Page 12 of 159 FirstFirst ... 289101112131415162262112 ... LastLast
Results 276 to 300 of 3957

Thread: [EPCG] Računi | potrošnja | nepravilnosti

  1. #276
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,025
    Thanks Thanks Given 
    3,954
    Thanks Thanks Received 
    6,514
    Thanked in
    3,107 Posts

    Default

    Ne priznajem ja to dok ne napise da svake zime dobija jednokratnu socijalnu pomoc za drva


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    nothing comes from violence and nothing ever could

  2. #277
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Hahahahahhahahah usteda 100%.

    Sad ozbiljno od kako smo uveli ove izolacije i centralno grijemo nasu kucu 240 kvadrata i komsijinu 145. Eto ako potrosimo 4 palete i tri gajbe a lozimo stalno. Bez majice se seta po kuci koliko je toplo.

  3. #278
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Gandalf...i ja mislim da ce mi razlika bit kad saberem i oduzmem koliko se istusiram tu oko 2e.Problem je sto ja NE MOGU da planiram kad mi treba tus,pranje kose,da na brzinu obrijem noge i "drugaricu"...Ajde casti vam,frka zbog par eura pa da se pristedi.

    Zvoncice,nadjoh flajer Zlatnog tima.Popust 13odsto a izvlacenje je 20tog u 15 do 10 s tim sto se prenosi narednog jutra na jutarnji rtcg.Nagrade su ti tablet,ajfon,vauceri za putovanje,vauceri za gorivo i ako Bog da opel astru ja dobijam.

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk



    "Tiha voda brijeg roni..."

  4. #279
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    ║▌║█║▌║▌║█
    Posts
    2,442
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    150eur+ racun za prosli mjesec - Grijanje na drva, radi: frizider/bojler/2PC-a i "ponekad" se upali na kratko el. sporet da se isprzi/skuva nesto.... VRH!

  5. #280
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    709
    Thanks Thanks Received 
    535
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Ovo je došlo vrijeme da se ljudi fale kako im je mali račun za struju. To i kako im kola malo troše. Umjesto da reču dolazi mi iljadu eura svaki mjesec, živim ka čoek!

    Sent from my LG-D620 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  6. #281
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,748
    Thanks Thanks Given 
    10,865
    Thanks Thanks Received 
    2,117
    Thanked in
    1,079 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
    @zvoncica prvo pitanje 2-3 masine sudova dnevno se operu - say whaaaaaat? Tu ima i te kako prostora za racionalizaciju...
    Natjecanje - trosis li hrvatsku struju? Salim se ali pise li stvarno natjecanje...
    Ne piše nego to moja slobodna interpretacija, pa mi ta riječ u momentu dok sam pisala dođe u glavu...vidim da dijele neke nagrade osim što su nas častili sa 13% nižim računom (misli se samo na ukupnu potrošenu struju, naravno) ali ne znam što treba da činim da bih ušla u "trku" za nagradu...evo reče Artemis, ništa, samo da plaćam raune redovno i bez kašnjenja....svi mi koji plačamo redovno struju se zovemo "članovi zlatnoga stada-tzv ovčice" jer nas EPCG dere za sve pare i još nam se sprdaU

    A što se mašine tiče....to ti je brate moj živa istina! Jedna u toku pripreme ručka (tu ulazi i ono od doručka), jedna nakon ručka...e sad, ta nekad zavisno sprema li se išta više u našoj kući sačeka noć pa bude druga i poslednja u toku dana koja se oprala, a ako se i za večeru nešto pravi sprema čuda čine, onda bude i treća, a to nije tako rijetko...ugavnom, moja famelja ima princip jedno "pijenje" jedna čaša Tako je bilo i dok niejsam imala mašinu i ti nemaš pojma koliko sam počinula otkako mi ej moja drugarica ušla u kuću!

    A što e tiče ovih ušteda na bojleru i čudima, potpuno je normalno da se uštedi, ali ja imam teoriju da naša EPCG krade nas zlatne ovčice koje redovno plaćamo jer ja sam imala sledeći slučaj:
    Renovirala sam kupatilo i pošto su se radovi poprilično proširili i produžili ravno 2 mjeseca sam bila bez bojlera i bez mašine za veš....e, sad kreće najinteresantnije....pošto je bilo ljeto, vodu smo u flašama grijali i "tuširali" se na terasi, lođi, vode falilo nije, a sunca kolio voliš vrela nam je voda bila...veš sam nosila kod komšinice....njoj se račun ni za jedan euro nije povećao, a meni se nije smanjio bez bojlera i bez mašine?! Ljeto je bilo ponavljam i najveći potrošaći su bili isključeni POTPUNO!
    Drugi slučaj, kad sam kupila mašinu, protočni bojler sam makla i izbaila jer smo utripovali da nam on pojede struju...ni za jedan jedini euro se računi u odnosi na prthodni period nijesu smanjili! eto tako
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  7. #282
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,025
    Thanks Thanks Given 
    3,954
    Thanks Thanks Received 
    6,514
    Thanked in
    3,107 Posts

    Default

    moja sestra pretplatila mjesec za 36, lupam, 33 centa i sledeći račun dolazi identičan kao pretplata, za plaćaje 0 pa nemojte me zaebavati

  8. #283
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nemam ti kad View Post
    150eur+ racun za prosli mjesec - Grijanje na drva, radi: frizider/bojler/2PC-a i "ponekad" se upali na kratko el. sporet da se isprzi/skuva nesto.... VRH!
    Ako se na drva grijes samo ne bi smio na ovo da ti bude preko 60eur racun...

    Da ti nije kombinovani kotao struja + drva ?

    Ili ti neki od uredjaja vuche, jer je na ove potrosace nemoguce. Frizder ti je 10-15eur, pc da radi 24h ne moze preko 10 potrosit bojler 15 sve ostalo 20-30



    Sto se tice masine za pranje suda... Kod mene u masinu moze da stane ja mislim 20 tanjira i 20casa + serpe i ovo
    Last edited by Gandalf_White; 14-02-18 at 17:41.
    One Ring to Rule them all...

  9. #284
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    ║▌║█║▌║▌║█
    Posts
    2,442
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Ne moj dobri @Gandalfe nije struja+drva, cisto drva grijanje na obicnu pec se lozi a imam i klimu koja ne sluzi nicem i ne pali se nikako... Iz distribucije su "toboze" dolazili da "provjeravaju" i po njima ova ovako treba da bude i sve je regularno (nemam rijeci) a nije mi se niko ni od komsija "nakacio" sto se isto uzelo u obzir no je ovo cisto moja potrosnja... I vjerova ili ne imamo masinu za sude i ne palimo je... Moj zakljucak je da jedino moze bit nesto s*ebano sa instalacijom u kuci ili oni mene i ove doma smatraju za "lude" pa im je sve kako treba da bude... Provjerit ce se sve opet i opet ali ovi racuni sto mi stizu - ni da mi je sve popaljeno 24/7 mnogo jada...

    edit:
    I eh da, ovo je cijela potrosnja sto sam naveo, nista nisam izuzeo... Jedino eto ako se zvucnici za racunar koji su istina ukljuceni "u struju" racunaju, punjaci za mobilne i masina za ves sa vremena na vrijeme bez koje se ne moze stvarno, eto mozda mi je to promaklo kao i sijalice/svijetlo koje svi normalni koristimo svakodnevno jedino svijece jos da popalim da mi dodje manji racun...
    Last edited by nemam ti kad; 14-02-18 at 18:25.

  10. #285
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,576
    Thanks Thanks Given 
    41
    Thanks Thanks Received 
    692
    Thanked in
    217 Posts

    Default

    Dok sam se grijao na drva računi za struju su mi bili 50-60€
    Ne gledam skupu i jeftinu struju. Masina 3-4 nedeljno, bojler se ne gasi. Uvjek ima tople vode.
    Od kad sam uveo split sistem (na klimu) ne gasi se po 10-12h dnevno.
    Sad mi je račun 86,2€ stigao.
    Realno gledano za mjesec moram potrosit metar do dva metra drva. To je oko 60-80€ + unosi drva, nalaganje, izbacanje pepela. Kutara velika.
    Ovako me jeftinije izađe.

  11. #286
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    ║▌║█║▌║▌║█
    Posts
    2,442
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bronx-PG View Post
    Od kad sam uveo split sistem (na klimu) ne gasi se po 10-12h dnevno.
    Kakav je ovo "split sistem" pa da i ja upalim klimu ponekad :glee: iako nemam potrebu za tim ali sto da ne?

    Quote Originally Posted by Bronx-PG View Post
    Realno gledano za mjesec moram potrosit metar do dva metra drva. To je oko 60-80€ + unosi drva, nalaganje, izbacanje pepela. Kutara velika.
    ovo sto si naveo + cijepanje iliti sheganje koje mi ne placamo no sami nas dva muski sto smo tu udri... i opet ovoliki racun, dokle dokle?
    Last edited by nemam ti kad; 14-02-18 at 18:31.

  12. #287
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nemam ti kad View Post
    Ne moj dobri @Gandalfe nije struja+drva, cisto drva grijanje na obicnu pec se lozi a imam i klimu koja ne sluzi nicem i ne pali se nikako... Iz distribucije su "toboze" dolazili da "provjeravaju" i po njima ova ovako treba da bude i sve je regularno (nemam rijeci) a nije mi se niko ni od komsija "nakacio" sto se isto uzelo u obzir no je ovo cisto moja potrosnja... I vjerova ili ne imamo masinu za sude i ne palimo je... Moj zakljucak je da jedino moze bit nesto s*ebano sa instalacijom u kuci ili oni mene i ove doma smatraju za "lude" pa im je sve kako treba da bude... Provjerit ce se sve opet i opet ali ovi racuni sto mi stizu - ni da mi je sve popaljeno 24/7 mnogo jada...

    edit:
    I eh da, ovo je cijela potrosnja sto sam naveo, nista nisam izuzeo... Jedino eto ako se zvucnici za racunar koji su istina ukljuceni "u struju" racunaju, punjaci za mobilne i masina za ves sa vremena na vrijeme bez koje se ne moze stvarno, eto mozda mi je to promaklo kao i sijalice/svijetlo koje svi normalni koristimo svakodnevno jedino svijece jos da popalim da mi dodje manji racun...

    Ti nemas ni jednog velikog potrosaca znaci ne bi smio da ti bude racun toliki... Moras pod hitno provjeriti da li ti je neki od uredjaja pokvaren pa vuce struju... Da ne mineas bitcoine ?
    One Ring to Rule them all...

  13. #288
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    ║▌║█║▌║▌║█
    Posts
    2,442
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Ma okle, kakvi Bitcoin maining svestan sam potrosnje koju nosi mining i bilo bi mi jasno da radim "rudarenje" - mozda cak i isplativo koliki mi racuni stizu - ali ne radim niti imam RIG za takvo nesto ali potrosnja koju imamo i napajanja za PC koji su po 250 - max.500W na kojih definitivno nisu, nisu mi jasni ovi racuni sto stizu ali eto dako se rijesi dako im dodjemo glave i vidimo u cemu je problem ako je uopste u nama a ne u distribuciji sto sumnjam jer mi ovoliko ne mozemo potrosit na ovo sto sam naveo...

    edit:
    Ako znate nekog "strucnjaka" da utvrdi ovo zaisto mi dajte broj na PM , jer ovo prevazilazi svaku granicu "normale"...
    Last edited by nemam ti kad; 14-02-18 at 18:48.

  14. #289
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,576
    Thanks Thanks Given 
    41
    Thanks Thanks Received 
    692
    Thanked in
    217 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nemam ti kad View Post
    Kakav je ovo "split sistem" pa da i ja upalim klimu ponekad :glee: iako nemam potrebu za tim ali sto da ne?
    Jedna spoljna jedinica 38ica i 3 unutrašnje jedinice. U pitanju je inverter klima koja grije i na -20C dok obična klima kad padne temperatura na -5C ne može da grije. Takođe ušteda energije kod inverterskih klima je 40-60% veća nego kod običnih klima.

  15. #290
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,748
    Thanks Thanks Given 
    10,865
    Thanks Thanks Received 
    2,117
    Thanked in
    1,079 Posts

    Default

    koliko te koštala ugradnja te klime? Preko 3000 eura?
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  16. #291
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,781
    Thanks Thanks Given 
    1,484
    Thanks Thanks Received 
    4,933
    Thanked in
    2,313 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    A hocete li jednom za svagda objasnit ovo oko bojlera.Svaki ce ti kazu elektricar rec da je bolje da je stalno upaljen a opet vidim da neki stede tako sto ga pale samo po potrebi.Meni je licno stalno upaljen i zaisto ne mogu cekat kad mi dune da se istusiram ili operem kosu dok se voda zagrije.To mi je vjerovatno iz kuce navika jer kuci kod mojih nikad nismo gasili.Pa eto opet mi racun bez grijanja i hladjenja u lijepe dane bude oko 16-18 eura.

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
    Ajmo redom
    1. Voda koja ulazi u bojler je obično od 10 do 15 stepeni celzijusovih.
    2. Voda koja izlazi iz bojlera, a isti nije na maksimumu (maksimum nikako nije preporučljiv) je oko 70 stepeni celzijusovih.
    3. Kada se grije sa te minimalne (ulaznu) temperature na maksimalnu (izlaznu) onda se i najviše struje troši.
    4. Kada je bojler upaljen on ne troši dodatno struje u velikoj količini jer održava temperaturu vode (u slučaju ispravnog termostata to je varijacija od nekih 7-8 stepeni celzijusovih), no kako svi moderni bojleri imaju dobru izolaciju dodatno paljenje grijača će biti rijetko, odnosno potrošnja struje prilikom održavanja temperature je minimalna.
    5. Ukoliko temperatura vode u bojleru padne ispod prihvatljive i upali se dogrijavanje to će više struje potrošiti nego što je potrošeno za održavanje temperature.
    6. Stavke 4. i 5. važe u slučaju da se voda iz bojlera ne koristi.
    7. Zaključak, što ti je potrebna manja izlazna temperatura vode to ćeš manje osjetiti razliku u potrošnji struje sa uključenim/povremeno uključenim bojlerom. U slučaju svakodnevnog korišćenja bojlera ne isplati se gasiti ga.

    A sada da odgovorim na pitanje treba li gasiti bojler kada se čeljade kupa. Prosti odgovor je NE. Evo zašto:
    1. Nekada je bilo relativno opasno kupati se kada je bojler upaljen jer nije bilo uzemljenja već se koristio sistem ,,nulovanja'', te su bojleri bili iznad kade (u slučaju da procure).
    2. Danas kada je standard uzemljenje (prva zaštita), izjednačavanje potencijala u kupatilu (uzemljenji svi metalni objekti u kupatilu što je drugi sistem zaštite) i FID sklopka (treći sistem zaštite), te da je bojler iznad veš mašine ili na nekoj drugoj lokaciji, a ne iznad kade, ne predstavlja nikakvu opasnost kupanje kada je bojler upaljen.

    Eh, da, jedan običan fen za kosu zna da potroši ,,ihaj-haj'' struje

    Sent from my Motorola 8400

  17. #292
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,805
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,320
    Thanked in
    2,170 Posts

    Default

    Znam naroda dosta koji gasi bojler kad izlazi iz kuće. U redu, šansa da ja izgorim slabo postoji, ali kakva je šansa da stan izgori kad nisam tu? Na osnovu navedenog, rekao bih jednako koliko i da ja izgorim. U slučaju da se ne gasi bojler, naravno. Ni ja ga ne gasim.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  18. #293
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,748
    Thanks Thanks Given 
    10,865
    Thanks Thanks Received 
    2,117
    Thanked in
    1,079 Posts

    Default

    ja ga ugasim jedino kad idem neđe na duže...tada obično gasim i sve uredjaje sa napajanja i vodom i strujom...osim frižidera...otkako su mi stavili ovaj novi sat, ovo što su svima mijenjali, prije par godina, malo se situacija popravila, u smislu, da ako nijesmo doma 15 dana nije nam račun isti kao kad jesmo, ako palim peć na trojku, onda mi je račun 170 eura, ako je palim na jedinicu, onda je 120....eto tako...sto se klima tiče, zimi ih ne palim, a ljeti ih ne štedim i ne primjećujem neku nenormalno veliku potroošnju a dva klima uređaja rade punom parom Ipak je peć značajniji potrošač.
    Mislim da mi je prijateljica rekla da su oni kao Bronx ugradili ovaj sistem sa inverterom (ma šta to značilo ) jako joj je hadno ljeti u cijeloj kući, zimi toplo, idu u kratkim rukavima, mislim da je neka Tošiba ili tako nekako, skuplja varijanta, i to ih je koštalo oko 2800 eura, valjda više (ako je moguće, možda griješim) unutrašnje jedinice od kojih je jedna 24-ka, a ostale (ne znam koliko ima unutrašnjih jedinica, ali mislim da je više od tri ?!) 18-ice kako mi ree prijateljica još nije bilo potrebe da se pale te manje, skoro nikada, samo ova velika i to cijelu kuću jako lijepo grije i hladi...čak i prošle zime kad je bilo poprilično hladno je bilo pretoplo...e sad, 2800 da kupiš, i skoro svakog mjeseca zimo preko 300 eura struje...neka neko procijeni....ne zaboraviti da kuća ima prizemlje, međusprat i sprat, i dva lokala u nekom kao podrumu i sve se hladi i grije na toj struji koju pomenuh...ljeti nešto manje, ali od 150 pa do 200 zavisi koliko je vrelo...eto tako
    Last edited by zvoncica; 15-02-18 at 20:21.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  19. #294
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,805
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,320
    Thanked in
    2,170 Posts

    Default

    Samo ova velika se pali, a 18-ce male? Živi li ti prijateljica na velikoj sceni CNP-a?
    Last edited by NHM; 15-02-18 at 21:14.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  20. #295
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,748
    Thanks Thanks Given 
    10,865
    Thanks Thanks Received 
    2,117
    Thanked in
    1,079 Posts

    Default

    hahahhaha ne nego u ogromnoj kući Sve je takozvani otvoreni enterijer, nema pregradnih zidova mnogo a kažem ti ogroman je prostor možda su 12-ice, svejedno, znam da je to baš poprilično velika kućerina
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  21. #296
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,781
    Thanks Thanks Given 
    1,484
    Thanks Thanks Received 
    4,933
    Thanked in
    2,313 Posts

    Default

    Da se ogradim, ono što sam napisao vredi za bojlere u kupatilu. Kuhinjski bojleri su sasvim druga priča, oni uvjek zbog svoje konstrukcije imaju gubitke i njega uvijek treba gasiti. Nešto su manji gubici ako je onaj u sudoperu nego onaj koji je iznad. Taj mali kuhinjski bojler će bez problema ,,popiti'' duplo više struje od onog u kupatilu. Osim kuhinjskog bojlera veliki ,,neočekivani" potrošači su i fen za kosu, pegla, toster,...

    Sent from my Motorola 8400

  22. #297
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Fala Wulfi,gasit ga necu pa nek placam ta 2,3e vise.Samo ubijedi ti moju majku da me nece nac "nedje te lezim i ne mrdam" ako ga ne budem gasila kad se kupam.
    I u pravu si fen trosi no sreca sto mi treba 10 min da isfeniram kosu.

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk



    "Tiha voda brijeg roni..."

  23. #298
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,576
    Thanks Thanks Given 
    41
    Thanks Thanks Received 
    692
    Thanked in
    217 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    koliko te koštala ugradnja te klime? Preko 3000 eura?
    Oko 3000€ sve sa ugradnjom. Podne klime, recimo za dnevnu kad je najveća zima (dnevna oko 25m2) treba joj do 10 minuta da bude baš dobro zagrijano.

  24. #299
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    888
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    135
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Ajmo redom
    1. Voda koja ulazi u bojler je obično od 10 do 15 stepeni celzijusovih.
    2. Voda koja izlazi iz bojlera, a isti nije na maksimumu (maksimum nikako nije preporučljiv) je oko 70 stepeni celzijusovih.
    3. Kada se grije sa te minimalne (ulaznu) temperature na maksimalnu (izlaznu) onda se i najviše struje troši.
    4. Kada je bojler upaljen on ne troši dodatno struje u velikoj količini jer održava temperaturu vode (u slučaju ispravnog termostata to je varijacija od nekih 7-8 stepeni celzijusovih), no kako svi moderni bojleri imaju dobru izolaciju dodatno paljenje grijača će biti rijetko, odnosno potrošnja struje prilikom održavanja temperature je minimalna.
    5. Ukoliko temperatura vode u bojleru padne ispod prihvatljive i upali se dogrijavanje to će više struje potrošiti nego što je potrošeno za održavanje temperature.
    6. Stavke 4. i 5. važe u slučaju da se voda iz bojlera ne koristi.
    7. Zaključak, što ti je potrebna manja izlazna temperatura vode to ćeš manje osjetiti razliku u potrošnji struje sa uključenim/povremeno uključenim bojlerom. U slučaju svakodnevnog korišćenja bojlera ne isplati se gasiti ga.

    A sada da odgovorim na pitanje treba li gasiti bojler kada se čeljade kupa. Prosti odgovor je NE. Evo zašto:
    1. Nekada je bilo relativno opasno kupati se kada je bojler upaljen jer nije bilo uzemljenja već se koristio sistem ,,nulovanja'', te su bojleri bili iznad kade (u slučaju da procure).
    2. Danas kada je standard uzemljenje (prva zaštita), izjednačavanje potencijala u kupatilu (uzemljenji svi metalni objekti u kupatilu što je drugi sistem zaštite) i FID sklopka (treći sistem zaštite), te da je bojler iznad veš mašine ili na nekoj drugoj lokaciji, a ne iznad kade, ne predstavlja nikakvu opasnost kupanje kada je bojler upaljen.

    Eh, da, jedan običan fen za kosu zna da potroši ,,ihaj-haj'' struje

    Sent from my Motorola 8400
    Ljudi ne treba se igrati - gasite bojler prilikom kupanja, jer se nikad ne zna kada i da li moze doci do elektricnog proboja. Dosta zgrada ima metalne cijevi od bojlera do tusa, i lose uradjeno uzemljenje, a FID-ova sklopka moze da zakaze, tako da je bolje ugasiti za svaki slucaj (kod nekih proizvodjaca stoji i izricito upozorenje da bojler treba biti ugasen prilikom tusiranja zbog opasnosti od elektricnog udara).

  25. #300
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by techlinkit View Post
    Ljudi ne treba se igrati - gasite bojler prilikom kupanja, jer se nikad ne zna kada i da li moze doci do elektricnog proboja. Dosta zgrada ima metalne cijevi od bojlera do tusa, i lose uradjeno uzemljenje, a FID-ova sklopka moze da zakaze, tako da je bolje ugasiti za svaki slucaj (kod nekih proizvodjaca stoji i izricito upozorenje da bojler treba biti ugasen prilikom tusiranja zbog opasnosti od elektricnog udara).
    Prvi put ovo vidim i cujem...

    Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

Page 12 of 159 FirstFirst ... 289101112131415162262112 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. [VODOVOD] Računi | potrošnja | usluga
    By Ben Dover in forum Domaćinstvo
    Replies: 187
    Last Post: 10-01-24, 07:03
  2. Elektroprivreda i mi kao potrošači
    By Djera in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 100
    Last Post: 29-12-17, 15:17
  3. PotroĐnja drobova na cetinju
    By ivanbegovac in forum Centralni
    Replies: 0
    Last Post: 13-09-16, 17:07
  4. Zaštita potrošača
    By starwalker in forum Ekonomija
    Replies: 5
    Last Post: 01-11-12, 18:54
  5. kad veza postanje nja nja nja
    By touch_of_pink in forum Ljubav
    Replies: 40
    Last Post: 20-03-06, 16:26

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •