Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 114

Thread: DUKLjA - ZETA - CRNA GORA, TRI NAZIVA ZA DRŽAVU, JEDAN NAROD!

  1. #1
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    922
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default DUKLjA - ZETA - CRNA GORA, TRI NAZIVA ZA DRŽAVU, JEDAN NAROD!

    Karta Evrope godine 500.
    Na karti Evrope iz godine 500. vidi se pleme Obodriti u Polablju na Baltiku,
    koje je prema naucnim istrazivanjima, sislo kasnije u Prevalis - na danasnju teritoriju Crne Gore.
    http://www.euratlas.net/AHP/grand/gr0500.htm

    Karta Evrope godine 600.
    Na karti Evrope iz godine 600. vidi se pleme Obodriti u Polablju na Baltiku, kao i plemena Ljutici i Veleti, koja su prema naucnim istrazivanjima sišla kasnije u rimsku provinciju Prevalis, zajedno i sa dijelom Gota - na današnju teritoriju Crne Gore.
    http://www.euratlas.net/AHP/grand/gr0600.htm

    Karta Evrope iz godine 700.
    Na karti Evrope iz godine 700. vidi se pleme Obodriti u Polablju na Baltiku, kao i plemena i Ljutici i Veleti.
    Obodrite tada u isto vrijeme nalazimo i na Balkanu,
    u danasnjoj Rumuniji,
    a prema naucnim saznajima,
    ova tri/cetiri slovenska plemena,
    zajedno sa dijelom Gota i Avara,
    su sisli na danasnju teritoriji Crne Gore.
    http://www.euratlas.net/AHP/grand/gr0700.htm

    Karta Evrope iz godine 800.
    Na karti Evrope iz 800. godine prvi put se pojavljuje drzava Duklja, prva drzava Crnogoraca - prva drzava nasih predaka.
    http://www.euratlas.net/AHP/grand/gr0800.htm#%20here

    Karta Evrope iz godine 900.
    Na karti Evrope iz godine 900., nalazimo drzavu Duklju, prvu drzavu Crnogoraca, prvu drzavu nasih direktnih predaka.
    http://www.euratlas.net/AHP/grand/gr0900.htm

    Karta Evrope iz godine 1000.
    Na karti Evrope iz godine 1000. nalazimo drzavu Duklju, prvu drzavu Crnogoraca, prvu drzavu nasih direktnih predaka.
    http://www.euratlas.net/AHP/grand/gr1000.htm

    Karta Evrope iz godine 1100.
    Na karti Evrope iz 1100. godine,
    nalazimo drzavu nasih direktnih predaka,
    ali sada sa novim nazivom - ZETA.
    http://www.euratlas.net/AHP/grand/gr1100.htm

    Karta Evrope iz godine 1200.
    Na karti Evrope iz 1200. godine,
    nalazimo drzavu direktnih predaka Crnogoraca - Zetu.
    http://www.euratlas.net/AHP/grand/gr1200.htm

    Karta Evrope iz godine 1300.
    Na karti Evrope iz godine 1300. vidimo da su nasi preci bili izgubili drzavnu nezavisnost, to jest Srbi su macem i ognjem osvojili Zetu i ukljucili je u svoju drzavu. Kad su osvajali Zetu, Srbi su porusili sve gradove u njoj osim Kotora koji im je trebao kao luka - izlaz na Mediteran.
    Takodje su tada Srbi donijeli pravoslavlje na teritoriju danasnje Crne Gore.
    Vlast Srba - Nemanjica, trajala je oko 180 godina,
    do sedme decenije 14 vijeka.
    http://www.euratlas.net/AHP/grand/gr1300.htm

    Karta Evrope iz godine 1400.
    Na karti Evrope iz 1400. opet nalazimo drzavu Zetu, drzavu nasih direktnih predaka,
    koja je opet stekla suverenitet, odvojivsi se od Srbije,
    poslije raspada srpskog carstva.
    http://www.euratlas.net/AHP/grand/gr1400.htm

    Karta Evrope iz godine 1500.
    Na karti Evrope iz 1500. godine nalazimo drzavu Crnu Goru - podlovcensku Crnu Goru,
    koju je osnovao gospodar Zete Ivan Crnojevic,
    koji je izbjegao ispred Turaka na danasnje Cetinje.
    Crna Gora je malo ostrvo u ogromnoj Otomanskoj imperiji.
    http://www.euratlas.net/AHP/grand/gr1500.htm

    Karta Evrope iz godine 1600.
    Na karti Evrope iz 1600. nalazimo opet drzavu Crnu Goru,
    kao malo ostrvo,
    u ogromnoj imperiji Otomanskoj.
    http://www.euratlas.net/AHP/grand/gr1600.htm

    Karta Evrope iz godine 1700.
    Na karti Evrope iz 1700. godine, nalazimo opet drzavu Crnu Goru,
    opkoljenu sa ogromnim otomanskim morem.
    http://www.euratlas.net/AHP/grand/gr1700.htm

    Karta Evrope iz godine 1800.
    Na karti Evrope iz 1800. nalazimo i dalje drzavu Crnu Goru,
    kao ostrvo u moru Otomanske drzave.
    http://www.euratlas.net/AHP/grand/gr1800.htm

    Karta Evrope iz godine 1900.
    Na karti Evrope iz 1900. nalazimo drzavu Crnu Goru,
    a vidimo da poslije dugo vremena,
    jos neko je na Balkanu je povratio suverenitet od Turaka.
    http://www.euratlas.net/AHP/grand/gr1900.htm



    Kao sto jasno vidimo,
    Crnogorci imaju drzavni kontinuitet barem 1000 godina,
    slovima TISUCU, ili, HILjADU godina.
    Bar toliko.



    Naslovnica ovog sjajnog naucnog sajta, kojega,
    samo da napomenem,
    siguran sam da nije napravio ni Jevrem, ni Djilas.
    http://www.euratlas.com/
    Last edited by Regi; 14-09-05 at 01:20.

  2. #2
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    200
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Poceo si pricu o Slovenima, a onda presao da pricas o 'prvoj' drzavi Crnogoraca, "prvu drzavu nasih direktnih predaka"?!
    Duklja po nazivu vuce korijen iz latinskog, a o crnogorcima nema ni pomena u to vrijeme.
    Last edited by Hari Krisna; 14-09-05 at 12:48.

  3. #3
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    922
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Istorija ne zna da su Srbi naselili Prevalis !

    Pa Sloveni su se izmijesali sa starosjediocima.

    I ne samo Sloveni, nijesu samo Sloveni dosli u Prevalis,
    nego i Avari i Goti, zajedno sa Slovenima.

    Pa jasno je po nasim fizionomijama, da nijesmo cisti Sloveni.
    Last edited by Hari Krisna; 14-09-05 at 12:49.

  4. #4
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by seerotheenya
    Duklja po nazivu vuce korijen iz latinskog, a o crnogorcima nema ni pomena u to vrijeme.
    Crnogorci su potomci Dukljana.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  5. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Crnogorci su potomci Dukljana.
    Naravno, Dukljani smo jer su nam preci zivjeli u drzavi Duklji, koja je postojala stotinama godina.

  6. #6
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Iz "Vijesti", intervju star nekoliko godina

    RAZGOVOR:
    prof dr. Radivoj Radić, istoričar, autor otrežnjujuće knjige “Srbi pre Adama i posle njega”


    Crna Gora ima veću državotvornu tradiciju nego sve republike bivše SFRJ koje su postale nove države


    U protekloj deceniji istorijska nauka, više nego ikada ranije, bila je izložena napadima isuviše samouvjerenih i površnih diletanata. Tako su se mogle čuti tvrdnje “novoromantičara” da su Srbi najstariji narod, nebeski narod. Da su postojali prije Adama. Kao reakcija na knjige ovoga tipa, nedavno je objavljen naslov “Srbi pre Adama i posle njega” istoričara Radivoja Radića.
    Radivoj Radić rođen je 1954. godine u Livnu; u Beogradu je završio istoriju na Filozofskom fakultetu, gdje je potom magistrirao i doktorirao. Radi u Vizantološkom institutu SANU i ima znanje višeg naučnog saradnika. Predaje istoriju Vizantije na Filozofskom fakultetu u Beogradu, Banja luci i Prištini (Kosovska Mitrovica).
    Knjiga “Srbi pre Adama i posle njega” kako je i Radić na početku napomenuo “nastala nerado i više po prisili i iz potrebe da se jedan naučni esnaf odbrani od nasrtljivog i neukog amaterizma - prije svega upozorava i upućena je široj čitalačkoj publici a manje mjerodavnim stručnjacima”. Radić u ovoj knjizi najviše diže glas protiv djela samozvanih eksperata: Borislava Vlajića Zemljaničkog, Jovana I. Deretića, Dobroslava Jevđevića, Olge Luković-Pjanović...

    Ovako objašnjava veliku navalu knjiga srpskih kvaziistoričara u deceniji koja je iza nas:
    - Dobro je poznato da u vremenima krize i rasula, a takve su bile devedesete godine prošlog vijeka, dolaze do izražaja raznorazni opsjenari, samozvani proroci, primitivni mistici, pa i “probuđeni i neporočni” istoričari. Oni su srpskom narodu, koji je u najtežoj deceniji novije srpske prošlosti bio ne samo nacionalno dezorijentisan nego i pojačano osjetljiv i čak ranjiv, preporučivali nebulozne teorije koje su mogle da gode nacionalnoj sujeti, ali sa istorijskom istinom nijesu imale ništa zajedničko.

    Da li je ova mitomanija bila svojstvena samo za naš region, ili je to pojava, koja ide korak uz korak sa istorijom, prisutna i na drugim prostorima?
    - Naravno, naša sredina nije jedina u kojoj buja pseudoistoriografija. I kulture veće od naše imale su slične nevolje. Ipak, narodi koji naseljavaju Balkansko poluostrvo su u tom pogledu posebna priča. Svi bi željeli da su najstariji i svi smatraju da su najstariji. Kada sam kolegama u Bugarskoj pričao o našim pseudoistoričarima koji tvrde da su Srbi najstariji narod na planeti, oni su mi sa nekom vrstom olakšanja naglasili da i kod njih ima sličnih kvaziistoričara koji tvrde da su zapravo Bugari najstariji od svih naroda. Priznajem, ipak, da me ova činjenica tješi samo umjereno.

    Mislite li da bi bilo bolje da je vaša knjiga došla ranije - kao svojevrsna opomena?
    - To je veoma dobro pitanje. Jedan od zasada rijetkih pojedinaca koji je prilično oštro napao moju knjigu, a da je pri tom nije ni pročitao, maliciozno me je pitao gdje sam “bio” devedesetih godina i što tada nijesam napisao ovakvu knjigu. Moj odgovor je sljedeći. Devedesetih godina sam radio na dvjema za mene veoma važnim knjigama: privodio sam kraju doktorsku disertaciju “Vreme Jovana V Paleologa (1332-1391)”, koja je objavljena 1993, i napisao knjigu “Strah u poznoj Vizantiji, 1180-1453”, koja je publikovana 2000. godine, za koje sam dobio nekoliko prestižnih nagrada. Ipak, već tada, u prikazu “Istorije srpskog naroda” upozorio sam na pojavu pseudoistoričara. O tome sam pisao u časopisu Književnost 8-9-10 (1995) str. 1002-1005. I danas smatram da od mene ima kompetentnijih istoričara koji su trebali da napišu ovakvu knjigu. Međutim, kako oni to nijesu uradili ja sam se odvažio da se prihvatim tog posla. Pri tom, imam potpuno razumijevanje za stav nekih kolega koji smatraju da na knjige pseudoistoričara ne treba odgovarati.

    Izgleda da je u pseudoistoriji starina nekoga naroda veoma važan atribut?
    - Da, to je potpuno tačno. Čini mi se da je to misao vodilja sa kojom se pseudoistoričari otiskuju u svoja “istraživanja”. Štaviše, imam utisak da naši pseudoistoričari smatraju da su učenost i rodoljublje nekog istoričara upravo srazmjerni starini srpskog roda za koju se taj naučnik zalaže. Na primjer, kada bi se našao neko ko bi ustvrdio da su Srbi “stari”, recimo, sto hiljada godina taj bi po mjerilima pseudoistoričara bio naš najbolji istoričar i najveći patriota. U vezi s tim podsjetiću da se naziv Rus, koji označava ruski narod čiji je doprinos svjetskoj civilizaciji nemjerljiv, prvi put pominje tek 839. godine. To znači da su Rusi zapravo “mlađi” od Srba. Međutim, nijedan od ruskih naučnika nije zbog toga frustriran, a kamo li da pokušava da “dotjera” istorijske činjenice i, eventualno, poveže Ruse sa nekim starim narodom nejasnog porijekla.

    Zašto se toliko često poseže za patriotizmom, najčešće lažnim?
    - Sve više sam sklon da veoma ozbiljno shvatam pojedine umne ljude koji već poodavno upozoravaju - “čuvaj se onih kojima je rodoljublje zanat”. Naravno, ovu devizu ni u kom slučaju ne bi trebalo apsolutizovati, ali ostaje činjenica da su pojedinci tokom devedesetih godina patritozam koristili za ličnu promociju i, zašto ne reći, dobro su unovčili svoju “privrženost” srpskom rodu. Na taj način su sasvim kompromitovali samu riječ rodoljub koja danas gotovo da ima negativne konotacije i pogrešno se poistovjećuje sa nekakvim zatucanim primitivcem koji je sam sebi dovoljan i ne vidi dalje od svog plota.

    Da li vidite neku pozitivnu stranu pseudoistoričara o kojima je riječ?
    - Nema sumnje da su pseudoistoričari nanijeli veliku štetu srpskom narodu jer su, između ostalog, podsticali ksenofobiju i samodovoljnost koje inače Srbima nijesu svojstveni. Uz to, oni su još više zbunjivali ionako već dovoljno zbunjeni srpski narod. Međutim, popularnost njihovih knjiga, inače naučno potpuno bezvrijednih, svjedoči i o plemenitoj želji i potrebi ljudi da nešto više saznaju o sopstvenoj prošlosti. S druge strane, pseudoistoričari su se svrstali u front koji stoji nasuprot takozvanim “mondijalistima”. Ovi posljednji odlaze u drugu krajnost i negiraju sve nacionalno. Pri tom, naši “mondijalisti” zaboravljaju da su njemački ili francuski mondijalisti najprije Njemci, odnosno Francuzi, pa tek onda mondijalisti. Rekao bih da je tu riječ o antipodima koji se međusobno pothranjuju.

    Kakve su reakcije vaših kolega na ovu knjigu?
    - Sa velikim zadovoljstvom moram da naglasim da su reakcije mojih kolega veoma pozitivne. Osim njih, podršku mi pružaju i ljudi koji nemaju nikakve veze sa istorijom, ali su pročitavši knjigu shvatili o čemu se zapravo radi. Telefoniraju mi i pojedinci iz unutrašnjosti, iz manjih sredina, i iskazuju razumijevanje za moje namjere. Upravo to znači da je knjiga postigla svoj cilj. Objektivnosti radi, reći ću da je bilo i nekoliko negativnih reakcija, što se naravno moglo i predvidjeti. Na kraju krajeva, polemička knjiga, a moja knjiga to uistinu i jeste, podrazumijeva i negativne reakcije. Međutim, smatram za neophodno da naglasim jednu činjenicu koja svakako nije bez značaja. Na vijest da će se moja knjiga pojaviti, munjevito i sa vokabularom punim pregrijanog rodoljublja i praznoslovlja, reagovala su trojica dušebrižnika za vaskoliko srpstvo. Oni su pokušali da me bujicom diskvalifikacija nekako na brzu ruku prosto “zatrpaju” i tako amortizuju odjek koji je najava knjige već bila proizvela. Pri tom, knjigu uopšte nijesu ni vidjeli, a kamo li pročitali njen sadržaj i upoznali moju argumentaciju. Taj podatak govori dovoljno sam za sebe i na naročit način me uvjerava da sam ovu knjigu jednostavno morao napisati.

    Da li je moguće u bliskoj budućnosti da opet procvjetaju ideje novoromantičara?
    - Uprkos činjenici da su pseudoistoričari umnogome izgubili na zamahu to ne znači da oni iščezavaju. Naime, uvijek će biti ljudi kojima će više prijati nekakva “poželjna” umjesto objektivne istorijske istine. Ipak, hoću da vjerujem da će nenaučne teorije kvaziistoričara kao svako pomodarstvo doživjeti sudbinu brzog zaborava.

  7. #7
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default .....................nastavak..................

    Zbog čega se, po vama, vrše veliki istorijski falsifikati? Koliko je u prošlosti to bila česta pojava?
    - Istorijski falsifikati su vršeni zbog nekih pragmatičkih političkih razloga. Klasičan primjer je čuvena Konstantinova darovnica kojom je Konstantin Veliki tobože dodijelio papi čitav niz velikih privilegija. Zapravo je riječ o falsifikovanom dokumentu koji je nastao nekoliko stoljeća kasnije. Istorijskih falsifikata je zaista bilo, ali čini mi se manje nego što se to obično misli.

    Kakve su vaše (kao istoričara) prognoze o održivosti najnovije zajednice Srbije i Crne Gore?
    - U jednom intervjuu koji sam dao prije tri godine izrazio sam svoj oprezni optimizam u mogućnost održivosti zajednice Srbije i Crne Gore. Pri tom sam podvukao jednu važnu činjenicu koju ću sada vrlo rado ponovo naglasiti da možda ne bi bilo nekakve zabune. Crna Gora ima veću državotvornu tradiciju nego sve republike bivše SFRJ koje su u međuvremenu postale nove države (Slovenija, Hrvatska, Makedonija, Bosna i Hercegovina). To je činjenica koja ne podliježe bilo kakvoj sumnji. Ipak, činilo mi se da je kako Srbiji tako i Crnoj Gori bolje da budu zajedno. Negdje u dubini duše to i danas mislim, ali mi se takođe čini da je realnost u znatnoj mjeri drugačija. Utisak je da su Srbija i Crna Gora zapravo sve udaljenije jedna od druge. Na kraju krajeva, i birači u Crnoj Gori su jednom respektabilnom većinom podržali ideju o samostalnoj Crnoj Gori i to je nešto što se ne može prenebregavati. Međutim, kada se govori o ovom osjetljivom pitanju mora se imati u vidu i stav međunarodne zajednice. Njihove odluke su često presudne jer htjeli ne htjeli moramo priznati da živimo u vremenu kada je suverenitet malih država, pogotovo ovih na tlu Balkanskog poluostrva, u najmanju ruku diskutabilan. Kao običnom posmatraču, koji osim televizije i novina nema nijedan drugi relevantan izvor informacija, nije mi baš najjasnije šta međunarodna zajednica, posebno SAD, zaista želi od zajednice Srbije i Crne Gore i kako gleda na njenu budućnost.


    Istoričari ne bi trebali previše da se upuštaju u politiku, nema tu nauke!


    U ovoj knjizi Radić pokazuje kako novoromantičari svoje zamagljene teze potkrepljuju primjerima iz lingvistike.
    - Tako se javljaju tvrdnje da riječ familija nije latinska nego srpska - vamilija (od vama mili) i kao da je riječ bambini srpska od milošte babini. Ima tu i toponimskih “bisera”. Novoromantičari dokazuju da je riječ Kanada nastala tako što su moreplovce sa naših podneblja pitali kuda plove a oni rekli ka nadi (ka + nada).
    Jedinstven je i primjer kako se Vuk Drašković našao rame uz rame sa Herodotom i Polibijem! Naime, Olga Luković Pjanović u knjizi “Srbi narod najstariji” navodi citat iz romana “Nož” u kome je pradjeda Draškovićevih junaka objašnjavao holandskom putopiscu starinu srpskog plemena ubjeđujući stranca da su Srbi stariji od Francuza, Engleza, Holandeza.
    “Uzeti kao dokaz za etnogenezu jednog naroda u ranom srednjom vijeku dio romanesknog štiva iz druge polovine 20. vijeka, toga se zaista niko među istoričarima medievelistima ne bi “sjetio”. Naravno, sa “istraživačima” koji na ovaj način pokušavaju da dokažu neke svoje tvrdnje nema nauke”, tvrdi Radivoj Radić.



    Vujica OGNJENOVIĆ

  8. #8
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Najzanimljivije su karte, u nekim istorijskim knjigama, Zapadnog Balkana od X do XIV vijeka (četiri vijeka) na kojima se nalazi samo Dušanovo Carstvo i niđe nema ni Duklje ni Zete ni ikog drugog.

  9. #9
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Ljubljana
    Posts
    407
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Odakle u Dukljani tj danasnji Crnogorci dosli u ove krajeve!?
    Boj ne bije svijetlo oruzije,već boj bije lobi u američkom kongresu.....

  10. #10
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Prostore današnje Crne Gore su naselila plemena Ljutića i Bodrića (Bodrići su oni Obodriti sa gornjih mapa) a tamo možeš naći i Lutiće. To su one oblasti ispod današnje Danske.

  11. #11
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Ljubljana
    Posts
    407
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znači vi niste Sloveni!?
    Boj ne bije svijetlo oruzije,već boj bije lobi u američkom kongresu.....

  12. #12
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Ljubljana
    Posts
    407
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na karti 700 godine se vidi Srbija (doduse mala), ali nema nigde CG, odnosno Duklje!? A opet dolazite do teze da ste najstariji! I da je vuk izmislio srpsku naciju!

    I zasto se menjali ime iz Duklje u Crna Gora? I zašto dukljani nisu više dukljani nego crnogorci. Cemu ta transformacija imena!?
    Boj ne bije svijetlo oruzije,već boj bije lobi u američkom kongresu.....

  13. #13
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RHCP View Post
    Na karti 700 godine se vidi Srbija (doduse mala), ali nema nigde CG, odnosno Duklje!? A opet dolazite do teze da ste najstariji! I da je vuk izmislio srpsku naciju!

    I zasto se menjali ime iz Duklje u Crna Gora? I zašto dukljani nisu više dukljani nego crnogorci. Cemu ta transformacija imena!?
    Prvo znači da jesmo sloveni jer su Ljutići i Bodrići slovenska plemena
    Drugo Vuk jeste izmislio srpsku naciju jer srbi nijesu postojali kao nacija nego kao socijalna grupa sebara. Kasnije kad je trebalo stvoriti novu državu stvorena je i nacija Srba koji nemaju puno veza ssa plemenom Srba nešto slično kao i Hrvati. Najzad zašto se ne bi mijenjao naziv države? Pa zar se i Raška nije zvala Raška a ne Srpska. Zar i Dalmacija nije bila Dalmacija čak i kraljevina a danas je Hrvatska. I mnoge druge države, zapravo sve države svijeta su prošle kroz to.

  14. #14
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Ljubljana
    Posts
    407
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Prvo znači da jesmo sloveni jer su Ljutići i Bodrići slovenska plemena
    Drugo Vuk jeste izmislio srpsku naciju jer srbi nijesu postojali kao nacija nego kao socijalna grupa sebara. Kasnije kad je trebalo stvoriti novu državu stvorena je i nacija Srba koji nemaju puno veza ssa plemenom Srba nešto slično kao i Hrvati. Najzad zašto se ne bi mijenjao naziv države? Pa zar se i Raška nije zvala Raška a ne Srpska. Zar i Dalmacija nije bila Dalmacija čak i kraljevina a danas je Hrvatska. I mnoge druge države, zapravo sve države svijeta su prošle kroz to.
    Cudno to da su ti Sloveni (Ljutici i Bodrici), od kojih vi poticete, prilikom naseljavanja cg preskocili vojvodinu, šumadiju, slavoniju, liku, baniju i naselili se na najneplodnijoj zemlji (u poljovprivrednom smislu) današnjoj cg...hmmm. Meni je to malo nelogično. Da nisu mozda zbog turizma tu naselili!?
    Znaci vuk je izmislio srpsku naciju! Znaci današnji srbi nisu potomci onih srba iz dusanovog carstva i današnji hrvati nisu srednjovekovni hrvati, samo su crnogorci autenticni sa 100% primarnog gena nekadašnjih dukljana.
    Malo je ta teorija klimava, mogu ti reci. Takve tvrdnje proizilazi iz nesigurnosti u autetičnost sopstvenog naroda (tj crnogorske nacije). Tvrditi za druge nacije da nisu ono sto jesu i da je mikronacija kao crnogorska uspela da odoli zubu vremena i balkaskim dešavanjima i da jedina zadrzi cistokrvost je pomalo smešno.
    P.S. dalmacija se i danas zove dalmacija, samo sto je sastvani deo velike države hrvatske. raška se i danas zove raška i sastvani je deo velike države srbije.
    U dalmaciji su ziveli uvek narod po imenu hrvati , u raškoj su živeli oduvek narod po imenu srbi.
    Crna Gora kao država se nekada zvala duklja, potom zeta, danas crna gora. Narod koji živi u cg se nekada zvao dukljani, potom su se zvali zećani a danas se zovu crnogorci. I onda mi ti tvrdiš, nakon toliko samo imenskih tranformacija, da ste vi jedini autentični. Molim te.
    Boj ne bije svijetlo oruzije,već boj bije lobi u američkom kongresu.....

  15. #15
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    In A Wordless Chamber
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RHCP View Post
    Crna Gora kao država se nekada zvala duklja, potom zeta, danas crna gora. Narod koji živi u cg se nekada zvao dukljani, potom su se zvali zećani a danas se zovu crnogorci. I onda mi ti tvrdiš, nakon toliko samo imenskih tranformacija, da ste vi jedini autentični. Molim te.

    Ovo je kao da kažeš da u Podgorici danas ne žive Podgoričani, samo zbog toga što se nekad grad zvao Ribnica ili Titograd...
    Reality is overrated.

  16. #16
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Ljubljana
    Posts
    407
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ti se zezaš ili možda zaista ne znaš razliku između grada i države, odnosno teritorijalnih podimena jedne nacije i same nacije! to ti je baba i žaba!

    I kada se podgorica zvala titograd u njoj su ziveli crnogorci! jel da!?
    aj banalno da ti objasnim, jel si učio u školi skupove i podskupove!?
    Boj ne bije svijetlo oruzije,već boj bije lobi u američkom kongresu.....

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na istim kartama će se lako vidjeti i druga srpska država, Raška, koja je obuhvatala dobar dio teritorija koje su sada na sjeveru Crne Gore.

    A ne vjerujem da je tamošnje stanovništvo čekalo dan kada će ih Dokleani osloboditi.

    Ove karte svjedoče da je Crna Gora podijeljena zadnjih 1500 godina, a da se neće moći umiriti insistiranjem na jednom mitu, o Duklji. Sjever je bio Raška

  18. #18
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica-Kolasin
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    dukljani insistiraju o duklji. mi ostali crnogorci smo realni.
    neka bude borba neprestana...

  19. #19
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RHCP View Post
    Cudno to da su ti Sloveni (Ljutici i Bodrici), od kojih vi poticete, prilikom naseljavanja cg preskocili vojvodinu, šumadiju, slavoniju, liku, baniju i naselili se na najneplodnijoj zemlji (u poljovprivrednom smislu) današnjoj cg...hmmm. Meni je to malo nelogično. Da nisu mozda zbog turizma tu naselili!?
    Znaci vuk je izmislio srpsku naciju! Znaci današnji srbi nisu potomci onih srba iz dusanovog carstva i današnji hrvati nisu srednjovekovni hrvati, samo su crnogorci autenticni sa 100% primarnog gena nekadašnjih dukljana.
    Malo je ta teorija klimava, mogu ti reci. Takve tvrdnje proizilazi iz nesigurnosti u autetičnost sopstvenog naroda (tj crnogorske nacije). Tvrditi za druge nacije da nisu ono sto jesu i da je mikronacija kao crnogorska uspela da odoli zubu vremena i balkaskim dešavanjima i da jedina zadrzi cistokrvost je pomalo smešno.
    P.S. dalmacija se i danas zove dalmacija, samo sto je sastvani deo velike države hrvatske. raška se i danas zove raška i sastvani je deo velike države srbije.
    U dalmaciji su ziveli uvek narod po imenu hrvati , u raškoj su živeli oduvek narod po imenu srbi.
    Crna Gora kao država se nekada zvala duklja, potom zeta, danas crna gora. Narod koji živi u cg se nekada zvao dukljani, potom su se zvali zećani a danas se zovu crnogorci. I onda mi ti tvrdiš, nakon toliko samo imenskih tranformacija, da ste vi jedini autentični. Molim te.
    Naravno da nije tako.
    Prvo ono Srbija 700 godine ne odnosi se na državu nego na etničku grupu za koju su nađeni podatci da su tad živjeli na tom prostoru. Države se pišu drugačijim slovima pogledaj u legendi.

    Ljutići i Bodrići nijesu jedina slovenska plemena ima tu i Lužana i Jezeraca i.... Narodi iz jednog plemena se naseljavaju uglavnom na jednom prostoru a ne rasipaju se svuđe.

    Ama jesu i Hrvati i Srbi dijelom potomci srednjevjekovnih naroda ali da vam nije bilo Crnogoraca mrka kapa. Šumadija je naseljena 70% Crnogorcima a mnogo ih je otišlo i u Hrvatsku. Samo niko nije dolazio u Crnu Goru. Zar ne? Moguće da je to smiješno ali je i istinito:-D

    U Dalmaciji su živjeli Dalmatinci a u Raškoj Rašani. Tako su ih i drugi zvali Zar ne?

    A misliš li da se narod mijenjao promjenom imena. Najzad današnje shvatanje narod i nacije nema ništa zajedničkog sa ondašnjim shvatanjem. I mislim da smo jedini autentični za razliku od svih iz okruženja.

  20. #20
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Ljubljana
    Posts
    407
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    al ga sad lupi..i ostade ziva!

    znaci ovak...8 miliuna stanovnika srbije, vecinom potomci crnogoraca. jel to hoces da kazes?. da vi navodno niste naselili srbiju i hrvatsku, od srbije i hrvatske i srba i hravata mrka kapa.
    duso..mikro narodi kao vi nastaju od velikih naroda...a ne obrnuto...pitaj uciteljicu!!!
    Boj ne bije svijetlo oruzije,već boj bije lobi u američkom kongresu.....

  21. #21
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Ljubljana
    Posts
    407
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    jos nesto Dalmacija i danas postoji i Raska i danas postoji i sastavni su delovi vekih zemalja Hrvatske odnosno Srbije! dok duklja ne postoji! jel ti to znaci nesto!?
    Boj ne bije svijetlo oruzije,već boj bije lobi u američkom kongresu.....

  22. #22
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica-Kolasin
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    postoji opština raška i mogu ti reći strašna je, strašna. to da su u dalmaciji uvjek živjeli hrvati, i da su se tako pisali, nećemo se složiti. duklja je promijenila ime, i evo je sad kao crna gora. šta je ostalo od raške? njive i nekoliko bazena pored magistrale

    naravno, malo se peckamo, ali je glupo o ovome raspravljati. jer duklja stvarno jeste promijenila ime ali se taj identitet nije čuvao, i danas je ovako kako je. raška je ostala i ova raška sad je samo bol za oči ako je neko upoređuje sa nekadašnjom velikom državom. bolje da je i ona izgubila ime i utopila se u srbiju u potpunosti.
    Last edited by andrija81210; 19-07-07 at 23:09.
    neka bude borba neprestana...

  23. #23
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RHCP View Post
    al ga sad lupi..i ostade ziva!

    znaci ovak...8 miliuna stanovnika srbije, vecinom potomci crnogoraca. jel to hoces da kazes?. da vi navodno niste naselili srbiju i hrvatsku, od srbije i hrvatske i srba i hravata mrka kapa.
    duso..mikro narodi kao vi nastaju od velikih naroda...a ne obrnuto...pitaj uciteljicu!!!
    Pa otprilike tako:twist:

    To da su Crnogorci naseljavali Srbiju nijesam samo ja rekao. Pa zar nećeš naići na pola Srba koji su poreklom iz Crne Gore. A nema nas malo ni u Hrvatskoj. I učiteljica te loše naučila. Veliki narodi nastaju od mikro naroda. Od koliko država su postale Italija, Njemačka, Francuska, Rusija, ... ili možda Kina? Pa te moderne nacije prije 100-200 godina nijesu ni postojale, a Kinezi zapravo ne postoje ni danas.

  24. #24
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Ljubljana
    Posts
    407
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Pa otprilike tako:twist:

    To da su Crnogorci naseljavali Srbiju nijesam samo ja rekao. Pa zar nećeš naići na pola Srba koji su poreklom iz Crne Gore. A nema nas malo ni u Hrvatskoj. I učiteljica te loše naučila. Veliki narodi nastaju od mikro naroda. Od koliko država su postale Italija, Njemačka, Francuska, Rusija, ... ili možda Kina? Pa te moderne nacije prije 100-200 godina nijesu ni postojale, a Kinezi zapravo ne postoje ni danas.

    Veliki narod nastaju od vise malih naroda koji se ujedinjuju. A ti kazes da su srbiji i hrvati , dva najveca balkanska naroda, nastali velikom vecinom od najmanjg, tj mikro naroda crnogoraca! pffff

    NO COMENT!
    Boj ne bije svijetlo oruzije,već boj bije lobi u američkom kongresu.....

  25. #25
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mene zanima po čemu je Duklja država drevnih Crnogoraca,kada se prostirala samo na delu teritorije sadašnje C.Gore a pretežno u današnjoj Severnoj Albaniji.Po toj logici Duklja bi mogla da se smatra i prvom albanskom državom.
    Veliki deo sadašnje C.Gore je obuhvatala Raška, srpska srednjovekovna država,ali nju nešto ne pominjete kao deo neke tradicije C.Gore,nego samo Duklju.
    Quote Originally Posted by RHCP View Post
    Veliki narod nastaju od vise malih naroda koji se ujedinjuju. A ti kazes da su srbiji i hrvati , dva najveca balkanska naroda, nastali velikom vecinom od najmanjg, tj mikro naroda crnogoraca! pffff
    NO COMENT!
    C.Gora kao teritorija nije imala demografski kapacitet da naseli 70% Srbije,još manje i Hrvatsku.U Srbiju su se doseljavali i Srbi iz Hercegovine,i Bosne a naročito iz Stare Srbije(Kosova i tzv."Sandžaka")Tokom čitavog 19 veka i ranije bile su intenzivne migracije Srba sa Kosova,i iz Novopazarskog sandžaka u oslobođenu Srbiju,jer su Srbi bili izloženi stalnom turskom i albanskom teroru.
    Manjinu su predstavljali doseljenici iz sadašnje C.Gore,a to su takođe bili podanici Otomanske Imperije iz sadašnjeg crnogorskog dela Sandžaka,i drugih delova sadašnje C.Gore koji su tada bili pod turskom vlašću.
    Deo ovih došljaka iz sadašnje C.Gore se odavao hajdučiji ili prosjačenju,i nije mnogo mario za trajno naseljavanje u Srbiji,pa se jedan deo njih i vratio u svoju postojbinu pod tursku vlast
    Drugi deo se stalno nastanio u Srbiji,pri čemu su zemlju zauzimala cela bratstva i rodovi organizovano,formirajući sela,pri čemu su zadržali svoje običaje,podele na bratstva i rodove,i uglavnom su živeli u porodičnim zadrugama, i širim zajednicama zasnovanim na njihovom zajedničkom poreklu.
    Ljude koji žive u takvim uslovima,seoskim sredinama sa jakim srodničkim vezama nemoguće je asimilovati i pretvoriti u neku drugu naciju.Za asimilaciju su potrebni gradovi i intenzivno mešanje stanovništva,a hermetičke seoske sredine zasnovane na poreklu čine to nemogućim.Međutim,tokom čitavog 19 veka,u Srbiji se ne pominje nikakva crnogorska nacija,još manje njihov jezik,niti postoje ikakvi podaci ili izvori da su oni sebe smatrali drugom nacijom u odnosu na Srbe.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Mary Edith Durham: CRNA GORA
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 1
    Last Post: 03-04-10, 01:07
  2. Replies: 11
    Last Post: 15-06-09, 13:10
  3. Crnogorski klubovi u evropskim takmicenjima 07/08.
    By M_O_D_E in forum Ostali sportovi
    Replies: 1127
    Last Post: 14-08-07, 11:35
  4. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 20:52
  5. Crna Gora u državnoj zajednici: Niceg nema od mene,
    By Waterman in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 04-02-04, 03:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •