Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 86

Thread: Lokal patriotizam

  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Lokal patriotizam

    Radio Free MOntenegro (mislim da je on u pitanju bio)
    intervju sa Dzakom Mahmutovicem, cuvenim bivsim boksreom i sadasnjim burekdzijom; vodi ga Zoko Bojovic; tema- Zabjelo

    Zoko: Dzaka, sjecas li kad su Zabjelo zvali sjeverna Zeta? Boljelo je to Dzaka, boljelo...


    Salu na stranu, koliko je kod Podgoricana razvijena svijest pripadnosti svom gradu? Ili kvartu (ne mogu a da ne se sa sjetom ne prisjetim topica o Zabjelu, koji se nekako izgubio prilikom prebacivanja na novi CdM forum)
    Vecina ljudi je zla

  2. #2
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sretoh juce chika Shomija u Dom, iliti u bife KICa, i on me podsjeti na jedan naslov iz Vijesti od prije tri godine kada je pricha bila o onm CD-u Shomijevih govora i jos neki projekti Republike Zabjelo, a koji je glasio "Minut cutanja za izgoreli pleh bureka".
    naravno Dzakinih bureka.
    a mislim da jesete razvijena svijest podgoricana kada se govori o pripadanju nekom dijelu grada, kvartu i sl. ja mislim cak i da je hiperrazvijena, kao sto je slucaj sa Zabjelom. I to je super stvar. Otkriva nasu gradjansku i ljudsku zelju da pripadamo necemu sto nosi nase obiljezje. Nije dovoljno sto pripadas gradu, vec moras posebnom dijelu grada. I to te nedje obiljezi za cio zivot. Ponekad das sebi za pravo da u nekim situacijama kazes (uz naravno predrasude) "vidji ovoga ka da je s Dracha" ili "kea da je s Konika"...
    ali zabjelo... zabjelo je posebna pricha. zaustih da kazem kako mije zao sto nisam porasla tamo, ali ne, nije mi zao, jer sigurno, kao dio zabjelske price ne bih mogla da skapiram velicinu, ali stvarno jednu urbanu velicinu pojma kakav je Zeabjelo.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,353
    Thanks Thanks Given 
    2,798
    Thanks Thanks Received 
    3,989
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GAGA
    ali zabjelo... zabjelo je posebna pricha. zaustih da kazem kako mije zao sto nisam porasla tamo, ali ne, nije mi zao, jer sigurno, kao dio zabjelske price ne bih mogla da skapiram velicinu, ali stvarno jednu urbanu velicinu pojma kakav je Zeabjelo.
    Nisi nista propustila. Vjeruj odrstanje je lose kad su ti komsije narkomani, kriminalci, svaki je zavrsio po 5-6 razreda osnovne jer su oni bili pametniji i nije im skola trebala, nije to za njih. I dobro je sto nisi naucila da stojis ispred zzgrada i igras zmurke sa drugovima i drugaricama koji imaju od 20 do 35 godina koji jos zive od oceve i majkine plate, i koji samo snimaju kako koja prolazi i zvizde... to bi trebalo da im je udvaranje.
    Sve u svemu nisi nista propustila vjeruj mi
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    cikotic city
    Posts
    1,890
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    sjecam se ka derle znali smo da se pokupimo i oderemo od batina... nase naselje protiv, recimo, nekog naselja s konika, ili maslina... bem li ga, ja sam undergorica naselje pa smo se tripovali da nam niko nista ne smije
    naravno tu je nezaobilazna linija autobusa, stara dobra jedinica(1) koja je spajala 2 velika naselja zabjelo-masline...
    sto znam, kod mene je to dosta bilo prisutno dok sam rastao... kad godj bi se pricalo o nekome, il nekom dogadjaju vazda bi se zakljuchci svodili time `okle je`taj neko bio i `zato je to uradio jer je otole`...
    podgoricani vole svoje kvartove u koje su odrastali, i to je cinjenica i pripadnici su toga naselja do kraja zivota
    C9H13NO3

    One world, Two wheels

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,353
    Thanks Thanks Given 
    2,798
    Thanks Thanks Received 
    3,989
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Ne zaboravi srednju skoolu isto, i cuveno trgovinska rulezzz
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  6. #6
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by GAGA
    a mislim da jesete razvijena svijest podgoricana kada se govori o pripadanju nekom dijelu grada, kvartu i sl. ja mislim cak i da je hiperrazvijena, kao sto je slucaj sa Zabjelom. I to je super stvar. Otkriva nasu gradjansku i ljudsku zelju da pripadamo necemu sto nosi nase obiljezje. Nije dovoljno sto pripadas gradu, vec moras posebnom dijelu grada. I to te nedje obiljezi za cio zivot. Ponekad das sebi za pravo da u nekim situacijama kazes (uz naravno predrasude) "vidji ovoga ka da je s Dracha" ili "kea da je s Konika"...
    Ovo za Konik stvarno stoji. Tacno mogu da omirisem Konicanina
    :-) :-) :-)


    Quote Originally Posted by GAGA
    ali zabjelo... zabjelo je posebna pricha. zaustih da kazem kako mije zao sto nisam porasla tamo, ali ne, nije mi zao, jer sigurno, kao dio zabjelske price ne bih mogla da skapiram velicinu, ali stvarno jednu urbanu velicinu pojma kakav je Zeabjelo.
    Aeh, ima Hercules pravo, to je stvarno gadniji dio, ali poenta je provalit kad da se odvojis od tih stvari. To je zanimljivo do jedne ure, ali ako ne "odrastes" na vrijeme, onda - dimosevi.

    Ali ima tu i drugih stvari, pozitivnijih...

    Nejde sam prije pokrenuo topic o Zabjelu i poceo sa "Zabjelo- prva urbana subkultura u pokusaju ili qourac s pastom" i mislim da je to stvarno sustina price, koja se opdje moze i nastaviti :-)

    Ali imajte jedno u vidu:

    Podgorica 1945- razrusen grad sa 11000 stanovnika koji se sprema da postane administrtivni centar jedne od 6 republika- grade se fabrike, zgrade, univerziteti, vlade, ministarstva i sl.

    Pravi se dio Preko Morace, za inzinjere, profesore, drzavne sluzbenike- guzonje u prevodu. I samo pogledajte kakvi su to ljudi...

    Dolce Gabana i Gorica Superior, Momisici, Tolosi - sela koja su surovom urbanistickom igrom jednog dana osvanula u okviru gradksih granica. To je sok, od kojeg se ne mogu povratiti vecina stanovnika ovih bajkovitih predgradja. Nisu vise seljaci, a jos se ne smatraju gradjanima...

    Zagoric, Masline, Zlatice- prenaseljeno sa stojserima i irvasima, koji su silazili sa planina/sjevera,

    Zabjelo - raj radnicke klase; pogonsko gorivo razvoja Podgorice; u svakom smislu. Otuda i predivan osjecaj nipodastavanja koji se gaji prema nizim oblicima urbanog postojanja

    Konik- unilateralna greska urbanizma, plod iskonskog nastojanja covjeka da ponizi prirodu...

    Stari Aerodrom- Konik u nastajanju
    Vecina ljudi je zla

  7. #7
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules
    Nisi nista propustila. Vjeruj odrstanje je lose kad su ti komsije narkomani, kriminalci, svaki je zavrsio po 5-6 razreda osnovne jer su oni bili pametniji i nije im skola trebala, nije to za njih. I dobro je sto nisi naucila da stojis ispred zzgrada i igras zmurke sa drugovima i drugaricama koji imaju od 20 do 35 godina koji jos zive od oceve i majkine plate, i koji samo snimaju kako koja prolazi i zvizde... to bi trebalo da im je udvaranje.
    Sve u svemu nisi nista propustila vjeruj mi
    a dobro mislim...nisam govorila o tome. toga ima u svakom dijelu podgorice. govorim o posebnom duhu zabjelcana
    i sto rece Bonja, poenta je kad prepoznas neke stvari, odvojit se od njih.
    evo ja sam preko morace zgrada iza zgrade Alpe, i moj kvart zovu Mracni. e pa sto mi se tu sve moglo desit da nije bilo 'prepoznavanja'...
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    cikotic city
    Posts
    1,890
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj
    Konik- unilateralna greska urbanizma, plod iskonskog nastojanja covjeka da ponizi prirodu...

    Stari Aerodrom- Konik u nastajanju
    e kolko sam se ovome ismijao da ti je znat. tuzno al definitivno istinito

    `ercule, trgovinska sa svojim hitovima OCI BOJE DUGE sredinom 90tih godina koje su izvodili zecani za bijelom Asconom i buca buca buca zvucNJacima, neprestanim koskanjem sa momcima iz ekonomske :hardrock: i pocetak ere nosenja Meeerceeeedes gaca :shock:
    C9H13NO3

    One world, Two wheels

  9. #9
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Fatherland
    Posts
    231
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    volim murve zabjelske i koscele preko morace
    volim slovo $
    volim kad mi neko reche 'keako je'

  10. #10
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    keako je...

    (omiljeno retoricko pitanje)
    Vecina ljudi je zla

  11. #11
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Keako je breate
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  12. #12
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Gotham City
    Posts
    667
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Eo. Sto se radi? Aj ne sprdaj se? A neka neka

    Licno moj favorit, moze kao odgovor na svako pitanje: AJDE, JADAN
    "Ej zoro stani noc nek ostane..."

  13. #13
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    odmah ispred procesora koji je u PG
    Posts
    179
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ice
    sjecam se ka derle znali smo da se pokupimo i oderemo od batina... nase naselje protiv, recimo, nekog naselja s konika, ili maslina... bem li ga, ja sam undergorica naselje pa smo se tripovali da nam niko nista ne smije
    naravno tu je nezaobilazna linija autobusa, stara dobra jedinica(1) koja je spajala 2 velika naselja zabjelo-masline...
    sto znam, kod mene je to dosta bilo prisutno dok sam rastao... kad godj bi se pricalo o nekome, il nekom dogadjaju vazda bi se zakljuchci svodili time `okle je`taj neko bio i `zato je to uradio jer je otole`...
    podgoricani vole svoje kvartove u koje su odrastali, i to je cinjenica i pripadnici su toga naselja do kraja zivota
    eoo jednog visoko obrazovanog old school underground-oca koji zna sta i kako je nekada bilo...sve sto kaze ubuduce na ovom topiku potpuno podrzavam jer ne sumljam da ce pogrijesiti.odusevio si me bratski jer znas kako je nekada bilo!!!
    a ne kao ove nove generacije:

    -masline se rascijepile na milion djelova(kada kazem masline mislim od vrtica blizu pumpe do podvoznjaka)
    -ovi iz vukojebina(tolosi,murtovina itd...)umislili da su neko gradjanstvo i muda velika
    a neznam sta se desilo sa pravim kvartasima sa zabjela,maslina,konika...(da ne nabrajam) da ih smire...
    -ovi mladji nemaju muda ni posteno da se pobiju nego sve potezu nozeve,pistolje jos malo pa ce i bazuke da u modu udju...(zalosno)

    i da ne nabrajam svi znate nasta mislim

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj
    Zagoric, Masline, Zlatice- prenaseljeno sa stojserima i irvasima, koji su silazili sa planina/sjevera,
    malo si se zajeba bratski murtovina i zlatica su pune doseljenika a masline i zagoric NISU!!!

  14. #14
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by COOLER
    malo si se zajeba bratski murtovina i zlatica su pune doseljenika a masline i zagoric NISU!!!
    aaaaa, kako zabolje!

    :-)

    Znaa ja za Zlaticu i Murtovinu. O Maslinama jos i mozemo pricati, ali Zagoric? Od "krivine" pa tamo dolje, oko groblja... Okle su ti ljudi?

    Ali nema veze breate, prihvatam mogucu gresku. Upotpuni me informacijama!
    Vecina ljudi je zla

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    I'm here to spread love all over the world!
    Posts
    5,020
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja volim podgoricu i sve njene dobre i lose strane

  16. #16
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Mugi
    ja volim podgoricu i sve njene dobre i lose strane
    Ovo je zanimljivo. I moze biti novi topic. Koje su to dobre a koje lose strane POdgorice?
    Vecina ljudi je zla

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    I'm here to spread love all over the world!
    Posts
    5,020
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a mislim da smo tu temu imali jedno 653 puta, procesljaj malo forum

  18. #18
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    NA PLANINI NA JELICI
    Posts
    5,514
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    volim svoje Zabjelo,i svoje Lamele

  19. #19
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Mugi
    a mislim da smo tu temu imali jedno 653 puta, procesljaj malo forum
    Ok, da malo preciziram.

    Na primjer, koji humor je bolji- podgoricki, niksicki ili cetinjski?
    I zasto podgoricki? :-)
    Vecina ljudi je zla

  20. #20
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj
    Ok, da malo preciziram.

    Na primjer, koji humor je bolji- podgoricki, niksicki ili cetinjski?
    I zasto podgoricki? :-)
    Ha ha ha....Wrh....
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    15,754
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    drzite se svi teme pa nece nestajati i naravno bez chata!!!!
    /me stetan
    Amor dolor est!
    Amor vincit omnia!
    obavezno, ali obavezno pogledati ---> http://www.svjetlopisi.com/cg/cg.html

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    I'm here to spread love all over the world!
    Posts
    5,020
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa ja sam postovao i nisam chatovao vec predlozio temu, valjda umijes napravit razliku?

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    15,754
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mugi
    Pa ja sam postovao i nisam chatovao vec predlozio temu, valjda umijes napravit razliku?
    otvori topic sa novom temom, a ne da predlazes da se na vec postojecem topicu prica o necem 3
    /me stetan
    Amor dolor est!
    Amor vincit omnia!
    obavezno, ali obavezno pogledati ---> http://www.svjetlopisi.com/cg/cg.html

  24. #24
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    On topic.

    Ne znam, Cetinje i Niksic su jedina dva grada u CG koja ne izlaze ne more ili neka rijeka ne protice kroz grad- ono, podzemne vode uticu na mentalitet, sto se kod Niksicana manifestuje u nekoj agresivnosti i sirovosti, a kod Cetinjana u nekoj zacaurenoj podozrivosti prema ostatku svijeta i udarenom humoru.

    Nema one opustenosti ka kod nas, Podgoricana...
    Vecina ljudi je zla

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj
    Znaa ja za Zlaticu i Murtovinu. O Maslinama jos i mozemo pricati, ali Zagoric? Od "krivine" pa tamo dolje, oko groblja... Okle su ti ljudi?
    Uglavnom iz Savnika i Gornje Bukovice.Ima i mali procenat iz Azerbejdzana no to je zanemarljivo.
    Dok sam ucio u osnovnu 'Branko Bozovic', kakvih sve rumenih skorupana i drvosjeca nisam vidio...Najvecim dijelom su bili poludivlji mada je bilo i divljih i zvali su se 'Parkasi' - jer su zivjeli u sklepanim drvenim kucicama oko groblja i parka.
    Nego to je 'samo' bio dio od krivine prema groblju, dok je ovaj drugi dio prema Gorici licio na pravu gradsku periferiju!
    Na drugu stranu,Masline su potpuno druga prica. Iako je i tu prisutan mali procenat poludivljih doseljenika, moze se smatrati gradskim naseljem!
    Zlatica i Murtovina = Sjever republike. Vize bi im trazio za ulaz u PG!
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •