Results 1 to 19 of 19

Thread: Balet i opera

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Balet i opera

    Zašto su balet i opera tako neprivlačni širokim narodnim masama i smatraju se za izrazito snobovsku formu umjetnosti?
    Mislim da mene najviše odbija to što je meni sve suviše izvještačeno i nadrealno.. :?
    I jos ono čega ima kod jednoga i previše (recimo, pjesma i "govor" kod opere) kod drugoga fali, i obratno...

    [size=1]ahhh, civilstvo.... feels so good...[/size]
    Moji spermatozoidi su brži od vaših crnih limuzina

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bg, Nk
    Posts
    360
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    14
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ne znam nisam pametan
    /me rulZ © ®

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Pg
    Posts
    9
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pogodila/o si me u slabu tachku

    Balet se ili voli ili ne voli, tu nema sredine... To je po meni umjetnost nad umjetnostima... Charoban spoj muzike i igre...mada mozda ne bi trebalo reci igre (to nekako zvuchi bezveze), to je vishe emocija izrazena tijelom, to je polet koji vrlo malo ljudi razumije...jer to se u stvari ne moze razumjeti, samo osjetiti... Fale mi rijechi da opishem sta osjecam..........
    Eto
    P.S.
    Nisam znala da balet smatraju za 'izrazito snobovsku formu umjetnosti' !

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ...ostatak svijeta
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    he's alive!!!!!!
    pozdrav, smooch

    sad se polako vracamo temi...

    nije problem u tome da su balet, opere, pozorishne predstave i td neprivlacne shirokim masama, cak naprotiv, nego se odgovor krije prvo u individualnoj kulturi, obrazovanju i podizanju, onda u nacionalnoj kulturi i obrazovanju (naravno, uz to sve ide i ukus)
    kod nas nije toliko dobro razvijen taj tip kulture, nemamo nekog velikog izbora, tako da ljudi nisu zainteresovani da obilaze takve manifestacije

    u Rusiji su to bash dogadjaji za shiroke mase - karte za bilo koju kulturnu manifestaciju (a tamo ih, od Septembra do Maja, nedeljno ima veliki broj) je skoro nemoguce naci jer se odmah rasprodaju, ljudi (i to obicni ljudi) idu masovno, karte su dosta jeftine (tj. prilagodjene su uslovima zemlje, mada su za strance jedno 5-7 puta skuplje), jer je njima sve to dio obrazovanja
    (ja se sjecam da su nas tamo josh u osnovnoj i srednjoj shkoli vodili dosta puta na "izlete" na balet, pozorishne predstave, opere, izlozbe i td; dva puta smo otishli bash na pravi izlet, dodushe na Borodino Polje da vidimo gdje je bitka sa Napoleonom bila i u Jasnu Poljanu, gdje je Tolstoj ziveo... to sve kaze nashta je njihov shkolski sistem fokusiran)
    josh jedno pokazalo toga jeste kad sam vidjela da skoro svi po metroima citaju knjige, i to bash remek djela literature (i ne pricam o nekim uzvishenim osobama, nego bash o prostom narodu)

    Kanada je vec drugacija... oni su, kao i Amerikanci uostalom, zainteresovani vishe za neshto shto ima veliki entertainment value, znaci neshto shto ce ih zabaviti i shto, vecinom vremena, nema neki vishi kulturni ili umjetnicki znacaj
    popularni su vishe filmovi (ali oni glupi), musicles, comedy shows i td
    shto se kulturnih manifestacija tice, to je prilagodjeno masama, tako da prave muzicke festivale, festivale hrane, ulicne festivale i td... opera i baleta ima strashno malo i to vecinom kad dodje neko van, karte su, naravno, uzasno skupe
    "U stanju sam da prihvatim vruce i hladno, lepo i ruzno, crno i belo, ali nikad ne mogu da podnesem prosecnost"

  5. #5
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    13
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo ne mozes od svakoga da ocekujes da razumije recimo balet.
    A i od kulture masu zavisi. Kako neko u CG moze da voli balet, operu kad kod nas to uopste nije razvijeno!? Dje ce ih gledat??? :?: :evil:

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    marti, gdje si mackenzi!
    ziv u paklu! I razbicu vam jednu od najvecih zabluda kroz istoriju.. paklom ne gore vatre, to uzasno mjesto liscem je posuto ...
    ko razumije shvatice...
    u iskusenju sam da ti u nedostatku inspiracije posaljem jedan klasicni 'ljubim te, kisss, cmok.. ' itd. ali necu, jer mislim da nema potrebe, ti znas... ne?


    maria, marti,
    jos jednom me moje neznanje posramilo
    moram priznati da ne znam puno o baletu, niti sam se pretrgao da puno saznam, ali sam prije par dana imao priliku da pogledam malo jednu baletsku predstavu na televiziji
    nisam razmisljao da bi kroz obrazovanje i nacionalnu kulturu ove stvari postale popularnije... ovo o rusiji je stvarno otkrivajuce
    sta cu kad nisam (kao neki) provirio van ove balkanske ludnice

    ali kad vec spominjem balkan, opet sumnjam koliko bi ne znam kakav kulturni drill mogao da plemena sa balkana do te mjere kultivise. Mislim da to ne odgovara nasem mentalitetu?

    Nisam znala da balet smatraju za 'izrazito snobovsku formu umjetnosti' !
    mozda je to malo preostro (moja formulacija), ali ostajem pri tome i mislim da ima istine tu. Sto mislis?


    zao mi je sto moram da odem sa ovog topica, jer opet moram da odem u ilegalu (jos veceras) na neodredjeno vrijeme, nadam se krace... :roll: :? 8)


    p.s bas sam danas funky.............
    Moji spermatozoidi su brži od vaših crnih limuzina

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    zippyland
    Posts
    1,187
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Shagg, nije valjda uz vjetar???
    nazad na temu... balet obozavam i nazalost imam prilike samo preko tv da ga gledam i to naravno vrlo rijetko jer kao sto Marti reche sve je to stvar kulture. Opere, balet ili koncerti klasicne muzike na tv se mogu vidjeti samo kada je dan zalosti ili 1 januara oko 9 ujutru, ostalo je puka slucajnost.... hm ipak moze u pozoristu, ali veoma rijetko (mislim da je od otvaranja novog CNP-a balet izvodjen 2 puta, koncerti malo cesce, opera nikada), ali evo dvije sezone nisam otisla tamo ( neudobnost im nekako oprastam ali nikako da potrefim kad se srednjoskolci koji su najbolja i najkulturnija publika okupljaju pa da sa njima idem).
    Sto se tiche tvog stava o baletu ne bih se bas slozila, mislim da su rijechi tu apsolutno nepotrebne ili ja ne osjecam potrebu za njima, govor tijela je itekako dovoljan a rijechi bi mozda sve pokvarile.
    mirisnih mi latica, biti ce very nice!



    DOLJE VLADA!!!!
    VRATITE NAM JAGNJECE BRIGADE!!!!

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    HN/PG
    Posts
    503
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Ne dirajte mi balet!

    Donekle slicno kao Medena... Doduse nisu nas vodili organizovano, ali sva ona djeca koja su prosla kroz novski 'AS' (i kako su se vec zvali od osnivanja do danas), prosla su i kroz sve baletske predstave i koncerte u gradu. Prosle godine sam za rodjendan od najboljeg druga dobila ulaznice za 'Krcka Orascisa' bio je neki ruski balet, ali nije bilo ni priblizno dobro koliko se ocekuje od ruske skole. Volim klasican balet, mada mi zadnjih godina vise pase contemporary.

    A definitivno mislim da je to nesto sa cim mora da se odraste da bi ga shvatao i volio. Koliko se da shvatiti? Ako je iko ikada gledao malu Ivanu Radman kako igra 'Embrion' (ili kako moja mama kaze 'radjanje pileta'), onda shvata koliko se toga moze reci sa pokretom, koliko emocija ima u svakom pokretu ruke, koliko rijeci u svakom trzaju glave... Kazem ko je gledao, pamti to, u Novom je legenda, nazalost, cura je napustila balet. Al stalno se javljaju nove face, i trenutno ako iko ima sansu da odgleda 'Lomljenu dusu' koja se igra na Karminu Buranu, nek ne propusta.

    Koliko Podgorica toga ima? Ja sam sve to naucila i odgledala, a zivjela sam u jednom malom, maleckom Novom. Niza baletska skola (koja nazalost jos uvijek nije zvanicno priznata kao regularna), iz koje je masa djece otisla u srednje baletske skole u BGD i NS. Koliko znam, srednja baletska postoji u PG? A imate vrhunsku srecu, imate jednu Tamaru Vujosevic Mandic, koja radi vecinu koreografija za pozorisne predstave. Podjite, pogledajte, meni je zao sto nisam odgledala Umir, cula sam da je svakakve nagrade dobio.
    Kuca pored mora i barka na Toploj. Koga to zapravo volim u Herceg Novom?

    Smile and the world will smile with you. Frown and frown alone.

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Pg
    Posts
    9
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Makica
    Ne dirajte mi balet!

    Donekle slicno kao Medena... Doduse nisu nas vodili organizovano, ali sva ona djeca koja su prosla kroz novski 'AS' (i kako su se vec zvali od osnivanja do danas), prosla su i kroz sve baletske predstave i koncerte u gradu. Prosle godine sam za rodjendan od najboljeg druga dobila ulaznice za 'Krcka Orascisa' bio je neki ruski balet, ali nije bilo ni priblizno dobro koliko se ocekuje od ruske skole. Volim klasican balet, mada mi zadnjih godina vise pase contemporary.

    A definitivno mislim da je to nesto sa cim mora da se odraste da bi ga shvatao i volio. Koliko se da shvatiti? Ako je iko ikada gledao malu Ivanu Radman kako igra 'Embrion' (ili kako moja mama kaze 'radjanje pileta'), onda shvata koliko se toga moze reci sa pokretom, koliko emocija ima u svakom pokretu ruke, koliko rijeci u svakom trzaju glave... Kazem ko je gledao, pamti to, u Novom je legenda, nazalost, cura je napustila balet. Al stalno se javljaju nove face, i trenutno ako iko ima sansu da odgleda 'Lomljenu dusu' koja se igra na Karminu Buranu, nek ne propusta.

    Koliko Podgorica toga ima? Ja sam sve to naucila i odgledala, a zivjela sam u jednom malom, maleckom Novom. Niza baletska skola (koja nazalost jos uvijek nije zvanicno priznata kao regularna), iz koje je masa djece otisla u srednje baletske skole u BGD i NS. Koliko znam, srednja baletska postoji u PG? A imate vrhunsku srecu, imate jednu Tamaru Vujosevic Mandic, koja radi vecinu koreografija za pozorisne predstave. Podjite, pogledajte, meni je zao sto nisam odgledala Umir, cula sam da je svakakve nagrade dobio.
    Prvo da te pozdravim

    Tamara je prije svega odlichan koreograf, a takodje i pedagog, mada je meni predavala samo dvije godine(nazalost)...
    A sto se tiche Umira, moram priznati da sam bila odushevljena i iznenadjena, prvo koreografijom, pa onda i muzikom ,jer nisam ochekivala tako dobru muziku! Svaka cast i Leu Djokaju
    Gledala sam i Ivanu Radman u HN i cini mi se da nikad nisam bila tako ocharana nechijom igrom.......predivno stvarno! Mada je Tamara prije godinu dana pochela sa jednom drugom curom opet da radi "embrion", ali nije bilo tako dobro kao sa Ivanom!

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    908
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Meni se licno mnogo svidjaju balerine....rastegljive su...sto moze i biti jako inspirativno :wink:

  11. #11
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    PG
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja obozavam balet... Mozda zato sto navodi na razmisljanje i svaki pokret je simbolican... Osim toga ,volim da vidim ljude pune elana,onako gipke i savitljive,prelepo gradjene..
    Nisam nesto luda za operom ,ali eto zrtvovala bi se tih sat-dva,cisto jer mi ne bi bilo nista lose od toga... Ali kad pocne da mi arlauce tamo neki soprancic dodje mi da pocnem da vristim sa njom.. Preferiram basove:)
    A razlog sto se to ovde ne prati je sto je drugo podneblje. Opera je nastala u Italiji i bila pristupacna najbogatijima koji su isli iako cesto nisu razumeli o cemu se tamo radi vec da budu vidjeni(neka vrsta sminke)... A za to vreme se kod nas ratovalo i borilo za opstanak...

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nemoj da se cudis sto neki ne vole da gledaju balete ili da slusaju operu. Po meni nema bas nesto puno ljudi koji vole da slusaju klasicnu muziku. Cast, naravno izuzecima...

    Neki drugi vise vole da slusaju (ako uopste njihove usi mogu to da podnesu) i gledaju (skoro da im ispadnu oci) neke zenetine, koje su pune silikona: u grudima, u guzici, u usnama i ne znam gdje sve ne; imaju zatezano lice i vrat, skoro da im se vide krajnici i zlijezde koliko je koza zategnuta; imaju nekakav glas (ako to mozemo tako zvati), da pozelis da slusas njakanje magaraca nego vrisku onih zena.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa to misli 300 000 crnogoraca samo, nije to tako svudje .. Mada i ja npr. nikad ne bih otisao, al' postujem.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    zippyland
    Posts
    1,187
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Makica
    A imate vrhunsku srecu, imate jednu Tamaru Vujosevic Mandic, koja radi vecinu koreografija za pozorisne predstave. Podjite, pogledajte, meni je zao sto nisam odgledala Umir, cula sam da je svakakve nagrade dobio.
    Znala sam da sam nesto zaboravila, Tamara i Umir, FENOMENALNO... toliko da sam je 2 puta gledala (drugi put u niksicu ),... uh i opet bih. Jesu pokupili mnogo nagrada, mislim cak da su isli i vani negdje da igraju ili su samo imali u planu, vishe nisam sigurna. Cuh' nedavno da Tamara sprema nesto novo, ako je istina ja jedva cekam
    mirisnih mi latica, biti ce very nice!



    DOLJE VLADA!!!!
    VRATITE NAM JAGNJECE BRIGADE!!!!

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    HN/PG
    Posts
    503
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Maria sa crticama, jel to ona Maria sa crticama? Pozdrav

    Ima nas jos koji smo prosli Tamarinu skolu (3 ipo godine, zao mi je sto sam morala da napustim ). Stvarno je vrhunski pedagog. Zippy, javljaj sto je to novo
    Kuca pored mora i barka na Toploj. Koga to zapravo volim u Herceg Novom?

    Smile and the world will smile with you. Frown and frown alone.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ...ostatak svijeta
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    e zato treba uvesti nacionalno obrazovanje fokusirano na takvim stvarima

    kako neko ko nikad nije bio u pozorishtu, vidio predstavu, balet, operu i td moze da voli ili ne voli takve stvar?

    ukusi trebaju da se formiraju od malena, shto znaci davati djeci priliku da vide, iskuse i dozive tako neshto i onda da sami dodju do potrebnog zakljucka
    treba kultivisati narodne mase, razvijati ukuse, razvijati kulturu i obrazovanje, razvijati umjetnost

    mozda kod nas zato vishe vole narodnu muziku, zadimljene kafane i pricu od zraka do mraka, dok narodna pozorishta cuce prazna (mada, nije kao da imaju neki repertoar veliki), bash zato shto se nije pridodavao veliki znacaj takvom vidu 'razonode', pa ljude generalno ne interesuje kultura i umjetnost, na veliku veliku zalost...
    "U stanju sam da prihvatim vruce i hladno, lepo i ruzno, crno i belo, ali nikad ne mogu da podnesem prosecnost"

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,715
    Thanks Thanks Given 
    217
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Mene balet recimo nervira, ali su mi opere simpa nekako, volio bih prisustvovat nekoj uzivo.
    A i da se proba i vidi nesto novo, a ne stalno neko izivljavanje po navijackim tribinama!
    P r i m o r a c

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    990
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ima jedna radio stanica ovde sto iskljucivo pusta klasicnu muziku kao i operu i volim da slusam
    Balet sam gledala par puta na TV, daju kada je neki veci praznik obicno jednu ili dve predstave, ali ne uzivam toliko u tome

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    zippyland
    Posts
    1,187
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Makica
    Zippy, javljaj sto je to novo
    Make, izgleda da nema nista od toga, Tamara je trudna ili je vec dobila dijete ( uvjek imam polovicne informacije :? ) pa se svi projekti odlazu do daljnjeg
    mirisnih mi latica, biti ce very nice!



    DOLJE VLADA!!!!
    VRATITE NAM JAGNJECE BRIGADE!!!!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •