Results 1 to 8 of 8

Thread: Kaludjerski Laz ili vlast prikriva zlocin

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow Kaludjerski Laz ili vlast prikriva zlocin


  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Angry Skrivanje zlocina je pomaganje zlocincu

    Ovaakav "podvig" mogla je samo da uradi chetnichka armada pod kokardama.


    VLADA CRNE GORE JE ODGOVORNA ZBOG PRIKRIVANJA OVOG I DRUGIOH ZLOCINA - KAD TAD CE BITI POKRENUTA NJENA ODGOVORNOST.

    Nadam se ne samo politicka nego i krivicna i svaka druga.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja mislim Dobrusky da kad bi se uspjeli rijesit svi zlocini na podrucju bivse SFRJ da bi ti odahnuo i da bi se mogao vratit normalnom zivotu.
    \x56 \x47 \x42 \x4D
    \x53 \x41 \x47 \x50

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sh0cker
    Ja mislim Dobrusky da kad bi se uspjeli rijesit svi zlocini na podrucju bivse SFRJ da bi ti odahnuo i da bi se mogao vratit normalnom zivotu.
    Jel' ti nemas nista reci povodu ovog zlocina ... ili ...?

  5. #5
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default 25. 02. 2010.

    U VIŠEM SUDU U BIJELOM POLjU NASTAVLjENO SUĐENjE ZA SLUČAJ KALUĆERSKI LAZ

    Barjaktari: Da su htjeli, ubili bi mi majku




    Saslušanjem svjedoka pred bjelopoljskim Višim sudom, odnosno Specijalnim vijećem iz oblasti organizovanog kriminala, korupcije, ratnih zločina i terorizma, juče je nastavljeno suđenje osmorici pripadnika rezervnog i redovnog sastava Vojske Jugoslavije, koje zamjenik specijalnog državnog tužioca Milosav Veličković tereti da su počinili krivično djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva. Pretres se odvija pred vijećem kojim prdsjedava Drago Konatar.
    Prvi je svjedočio Zećir Barjaktari, iz Novog sela kod Peći, koji se nalazio u koloni izbjeglica u vremenu dešavanja u Kaluđerskom lazu.
    - Imam sedmočlanu porodicu, od kojih nepokretnu kćerku, tako da sam morao, u dva navrata, iz okoline Peći tokom ratnih dešavanja da ih prebacim u Crnu Goru. Prvo sam jedan dio bezbjedno odveo 15. aprila 1999. godine, a onda tri dana kasnije krenuo u koloni, u kojoj je bilo tridesetak lica, razne starosne dobi, među kojima i moja majka Fatmona - kazao je Barjaktari.
    Barjaktari je ispričao da su, prilikom odmora, u ovom selu čuli rafalne pucnje.
    - Grupa se uznemirila i krenula da bježi. Ja sam krenuo prema jednoj šumi iznad mosta i legao na jednu livadu, dok se paljba i dalje čula. Vidio sam u blizini dvije ranjene osobe, a kasnije, kad sam nastavio kretanje, jednog mrtvog čovkjeka. Dalje, kada sam stigao do jedne barake, primijetio sam dvoje mrtvih. Od njih jedna starica i dijete, kao i jednog ranjenog, za kojeg sam kasnije saznao da je podlegao povredama - istakao je u svom svjedočenju Barjaktari, dodajući da je primijetio i svoju majku koja je krenula prema njemu.
    - Davao sam joj znakove da ne ide i onda se čuo pucanj, koji je majku pogodio u nogu. Mislim da je to samo bila namjera da je zaplaše, jer da su htjeli, mogli su da je ubiju. Te noći smo se sklonili u jednu kuću, a dan kasnije smo krenuli prema Rožajama. Sretali smo vojsku, ali nas niko nije dirao - naveo je Barjaktari.
    Svjedočio je i Nezir Đuraj, koji je, kako kaže, stigao kod prijatelja u Kaluđerski laz, desetak dana ranije, sa svojom porodicom.
    - Vidio sam iz jedne kolibe gdje smo se nalazili da je toga 18. aprila prolazila jedna kolona izbjeglica. Čuo sam rafalnu paljbu i vidio na putu osobe kako plaču, jecaju i traže pomoć. Trajalo je to desetak minuta, nakon čega sam sa svojim rođacima, nekoliko sati kasnije, morao, na inistiranje domaćina, da krenem prema Rožajama - istakao je Đuraj.
    Nijedan od svjedoka ništa nije znao o optuženima i nijednog od njih niko nije vidio kritičnog dana u Kaluđerskom lazu.
    U dosadašnjem dijelu postupka saslušan je veliki broj svjedoka i pročitane izjave nekoliko svjedoka. Interesantno je da nijedan od svjedoka nije mogao da se izjasni da je vidio nekoga od optuženih na rejonu Kaluđerskog laza, ili da je neko od njih na bilo koji način umiješan u ovaj slučaj.
    Prema navodima optužnice, osmorici nekadašnjih vojnika se stavlja na teret da su 18. aprila 1999. godine u Kaluđerskom lazu kod Rožaja, kršeći pravila međunarodnog prava, nečovječno postupili prema civilnom stanovništvu albanske nacionalnosti. Zločin je, kako stoji u optužnici, izvršen nad 23 civila koji su došli sa Kosova, bježeći od tamošnjih sukoba u tom vremenu.
    Sudi se sedmorici bivših pripadnika Vojske Jugoslavije Momčilu Barjaktaroviću (54), Petru Labudoviću (49), Acu Kneževiću (43), Branislavu Radniću (42), Miru Bojoviću (42), Radomiru Đuraškoviću (45) i Boru Novakoviću (31),kao i komandantu bataljona, potpukovniku Predragu Strugaru u odsustvu.
    Suđenje se nastavlja.

    M.N.

    http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika...&clanak=221213

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,272
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,635
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    U VIŠEM SUDU U BIJELOM POLjU NASTAVLjENO SUĐENjE ZA SLUČAJ KALUĆERSKI LAZ

    Barjaktari: Da su htjeli, ubili bi mi majku




    Saslušanjem svjedoka pred bjelopoljskim Višim sudom, odnosno Specijalnim vijećem iz oblasti organizovanog kriminala, korupcije, ratnih zločina i terorizma, juče je nastavljeno suđenje osmorici pripadnika rezervnog i redovnog sastava Vojske Jugoslavije, koje zamjenik specijalnog državnog tužioca Milosav Veličković tereti da su počinili krivično djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva. Pretres se odvija pred vijećem kojim prdsjedava Drago Konatar.
    Prvi je svjedočio Zećir Barjaktari, iz Novog sela kod Peći, koji se nalazio u koloni izbjeglica u vremenu dešavanja u Kaluđerskom lazu.
    - Imam sedmočlanu porodicu, od kojih nepokretnu kćerku, tako da sam morao, u dva navrata, iz okoline Peći tokom ratnih dešavanja da ih prebacim u Crnu Goru. Prvo sam jedan dio bezbjedno odveo 15. aprila 1999. godine, a onda tri dana kasnije krenuo u koloni, u kojoj je bilo tridesetak lica, razne starosne dobi, među kojima i moja majka Fatmona - kazao je Barjaktari.
    Barjaktari je ispričao da su, prilikom odmora, u ovom selu čuli rafalne pucnje.
    - Grupa se uznemirila i krenula da bježi. Ja sam krenuo prema jednoj šumi iznad mosta i legao na jednu livadu, dok se paljba i dalje čula. Vidio sam u blizini dvije ranjene osobe, a kasnije, kad sam nastavio kretanje, jednog mrtvog čovkjeka. Dalje, kada sam stigao do jedne barake, primijetio sam dvoje mrtvih. Od njih jedna starica i dijete, kao i jednog ranjenog, za kojeg sam kasnije saznao da je podlegao povredama - istakao je u svom svjedočenju Barjaktari, dodajući da je primijetio i svoju majku koja je krenula prema njemu.
    - Davao sam joj znakove da ne ide i onda se čuo pucanj, koji je majku pogodio u nogu. Mislim da je to samo bila namjera da je zaplaše, jer da su htjeli, mogli su da je ubiju. Te noći smo se sklonili u jednu kuću, a dan kasnije smo krenuli prema Rožajama. Sretali smo vojsku, ali nas niko nije dirao - naveo je Barjaktari.
    Svjedočio je i Nezir Đuraj, koji je, kako kaže, stigao kod prijatelja u Kaluđerski laz, desetak dana ranije, sa svojom porodicom.
    - Vidio sam iz jedne kolibe gdje smo se nalazili da je toga 18. aprila prolazila jedna kolona izbjeglica. Čuo sam rafalnu paljbu i vidio na putu osobe kako plaču, jecaju i traže pomoć. Trajalo je to desetak minuta, nakon čega sam sa svojim rođacima, nekoliko sati kasnije, morao, na inistiranje domaćina, da krenem prema Rožajama - istakao je Đuraj.
    Nijedan od svjedoka ništa nije znao o optuženima i nijednog od njih niko nije vidio kritičnog dana u Kaluđerskom lazu.
    U dosadašnjem dijelu postupka saslušan je veliki broj svjedoka i pročitane izjave nekoliko svjedoka. Interesantno je da nijedan od svjedoka nije mogao da se izjasni da je vidio nekoga od optuženih na rejonu Kaluđerskog laza, ili da je neko od njih na bilo koji način umiješan u ovaj slučaj.
    Prema navodima optužnice, osmorici nekadašnjih vojnika se stavlja na teret da su 18. aprila 1999. godine u Kaluđerskom lazu kod Rožaja, kršeći pravila međunarodnog prava, nečovječno postupili prema civilnom stanovništvu albanske nacionalnosti. Zločin je, kako stoji u optužnici, izvršen nad 23 civila koji su došli sa Kosova, bježeći od tamošnjih sukoba u tom vremenu.
    Sudi se sedmorici bivših pripadnika Vojske Jugoslavije Momčilu Barjaktaroviću(54), Petru Labudoviću (49), Acu Kneževiću (43), Branislavu Radniću (42), Miru Bojoviću (42), Radomiru Đuraškoviću (45) i Boru Novakoviću (31),kao i komandantu bataljona, potpukovniku Predragu Strugaru u odsustvu.
    Suđenje se nastavlja.

    M.N.

    http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika...&clanak=221213
    ..............
    She is only here to annoy herself!

  7. #7
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ljudi leze godinama bez ikakvog dokaza... A svjedoke im samo ubacuju, i to one koji nisu bili ni u blizini tog dogadjaja...

  8. #8
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Vijesti, 02. 10. 2010.

    Vojska sijala bombe

    ADVOKAT VELIJA MURIĆ PODNIO PRIJAVU ZA KRIVIČNO DJELO RATNI ZLOČIN U MARTU 1999. U ROŽAJAMA


    Rožaje – Predsjednik Crnogorskog komiteta pravnika za zaštitu ljudskih prava, rožajski advokat Velija Murić podnio je vrhovnom državnom tužiocu krivičnu prijavu protiv nepoznatih izvršioca zbog krivičnog djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva. U prijavi stoji da su, za sada nepoznate osobe, 25. marta 1999. godine u svojstvu vojnih starješina Vojske Jugoslavije izdali naredbu pilotima dva aviona da bombama djeluju na prostorima rožajskih sela Njeguš i Besnik.
    “Piloti aviona „galeb“, G4 i G7 su, postupajući suprotno pravilima ratovanja i usvojenim međunarodnim konvencijama o zaštiti civilnih lica, iz aviona izbacili veći broj bombi sa kasetnim eksplozivnim sadržajem i napravama, usljed čega je stradao maloljetni Senad Dacić, a više osoba je teško povrijeđeno”, stoji u krivičnoj prijavi.

    Murić podsjeća da je 24. marta 1999. godine počelo NATO bombardovanje SRJ.
    “Prema raspoloživim podacima, tadašnje ratno vazduhoplovstvo kao vojna formacija VJ, pružilo je izvjesni otpor borbenim avionima NATO alijanse. Upravo to se, kao izvjesni pokušaj, dogodilo i 25. marta 1999. godine, kada su iz pravca Kraljeva, Novog Pazara i Mitrovice dva borbena aviona sa oznakama G4 i G7, u niskom brišućem letu, nadletjela rožajska sela Besnik i Njeguš. Tada su ispustili više bombi koje su u toku samog preleta eksplodirale u bilizini tih mjesta”, kazao je Murić.
    On je istakao da je narednog dana od avionske bombe poginuo Senad Dacić.
    “Prema međunarodnim pravilima ratovanja avionske bombe sa kasetnim sadržajem nijesu dozvoljena borbena sredstava, posebno njihova upotreba nije dozvoljena prema civilnom stanovništvu i na prostoru koje nije zahvaćeno ratnim dejstvima, odnosno na prostoru sa koga VJ nije pružala aktivan ili pasivan otpor”, rekao je Murić.

    Prema njegovim riječima, naređenja vojnih starješina VJ, te postupci pilota bili su suprotni pravilima i potrebama ratovanja, a proizveli su samo stradanje, teror i strah građana.
    “Da se zaista radilo o radnjama pilota i komande ratnog vazduhoplovstva VJ, a ne NATO djelovanju, proizilalzi iz zapisnika Osnovnog suda u Rožajama o uviđaju Kr-1139/99 od 26. marta 1999. godine, dopisa MUP-a CG - Odjeljenja bezbjednosti Rožaje broj 01-226-978 i kriminalističko tehničke dokumentacije sačinjene od ekipe istog Odjeljenja, te iskaza svjedoka”, rekao je Murić.
    On je kazao da iz objektivnih razloga nema imena nalogodavaca niti izvršilaca krivičnog djela, ali da se to lako može saznati iz evidencije letjenja VJ za 25. mart 1999. godine, ili pak od jedinice koja je sljedbenik tadašnje nadležne vojne jedinice.

    “Kako su u radnjama za sada nepoznatih izvršilaca naznačenih krivičnih djela sadržana sva zakonska obilježja krivičnih djela iz ove prijave, insistiramo da tužilaštvo u okviru svojh zakonskih ovlašćenja preduzme odgovarajuće radnje u smislu otkrivanja lica i radnji djela, te preduzimanja krivičnog gonjenja, kako bi im se u zakonom propisanom postupku izrekle odgovarajuće krivične sankcije”, naveo je Murić u prijavi.
    Pred Osnovnim sudom u Podgorici u toku je postupak u kojem petočlana porodica iz Rožaja traži od države naknadu nematerijalne štete za duševne bolove zbog smrti Dacića. Sudski organi se trude da razjasne da li je dječak pogunuo od bombi bačenih iz aviona VJ ili NATO alijanse.
    Murić je „Vijestima“ dostavio dokument iz policije u kojem se vidi da je riječ o bombama izbačenim iz aviona VJ G- 4 i G- 7.

    A.S.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Dr Živko M. Andrijašević: Tekstovi
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 33
    Last Post: 14-10-10, 16:01
  2. Replies: 6
    Last Post: 18-02-10, 15:38
  3. Vlast ili Opozicija?
    By Rolex in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 21
    Last Post: 06-06-04, 08:50
  4. Kako smijeniti Vlast?
    By Rolex in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 45
    Last Post: 04-06-04, 23:44
  5. (Naj)vaznije
    By nihil in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 126
    Last Post: 30-04-04, 10:28

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •