Page 6 of 115 FirstFirst ... 23456789101656106 ... LastLast
Results 126 to 150 of 2867

Thread: Pripravnički | Program stručnog osposobljavanja visokoškolaca

  1. #126
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Nijesam čitao cijelu poruku već samo dio i vidim da se otprilike radi o par kritičara. Pa da vam objasnim. Iz ugla poslodavca, ovaj Vladin program je odlična stvar i neshvatljivo mi je zato je jedan broj poslodavaca preskočio da učestvuje u programu prole godine. Nego valjda će skontati ove godine da imaju radnu snagu koju mogu uposliti na raznim zadacima i na osnovu rezultata izvriti selekciju i sklopiti ugovor o radu s tim ljudima ukoliko im je potrebno. Mada rizik je to, jer nikad ne znate ko je od tih ljudi koji su vam dodijeljeni koristan, ko nije koristan, a ko je destruktivan.

    Pripravnici koji se pokau kao korisni (jako mi je ao to moram reći da je malo takvih, makar iz mog iskustva) u privatnim firmama imaju veliku ansu da ostanu zaposleni u tim firmama. Jer ko jo ne bi elio da ima sposobno stvorenje u svom timu? Svi poslodavci ele da budu lideri pobjedničkog tima, a da bi imali pobjednički tim moraju ga napraviti od stručnih, sposobnih i korisnih ljudi. Nekad dodue postoje objektivni razlozi zato neko ne bi mogao da ostavi nekog u svom timu, firme su u velikim dugovima, problem je plaćati i postojeće radnike, a kamo li da se razmilja o povećanju broja zaposlenih. Ali ipak mislim da ako ste toliko dobri, nema te krize i tog problema koji bi nekog poslodavca spriječili da vas zaposli.

    E sad ajde da pričamo o tim famoznim izvjetajima na koje se alite. Zamislite da dobijete pripravnika kome ste povjerili da odradio dio nekog vanog posla od kojeg zavisite. Mada svaki vani posao, posebno u privatnom sektoru, je posao od kojeg zavisite. Zamislite da ste dobili neku krajnje neodgovornu ili krajnje destruktivnu osobu na koju hoćete da računate. Ta osoba moe da se ne pojavljuje na poslu, da zanemaruje obaveze i da u krajnjem čak doprinese nekoj teti. E pa taj izvjetaj je upravo neto to titi poslodavca od takvih ljudi. Ako se tako ponaa, neće moći. Izvjetaj neće biti poslat ili će biti poslat vrlo negativan izvjetaj pa da vidimo hoće li se makar potruditi da radi posao kako treba ili će da se ponaa neodgovorno.

  2. #127
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    15,838
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Za otkaz kandidatu ti ne treba izvještaj. Firma može u svakom trenutku jednostrano raskinuti ugovor.
    Bijo si poziw koi se neodbija

  3. #128
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    15,838
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Markys View Post
    Je li primio ko ovu naknadu danas?
    Ne čoče, jes 10. ali ja vjerujem tek u petak ili subotu će bit.
    Posrana drava.
    Bijo si poziw koi se neodbija

  4. #129
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    Nijesam čitao cijelu poruku već samo dio i vidim da se otprilike radi o par kritičara. Pa da vam objasnim. Iz ugla poslodavca, ovaj Vladin program je odlična stvar i neshvatljivo mi je zašto je jedan broj poslodavaca preskočio da učestvuje u programu prošle godine. Nego valjda će skontati ove godine da imaju radnu snagu koju mogu uposliti na raznim zadacima i na osnovu rezultata izvršiti selekciju i sklopiti ugovor o radu s tim ljudima ukoliko im je potrebno. Mada rizik je to, jer nikad ne znate ko je od tih ljudi koji su vam dodijeljeni koristan, ko nije koristan, a ko je destruktivan.
    ..a to nije moglo bez ovog programa?
    She is only here to annoy herself!

  5. #130
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Jedino kod nas pripravnici imaju beneficirani radni staz koji im se jos i ne priznaje

  6. #131
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mad_dog_KO View Post
    Za otkaz kandidatu ti ne treba izvještaj. Firma može u svakom trenutku jednostrano raskinuti ugovor.
    Zamisli da si savjestan poslodavac koji želi da proizvodi kvalitetne kadrove. Šta si onda postigao jednostranim raskidom ugovora? Poslao si radnika kući bez mogućnosti da nešto nauči i da napreduje.
    Quote Originally Posted by NSX View Post
    ..a to nije moglo bez ovog programa?
    Program je mnogo pojednostavio proceduru a i dao svim kandidatima podjednake šanse da izaberu u kom pravcu će da se razvijaju. Doduše ne shvatam veliku većinu koja za poslodavca bira neku državnu službu, mnogo ćete se brže i bolje "ispeći" kao kvalitetan kadar ako izaberete privatni sektor.

  7. #132
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    Zamisli da si savjestan poslodavac koji želi da proizvodi kvalitetne kadrove. Šta si onda postigao jednostranim raskidom ugovora? Poslao si radnika kući bez mogućnosti da nešto nauči i da napreduje.

    Program je mnogo pojednostavio proceduru a i dao svim kandidatima podjednake šanse da izaberu u kom pravcu će da se razvijaju. Doduše ne shvatam veliku većinu koja za poslodavca bira neku državnu službu, mnogo ćete se brže i bolje "ispeći" kao kvalitetan kadar ako izaberete privatni sektor.
    Sva tvoja prica je okej, ali u normalnim drzavama u normalnom svijetu. Ali nista od tvoje price se ne moze primijeniti na crnogorsku privredu i preduzeca koja bitisu u istoj. Dosta poslodavaca nije bilo zainteresovano za program iz prostog razloga sto im je muka bilo da se informisu, a to ti u startu govori o tim firmama. Drugi pak su iskoristili ovo da dobiju besplatnu radnu snagu dok ne dodje iduce godine nova garnitura i tako u krug. Vecina poslodavaca su drzavne firme koje su ionako pretrpane ljudima, tako da ja ovaj potez Vlade vidim kao dobijanje glasova mladje populacije, jer svi koji su u drzavne firme ce glasati za Vujanovica samo da bi se nadali da ce ih ostaviti da rade poslije 9 mjeseci.
    Vjerovatno postoji mali procenat privatnika koji ce ostavit sadasnje pripravnike koje se pokazu, ali mislim da je to zanemarljiv procenat.

  8. #133
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,343
    Thanks Thanks Given 
    517
    Thanks Thanks Received 
    551
    Thanked in
    369 Posts

    Default

    Poslodavac koj ne zaposli niti jednog pripravnika bi trebao da snosi posljedice u budućnosti tj. nema vie učestvovanja na određeni period.
    "to bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  9. #134
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Sva tvoja prica je okej, ali u normalnim drzavama u normalnom svijetu.
    Polako i poslodavci shvataju to što si napisao tako da idemo ka tome, nemoj da si tako negativan. :-)
    Last edited by Dejan; 11-04-13 at 09:00.

  10. #135
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Dejan-e mladom novopečenom pripravniku dat vaan posao od koga zavisite? Nije mi jasna logika, ali da imam svoju firmu ne bih vaan posao ostavljao samo na leđa pripravnika. Mislim lijepo je to da njega/nju odmah baci u vatru, ali ba toliku... Neminovno je da vodi destrukciji i grekama.
    Svi smo mi nekad bili pripravnici i početnici, neki su i volontirali. Za pripravnika je najbitnije da zaboravi sve to su ga na fakultete naučili, i sve snove koje ima za početak kući da ostavi. Nakon pola godine neka počne da koristi fakultet i reaktivira svoje snove. Ovkao su meni pričali kad sam počeo

    Na alost, ali u CG je to tako.

    Markys to je malo gruba odrednica. Jer zato bi poslodavac zaposlio radnika, ako već ima dovoljan broj radnika na svim pozicijama? Dodatni troak mu ne treba. Ekonomska logika.
    Loe stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  11. #136
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    160
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Da se nece smilovat da nam daju platu danas?

  12. #137
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    314
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije danas jos nista bilo...mada se nesto ni ne nadam...potrosilo se na izbore sad
    A rekli su do 10. najkasnije...

  13. #138
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    Polako i poslodavci shvataju to što si napisao tako da idemo ka tome, nemoj da si tako negativan. :-)
    Ja sam samo realan, nisam negativan. No je realnost negativna

  14. #139
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Dejan-e mladom novopečenom pripravniku dat važan posao od koga zavisite? Nije mi jasna logika, ali da imam svoju firmu ne bih važan posao ostavljao samo na leđa pripravnika.
    Samo sam uprostio scenario u kome je jasno stavljeno do znanja tom pripravniku koji ne radi posao kako bi trebao da ga radi da postoje mehanizmi koji će ga "motivisati" da radi. Sad to je krajnost i tih slučajeva nema mnogo, a može se primijeniti ako imate destruktivnog pripravnika.

  15. #140
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,033
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ermin View Post
    Da se nece smilovat da nam daju platu danas?
    Nije valjda da onaj koji je dao posao pripravnicima ima neku obavezu da im isplaćuje zarade ??? Izbori su zavreni ljudi pa bi mogli i pripravnici da se polako pakuju do novih za 4 god. jer je takav bio dogovor sa poslodavcem ali ko smatra da ima zakonskih osnova da nastavi svoj posao neka se javi advokatu Old Bone i očekuje pozitivan ishod
    deuscroix

  16. #141
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    314
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    bila plata

  17. #142
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    10
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koliko je plata za ovaj mjesec? Ja sam primila 234 a vidim oko mene svi 243...

  18. #143
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    znaci poceli su i na tu foru da kradu
    She is only here to annoy herself!

  19. #144
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    UnDeRgRoUNd
    Posts
    3,253
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kako ja to vidim, ovaj dostina iz ovog programa je upala preko veze a dostina je takodje preko veze upala na fina mjesta odakle se dalje povlaci ista veza da se tu i zadrze zavisi kolko ce da daju za partiju, a kako ja vidim siuaciju danas barem kod privatnika,barem vecine ne postuje se zakon o radu(prekovremeni sati,trudnicko,slobodni dani...) a poslodavac zasticen kao polarni medjed...doslo je vrijeme da poslodavac zaposli te visokoskolce pa koji bude vise se pokazao na svaki nacin,pa i ulazio direktoru u supak i to sto dublje bez vazelina onda ce taj da ostane,radnik nema svoja prava i radi cuti i trpi,ako se i pobunis nekad nesto i sa razlogom direktor moze da ti da otkaz i da podnese izvjestaj o tebi kao najgorem olosu da te niko vise u cg ne zaposli dzaba si fax zavrsavao
    Viktorija Badza! um zu sehen,dich nacktauf dem Nordpol !

  20. #145
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,054
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gospodjica View Post
    Koliko je plata za ovaj mjesec? Ja sam primila 234 a vidim oko mene svi 243...
    Upisali su ti u izvjestaj da si imala jedan opravda/neopravdan dan odsustva
    Drugarica je imala 3 takva dana, i primila oko 200e, nema veze sto je donijela opravdanje od doktora...


    Znaci u izvjestaje koji se pisu svaki mjesec, ne dajte im da pisu odsustva, inace vam ode plataa.



    A sad da se pozabavim tom problematikom.
    Pripravnici po ovom programu dakle NEMAJU pravo na placeno odsustvo, plata nije fixno 243.5 e, nego ako odsustvujete oni dijele sa radnim danima i skidaju dnevnice... Ja sam se iznenadio kad sam vidio sta se ovoj curi desilo.
    Po njenoj prici kad je zvala upravu za kadrove da se raspita kako sto, rekli su joj "ako vam je u izvjestaj opravdano odsustvo, onda ce se ugovor produzit ta 3 dana, a ako je neopravdano onda cete morat da odradite ta 3 dana na kraj programa" po njenoj prici ni u jednom ni drugom slucaju se ne isplacuju ta 3 dana, al isto sumnjam da je dobro shvatila, i da kad su opravdani, ugovor se produzi ta 3 dana i naravno da je placen svaki dan... e sad sta je istina ne znam
    Njak Njak Njak

  21. #146
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    10
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ali ja nisam odsustvovala ni jedan dan a i vidjela sam izvjestaj a i poslodavac nam je takav da i kada neko odsustvuje oni pisu da nema izostanaka bas zato da plata ne bi bila manja, zato mi nije jasno sto sam primila 9 e manje. zna li neko neki br tel, gdje da se informisem?

  22. #147
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gorostas View Post
    Upisali su ti u izvjestaj da si imala jedan opravda/neopravdan dan odsustva
    Drugarica je imala 3 takva dana, i primila oko 200e, nema veze sto je donijela opravdanje od doktora...


    Znaci u izvjestaje koji se pisu svaki mjesec, ne dajte im da pisu odsustva, inace vam ode plataa.



    A sad da se pozabavim tom problematikom.
    Pripravnici po ovom programu dakle NEMAJU pravo na placeno odsustvo, plata nije fixno 243.5 e, nego ako odsustvujete oni dijele sa radnim danima i skidaju dnevnice... Ja sam se iznenadio kad sam vidio sta se ovoj curi desilo.
    Po njenoj prici kad je zvala upravu za kadrove da se raspita kako sto, rekli su joj "ako vam je u izvjestaj opravdano odsustvo, onda ce se ugovor produzit ta 3 dana, a ako je neopravdano onda cete morat da odradite ta 3 dana na kraj programa" po njenoj prici ni u jednom ni drugom slucaju se ne isplacuju ta 3 dana, al isto sumnjam da je dobro shvatila, i da kad su opravdani, ugovor se produzi ta 3 dana i naravno da je placen svaki dan... e sad sta je istina ne znam
    Zalosno, da od mrtvih 240 eura, odbijaju jos 15 eura po dnevnici, a dnevnica nije preko 10 eura. Presmijesno.

  23. #148
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gospodjica View Post
    Ali ja nisam odsustvovala ni jedan dan a i vidjela sam izvjestaj a i poslodavac nam je takav da i kada neko odsustvuje oni pisu da nema izostanaka bas zato da plata ne bi bila manja, zato mi nije jasno sto sam primila 9 e manje. zna li neko neki br tel, gdje da se informisem?
    gospođice nema ljeba od toga moraćeš se udavat
    She is only here to annoy herself!

  24. #149
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    10
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hahahahahhahahahahhahahaaa, nije losa ideja..ne...

  25. #150
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,033
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Dejan-e mladom novopečenom pripravniku dat važan posao od koga zavisite? Nije mi jasna logika, ali da imam svoju firmu ne bih važan posao ostavljao samo na leđa pripravnika. Mislim lijepo je to da njega/nju odmah baciš u vatru, ali baš toliku... Neminovno je da vodi destrukciji i greškama.
    Svi smo mi nekad bili pripravnici i početnici, neki su i volontirali. Za pripravnika je najbitnije da zaboravi sve što su ga na fakultete naučili, i sve snove koje ima za početak kući da ostavi. Nakon pola godine neka počne da koristi fakultet i reaktivira svoje snove. Ovkao su meni pričali kad sam počeo

    Na žalost, ali u CG je to tako.

    Markys to je malo gruba odrednica. Jer zašto bi poslodavac zaposlio radnika, ako već ima dovoljan broj radnika na svim pozicijama? Dodatni trošak mu ne treba. Ekonomska logika.
    Zbog toga da ne bi plaćao porez državi ili da bi mogao da duguje ogromna sredstva ... zbog toga su zapošljavali studente samo ako imaju još 4 glasa za politiku koja im to omogućava ... prosta ekonomska logika
    deuscroix

Page 6 of 115 FirstFirst ... 23456789101656106 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Visoko kolstvo u CG
    By autodijagnostika in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 41
    Last Post: 29-04-11, 04:49
  2. Ijao-provjereni recepti jednostavnih kolaca!!
    By ines in forum Gastronomija
    Replies: 2
    Last Post: 26-10-09, 17:03
  3. Globalni Pripravnički Program Pivare Trebjesa
    By Ground in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 13-11-07, 12:21
  4. Globalni Pripravnički Program Pivare Trebjesa
    By Ground in forum Sve i svata
    Replies: 0
    Last Post: 13-11-07, 10:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •