodu, zakržljalom i zaboravnom.

    Da iskoristim fotku koju je kolega forumaš već postavio.

    Što se tiče pčelica i mušica, naravno i cvjetića - službeno nego što.

    A čudi me oko spomena Sodome da ne prepozna besjedničke riječi Rista SOTONE , pošto reče da si ga iščita i proučio uzduž i poprijeko.
    Pa se opet čudu ne mogu načudit, kako ga ovaj pakleni smrad ne otrova.

    Last edited by gaul; 17-05-13 at 17:38.

  19. #44
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sophrosyne View Post
    Po svojoj prirodi Crkvi kao Sabornom tijelu vjernika, sveštenstva, monaštva i Episkopa pripada svo pravo da u red svetih uvedu ličnosti koje se prepoznaju kao takve.Sv.Nikolaj Velimirović i Sv.Justin Popović su prepoznati kao takvi, posebno od naroda a još više svojim životima i djelom koji su ostavili iza sebe."Moda" proglašavanja svetaca postoji samo za ljude koji su van Crkve, van Liturgije i svetotajinskog duhovnog života.Uostalom niko nikome ne brani da poštuje određene ličnosti kako hoće, ali Crkvi i njenom vjernom narodu pripada da kažem svo pravo i privilegija, da se bavi svojom, da se izrazimo duhovonom aristokratijom.To što je i sv.Petar I Cetinjski, svetitelj, mnogima ne znači ništa, jer ne-hrišćanima, tj. svima onima koji ne uzimaju učešće u Liturgijskom životu Crkve ta činjenica ništa ne znači, jer ga oni posmatraju kao istorijsku ličnost i ništa više od toga.A sad saberite koliko je naroda van Crkve i ko koga kako poštuje.Meni kao liturgijskom hrišćaninu ne bi smetalo da molitveno praznujem sv.Petra II.
    Ti kao liturgijski hrišćanin (ma šta to značilo) bi trebao da znaš pravila pravoslavne crkve (ako je SPC uopšte pravoslavna i uopšte crkva) za proglašenje svetaca i da se to ne radi dekretom već se svetac sam nepogrešivo "nametne": netruležnim moštima, mirotočenjem, čudesnim iscjeljenjima za i nakon života itd. Raspitaj se malo kako je npr. Sveti Vasilije Ostroški, ne proglašen nego konstatovan kao svetac. Sveti Petar Cetinjski takođe. Ne može to samo u stilu "bio je dobar čoek, nosio mantiju i eto sveca". Znaš već ako si hrišćanin, i to još liturgijski, da crkva odaje priznanje i uvažava pojedine ljude kao prepodobne, mučenike, ispovjednike...da ne nabrajam, ne moraju svi biti sveci

  20. #45
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sophrosyne View Post

    [/I]"Crkva kaže da u njenom okrilju nema ličnosti?"Pa dobro je da ovako lupaš kao Maksim po diviziji, a ostaješ među živima.[/I]
    Nemoj samo još početi da tumačiš poslanice Ap.Pavla, da ne bude "Tumačenje Poslanice Ap.Pavla od Albers-a".[I][I]


    Pa gdje ti živiš čovječe?Odakle ti ovavki zaključci?Okaljane "sveštensvom" i "vjernicima"?Jesi li ti pravoslavni hrišćanin?Prisustvuješ li nedeljnim liturgijama u svojoj parohiji?Poznaješ li svog parohijskog sveštenika?Vala će se naći jedan sveštenik koji nije okaljan kao i vjernika.Uostalom na pomen seoskih crkvica?Ko obnavlja te ckrvice?Pola njih je u 20 vijeku magacin i štala za stoku bilo.




    Hm,od naših filosofa Svetislav M. Jarić govori o njegovoj genijalnosti, njega sam čitao skoro, pa eto njega.O stranim filosofima zaista ne znam.
    Da si čitao Grigorija Palamu na kojega je uzgred doktorirao Amfilohije Radović znao bi zašto sam rekao da u okviru crkve ne postoje ličnosti. To je osnova pravoslavne mistike.
    Sad što ti pojam ličnosti uzimaš iz svoje narodske pozicije iz koje uzimaš i Njegoša i Amfilohija (što je opravdano jer se iz te pozicije najbolje tumače) govori o tome sa koje strane dolazi tvoj uvid u pravoslavlje.

    Mene ne interesuje biblijska hermeneutika koliko tebe, zato se neću baviti interpretacijama kao što to uspješno radi tvoj mitropolit Radović ispred pastve koja slabo poznaje osnove svoje vjere; više me zanima kako se praktično i bez uvijanja mogu živjeti moralni principi opisani u Sveto Pismo, dakle bez sprovođenja interpretaciju u kontektu npr. rata u Bosnu, Kosovskog predanja ili crnogorskog nacionalnog pitanja.

    Pošto živim u CG milo mi je da vidim da posebno na njenoj staroj teritoriji postoji gomila zatvorenih crkava i još mi je milije da vidim da nisu obnovljene jer bi se ionako obnovile bez ikakvog proučavanja prvobitnog izgleda. Mogao si da prokljuviš ironiju u toj rečenici. Što se tiče čuvanja stoke- bolje da se čuva stoka nego da se krije oružje. Svakako bi najbolja upotreba bila u religiozne svrhe ali pošto se od većine većih crkava i svetinja napravio vašar, bolje i ključ u bravu. Ali izgleda da i Crkva, prateći primjer mitroplita može da ima dva lica i da se to ne smatra nikakvim problemom.

    Pa s obzirom da ne postoji nijedan filozof sa strane koji je govorio o Njegošu ajde da se vratimo njegovom lokalizmu. Dakle filozofi iz emisije Agape i pjesnici svetosavskih večeri su Njegoševi sljedbenici uz ogromne količine neobrazovanog naroda, koji kako neko reče voli Njegoša iako ga nije pročitao.

  21. #46
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    Predlažem da se držimo SUŠTINE-da li Njegoš zaslužuje da postane svetac ili ne.

    Njegoš je veliki filoof-pjesnik i za to meni ne treba potvrda ni od kakvog filozofa...kakva veća potvrda treba nego što je njegovo učenje i sagladavanje svjeta i njegovih vrijednosti (ontologija i gnoseologija Njegoševa, da budem "pametan" ) ušla je u kolektivno nesvesno pola miliona ljudi! O tome mogu da sanjaju i Spinoza i Hegel i svi najveći filozofi! I ušla je DA TAMO I OSTANE!
    Spinoza i Hegel svakako nisu sanjali da uđu u kolektivno nesvjesno već prije svega u kolektivno svjesno.
    Uporedba Njegoša sa Hegelom i Spinozom je vrlo hrabra ali teško da je održiva.

  22. #47
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da si čitao Grigorija Palamu na kojega je uzgred doktorirao Amfilohije Radović znao bi zašto sam rekao da u okviru crkve ne postoje ličnosti. To je osnova pravoslavne mistike.
    Sad što ti pojam ličnosti uzimaš iz svoje narodske pozicije iz koje uzimaš i Njegoša i Amfilohija (što je opravdano jer se iz te pozicije najbolje tumače) govori o tome sa koje strane dolazi tvoj uvid u pravoslavlje.
    Mislim da smo pojmom ličnosti došli do konfuzije.Uzgred mislim da je sv.Grigorije preveliki zalogaj...uostalom time da "sam čitao" sv.Grigorija, vjerovatno želiš da kažeš da si ga ti čitao, u tom slučaju mi daj određene djelove ili refernce koje upućuju njegovo poimanje ličnosti.
    Usput, želim čitanje ovog djelca na duhovnu korist:
    http://verujem.org/teologija/ziziula...o_licnosti.htm

    Mene ne interesuje biblijska hermeneutika koliko tebe, zato se neću baviti interpretacijama kao što to uspješno radi tvoj mitropolit Radović ispred pastve koja slabo poznaje osnove svoje vjere; više me zanima kako se praktično i bez uvijanja mogu živjeti moralni principi opisani u Sveto Pismo, dakle bez sprovođenja interpretaciju u kontektu npr. rata u Bosnu, Kosovskog predanja ili crnogorskog nacionalnog pitanja.
    Mitropolit je čak više nego praktičan...sumnjam da bi mogao da ispratiš njegov korak, da ti se da da budeš uz njega nekih mjesec dana.

    Pošto živim u CG milo mi je da vidim da posebno na njenoj staroj teritoriji postoji gomila zatvorenih crkava i još mi je milije da vidim da nisu obnovljene jer bi se ionako obnovile bez ikakvog proučavanja prvobitnog izgleda. Mogao si da prokljuviš ironiju u toj rečenici. Što se tiče čuvanja stoke- bolje da se čuva stoka nego da se krije oružje. Svakako bi najbolja upotreba bila u religiozne svrhe ali pošto se od većine većih crkava i svetinja napravio vašar, bolje i ključ u bravu. Ali izgleda da i Crkva, prateći primjer mitroplita može da ima dva lica i da se to ne smatra nikakvim problemom.
    Mnogo obnovljenih i mnogo duhovno preporođenih svetinja.Moja preporuka ti je da sa najvećom željom svratiš recimo u Man.Podmaine.

    Pa s obzirom da ne postoji nijedan filozof sa strane koji je govorio o Njegošu ajde da se vratimo njegovom lokalizmu. Dakle filozofi iz emisije Agape i pjesnici svetosavskih večeri su Njegoševi sljedbenici uz ogromne količine neobrazovanog naroda, koji kako neko reče voli Njegoša iako ga nije pročitao.
    Nije baš pravedno da tako olako, u ovom virtuelnom kontaktu, koristiš google search i donosiš tako površne sudove o filosofu je gostovao u emisiji Agape i time želiš da šta?Omalovažiš dotičnog akademika?Kod tebe olako može da se postavi dijagnoza patološkog reagovanja na riječ svetosavje...Ili ne znam šta ti je cilj, ali u svakom slučaju ne bih volio da je google search izvor tvojih informacija.

  23. #48
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    Ti kao liturgijski hrišćanin (ma šta to značilo) bi trebao da znaš pravila pravoslavne crkve (ako je SPC uopšte pravoslavna i uopšte crkva) za proglašenje svetaca i da se to ne radi dekretom već se svetac sam nepogrešivo "nametne": netruležnim moštima, mirotočenjem, čudesnim iscjeljenjima za i nakon života itd. Raspitaj se malo kako je npr. Sveti Vasilije Ostroški, ne proglašen nego konstatovan kao svetac. Sveti Petar Cetinjski takođe. Ne može to samo u stilu "bio je dobar čoek, nosio mantiju i eto sveca". Znaš već ako si hrišćanin, i to još liturgijski, da crkva odaje priznanje i uvažava pojedine ljude kao prepodobne, mučenike, ispovjednike...da ne nabrajam, ne moraju svi biti sveci
    Liturgijski hrišćanin je hrišćanin koji dolazi na Svetu Liturgiju, i učestvuje u svetotajinskom životu Crkve i njenim tajnama, kojom načelstvuje kanonski sveštenik,sveštenomonah ili Episkop Pravoslavne Crkve.Donekle jasno?
    Nije "ako je SPC pravoslavna", ona jeste Pravoslavna, Saborna i Apostolska, dio Vaseljnske Crkve sa vaseljenskim Patrijarhom Vartolomejom III.Sobzirom da smo došli opet do tačke gdje pojedini traže neke vidljive dokaze netruležnosti, čuda i ostalog, opet ću kopirati dio iz moje prve poruke o pravoslavnom poimanju svetosti, pošto vidim da se onako izbjegava radi nekih sopstvenih mišljenja i podataka o tome:

    а) Светост се не поистовећује са достигнућима морала и нашег подвига, нити са натприродним искуствима било какве врсте, зато што се све то може срести и ван Цркве и изван Христа, а каткад и у већем степену.

    б) Светост је својство по природи само Бога и светитељи не располажу својом светошћу него учествују у Божијој светости, по мери у којој само Он благоизволи и хоће.

    в) Светост се даје од Бога као учествовање у самом Његовом животу; то се дешава са Христом Који освећује себе ради нас, а та трансфузија светости се пружа по преимућству и и највишем степену у Светој Евхаристији.

    г) Светост нам се "убризгава" преко Духа Светог, Који је Дух освећења, а то се одвија, због посебне улоге Светога Духа у икономији нашега спасења, када се Црква конституише у Тело и осликава Царство Божије које Дух доноси у историју.

    д) Светост се изражава као иконизам Царства; Светитељи су иконе (слике) а не прототипи Светости Јединог Светог. И што су аутентичније свети то више упућују на прототип, негирајући у себи Славу која припада само Богу.


  24. #49
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post

    Da iskoristim fotku koju je kolega forumaš već postavio.

    Što se tiče pčelica i mušica, naravno i cvjetića - službeno nego što.

    A čudi me oko spomena Sodome da ne prepozna besjedničke riječi Rista SOTONE , pošto reče da si ga iščita i proučio uzduž i poprijeko.
    Pa se opet čudu ne mogu načudit, kako ga ovaj pakleni smrad ne otrova.

    Za mene je to samo jedna crno-bijela fotografija (i to vrlo loša) u vrijeme Mitropolita je bilo i kamera u boji, tako da zaista ne znam šta njom želi neko da postigne?

    Ovaj snimak govori šta? ovih 10 sekundi su toliko loši da se ne vidi i ne raspoznaje niko i ništa.

  25. #50
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ličnost o kojoj Zizijulas govori, vjerovatno (nisam čitao ovaj tekst ali znam teološki pristup ličnosti i negaciju zapadnjačkog mišljenja) nema veze sa ličnošću kako je kasnije izrasla u zapadnoj filosofiji nego preko etimologije i novoplatonizma dolazi do drukčijeg, povlašćeno "teološkog" pojma ličnosti (uz neizbježni pojam lika koji je bitan i u ikonobraniteljskim raspravama, ipostasa, i sl. koje poznajemo i kroz rad lokalnih filozofa počev sa Šijakovićem i ostalom Agape dužinom). Dakle, pravoslavni misticizam odbacuje ličnost kakvu poznaje Zapad i na kakvu mislimo mi u kolokvijalnom razgovoru jer je ona suviše bazirana na postulatima koji su protivbožanski.
    Palama kao isihasta i kao i svi isihasti je protiv ličnosti koju nužno određuje pojam identiteta jer se on kao isihasta posvećem molitvi i posti rastače u Bogu (postoji cijeli filozofski pojmosvnik koji će pravoslavni mistici izbjeći i da nazaivaju filosofskim izgrađen da se opiše mističko iskustvo i opit svjetlosti kao energije Božije i sl.). Vjerujem da se na tome bazira i Zizijulas jer se bez toga u pravoslavlju ne može i zbog čega je Palama sam ili u kontekstu neizbježan.

    Čudno je da se Amfilohije kao vrsni poznavalac Palame i isihasta srčano zalaže sa najokorelije zapadnjački određene identitete kao što je nacija, država, rasa, pol i sl...
    Google koristim za ljepše stvari nego gledanje emisija Agape i traganje za obimnim teološko filosofskim opusom Bogoljuba Šijakovića...
    Svetosavlje nisam pomenuo nijednom, nije moj predmet interesovanja ali sam pročitao dovoljno da bih mogao da shvatim da ni Njegoš, ni njegov stric ni Amfilohije koji bi volio da bude poput strica, ne mogu da budu sveci, dakle ni po jednom kanonu, crkvenom predanju i što god...
    Naravno crkveno predanje i samo se kosi sa jevađeljem samo što crkva to ljepše kaže- ne kosi ga neko ga dopunja, što Loski u knjizi Smisao Ikona, naziva pliromom crkve božije...
    Last edited by albers; 17-05-13 at 18:59.

Page 2 of 12 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ko je proglasio Petra I Petrovića za Sveca?
    By Ćipur in forum Religija i filozofija
    Replies: 87
    Last Post: 30-10-10, 19:05
  2. Replies: 4
    Last Post: 08-08-10, 21:28
  3. NJEGOS O SRPSTVU
    By seerotheenya in forum Istorija
    Replies: 15
    Last Post: 03-05-05, 16:17
  4. Njegos
    By Kanvoj in forum Politika generalno
    Replies: 4
    Last Post: 13-03-05, 15:58

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •