Results 1 to 14 of 14

Thread: zna li neko sta je ovo?

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bar
    Posts
    2,615
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default zna li neko sta je ovo?

    Koja je ovo zivuljka?



    Neka vrsta americke vjeverice koja se ne pentra po drvecu, ali ne mogu naci kako je mi zovemo.

    Help?

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    La Fossa
    Posts
    6,668
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja josh nijesam vidio takvu vjevericu ni kod nas a ni u Americi. Prvi put vidim ovako neshto.
    Io ci credo!

    Welcome



  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ko ce pentrati da vidi ovo je neka alpinisticka vrsta.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    NYC, Manhattan/ PG
    Posts
    1,175
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zovu se GROUND SQUIRREL...ili ti zemljane veverice...

    -----------------------------------------------------------------
    These ground squirrels have rounded heads, short ears and legs, and shorter, less bushy tails than tree squirrels. Their combined head and body length is 4 1/2 to 13 1/2 in. (11.4–33 cm) depending on the species; the tail is usually a third to two thirds as long. Most are gregarious, living in extensive underground burrows; they hibernate in colder parts of their range. Members of different species are found in prairie grasslands, arctic tundra, mountain meadows, open forest, desert, and scrub country. In some regions the ground squirrel is called gopher, a name more commonly applied to burrowing rodents of a different family. Primarily vegetarian in their diet, ground squirrels may become agricultural pests, but they destroy insects and mice as well as crops. Their tunnels cause landslides and erosion, but also serve to mix and aerate the soil. Ground squirrels are classified in the phylum Chordata, subphylum Vertebrata, class Mammalia, order Rodentia, family Sciuridae.

    ----------------------------------------------------------------

    na maternjem jeziku nisam mogla nista da nadjem...ali nadam se da ces se snaci :wink:

    btw. ima u glavnom tri vrste vjeveica... one sto se pentraju po drvecima(nama mnogima poznate), letecih veverica(koje su mnogo ruzne) i ove zemljane...kako li......ovo su tri vrste u globalu..ne racunajuci boje i slicno...

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    E stvarno svakakoga cuda ima u Ameriku, pa i letece vjeverice

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    NYC, Manhattan/ PG
    Posts
    1,175
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nije to u americi :wink:

    a evo kako izgleda ova "leteca"
    http://www.zivotinjsko-carstvo.com/divljina/leteca.jpg

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^Tijana^
    zovu se GROUND SQUIRREL...ili ti zemljane veverice...

    -----------------------------------------------------------------
    These ground squirrels have rounded heads, short ears and legs, and shorter, less bushy tails than tree squirrels. Their combined head and body length is 4 1/2 to 13 1/2 in. (11.4–33 cm) depending on the species; the tail is usually a third to two thirds as long. Most are gregarious, living in extensive underground burrows; they hibernate in colder parts of their range. Members of different species are found in prairie grasslands, arctic tundra, mountain meadows, open forest, desert, and scrub country. In some regions the ground squirrel is called gopher, a name more commonly applied to burrowing rodents of a different family. Primarily vegetarian in their diet, ground squirrels may become agricultural pests, but they destroy insects and mice as well as crops. Their tunnels cause landslides and erosion, but also serve to mix and aerate the soil. Ground squirrels are classified in the phylum Chordata, subphylum Vertebrata, class Mammalia, order Rodentia, family Sciuridae.

    ----------------------------------------------------------------

    na maternjem jeziku nisam mogla nista da nadjem...ali nadam se da ces se snaci :wink:

    btw. ima u glavnom tri vrste vjeveica... one sto se pentraju po drvecima(nama mnogima poznate), letecih veverica(koje su mnogo ruzne) i ove zemljane...kako li......ovo su tri vrste u globalu..ne racunajuci boje i slicno...
    ...glinena
    Open your minD

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bar
    Posts
    2,615
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Hvala Tijana.

    Znam za tu podjelu vjeverica, al mi je trebao tacan naziv ove vrste, i mislim da je to gopher, kao sto si pronasla.
    Je li to prerijsko kuce? Ili je pravi naziv kopnena vjeverica?

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bar
    Posts
    2,615
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    I da, bas su ovi administratori duduci...

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    NYC, Manhattan/ PG
    Posts
    1,175
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by alien
    Hvala Tijana.

    Znam za tu podjelu vjeverica, al mi je trebao tacan naziv ove vrste, i mislim da je to gopher, kao sto si pronasla.
    Je li to prerijsko kuce? Ili je pravi naziv kopnena vjeverica?
    S'obzirom da ih nema na nasim prostorima... taj bukvalni prevod/naziv je jedino sto mogu da ti kazem
    Kod nas u evropi ima samo crvenih i sivih vjeverica(ovih sto se pentraju po drvecu) tako da na nasem maternjem jeziku jos uvijek ne postoji rijec za ove kopnene kako bi ih ja nazvala

    Mada moguce da grijesim...

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default


    toliko je ruzna,da je simpaticna kolko je ruzna
    "To je stvaran svet oko mene, samo čekam da prođe."

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Re: zna li neko sta je ovo?

    Quote Originally Posted by alien
    Koja je ovo zivuljka?



    Neka vrsta americke vjeverice koja se ne pentra po drvecu, ali ne mogu naci kako je mi zovemo.

    Help?

    Trazio na Google i naso.

    U prevodu (bukvalnom) Pecinska vjeverica, nema veze sa pecinama do duse. Cak ne zivi po kamenjaru kad moze.

    Staniste su cetinarske sime istocnih Kamenih planina (Rocky montains).

    Ova podvrsta zivi visoko pa je suma rijedja i krije se po pukotinama stijenja.

    Sa nasega kontinenta najblizi rodjak je siva vijeverica koja zivi narocito po Velebitu.

    Razlika su usi velicine ocnih dupji sto kod nase verzije nije isto, Usi su mnogo vece kod nase varijante zbog vecih temperatura (vece usi lakse oslobadjaju temperaturu tijela).

    Usput ovo nisu letece vijeverice kako su neki napisali, (ja gledao i pronaso)




    Kako se iz prilozenog vidi vrsta letece vijeverice je u dosta razlicita, ako ne nista ima vrlo izrazene oci i siljatu njusku. Da ne govorim o kozici koja joj omogucava jedrenje. Osim toga uglavnom zivi u vrlo sumovitim predjelima a pri tome ne mislim na dzunglu.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Inace da se ispravim ova zadnja slika nije leteca vijeveriva nego vrsta torbara iz Australije koja jako lici na letecu vijevericu i ima skoro iste karakteristike i atribute. Cak i izgleda isto. Razlika je u tobolcu u kojem odgaja made.
    Evolucijski je on blizi kenguru no vijeverici.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •