Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 141

Thread: Сестре и браћо гдје сте?

  1. #1
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Ba fino potkrovlje
    Posts
    8,412
    Thanks Thanks Given 
    2,971
    Thanks Thanks Received 
    1,426
    Thanked in
    767 Posts

    Default Сестре и браћо гдје сте?

    Директан повод за ову тему је попис у албанији по коме црногораца тренутно (2011те тојест) има 366. Више о томе сам написао на другој теми
    https://forum.cdm.me/showthread.php?...udi-u-Arbaniji


    Други повод је тај што смо у србији друга националност по паду (испред нас само југословени) од скоро 50 % тако да нас тамо има 38 хиљада упркос глупавим изјавама представника црногорске партије у србији да ће нас бити више.
    http://www.b92.net/info/vesti/index....&nav_id=548131

    У понедјељак ће бити објављен резултат пописа у хрватској гдје нас по попису из 2001 има 5000.
    За очекивати је да се (гледајући регион) тај број смањи надам се не радикално. Заиста се надам да гријешим.

    На косову се ствари могу поправити, чека се убацивање у устав, мада је питање (и то велико) колико их сада има тамо а такође и колико њих се пише србима.
    Сајт који сам нашао осликава стање http://crnogorcikosova.org/kk-kb-futura-2/?lang=en

    У босни ће најзад бити пописа и то следеће године тако да о њој и не можемо говорити,али ето да не буде да их нисам споменуо.

    Пописа у македонији нема због немогућности договора између албанских и македонских партија, на попису из 2002 нас је било тачно 2000.
    Ево сајта заједнице црногораца у македонији
    http://www.zcgm.mk/


    У словенији нас има 2667 по попису из 2002.


    A 1991 је то овако изгледало





    Зашто нема више бриге за наше који су вани, и кога треба кривити за то?
    Како би сте и да ли би сте хтјели нешто промјенити у односима са дијаспором?

    Нисам писао о другим земљама, ко има податке и сајтове удружења нека постави.
    Last edited by Mstislav; 16-12-12 at 15:00.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  2. #2
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Ba fino potkrovlje
    Posts
    8,412
    Thanks Thanks Given 
    2,971
    Thanks Thanks Received 
    1,426
    Thanked in
    767 Posts

    Default

    Попис у хрватској је објављен (макар дјелимично) црногораца има 4500 што је иако смањење од 500 становника за 10 година ипак добро како је могло бити.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  3. #3
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,927
    Thanks Thanks Given 
    4,971
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,282 Posts

    Default

    Sestre i braca iz Albanije su ti na ulaz Gintasha svaki dan,prodaju ne staju !
    ...

  4. #4
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    doma
    Posts
    3,040
    Thanks Thanks Given 
    149
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    32 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Зашто нема више бриге за наше који су вани, и кога треба кривити за то?
    Zašto nema više brige za naše koji su kod kuće, i koga za to da krivimo? To je pitanje...

  5. #5
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Ba fino potkrovlje
    Posts
    8,412
    Thanks Thanks Given 
    2,971
    Thanks Thanks Received 
    1,426
    Thanked in
    767 Posts

    Default

    Треба да кривимо нас и власт.

    Не идем у гинташ нисам упућен шта се продаје ко продаје?
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  6. #6
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,701
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    bratew nas evo se javljam ko brat i sestra,ne znam vise ni sto sam.o crnom se jadu zabavismo da radimo sto mozemo i ne mozemo,sta znamo i sta ne znamo,ali eto moramo se preranit.zlo vrijeme orla naceralo da zimuje zimu s kokoskama.volimo ovu zemlju,ne volis je ti ni niko vise no ja,samo sto eto mi u tudjini zaradjujemo za ovu nasu koru ljeba.pozdrav tebi od brata ili sestre svejedno mi je vjeruj mi,zato se i obracam u mnozini.

  7. #7
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Ba fino potkrovlje
    Posts
    8,412
    Thanks Thanks Given 
    2,971
    Thanks Thanks Received 
    1,426
    Thanked in
    767 Posts

    Default

    Јокац, потпуно хаотичан пост, не мораш се ти правдат волиш ли и колико цг, нити те ико осуђује што радиш у иностранству, немаш ти бриге, ја се овдје само питам због чега нисмо више повезани са дијаспором и зашто им не помажемо ако можемо (а ваљда можемо) посебно ако и кад им је помоћ потребна.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  8. #8
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,701
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    druze moj sto tebe briga volim li ja ili ne crnu goru?koliko je volis ti?mogu te ja to opravdano pitat jer ne koristis pismo kojim se sluzbeno koristimo ovdje!Haotican post sam namjerno postavio,a sto se tice mog posla-DA,radim u inostranstvu,jer ovdje ne mogu zaradit koliko mi treba da bi mi porodica zivjela ljudski!i sve sto zaradim potrosim ovdje u ovoj zemlji.a sto,da neces da mi kazes da zivis u izobilju,da ti porodica ima sve sto pozele?cini mi se da si i ti jedan od dusebriznika,ti da pomognes dijaspori?pomaze li dijaspora nama?jos jednom ti kazem-da bi volio svoju zemlju postuj njene zakone,a prvi zakon je pravopis.meni je dosta da pomazem ovu drzavu,sto zaradim,donesem i potrosim svoje pare ovdje.ne iznosim pare iz drzave.:encouragement:nego bojim se da uzalud pricam jer me necs razumjet ponovo ili to radis namjerno.......

  9. #9
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Ba fino potkrovlje
    Posts
    8,412
    Thanks Thanks Given 
    2,971
    Thanks Thanks Received 
    1,426
    Thanked in
    767 Posts

    Default

    Хахаха очигледно је неразумијевање у питању ја не разумијем тебе ти не разумијеш мене. Други ће просудити ко је у праву.
    Не желим да се расправљам са тобом то је губљење времена.
    Ако имаш какав став везан уз тему само напријед пиши ако немаш, ради шта хоћеш најбоље би било кад би заобишао тему.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  10. The Following User Says Thank You to Mstislav For This Useful Post:


  11. #10
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,088
    Thanks Thanks Given 
    541
    Thanks Thanks Received 
    749
    Thanked in
    376 Posts

    Default

    Jokac, vidiš li ti sebe, čovječe? Pogledaj ti post, nigdje velikog slova, razmaka nakon znakova interpukcije, zarezi fale... :shock:
    Dalje, član 13. Ustava Crne Gore propisuje ravnopravnu upotrebu latiničnog i ćiriličnog pisma, tako da ti ovo ne stoji:
    ne koristis pismo kojim se sluzbeno koristimo ovdje!
    Ostalo nije vrijedno komentara.
    In vino veritas

  12. #11
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,701
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johnny bravo View Post
    Jokac, vidiš li ti sebe, čovječe? Pogledaj ti post, nigdje velikog slova, razmaka nakon znakova interpukcije, zarezi fale... :shock:
    Dalje, član 13. Ustava Crne Gore propisuje ravnopravnu upotrebu latiničnog i ćiriličnog pisma, tako da ti ovo ne stoji:


    Ostalo nije vrijedno komentara.
    johny boy-kakva nervoza?volim tako da pisem,jbg.post mi je super,vise nego ok.sem toga ne sjecam se da te pitah nesto?koji si ti lik........hahhahahhalayful:

  13. #12
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Ba fino potkrovlje
    Posts
    8,412
    Thanks Thanks Given 
    2,971
    Thanks Thanks Received 
    1,426
    Thanked in
    767 Posts

    Default

    Crnogorci sa Kosova osuđuju rušenje nadgrobnih spomenika

    Tražimo od nadležnih institucija da pronađu počinioce i izvedu ih pred lice pravde čime će pokazati da ne prihvataju akte koji su usmjereni protiv bilo koje nacije koja živi na Kosovu”, kazao je predsjednik Udruženja Crnogoraca Kosova Slobodan M. Vujičić.
    On je istakao da je na groblju u Kosovu polju najviše spomenika crnogorskih porodica, poput Stanišića, Radovanovića, Radovića, Milićevića, Košanina.
    “Takođe želimo da ukažemo da ćutanje predstavnika manjinskih zajednica u institucijama sistema na ovaj brutalni vandalski čin potvrđuje naše sumnje da je lični interes iznad interesa zajednice kojoj pripadaju i da svojim ćutanjem u najmanju ruku ostaju gluvi i slijepi na sva događanja koja mogu ugroziti njihov lični status i položaj”, zaključio je Vujičić.

    http://www.cdm.me/svijet/region/crno...bnih-spomenika
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  14. #13
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Meni je jedino zao sto se ne vodi briga o Crnogorcima u Argentini. Kukavci preko 100 godina cuvaju svoj identitet bez icije pomoci. Ima ih izmedju 50 i 100 hiljada

  15. #14
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Ba fino potkrovlje
    Posts
    8,412
    Thanks Thanks Given 
    2,971
    Thanks Thanks Received 
    1,426
    Thanked in
    767 Posts

    Default

    Прије ће бити 30 хиљада оних са црногорским поријеклом.
    Осим роћена 2011 не знам је ли их ко посјећивао.
    Да, био је и амфилохије прошле године.
    Наравно немамо амбасадора у аргентини.

    О нашим људима у аргентини
    http://www.montenegrina.net/pages/pa...n_stojovic.htm


    Сајт
    http://montenegroargentina.blogspot.com/
    Last edited by Mstislav; 22-01-13 at 00:47.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  16. #15
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Ba fino potkrovlje
    Posts
    8,412
    Thanks Thanks Given 
    2,971
    Thanks Thanks Received 
    1,426
    Thanked in
    767 Posts

    Default

    Сајт црногораца у аустралији

    http://www.montenegro.org.au/


    Тема о црногорцима на косову на којој је учествовао и слободан вујичић предјседник удружења црногораца косова.

    https://forum.cdm.me/showthread.php?...ight=dijaspora
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  17. #16
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Ba fino potkrovlje
    Posts
    8,412
    Thanks Thanks Given 
    2,971
    Thanks Thanks Received 
    1,426
    Thanked in
    767 Posts

    Default

    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  18. #17
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Ba fino potkrovlje
    Posts
    8,412
    Thanks Thanks Given 
    2,971
    Thanks Thanks Received 
    1,426
    Thanked in
    767 Posts

    Default

    Црногорци западне аустралије

    U Pertu ivi i radi oko 200 Crnogoraca, a Crnogorska zajednica Zapadne Australije, sa sjeditem u ovom gradu, osnovana je 20. oktobra 2006. i broji preko 100 članova. Imali smo priliku i zadovoljstvo da upoznamo neke od njih, a o aktivnostima Zajednice i da porazgovaramo sa njenim osnivačima, Milanom anovićem i Miloem Radevićem.

    http://www.montenegrowa.org/reportaza.html

    Њихов сајт

    http://www.montenegrowa.org/cz.html



    Pet godina od osnivanja Udruenja Crnogoraca Kosova

    Juče se napunilo pet godina od osnivanja Udruenja Crnogoraca Kosova, prvog udruenja te vrste u istoriji postojanja Crnogoraca i dijaspore Crne Gore na Kosovu. Udruenja koje je začetnik rijeavanja ustavno pravnog poloaja crnogorske nacionalne zajednice na Kosovu i nae adekvatne zastupljenosti u Skuptini Republike Kosovo, navodi se u saoptenju te organizacije dostavljenom Portalu Analitika.
    S obzirom da je crnogorska javnost upoznata sa situacijom na Kosovu i da nas prati sve ove godine, svi zajedno smo svjesni činjenice, da se bez Udruenja Crnogoraca Kosova ne bi ni aktuelizovalo pitanja crnogorske zajednice na Kosovu, te bi crnogorsko nacionalno biće doivljelo svojevrsni etnocid zbog posledica rata, ali i posleratnog propusta kada su Crnogorci bili izostavljeni iz ustava Kosova.

    Jedni smo od osnivača NVO Evropske Dijaspore Crne Gore, kao i pokretači inicijative za bratimljenje optina Dečana i Plava te kapitalnog projekta za Crnu Goru i Kosovo izgradnje tunela od Dečana do Plava.

    http://www.portalanalitika.me/region...ca-kosova.html



    И за крај класика


    Удружење Црногораца Београда

    http://www.ucbg.rs/
    Last edited by Mstislav; 28-03-13 at 17:56.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  19. #18
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Podgorica
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dali postoji ngdje podatak koji je vjerodostojan o dijaspori Crnogoraca i koji je tačan broj raseljenih ljudi van matične države

  20. #19
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Ba fino potkrovlje
    Posts
    8,412
    Thanks Thanks Given 
    2,971
    Thanks Thanks Received 
    1,426
    Thanked in
    767 Posts

    Default

    Не постоји.
    На ту тему нешто као одговор је ово

    U inostranstvu ivi cijela jedna Crna Gora, moda i vie

    http://www.vijesti.me/vijesti/u-inos...e-clanak-73374


    UZROCI I OPTE KARAKTERISTIKE
    CRNOGORSKIH ISELJAVANJA

    http://www.dijasporacg.me/index.php?...=65&Itemid=156
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  21. #20
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    99
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam nekako vise za to da dijaspora pomogne nama, a ne mi njoj, jer mi nemamo cime da joj pomognemo.
    Every man dies. Not every man lives.

  22. #21
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Ba fino potkrovlje
    Posts
    8,412
    Thanks Thanks Given 
    2,971
    Thanks Thanks Received 
    1,426
    Thanked in
    767 Posts

    Default

    Crnogorska dijaspora traži dvojno državljanstvo

    Predstavnici više udruženja iz dijaspore, razgovarali su sa članovima Odbora za međunarodne odnose.
    Od vlasti traže da onima koji žive u drugoj državi više od deset godina, omoguće dvojno državljanstvo.
    Predsjednik Evropske dijaspore Crne Gore Munir Ramdedović istakao je da se ne zna tačan broj iseljenika.
    Najviše ih ima u Sjevernoj i Južnoj Americi, zatim u Turskoj, zapadnoj Evropi, a ima ih i u Africi.
    Među njima, najbrojniji su oni koji su otišli iz Plava, 60 odsto, otišlo je 20 odsto Ulcinjana i Rožajaca, a iz skoro-osnovane opštine Petnjica 70 odsto građana su na privremenom radu u inostranstvu, prenosi Aneta M.



    Direktor Centra za iseljenike Milan Vukčević je naveo da crnogorska dijaspora obuhvata više od 130 udruženja.


    http://www.cdm.me/politika/crnogorsk...-drzavljanstvo
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  23. #22
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Ba fino potkrovlje
    Posts
    8,412
    Thanks Thanks Given 
    2,971
    Thanks Thanks Received 
    1,426
    Thanked in
    767 Posts

    Default

    U dijaspori ivi jo jedna Crna Gora


    Prema raspoloivim, ali nepotpunim procjenama, izvan Crne Gore ivi oko 600.000 ljudi naeg porijekla, kazao je u intervjuu za CdM istraivač istorijskih, migracionih i drutvenih kretanja Crnogoraca u Junoj Americi i pomoćnik direktora Uprave za dijasporu Gordan Stojović.

    Stojović je pojasnio da je popis iseljenitva veoma komplikovan i dogotrajan proces koji zahtjeva interesorski pristup u koji moraju biti uključene sve relevantne naučne i druge institucije. U mnogim zemljama postoje instituti koji se decenijama bave praćenjem ovih procesa, pa i pored toga brojnost posebno pripadnika druge, treće, četvrte generacije je izveden na osnovu proračuna.

    Gdje ivi najvie naih iseljenika
    Iako je veoma teko odrediti tačan broj potomaka svih doseljenika iz Crne Gore od početka 19. vijeka u Nju Orelansu, i sredine 19. vijeka u Kaliforniji, procjenjuje se da u SAD-u ivi oko 150.000 crnogorskih iseljenika i njihovih potomaka u ta su uračunate novije migracije od druge polovine 20 vijeka. U Turskoj je taj broj na osnovu raspoloivih procjena najmanje 150.000, u Argentini i okolnim zemljama (Bolivija, Čile, Urugvaj, Peru i Paragvaj) se do sada baratalo sa podacima koji se kreću oko 50.000 u ta do sada nijesu bile uvrtene neke argentinske provincije, posebno one na jugu ove zemlje, naveo je Stojović.
    Nove procjene izvrene u saradnji sa predstavnicima naih zajednica u provinciji Santa Fe, unutranjem dijelu provincije Buenos Ajres i provincijama u junom dijelu ove zemlje govore o tome da je taj broj znatno veći, te da realan broj ukupnih potomaka kako sa enske tako i sa muke strane se kreće do brojke od oko 70.000 potomaka, dok neke procjene ljudi koji se bave ovom materijom u Argentini govore i o neto većim brojkama.
    On je naglasio da u Republici Srbiji, prema zadnjem popisu, ima 38.527 građana koji su se nacionalno izjasnili kao Crnogorci. U zemljama bive SFRJ ivi jo oko 10.000 građana koji su se na posljednjim popisima izjasnili kao Crnogorci (Hrvatska 4.926, Slovenija 2.667 i Makedonija 2,003).
    Značajne zajednice naih ljudi ive i u zemljama na jugu afričkog kontinenta, posebno u Junoafričkoj Republici JAR i Namibiji, kao i u zemljama koje izlaze na karibsko more poput Venecuele, Meksika...

    Procjene o broju potomaka crnogorsskih deseljenika u Latinskoj Americi variraju. Dananje procjene rađene u posljednjih desetak godina govore o najmanje 50.000 potomaka, dok najnoviji podaci pruaju solidan osnov da moemo baratati sa podatkom od preko 70.000 potomaka kako sa muke tako i sa enske strane, pojasnio je Stojović.

    No bez obzira i na jezik koji se često izgubio već u drugoj generaciji i najčeće promjenu religije koja je posebno prisutna u trećoj generaciji, crnogorskih identitet i svijest o porijeklu je izuzetno dobro sačuvan kod velike većine potomaka naih iseljenika u Latinskoj Americi, ocijenio je Stojović.


    Stojović je pojasnio da će se Zakonom o dijaspori urediti odnosi i saradnja Crne Gore sa iseljenitvom- dijasporom, prioritetna pitanja saradnje, način ostvarivanja i jačanja te saradnje, sredstva u funkciji unapredjivanja saradnje, nosioci, nadlenosti i međusobni odnosi institucija od dravnog do lokalnog nivoa, zatita prava i interesa, kao i druga pitanja od značaja za dijasporu.
    Nakon postupka javne rasprave u koju će, pored zakonom predvidjenih nosioca saradnje od dravnog do lokalnog nivoa, biti uključene i asocijacije naih ljudi irom svijeta, realnim se očekuje njegovo usaglaavanje i donoenje tokom IV kvartala ove godine. Pored navedenog nedavno je konstitutisan i Savjet za saradnju sa dijasporom, to je bila jo jedna od obaveza iz Strategije saradnje sa dijasporom kao i Akcionog plana koje je Vlada Crne Gore usvojila krajem 2010. godine, zaključio je Stojović za CdM.

    Цијели текст

    http://www.cdm.me/politika/u-dijapso...edna-crna-gora

    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  24. #23
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Ba fino potkrovlje
    Posts
    8,412
    Thanks Thanks Given 
    2,971
    Thanks Thanks Received 
    1,426
    Thanked in
    767 Posts

    Default

    Чини ми се помало неозбиљним баратање цифрама од 50 па 70 па и нешто више од тог броја хиљада људи са наши поријеклом у аргентини док се истовремено говори да је попис веома тежак и компликован. Оншто хоћу да кажем је да је можда боље не истрчавати са овакво великим цифрама док се оне не буду могле у највећој мјери и провјерити. Ако би се којим случјем отворила амбасад у аргентини, сматрам да би при њој требала постојати и нека канцеларија која би се бавила утврђивањем праве цифре као и што већем упознавању људи са поријеклом из црне горе са нашом земљом, културом, јеком итд.

    Кртиковао бих такође и изјаву

    „No bez obzira i na jezik koji se često izgubio već u drugoj generaciji i najčešće promjenu religije koja je posebno prisutna u trećoj generaciji, crnogorskih identitet i svijest o porijeklu je izuzetno dobro sačuvan kod velike većine potomaka naših iseljenika u Latinskoj Americi“, ocijenio je Stojović.

    Чини ми се превише оптимистичним гледати на ствар овако, јер ако неко већ у другој генерацији изгуби језик и промијени вјеру зар се не може рећи да је он пригрлио нови индетитет? Без обзира на то што он има свијест да су његови преци дошли из црне горе, врло је вјероватно да од црногорског идентитета није много ако је ишта и остало.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  25. #24
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Boka
    Posts
    1,970
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo jos jedan sajt odnosno udruzenja NUCG – Lovcenac | je naše gore list! .

  26. #25
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,849
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Zivot u drugoj zemlji...

    Kao i svaki mlad covjek koji masta i sanja da stvori nesto u zivotu i da uziva kasnije u plovodima svog rada, tako i ja, i svi ostali. Ali svjesni smo da je nemoguce, zbog vise faktora, i pitanje je kad ce biti bolje odje i generalno na ovim prostorima, sto je zalosno, ali tako je. Neki su primorani da odu odavde, neki to rade svojevoljno, kao sto bih i ja recimo probao... pa zbog toga postavljam temu.

    Zanima me sta mi, recimo, treba za pocetak nekog novog zivota i posla van ove zemlje, mislim na Evropu. Osim posla i krova nad glavom, sto se kaze.
    Kako to ide ako ocu recimo uz pomoc nekog da to odradim? Garantno pismo? Sta sve ono sadrzi i kolika je njegova vaznost? Osim jezika koji moram da znam, sta sve jos mora? Svi prvo pocinju sa radom na crno, ono, 3 mjeseca koliko se zakonski moze ostati, tj. turisticki. Ali recimo kad se ispostuje sve sto treba da se ispostuje, kako idu te dozvole i na koliko?
    Znam i za nacin sklapanja braka na 3,5,7 godina zavisno od zemlje... ali konkretno me zanima ovo iznad sto sam pisao. Iliti u prevodu, sta mi sve treba da bih na legalan nacin i po zakonima te drzave pokusao da se ostvarim nedje drugo a da ne mislim "sta ako me uvate/nadju/zatvore i sl?

    Da li ima neko (ko se razumije u to, ko je imao iskustva sa tim, ko je otisao nedje da zivi na slican nacin, ne na osnovu "ja mislim, ja pretpostavljam") da mi pojasni malo i kaze nesto vise o tome? Bio bih mu do neba zahvalan.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 28-02-11, 22:48
  2. Виљем Шекспир-Сабрана дјела,преузмите
    By ihtus777 in forum Knjievnost i lingvistika
    Replies: 0
    Last Post: 17-02-10, 03:08
  3. Replies: 7
    Last Post: 08-05-09, 19:30
  4. Протестанти преобраћају Ирачане
    By ihtus777 in forum Religija i filozofija
    Replies: 3
    Last Post: 22-11-07, 21:20

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •