Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 26 to 50 of 141

Thread: Сестре и браћо гдје сте?

  1. #26
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Switzerland
    Posts
    1,932
    Thanks Thanks Given 
    62
    Thanks Thanks Received 
    83
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    e ubij me ako znam kako legalno do posla u ch za strance....znam jedino ako se prijavis na kakvi konkurs ovamo i dobijes posao (uglavnom visoki poslovi, sa fakultetom) firma koja te primi preuzima obavezu da sve to sredi...
    mozes na crno, 3 mjeseca max sa turistickom vizom, ako budes uhvacen vracaju te u tvoju zemlju i dobivas dozivotni crveni pecat u pasos...
    Nisam Argentinac mada kazu da sam k'o Caniggia
    Znam Maradonu i sa njim cesto fudbal igram

  2. #27
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,849
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    E pa bas zato da bih to izbjego, deportaciju i crveni pecat, pitam se kako legalno sve to zavrsiti. Vjerujem da postoji caka, samo sam neiskusan u tome. Posto si ti vec tamo, pa rekoh da pitam tebe.
    To na crno 3 mjeseca, znam. Postoji valjda i ono garantno pismo, samo ne znam sto ono sve obuhvata?

  3. #28
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    U evropi je gotovo nemoguce naci posao, osim ako si neki strucnjak u svojoj oblasti, doktor i slicno.

    Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

  4. #29
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Sve je to super, ali poći u inostranstvo da živiš i radiš je vraški teško, posebno ako nemaš neki jasno definisan plan i cilj. Naravno, pričam o legalnom zaposlenju i legalnom nastanjenju. U velikom broju zemalja je još uvjek kriza i mladi vrlo teško dolaze do posla (samo pogledaj kakva je situacija u Španiji i Grčkoj), tako da poslodavac treba da ima dobar razlog da bi primio tebe umjesto domaći kadar ili nekoga iz EU.

    Prvo pitanje koje se nameće je šta želiš da radiš? Da li bi radio kao fizikalac ili bi radije nešto iz svoje struke? Konkretno u Evropi su traženi inženjeri svih profila, medicinske sestre/njegovatelji i doktori. Za ostalo ti je mrka kapa. Drugo, kakvo obrazovanje posjeduješ? Srednja škola/fakultet/master? Gdje si stekao diplomu -u EU ili kod nas?
    Treće, i najvažnije - govoriš li jezik zemlje u kojoj želiš da radiš? Bez znanja jezika će te teško ko primiti na bilo koje radno mjesto, s izuzetkom inženjerske struke u pojedinim zemljama.

    Ovo je samo bio mali brainstorming, jer tu ima milion pitanja na koje treba znati odgovor prije nego što se upustiš u takvu avanturu.
    Last edited by Viscount; 27-11-13 at 22:50.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  5. #30
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Ko ima iskustva u turizmu i zna engleski, UAE zaposljava sakom i kapom. Takodje i sve druge struke u kojima osoba ima iskustva se traze. Godinu-dvije vrijedi probati. Steci iskustvo u svjetski poznatoj kompaniji nije mala stvar. I naravno biti uspjesan u tome.

  6. #31
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,849
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Viscount, prvo da ti se zahvalim na svemu tome, i za sve si u pravu. Apsolutno. Sta bih tamo zelio da radim? Pa, kao fizikalac ne bih, ne idem tamo za to, vec da pokusam da se ostvarim i napredujem malo, pa za par godina postignem nesto mnogo znacajnije i vise, i odje mogu fizikalisati dzabe, jel... kad sagledas sve. Ne kazem na to da za 20 god imam svoju korporaciju, milione, neka se zivi i obicnim zivotom, ali da imas sredstava za zivot, bezbrizan, da ne racunas svaki dan koliko cu imati eura do kraja mjeseca i koliko dnevno moram da se strpim i uskracujem sebi. Imam SSS, turizam u pitanju. A kad postavljas pitanje sta bih radio, ne bih birao posao, tipa 'raditi u kaficu' ili 'u nekoj radnji za prodaju voca', niko nikad nije poceo sa direktorskim mjestom, ovim ove poltroncine iz DPSa, ovi na baterije sto prokockase mladost svoje zemlje. Fizikalisanje ne. Ne jer je ispod casti, jer nijedan posten posao nije sramota raditi, vec iz razloga koje sam naveo.
    Jezik bih naucio kao i svako, ne bih tamo vec otisao kao totalni dibidus, odje bih se pripremio, normalno. Kad pominjes krizu, sve znam, sve vidim. Samo, najteze je poceti, pa reko' da se informisem i da cujem iskustva nekih koji su to prosli

    Mojsije, ima mnogo nasih ljudi, iz Crne Gore i sa Balkana koji zive i rade u UAE, konkretno moj dobar drug, radi kao bartender (barmen valjda?) u neki hotel sa cudo nesto zvjezdica u Dubai-u, u Abu Dabi, ima svoj poseban apartman u koji je smjesten, placeno od strane poslodavaca, mimo hotela... kaze raj. Vraca se u avgust sledece godine, bice mjesec dana ovamo pa opet ide nazad, ili na neku destinaciju dje oni imaju svoje hotele, da radi... Nije lako znam, ali prodjes nesto, vidis nesto, steknes iskustva, i jos dobro zaradis. Odje kod nas, sto imas? Vecini omladine je cilj da ima tri eura za kafu i da sutra kupi SGS4, jednim dijelom su i oni zasluzni za to. Ja kad bih mog'o, zrtvovao bih tu 'cuvenu' nostalgiju za sve ovo iznad sto sam pomenuo.

  7. #32
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    eto ti pitanje od viscounta a eto si sam sebi dao odgovor zasto ne mozes da podjes i uspijes, jer nemas niti cilj niti jasnu viziju sta bi radio , koja bransa, nisi svjestan svojih jakih strana i da ne idem dalje, generalno problem velike vecine ljudi sa ovih prostora ............ dok to ne sredis vanka ne idi
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  8. #33
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,849
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sparco, ja ne mislim tako. Ali da se obazrem na tvoje misljenje zasto ne mogu da podjem i uspijem...-Jer to nije moja zemlja, ja ne mogu tamo da biram ovo ocu ovo necu i da imam jasnu viziju sta bih radio. Ja imam jasnu viziju sta bih radio, kako, dje i koliko, ali druze, ni odje to niko ne tolerise nego ti da uslove, a o tvojim zahtjevima tek onaj u stranoj drzavi nece da slusa, ako te uopste i primi i posreci ti se da upadnes. Gledaj malo sire, nije tako kako ti mislis o ovome za viziju i za 'moj problem'.

    Ja i odje imam jasnu viziju, sta bih i kako i dje i koliko, u skladu sa mojim potencijalima-zavrsenom skolom, strukom i praksom, ali TAJ PROBLEM IMAM JA KAO I MNOGO OMLADINE, nema radnih mjesta, mogucnosti. Valjda si svjestan?

  9. #34
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    bratac ja sam vec vanka i radim i dbijam posao u ovome sto radim dje ocu u kojoj god zemlji malo znam sta pricam a na ovo se obazirem uvijek , citiram te :

    A kad postavljas pitanje sta bih radio, ne bih birao posao, tipa 'raditi u kaficu' ili 'u nekoj radnji za prodaju voca', niko nikad nije poceo sa direktorskim mjestom, ovim ove poltroncine iz DPSa, ovi na baterije sto prokockase mladost svoje zemlje. Fizikalisanje ne. Ne jer je ispod casti, jer nijedan posten posao nije sramota raditi, vec iz razloga koje sam naveo.
    Jezik bih naucio kao i svako, ne bih tamo vec otisao kao totalni dibidus, odje bih se pripremio, normalno.

    kazes ne bi birao, a opet kazes imas turizam kao sss , sta god da je u turizmu, e sad ti treba da znas o zemljama svijeta i nacinu poslovanja, kolko se provede po netu za par mjeseci sve info o uredjenjima u svijetu mozes znati, pa onda ako ti je to struka i zanima te , odlucis koju bransu bi radio i dje bi da napredujes u toj bransi, pa nadjes zemlje sa turistickim razvojem, ili vec jake turisticke, pa onda izaberes one sa najlaksim nacini zaposljavanja i odes i gudis dok ne uspijes, jer je to lako ako oces da radis a onda se spremis za jezik, unaprijed ili ga ucis tamo, jer za engleskim prolazis na sve strane svijeta pogotovo u turizmu ko god ode nedje zna nesto engleskom i najkorisceniji je u turizmu, i ja sam u toj oblasti

    dakle vracemo se na moje prethodno receno, niko jasno ne zna sta zeli a svi bi da idu nedje i da im neko da magicno rjesenje, pa ako se sa sto usta uvidi da je to max sigurno oonda se razmislja o odlasku , e sad mogu o ovome da ti razglabam kolko oces jer to vidim gledam stalno, a ja sam otisao na sav rizik, al vjerujuci u sebe i znajuci kolko vrijedim i jako jasno sta zelim! i odma sam uspio i dobio posao sve uslove i sta oces, a napustanjem banke posle 9 godina i debele 4 cifrene plate , nisam imao razloga, medjutim ja zelim da se usavrsvaam ucim gledam uzivam, a to odje nemam sa sve tim parama,

    a sad o nemanju radnih mjesta , hm ja dodjoh prosle nedjelje, i reko ajde dok sam na odmoru da nesto poprckam, sjutra idem raditi jedan posao za jednu firmu iz totalno desete branse, pa sam ponudjen da vodim dva uper elitna resorta da tako kazem kod nas kao exkluzivno pravo, a i u banci sam imao sporedno stotine poslova, jer sam sirio vidike stalno i mogu se dofatiti cega oces da ga radim,

    dakle ako znas sta oces, i siris to interesovanje i siguran si u sebe ( ovo je najvaznije) , lako ces ga naci, i nauci po evropski da se nameces, ljudi vanka salju cv svakoj mogucoj firmi u bransi dok ne nadju posao, ako je konkurs cim posaljes cv moras znati da jos 1000 ljudi salje, odma sacekas par dana pa zovnes telefon pa smeknes nametnes se pa stotinu ideja i rjesenja , al ono najvaznije stav i sigurnost u sebe te guraju dje oces, i jasna vizija, znas kako sad imaju ono pitanje dje se vidis za 5 godina, odgovori na njega, i pitaj svakog oko sebe da vidis,

    iz iskustva i prijateljski ti dajem savjete , znaj sta oces sta ti je strast, edukuj se o tome pa mozes vanka,postoji enormna kolicina zemalja lijepih kojima ne trebas da si eu drzavljanin i sl, a dje mozes i kupiti svoju radnu dozvolu ,o da dobro cujes, i raditi nedje dje oces posle,
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  10. #35
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,849
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja nidje nisam rek'o da lazes, ili slicno, kad si vec napolju i imas iskustva, tim bolje, mozda i po mene ako mi zatreba nekad neki savjet. Samo velika je razlika izmedju ove zemlje, koja je potonula skoro do dna, i nedje dje ipak moze da se napreduje, uci, usavrsava i slicno.
    Gore nisam rek'o da bih birao vec samo napomenuo sta imam zavrseno kad me je Viscount pitao, isto to ne mora da znaci da ja moram u turizmu da radim, kao imperativ za zaposlenje, znam nekoliko ljudi koji su otisli na rizik da nadju bilo sto da rade, samo da se maknu odavde i pokusaju da uspiju nedje drugo, neki su prali case, neki cistili toalete, pa posle nekog vremena ljestvicu po ljestvicu gore...i nakon nekoliko godina zive jako fin komotan i lijep zivot. Ja kapiram da ce prvo ta zemlja da zaposli svoje gradjane, pa ce onda da gleda na ljude sa strane, to je i logicno. A poenta moje price je bila sledeca:da ne mogu ja da biram u tudju drzavu, zemlju sta bih da radim, ma koliko bio dobar i siguran u sebe, i to razumijem. Jer ne mogu ja u tvoju kucu da udjem otvaram frizider i pitam sto ima da se jede, nego ono sto postavis na sto, pa ocu ocu necu necu. Vece su sanse da pocnes bilo sta da radis ako prihvatis sto ti se nudi, nije to za vijeka, vani se barem poslovi i mogu promijenit. Takodje kapiram da ti kao neko ko radi vani, uz preporuke stranih firmi i kompanija i sa iskustvom u tome sto radis, mozes lakse doci do posla nego, recimo ja. Strane preporuke su cudo.

    Koje su to zemlje dje se moze kupiti radna dozvola? To nisam znao. Mogu naravno i da proguglam, ali ako vec znas da mi kazes
    E da, i hvala na savjetima, naravno da znace.

  11. #36
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    azijatske, sto mislis da ljudi masovno idu na tajland i rade iz svih zemalja svijeta, sve vode stranci i sve bitno se zaposljavaju strancu uglavnom zaradjujes evropski a trosis u najjeftiniju zemlju
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  12. #37
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Imajući u vidu tvoju struku i preferencije, možda ti je taman najbolje da probaš u Aziju - Tajland, što ti sparco veli, ili malo bliže Evropi, u Emirate - tamo ti je Mojsije, pa neka ti i on da koji savjet. Realno, u Evropi ćeš se teško zaposlit, pogotovo sa srednjom stručnom spremom, tako da gledaj nešto malo egzotičnije.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  13. #38
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,849
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    E to, bas sam htio da cujem savjete od ljudi koji su direktno imali iskustva sa tim. Sledeci korak mi je da odem kod ovih agencija za zaposljavanje, koje zaposljavaju u inostranstvu, da vidim sto one nude.

    Isplati li se ici tamo?

  14. #39
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    www
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dusan. View Post
    Ja nidje nisam rek'o da lazes, ili slicno, kad si vec napolju i imas iskustva, tim bolje, mozda i po mene ako mi zatreba nekad neki savjet. Samo velika je razlika izmedju ove zemlje, koja je potonula skoro do dna, i nedje dje ipak moze da se napreduje, uci, usavrsava i slicno.
    Gore nisam rek'o da bih birao vec samo napomenuo sta imam zavrseno kad me je Viscount pitao, isto to ne mora da znaci da ja moram u turizmu da radim, kao imperativ za zaposlenje, znam nekoliko ljudi koji su otisli na rizik da nadju bilo sto da rade, samo da se maknu odavde i pokusaju da uspiju nedje drugo, neki su prali case, neki cistili toalete, pa posle nekog vremena ljestvicu po ljestvicu gore...i nakon nekoliko godina zive jako fin komotan i lijep zivot. Ja kapiram da ce prvo ta zemlja da zaposli svoje gradjane, pa ce onda da gleda na ljude sa strane, to je i logicno. A poenta moje price je bila sledeca:da ne mogu ja da biram u tudju drzavu, zemlju sta bih da radim, ma koliko bio dobar i siguran u sebe, i to razumijem. Jer ne mogu ja u tvoju kucu da udjem otvaram frizider i pitam sto ima da se jede, nego ono sto postavis na sto, pa ocu ocu necu necu. Vece su sanse da pocnes bilo sta da radis ako prihvatis sto ti se nudi, nije to za vijeka, vani se barem poslovi i mogu promijenit. Takodje kapiram da ti kao neko ko radi vani, uz preporuke stranih firmi i kompanija i sa iskustvom u tome sto radis, mozes lakse doci do posla nego, recimo ja. Strane preporuke su cudo.

    Koje su to zemlje dje se moze kupiti radna dozvola? To nisam znao. Mogu naravno i da proguglam, ali ako vec znas da mi kazes
    E da, i hvala na savjetima, naravno da znace.
    Ne shvati pogreno, ali ti sa ovakvim razmiljanjem je najbolje da sjedi tamo đe si i da tu upre.
    O5 ponavaljam, ne samo tebi, nego bilo kome - sa ovakvim razmiljanjem, tj. mentalnim barijerama, nemate to isprobavat.

    Te priče stepenicu po stepenicu - mačku o rep. Nije ovo 20. vijek, alo!

    Bez jasne vizije, sigurnosti u sebe i znanja koje posjedujete, pa ni u CG ne moete, bez da se ivotari neto.
    Mora da se cima itekako, da se čupa i grize na svaku stranu!

    Quote Originally Posted by Dusan. View Post
    A poenta moje price je bila sledeca:da ne mogu ja da biram u tudju drzavu, zemlju sta bih da radim, ma koliko bio dobar i siguran u sebe, i to razumijem.
    To su te mentalne barijere ljudi, koji samo skreću panju od pravih stvari.
    Ja evo sa 26. godina, 4 godine od kako sam vani, a sve sam sam izgurao i uvijek, ali uvijek radio ono to sam htio (sve uz studije).
    A nita specijalan nisam, barem tako mislim, skromno
    Sad evo ovdje radim kao management consultant jer sam sam to birao. Inače, ukoliko nisi/niste upućen/i, consulting uz investment banking je najskuplja/ industrija.
    Da sam dobio lako, nisam, kao i nita u ivotu, nego sam se dobro trudio i radio na tome.

    Da se razumijemo, da se ide vani samo da se radi neto da bi se radilo, jer se misli da će bit bolje nego u CG - i te priče mačku o rep.
    Ne zavaravajte se ljudi.

    Čim vi sami sebi u glavu ubacate takve misli, skrećete panju od bitnijih stvari. Psiha je jedna zajebana ristva!
    Dofatite se interneta, otvorite LinkedIn, proguglajte kako to funkcionite, udarite po aplikacijama i nema stajanja dok neto ne upali.
    To je (learning) proces. Koliko samo vremena izgubih evo sad kucajući sve ovo, mogao sam za par aplikacija poslat.

    Evo konkretno za vedsku, dođite ovamo na master studije, uz to traite posao i ako ga dobijete, sve je gotovo.
    U toku studija imate pravo da radite kao da ste veđanin.
    Kada zavrite studije i taj study permit istekne, dobijate i radnu dozvolu i sve ostalo to treba.
    http://www.migrationsverket.se/info/start_en.html
    Globetrotting

  15. #40
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,849
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Hvala ti na misljenju, necu da se uvrijedim, jedino postupci dragih ljudi mogu da me uvrijede, iznio si misljenje, hvala na tome, samo nisam trazio popovanje i prosvijetljenje, kao sto se cesto desava od ljudi koji 'toliko napreduju i postignu uspjeh na svim poljima' vani, pa ovi jadni lokalci imaju mentalne barijere, i dodatno 'dobiju koji kompleks' jer moraju da sjede i da upru tu dje jesu. Iskreno, hvala ti, svako ima svoje misljenje... imacu u vidu sve.
    I da, malo je ruzno reci nekome da ima mentalne barijere, pa u bilo kom, i najpozitivnijem kontekstu.

  16. #41
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Belgrade, Montana
    Posts
    459
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dule, ako si cvrsto rijesio da krenes niko te nece zaustavit i na kraju ces i da uspijes. Ne ljuti se ali ti se iz pitanja vidi koliko jos moras da se mijenjas i ucis ali volja i zelja su najvaznije. Shvati ove savjete kao neke prechice na svom putu jer su svi ovi ljudi dobro znoj prolili da bi do njih dosli. Nije lako nimalo kad se nama skole, milioni i milioni ocajnih ljudi iz afrike, azije i latinske amerike svakog mjeseca legalno i ilegalno prelaze granice razvijenih zemalja. A tamo kad dodju, niko ih ne docekuje rasirenih ruku nego su stalno na gostujucem terenu. Znaci, moras pametno a to ti se i savjetuje, razmisli dobro koje su ti jake strane pa razradi plan pa onda u akciju. Mozda moras malo da zapnes pa opet u skolu, ili ako ti to vec ne ide lijepo u Dubai dje ti se bar boja koze vise cijeni od azijatske - ovo potpuno realno pricamo.
    No guts, no glory!

  17. #42
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,849
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Frnjok, savjete koje si ti dao, i ovi momci iznad, dobrododju, i cak stavise, smatram da su odlicni i korisni i zahvalan sam vam na tome. Mozda ti se ucinilo da se ljutim, ne ljutim se, samo ne volim popovanje ljudi i omalovazavanje sa tim "mentalnim barijerama" i ljude koji nipodastavaju tudje misljenje i oce da nametnu svoje. Nisam nicije misljenje osporio, zato sam se i obratio za savjete nekome ko je to vec prosao i iskusio, ali nikako ne ocekujem i nisam ocekivao popovanje sa mentalnim barijerama i u startu "sedi dje si jer nemas pojma i ne razmisljas kako treba". To je to.
    Niko vani nije otiso sa sekirom u med, i niko tamo nije naso sekiru u med ako je sam nije ubacio, znam ja to sve, i da nije lako, da trebas biti cvrst siguran u sebe i to sto radis i sto si odlucio. A niste mi odgovorili na pitanje, vrijedi li pokusati sa ovim agencijama za inostrano zaposljavanje, da podjem da vidim sta oni nude?

  18. #43
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    www
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Da sam te omalažavao, daleko od toga. Mene srećnijeg nema kad čujem da se neko ostvario bilo to u CG ili vani.

    Ti sam sebi barijere stvaraš razmišljajući o nepotrebnim stvarima. To je poenta koja se vidi iz svakog tvojeg posta.
    Zato sam rekao da je psiha zajebana stvar, jer sami sebi stvaramo itekako nepotrebne barijere.

    Ne znam koliko si upućen u kendo, ali u kendu kad vidiš šansu za poen tvoja rekacija mora da je instant.
    Ako oko vidi šansu, a tvoj mozak razmišlja, evo je šansa - gotovo je, dobio si po svojoj glavi i ništa od poena.

    Isto tako, ako ništa, stavi na papir stvari koje umiješ da radiš, dobro ih razradi u najsitnije detalje i onda udri po internetu, guglaj i apliciraj.
    Poslodavci i u CG kad vide da se ti premišljaš oko nečega, neće da te uzmu, kako onda ovamo da te neko uzme?

    Da se može - može se, ali moraju rukavi da se zavuču i dobro da se radi, kako u CG, tako i u inostranstvu.
    Globetrotting

  19. #44
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,164
    Thanks Thanks Given 
    1,273
    Thanks Thanks Received 
    4,264
    Thanked in
    1,987 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ThaHool View Post
    Ne shvati pogrešno, ali ti sa ovakvim razmišljanjem je najbolje da sjediš tamo đe si i da tu upreš.
    O5 ponavaljam, ne samo tebi, nego bilo kome - sa ovakvim razmišljanjem, tj. mentalnim barijerama, nemate što isprobavat.

    Te priče stepenicu po stepenicu - mačku o rep. Nije ovo 20. vijek, alo!

    Bez jasne vizije, sigurnosti u sebe i znanja koje posjedujete, pa ni u CG ne možete, bez da se životari nešto.
    Mora da se cima itekako, da se čupa i grize na svaku stranu!

    To su te mentalne barijere ljudi, koji samo skreću pažnju od pravih stvari.
    Ja evo sa 26. godina, 4 godine od kako sam vani, a sve sam sam izgurao i uvijek, ali uvijek radio ono što sam htio (sve uz studije).
    A ništa specijalan nisam, barem tako mislim, skromno
    Sad evo ovdje radim kao management consultant jer sam sam to birao. Inače, ukoliko nisi/niste upućen/i, consulting uz investment banking je najskuplja/ industrija.
    Da sam dobio lako, nisam, kao i ništa u životu, nego sam se dobro trudio i radio na tome.

    Da se razumijemo, da se ide vani samo da se radi nešto da bi se radilo, jer se misli da će bit bolje nego u CG - i te priče mačku o rep.
    Ne zavaravajte se ljudi.

    Čim vi sami sebi u glavu ubacate takve misli, skrećete pažnju od bitnijih stvari. Psiha je jedna zajebana ristva!
    Dofatite se interneta, otvorite LinkedIn, proguglajte kako što funkcionište, udarite po aplikacijama i nema stajanja dok nešto ne upali.
    To je (learning) proces. Koliko samo vremena izgubih evo sad kucajući sve ovo, mogao sam za par aplikacija poslat.

    Evo konkretno za Švedsku, dođite ovamo na master studije, uz to tražite posao i ako ga dobijete, sve je gotovo.
    U toku studija imate pravo da radite kao da ste Šveđanin.
    Kada završite studije i taj study permit istekne, dobijate i radnu dozvolu i sve ostalo što treba.
    http://www.migrationsverket.se/info/start_en.html

    Moram da se zapitam koja je svrha tvog upisa na ovoj temi, jer lako se da primjetiti da ponuđeni odgovor bezobrazno naginje ka samopromociji s veoma izraženim nipodaštavanjem sagovornika. Pominjanje consultinga, investment bankinga.. master studija etc. u kontekstu zapošljavanja čovjeka sa strukom turističkog/ugostiteljskog tehničara, uz opservaciju psiho-stanja dotičnog, je u najmanju ruku - bezobrazno i miljama od dobronamjernog i spanosnog savjeta. Gledajući na problem kroz prizmu svoje struke nisi sposoban dati validan odgovor na postavljeno pitanje. Stvari u hotelijerstvu/ugostiteljstvo funkcionišu na malo drukčijim principima. Recimo da ovaj momak ima jasnu viziju - želi biti menadžer restorana u Helsingborgu; kreira LinkedIn profil i krene udarati po aplikacijama; kakav odgovor može očekivati, ha? Jasno, nikakav. Ali, ako aplicira za malog od kužine, potrčka, perača.. nakon određenog perioda i upoznavanja sa pulsom okruženja, jezikom.. ima veće šanse da radi za barom - izdava pića, poslje i da - konobariše. E tu se lagano stvaraju šanse da zajaši menadžersku poziciju te prčvare, naravno trebaju godine i disciplina. Tako da tvoja priča donekle, ali samo donekle, ima smisla ako se posmatra iz ugla osobe slične obrazovne pozadine, za ostale struke je nonsens. Sorry.
    Last edited by starwalker; 30-11-13 at 17:16.
    The more things change, the more they stay the same.

  20. #45
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,743
    Thanks Thanks Given 
    10,817
    Thanks Thanks Received 
    2,115
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Evo Starwalker napisa post između (na koji ne mogu rep da dam, dugujem starky) a ne repliciram njemu, no drugima, pa evo da ubacim post
    Quote Originally Posted by ThaHool View Post
    Da sam te omalažavao, daleko od toga. Mene srećnijeg nema kad čujem da se neko ostvario bilo to u CG ili vani.

    Ti sam sebi barijere stvaraš razmišljajući o nepotrebnim stvarima. To je poenta koja se vidi iz svakog tvojeg posta.
    Zato sam rekao da je psiha zajebana stvar, jer sami sebi stvaramo itekako nepotrebne barijere.

    Ne znam koliko si upućen u kendo, ali u kendu kad vidiš šansu za poen tvoja rekacija mora da je instant.
    Ako oko vidi šansu, a tvoj mozak razmišlja, evo je šansa - gotovo je, dobio si po svojoj glavi i ništa od poena.

    Isto tako, ako ništa, stavi na papir stvari koje umiješ da radiš, dobro ih razradi u najsitnije detalje i onda udri po internetu, guglaj i apliciraj.
    Poslodavci i u CG kad vide da se ti premišljaš oko nečega, neće da te uzmu, kako onda ovamo da te neko uzme?

    Da se može - može se, ali moraju rukavi da se zavuču i dobro da se radi, kako u CG, tako i u inostranstvu.
    jes vala, treba da napravi ovdje biznis plan pa da tek onda ode?! Ne znam što toliko tezinjate, ako je momku stalo da ode, dajte svoja iskustva, to vam i traži, e ne savjete i omalovažavanja njegove volje, želje i mogućnosti!
    Znam puno ljudi koji su se na crno, bez išta bačili neđe po Evropi i dobro prošli, danas imaju ono što ovdje ne bi nikad uspjeli ni da imaju ni da zarade, a opet znam i one koji su pošli na gotovo, sa školom, sa poslom obezbijeđenim, pa se vratili. Zavisi od nas kakvi smo..naravno ne preporučujem odlazak na crno, ali preporučujem odlazak negdje gdje nekoga poznaješ ili imaš, kad već nijesi završio neke velike škole i stekao neke posebne kvalifikacije u turizmu ili bilo kojoj oblasti...a vjerujem da je najlakše ako ideš na već gotov posao, tako da je možda najbolje da poslušaš savjete ovih koji ti kažu da tražiš oglase i probaš tako...želim ti sreću jer vjerujem da ti se ide čim pitaš, a ako ti nešto i fali u smislu "mentalne barijere", veliki posa', mi živimo u CG i lako ćeš skinuti te "barijere" kad vidiš nešto što je bolje i ljepše, po onoj staroj "na dobro se lako naučit"
    Last edited by zvoncica; 30-11-13 at 17:06. Reason: ubacivanje citata
    Sovrenstvo tvorenija, tainstvene sile boe,
    nita ljepe, nit je kada, niti od nje stvorit moe!

  21. #46
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    www
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Moram da se zapitam koja je svrha tvog upisa na ovoj temi, jer lako se da primjetiti da ponuđeni odgovor bezobrazno naginje ka samopromociji s veoma izraženim nipodaštavanjem sagovornika. Pominjanje consultinga, investment bankinga.. master studija etc. u kontekstu zapošljavanja čovjeka sa strukom turističkog/ugostiteljskog tehničara, uz opservaciju psiho-stanja dotičnog, je u najmanju ruku - bezobrazno i miljama od dobronamjernog i spanosnog savjeta. Gledajući na problem kroz prizmu svoje struke nisi sposoban dati validan odgovor na postavljeno pitanje. Stvari u hotelijerstvu/ugostiteljstvo funkcionišu na malo drukčijim principima. Recimo da ovaj momak ima jasnu viziju - želi biti menadžer restorana u Helsingborgu; kreira LinkedIn profil i krene udarati po aplikacijama; kakav odgovor može očekivati, ha? Jasno, nikakav. Ali, ako aplicira za malog od kužine, potrčka, perača.. nakon određenog perioda i upoznavanja sa pulsom okruženja, jezikom.. ima veće šanse da radi za barom - izdava pića, poslje i da - konobariše. E tu se lagano stvaraju šanse da zajaši menadžersku poziciju te prčvare, naravno trebaju godine i disciplina. Tako da tvoja priča donekle, ali samo donekle, ima smisla ako se posmatra iz ugla osobe slične obrazovne pozadine, za ostale struke je nonsens. Sorry.
    Ako je samopromocija svoj lični primjer, onda si ti promašio temu.
    To što kod nas na Balkanu uvijek ide priča: "on/ona mi je pričao, čuo sam od nekog" i slične stvari ja sam davno zaboravio i počinuo.
    Ako oćeš mogu ti pričat godinama svakojake priče, ljudi iz Afrike koji su došli i snašli se po EU, sve legalno.
    Moja sreća pa samo po pričama čuh za te ljude koji su na crno radili, još nikog nisam upoznao da je neđe na crno došao i radi.
    Za momka koji je otvorio temu, ne znam kolko ima godina, ali ako nema ili ima fakultet, može da ga upiše i u CG i onda pođe na razmjenu makar na semestar neđe vani. Ja sam tako prvi put pošao i sebi život promijenio kako sam želio.
    To ako tebi djeluje kao samopromocija, na žalost ti ne mogu pomoć, pa shvati kako oćeš.

    Konstantno slušam ljude, prijatelje, svi bi da se maknu, da pođu neđe, a niko NIŠTA ne radi po tom pitanju.
    Svako bi da im se namjesti posao i svi uslovi. Te priče "ja nisam takav kao ostali" mogu da piju vodu neko vrijeme jer rezultati to najbolje govore.

    Živjeli mi i najbolje se snalazili u svemu i svačemu, đe god da ste.

    @sparco
    Eto me u pośetu po novoj godini.
    Globetrotting

  22. #47
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,164
    Thanks Thanks Given 
    1,273
    Thanks Thanks Received 
    4,264
    Thanked in
    1,987 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ThaHool View Post
    Ako je samopromocija svoj lični primjer, onda si ti promašio temu.
    To što kod nas na Balkanu uvijek ide priča: "on/ona mi je pričao, čuo sam od nekog" i slične stvari ja sam davno zaboravio i počinuo.
    Ako oćeš mogu ti pričat godinama svakojake priče, ljudi iz Afrike koji su došli i snašli se po EU, sve legalno.
    Moja sreća pa samo po pričama čuh za te ljude koji su na crno radili, još nikog nisam upoznao da je neđe na crno došao i radi.
    Ovaj pokušaj vađenja nema dodirnih tačaka sa mojim izlaganjem i kao takav ne može se smatrati valjanim odgovorom.


    Za momka koji je otvorio temu, ne znam kolko ima godina, ali ako nema ili ima fakultet, može da ga upiše i u CG i onda pođe na razmjenu makar na semestar neđe vani. Ja sam tako prvi put pošao i sebi život promijenio kako sam želio.
    To ako tebi djeluje kao samopromocija, na žalost ti ne mogu pomoć, pa shvati kako oćeš.
    Momak je jasno izložio svoj problem, a minimum kulture nalaže da se prije ponuđenog odgovora učesnik upozna sa pričom. Iz priloženog je sasvim jasno da momka trenutno ne zanima faks; to za sobom vuče i nemogućnost razmjene po semestru. Takođe, imaj u vidu da danas upisati bilo kakav faks u CG iziskuje 2000 eura (ne računajući ostale troškove). Nažalost, postoje i takve osobe u CG koje nemaju finasijsku pozadinu, niti mogućnost da je pošteno obezbijede, pa odustaju od utrke ka zacrtanim ciljevima - usavršavanju, jer ne žele dodatno opteretiti roditelje. Javlja im se ideja da se pokušaju ostvariti vani, pitaju za savjet... No ovdje ih dočekaju samoostvareni 'wunderkindovi' i intelektualne izdrkotine iz filozofske radionice presvetog Stiva Džobsa. Prejako.



    @sparco
    Eto me u pośetu po novoj godini.
    Opet samopromocija.
    Last edited by starwalker; 30-11-13 at 20:06.
    The more things change, the more they stay the same.

  23. #48
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    www
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ti si mu baš doprinio temi, i to baš konstruktivno. NOT! Uživaj u paracosmu! : )



    @Dusan.

    U EU jedina zemlja đe može dobit radnu vizu ukoliko dobije posao je Švedska. Baš liberalni. Za druge EU zemlje, poslodavac treba itekako da se odere i da dokaže sindikatima da ne može da nađe radnika prvo u svojoj zemlji, a onda na EU tržištu rada. Sve i da zna jezik, ukoliko ne posjeduje neko deficitarno znanje i ima iskustva, nema šanse da će moć poć. EU je baš teška, čak i za inžinjere kojima je najlakše doć do posla, pa onda i do radne dozvole. Meni je ovo 3ća EU zemlja đe živim i radim, pa znam cio mukotrpan proces kako ide. Za USA, UAE i par afričkih zemalja sam isto upućen takođe.
    Konobare, šankere, DJeve i takva zanimanja niko ne traži jer ih ima i više no što je potrebno. Isto tako, kompanije imaju svoje imigracione rejtinge i ne mogu tek tako da daju ugovor za zapošljenje stranom radniku (non-EU) i onda on da vadi radnu dozvolu na osnovu toga.

    Ukoliko bi da ideš neđe da bi samo otišao, bez jasne vizije i cilja, mišljenja sam da ćeš samo teže proć.
    Vidi sam što moš da ponudiš, i traži tržište đe možeš da zaradiš više sa svojim znanjem.
    Okani se drugih priča, rekla-kazala. Traženje posla je full-time posao danas, posebno ako ga tražiš u drugoj zemlji i još nisi tamo.
    Realnost je drugačija, naveo sam par načina, fakultet je samo 1 od njih i mislim da je lakši. Ostali načini su mogući, ali teži.
    Ja sam u jednom periodu znao dnevno po 50-60 aplikacija za posao da šaljem. I to nije 1 te isti CV i cover letter, nego ga moraš uskladit sa opisom posla i zahtjevima.
    Globetrotting

  24. #49
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,112
    Thanked in
    1,723 Posts

    Default

    Po vašoj priči - ostani tu đe si, nije inostranstvo za tebe?
    Meni je isto kao i Dušanu cilj u skorije da pokušam nešto vanjka, jer je ođe mrka kapa. Kontam ja odlično da niko preko noći nije uspio ni u Eu nit' Emirate niti bilo đe drugo. Ali teška vam je priča, do zla boga.
    Čovjek vas je fino pitao šta očekivat', kakva su iskustva i slično, a ne da mu se instant use*ete u psihu. Kontam ja da treba da se čovjek pripremi itd. ali vjerujte vi meni, niko ne zna šta ga u životu očekuje. Nekom to pane s nebesa što se kaže, neko to mukom i radom zaradi. Lično ih par njih znam od oba slučaja.
    Nego da konkretizujem, makar što se mene tiče. Srednju imam elektrotehniku koja je za bačit to sam i sam svjestan. Sa fakukultetom sam na jedan ispit do diplome. Još konkretnije, fakultet mi nema veće veze sa turizmom, ali imam jaku želju da se oprobam u tu branšu vanjka, konkretno spomenuste Emirate.
    Viza, poznavanje engleskog, diplome, jel potrebno iskustvo struke, šta konkretno traže tamošnji poslodavci?
    Last edited by Zedd; 30-11-13 at 21:48.
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  25. #50
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,849
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Da ne quote-ujem svakoga, jer bi se stranica oduzila, pa cu odgovorit ovako...

    ThaHool, rekao sam ti vec gore, nisam se uvrijedio, nije me dotaklo tvoje prvo izlaganje, iako je bilo grubo, i vise ljudi ti je reklo da nisi bio u pravu, mozda si i ti shvatio, vjerujem da jesi, jer si u sledecim postovima nastupio mirnije. Drago mi je zbog toga, jer nisam ja odje postavio temu da slusam kritike i NE u pocetku. Moja psiha je dosta jaka, tako da me nije ni dotaklo, ali to je nebitno, komentarisali smo postupak, ispravio si se. Ovaj zadnji tvoj post je logican i slazem se sa time, tamo nedje vani sindikati i sve ostalo sto drzi jednu zemlju mnogo je jace, i nema muljanja na tim poljima kao kod nas, treba debeo razlog zasto bi taj neko primio mene a ne nekog gradjanina te zemlje. Ponovio sam nedje da shvatam zasto je to tako. Ne mora da se objasnjava. Rekao si ukoliko idem nedje bez vizije i samo da trazim posao, da cu teze proci? Slazem se, ali nije to razlog da odustanem i sjedim kuci, za sve se covjek bori u zivotu i nista nije lako. Neko ima tu srecu da ga tamo nedje to ceka vec sredjeno, posao, stan... A neko mora da se pomuci da obezbijedi sve to.

    starwalker, hvala na podrsci, za sve si u pravu, i milo mi je da se neko slaze sa mnom. Pogotovo za onu ljestvicu napredovanja, dzabe meni cilj da budem direktor, ali tako to ne ide vani, ni odje ne mozes uspjeti kad i kako bi htio iako imas viziju, a ne vani. Nekoliko ljudi koje znam, niko od njih nije otisao sa vizijom da bira da oce da radi samo to i nista vise, tako se ne uspijeva vani, osim kao sto ThaHool rece, ako nemas neku jaku diplomu i da je tvoja struka deficitarni kadar, ali to tesko, nije nemoguce ali tesko. I ti ljudi su zapoceli sa bilo kakvim poslovima, kao sto rekoh prali case, cistili prozore, cistili podove pa sad imaju lagodan zivot, daleko od toga da su direktori kompanija i slicno, ali za zivot da im ne fali nista i sve sto normalan covjek treba da ima i da moze sebi da priusti bez ustezanja, godisnji odmori, putovanja, vikendi, ustedjevina i slicno... To je kod nas nedostizan pojam.

    Kad bi mi upalilo nekako, htio bih da to bude Evropa, ne zbog te neke nostalgije, vec eto... mozda neka navika, ali opet i kad ne bih imao izbora, ne bih se bunio uopste, pristao bih i na UAE, i bilo dje, dje covjek moze nesto da napravi od svog zivota, ne da se obogati i stekne milione, vec da ima za pristojan zivot i neka zemlja dje se ljudski rad isplati, dje te neko cijeni, dje postoji politika napredovanja bez clanske karte i sl. Zalosno je sto tako nije odje i sto mnogi od nas moraju da idu da bi postigli nesto sto svoja zemlja ne moze da im da.

    Zvoncice, na bolje se lako navici, pa i ako treba da se bori za to "bolje", neka treba, samo da se isplati. Uostalom, kad bi se covjek obazirao na sve negativne komentare oko sebe, nikad ni u cemu ne bi prosperirao i isao naprijed.

    I, osim poznanstva nekog vani, vrijedi li pokusati kod ovih agencija koje nude zaposlenje u inostranstvu?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 28-02-11, 22:48
  2. Виљем Шекспир-Сабрана дјела,преузмите
    By ihtus777 in forum Knjievnost i lingvistika
    Replies: 0
    Last Post: 17-02-10, 03:08
  3. Replies: 7
    Last Post: 08-05-09, 19:30
  4. Протестанти преобраћају Ирачане
    By ihtus777 in forum Religija i filozofija
    Replies: 3
    Last Post: 22-11-07, 21:20

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •