Results 1 to 5 of 5

Thread: Ako nemate biznis, otvorite kopirnicu pored fakulteta

  1. #1
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Ako nemate biznis, otvorite kopirnicu pored fakulteta

    AKO NEMATE BIZNIS, OTVORITE KOPIRNICU PORED FAKULTETA

    Kopijama znanja do zvanja


    ■Jedna knjiga se kopira za desetak eura pa se u semestru za tako nabavljenu literaturu potroši više desetina eura

    Početak semestra za studente predstavlja novu organizaciju predavanja i vježbi ali i novu svotu novca koju moraju potrošiti za nastavak školovanja. Obaveza je platiti ratu za školarinu, a za predmete se mora i nabaviti nova literatura.
    Studenti često nijesu u mogućnosti da koriste originalnu stručnu literaturu iz koje će spremati kolokvijume i ispite pa je fotokopiranje jedini izlaz. Stoga ako nemate biznis otvorite kopirnicu pored fakulteta.
    - Literaturu koju sam dosad koristila tokom studiranja 90 odsto sam iskopirala. Umnožavanje je jeftinija varijanta nego kupovanje orginalnih primjeraka. Jedna knjiga se kopira za desetak eura, tako da sam u predhotnom semestru za kopiranje potrošila oko 40 eura – objasnila je Dragana Šćepanović, student Fakulteta političkih nauka.
    Nedovoljno primjeraka knjiga u biblioteci Fakulteta političkih nauka je čest slučaj koji studentima zadaje glavobolju.
    - Problem je što ponekada ima samo po jedan ili dva udžbenika u biblioteci pa ne možemo da ga koristimo. Nedostaje i dodatna literatura, pa te knjige pozajmim kod drugih studenata da bih kopirala – kaže Katarina Janković, student FPN-a.
    Kopirnice najviše profitiraju početkom semestara kada su prepune studenata sa svih fakulteta. Odlično poznaju nastavni plan i program pa je kopirana literatura unaprijed spremna za zainteresovane studente.
    - Završna sam godina fakulteta i tokom studiranja nijesam imao problema sa literaturom. Knjige sam u većini nabavljao u kopirnicama preko puta fakulteta ili u skrip*tarnici našeg fakulteta. Kopija određene knjige se ostavi u kopirnicama i tako je dostupna svim studentima. Što se mene tiče lako sam se snalazio za literaturu i nije me mnogo koštala, oko 40 eura bih potrošio za jednu studijsku godinu – ističe Nikola Medenica, student Pravnog fakulteta.
    Ima i studenta koji ne posjećuju pretjerano kopirnice ako postoji drugačiji način da dođu do literature.
    - Rijetko idem u kopirnice, ne volim da učim iz kopiranih knjiga ili skripti iako mnogi studenti ih koriste. Uzimam većinu knjiga iz biblioteke fakulteta, iznajmim je do kraja semestra ili je kopiram ako baš moram pošto nema dovoljno primjeraka te knjige. Za sad sam našla u biblioteci svaku knjigu koja mi je potrebna, tako da tokom studiranja još nijesam kupila ni jedan orginal – kaže Bojana Karadžić, student Ekonomskog fakulteta.
    U Srbiji je 2011 izmijenjen i dopunjen Zakon o autorskim i srodnim pravima što je izazvalo negodovanje kod studenata. Fotokopiranje je proglašeno krivičnim djelom za koje je zaprijećena kazna zatvora od tri do pet godina. Zakon u Crnoj Gori ne predviđa ovako stroge sankcije za studente a i pitanje je kako bi se primjenjivao kada je fotokopiranje studentske literature neminovnost.

    Profesorima ne smeta

    Studenti ističu da pro*fesori mlade kolege ne uslovljavaju da koriste orgi*nalnu literaturu.
    - Profesori ne prave prob*lem oko kopiranja literature. Ponekada neki od njih napravi skriptu i preporuči studentima da je umnože kako bi iz nje spremali ispite – navodi student Dragana Šćepa*no*vić.

    E. FETIĆ

    http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika...%20do%20zvanja

  2. #2
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Izlisno je pricati o tome da je krsenje zakona po ovom osnovu jednako genocidu u oblasti autorskih prava, ali trenutno drzava to ne prepoznaje kao nesto cemu dati prioritet. A i kako da se misli o ovome, kad jedna orginal knjiga moze kostati 100+ eura, pa bi za semestar trebalo pripremiti 500 eura samo za knjige. Biblioteke nemaju ni priblizan broj neophodnih knjiga da bi bilo dovoljno za sve studente.
    Kad je jedan moj drug iz amerike bio ovdje, i kopirao sam neku knjigu, i on posao sa mnom do one kopirnice preko pravnog, i vidio kako se lagano kopiraju knjige i prestampavaju, samo je zabezeknut ostao, veli ''dude, this is so wrong, arent you supposed to pay like a huge fine for this?''

    Dok god je ovakav standard, od studenata se ne moze ocekivati da kupuju orginal knjige, tako da ce biti ovako do daljnjeg.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    155
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Lako li je po novina pametovat :-) da je predlozio neku dobru poslovnu ideju, istu bi on iskorisio, a ne nudio neznancima.

    Treba li kopirnica da radi nedelju dana pri pocetku prvog semestra, i nedelju dana kod drugog semestra?
    Oce li kopirnica otplatiti mjesecnu rentu, masine itd. na kopiranje po 5 centi 3 lista dnevno, ostalim danima, ili ce kao jos jednu dobru poslovnu ideju zaposliti novog radnika koji ce studentima paliti knjige, da bi je oni morali ponovo kopirati?
    Nullum crimen, nulla poena sine lege.

  4. #4
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Bar
    Posts
    621
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo bi bilo dobro otvoriti u Baru, jer su u krv skupe knjizare a ja da znam nema neka jeftina kopirnica kao sto su u Pg..

  5. #5
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,064
    Thanks Thanks Given 
    496
    Thanks Thanks Received 
    423
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimi 88 View Post
    posla im ne fali kod pravnog ih ima 5
    Ne skupljaj postove na ovaj nacin jer ces bit kaznjen

    Sent from my Le X620 using Tapatalk

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prva pomisao nakon sto otvorite oci ?
    By NoReason in forum Sve i svašta
    Replies: 63
    Last Post: 01-02-12, 00:00
  2. Kad nemate sto pametno cinjet
    By autodijagnostika in forum Internet
    Replies: 3
    Last Post: 03-08-08, 16:42

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •